Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Δύο απορίες τι διαφορά έχει η Google edition 4.3 από της υπόλοιπες, μετά την ωμέγα 4.3 που πέρασα δεν μπορώ να μπω σε recovery, να φλασαρω πάλι με odin recovery?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδω νομιζω οτι εχεις ενα λαθακι. Εκτος αν δεν ισχυει αυτο που ειχα διαβασει το ποστ σου παλιοτερα. Ειχες περασει την leaked 4.3 οχι την official 4.3. Την MJ3 αν δεν κανω λαθος ειχες οχι την MJ5. Απο MJ3 γινοταν το downgrade. Απο την MJ5 οχι...

 

απο oficial MJ5 εκανα downgrade σε 4.2.2

Link to comment
Share on other sites

Απο official stock 4.3 εκανα downgrade se custom 4.2.2.

Και το firmware της καμερας μου εγινε downgrade.Επανηλθε σε GE03.

αν δεν ειναι αυτο downgrade...τοτε ποιο ειναι?

 

Οταν λεω δεν καταλαβαινομαστε εδω μεσα τελικα εχω απολυτο δικιο.

Εδω και μηνες που μιλαμε για downgrade μιλαμε παντα για φλασαρισμα στοκ firmware. Στοκ 4.3 σε στοκ 4.2.2 δε γινεται. Δεν μπορεις λοιπον να κανεις downgrade λογω bootloader.

 

Το να βαλεις custom rom δεν ειναι πληρες upgrade/downgrade. Διοτι μενουν καποια πραγματα από αλλη ρομ. Για παράδειγμα εσυ εβαλες 4.2.2 οπως λες. Αλλα απαντησε μου σε κατι. Ποιο μοντεμ εχεις? MJ5 εχεις που ειναι της 4.3. Αρα δεν εγινε ουσιαστικα downgrade. Απλως αλλαξε ο φακελος στο root τηε συσκευης που λεγεται system

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω δεν καταλαβαινομαστε εδω μεσα τελικα εχω απολυτο δικιο.

Εδω και μηνες που μιλαμε για downgrade μιλαμε παντα για φλασαρισμα στοκ firmware. Στοκ 4.3 σε στοκ 4.2.2 δε γινεται. Δεν μπορεις λοιπον να κανεις downgrade λογω bootloader.

 

Το να βαλεις custom rom δεν ειναι πληρες upgrade/downgrade. Διοτι μενουν καποια πραγματα από αλλη ρομ. Για παράδειγμα εσυ εβαλες 4.2.2 οπως λες. Αλλα απαντησε μου σε κατι. Ποιο μοντεμ εχεις? MJ5 εχεις που ειναι της 4.3. Αρα δεν εγινε ουσιαστικα downgrade. Απλως αλλαξε ο φακελος στο root τηε συσκευης που λεγεται system

 

Α δεν το ειχα προσεξει οτι ειχε βαλει android revolution rom. Αρα δεν εχει κανει downgrade. paok γιατι το εκανες αυτο ομως? Ηταν τοσο αναγκαιο που δεν σε πειραξε που εβγαλες το κινητο εκτος εγγυησης?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Α δεν το ειχα προσεξει οτι ειχε βαλει android revolution rom. Αρα δεν εχει κανει downgrade. paok γιατι το εκανες αυτο ομως? Ηταν τοσο αναγκαιο που δεν σε πειραξε που εβγαλες το κινητο εκτος εγγυησης?

 

Knox και εγγυηση δεν μ' ενδιαφερουν.

Link to comment
Share on other sites

Δυο που ειδα οτι δεν λειτουργουν..

 

αυτη και αυτη...

 

Πως σε φαινεται απο οικονομια μπαταριας? Αν δεν μου εκανε τα νουμερα δεν την εβγαζα.. Τωρα που φλασαρα ξανα στοκ θα την αφησω.. Βαριεμαι να ξανα περασω απο την αρχη.. Ας περιμενω λιγο. :)

 

Μπαταρία περίπου όπως η 4.2. Φυσικά ξαναλέω πως δεν έκανα βαρετή χρήση σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Με echo slim 5plus εδώ και δύο μέρες έχω να πω τα εξής : γρήγορο, smooth, καλή διαχείριση ram, μπαταρία σούπερ. Απλά δύο restart στα ξαφνικά. Ποτέ δεν είχα κάτι παρόμοιο με άλλη rom. Και μια φορά κόλλησε και έβγαλα μπαταρία. Μένω προσωρινά μέχρι να βγει η επόμενη. Έστω Adam kernel
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα

διάβασα όσο μπόρεσα το φόρουμ για να καταλάβω τι παίζει με το ροοτ.

Από όσα διάβασα τα πήρα στο κρανίο και έβαλα σε αγγελία το s4.

Για να μην κάνω καμιά χαζομάρα και μετά το ξανά ψάχνω το κινητό για εξηγήστε μου αν κατάλαβα καλά.

Το τηλέφωνο είναι σε 4.2.2 και στοdownload Mode είδα έχει την ρομ που γράφει για τον knox Είμαι official μαμά και δεν έχει γράψει ο Knox

τώρα για να κάνω ροοτ και να βαλω titanium backup και adaway και Lucky pucher και αλλά τέτοια προγράμματα η να φλασαρω άλλη ρομ ο Knox θα γράψει υποχρεωτικά οπότε εγγύηση τέλος;

Σωστά δεν κατάλαβα;

Και πες πως δεν με ενδιαφέρει η εγγύηση μετά μπορώ να φλασαρω οτιδήποτε όπως έκανα με το προηγούμενο τηλ μου(νέξους 4); γιατί κάτι διάβαζα για το wifi kai to sima kai tin kamera....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα

διάβασα όσο μπόρεσα το φόρουμ για να καταλάβω τι παίζει με το ροοτ.

Από όσα διάβασα τα πήρα στο κρανίο και έβαλα σε αγγελία το s4.

Για να μην κάνω καμιά χαζομάρα και μετά το ξανά ψάχνω το κινητό για εξηγήστε μου αν κατάλαβα καλά.

Το τηλέφωνο είναι σε 4.2.2 και στοdownload Mode είδα έχει την ρομ που γράφει για τον knox Είμαι official μαμά και δεν έχει γράψει ο Knox

τώρα για να κάνω ροοτ και να βαλω titanium backup και adaway και Lucky pucher και αλλά τέτοια προγράμματα η να φλασαρω άλλη ρομ ο Knox θα γράψει υποχρεωτικά οπότε εγγύηση τέλος;

Σωστά δεν κατάλαβα;

Και πες πως δεν με ενδιαφέρει η εγγύηση μετά μπορώ να φλασαρω οτιδήποτε όπως έκανα με το προηγούμενο τηλ μου(νέξους 4); γιατί κάτι διάβαζα για το wifi kai to sima kai tin kamera....

 

Σωστά κατάλαβες, όσο για το 2ο κομμάτι, αν δε σ'ενδιαφέρει η εγγύηση μπορείς να φλασάρεις ό,τι θες.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Με echo slim 5plus εδώ και δύο μέρες έχω να πω τα εξής : γρήγορο, smooth, καλή διαχείριση ram, μπαταρία σούπερ. Απλά δύο restart στα ξαφνικά. Ποτέ δεν είχα κάτι παρόμοιο με άλλη rom. Και μια φορά κόλλησε και έβγαλα μπαταρία. Μένω προσωρινά μέχρι να βγει η επόμενη. Έστω Adam kernel

 

Την είχα και εγώ και εμένα τα ίδια μου είχε κάνει.Είχε κάνει κάτι τρελά κολλήματα σε περίεργους και άκυρους χρόνους όπως επίσης έκανε και δύο restart .

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έκανε 2 restarts όταν είχα χαμηλώσει πολύ το off screen frequency με ausdim kernel. Μόλις το ανέβασα λίγο, λύθηκαν όλα! Πλεον κανένα reboot, SOD ή κάποιο πρόβλημα! Μπαταρία πολύ καλύτερη από 4.2.2. Δύο μέρες τώρα έχω πιάσει 5- οθόνη σε 20-22 ώρες με μπαταρία. Διαχείρηση ram καλύτερη, smooth, και κανένα lag me εξαίρεση τον dialer που κάνει κάτι λίγα(πολύ λιγότερα από 4.2.2).

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έκανε 2 restarts όταν είχα χαμηλώσει πολύ το off screen frequency με ausdim kernel. Μόλις το ανέβασα λίγο, λύθηκαν όλα! Πλεον κανένα reboot, SOD ή κάποιο πρόβλημα! Μπαταρία πολύ καλύτερη από 4.2.2. Δύο μέρες τώρα έχω πιάσει 5- οθόνη σε 20-22 ώρες με μπαταρία. Διαχείρηση ram καλύτερη, smooth, και κανένα lag me εξαίρεση τον dialer που κάνει κάτι λίγα(πολύ λιγότερα από 4.2.2).

 

Εγω δεν ειχα ποτε κολληματα με την echoe αλλα επισης δεν εχω και καλη διαχειριση μπαταριας. Απο την MGA και μετα οτι εχω βαλει χαλια μπαταρια εχει...Εκτος αν τα φτυνει σιγα σιγα η μπαταρια μου. Εγω προσωπικα μεχρι 2 και κατι ψιλα ωρες οθονη εχω δει ποτε παραπανω. Απλα εγω μιλαω αρκετα με κλησεις και ειμαι ολη μερα στο δρομο που το σημα παιζει απο 0 εως φουλ και δεν ειμαι ποτε σε wifi. Τι να πω ισως παιζει και αυτο ρολο.

 

Τα παιδια που ειχαν προβληματα με την rom την αλλαξαν εβαλαν κατι αλλο?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Ντρέπομαι λίγο που θα το πω... αλλά έβαλα MIUI :)

 

Ρε παιδιά.. τι γίνεται με τις custom rom στα galaxy; Νιώθω ότι τελικά περισσότερα προβλήματα φέρνουν παρά λύνουν. Όλο φασαρία είναι, το wifi δεν δουλεύει, laggarουν, και άλλα. Μήπως να γυρίσουμε σε στοκ να ηρεμήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ντρέπομαι λίγο που θα το πω... αλλά έβαλα MIUI :)

 

Για πες εντυπώσεις; :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,στις 4.3 tw σας δουλευει καλά ο aosp browser?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειχα ποτε κολληματα με την echoe αλλα επισης δεν εχω και καλη διαχειριση μπαταριας. Απο την MGA και μετα οτι εχω βαλει χαλια μπαταρια εχει...Εκτος αν τα φτυνει σιγα σιγα η μπαταρια μου. Εγω προσωπικα μεχρι 2 και κατι ψιλα ωρες οθονη εχω δει ποτε παραπανω. Απλα εγω μιλαω αρκετα με κλησεις και ειμαι ολη μερα στο δρομο που το σημα παιζει απο 0 εως φουλ και δεν ειμαι ποτε σε wifi. Τι να πω ισως παιζει και αυτο ρολο.

 

Τα παιδια που ειχαν προβληματα με την rom την αλλαξαν εβαλαν κατι αλλο?

 

Για προβληματική μπαταρία μου κάνει. Και μένα πριν την βρω φουσκωμένη και νεκρή δεν έπιανε ποτέ πάνω από 2-2,5 ώρες με στοκ ή echoe. Επίσης να αναφέρω ότι δεν ανέβασα τυχαία το screen off freq. Είδα στο xda ότι πολλοί που είχαν τέτοια restarts είχαν χαμηλώσει πολύ αυτή τη συχνότητα οπότε ίσως έπαιζε κάποιο πρόβλημα.

 

Ντρέπομαι λίγο που θα το πω... αλλά έβαλα MIUI :)

 

Ρε παιδιά.. τι γίνεται με τις custom rom στα galaxy; Νιώθω ότι τελικά περισσότερα προβλήματα φέρνουν παρά λύνουν. Όλο φασαρία είναι, το wifi δεν δουλεύει, laggarουν, και άλλα. Μήπως να γυρίσουμε σε στοκ να ηρεμήσουμε;

 

Jason θα έπρεπε να ντρέπεσαι όντως!!! :p

 

Εγώ με echoe είμαι πλήρως ικανοποιημένος και όλα μου δουλεύουν! Ή τουλάχιστον αυτά που χρησιμοποιώ! Κάτι smart, air gestures και βλακείες της Sammy δεν με ενδιαφέρουν. Αν είχα βρει αξιόλογη AOSP όπως του rasbean στο Galaxy Nexus θα είχα στείλει προ πολλού το TW.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, έχω στην κατοχή μου ενα galaxy s4 LTE i9505 και εχω περάσει μέσω odin το mj5 που ειναι το τελευταίο firmware στην 4.3 ειμαι root και θελω να ρωτησω χωρις να περασω καποια custom rom μπορω να κανω αλλαγη μονο στο kernel και να εχω καλύτερες επιδόσεις στο κινητό; Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, έχω στην κατοχή μου ενα galaxy s4 LTE i9505 και εχω περάσει μέσω odin το mj5 που ειναι το τελευταίο firmware στην 4.3 ειμαι root και θελω να ρωτησω χωρις να περασω καποια custom rom μπορω να κανω αλλαγη μονο στο kernel και να εχω καλύτερες επιδόσεις στο κινητό; Ευχαριστω πολυ!

 

Αν έχεις βρει kernel της αρεσκείας σου, ναι, φυσικά γίνεται.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ντρέπομαι λίγο που θα το πω... αλλά έβαλα MIUI :)

Για πες εντυπώσεις; :)

Δεν είναι άσχημη. Πολύ γρήγορη και smooth αν και κάποιες φορές κάνει περίεργα stutter σε animations. Γενικά όμως σου δίνει την άισθηση του γρήγορου. Από μπαταρία μια χαρά την πάλευε, ίσως και περισσότερο από άλλες ρομ. Και έχουν κάνει καλή δουλειά στα apps της xiaomi. Τα themes με απογοήτευσαν λίγο γιατί είναι όλα στα κινέζικα, αλλά δεν δοκίμασα και πάρα πολλά.. με λίγο ψάξιμο κάτι θα γίνεται πιστεύω. Και το χειρότερο είναι πως περίμενα να έχει βελτιωθεί λίγο ο launcher και οι φακέλοι που φτιάχνεις, να έχουν τουλάχιστον την επιλογή να κάνεις sort. Αυτά.

 

Πάμε τώρα να γυρίσουμε σε stock root γιατί κουράστηκα με τα bugs... και επειδή πρέπει να πάει service σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βρει kernel της αρεσκείας σου, ναι, φυσικά γίνεται.

 

Δεν έχω βρει κάτι, έχεις να μου προτείνεις κάτι ωστε να γίνει καλύτερο το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ!! Σημερα stock με adam kernel 1.6.. Look's nice πολυ καλυτερο ρολλαρισμα απο τον stock kernel. Αντε να δουμε τι θα κανει και απο θεμα μπαταριας.. Ακουσα, μαλλον διαβασα, τα καλυτερα για αυτον τον κερνελ. Μακαρι να ειχε και το led fadding του ν2.2 που βγαινει για gt-I9500..

 

Δεν έχω βρει κάτι, έχεις να μου προτείνεις κάτι ωστε να γίνει καλύτερο το κινητό;

 

Για 4.3 μιλαμε ετσι?

Ψαξε αν βρεις αυτον ausdim kernel. Ειναι πολυ καλος. Τον δοκιμασα μεσω της echoe.. :)

Edited by jin_kazama
Link to comment
Share on other sites

Μολις μου εγινε update από το store το wanam xposed εχασα το ροοτ. Wtf? Ειμαι με echoe v5 plus. τι κανω τωρα? Ροοταρω ξανα?
Link to comment
Share on other sites

Για προβληματική μπαταρία μου κάνει. Και μένα πριν την βρω φουσκωμένη και νεκρή δεν έπιανε ποτέ πάνω από 2-2,5 ώρες με στοκ ή echoe. Επίσης να αναφέρω ότι δεν ανέβασα τυχαία το screen off freq. Είδα στο xda ότι πολλοί που είχαν τέτοια restarts είχαν χαμηλώσει πολύ αυτή τη συχνότητα οπότε ίσως έπαιζε κάποιο πρόβλημα.

 

Το θεμα ειναι οτι εμενα ποτε δεν κραταγε παραπανω. Δεν ειναι φουσκωμενη παντως σιγουρα. Το θεμα που με ξενερωνει ειναι οτι για να μου την αλλαξουν πρεπει να παω και το κινητο και δεν γουσταρω να το παω με custom rom μηπως μου πουνε βλακειες. Οπως και φοβαμαι μηπως μου περασουν καμμια official 4.3 και γελαμε...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως ξαναγυρισα σε 4.2.2 και βρηκα την υγεια μου.Η μπαταρια στην 4.3 ειναι για τα πανηγυρια.
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι εμενα ποτε δεν κραταγε παραπανω. Δεν ειναι φουσκωμενη παντως σιγουρα. Το θεμα που με ξενερωνει ειναι οτι για να μου την αλλαξουν πρεπει να παω και το κινητο και δεν γουσταρω να το παω με custom rom μηπως μου πουνε βλακειες. Οπως και φοβαμαι μηπως μου περασουν καμμια official 4.3 και γελαμε...

 

Αν είσαι Αθήνα πήγαινε εκεί και κάτσε. Έχουν service μίας ώρας αν δεν κάνω λάθος. Και επέμεινε να μην σου βάλουν άλλη ρομ γιατί στην τελική είναι δικαίωμα σου και έτσι θες να έχεις το αγορασμένο από εσένα προϊόν.

 

Eγω παντως ξαναγυρισα σε 4.2.2 και βρηκα την υγεια μου.Η μπαταρια στην 4.3 ειναι για τα πανηγυρια.

 

Ίσως κάτι δεν σου έκατσε καλά! Μόνιμα πιάνω 4,5-5 ώρες σε 20-22 ώρες λειτουργίας με echoe v5 και ausdim kernel. Και άσε με εμένα. Αν δεις στο xda, και στο θέμα της echoe, της FH, του KT kernel, του ausdim, κανείς δεν παραπονιέται για μπαταρία! Το αντίθετο μάλιστα. Οι περισσότεροι μιλάνε για τέλεια απόδοση της μπαταρίας και για screen time περίπου 5 ώρες...

Κάτι δεν σου κάθησε καλά μου φαίνεται

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...