Jump to content

Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)


v@gelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεγια Βαγγέλης!

 

 

Εντυπώσεις και συγκρίσεις με τα άλλα ΤΑΒάκια όταν μπορέσεις φίλε!!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πες μας τώρα ότι το πούλησες κιόλας... :p :)

 

Οχι, απλα ειχα ενα... τεχνικο προβλημα...

Αφου σας ευχαριστησω...

Λοιπον, πρωτες εντυπωσεις:

Καταρχην, οφειλω να πω πως το 40% της χρηστικοτητας/χρησιμοτητας αυτης της ταμπλετας ειναι ο Wacom digitizer. Αν καποιος, λοιπον, δεν ενδιαφερεται για το s-pen, τοτε ας κοιταξει σε καποια αλλη, φθηνοτερη υλοποιηση (πχ το τιμιοτατο Ν7 στα 200 ευρω).

Με αυτο σαν δεδομενο, λοιπον, οπως επισης και την αδυναμια μου στη σειρα συσκευων "note" εχω να πω πως οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι παραπανω απο θετικες.

Πιο συγκεκριμενα, αναφορικα με την οθονη, μιας και ειδα να εχουν γραφτει πολλα, θα πω πως οι συγκρισεις που γινονται με το ipad mini και κατατασσουν τις 2 οθονες στο ιδιο level, αδικουν το νοτελι.

Με αλλα λογια, και η χρωματικη αποδοση, αλλα και η αναλυση (υψηλοτερο ppi) ειναι ξεκαθαρα υπερ του note.

Για την ακριβεια, η οθονη του note 8 αποδιδει χρωματικα οπως ακριβως κι αυτη του μεγαλου αδελφου του (10.1), με την ειδοποιο διαφορα του "μικρου" του υψηλοτερο ppi, που καθιστα τα παντα πιο "ομαλα", απο τις γραμματοσειρες, μεχρι την αποδοση πολυμεσων.

Απο εκει και περα, θα πω πως σχεδιαστικα παραπεμπει ευθεως στο S4. Εχει χρησιμοποιηθει το ιδιο bezel και η αντιστοιχη textured υφη στην πλατη της συσκευης, οπως στο γαλαξια 4.

 

Ποιοτικα, εχουν χρησιμοποιηθει τα γνωστα σκουπιδοπλαστικα της σαμμυ, που τοσο μας εχει ταϊσει τα τελευταια χρονια.

Το καλο ειναι πως:

1) εχουν καλη συναρμογη και πληρη απουσια τριγμων (μονο το καπακι της microsd δε με επεισε)

2) λογω του μικροτερου εμβαδου, δεν υπαρχουν φαινομενα flex οπως στο 10.1, στο οποιο με την καταλληλη πιεση εβλεπες τα πλαστικα να βυθιζονται.

Αποδεκτη, λοιπον, η ποιοτητα των υλικων και εχεγγυο για την απουσια μικρογρατζουνιων (τα υλικα αυτα εχουν αποδειξει, τουλαχιστον, οτι εχουν εξαιρετικη αντοχη).

 

Περα απο αυτα, ουσιαστικα θα βρουμε οτι και στο 10.1, αλλα με μια ακομα διαφορα (πλην της αναλυσης της οθονης):

Τα παντα μοιαζουν -και ειναι- πιο ομαλα απο ποτε. Για πρωτη φορα βλεπω ταμπλετα της σαμμυ να παιζει τοσο καλα out of the box και τοσο smooth παντου - μπραβο στη σαμμυ.

 

Το κουμπωμα του spen ειναι το καλυτερο μεχρι τωρα στη σειρα (εμπνεει εμπιστοσυνη οτι δε θα φυγει μετα απο λιγη χρηση), ενω η σαμμυ επεστρεψε σε υλοποιησεις τυπου note 1,2, οπου δε χρησιμοποιουνται ανταλλακτικα nibs, αλλα υπαρχει fixed tip (μυτουλα) για το s-pen.

Τα ηχεια ειναι στο ιδιο επιπεδο, ποιοτικα και σε ενταση, με το 10.1

 

Συμπερασματικα, σαν πρωτη εντυπωση μπορω να πω αβιαστα πως ειναι το καλυτερο form factor σε ταμπλετα σημερα.

Ελαφρυ, βολικο στη χρηση με το ενα χερι, ενω ταυτοχρονα δινει απλετο χωρο για αναγνωση, πλοηγηση, γενικα ικανοποιητικο screen estate.

Αυτα, συνεπικουρουμενα του γεγονοτος οτι ολα παιζουν ρολοϊ απο την πρωτη κιολας ρομ, μπορω να πω πως ειναι μια εξαιρετικη -εστω και μερικως overpriced- υλοποιηση αυτη τη στιγμη στην αγορα.

Ο Wacom digitizer ειναι -διχως καμια αμφιβολια- το selling point της συσκευης και -προσωπικα- σκοπευω να εχω ολη μερα μαζι μου το εργαλειο αυτο, για να αντικαταστησει το παραδοσιακο Filofax και τις καθε λογης εταιρικες ατζεντες για την καθημερινοτητα μου...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

delete....

 

Δηλαδή;;

 

Το ξαναεβαλες στη θέση του;;

 

:D μήπως κανεις το τρολλει;; (από το τρολάρισμα) :D

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή;;

 

Το ξαναεβαλες στη θέση του;;

 

:D μήπως κανεις το τρολλει;; (από το τρολάρισμα) :D

 

Μην τρελαινεσαι Γιαννη.

Αν για καποιο λογο το ξαναβαλω στη θεση του, θα ειναι μονο για να παρω τη 3G εκδοση.

Μου μπαινουν σκεψεις...;)

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματικα, σαν πρωτη εντυπωση μπορω να πω αβιαστα πως ειναι το καλυτερο form factor σε ταμπλετα σημερα.

Ελαφρυ, βολικο στη χρηση με το ενα χερι, ενω ταυτοχρονα δινει απλετο χωρο για αναγνωση, πλοηγηση, γενικα ικανοποιητικο screen estate.

Αυτα, συνεπικουρουμενα του γεγονοτος οτι ολα παιζουν ρολοϊ απο την πρωτη κιολας ρομ, μπορω να πω πως ειναι μια εξαιρετικη -εστω και μερικως overpriced- υλοποιηση αυτη τη στιγμη στην αγορα.

Ο Wacom digitizer ειναι -διχως καμια αμφιβολια- το selling point της συσκευης και -προσωπικα- σκοπευω να εχω ολη μερα μαζι μου το εργαλειο αυτο, για να αντικαταστησει το παραδοσιακο Filofax και τις καθε λογης εταιρικες ατζεντες για την καθημερινοτητα μου...

 

Ευχαριστούμε Βαγγέλη για την άμεση ανταπόκριση και το mini hands-on.

 

Εύχομαι και πάλι να το χαρείς και να σε βοηθήσει στην καθημερινότητά σου (Επαγγελματική και προσωπική).

 

Ελπίζω να το αποκτήσουμε και εμείς όσο το δυνατόν συντομότερα και πραγματικά συμφωνώ και επαυξάνω (και ας μην το έχω πιάσει στα χέρια μου ακόμη) ότι αποτελεί το καλύτερο form factor σε ταμπλέτα σήμερα...

 

Φιλικά. Δημήτρης

Edited by JIMBOAthens
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα έπεσε το μήνυμα μου πάνω στην απάντηση σου!

 

Δούλεψε το και μας λες και αλλα... ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Βαγγέλη για την άμεση ανταπόκριση και το mini hands-on.

 

Εύχομαι και πάλι να το χαρείς και να σε βοηθήσει στην καθημερινότητά σου (Επαγγελματική και προσωπική).

 

Ελπίζω να το αποκτήσουμε και εμείς όσο το δυνατόν συντομότερα και πραγματικά συμφωνώ και επαυξάνω (και ας μην το έχω πιάσει στα χέρια μου ακόμη) ότι αποτελεί το καλύτερο form factor σε ταμπλέτα σήμερα...

 

Επειδή έχω δοκιμάσει πραγματικά όλες τις καλές υλοποιήσεις της αγοράς, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι είναι ότι καλύτερο για επαρκή χώρο για τις δουλειές, δίχως συμβιβασμούς στην φορητοτητα.

Άλλες εποχές θα το έπαιρνα μόνο 3g και θα το είχα σαν βασικό τηλέφωνο, αλλά αυτές οι στιγμές πέρασαν ανεπιστρεπτί (βλέπε galaxy tab 1).

Αλήθεια, ποιος σκοπεύει να πάρει τη 3g έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη σε δύο τηλέφωνα που διατηρώ έχω σχεδόν και στα δύο 3000 mb...

Το νοτελι 8 το έχω παραγγείλει όπως και εσύ χωρίς 3g...

Παντού μα παντού όπου και να κινούμαι υπάρχει WiFi ,και από την άλλη μπορούμε να δώσουμε data από τα τηλέφωνα,οπότε αν με το καλό έρθει και δεν έχει κανένα θέμα αντικαταστήσεις θα μείνει ως έχει...

Πάντως αφού σε ενθουσίασε είμαστε σε καλό δρόμο...

Πάντα πίστευα στην σειρά νοτε και τελικά είναι η μόνη σειρά από ότι φαίνεται που δίνει την χαμένη αίγλη και πάλι στην εταιρεία...

Το χαμένη για να μην παρεξηγηθώ πάει στο s4 που σαν ναυαρχίδα τις εταιρείας όλη μας το περιμέναμε σε καλύτερο βαθμό από ότι ήρθε...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο φιλαράκι...

Εμένα η παρασκευη η δευτέρα θα μου ερθει...

Δωσε εντυπωσεις αν και οι μνημες απο το Noteli που εδωσα ειναι νωπες ,οποτε ξερω περιπου τι περιμενω!!!

edit

Βαγγελη ποσταρε αν εχεις δει καμια καλή θηκη!!!

 

 

 

φιλε μου καλοριζικο. απο που το αγορασες και ποσες μερες εκανε περιπου να ερθει

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλοριζικο. απο που το αγορασες και ποσες μερες εκανε περιπου να ερθει

 

 

Έχω ήδη αναφέρει μία επιλογή στην 1η σελίδα του thread:

Από amazon.de στα €425 τελική τιμή μαζί με μεταφορικά παραδοτέο στην πόρτα σας η WiFi έκδοση...
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα αυτό θα κάνω. Ούτως ή άλλως δε θέλω να συντηρώ ένα νούμερο μόνο για το νοτελι και κατά συνέπεια δεν έχει νόημα η αγορά του 3g για μένα στην παρούσα φάση...Στο φίλο που ρωτάει για διαθεσιμοτητα να πω ότι το πήρα από expansys και έρχεται σε ένα 24ωρο (ήταν άμεσα διαθέσιμο αλλά λόγω αργιων καθυστέρησε η παράδοση . Το γερμανικό αμαζόν το έχει εδώ και μέρες όπως λέει ο φίλος Δημήτρης...

Δημήτρη, Γιάννη, θα μας κάνετε παρέα κι εσείς στο νήμα μαζί με το Νικόλα?

Βαγγέλη σε δύο τηλέφωνα που διατηρώ έχω σχεδόν και στα δύο 3000 mb...

Το νοτελι 8 το έχω παραγγείλει όπως και εσύ χωρίς 3g...

Παντού μα παντού όπου και να κινούμαι υπάρχει WiFi ,και από την άλλη μπορούμε να δώσουμε data από τα τηλέφωνα,οπότε αν με το καλό έρθει και δεν έχει κανένα θέμα αντικαταστήσεις θα μείνει ως έχει...

Πάντως αφού σε ενθουσίασε είμαστε σε καλό δρόμο...

Πάντα πίστευα στην σειρά νοτε και τελικά είναι η μόνη σειρά από ότι φαίνεται που δίνει την χαμένη αίγλη και πάλι στην εταιρεία...

Το χαμένη για να μην παρεξηγηθώ πάει στο s4 που σαν ναυαρχίδα τις εταιρείας όλη μας το περιμέναμε σε καλύτερο βαθμό από ότι ήρθε...

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα αυτό θα κάνω. Ούτως ή άλλως δε θέλω να συντηρώ ένα νούμερο μόνο για το νοτελι και κατά συνέπεια δεν έχει νόημα η αγορά του 3g για μένα στην παρούσα φάση...Στο φίλο που ρωτάει για διαθεσιμοτητα να πω ότι το πήρα από expansys και έρχεται σε ένα 24ωρο (ήταν άμεσα διαθέσιμο αλλά λόγω αργιων καθυστέρησε η παράδοση . Το γερμανικό αμαζόν το έχει εδώ και μέρες όπως λέει ο φίλος Δημήτρης...

Δημήτρη, Γιάννη, θα μας κάνετε παρέα κι εσείς στο νήμα μαζί με το Νικόλα?

 

Στο expansys δεν φαίνεται διαθέσιμο Βαγγέλη, γιατί;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Στο expansys δεν φαίνεται διαθέσιμο Βαγγέλη, γιατί;

 

Κοιταξε, κατα πως φαινεται η σαμμυ επελεξε να μην κανει ενα γενικευμενο ευρωπαϊκο release. Ειτε γιατι εχει ριξει το βαρος της σε αλλα releases αυτη τη στιγμη (βλεπε S4), ειτε γιατι δεν εχει την απαιτουμενη διαθεσιμοτητα... αγνωστο.

Για την ωρα κυκλοφορει ευρεως μονο στη Γερμανια και απλα στην Γαλλια - Αγγλια αρχισε δειλα - δειλα να διατιθεται η WiFi εκδοση (που ειναι και η πηγη της εξπανσυς).

Τα πρωτα κομματια εξαφανιστηκαν. Αλλα τις αμεσως επομενες ημερες θα εχουν και παλι διαθεσιμοτητα.

Αν, παλι, θες κατι αμεσο, μπορεις να κανεις κινηση και απο Γερμανικο Αμαζον.

 

Στα της συσκευης, τωρα.

2 παρατηρησεις.

Το reading mode ειναι πρακτικα αχρηστο. Ουσιαστικα προσθετει ενα φιλτρο σεπια για να κανει "δηθεν" πιο ευχαριστη την αναγνωση. Το απενεργοποιησα επιτοπου.

Επισης, μου κανει εντυπωση που το εικονιδιο του smart stay μενει παντα ενεργο, ενω πχ στο note 2 ενεργοποιειται στιγμιαια ανα καθορισμενα διαστηματα και τσεκαρει αν... εισαι εκει ακομα.

Και στις 2 περιπτωσεις παντως δουλευει πολυ σωστα και ειναι ισως η πιο χρησιμη λειτουργια απο τα τελευταια μπιχλιμπιδια της σαμμυ.

ΥΓ Αληθεια, γιατι δεν ενσωματωσε μερικα απο τα γκατζετακικα κολπακια του S4 και στο note 8?

πχ το smart scrolling εδω θα ειχε μεγαλυτερη αξια απο την 5αρα του S4...

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Αληθεια, γιατι δεν ενσωματωσε μερικα απο τα γκατζετακικα κολπακια του S4 και στο note 8?

πχ το smart scrolling εδω θα ειχε μεγαλυτερη αξια απο την 5αρα του S4...

 

Έτσι ακριβώς είναι Βαγγέλη αλλά δυστυχώς αυτά είναι εμπορικά "κολπάκια" για την προώθηση της ναυαρχίδας (S4).

 

Οι ελπίδες επαφίονται σε κάποιο μελλοντικό update λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι Βαγγέλη αλλά δυστυχώς αυτά είναι εμπορικά "κολπάκια" για την προώθηση της ναυαρχίδας (S4).

 

Οι ελπίδες επαφίονται σε κάποιο μελλοντικό update λοιπόν...

 

Για ξύλο είναι κι αυτοί με την σειρά τους αλλά ας όψεται που μας συγκινούν τα διαολακια τους...;)

Link to comment
Share on other sites

Τελική τιμή?

 

Με χωρίς ΦΠΑ μου βγήκε περίπου 340 αν δεν κάνω λάθος...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει κι αυτή η προωθητική ενέργεια

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2245250

που δίνει με μια απλή εγγραφή 25 δολάρια για αγορές στο market.

Υπάρχει πρόβλημα με τη φόρμα για την ώρα και δε μπορούμε αρκετοί να ολοκληρωσουμε τη διαδικασία, αλλά το γράφω γιατί αξίζει τον κόπο...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά...

Ελπίζω να την προλάβω και εγώ φιλαράκι...

Είχαν πει στην αρχή για περιορισμένο αριθμό, αλλά φαίνεται ότι ισχύει ακόμα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά...

Ελπίζω να την προλάβω και εγώ φιλαράκι...

Είχαν πει στην αρχή για περιορισμένο αριθμό, αλλά φαίνεται ότι ισχύει ακόμα...

 

Θα είναι για αρκετές ημέρες από ότι φαίνεται Νικόλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το σκεφτομαι αλλα χωρις το note2. Δεν γίνεται να κρατησω και τα 2. Απο την αλλη ομως το 2 μπορω να το κουβαλαω παντού ενω το 8 οχι.

Θα κερδίσω άνεση στο σπιτι και στην εργασια αλλα θα χάσω στο on the road.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...