Jump to content

Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)


v@gelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά συγγνώμη εννοούσα την τιμή στα 320 ευρω του 3G ενω το wifi πέφτει...Αν δεν έβλεπα το Note 10.1 θα το είχα αγοράσει το 8αρι βέβαια το 10.1 2014 το wifi Γερμανία έχει 550 το φθηνότερο !! εδω θα παίξει μάλλον 650-700 το Wifi!!

Έτσι μου ρχεται να πάρω και τα δυο ( το8αρι για μαζί μου και δουλειά και το 10.1 για το σπίτι):O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη εννοούσα την τιμή στα 320 ευρω του 3G ενω το wifi πέφτει...Αν δεν έβλεπα το Note 10.1 θα το είχα αγοράσει το 8αρι βέβαια το 10.1 2014 το wifi Γερμανία έχει 550 το φθηνότερο !! εδω θα παίξει μάλλον 650-700 το Wifi!!

Έτσι μου ρχεται να πάρω και τα δυο ( το8αρι για μαζί μου και δουλειά και το 10.1 για το σπίτι):O

 

Φιλε μια διορθωση 428 € το 3g σημερα..... http://www.skroutz.gr/s/3345803/Samsung-Galaxy-Note-8-0-N5100-16GB.html

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφορουμίτες,

 

Όντας πρωτάρης με τα tablets και μετά από αρκετή αναζήτηση στο διαδίκτυο έχω καταλήξει στο Samsung Galaxy Note 8.0 N5110 (16GB). Αν και τα περισσότερα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του φαίνονται επαρκή, ωστόσο σε ένα ζήτημα δεν μπόρεσα να βγάλω ασφάλες συμπέρασμα:

 

Μπορεί το συγκεκριμένο μοντέλο (το 5110 και όχι το 5100) να παίξει 1080p και αν ναι υποστηρίζει αρχεια .MKV;

 

Συγκεκριμένα η προθεσή μου είναι να συνδέω το Note με ένα home cinema κάνοντας χρήση του ανάλογου μετατροπέα / καλωδίου HDMI. Κατά συνέπεια έχουν προκύψει τα ακόλουθα ερωτήματα:

 

Τι ποιότητα μεταφέρει το Note με το καλώδιο στο home cinema (720 ή full HD 1080p);

Σε περίπτωση υπότιτλων αυτοί μεταφέρονται με το σήμα απροβλημάτιστα ή κόβονται όπως διάβασα σε ένα άλλο forum;

Ο ήχος όταν είναι πολυκάναλος (DTS,Dolby) μεταφέρεται αυτούσιος στον εξωτερικό αποκωδικοποιητή;

Όλα τα παραπάνω παίζουν στο κλασσικό φορμά MKV ή πρέπει με την χρήση υπολογιστή να μετατρέπονται σε άλλου τύπου αρχείο (όπως επίσης διάβασα σε άλλο forum) και αν ναι ποιανού;

Με χρήση ποιανού player μπορούν να πραγματοποιηθούν τα παραπάνω;

Όλη η διαδικασία της σύνδεσης μέσω HDMI καλωδίου είναι σχετικά εύκολη και σταθερή;

 

Η τεκμηριωμένη άποψη σας θα με βοηθούσε πολύ.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, το note8 wifi μου λέει internal storage 9,8gb

τα υπόλοιπα απο τα 16gb που χρησιμοποιούνται;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

από την Samsung για το λειτουργικό.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφορουμίτες,

 

Όντας πρωτάρης με τα tablets και μετά από αρκετή αναζήτηση στο διαδίκτυο έχω καταλήξει στο Samsung Galaxy Note 8.0 N5110 (16GB). Αν και τα περισσότερα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του φαίνονται επαρκή, ωστόσο σε ένα ζήτημα δεν μπόρεσα να βγάλω ασφάλες συμπέρασμα:

 

Μπορεί το συγκεκριμένο μοντέλο (το 5110 και όχι το 5100) να παίξει 1080p και αν ναι υποστηρίζει αρχεια .MKV;

 

Συγκεκριμένα η προθεσή μου είναι να συνδέω το Note με ένα home cinema κάνοντας χρήση του ανάλογου μετατροπέα / καλωδίου HDMI. Κατά συνέπεια έχουν προκύψει τα ακόλουθα ερωτήματα:

 

Τι ποιότητα μεταφέρει το Note με το καλώδιο στο home cinema (720 ή full HD 1080p);

Σε περίπτωση υπότιτλων αυτοί μεταφέρονται με το σήμα απροβλημάτιστα ή κόβονται όπως διάβασα σε ένα άλλο forum;

Ο ήχος όταν είναι πολυκάναλος (DTS,Dolby) μεταφέρεται αυτούσιος στον εξωτερικό αποκωδικοποιητή;

Όλα τα παραπάνω παίζουν στο κλασσικό φορμά MKV ή πρέπει με την χρήση υπολογιστή να μετατρέπονται σε άλλου τύπου αρχείο (όπως επίσης διάβασα σε άλλο forum) και αν ναι ποιανού;

Με χρήση ποιανού player μπορούν να πραγματοποιηθούν τα παραπάνω;

Όλη η διαδικασία της σύνδεσης μέσω HDMI καλωδίου είναι σχετικά εύκολη και σταθερή;

 

Η τεκμηριωμένη άποψη σας θα με βοηθούσε πολύ.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θα σου πω τι εχω δει εγω: αρχειο mkv 1.5 GB (ενα επεισοδιο τηλεοπτικής σειρας) με δικαναλο ηχο (δεν ξερω τι αναλυση ειναι δυστυχως, υπαρχει τροπος να το δω στο αρχειο ?) με ελληνικους υποτιτλους srt παιζει απροβληματιστα και χωρις κανενα σπασιμο (στο tablet). Οι υποτιτλοι φαινονται κανονικοτατα. Ο player ειναι ο VLC.

Aρχεια 1080 δεν εχω παιξει, αν και εχω ασυμπιεστα mkv (απο ριπαρισμα BD) μεγεθους 25 Gb (θα μου πιασουν και ολη την καρτα)

ΗDMI καλωδιο και πολυκαναλο ηχο δεν εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Και μια τελευταια ερωτησουλα:)

Το GALAXY Note 8.0 LTE GT-N5120 διατιθεται απο την ΑΤ&Τ στην Αμερικη.

Εδω στα δικτυα μας μπορει να δουλεψει?

 

Παραθετω specs.

Band^

FDD-LTE (800/900/1800/2600MHz) +

WCDMA (850/900/2100MHz) +

GSM (850/900/1800/1900MHz)

 

Data Transfer^

LTE 100Mbps / HSDPA+ 42Mbps / HSUPA 5.76Mbps / 3G / EDGE / GPRS

 

Ευχαριστω.

Edited by matarela
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφορουμίτες,

 

Όντας πρωτάρης με τα tablets και μετά από αρκετή αναζήτηση στο διαδίκτυο έχω καταλήξει στο Samsung Galaxy Note 8.0 N5110 (16GB). Αν και τα περισσότερα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του φαίνονται επαρκή, ωστόσο σε ένα ζήτημα δεν μπόρεσα να βγάλω ασφάλες συμπέρασμα:

 

Μπορεί το συγκεκριμένο μοντέλο (το 5110 και όχι το 5100) να παίξει 1080p και αν ναι υποστηρίζει αρχεια .MKV;

 

Συγκεκριμένα η προθεσή μου είναι να συνδέω το Note με ένα home cinema κάνοντας χρήση του ανάλογου μετατροπέα / καλωδίου HDMI. Κατά συνέπεια έχουν προκύψει τα ακόλουθα ερωτήματα:

 

Τι ποιότητα μεταφέρει το Note με το καλώδιο στο home cinema (720 ή full HD 1080p);

Σε περίπτωση υπότιτλων αυτοί μεταφέρονται με το σήμα απροβλημάτιστα ή κόβονται όπως διάβασα σε ένα άλλο forum;

Ο ήχος όταν είναι πολυκάναλος (DTS,Dolby) μεταφέρεται αυτούσιος στον εξωτερικό αποκωδικοποιητή;

Όλα τα παραπάνω παίζουν στο κλασσικό φορμά MKV ή πρέπει με την χρήση υπολογιστή να μετατρέπονται σε άλλου τύπου αρχείο (όπως επίσης διάβασα σε άλλο forum) και αν ναι ποιανού;

Με χρήση ποιανού player μπορούν να πραγματοποιηθούν τα παραπάνω;

Όλη η διαδικασία της σύνδεσης μέσω HDMI καλωδίου είναι σχετικά εύκολη και σταθερή;

 

Η τεκμηριωμένη άποψη σας θα με βοηθούσε πολύ.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Aγαπητε φιλε.

Η εξοδος ενος σηματος καθαρα ψηφιακου απο LOW BANDWIDTH port δεν γινεται.

Η πορτα εξοδου usb δεν εχει το καταληλο bandwidth ετσι ο μετατροπεας δεν θα σου βγαλει ουτε HD 720 ουτε 1080P Ουτε βεβαια DTS ηχο.

Για να μπορουσες να το κανεις αυτο θα επρεπε το tablet να ειχε HDMI PORT και τιποτε λιγοτερο απ' αυτο.

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητε φιλε.

Η εξοδος ενος σηματος καθαρα ψηφιακου απο LOW BANDWIDTH port δεν γινεται.

Η πορτα εξοδου usb δεν εχει το καταληλο bandwidth ετσι ο μετατροπεας δεν θα σου βγαλει ουτε HD 720 ουτε 1080P Ουτε βεβαια DTS ηχο.

Για να μπορουσες να το κανεις αυτο θα επρεπε το tablet να ειχε HDMI PORT και τιποτε λιγοτερο απ' αυτο.

Ελπιζω να βοηθησα.

 

Νομιζω εχεις λαθος σ' αυτο. Ο διαυλος USB βγαζει ανετα ολα αυτα που λες, σαν ταχυτητα μεταφορας και μονο γινεται (Τα media player, για παραδειγμα, διαβαζουν ριπαρισμενα ασυμπίεστα bluray υλικά (με DTS ηχο κλπ) που τους παρεχεται απο εναν απλο USB 2.0 σκληρο δίσκο.). Απο κει και μετα η συσκευη που θα δεχτει τα δεδομενα αυτα πρεπει να τα αποκωδικοποιησει και μεσω HDMI να τα στειλει στην οθονη και αυτο δεν το κανει το Note αμεσα, μπορει ομως να το κανει εμμεσα μεσω ειδικου (φθηνου) ανταπτορα.

Για περισσοτερα δειτε μια αναφορά εδω και εναν αναλυτικο οδηγο (και με βιντεο) εδω.

Eπισης ενα πιο αναλυτικο βιντεο

. Ελπιζω να βοηθησα κι εγω. Edited by Red_Dawn
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχεις λαθος σ' αυτο. Ο διαυλος USB βγαζει ανετα ολα αυτα που λες, σαν ταχυτητα μεταφορας και μονο γινεται (Τα media player, για παραδειγμα, διαβαζουν ριπαρισμενα ασυμπίεστα bluray υλικά (με DTS ηχο κλπ) που τους παρεχεται απο εναν απλο USB 2.0 σκληρο δίσκο.). Απο κει και μετα η συσκευη που θα δεχτει τα δεδομενα αυτα πρεπει να τα αποκωδικοποιησει και μεσω HDMI να τα στειλει στην οθονη και αυτο δεν το κανει το Note αμεσα, μπορει ομως να το κανει εμμεσα μεσω ειδικου (φθηνου) ανταπτορα.

Για περισσοτερα δειτε μια αναφορά εδω και εναν αναλυτικο οδηγο (και με βιντεο) εδω.

Eπισης ενα πιο αναλυτικο βιντεο

. Ελπιζω να βοηθησα κι εγω.

 

Δεν γνωριζα για την υπαρξη του σε ευχαριστω πολυ.:)

Αρα αποσυμπιεζει (και χρειαζεται σαφως εξωτερικη τροφοδοσια) ακριβως σαν ενα εξωτερικο media player πχ mkv μορφη η οποια δεν ειναι ασυμπιεστη (οπως αναφερεις παραπανω):) χρησιμοποιωντας την

Flash memory του ταμπλετ σαν δισκο αναγνωσης, για να τροφοδοτησει το αποσυμπιεσμενο πια υλικο την οποια HDMI in συσκευη προβολης.

Φαινεται πολυ προσιτη λυση παντως!!

Edited by matarela
Link to comment
Share on other sites

Νέα δυνατότητα στο Android Device Manager. Πλέον μπορούμε να κάνουμε απομακρυσμένο κλείδωμα και αλλαγή κωδικού της συσκευής :) Edited by Jig
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Νέα δυνατότητα στο Android Device Manager. Πλέον μπορούμε να κάνουμε απομακρυσμένο κλείδωμα και αλλαγή κωδικού της συσκευής :)

 

Είδα το Note 3 σήμερα και τελικά θα το αγοράσω. Όποιος θέλει το 8'' πριν το βάλω αγγελία ας μου στείλει ένα pm

 

Με τα region lock που κανει η samsung της αξιζει αποχη μπας και βαλει μυαλο.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω εδω και 2 μηνες το note 8 3G .

Πως μπορω να κανω upgrade σε 4.2 firmware(exei to 4,1 αν δεν κανω λαθος..?)βασικα μονο για το θεμα της μπαταριας και μονο,οπως εχω διαβασει.

 

ps δεν ειμαι και πολυ σχετικος με αυτα οποτε συγχωρεστε με.

 

thanks in advance.

 

 

congrats για το forum.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κανεις με 2 τροπους Over the Air (OTA) μέσα απο τη συσκευή ή χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα της Samsusng Kies. Συνδέεις τη συσκευή με τον υπολογιστή ανοιγεις το προγραμμα και εφοσον υπαρχει νέο και διαθέσιμο λογισμικό σε ενημερωνει.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω , σε ενα 5110 θελω να βαλω 4.1.2 , γιατι εχει απο την μανα του ICS , εβαλα απο samfirwware την 4.2.2 Australia και παει παρα πολυ αργα , μετα εβαλα την 4.1.2 Israel και παει σφαιρα αλλα δεν εχει Ελληνικα !!!!

 

Η 4.1.2 Νetherlands ξερετε εχει Ελληνικα ?????

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω , σε ενα 5110 θελω να βαλω 4.1.2 , γιατι εχει απο την μανα του ICS , εβαλα απο samfirwware την 4.2.2 Australia και παει παρα πολυ αργα , μετα εβαλα την 4.1.2 Israel και παει σφαιρα αλλα δεν εχει Ελληνικα !!!!

 

Η 4.1.2 Νetherlands ξερετε εχει Ελληνικα ?????

 

Δεν γίνεται να εχει ICS, με 4.1.2 κυκλοφορησε..απο που το πήρες??

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να εχει ICS, με 4.1.2 κυκλοφορησε..απο που το πήρες??

 

ICS εχει 4.0.3 !! το εχω παρει απο εξω καινουργιο , απο Σιγκαπουρη.

 

Τωρα το εχω με την 4.1.2 Ιsrael , αλλα εχω Αγγλικα , δεν εχει Ελληνικα

 

ειναι αυτο , απλα το πηρα απο εξω γιατι το βρηκα καινουργιο με 2 χρονια εγγυηση κανονικα και τιμη αστα να πανε !!

Link to comment
Share on other sites

ICS εχει 4.0.3 !! το εχω παρει απο εξω καινουργιο , απο Σιγκαπουρη.

 

Τωρα το εχω με την 4.1.2 Ιsrael , αλλα εχω Αγγλικα , δεν εχει Ελληνικα

 

ειναι αυτο , απλα το πηρα απο εξω γιατι το βρηκα καινουργιο με 2 χρονια εγγυηση κανονικα και τιμη αστα να πανε !!

 

Είσαι σε λάθος νήμα φίλε μου. Εδώ είναι για το Νοτε 8.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 5 μέρες συμβίωσης με το Note8 θα ήθελα να επισημάνω 2 πράγματα που με απογοήτευσαν:

1. Η μικρή εσωτερική μνήμη του (9,7gb)

2. Το σημείο που έχουν τοποθετήσει τα στερεοφωνικά ηχεία είναι τελείως άκυρο, γιατί αν πας να παίξεις θες δεν θες καλύπτεις με το χέρι τουλάχιστον το ένα ηχειάκι...

 

Κατά τα άλλα το μηχανάκι είναι ΕΡΩΤΑΣ :rolleyes:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...