Jump to content

Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)


v@gelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλα το συνδεω και λειτουργει??? Ή χρειαζεται καποια ρύθμιση, γιατι το παλευω μιση ωρα τωρα....

Είναι fat32 το στικακι; Για ntfs θες root πρόσβαση και κάποιο πρόγραμμα που να διαβάζει/κάνει mount ntfs.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το gt n5100 εδώ και 1 χρόνο σχεδόν. Για την ώρα δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα με εξαίρεση την μπαταρία που δεν κρατάει πολύ και το ότι πολλές φορες δε λειτουργεί σωστά ο αισθητήρας φωτός που ρυθμίζει τη φωτεινότητα αυτόματα. Σκέφτομαι μήπως βελτιωθεί η αυτονομία και διορθωθούν bugs με μια νεότερη έκδοση android. Η αυτόματη αναβάθμιση έχει μείνει στην 4.2.2 και δεν δείχνει να έχει άλλη νεότερη. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει kit kat; Όσοι έχετε βάλει πως το βάλατε; Χρειάζεται να το κάνω root; Πως γίνεται; Θα κερδίσω κάτι με την αναβάθμιση;

 

Επίσης εδώ βρήκα διάφορες εκδόσεις kitkat για note 8 αλλά δεν ξερω ποια κάνει για μένα και πως τη βάζω.

http://live.samsung-updates.com/index.php?device=GT-N5100

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το n5120 και κάποιες φορές που το αφήνω να γεμίσει όλο το βράδυ, το πρωί η μπαταρία δεν είναι full φορτισμένη. Πχ 67%, άλλη φορά 82%, αλλά λίγες μόνο φορές. Όταν το βγάζω από το ρεύμα και το ξαναβάζω συνεχίζει κανονικά μέχρι το 100%. Αυτό το πρόβλημα βγαίνει κι αν το φορτίσω κλειστό το βράδυ. Έχει τύχει σε κανένα σας τέτοια περίπτωση?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το n5120 και κάποιες φορές που το αφήνω να γεμίσει όλο το βράδυ, το πρωί η μπαταρία δεν είναι full φορτισμένη. Πχ 67%, άλλη φορά 82%, αλλά λίγες μόνο φορές. Όταν το βγάζω από το ρεύμα και το ξαναβάζω συνεχίζει κανονικά μέχρι το 100%. Αυτό το πρόβλημα βγαίνει κι αν το φορτίσω κλειστό το βράδυ. Έχει τύχει σε κανένα σας τέτοια περίπτωση?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Δοκίμασες άλλο καλώδιο στον φορτιστή;

Το έκανε και σε εμένα και έτσι διορθώθηκε

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω απο τον Μαιο το GT N5110. Στην αρχη ειχα την εντυπωση οτι η μπαταρια κρατουσε αρκετα κανενα 5ωρο μπορει και παραπανω. τωρα τελευταια παρατηρω οτι η μπαταρια δεν κραταει πολυ. Πριν λιγο απο το 40% πηγε στο 20% μεσα σε 10 λεπτα παιζοντας το hill climb.

Εχω το 4.4.2 adroid.

Που πρεπει να το παω για ελεγχο; τι να ζητήσω αντικατάσταση μπαταρίας; φαντάζομαι καλύπτομαι απο εγγύηση.

Edited by tenoross
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω απο τον Μαιο το GT N5110. Στην αρχη ειχα την εντυπωση οτι η μπαταρια κρατουσε αρκετα κανενα 5ωρο μπορει και παραπανω. τωρα τελευταια παρατηρω οτι η μπαταρια δεν κραταει πολυ. Πριν λιγο απο το 40% πηγε στο 20% μεσα σε 10 λεπτα παιζοντας το hill climb.

Εχω το 4.4.2 adroid.

Που πρεπει να το παω για ελεγχο; τι να ζητήσω αντικατάσταση μπαταρίας; φαντάζομαι καλύπτομαι απο εγγύηση.

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ.

Σίγουρα οι μπαταρίες που χρησιμοποίησαν σ αυτήν την συσκευή είναι από εργοστάσιο με καψες. Στα 4 χρόνια που χρησιμοποιώ Samsung δεν είχα ποτέ πρόβλημα με μπαταρία.

Μάλλον προέρχονται από το ίδιο εργοστάσιο με τις μπαταρίες του S4 που φούσκωναν.

 

Σε παρακαλώ αν πας στο σέρβις ενημέρωσε μας εδώ, τι σου είπαν.

Είναι εκτός Ελλάδας και θα επιστρέψω τέλος Οκτωβρίου.

Κάποιοι λένε ότι η μπαταρία έχει 6 μήνες εγγύηση.

Κανονικά εφόσον είναι κλειστή συσκευή και δεν αφαιρείται η μπαταρία, θα έπρεπε να έχει την ίδια διάρκεια εγγύησης με τα υπόλοιπα μέρη της συσκευής.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι λένε ότι η μπαταρία έχει 6 μήνες εγγύηση.

Κανονικά εφόσον είναι κλειστή συσκευή και δεν αφαιρείται η μπαταρία, θα έπρεπε να έχει την ίδια διάρκεια εγγύησης με τα υπόλοιπα μέρη της συσκευής.

 

Κανονικά και εγώ έτσι ξέρω.Συγκεκριμμένα σε ένα ultrabook που είχα και διαπιστώθηκε βλάβη στην μπαταρία, η εργοστασιακή εγγύηση με κάλυψε κανονικά και ας ήταν ενάμιση χρόνο μετά την αγορά.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας τι ενέργεις πρέπει να κάνω; Δεν ξέρω και που πρέπει να απευθυνθώ. Στο κέντρο της Αθήνας φαντάζομαι κάπου θα μπορω να παραδώσω το ταμπλέτ για έλεγχο.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας τι ενέργεις πρέπει να κάνω; Δεν ξέρω και που πρέπει να απευθυνθώ. Στο κέντρο της Αθήνας φαντάζομαι κάπου θα μπορω να παραδώσω το ταμπλέτ για έλεγχο.

 

Το σέρβις της Samsung είναι στο Χαϊδάρι. Λέγεται Smartetch Με μια αναζήτηση θα το βρεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά και εγώ έτσι ξέρω.Συγκεκριμμένα σε ένα ultrabook που είχα και διαπιστώθηκε βλάβη στην μπαταρία, η εργοστασιακή εγγύηση με κάλυψε κανονικά και ας ήταν ενάμιση χρόνο μετά την αγορά.

Σε προβλημα μπαταριας σε ενα note 8 ενος φιλου που απο την αρχη κρατουσε η μπαταρια 2 ωρες το πολυ(Ελληνικο με αποδειξη αγορας απο Πλαισιο)επειδη το αμελησε και παρηλθε του 6μηνου η επισημη αντιπροσωπια δεν το δεχτηκε στην εγγυηση επικαλουμενη το 6 μηνο σε μπαταρια και παρελκομενα...σε ερωτηση του οτι αλλες εταιριες σε τηλεφωνα και συσκευες που ειναι φιξ εχουν εγγυηση 2 χρονια οσο διαρκει ολη η εγυηση για την συσκευη...η επισημη απαντηση της απο τον υπαλληλο ηταν ... δεν μας ενδιαφερει τι εγγυηση δινουν οι αλλες εταιριες...εμεις δινουμε 6 μηνες για μπαταρια και παρελκομενα.

Αποτελεσμα να του παρω μια μπαταρια απο εξωτερικο και να του την αλλαξω εγω....οχι οτι ειναι κατι σημαντικο αλλα το γ@...το της ολης υποθεσης που δεν το αναγνωριζει.

Link to comment
Share on other sites

Σε προβλημα μπαταριας σε ενα note 8 ενος φιλου που απο την αρχη κρατουσε η μπαταρια 2 ωρες το πολυ(Ελληνικο με αποδειξη αγορας απο Πλαισιο)επειδη το αμελησε και παρηλθε του 6μηνου η επισημη αντιπροσωπια δεν το δεχτηκε στην εγγυηση επικαλουμενη το 6 μηνο σε μπαταρια και παρελκομενα...σε ερωτηση του οτι αλλες εταιριες σε τηλεφωνα και συσκευες που ειναι φιξ εχουν εγγυηση 2 χρονια οσο διαρκει ολη η εγυηση για την συσκευη...η επισημη απαντηση της απο τον υπαλληλο ηταν ... δεν μας ενδιαφερει τι εγγυηση δινουν οι αλλες εταιριες...εμεις δινουμε 6 μηνες για μπαταρια και παρελκομενα.

Αποτελεσμα να του παρω μια μπαταρια απο εξωτερικο και να του την αλλαξω εγω....οχι οτι ειναι κατι σημαντικο αλλα το γ@...το της ολης υποθεσης που δεν το αναγνωριζει.

Εφόσον είναι έτσι να μην ξανα αγοράσει κανείς Samsung tablet.

Εγω τουλάχιστον τέτοια συμβουλή θα δίνω σε όποιον ρωτήσει την γνώμη μου και είναι αρκετοί αυτοί που με ρωτούν επειδή ξέρουν οτι ασχολούμαι.

Άκου 6 μήνες η μπαταρία σε κλειστή συσκευή.

Και να είχε καμια σοβαρή μπαταρία θα έλεγα. Προφανώς για να υπάρχουν τοσα κρούσματα, θα είναι απο τον ιδιο προμηθευτή με αυτές του S4 που φουσκωναν.

Θυμάστε πόσοι είχαν θέμα τότε. Οι δύο συσκευές κυκλοφόρησαν ιδια εποχή.

Στο ipad 2 επι 3+ χρόνια φορτίζει καθε μέρα και δεν έχει πρόβλημα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες άλλο καλώδιο στον φορτιστή;

Το έκανε και σε εμένα και έτσι διορθώθηκε

 

Σευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Σε προβλημα μπαταριας σε ενα note 8 ενος φιλου που απο την αρχη κρατουσε η μπαταρια 2 ωρες το πολυ(Ελληνικο με αποδειξη αγορας απο Πλαισιο)επειδη το αμελησε και παρηλθε του 6μηνου η επισημη αντιπροσωπια δεν το δεχτηκε στην εγγυηση επικαλουμενη το 6 μηνο σε μπαταρια και παρελκομενα...σε ερωτηση του οτι αλλες εταιριες σε τηλεφωνα και συσκευες που ειναι φιξ εχουν εγγυηση 2 χρονια οσο διαρκει ολη η εγυηση για την συσκευη...η επισημη απαντηση της απο τον υπαλληλο ηταν ... δεν μας ενδιαφερει τι εγγυηση δινουν οι αλλες εταιριες...εμεις δινουμε 6 μηνες για μπαταρια και παρελκομενα.

Αποτελεσμα να του παρω μια μπαταρια απο εξωτερικο και να του την αλλαξω εγω....οχι οτι ειναι κατι σημαντικο αλλα το γ@...το της ολης υποθεσης που δεν το αναγνωριζει.

 

Μίλησα μόλις τώρα με Smartec και η υπάλληλος που σήκωσε το τηλέφωνο μου είπε ακριβώς το ίδιο.. 6 μήνες για την μπαταρία η εγγύηση..:( Τραγικό..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψει κάποιος ένα mail να το υπογράψουμε όλοι και να το στείλουμε σ αυτούς και σε όλα τα τεχνολογικά sites.

Δεν είναι μόνο λάθος απόφαση για συσκευή με μη εναλλαξιμη μπαταρία.

Υπάρχει πρόβλημα στις μπαταρίες της συγκεκριμένης συσκευής.

Τα κρούσματα είναι πάρα πολλά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Μίλησα μόλις τώρα με Smartec και η υπάλληλος που σήκωσε το τηλέφωνο μου είπε ακριβώς το ίδιο.. 6 μήνες για την μπαταρία η εγγύηση..:( Τραγικό..

 

το ίδιο ειπαν και σσε μενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράγγειλα αυτήν εδώ από Γερμανία. Θα την περάσω μόνος μου και δεν θα με ξαναδεί η Samsung τουλάχιστον σε tablet

 

http://m.ebay.com/itm/360993712006

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω το 5120 περίπου 11 μήνες. Μου έχει έρθει αναβάθμιση για 4.4.2 . Σε περίπτωση που θέλω να γυρίσω στη official 4.1.2 με odin θα χαθεί η εγγύηση?θα γράψει το knox?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω το 5120 περίπου 11 μήνες. Μου έχει έρθει αναβάθμιση για 4.4.2 . Σε περίπτωση που θέλω να γυρίσω στη official 4.1.2 με odin θα χαθεί η εγγύηση?θα γράψει το knox?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νομίζω ότι δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω εφόσον πας σε ΚΙΤΚΑΤ.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω το 5120 περίπου 11 μήνες. Μου έχει έρθει αναβάθμιση για 4.4.2 . Σε περίπτωση που θέλω να γυρίσω στη official 4.1.2 με odin θα χαθεί η εγγύηση?θα γράψει το knox?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

πριν περάσεις την αναβάθμιση, σημείωσε ποια έκδοση φοράει η συσκευή σου...

Κατέβασε την απο το sammobile... Μετά θα μπορείς να την φλασάρεις με odin...

Το knox δεν νομίζω ότι γράφει όταν φλασάρεις μανίσια rom , αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα:

Δυνατότητα Multi-User στο Note II 8''

Τη θεωρώ πολύ βασική δυνατότητα καθώς έτσι μπορείς να έχει ο καθένας το δικά του (Email, fb, dropbox, etc)

αλλά ούτε μετά την τελευταία αναβάθμιση σε KitKat 4.4 δεν εμφανίζει την ανάλογη επιλογή στις ρυθμίσεις.

Τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αποσύνδεσα για λίγο την μπαταρία, όπως είχα διαβάσει ότι έκαναν κάποιοι συμφορουμιτες πριν από καιρό και μέχρι στιγμής βλέπω βελτίωση.

Θα περιμένω να κάνει μια πλήρη αποφορτιση -φόρτιση και θα επανέλθω.

 

Η μπαταρία δεν ήταν φουσκωμένη πάντως.

Μακάρι να λυθεί το πρόβλημα και να κρατήσω αυτή που παράγγειλα σαν εφεδρική.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα τοδικο μου στο σερβις τους ειπα για την μπαταρια και οτι δεν ειχα καλο σημα στο wifi. το αφησα την αλλη μερα το παρελαβα μου ειχαν κανει επαναφορα σβηνοντας τα παντα. Το wifi μαλλον βελτιωθηκε αλλα η μπαταρια δεν νομιζω. Ουτε νομιζω να εκαναν τεστ στη μπαταρια γιατι σε μια ωρα φαινοταν επισκευασμενο αποτο σαιτ της εταιρειας.

Σημερα πουτο δοκιμαζω η μπαταρια

Απο το 80% πηγε στο 50% με 1 ωρα ινερνετ και 30 λεπτα διαβαζοντας ενα κομικσ απο την καρτα μνημης σε pdf.

Και αποτο 50% στο 40% με 30 λεπτα ιντερνετ.

Δεν μου φαινονται φυσιολογικα νουμερα αυτα.

Μπορει καποιος να μου πει ποσο περιπου πρεπει να κραταει η μπαταρια με χρηση ιντερνετ και ανοιγμα εγγραφων pdf. Για να βγαλω μια ακρη.

A ολα αυτα με την φωτεινοτητα στο μισο.

 

παντως ενα 8αρι ταμπλετ vero που εχω νομιζω κραταει περισσοτερο

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα τοδικο μου στο σερβις τους ειπα για την μπαταρια και οτι δεν ειχα καλο σημα στο wifi. το αφησα την αλλη μερα το παρελαβα μου ειχαν κανει επαναφορα σβηνοντας τα παντα. Το wifi μαλλον βελτιωθηκε αλλα η μπαταρια δεν νομιζω. Ουτε νομιζω να εκαναν τεστ στη μπαταρια γιατι σε μια ωρα φαινοταν επισκευασμενο αποτο σαιτ της εταιρειας.

Σημερα πουτο δοκιμαζω η μπαταρια

Απο το 80% πηγε στο 50% με 1 ωρα ινερνετ και 30 λεπτα διαβαζοντας ενα κομικσ απο την καρτα μνημης σε pdf.

Και αποτο 50% στο 40% με 30 λεπτα ιντερνετ.

Δεν μου φαινονται φυσιολογικα νουμερα αυτα.

Μπορει καποιος να μου πει ποσο περιπου πρεπει να κραταει η μπαταρια με χρηση ιντερνετ και ανοιγμα εγγραφων pdf. Για να βγαλω μια ακρη.

A ολα αυτα με την φωτεινοτητα στο μισο.

Η μπαταρία σου έχει πρόβλημα.

Έκαναν το κορόιδο γιατί δεν την καλύπτουν.

 

Εμένα μετά την αποσύνδεση της δείχνει να πηγαίνει πολυ καλύτερα.

Έχουν περάσει 26 ώρες απο την φόρτιση. Ειμαι στο 23% και έχω 6:15' οθόνη με χρήση αποκλειστικά σε wifi

Δεν ειναι όπως τον πρωτο καιρό, αλλα οχι αυτο το χαλι των 3 ωρών οθόνης και της απότομης πτώσης.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

4 μηνες εχω το ταμπλετ μέσα στην εγγύηση ειμαι για την μπαταρία.θα το δοκιμάσω και σήμερα αύριο και αν δω τα ιδια από δευτέρα θα τους το ξαναπάω.

Να τώρα σε 20 λεπτά με σύνδεση στο ιντερνετ δίπλα στο ρουτερ από 100% πήγε στο 90%.

Κανονικά δεν πρέπει να κρατάει ένα εξάωρο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...