Jump to content

Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)


v@gelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ήδη αναφέρει μία επιλογή στην 1η σελίδα του thread:

Ηθελα κι εγω να το παρω απο Amazon.de αλλα ειχα μονο prepaid card και απο τα-μηδαμινα-γερμανικα μου καταλαβα οτι δεν γινεται δεκτη!Δεχονται μονο πιστωτικη:(

Ετσι η μονη επιλογη που βρηκα ειναι απο expansys οταν γινει διαθεσιμο!!Κριμα γιατι το ηθελα οσο πιο συντομα γινεται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το παράγγειλε κιόλας...

 

Λες να τον προλάβω και να πάρω εγώ το wifi του?:lol:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα κι εγω να το παρω απο Amazon.de αλλα ειχα μονο prepaid card και απο τα-μηδαμινα-γερμανικα μου καταλαβα οτι δεν γινεται δεκτη!Δεχονται μονο πιστωτικη:(

Ετσι η μονη επιλογη που βρηκα ειναι απο expansys οταν γινει διαθεσιμο!!Κριμα γιατι το ηθελα οσο πιο συντομα γινεται!!!

 

Κανονικά γίνεται με prepaid card(και με virtual επίσης γίνονται δεκτές)

Έχω κάνει πολλές αγορές με τέτοια κάρτα.

Επίσης μπες με chrome για αυτόματη μετάφραση στα αγγλικά.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν δεν "καίγεστε" για άμεση αγορά σε λίγες μέρες θα κυκλοφορήσει και επίσημα στην Ελλάδα και δεν νομίζω να διαφέρει πολύ η τιμή του....
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν δεν "καίγεστε" για άμεση αγορά σε λίγες μέρες θα κυκλοφορήσει και επίσημα στην Ελλάδα και δεν νομίζω να διαφέρει πολύ η τιμή του....

 

Έχεις πληροφορίες;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά γίνεται με prepaid card(και με virtual επίσης γίνονται δεκτές)

Έχω κάνει πολλές αγορές με τέτοια κάρτα.

Επίσης μπες με chrome για αυτόματη μετάφραση στα αγγλικά.

Τα έκανα όλα κανονικά!!Το παρήγγειλα με την prepaid και μετά μου ήρθε ενα mail στο οποίο ζήταγαν να τους στείλω με fax ένα statement της κάρτας στο οποίο να αναγράφονται όλα τα στοιχεία όπως αριθμός κάρτας,κάτοχος κλπ.

Έτσι κατάλαβα οτι δεν δέχονται prepaid!

Και βέβαια όλα αυτά τα...πήρα γραμμή με google translate!!

Μήπως έκανα κάτι λάθος???:confused:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πληροφορίες;

 

Μέχρι τέλος του μήνα ή αρχές Ιουνίου θα βρίσκεται στα ράφια των Ελληνικών καταστημάτων

σύμφωνα με την Samsung Hellas...

Edited by JIMBOAthens
Link to comment
Share on other sites

Amazon Γερμανιας: 389 € (http://tinyurl.com/cffqyk6), 413,47 με μεταφορικά

Amazon Αγγλιας: 402 € (http://tinyurl.com/cne9aha), 412 με μεταφορικά (αν και επελεξα FREE delivery !)

 

Το ΦΟΒΕΡΟ πλεονεκτημα του (εκτος των αλλων) ειναι οτι δεχετα microSD cards, αρα διαλεγουμε defacto ta 16 GB και μετα ο καθενας με τις αναγκες του.

Παιδια, το σκεφτομαι σαν φορητή συσκευή για να απαλλαχτω πια απο ενα βραδυκαυστο netbook που εχω. Εχω παρατηρησει οτι στα ταξιδια μου δεν χρειαζομαι τιποτα αλλο εκτος απο internet και mails. Οι εφαρμογες στο PC μπορουν να περιμενουν, πλην των Word και Excel που θελω να τρεχω. Αληθεια οι σουιτες Office για Android (Polaris κλπ), εκτος απο το οτι ανοιγουν, μπορουν να επεξεργαστουν απλα doc και xls αρχεια και να τα σωσουν σε συμβατη με Office PC μορφή ?

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα κανονικά!!Το παρήγγειλα με την prepaid και μετά μου ήρθε ενα mail στο οποίο ζήταγαν να τους στείλω με fax ένα statement της κάρτας στο οποίο να αναγράφονται όλα τα στοιχεία όπως αριθμός κάρτας,κάτοχος κλπ.

Έτσι κατάλαβα οτι δεν δέχονται prepaid!

Και βέβαια όλα αυτά τα...πήρα γραμμή με google translate!!

Μήπως έκανα κάτι λάθος???:confused:

 

Απλώς εισαγεις τον αριθμό της κάρτας σου και όλα μετά γίνονται φυσιολογικά.

Τώρα δεν γνωρίζω αν φταίει αν είναι η πρώτη σου αγορά ή πρώτη σου έγγραφη και δηλώση κάρτας με την οποία θα κανείς αγορές.

Πάντως αυτά που αναφέρεις τα έχουν υποστεί και αλλα άτομα,να τους ζητάνε δηλαδη εγγραφα που να αποδεικνύουν και τη κάρτα τους ή και ας πούμε διεύθυνση διαμονής.

Εγω χρόνια είμαι γραμμένος στο αμαζον και δεν μου ζήτησαν ποτέ τίποτα και έχω αλλάξει πολλές κάρτες κυρίως prepaid αλλα και virtual και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Δοκίμασε τότε με κανονική ή αλλιώς στειλτους αυτό που ζητάνε ή από κανέναν γνωστό σου να την κάνει για εσένα.

Για δοκίμασε να την εισαγεις από το αγγλικό amazon και μετά μπες στο γερμανικο και προσπάθησε να κανείς την αγορά.

Σε όλα τα αμαζον το ίδιο username και password χρησιμοποιείς.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Amazon Γερμανιας: 389 € (http://tinyurl.com/cffqyk6), 413,47 με μεταφορικά

Amazon Αγγλιας: 402 € (http://tinyurl.com/cne9aha), 412 με μεταφορικά (αν και επελεξα FREE delivery !)

 

Το ΦΟΒΕΡΟ πλεονεκτημα του (εκτος των αλλων) ειναι οτι δεχετα microSD cards, αρα διαλεγουμε defacto ta 16 GB και μετα ο καθενας με τις αναγκες του.

Παιδια, το σκεφτομαι σαν φορητή συσκευή για να απαλλαχτω πια απο ενα βραδυκαυστο netbook που εχω. Εχω παρατηρησει οτι στα ταξιδια μου δεν χρειαζομαι τιποτα αλλο εκτος απο internet και mails. Οι εφαρμογες στο PC μπορουν να περιμενουν, πλην των Word και Excel που θελω να τρεχω. Αληθεια οι σουιτες Office για Android (Polaris κλπ), εκτος απο το οτι ανοιγουν, μπορουν να επεξεργαστουν απλα doc και xls αρχεια και να τα σωσουν σε συμβατη με Office PC μορφή ?

 

Η διαφορά στην τιμή στο Amazon.uk οφείλεται στον υπολογισμό του διαφορετικού συντελεστή ΦΠΑ (23% για Ελλάδα).

 

Θα σε καλύψει πλήρως το tablet για τις ανάγκες που αναφέρεις.

 

Υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές στο Play για πλήρη επεξεργασία και αποθήκευση αρχείων Word και Excel. Υπάρχει και η πιθανότητα η stock εφαρμογή του Polaris να σου επιτέπει να κάνεις edit...

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην τιμή στο Amazon.uk οφείλεται στον υπολογισμό του διαφορετικού συντελεστή ΦΠΑ (23% για Ελλάδα).

 

Θα σε καλύψει πλήρως το tablet για τις ανάγκες που αναφέρεις.

 

Υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές στο Play για πλήρη επεξεργασία και αποθήκευση αρχείων Word και Excel. Υπάρχει και η πιθανότητα η stock εφαρμογή του Polaris να σου επιτέπει να κάνεις edit...

 

Ευχαριστώ.

Τελικά, το εψαξα και πραγματι το Polaris κανει edit και save, τα δε παραγομενα αρχεια του διαβαζονται κανονικά απο το Excel του PC

Τωρα, οσον αφορά τιμή και αναγκες (μου): κοιτατε τι βρισκει κανεις με 20 € παραπανω : Core i3, 4 GB RAM, 13,3 οθονη, 500 GB HD, 20 GB SSD !!!! Διλήμματα..... (ΟΚ η φορητοτητα ειναι σε αλλο επιπεδο, αν κ ζυγιζει μονο 1,4 κιλα)

Edited by Red_Dawn
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Τελικά, το εψαξα και πραγματι το Polaris κανει edit και save, τα δε παραγομενα αρχεια του διαβαζονται κανονικά απο το Excel του PC

Τωρα, οσον αφορά τιμή και αναγκες (μου): κοιτατε τι βρισκει κανεις με 20 € παραπανω : Core i3, 4 GB RAM, 13,3 οθονη, 500 GB HD, 20 GB SSD !!!! Διλήμματα..... (ΟΚ η φορητοτητα ειναι σε αλλο επιπεδο, αν κ ζυγιζει μονο 1,4 κιλα)

 

Αυτη τη στιγμη συγκρινεις ultrabook, με ενα μηχανημα που... σχεδον χωραει στην πισω τσεπη του τζην (οχι Κωστα, δε χωραει μιας και ρωτησες, σε αντιθεση πχ με το Ν7).

Το 8αρι παιδια ειναι ενα μεγαλο νοτελι.

Ειναι για πολυ συγκεκριμενες δουλειες (browsing, pdf reading, pim, note taking με το spen) κι εχει το ατου οτι ειναι υπερφορητο και στην ιδανικη διασταση -σε σχεση με τις αλλες ταμπλετες- για να μη θυσιαζει το μεγεθος της οθονης στο βωμο της φορητοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη έτσι είναι όπως τα λες, απλά η σύγκριση σε αυτό το επίπεδο τιμών είναι αναπόφευκτη. Το είχα επισημάνει από την αρχή του thread ότι το 8άρι ξεκινάει την καριέρα του με αρκετά αλμυρή τιμή...
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη συγκρινεις ultrabook, με ενα μηχανημα που... σχεδον χωραει στην πισω τσεπη του τζην (οχι Κωστα, δε χωραει μιας και ρωτησες, σε αντιθεση πχ με το Ν7).

Το 8αρι παιδια ειναι ενα μεγαλο νοτελι.

Ειναι για πολυ συγκεκριμενες δουλειες (browsing, pdf reading, pim, note taking με το spen) κι εχει το ατου οτι ειναι υπερφορητο και στην ιδανικη διασταση -σε σχεση με τις αλλες ταμπλετες- για να μη θυσιαζει το μεγεθος της οθονης στο βωμο της φορητοτητας.

 

Ειναι τύπου ipad mini;

Έλεγα να χτυπήσω ενα ipad mini (ίσως το 2)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τύπου ipad mini;

Έλεγα να χτυπήσω ενα ipad mini (ίσως το 2)

 

Εντελώς διαφορετική φιλοσοφία όμως. Μόνο οι διαστάσεις της οθόνης είναι παρεμφερείς. Αλλά βέβαια μιλάμε και για σχεδόν €100 χαμηλότερη τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς διαφορετική φιλοσοφία όμως. Μόνο οι διαστάσεις της οθόνης είναι παρεμφερείς. Αλλά βέβαια μιλάμε και για σχεδόν €100 χαμηλότερη τιμή...

 

Οκ σε ευχαριστώ φίλε μου. Ίσως πρέπει να ψαχτω λιγο καλύτερα.

Στο συγκεκριμένο δεν μου αρέσουν τα περιθορια γύρω απο την οθονη να πω την αλήθεια αλλα αυτο σίγουρα θα βοηθά στο κράτημα!

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα έτσι. Μην βιάζεσαι και διάβασε όσο μπορείς καλύτερα τα reviews και τις εντυπώσεις των χρηστών που θα σε βοηθήσουν στην τελική επιλογή σου...
Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ φίλε μου. Ίσως πρέπει να ψαχτω λιγο καλύτερα.

Στο συγκεκριμένο δεν μου αρέσουν τα περιθορια γύρω απο την οθονη να πω την αλήθεια αλλα αυτο σίγουρα θα βοηθά στο κράτημα!

 

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι κάνουν πολύ παρεμφερή πράγματα και ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Απλά το νοτελι έχει το μεγάλο πλεονέκτημα της γραφίδας. Αν δε σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις καλύτερα να πας σε ipad mini λόγω οικοσυστηματος.

Γενικά όμως κάνε πρώτα μια συζήτηση με τον εαυτό σου για το αν χρειάζεσαι μία ταμπλέτα. Εγώ χρειάζομαι οπωσδήποτε και για αυτό το βασικό μου μηχάνημα είναι το surface pro που συνδυάζει υπολογιστή και ταμπλέτα. Με αυτό κάνω όλες τις δουλειές της καθημερινοτητας.

Το 8αρι το θελω για χρήση σαν filofax και γενικά note taking σχεδόν αποκλειστικά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι κάνουν πολύ παρεμφερή πράγματα και ανήκουν στην ίδια κατηγορία...

 

Παρεμφερή πράγματα σίγουρα κάνουν απλά με το ipad mini γίνονται όλα πιο δύσκολα λόγω της διαφορετικής φιλοσοφίας του λειτουργικού συστήματος: Από μεταφορά και αναπαραγωγή αρχείων εικόνας, video και ήχου μέχρι την υποστήριξη flash content στον browser...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο πολύ για τις συμβουλές.

Με το note 2 έχω ξεκολλήσει πολύ από το pc και για να μην τυφλωθώ ακόμα περισσότερο θελω κατι πιο μεγάλο κυρίως για Internet, ταινίες office.

Σίγουρα το note με καλομαθε με το spen που το χρησιμοποιώ απο το supermarket μέχρι την σχολη.

Επίσης αυτο που λεει ο φίλος JIMBOAthens ισχύει απίστευτα. Ειχα iphone 4 χρόνια και εθχα δυσκολίες προσβασιμοτητας κλπ!

Τώρα στο Android ολ φαίνονται πιο εύκολα απο το οως περνάς μια ταινία μέχρι επεξεργασία αρχείων.

Θα περιμένω να το δω απο κοντά και θα δω τι θα κανω. Και παλι ευχαριστώ. :)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για μένα που έδωσα το νοτελι είναι βάλσαμο το 8αρι...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για μένα που έδωσα το νοτελι είναι βάλσαμο το 8αρι...

 

Εσύ έχεις και το στολίδι το one όμως :)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι υποστηρίζει HDMI out μέσω MHL?

 

Ναι βέβαια εννοειται.

Παιδιά το μινι και για με αυτό είναι αδιάφορο όταν υπάρχει στην αγορά των το note 8.

Ο wacom digitizer, δε, είναι σοβαρή υπόθεση και καλά θα κάνουμε να το έχουμε πάντα στο μυαλό μας. Άλλοι πληρώνουν 2 χιλιάρικα για να έχουν τέτοιες συσκευές...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...