Jump to content

[S4] Διαθεσιμότητα και αγορά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή η πτώση τιμών μου μυρίζει ξεστοκάρισμα προβληματικών παρτίδων. Όπως φυσικά ισχύει για κάθε προϊόν στις πρώτες παρτίδες παραγωγής...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτή η πτώση τιμών μου μυρίζει ξεστοκάρισμα προβληματικών παρτίδων. Όπως φυσικά ισχύει για κάθε προϊόν στις πρώτες παρτίδες παραγωγής...:rolleyes:

Ή απλα ειναι μια πολιτική της Σαμμυ για να αυξήσει τις πωλήσεις.Μην βλέπουμε συνωμοσίες πισω απο μια πιθανή πτώση τιμής.

 

Εντελώς φιλικα εννοείται.;)

Link to comment
Share on other sites

Ή απλα ειναι μια πολιτική της Σαμμυ για να αυξήσει τις πωλήσεις.Μην βλέπουμε συνωμοσίες πισω απο μια πιθανή πτώση τιμής.

 

Ή θα βγεί με 32gb και θα σταματήσει η παραγωγή με τα 16gb.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από dimdark13>

Το πηρα χθες απο birdphone k πηρα τηλ τωρα τη Samsung ειπα το imei κ μου ειπε πως ειναι ελληνικης προέλευσης.

 

Φίλε Dimdark13 σου ειναι ευκολο να μου δωσεις το τηλ της Samsung που τους μιλησες σχετικα με την προελευση του κινητου?

Σ ευχαριστω.

 

Νομιζω το 2106897691

 

Αυτή η πτώση τιμών μου μυρίζει ξεστοκάρισμα προβληματικών παρτίδων. Όπως φυσικά ισχύει για κάθε προϊόν στις πρώτες παρτίδες παραγωγής...:rolleyes:

 

Εμενα παντως ειναι αψογο.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
By Order of The Peaky Blinders..
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως ειναι αψογο.

Να μην παρεξηγηθώ. Δεν είπα ότι ΟΛΕΣ οι παρτίδες είναι προβληματικές. Απλώς, μέσα στην πίεση να πουλήσουν και να ικανοποιήσουν τις ανάγκες (έως hype) των πελατών, μερικές φορές το τμήμα ελέγχου ποιότητας δεν λειτουργεί 100%. Αστοχίες υλικού συμβαίνουν σε όλες τις μονάδες παραγωγής ανά τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα πέσει τόσο πολύ....550 θα φτάσει ιουλιο με αυγουστο και αν.

 

12 ιουνίου....548 ευρω.....χαχα!!! Πιστευω παντος η καλυτερη λυση ειναι η αναμονη μεχρι τελος καλοκαιριου...οταν θα εχει παει στα 450-480....και εκει αγοραζεις με 300-350 ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ λιγων μηνων....!

Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο το 300-350 μεταχειρισμενο ξεχνα το.

Εδω το δινουν τωρα απο 540 και πανω στις αγγελιες.

Ιδια λεφτα με καινουργιο και χανεις και τα 50GB του dropbox

Μετα το καλοκαιρι το κοβω στα 480 καινουργιο και στις αγγελιες 400

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο το 300-350 μεταχειρισμενο ξεχνα το.

Εδω το δινουν τωρα απο 540 και πανω στις αγγελιες.

Ιδια λεφτα με καινουργιο και χανεις και τα 50GB του dropbox

Μετα το καλοκαιρι το κοβω στα 480 καινουργιο και στις αγγελιες 400

Οταν βλεπεις ηδη απο σημερα 480....μεταχειρισμενο,στην ουσια αθικτο οταν εχει αποδειξη 10 ημερων, ενω πριν 15 μερες ολοι το ειχαν 690-700 κατα τον Σεπτεμβριο ενα 30% των πωλητων θα το δινουν στα 350 με 370 αντε να σου πω,ευκολα...ισως τα 300 ναι,να ειναι υπερβολη,αλλα οχι και απιθανο,σε καμμια περιπτωσαρα...γνωμη μου παντα.

Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια αγγελια το βρηκες 480?!?!?

Δεν παιζει με τιποτα.

Κανε μια βολτα στις αγγελιες και σε αλλα site να δεις τιμες

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια αγγελια το βρηκες 480?!?!?

Δεν παιζει με τιποτα.

Κανε μια βολτα στις αγγελιες και σε αλλα site να δεις τιμες

 

μπες aggeliopolis. 480 το εχει ενας.Επισης ξεκινησαν και τα 500αρια τα οποια σιγα σιγα θα πεσουν...Ισως να παω να το δω,αν μου κοψει κατι ο 480αρης..:lol:

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς να θέλω να μπούμε σε μεγάλες συζητήσεις, δεν νομίζω ότι αξίζει για μερικά ευρώ να πάρεις μεταχειρισμένη ηλεκτρονική συσκευή, ιδίως κινητό που ο άλλος το βάζει σε τσέπες, το ξεχνάει μέσα στη ζέστη στο αυτοκίνητο, του πέφτει κάτω κλπ.

 

Ένας φίλος πήρε ένα αυτοκίνητο των 160.000 4ετιας 25.000.

Αυτό έχει ένα νόημα, αλλά το κινητό να έχει 540 και να το πάρεις 500 μεταχειρισμένο, για μένα δεν έχει νόημα. Γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς να θέλω να μπούμε σε μεγάλες συζητήσεις, δεν νομίζω ότι αξίζει για μερικά ευρώ να πάρεις μεταχειρισμένη ηλεκτρονική συσκευή, ιδίως κινητό που ο άλλος το βάζει σε τσέπες, το ξεχνάει μέσα στη ζέστη στο αυτοκίνητο, του πέφτει κάτω κλπ.

 

Ένας φίλος πήρε ένα αυτοκίνητο των 160.000 4ετιας 25.000.

Αυτό έχει ένα νόημα, αλλά το κινητό να έχει 540 και να το πάρεις 500 μεταχειρισμένο, για μένα δεν έχει νόημα. Γνώμη μου πάντα.

Εξαρτάται σε τι κατάσταση το παραλαμβάνεις. Εγώ θεωρώ πως αν το κινητό είναι πραγματικά σε κατάσταση καινούργιου, είναι πέταμα χρημάτων το να το αγοράσεις με 50+ ευρώ μόνο και μόνο για να έχεις τη χαρά του ξεσφραγίσματος, γιατί τελικά είναι ψυχολογικό το θέμα. Αν η συσκευή είναι άψογη και το περιεχόμενο άθικτο, το να αγοράσεις ένα κινητό σε ακριβώς ίδια κατάσταση με +50 ή περισσότερο είναι λάθος. Δώσε το επιπλέον ποσό για αξεσουάρ και φέρσου έξυπνα. Γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται σε τι κατάσταση το παραλαμβάνεις. Εγώ θεωρώ πως αν το κινητό είναι πραγματικά σε κατάσταση καινούργιου, είναι πέταμα χρημάτων το να το αγοράσεις με 50+ ευρώ μόνο και μόνο για να έχεις τη χαρά του ξεσφραγίσματος, γιατί τελικά είναι ψυχολογικό το θέμα. Αν η συσκευή είναι άψογη και το περιεχόμενο άθικτο, το να αγοράσεις ένα κινητό σε ακριβώς ίδια κατάσταση με +50 ή περισσότερο είναι λάθος. Δώσε το επιπλέον ποσό για αξεσουάρ και φέρσου έξυπνα. Γνώμη μου...

 

Ναι ισχυει...Εγω προσωπικα οσα κινητα εχω δωσει οποιος τα αγοραζει με ρωταει αν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε...LOL :)

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

μπες aggeliopolis. 480 το εχει ενας.Επισης ξεκινησαν και τα 500αρια τα οποια σιγα σιγα θα πεσουν...Ισως να παω να το δω,αν μου κοψει κατι ο 480αρης..:lol:

 

Μαλλον ζουμε σε διαφορετικους κοσμους, δεν εξηγειται αλλιως :p

Εδω κι ενα μηνα εχω βαλει αγγελια ζητησης του κινητου σε διαφορα forum, δινοντας 500 ευρω και δεν μου απαντησε κανενας.

 

Στην χρυση ευκαιρια και στο αγγελιοπολης υπαρχουν και πολλες μουφα αγγελιες.

Το δινουν και στα 380 ευρω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ζουμε σε διαφορετικους κοσμους, δεν εξηγειται αλλιως :p

Εδω κι ενα μηνα εχω βαλει αγγελια ζητησης του κινητου σε διαφορα forum, δινοντας 500 ευρω και δεν μου απαντησε κανενας.

 

Στην χρυση ευκαιρια και στο αγγελιοπολης υπαρχουν και πολλες μουφα αγγελιες.

Το δινουν και στα 380 ευρω :lol:

 

Παντος δεν ξερω αν εμεις ζουμε σε αλλο κοσμο ή οι αλλοι...αν δεις μερικοι το πουλανε μεταχειρισμενο 680-700 ευρω...και μαλιστα απαιτουν οχι παζαρια....ή δεν ξαναμπηκαν ποτε να δουν οτι το κινητο εχει τασεις να φθασει καινουριο 500 ευρω στο επομενο διμηνο,ή ζουν στον πλανητη Αρη.Απο την αλλη μερια σιγουρα,παιζουν κ μουφα εχει γεμισει ο κοσμος.Δεν ειπα να κοιταμε να το παρουμε 200 ευρω,σε τετοια τιμη παιζει ο κλωνος.Κοιτα να δεις,οταν η αξια του σημερα που μιλαμε ειναι 548 σφραφισμενο απο καταστημα,το να δωσεις 500 για μεταχειρισμενο δεν ειναι και το καλυτερο deal.Εγω εχω βαλει στοχο να το παρω σε διαστημα 3-4 μηνων κοντα στα 400 μεταχειρισμενο,αλλωστε σιγα 3 μηνες χρησης δεν χαλασε και ο κοσμος,και πιστευω ειναι εφικτο.... Αλλωστε οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω,και εχει πολυ δικιο,μετα ακολουθουν αναγκαστικα αγορες θηκης-ζελατινες κτλ,οποτε στην καλυτερη θες και 50-70 ευρω παραπανω...ποιος ο λογος να σου παει το κινητο 1μισι μισθος,βεβαια οποιος γουσταρει το παιρνει και 739 και κανει και το κεφι του,και το χαιρομαι πραγματικα.Απλα θεωρω με οσα εχω διαβασει,οτι η αξια του δεν θα επρεπε να ξεπερνα τα 500 σε καινουριο.

Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Μην τα λες σε μενα.

Εγω συμφωνω μαζι σου.

Διαφωνησα στο οτι αποκλειεται να παιξει 300-350 ευρω σε 3 μηνες μεταχειρισμενο, αν περιμενεις κατι τετοιο και σου εφερα για παραδειγμα τις τωρινες αγγελιες.

Δεν εισαι παραλογος, οι αλλοι ζητανε πολλα, αλλα εφοσον αγοραζει ο κοσμος για πιο λογο να ριξουν την τιμη;

Ειδα μαλιστα αγγελια χθες 600 ευρω στο κουτι του χωρις αποδειξη.

Γι αυτο πηγα και το πηρα καινουργιο να ξεμπερδευω

Link to comment
Share on other sites

Μπορει λιγο στην τιμη που ειπα σε σχεση με το χρονικο οριο που εθεσα να υπερβαλλω,εχεις δικιο,ισως συντομα να παγιωθει η τιμη του,θα πεσει οσο πεσει,αλλα θα σταθεροποιηθει καποια στιγμη. Εγω ξερεις τι περιμενω? ειμαι πολυ περιεργος ποσο θα παει η τιμη του,μα παρα πολυ! που θα κατσει η μπιλια δλδ.Ημουν ετοιμος να το αγορασω με το που πρωτοβγηκε,αλλα εκανα πισω οταν ειδα να κατρακυλα η τιμη του.

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα πάει να γίνει το βήμα για να κλαίγεται ο κάθε τζαμπατζής που θέλει να πάρει τη συσκευή σε τιμή σκότωμα...

Αντί να χαιρεστε που λειτούργησε ο ανταγωνισμός , που μέσα σε λιγότερο από 1,5 μήνα μπορείς να πάρεις τη συσκευή σε τιμές ανταγωνιστικές σε συγκριση με την υπόλοιπη Ευρώπη καθεστε και κάνετε σενάρια για το πως θα πάρετε τη συσκευή "τζάμπα"...

 

Στα 550 είναι πολύ καλή αγορά το τηλέφωνο αν σκεφτείς ότι σήμερα έχουμε 12 Ιουνίου 2013 και το επόμενο Galaxy θα κυκλοφορήσει Μαϊο του 2014...

Σε όσους δεν τους φτάνουν τα λεφτά ας κοιτάξουν για κάποια άλλη συσκευή και ας μη γεμίζουν με άσκοπες "αναλύσεις" το θέμα...

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Ο τροπος που χαραχτηριζεις ειναι αγενης,τουλαχιστον... Δηλαδη θα μας απαγορευσεις να λεμε την αποψη μας? Και στο κατω κατω επειδη δεν θελω να δωσω 600 ευρω ηθελα να περιμενω λιγο ακομη,ετσι ωστε να το παρω στην πραγματικη του αξια,την οποια εγω καθοριζω με τα δικα μου δεδομενα,ειμαι τζαμπατζης? καταλαβαινω οτι θες να υποστηριξεις την επιλογη σου,επειδη προφανως θα το πηρες απο το πρωτο δευτερολεπτο της διαθεσιμοτητας του,αλλα υπαρχουν και ανθρωποι που πρωτα σκεφτονται πιο σοβαρα εξοδα-οικογενεια κτλ,και μετα μια κινητη συσκευη,την οποια θα την παρουν στην καλυτερη δυνατη χαμηλοτερη τιμη..λυπαμαι πολυ για το επιπεδο.(Αν καποτε μπορεσεις-αγνοοντας τεκμηρια κτλ) να αγορασεις πχ porsche,που κανει πλεον 20.000 ευρω,εσυ παρτην 90.000 για να μην σε πουν τζαμπατζη σε κανενα φορουμ) Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Για μένα όταν έχει 548 καινούργιο δεν λέει να το πάρω 500 μεταχειρισμένο, έστω και σε κατάσταση καινούργιου θεωρητικά πάντα. Καταρχάς γιατί το πουλάει ο άλλος "καινούργιο"; Με λίγα λόγια θέλω για τόσο μικρή διαφορά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Όσο για τις θήκες κτλ, υπάρχουν μαγαζιά που στις κάνουν δώρο πλέον ελέω ανταγωνισμού. Κατά τη γνώμη μου χρειάζεται μια έρευνα αγοράς σε γνωστά μαγαζιά αγοράς/πώλησης μεταχειρισμένων, μερικά τηλέφωνα δηλαδή. Πόσο αγοράζουν και πόσο πουλάνε, προφανώς τα παιδιά στις αγγελίες κοιτάνε το συμφέρον τους αλλά και οι αγοραστές έχουν δικαίωμα να κοιτάξουν το δικό τους. Αν πχ το αγοράζουν στα μαγαζιά στα 420 και το πουλάνε 500, μια μέση τιμή θα ωφελούσε και τον αγοραστή και τον πωλητή σε μια αγγελία ιδιώτη. Συνεπώς για μένα μια τιμή γύρω στα 460-470 θα ειχε νόημα να το σκεφτώ για μεταχειρισμένο ελαφρά.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως η πτώση αυτή της τιμής έχει να κάνει με τον ανταγωνισμό. Πιο πιθανός λόγος μου φαίνεται ο στόχος των 100kk συσκευών που έχει θέσει η Samsung.
me > you
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς για μένα μια τιμή γύρω στα 460-470 θα ειχε νόημα να το σκεφτώ για μεταχειρισμένο ελαφρά.
Το "μεταχειρισμένο ελαφρά" είναι πολύ σχετικό. Υπάρχουν κινητά που όταν τα ελέγξεις και τα βάλεις δίπλα-δίπλα με ένα καινούργιο δεν πρόκειται να βρεις διαφορά. Απλώς χαρακτηρίζονται "μεταχειρισμένα" επειδή ανοίχτηκε η συσκευασία τους. Ανέφερα και πιο πάνω ότι αν το κινητό είναι όμοιο με καινούργιο, τότε τα +50 κλπ είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα. Ειδικά όταν ο πωλητής είναι τσεκαρισμένος και με πολλές αξιολογήσεις. Φυσικά υπάρχουν μεταχειρισμένα 2 ημερών με χτυπήματα, γρατζουνιές κλπ. Εκεί ναι, αγοράζεις αναλόγως χαμηλά.
Link to comment
Share on other sites

Το "μεταχειρισμένο ελαφρά" είναι πολύ σχετικό. Υπάρχουν κινητά που όταν τα ελέγξεις και τα βάλεις δίπλα-δίπλα με ένα καινούργιο δεν πρόκειται να βρεις διαφορά. Απλώς χαρακτηρίζονται "μεταχειρισμένα" επειδή ανοίχτηκε η συσκευασία τους. Ανέφερα και πιο πάνω ότι αν το κινητό είναι όμοιο με καινούργιο, τότε τα +50 κλπ είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα. Ειδικά όταν ο πωλητής είναι τσεκαρισμένος και με πολλές αξιολογήσεις. Φυσικά υπάρχουν μεταχειρισμένα 2 ημερών με χτυπήματα, γρατζουνιές κλπ. Εκεί ναι, αγοράζεις αναλόγως χαμηλά.

 

Φιλε μου δυστηχως ειμαι παθων σε 2 σφραγισμενα galaxy note 2. Με το που τα ανοιξα και τα επεξεργαστηκα για σημαδακια ειχαν απο 2-3 γρατζουνιες και ατελειες στο bezel οι οποιες μου εριξαν την ψυχολογια και την χαρα του unboxing. Αντε να αποδειξης μετα οτι αυτα τα ειχε απο την samsung και οτι δεν τα εκανες εσυ. Αλλος τα εκανε και αλλος τα πληρωνει .Δυστηχως εχουμε φτασει σε σημειο να λεμε οτι καλυτερα να το αγοραζα εστω μιας εβδομαδας αρκει ωα το τσεκαρω πριν το παρω.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

O φιλος μας ο "Λορδος" που με αποκαλεσε τζαμπατζη,τι εγινε,χαθηκε? παντος παιδια,ολα ρισκο ειναι σιγουρα. Τωρα στο θεμα μεταχειρισμενο,εγω επιμενω πως αν δεν καιγεσαι τοσο να το παρεις απ τους πρωτους,μπορεις να το βρεις σε πολυ καλη ευκαιρια. Εγω το pixon το πηρα πριν 3 χρονια οταν εκανε 550 ευρω,και μου το εδωσε ενας κυριος κλειστο ,σφραγισμενο,απο επιδοτηση 200. Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...