Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Σχετικά με τη νέα leaked version..

 

 

Δεν την έχω δοκιμάσει μα εάν εμπεριέχεται ο νέος bootloader και έχετε τον παλιό, ΜΗΝ τη περάσετε.

Ακόμα και εάν δεν γράφει, σας περνάει το KNOX flag/counter όπως θέλετε πείτε το που στη τελική υπάρχει τεράστια περίπτωση να γράψει όταν θα πάτε να περάσετε οποιαδήποτε άλλη ακόμα και επίσημη έκδοση.

 

Ενημερωθείτε πρώτου κάνετε βιαστικές κινήσεις γιατί θα μείνετε χωρίς εγγύηση.

Δεν είναι τυχαίο που όλοι πλέον ψάχνουν S4 με παλιό fw.

 

ΥΓ. Είναι λογικό εάν έχετε το παλιό bootloader να μην γράφει εντωμεταξύ.. πρώτη φορά περνάει τον KNOX counter οπότε πως θα γράψει? Ο παλιός counter έτσι και αλλιώς δεν έγραφε και δεν γράφει σε Samsung Roms.

 

Εάν κάνω λάθος διορθώστε με για να ξέρω και εγώ μιας και είμαι φρέσκος, χθες το πήρα.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλλον δεν θα βρω ηρεμία.... Όταν πάει να γίνει ένημερωση από το store ή ακόμα και να μεταφέρω μια εφαρμογή στην SD μου πετάει μήνυμα ότι δεν υπάρχει επαρκής αποθηκευτικός χώρος. Και δεν γίνεται η ενημέρωση / μεταφορά... Τι είναι πάλι αυτό;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Η μονη λυση για αυτους που περασαν το knox και χρειαστουν εγγυηση ειναι το μπρικαρισμα μαλλον.

Πως το τουβλιαζεις ομως....

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Η μονη λυση για αυτους που περασαν το knox και χρειαστουν εγγυηση ειναι το μπρικαρισμα μαλλον.

Πως το τουβλιαζεις ομως....

 

Ένας παλιός τρόπος ήταν να βάλεις με Odin firmware άλλου μοντέλου.

Μπορείς αν θες να το δοκιμάσεις στο δικό σου να μας πεις :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο οντως γινοταν παλια.

Πιστεψε με αν χρειαστω εγγυηση θα το κανω και θα ποσταρω.

Ε ρε σε τι μπελαδες μας βαλανε...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Η μονη λυση για αυτους που περασαν το knox και χρειαστουν εγγυηση ειναι το μπρικαρισμα μαλλον.

Πως το τουβλιαζεις ομως....

 

Λογικα πανω σε φλασαρισμα αν του βγαλει το καλωδιο ...

Link to comment
Share on other sites

Και να μπρικαρετε τη συσκευη με ένα απλο usb jig θα μπει σε download mode και θα φανει...η μονη λύση ειναι καψιμο πλακέτας ισως λογικά με βραχυκύκλωμα
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα βρω ηρεμία.... Όταν πάει να γίνει ένημερωση από το store ή ακόμα και να μεταφέρω μια εφαρμογή στην SD μου πετάει μήνυμα ότι δεν υπάρχει επαρκής αποθηκευτικός χώρος. Και δεν γίνεται η ενημέρωση / μεταφορά... Τι είναι πάλι αυτό;

 

σβησε ολα τα στοιχεια σου απο λογαριασμους google, kane sign out και ξαναπερασε τα.

Link to comment
Share on other sites

Και να μπρικαρετε τη συσκευη με ένα απλο usb jig θα μπει σε download mode και θα φανει...η μονη λύση ειναι καψιμο πλακέτας ισως λογικά με βραχυκύκλωμα

 

Κοιτα να δεις που στο τελος θα γινουμε RMA-κηδες και στα κινητα... Αυτα που νομιζα οτι γινονταν σχεδον αποκλειστικα στο computer hardware σκεφτομαστε τωρα για να μην χασουμε τα λεφτα μας... Κριμα...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το μονο που επηρεαζει το knox ειναι μονο η εγγυηση ?

 

Λιγο το εχεις;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται root για να το απενεργοποίησης .Δοκίμασε κάποιο πρόγραμμα απο το play(π.χ Default App Manage) για να ορίσεις ως προεπιλεγμένο τον nova .

 

Είμαι root από την πρώτη μέρα! Πάλι όμως δε μου το εμφανίζει ως ενεργή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

:rotfl:Σε λίγο έτσι όπως το πάει η Samsung με τα knox και τα region lock θα βάλουν και καμιά φυσική ζώνη αγνότητας στο τηλέφωνο.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

:rotfl:Σε λίγο έτσι όπως το πάει η Samsung με τα knox και τα region lock θα βάλουν και καμιά φυσική ζώνη αγνότητας στο τηλέφωνο.

 

Μου φτιαξες την μέρα:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κάνω εγκατάσταση αρχείου zip χωρίς να είμαι ρουτ με στοκ κέρνελ;:X

Εξαρτάται το zip , αν χρειαζεται root permissions τότε δεν γίνεται και μπορείς να κάνεις ζημιά στην συσκευή .

 

Είμαι root από την πρώτη μέρα! Πάλι όμως δε μου το εμφανίζει ως ενεργή επιλογή.

Χρησιμοποίησε το titanium για να τον παγώσεις .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Αν μπορειτε μια βοηθεια με προβλημα με το μηδενισμο του s4. To ειχα κανει root για να βαλω το σωστο CSC γερμανικο το οποιο και εκανα (γιατι ειχα βαλει λαθος firware απο αλλη χωρα και το ειχα μπερδεψει) μετα ειχα βαλει το TriangleAway-v3.01 το οποιο μαλλον δεν δουλεψε μετα εβγαλα το ροοτ με φλας odin και τωρα εχω την τελευταια γερμανικη την I9505XXUDMH5_I9505OXADMH5_DBT Ειδα οτι βγηκε το νεο TriangleAway-v3.10 αν ξανα βαλω το CF-Auto-Root-jflte-jfltexx-gti9505 το κανω ροοτ και μετα βαλω το νεο TriangleAway-v3.10 αυτο θα λειτουργησει θα μηδενιστη το κινητο ωστε να ειναι εντελως μαμα με εγγυηση για να μην κανω hard reset και στησιμο ξανα τσαμπα για οταν ερθει με το καλο η 4.3 ??? Ευχαριστω :confused: :confused:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Όλες τα καινούργια Firmware που είναι της μορφής DMxx έχουν τον καινούργιο Bootloader που σημαίνει πως και το Triangle να δουλέψει αν κάνεις Root θα ενεργοποιηθεί το Knox και θα χάσεις για πάντα την εγγύηση αφού δεν υπάρχει τρόπος να μηδενιστεί. Επίσης δεν θα μπορείς να γυρίσεις σε προηγούμενη έκδοση Android.

Τα γράφουμε αυτά και στους οδηγούς των Firmwares/Root.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

O MONOΣ τρόπος (πώς μπορώ να το κάνω μεγάλο και να αναβοσβήνει;, έχω βαρεθεί να το βλέπω) για να γίνει κάποιος root με τις καινούριες roms, είναι να τις βάλει prerooted.

 

Όλοι οι άλλοι τρόποι ακυρώνουν την εγγύηση. ΟΛΟΙ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

O MONOΣ τρόπος (πώς μπορώ να το κάνω μεγάλο και να αναβοσβήνει;, έχω βαρεθεί να το βλέπω) για να γίνει κάποιος root με τις καινούριες roms, είναι να τις βάλει prerooted.

 

Όλοι οι άλλοι τρόποι ακυρώνουν την εγγύηση. ΟΛΟΙ.

 

Νομίζω ότι και με pre-rooted γράφει ο knox counter. Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει πιο πίσω καθώς και έτσι αν δεν κάνω λάθος λέει και ο τυπάς στο thread του xda!

Διορθώστε με αν κάνω λάθος!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και με pre-rooted γράφει ο knox counter. Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει πιο πίσω καθώς και έτσι αν δεν κάνω λάθος λέει και ο τυπάς στο thread του xda!

Διορθώστε με αν κάνω λάθος!

 

Και εγω αυτη την εντυπωση εχω αλλα ας το πει καποιος που το εχει κανει γιατι εγω προφανως δεν το εκανα.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτη την εντυπωση εχω αλλα ας το πει καποιος που το εχει κανει γιατι εγω προφανως δεν το εκανα.

 

Υπάρχει άτομο που έβαλε την leaked 4.3 prerooted και δεν ανέβηκε ο knox counter. Ωστόσο και ο τυπάς στις οδηγίες λέει ότι θα ανέβει ο knox! Και από παλαιότερα ποστ, θυμάμαι ακριβώς αυτό! Ότι και με odin ο μετρητής ανεβαίνει!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άτομο που έβαλε την leaked 4.3 prerooted και δεν ανέβηκε ο knox counter. Ωστόσο και ο τυπάς στις οδηγίες λέει ότι θα ανέβει ο knox! Και από παλαιότερα ποστ, θυμάμαι ακριβώς αυτό! Ότι και με odin ο μετρητής ανεβαίνει!

Δηλαδή είχε περασμένο από πριν τον καινούριο bootloader , φλάσαρε και δεν ανέβηκε ο knox counter;

Τώρα είναι που μπερδεύτηκα... :wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είχε περασμένο από πριν τον καινούριο bootloader , φλάσαρε και δεν ανέβηκε ο knox counter;

Τώρα είναι που μπερδεύτηκα... :wacko::wacko::wacko:

 

Δεν θυμάμαι να είχε δώσει λεπτομέριες. Ίσως να είχε το νέο bootloader. Δεν γνωρίζω και δεν θυμάμαι σε ποιο νήμα το έγραψε. Ωστόσο στο xda λέει KNOX WARRANTY VOID 0x1 με κόκκινα γράμματα! Εγώ δεν το δοκιμάζω πάντως... Έτσι και αλλιώς με echoe 3.1 είμαι πλήρως ικανοποιημένος!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να είχε δώσει λεπτομέριες. Ίσως να είχε το νέο bootloader. Δεν γνωρίζω και δεν θυμάμαι σε ποιο νήμα το έγραψε. Ωστόσο στο xda λέει KNOX WARRANTY VOID 0x1 με κόκκινα γράμματα! Εγώ δεν το δοκιμάζω πάντως... Έτσι και αλλιώς με echoe 3.1 είμαι πλήρως ικανοποιημένος!

 

Κωστα περιμενουμε echoe 4 με 4.3. Εκει πιστευω θα δεσουμε...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...