Jump to content

[S4] Διαθεσιμότητα και αγορά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον δεν ξερεις ποσο αγοραζουν οι "μεγαλοι" και το λες αυτο. Η samsung hellas δεν θελει να πεσει γρηγορα η τιμη του και τους πουλαει αρκετα ακριβοτερα αποτι νομιζεις και ας αγοραζουν τεραστιες ποσοτητες. Δεν ειπα οτι δεν βγαζουν αλλα δεν εχουν περιθωρια παρα πολλα.

 

Δε νομίζω να ισχύει. Πέρυσι πήρα το s3 Ιούλιο μήνα, από kinitomania 550€. Ελληνικό.

Πλαίσιο κλπ ήταν στα 690-699 κάπου εκεί, δε θυμάμαι.

Και επειδή δούλευα και σε ένα από τα μεγάλα καταστήματα στο παρελθόν, κρίνοντας από το εύρος τιμής που μπορούσα να κόψω αν ερχόταν ο πελάτης με προσφορά από άλλο κατάστημα, είμαι ακόμα περισσότερο πεπεισμένος ότι αυτό δεν ισχύει.

Edited by nfeel
me > you
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάπου διάβασα ότι οι συσκευές προέλευσης Γερμανίας δεν καλύπτονται από την Ελληνική Samsung. Μόνο το ίδιο το κατάστημα μπορεί να καλύψει τη συσκευή με διετή εγγύηση (άρα μάλλον θα το στέλνουν Γερμανία). Ισχύει αυτό; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι οι συσκευές προέλευσης Γερμανίας δεν καλύπτονται από την Ελληνική Samsung. Μόνο το ίδιο το κατάστημα μπορεί να καλύψει τη συσκευή με διετή εγγύηση (άρα μάλλον θα το στέλνουν Γερμανία). Ισχύει αυτό; :worry:

 

Απλά δεν υπάρχει. Καλύπτονται κανονικά.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/281099101805?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

παρήγγειλα το παραπάνω s4 Ι9500 από Αμερική , πλήρωσα και έξοδα import charge , λέτε να υπάρχει πρόβλημα με το τελωνείο;; Δεν το νομίζω, απλώς ρωτάω μήπως κάδους έχει αντίστοιχη εμπειρία

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/281099101805?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

παρήγγειλα το παραπάνω s4 Ι9500 από Αμερική , πλήρωσα και έξοδα import charge , λέτε να υπάρχει πρόβλημα με το τελωνείο;; Δεν το νομίζω, απλώς ρωτάω μήπως κάδους έχει αντίστοιχη εμπειρία

 

φιλε αμα σου ερθει με τα λεφτα αυτα και χωρις τελειωνια προβληματα και τετοια πες μου και εμενα να το αγορασω αμα δν υπαρξει προβλημα.. συνολικα ποσο σου βγαινει?

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/281099101805?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

παρήγγειλα το παραπάνω s4 Ι9500 από Αμερική , πλήρωσα και έξοδα import charge , λέτε να υπάρχει πρόβλημα με το τελωνείο;; Δεν το νομίζω, απλώς ρωτάω μήπως κάδους έχει αντίστοιχη εμπειρία

 

Αφου δεν το στελνουν με FedEx, DHL κι αλλους τετοιους απατεωνες...δεν εχει τελωνειο.

 

φιλε αμα σου ερθει με τα λεφτα αυτα και χωρις τελειωνια προβληματα και τετοια πες μου και εμενα να το αγορασω αμα δν υπαρξει προβλημα.. συνολικα ποσο σου βγαινει?

 

Πες μου οτι δεν το χεις παρει ακομα...

Edited by Tyxerakias
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Τοτε ας αγορασουν κι αυτοι απο κανενα skroutzoμαγαζο:D Σιγουρα η εμπορικη πολιτικη της εταιριας παιζει ρολο αλλα οπως σε ολα τα προιοντα στην Ελλαδα παιζει αισχροκερδικο κερδος.Δεν σου κανει εντυπωση που στις μεγαλες αλυσιδες η τιμη κλειδωσε τυχαια σε ολους στα 739Ε; Ενω ελληνικες συσκευες (ετσι λενε) διαφημιζονται πια στα 590Ε; Φιλικα

 

Μωρε η τιμή είναι κλειδωμένη και κανονισμένη για να μην την ρίχνουν κάθε λίγο και χάνει το προιον την αξία του. Τώρα Ελληνικές με 590 είναι δελεαστική τιμή (αν είναι όντως ελληνικές)

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτή η ιστορία με τις "Ελληνικές" συσκευές πρέπει να πάψει. Δεν υπάρχει διαφορά στους όρους εγγύησης σε σχέση με τις υπόλοιπες και χρεώνουν +130 ευρώ χωρίς λόγο. Ούτε μεταχειρισμένο θα αγόραζα σε ανώτερη τιμή από τα μεταχειρισμένα των ιντερνετομάγαζων. Απλά δεν υπάρχει λογική στο "Ελληνικό". Φυσικά αν μιλάμε για προέλευση εκτός Ευρώπης, τότε αλλάζουν τα πράγματα...
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτή η ιστορία με τις "Ελληνικές" συσκευές πρέπει να πάψει. Δεν υπάρχει διαφορά στους όρους εγγύησης σε σχέση με τις υπόλοιπες και χρεώνουν +130 ευρώ χωρίς λόγο. Ούτε μεταχειρισμένο θα αγόραζα σε ανώτερη τιμή από τα μεταχειρισμένα των ιντερνετομάγαζων. Απλά δεν υπάρχει λογική στο "Ελληνικό". Φυσικά αν μιλάμε για προέλευση εκτός Ευρώπης, τότε αλλάζουν τα πράγματα...

 

Εν μέρη έχεις δίκιο. Το service στην Ελλαδα αν το κινητο ειναι Ευρωπαικο στο αναγνωριζει κανονικα. Αν ομως σου παθει κατι πολυ χοντρο πχ αλλαγη πλακετας τοτε δεν κανουν τιποτα γιατι δεν αναγνωριζετε το imei ως Ελληνικο που εχουν δικαιοδωσια. Εκει πρεπει να το στειλεις στην χωρα που αγοραστηκε να το αναλαβουν. Αυτη ειναι η διαφορα. Αλλα σιγουρα δεν αξιζει το να δωσεις 130+. Βεβαια υπαρχουν και καταστηματα στο skroutz στα -600 που λενε οτι το εχουν Ελληνικης εισαγωγης. Οποτε περνεις αυτο και εισαι λιγο πιο ησυχος

 

http://stechi.skroutzstore.gr/p.Samsung-Galaxy-S4-I9505-16GB-Black-Elliniko.826780.html €587,60 Και Ελληνικό.. εχει αγορασει κανενας απο αυτο το καταστημα?

 

Ελα ντε. Μολις τους κάλεσα και μου επιβεβαιωσε οτι είναι ελληνικο και ετοιμοπαράδοτο. Τωρα τι να πω... Πάντως απο την στιγμη που θα εχει ελληνικα βιβλιαρακια μεσα θαναι οντως ελληνικο.. Αν παω και το παρω θα το ανοιξω μπροστα τους για παν ενδεχομενο:p

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν το στελνουν με FedEx, DHL κι αλλους τετοιους απατεωνες...δεν εχει τελωνειο.

 

 

 

Πες μου οτι δεν το χεις παρει ακομα...

 

φιλε παοκτζη περιμενω ακομα τον exynos το χω βρει απο ebay αλλα δεν ξερω ... μπορεις να μου στειλεις κανενα λινκ που να γλιτωνω τελειωνεια να το παρω και εγω επιτελους??

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/271196563911 αυτος με fedex στελνει αμα δεις ...

 

βρειτε μου το 9500 χωρις τελωνεια να το αγορασω και εγω γτ δν την παλευω αλλο κανω καιρο υπομονη .... στειλτε λινκ παιδια

 

απο εδω λεω να το παρω αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εγκυρο http://www.ebay.co.uk/itm/Samsung-Galaxy-S-IV-S4-GT-I9500-3G-16GB-Black-Mist-Unlocked-Brand-NEW-/140977337952?pt=UK_Mobile_Phones&hash=item20d2e77660

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Επίσης να αποφεύγεις τη χρήση γραφής SMS διότι δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πείρε κανείς σήμερα από το stechi για να επιβεβαιώσει αν όντως είναι "Ελληνικό" ; Edited by kos
Link to comment
Share on other sites

Εν μέρη έχεις δίκιο. Το service στην Ελλαδα αν το κινητο ειναι Ευρωπαικο στο αναγνωριζει κανονικα. Αν ομως σου παθει κατι πολυ χοντρο πχ αλλαγη πλακετας τοτε δεν κανουν τιποτα γιατι δεν αναγνωριζετε το imei ως Ελληνικο που εχουν δικαιοδωσια. Εκει πρεπει να το στειλεις στην χωρα που αγοραστηκε να το αναλαβουν. Αυτη ειναι η διαφορα. Αλλα σιγουρα δεν αξιζει το να δωσεις 130+. Βεβαια υπαρχουν και καταστηματα στο skroutz στα -600 που λενε οτι το εχουν Ελληνικης εισαγωγης. Οποτε περνεις αυτο και εισαι λιγο πιο ησυχος

 

Εντελώς φιλικά και ενημερωτικά, μιλάς από προσωπική πείρα? Μιλάς για την Samsung συγκεκριμένα?

Γιατί η δική μου εμπειρία ήταν ότι η smartech άλλαζε δυο φορές πλακέτα σε ένα γερμανικό S2 πριν ένα μήνα περίπου, καικμάλιστα η εγγύηση έληγε σε ένα δυο μήνες περίπου. Την πρώτη φορά πού αλλάξαν την πλακέτα πρέπει να ήταν προβληματική, και τους το ξαναέστειλα δεύτερη φορά, δεν πίστευαν βεβαία ότι πάλι έχει πρόβλημα, και μου έκαναν ξανα πέρασμα της ρομ. Τους το στέλνω ξανα πίσω στο καπάκι για τρίτη φορά και ξαναλλάξαν πλακέτα για δεύτερη φορά και το κινητό δουλεύει τώρα και χαρά. Όλη η διαδικασία με τις 3 αποστολές πρέπει να ήταν 2 με 3 βδομάδες. Δηλαδή ήταν μικρός ο χρόνος για να σταλεί 2 φορές στο εξωτερικό.

Edited by katerini
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και αλλάζουν πλακέτες σε ευρωπαϊκές συσκευές κανονικότατα, έχουμε άπειρα παραδείγματα από εδώ μέσα μάλιστα...
- Alex
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδες το παραγγειλα απο εδω : http://www.ebay.co.uk/itm/111068287689?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Eχω παραγγειλει αλλες δυο φορες απο κοντα του για καποια αλλα κινητα κ ημουν ευχαριστημένος.Αυριο θα το εχω στα χερια μου κ θα σας πω εντυπώσεις.

Επιτρέπεται μόνο 1 εικόνα
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδες το παραγγειλα απο εδω : http://www.ebay.co.uk/itm/111068287689?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Eχω παραγγειλει αλλες δυο φορες απο κοντα του για καποια αλλα κινητα κ ημουν ευχαριστημένος.Αυριο θα το εχω στα χερια μου κ θα σας πω εντυπώσεις.

 

490 λιρες ειναι 570 ευρω. και τα μεταφορικα ποσο ειναι? εδω εχει 585 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδες το παραγγειλα απο εδω : http://www.ebay.co.uk/itm/111068287689?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Eχω παραγγειλει αλλες δυο φορες απο κοντα του για καποια αλλα κινητα κ ημουν ευχαριστημένος.Αυριο θα το εχω στα χερια μου κ θα σας πω εντυπώσεις.

 

Σου ευχομαι καλη τυχη.Φιλος που ειχε παρει το nexus 4 απο εκει το σκυλομετανιωσε.Με τα χιλια ζορια αποδειξη του κ@##$υ,του εστειλαν με email.Ασε που το κινητο ηταν εισαγωγη απο Κορεα.Τσεκαρισμενο με το δικο μου που ηταν επισημη εισαγωγη.Ουτε το seal δεν ηταν αυθεντικο.Δειτε λιγο το feedback του τυπου

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδες το παραγγειλα απο εδω : http://www.ebay.co.uk/itm/111068287689?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Eχω παραγγειλει αλλες δυο φορες απο κοντα του για καποια αλλα κινητα κ ημουν ευχαριστημένος.Αυριο θα το εχω στα χερια μου κ θα σας πω εντυπώσεις.

 

παντως ρε φιλε αυτος δεν παραδιδει ελλαδα ...

Link to comment
Share on other sites

το ξερω Κυπρο είμαι.ελπιζω να μην ειναι κινεζικο ... :( Edited by psaltas
Επιτρέπεται μόνο 1 εικόνα
Link to comment
Share on other sites

παντως ρε φιλε αυτος δεν παραδιδει ελλαδα ...

 

Πολυ γραφουν το "may not post to Greece" πχ, αλλα αν τους στειλεις μηνυμα σου στελνουν και σου λενε ναι 'η οχι

και αρκετες φορες σου γραφουν και τα εξοδα αποστολης.

 

 

εγω παιδες το παραγγειλα απο εδω : http://www.ebay.co.uk/itm/111068287689?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Eχω παραγγειλει αλλες δυο φορες απο κοντα του για καποια αλλα κινητα κ ημουν ευχαριστημένος.Αυριο θα το εχω στα χερια μου κ θα σας πω εντυπώσεις.

 

 

 

Αδυνατω να πιστεψω οτι υπαρχει ανθρωπος σημερα που ασχολειται με την τεχνολογια και μου ψωνιζει απο πωλητη ebay με reputation κατω του 99% μην πω 99,2%... Δηλαδη μουρλαινομαι!!!

Εψαξες και δεν βρηκες καπου αλλου?

Ελλαδα εχεις δει που παιζουν οι τιμες?

Πραγματικα βγαινω απο τα ρουχα μου...

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

Πολυ γραφουν το "may not post to Greece" πχ, αλλα αν τους στειλεις μηνυμα σου στελνουν και σου λενε ναι 'η οχι

και αρκετες φορες σου γραφουν και τα εξοδα αποστολης.

 

 

Να σημειώσω ότι ο συγκεκριμένος έστελνε κανονικά Ελλάδα.Άς μην κοροϊδευόμαστε, e_cell δεν υπάρχει περίπτωση να μην τον θυμάμαι

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι ο συγκεκριμένος έστελνε κανονικά Ελλάδα.Άς μην κοροϊδευόμαστε, e_cell δεν υπάρχει περίπτωση να μην τον θυμάμαι

 

Εγω προσωπικα δεν κοροϊδευω καποιον φιλε μου μιας και δεν εχω ψωνισει απο τον συγκεκριμενο για να γνωριζω ποια πολιτικη

ακολουθουσε με τα postages.

Στην προκειμενη τι αλλαξε δηλαδη και δεν αναφερει μεταφορικα?

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...