Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Αυτοι που είναι ήδη rooted μπορούν να αναβαθμίσουν σε νέα stock Rom και να κρατήσουν το root με το mobile Odin pro χωρίς να ανέβει ο knox counter.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2522729

 

Πολύ μεγάλο βήμα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και αλλα καλα νεα , εγκαταστση mods ROMS χωρις να ανεβαινει ο knox counter .

Θεωρητικα δουλευει και σε S4 , αναμενουμε καποιον να το δοκιμάσει.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2550120

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

CM 11 δοκίμασε κάνεις για να μας πει πως πάει από κάμερα?

 

Δοκίμασα και την cyanogen 11 και την google edition 4.4 ακόμη έχουν bug στην δεύτερη κυρίως. Οι φώτο είναι πολύ πιο καλές με touch Wiz.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και την cyanogen 11 και την google edition 4.4 ακόμη έχουν bug στην δεύτερη κυρίως. Οι φώτο είναι πολύ πιο καλές με touch Wiz.

 

Κάτι τέτοιο φανταζόμουν και εγώ, Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Εγώ δύο μέρες τώρα έχω phoenix v6 και είμαι πολύ ευχαριστημενος. Στην ουσία ίδια συμπεριφορά με στοκ(εκεί βασίζεται κιόλας) αλλά με πεταμένο ότι bloatware δεν μου χρειάζεται κατά την εγκατάσταση..

 

Give it a try όποιος ψάχνεται ;)

Link to comment
Share on other sites

δουλευει το ρουταρα σημερα και γραφει 0x0

 

ξερει κανεις αν το κινεζικο vroot δουλευει με την I9500XXUEMJ9 χωρις να κανει το knox απο 0 σε 1?

 

στο i9505 δουλευει κανονικα

 

μπορω να περασω omega rom σε ρουτ s4 χωρις να χασω την εγγυηση???εκανα το ρουτ και ο knox ειναι 0x0.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Apple Iphone 8 Plus Red Edition
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.ειμαι ασχετος απο android και θελω βοηθεια. διαβασα για το knox και καταλαβα οτι μονο με vroot γλιτωνεις το knox να παραμεινει 0χ0. εγω εχω παρει αυτη την εκδοση i9505XXUEMKF android 4.3. εχω τη παλια boot? και μπορω να ακολουθησω τις οδηγιες με το vroot?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.ειμαι ασχετος απο android και θελω βοηθεια. διαβασα για το knox και καταλαβα οτι μονο με vroot γλιτωνεις το knox να παραμεινει 0χ0. εγω εχω παρει αυτη την εκδοση i9505XXUEMKF android 4.3. εχω τη παλια boot? και μπορω να ακολουθησω τις οδηγιες με το vroot?

 

προσπαθησα με το vroot και τον οδηγο.εκανα μεχρι εδω σωστα¨: Ανοίγουμε το Titanium Backup και επιλέγουμε Backup/Restore. Γράφουμε "KNOX" στην μπάρα αναζήτησης ώστε να μας εμφανίσει όλες τις εφαρμογές που σχετίζονται με αυτό και στη συνέχεια πατάμε σε κάθε μία ξεχωριστά και την παγώνουμε (Freeze).Τωρα εδω στην επιλογη 12. Παίρνουμε τα αρχεία από το Root De La Vega που κατεβάσαμε και αποσυμπιέσαμε στην αρχή (φάκελος root_files και αρχείο root_de_la_vega.sh) και τα αντιγράφουμε στη ρίζα της εσωτερικής sdcard του κινητού μας (/sdcard) *ΠΡΟΣΟΧΗ! Όχι στην εξωτερική κάρτα! εγω τα εβαλα τα αρχεια στο κινητο στην αρχη στο φαλεκο Phone.σωστα?

μετα στο

13. Ανοίγουμε την εφαρμογή Terminal Emulator, γράφουμε την εντολή SU και πατάμε Enter. Αν μας επιστρέψει # τότε είμαστε καλά, αν μας προτρέψει να δώσουμε δικαιώματα superuser πατάμε Grant (Αποδοχή). Σε αυτο το σημειο κατι μου εβγαλε κινεζικα,πατησα την αριστερη επιλογη και προχωρησε. στο

14. Εφόσον μας επιστρέψει # και δεν εμφανίσει κάποιο λάθος, πηγαίνουμε πάλι στο Titanium Backup και κάνουμε scroll down μέχρι να βρούμε την εφαρμογή superuser (έχει μια μπλε ασπίδα ως εικονίδιο). Την πατάμε και την παγώνουμε (Freeze) όπως κάναμε και με τις εφαρμογές του KNOX νωρίτερα. εδω την εβγαλε κινεζικα αλλα την αναγνωρισα απο την εικονα και την εκανα και αυτη freeze.

τωρα στην 15. που λεει Πηγαίνουμε πάλι στο Terminal Emulator και γράφουμε τις παρακάτω εντολές ΧΩΡΙΣ τα άγκιστρα. *ΠΡΟΣΟΧΗ! Ανάμεσα στις εντολές υπάρχουν κενά που αν τα παραβλέψουμε τότε η εντολή δεν θα εκτελεστεί!* (πχ Στην πρώτη εντολή υπάρχει κενό ανάμεσα στο remount /system, στη δεύτερη ανάμεσα στο rm /system κτλ.).

 

 

Εντολή [mount -o rw,remount /system] και πατάμε Enter. εδω μου γραφει permission denied

γιατι????

 

Eντολή [rm /system/bin/su] και πατάμε Enter. εδω μου λεει rm failed for /system/bin/su, read-only file system

 

Εντολή [rm /system/xbin/su] και πατάμε Enter.

 

Εντολή [cd /mnt/sdcard/] και πατάμε Enter.

 

Εντολή [sh root_de_la_vega.sh] και πατάμε Enter.

 

Εντολή [reboot] και πατάμε Enter

και τωρα αν πατησω su permission denied μου λεει.please help

Edited by tazzzzzz
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα με το vroot και τον οδηγο.εκανα μεχρι εδω σωστα¨: Ανοίγουμε το Titanium Backup και επιλέγουμε Backup/Restore. Γράφουμε "KNOX" στην μπάρα αναζήτησης ώστε να μας εμφανίσει όλες τις εφαρμογές που σχετίζονται με αυτό και στη συνέχεια πατάμε σε κάθε μία ξεχωριστά και την παγώνουμε (Freeze).Τωρα εδω στην επιλογη 12. Παίρνουμε τα αρχεία από το Root De La Vega που κατεβάσαμε και αποσυμπιέσαμε στην αρχή (φάκελος root_files και αρχείο root_de_la_vega.sh) και τα αντιγράφουμε στη ρίζα της εσωτερικής sdcard του κινητού μας (/sdcard) *ΠΡΟΣΟΧΗ! Όχι στην εξωτερική κάρτα! εγω τα εβαλα τα αρχεια στο κινητο στην αρχη στο φαλεκο Phone.σωστα?

μετα στο

13. Ανοίγουμε την εφαρμογή Terminal Emulator, γράφουμε την εντολή SU και πατάμε Enter. Αν μας επιστρέψει # τότε είμαστε καλά, αν μας προτρέψει να δώσουμε δικαιώματα superuser πατάμε Grant (Αποδοχή). Σε αυτο το σημειο κατι μου εβγαλε κινεζικα,πατησα την αριστερη επιλογη και προχωρησε. στο

14. Εφόσον μας επιστρέψει # και δεν εμφανίσει κάποιο λάθος, πηγαίνουμε πάλι στο Titanium Backup και κάνουμε scroll down μέχρι να βρούμε την εφαρμογή superuser (έχει μια μπλε ασπίδα ως εικονίδιο). Την πατάμε και την παγώνουμε (Freeze) όπως κάναμε και με τις εφαρμογές του KNOX νωρίτερα. εδω την εβγαλε κινεζικα αλλα την αναγνωρισα απο την εικονα και την εκανα και αυτη freeze.

τωρα στην 15. που λεει Πηγαίνουμε πάλι στο Terminal Emulator και γράφουμε τις παρακάτω εντολές ΧΩΡΙΣ τα άγκιστρα. *ΠΡΟΣΟΧΗ! Ανάμεσα στις εντολές υπάρχουν κενά που αν τα παραβλέψουμε τότε η εντολή δεν θα εκτελεστεί!* (πχ Στην πρώτη εντολή υπάρχει κενό ανάμεσα στο remount /system, στη δεύτερη ανάμεσα στο rm /system κτλ.).

 

 

Εντολή [mount -o rw,remount /system] και πατάμε Enter. εδω μου γραφει permission denied

γιατι????

 

Eντολή [rm /system/bin/su] και πατάμε Enter. εδω μου λεει rm failed for /system/bin/su, read-only file system

 

Εντολή [rm /system/xbin/su] και πατάμε Enter.

 

Εντολή [cd /mnt/sdcard/] και πατάμε Enter.

 

Εντολή [sh root_de_la_vega.sh] και πατάμε Enter.

 

Εντολή [reboot] και πατάμε Enter

και τωρα αν πατησω su permission denied μου λεει.please help

 

Το είχα ξανά πει και στο παρελθόν δεν χρειάζεται να παιδευεστε με όλες αυτές τις εντολές , μετά το vroot, τρέξετε αυτό το script και είστε έτοιμοι

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2532818

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ξανά πει και στο παρελθόν δεν χρειάζεται να παιδευεστε με όλες αυτές τις εντολές , μετά το vroot, τρέξετε αυτό το script και είστε έτοιμοι

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2532818

 

οταν γραφω su μου grafei permission denied.δενμου βγαζει #

βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

οταν γραφω su μου grafei permission denied.δενμου βγαζει #

βοηθεια?

 

Πρέπει να δώσεις δικαιώματα root στον terminal emulator .Έτσι και εγώ την είχα πατήσει με τον κινέζικο root. Όταν άνοιξα πρώτη φορά τον terminal αντί να πατήσω Ναι στο δικαίωμα για root πάτησα όχι. Άνοιξε το κινέζικο root και ξανά δώσε δικαιώματα

Link to comment
Share on other sites

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολους που μου απαντησατε.νομιζω οτι τα καταφερα.μου εβγαλε εικονιδιο SuperSU.τωρα που τα καταφεραμε τι μπορουμε να κανουμε παραπανω? Διαβασα για καποια επιπλεον διαδικασια εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1592104 . χρειαζονται αυτα?κ αν ναι αν τα κανω θα μεινω knox 0x0? Edited by tazzzzzz
Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα σας παιδες. Προσπαθω να παιξω ενα αρχειο 720p mkv με dts audio αλλα δυστυχως δεν εχω ηχο. Mxplayer τιποτα, moliplayer οκ αλλα υποτιτλοι κινέζικα. ... καμια ιδεα κανενας?
Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα σας παιδες. Προσπαθω να παιξω ενα αρχειο 720p mkv με dts audio αλλα δυστυχως δεν εχω ηχο. Mxplayer τιποτα, moliplayer οκ αλλα υποτιτλοι κινέζικα. ... καμια ιδεα κανενας?

 

Ο MX παίζει dts με εξωτερικό codec.

Google it :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω περάσει την foxhound 1.6 και σήμερα ενεργοποίησα το 4g αλλα δεν έχει μονο 3g πιάνει τι γίνετε?

 

ευχαριστώ!

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν τα καταφερα. Μηπως υπαρχει κανενα λινκ?

Υποθέτω οτι ψάχνεις αυτο MX Player Custom Codec with DTS Support

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εδω μιλαμε για βελτιωσεις του s4 εχει αγορασει κανεις το s4 i9506 που στην ουσια ειναι μια εξελιξη του απλου s4 i9505.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω περάσει την foxhound 1.6 και σήμερα ενεργοποίησα το 4g αλλα δεν έχει μονο 3g πιάνει τι γίνετε?

 

ευχαριστώ!

 

Κατάφερες να την περάσεις τελικά; πως σου φαίνεται;

Αν έχεις voda, θα περιμένεις ακόμα για να δεις 4g δεν έχει βάλει ακόμα.

Δεν θα δεις και καμιά τρελή διαφορά εκτός του ότι θα σου καταπίνει την μπαταρία. :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερες να την περάσεις τελικά; πως σου φαίνεται;

Αν έχεις voda, θα περιμένεις ακόμα για να δεις 4g δεν έχει βάλει ακόμα.

Δεν θα δεις και καμιά τρελή διαφορά εκτός του ότι θα σου καταπίνει την μπαταρία. :)

 

Επέτρεψε μου να διαφωνίσω εδώ :)

Έχω 4G από την Cosmote και η διαφορά είναι ΤΡΕΛΗ !!! Ίσως όχι τόσο στο browsing καθώς εκεί είναι κυρίως θέμα latency και όχι τόσο bandwidth, αλλά στο download δεν θέλεις πλέον να συνδεθείς σε wifi (εν τέλη το κάνεις όμως μιας και ακόμα και τα 3 Gb το μήνα μιλώντας για 4G είναι λίγα :P) .. Μιλώντας για Θεσσαλονίκη, το 4G (για την Cosmote μιλάω πάντα) πιάνει σχεδόν σε όλη την πόλη απλά διαφέρει ανά περιοχές η ταχύτητα. Το minimum που έχω πιάσει είναι (20 mbit) και κατέβαζα με 2,5 mb/sec αλλά συνήθως πιάνω θεωρητικά full speed 95-100 mbit (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) και κατεβάζω με 11,5-12,5 mb/sec !!!!!!!!! Απλά ασύλληπτο !! Όχι δεν δουλεύω ούτε έχω καμία σχέση με ΟΤΕ-Cosmote..

 

Όσον αφορά τη μπαταρία, όχι δεν κάνει καμία διαφορά ! Η διαφορά είναι ανάμεσα σε 2G kai 3G-4G. Εννοώ πως είτε έχεις 3G, HSPA, HSPA+, LTE(4G) έιναι ένα και το αυτό. Αν τα κλείσεις και έχεις πάντα μόνο 2G, ναι .. εκεί είναι χαοτική η διαφορά !

 

Αυτά όλα με i9505 με λίγα χρήσιμα-τυπικά widget, με όλα τα radios ανοιχτά, xωρίς live wallpapers, με auto brightness, facebook, skype, viber, hangouts ανοιχτά, η μπαταρία με πάει 1,5 μέρα με ούτε λίγη αλλά ούτε υπερβολική χρήση (με 3G-4G πάντα ανοιχτό)

 

Αυτά ! Φιλικά πάντα..

Καλημέρα στην κοινότητα :)

- Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, και ας βγαίνουμε τώρα εκτός θέματος. Η διαφορά του 4G είναι μεγάλη στην μπαταρία. Ίσως εσένα δε σου φαίνεται τόσο γιατί στις περιοχές που κινείσαι (Θεσσαλονίκη λες) το σήμα είναι καλό (και λογικό είναι, αν δεν έχει καλό 4G σε Θεσσαλονίκη/Αθήνα, πού θα έχει). Αλλά τη στιγμή που θα πέσεις σε 1-2 γραμμές στις 5 στο σήμα τότε η μπαταρία σου θα φεύγει πριν πεις "Αχ να χα πίσω το 3G". Σε "επαρχιακές" πόλεις που βρίσκομαι συνέχεια (Καρδίτσα, Βόλο, Σέρρες) και που καλό 4G έχει μόνο στο κέντρο γύρω από την κεραία, αναγκάζομαι να έχω πάντα το κινητό μόνο σε 3G.

 

Και όσο για τα downloads που αναφέρεις, ναι τόσο πιάνει, αλλά στα κινητά πολύ σπάνια κανείς θα κατεβάσει αρχεία για να χαρεί που θα δει τέτοια ταχύτητα. Στο browsing και τις εφαρμογές το 3G/H/H+ είναι άνω του ικανοποιητικού.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, και ας βγαίνουμε τώρα εκτός θέματος. Η διαφορά του 4G είναι μεγάλη στην μπαταρία. Ίσως εσένα δε σου φαίνεται τόσο γιατί στις περιοχές που κινείσαι (Θεσσαλονίκη λες) το σήμα είναι καλό (και λογικό είναι, αν δεν έχει καλό 4G σε Θεσσαλονίκη/Αθήνα, πού θα έχει). Αλλά τη στιγμή που θα πέσεις σε 1-2 γραμμές στις 5 στο σήμα τότε η μπαταρία σου θα φεύγει πριν πεις "Αχ να χα πίσω το 3G". Σε "επαρχιακές" πόλεις που βρίσκομαι συνέχεια (Καρδίτσα, Βόλο, Σέρρες) και που καλό 4G έχει μόνο στο κέντρο γύρω από την κεραία, αναγκάζομαι να έχω πάντα το κινητό μόνο σε 3G.

 

Ίσως αλλά είναι πολλές στιγμές που έχω 1-2 γραμμές μόνο με 4G και πάλι δεν την "καταπίνει" ! Ίσως επειδή δεν έχει κλείσει ούτε μήνα το κινητό, δεν έχει δουλέψει δλδ τόσο πολύ..

 

 

 

Και όσο για τα downloads που αναφέρεις, ναι τόσο πιάνει, αλλά στα κινητά πολύ σπάνια κανείς θα κατεβάσει αρχεία για να χαρεί που θα δει τέτοια ταχύτητα. Στο browsing και τις εφαρμογές το 3G/H/H+ είναι άνω του ικανοποιητικού.

 

Καλά σίγουρα αλλά περί ορέξεως... Μπορεί κανείς να το κάνει και hotspot και να κατεβάζει στο pc αλλά... τα όρια από τις εταιρίες κινητής είναι μικρά οπότε δεν μπορούμε να χαρούμε για πολύ :P Ανέφερα απλά τη διαφορά που έχει που είναι όντως τεράστια απλά όχι τόσο στο browsing όπως λες κι εσύ. Ο λόγος είναι καθαρά τεχνικός και κατ' επέκταση λογικό να μην φαίνεται η διαφορά εκει :)

- Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να διαφωνίσω εδώ :)

Έχω 4G από την Cosmote και η διαφορά είναι ΤΡΕΛΗ !!! Ίσως όχι τόσο στο browsing καθώς εκεί είναι κυρίως θέμα latency και όχι τόσο bandwidth, αλλά στο download δεν θέλεις πλέον να συνδεθείς σε wifi (εν τέλη το κάνεις όμως μιας και ακόμα και τα 3 Gb το μήνα μιλώντας για 4G είναι λίγα :P) .. Μιλώντας για Θεσσαλονίκη, το 4G (για την Cosmote μιλάω πάντα) πιάνει σχεδόν σε όλη την πόλη απλά διαφέρει ανά περιοχές η ταχύτητα. Το minimum που έχω πιάσει είναι (20 mbit) και κατέβαζα με 2,5 mb/sec αλλά συνήθως πιάνω θεωρητικά full speed 95-100 mbit (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) και κατεβάζω με 11,5-12,5 mb/sec !!!!!!!!! Απλά ασύλληπτο !! Όχι δεν δουλεύω ούτε έχω καμία σχέση με ΟΤΕ-Cosmote..

 

Όσον αφορά τη μπαταρία, όχι δεν κάνει καμία διαφορά ! Η διαφορά είναι ανάμεσα σε 2G kai 3G-4G. Εννοώ πως είτε έχεις 3G, HSPA, HSPA+, LTE(4G) έιναι ένα και το αυτό. Αν τα κλείσεις και έχεις πάντα μόνο 2G, ναι .. εκεί είναι χαοτική η διαφορά !

 

Αυτά όλα με i9505 με λίγα χρήσιμα-τυπικά widget, με όλα τα radios ανοιχτά, xωρίς live wallpapers, με auto brightness, facebook, skype, viber, hangouts ανοιχτά, η μπαταρία με πάει 1,5 μέρα με ούτε λίγη αλλά ούτε υπερβολική χρήση (με 3G-4G πάντα ανοιχτό)

 

Αυτά ! Φιλικά πάντα..

Καλημέρα στην κοινότητα :)

 

Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω, μιας και εγώ έχω voda και δεν έχω δει στην πράξη το 4G (εκτός από την μπαταρία που μου είπε συνάδελφος με cosmote ότι έχει δει τρελή διαφορά) και δεν θέλω κιόλας εφόσον μπορώ να μπαίνω με wifi δωρεάν, σχεδόν παντού πλέον

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...