Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

ειμαι με v6 jamal Google Edition.

Δοκιμαζω *#9900# & *#0011*# και δεν κανει τιποτα ενω με TW Rom δουλευε κανονικα.

Απλα θελω να δω με το fast dormancy τι παιζει με τη Wind Που ειμαι.

 

*#0011# και όχι *#0011*#

Για το γεγονός ότι δεν παίζουν οι κωδικοί,μήπως στη v6 έχει βγάλει ο jamal ό,τι έχει να κάνει με samsung?Στη v2 του m3doog που τρέχω μια χαρά παίζουν οι κωδικοί

 

 

Γεια στην παρεα. Αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα με το S4 i9505 ενος φιλου. Το καναμε root, φλασαραμε custom recovery και η διαδικασια πηγε μια χαρα. Οταν περασα custom rom..(v6 jamal), την αποθηκευσα στον εξωτερικη sd card και στη συνεχεια μπηκα στο TWRP. Εκανα full wipe και format data στον εσωτερικο δισκο πιστευοντας οτι επρεπε να καθαρισω οτι καταλοιπο απο μαμα samsung. Εγκατασταθηκε η ρομ κανονικα, αλλα μολις πηγα να κανω το πρωτο reboot, το τηλ εβγαλε bootloop. Δεν εμπαινε στη ρομ. Μπηκα παλι σε TWRP και εκανα wipe cache/dalvik... και παλι τα ιδια. Δοκιμασα να περασω αλλη custom rom απο την εξωτερικη sd με το ιδιο αποτελεσμα..bootloop. Δεν ηξερα τι αλλο να κανω οποτε ειπα να το ξαναγυρισω σε στοκ μορφη. Ακολουθησα αυτον τον οδηγο κατα γραμμα..http://www.youtube.com/watch?v=4htB5NOtTbU

μονο που δεν μπορουσα να μπω απο την αρχη στο κινητο για να βαλω το triangle away. φλασαρα με odin και ολα πηγαν καλα..αλλα το κινητο ειναι κολλημενο ενα 20λεπτο παλι στο logo της samsung. Τι να κανω παιδια? Εφταιγε που στην αρχη εκανα format data στον εσωτερικο?

 

Έχεις φλασάρεις λοιπόν με odin μια stock rom.Σβήσε τελείως το τηλέφωνο και έπειτα μπές stock recovery (vol up+home+power).Εκεί κάνε wipe data/factory reset και κάνε reboot.Λογικά θα μπουτάρει κανονικά

Για το custom recovery είναι βράστα Χαράλαμπε.Αξιόπιστο custom recovery δεν υπάρχει

 

 

Αν κάποιος έχει κάνει βέβαια δικά του test, εδώ είμαστε να τα πούμε.

Μπορεί και να κάνω εγώ λάθος.

Από πέρυσι που έκανα εγώ κάποια τεστ, κατέληξα με Cosmote να το έχω στο on.

Όταν ήταν στο off, με το που ξεκίναγε το traffic, μετά δε ξαναέμπαινε σε idle και γενικώς οι μεταβάσεις από state σε state ήταν πολύ αργές (προφανώς περίμενει η συσκευή κάποιον default χρόνο πριν αλλάξει state).

O μόνος τρόπος για να ξαναμπεί σε idle είναι να το κλείσεις και να το ξανανοίξεις.

Το έχω γράψει εδώ και ένα χρόνο, ότι σε Cosmote προτείνω on.

Κάποιοι ελάχιστοι μόνο το πρόσεξαν :cool:

 

Ξέρεις με έχει πιάσει το τριβόλι που λέγεται FD. Προσπαθώ να μάθω και να καταλάβω.Ακόμα και τώρα που γενικά το traffic στο τηλέφωνο μου ειναι μηδαμινό (google edition) το RRC είναι και παραμένει UPCH (διάβασα και αυτό http://mobilesociety.typepad.com/mobile_life/2010/06/umts-state-switching-and-fast-dormancy-evolution.html που μου πρότειναν στο xda).Idle state δεν βλέπω, με FD on.

Aν έχεις έτοιμο το post σου δώσε μου ένα link αλλιώς το ψάχνω :)

Και από αυτά που έχει καταλάβει το ταπεινό μου μυαλό είναι ότι καλύτερα είναι να μπαίνει σε UPCH state μιάς και πολύ πιο γρήγορα-με λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας θα ξαναβρεθεί σε RCH-FACH

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άρη στη cosmote με fd on το RRC state δεν πηγαίνει σε IDLE (και μιλάω για WCDMA preferred αφού στο 4g δεν ισχύουν αυτά που γράφουμε) αλλά σε UPCH

Με βάση αυτά που διαβάζω στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2291100&page=5 post 45.Συνεπώς κάποιο (androidforum-xda) δεν είναι τόσο σωστό?

 

Αν κάποιος έχει κάνει βέβαια δικά του test, εδώ είμαστε να τα πούμε.

Μπορεί και να κάνω εγώ λάθος.

Από πέρυσι που έκανα εγώ κάποια τεστ, κατέληξα με Cosmote να το έχω στο on.

Όταν ήταν στο off, με το που ξεκίναγε το traffic, μετά δε ξαναέμπαινε σε idle και γενικώς οι μεταβάσεις από state σε state ήταν πολύ αργές (προφανώς περίμενει η συσκευή κάποιον default χρόνο πριν αλλάξει state).

O μόνος τρόπος για να ξαναμπεί σε idle είναι να το κλείσεις και να το ξανανοίξεις.

Το έχω γράψει εδώ και ένα χρόνο, ότι σε Cosmote προτείνω on.

Κάποιοι ελάχιστοι μόνο το πρόσεξαν :cool:

Link to comment
Share on other sites

*#0011# και όχι *#0011*#

Για το γεγονός ότι δεν παίζουν οι κωδικοί,μήπως στη v6 έχει βγάλει ο jamal ό,τι έχει να κάνει με samsung?Στη v2 του m3doog που τρέχω μια χαρά παίζουν οι κωδικοί

 

 

 

 

Έχεις φλασάρεις λοιπόν με odin μια stock rom.Σβήσε τελείως το τηλέφωνο και έπειτα μπές stock recovery (vol up+home+power).Εκεί κάνε wipe data/factory reset και κάνε reboot.Λογικά θα μπουτάρει κανονικά

Για το custom recovery είναι βράστα Χαράλαμπε.Αξιόπιστο custom recovery δεν υπάρχει

 

Ευχαριστω φιλε..επιτελους δουλεψε. Επειδη ομως καποια στιγμη θα του ξανακανουμε root, εχεις ιδεα τι μπορει να πηγε στραβα? Η διαδικασια που του εκανα root ειχε παει καλα. Εφταιγε το φορματ στον εσωτερικο δισκο και το οτι φλασαρα custom rom απο τον εξωτερικο?

εγω ηξερα απο το s3 που ειχα παλια οτι κανουμε:

1)format data

2)wipe data/factory reset

3)wipe cache/dalvic

4) install from external sd

5)reboot

6)παλι πισω στην custom recovery, fix permission και reboot

 

τωρα που δεν μπορουσα να βαλω το triangle away πριν περασω στοκ..το τηλ. δεν ειναι εντελως στοκ, οποτε λογικα πρεπει να το ξανακανω ροοτ και η να μεινω εκει η να περασω παλι το triangle away και φτου και απο την αρχη για 100% official, σωστα?

EDIT

Κατα ενα περιεργο λογο μου βγαζει οτι ειναι σε επισημη εκδοση..

Edited by alan79
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανεις το zip για το battery percentage του Jamal, απο xda? Ειναι νεκρο το λινκ...

 

OΛα εδω μαζεμενα ειναι :

https://mega.co.nz/#F!hAkFAYQY!fkVgFnizdr4v0k8BBRmYew

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

*#0011# και όχι *#0011*#

Για το γεγονός ότι δεν παίζουν οι κωδικοί,μήπως στη v6 έχει βγάλει ο jamal ό,τι έχει να κάνει με samsung?Στη v2 του m3doog που τρέχω μια χαρά παίζουν οι κωδικοί

 

 

 

 

Έχεις φλασάρεις λοιπόν με odin μια stock rom.Σβήσε τελείως το τηλέφωνο και έπειτα μπές stock recovery (vol up+home+power).Εκεί κάνε wipe data/factory reset και κάνε reboot.Λογικά θα μπουτάρει κανονικά

Για το custom recovery είναι βράστα Χαράλαμπε.Αξιόπιστο custom recovery δεν υπάρχει

 

Ευχαριστω φιλε..επιτελους δουλεψε. Επειδη ομως καποια στιγμη θα του ξανακανουμε root, εχεις ιδεα τι μπορει να πηγε στραβα? Η διαδικασια που του εκανα root ειχε παει καλα. Εφταιγε το φορματ στον εσωτερικο δισκο και το οτι φλασαρα custom rom απο τον εξωτερικο?

εγω ηξερα απο το s3 που ειχα παλια οτι κανουμε:

1)format data

2)wipe data/factory reset

3)wipe cache/dalvic

4) install from external sd

5)reboot

6)παλι πισω στην custom recovery, fix permission και reboot

 

τωρα που δεν μπορουσα να βαλω το triangle away πριν περασω στοκ..το τηλ. δεν ειναι εντελως στοκ, οποτε λογικα πρεπει να το ξανακανω ροοτ και η να μεινω εκει η να περασω παλι το triangle away και φτου και απο την αρχη για 100% official, σωστα?

EDIT

Κατα ενα περιεργο λογο μου βγαζει οτι ειναι σε επισημη εκδοση..

 

Εφταιγε το format που εκανες στην sdcard (εσωτερικη).Στο εγραψα και στο προηγουμενο ποστ οτι τα custom recoveries εχουν θεματα.

Ρουταρε τη ρομ,περνα triangle,κανε reset τον counter και φλασαρε με odin τη στοκ για σιγουρια.Η διαδικασια με το custom recovery και το format της sd που εκανες,εκανε μπαχαλο καποιο partition

 

 

Πατησα το #*0228# και quick start και η μπαταρια μου ενω ηταν στο 40%επεσε στο 20%!εχει καποιο θεμα το τηλ???

 

Εννοείς *#0228#

Αν το googlareis θα δείς ότι δεν έχεις πρόβλημα

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Πατησα το #*0228# και quick start και η μπαταρια μου ενω ηταν στο 40%επεσε στο 20%!εχει καποιο θεμα το τηλ???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είμαι με αυτήν την ρομ, πάει μια χαρά

αλλά επειδή με τρώει να δοκιμάσω την google edition του Jamal (για την οποία διάβασα καλά λόγια) όσοι την έχετε βάλει, τι λέει; να υποθέσω ότι τα καλούδια της "μαμας" (air gesture κ.λ.π) πάνε περίπατο;

Αξίζει τον κόπο να την βάλω;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είμαι με αυτήν την ρομ, πάει μια χαρά

αλλά επειδή με τρώει να δοκιμάσω την google edition του Jamal (για την οποία διάβασα καλά λόγια) όσοι την έχετε βάλει, τι λέει; να υποθέσω ότι τα καλούδια της "μαμας" (air gesture κ.λ.π) πάνε περίπατο;

Αξίζει τον κόπο να την βάλω;

 

Αυτο με ενδιαφερει και εμενα. Απο αυριο θα ειμαι ξανα στο group s4 ! Aν την εχει βαλει καποιος ας μας πει.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είμαι με αυτήν την ρομ, πάει μια χαρά

αλλά επειδή με τρώει να δοκιμάσω την google edition του Jamal (για την οποία διάβασα καλά λόγια) όσοι την έχετε βάλει, τι λέει; να υποθέσω ότι τα καλούδια της "μαμας" (air gesture κ.λ.π) πάνε περίπατο;

Αξίζει τον κόπο να την βάλω;

 

Τα "καλουδια" τα ξεχνας.

Εξαρταται αν σου εχει λειψει το aosp.Αν σου ειναι ευκολα τα φλασαρισματα μπορεις να κανεις ενα κοπο να τη δοκιμασεις

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο εναμιση μηνα με το S4 με γερμανικη stock rom, αφου εβαλα την Κυριακη την Jamal V3, μετα την V5 και τελος την V6, εχω να πω οτι επιτελους ησυχασα. Δεν με ενδιαφερανε καθολου ολα τα "χαζα" του tw, εκτος της καμερας, η οποια ομως λειτουργει, μετα απο φλασαρισμα του αντιστοιχου zip αρχειου. Η συσκευη εχει διπλασια ισως μπαταρια, δεν ζεστενεται, παει "σφαιρα", και ξεκιναει σε λιγοτερο απο το μισο χρονο που ηθελε με το tw...δεν το μετανοιωσα καθολου που αλλαξα rom, ειναι ετοιμη rooted, γενικα μια ανεση και ταχυτητα παντου!
Link to comment
Share on other sites

To δικό μου δεν λειτουργεί σωστά με google edition roms. Βάζω το Pin της κάρτας sim και μετά κολλάει στο unlocking sim..:confused:
Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο εναμιση μηνα με το S4 με γερμανικη stock rom, αφου εβαλα την Κυριακη την Jamal V3, μετα την V5 και τελος την V6, εχω να πω οτι επιτελους ησυχασα. Δεν με ενδιαφερανε καθολου ολα τα "χαζα" του tw, εκτος της καμερας, η οποια ομως λειτουργει, μετα απο φλασαρισμα του αντιστοιχου zip αρχειου. Η συσκευη εχει διπλασια ισως μπαταρια, δεν ζεστενεται, παει "σφαιρα", και ξεκιναει σε λιγοτερο απο το μισο χρονο που ηθελε με το tw...δεν το μετανοιωσα καθολου που αλλαξα rom, ειναι ετοιμη rooted, γενικα μια ανεση και ταχυτητα παντου!

 

Από αυτονομια πως παει Φανη?

Γιατι πλεον δεν εχω πολύ χρονο για πειραματα (πανε οι εποχες που σε μια συσκευή επαιζαν καμια 50αρια φλασαρισματα σε μια εβδομαδα) και θελω κατι να δουλευει σωστα και αξιοπιστα. Για την ωρα εχω γυρισει σε stock, για λογους κυριως αυτονομιας...

Link to comment
Share on other sites

To δικό μου δεν λειτουργεί σωστά με google edition roms. Βάζω το Pin της κάρτας sim και μετά κολλάει στο unlocking sim..:confused:

 

Βάλτε την ΚΑΘΑΡΗ google Edition rom, και αφήστε τα δεξιά-αριστερά! Εχει δημοσιευτεί στο sammobile, και είναι και η OFFICIAL, και είναι και στην 4.3!

 

http://users.otenet.gr/~latou/go1.jpg

 

http://users.otenet.gr/~latou/go2.jpg

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

To δικό μου δεν λειτουργεί σωστά με google edition roms. Βάζω το Pin της κάρτας sim και μετά κολλάει στο unlocking sim..:confused:

 

Είναι γνωστό πρόβλημα των GE roms. Πρέπει πριν τις περάσεις να βγάλεις το pin της SIM.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό πρόβλημα των GE roms. Πρέπει πριν τις περάσεις να βγάλεις το pin της SIM.

 

Μετά μπορείς να το ξαναβάλεις ή πρέπει να είναι μόνιμα χωρίς pin?

 

@Aristeides: Δεν είναι λίγο νωρίς για την 4.3? Επίσης γράφει στο sammobile οτι είναι test build άρα θα είναι τίγκα στα bugs..

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό πρόβλημα των GE roms. Πρέπει πριν τις περάσεις να βγάλεις το pin της SIM.

 

Γιατί βάζετε εν έτει 2013 ΡΙΝ στις κάρτες σας;;;;

 

Αν κάποιος σας κλέψει τη συσκευή θα τον ενδιαφέρει να πουλήσει τη συσκευή, ή να πάρει τηλέφωνα;;; Ερευνες έχουν δείξει πως στο 97% των περιπτώσεων πετάνε την κάρτα και πουλάνε τη συσκευή! Ρωτάω εγώ τώρα...

 

Εξ άλλου είμαστε η μόνη χώρα από όσες έχω ταξιδέψει (και πιστέψτε με, έχω πάει σε πάρα πολλές) που ακόμα έχουμε κάρτες με pin!

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βάζετε εν έτει 2013 ΡΙΝ στις κάρτες σας;;;;

 

Αν κάποιος σας κλέψει τη συσκευή θα τον ενδιαφέρει να πουλήσει τη συσκευή, ή να πάρει τηλέφωνα;;; Ερευνες έχουν δείξει πως στο 97% των περιπτώσεων πετάνε την κάρτα και πουλάνε τη συσκευή! Ρωτάω εγώ τώρα...

 

Εξ άλλου είμαστε η μόνη χώρα από όσες έχω ταξιδέψει (και πιστέψτε με, έχω πάει σε πάρα πολλές) που ακόμα έχουμε κάρτες με pin!

 

Σαν συνδρομητής συμβολαίου, προτιμώ να βάζω το Pin και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..

Link to comment
Share on other sites

Σαν συνδρομητής συμβολαίου, προτιμώ να βάζω το Pin και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..

 

Κι εγώ συνδρομητής συμβολαίου είμαι, και των 90€ μάλιστα, αλλά pin αρνούμαι κατηγορηματικά να βάλω! Δε βρίσκω καμία ηρεμία στο κεφάλι μου :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την omega7. Αλλά με τρώει να βάλω την Google v6. Το θέμα είναι δεν έχω ιδέα πώς περνάμε ρομ. Και αγγλικά δεν κατέχω. Υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά;
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το θεμα μη χρησης pin στην συσκευη, τουλαχιστον τα τελευταια 5 χρονια απο οσο θυμαμαι.

Αυτο ειναι και το μονο θεμα της 4.2.2 του Jamal. Απλα απενεργοποιεις το κλειδωμα sim και την περνας. ΟΟΟλα τα αλλα λειτουργουνε αψογα.

 

Οσο αναφορα την 4.3 απο το sammobile, ειναι καθαρα για λογους development, διοτι εχει διαρκεια μπαταριας 5-6 ωρες στην καλυτερη. Ευθυνεται ο ενας επεξεργαστης που μενει μονιμα στα 18-19000mHz και του πεινει του αιμα. Εχει ακομα δουλεια για να γινει πιο stable. Αλλωστε το λενε και οι ιδιοι στο αρθρο τους.

 

Εαν καποιος θελει το Mms.apk για την 4.2.2 AOSP με 160 ελληνικους χαρακτηρες (ητε του jamal ητε καποια αλλη), και ειστε root, να το ανεβασω. Δεν το φλασαρετε, με εναν root explorer (αφου κρατησετε ενα copy του stock Mms.apk) το βαζετε στο /system/app και ειναι ετοιμο. Λογικα θα κανει μονο του reboot, αλλιως το κανετε εσεις.

Link to comment
Share on other sites

.......

Οσο αναφορα την 4.3 απο το sammobile, ειναι καθαρα για λογους development, διοτι εχει διαρκεια μπαταριας 5-6 ωρες στην καλυτερη. Ευθυνεται ο ενας επεξεργαστης που μενει μονιμα στα 18-19000mHz και του πεινει του αιμα. Εχει ακομα δουλεια για να γινει πιο stable. Αλλωστε το λενε και οι ιδιοι στο αρθρο τους.

.........

 

Θα διαφωνήσω, καθώς λιγότερες από 20 ώρες με έντονη χρήση ή 36 ώρες με ελαφριά-νορμάλ, και πάντα τα πάντα ανοιχτά, δε μου έχει πάει! Και την φοράω από την 1η μέρα...

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Τί να πω...εγω δεν την αφησα πανω απο τρεις ωρες, διοτι ανεβαζε θερμοκρασια εντονα το κινητο, απλα με το wifi συνδεδεμενο. Παντως επεινε μπαταρια χαλαρα οσο την ειχα. Τα ιδια λενε και τα παιδια στο xda που την εχουνε χρησιμοποιησει.

 

Το σιγουρο ειναι οτι μολις στρωσει, θα την βαλω σιγουρα. Το κινητο εχει γινει "θηριο" χωρις το bloatware και ολα τα χαζα του tw!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την omega7. Αλλά με τρώει να βάλω την Google v6. Το θέμα είναι δεν έχω ιδέα πώς περνάμε ρομ. Και αγγλικά δεν κατέχω. Υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά;

 

Ή έστω κάποιος οδηγός γενικός για αλλαγή ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Ή έστω κάποιος οδηγός γενικός για αλλαγή ρομ.

 

https://docs.google.com/document/d/1wYkGfGS63atd9ntlt2mER5xbZAJb2eMkA7TRUqVYxuc/edit

 

edit:Είναι αυτονόητο ότι δε θα ''κατεβάσεις'' τις custom rom που αναφερει η σελίδα, μιας και είναι για το Note ii.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...