Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχως ανακαλυψα αυτο το φορουμ αφου ειχα ηδη παραγγειλει το Lenovo a820,οχι απο το Minideal ...,αλλα απο το MeriMobiles.com...

...το κινητο εχει μονο 2 επιλογες γλωσσας,Κινεζικα και Αγγλικα και ειναι γεματο απο αχρηστες Κινεζικες εφαρμογες.

Διαβασα για φλασσαρισματα και περασματα στο κινητο πιο προσαρμοσμενων ROM,αλλα εμαθα και για το μπρικαρισμα...

...κερναω ρακομελα στο Πηλιο.

Η δική μου εμπειρία μπορείς να την διαβάσεις στο ποστ #496 στη σελ 34.

Όμως εγώ δεν χρειάστηκε να το κάνω root!

Φαντάζομαι ότι για το root χρειάζεται PC. Αν το ψάξεις στο google πιστεύω ότι θα βρεις σχετικά εύκολα τη διαδικασία. Κοίτα και στους οδηγούς του forum.

Εκείνο που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου, είναι η προσοχή στις λεπτομέρειες από όπου βρεις τις οδηγίες.

Από τη στιγμή που θα το rootάρεις και θα βάλεις custom recovery, όλα γίνονται πολύ εύκολα. Εγώ τώρα, μεσώ custom recovery, αλλάζω ROM για δοκιμή και μετά, από το full buckup που έχω κάνει πιο πριν, ξαναγυρνάω εκεί που ήμουνα και όλα καλά!

 

 

Για τα ρακόμελα, αμήν, αλλά να δούμε πότε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχως ανακαλυψα αυτο το φορουμ αφου ειχα ηδη παραγγειλει το Lenovo a820,οχι απο το Minideal οπως(σοφα)εκαναν οι περισσοτεροι,αλλα απο το MeriMobiles.com.Το κινητο το πηρα μολις σημερα ,περιμενοντας εναν ολοκληρο μηνα και ενω ολο αυτο τον καιρο διαβαζα οτι οι περισσοτεροι απο εσας το λαμβαναν σε 2 βδομαδες.

Το δραμα ειναι οτι το κινητο εχει μονο 2 επιλογες γλωσσας,Κινεζικα και Αγγλικα και ειναι γεματο απο αχρηστες Κινεζικες εφαρμογες.

Διαβασα για φλασσαρισματα και περασματα στο κινητο πιο προσαρμοσμενων ROM,αλλα εμαθα και για το μπρικαρισμα.Στα Windows εχω ανεση(ηλεκ/γος μηχανικος),αλλα ασχετος με Android,αφου δεν μου χρειαστηκαν ποτε.Γιαυτο φοβαμαι να κανω root(???)μηπως και κατι δεν παει καλα.Αν υπαρχει καποιος απο την παρεα που να μπορει να βοηθησει(εστω και ψυχολογικα),κερναω ρακομελα στο Πηλιο.

 

 

Καλοριζικο καταρχην. Προφανως δεν τσεκαρες το root firmware οταν παρηγγειλες και για αυτο δεν εχει ελληνικα. Και εγω απο εκει ψωνισα και ειναι μια χαρα το κινητο. Ουτε εγω ξερω απο φλασαρισματα κτλ, αλλα λιγο πιο πανω 2-3 ποστ ενα παλικαρι μου ειπε τι να κανω για να μπορεσω να του κανω update. Αν διαβσσεις απο την αρχη το θεμα τα παιδια εδω εχουν γραψει πολλα σχετικα πραγματα. Καποιος καταλληλοτερος θα σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Kseftila1 εχεις δικαιο.Επρεπε να το τσεκαρω(αν βεβαια ηξερα τι σημαινει "root firmware").Τωρα καταλαβαινω οτι πρεπει να ριξω διαβασμα.

Φιλε Banico σε ευχαριστω πολυ.Επι του παροντος δεν καταλαβαινω την ορολογια που χρησιμοποιεις.Ελπιζω σε μερικες μερες να καταλαβαινω τι σημαινει "custom recovery" και πως να το χρησιμοποιησω με ασφαλεια.Θα προσπαθησω να εγκαταστησω το Google play store και να κατεβασω ενα custom recovery και βλεπουμε.Οσον αφορα ενα Ελληνικο πληκτρολογιο,υπαρχει τροπος να εγκατασταθει?........Αλαργα ο φιδης!

Link to comment
Share on other sites

Μερικά πράγματα που έτυχαν σε μένα:

1) Μου εχει κλείσει από μόνο του μερικές φορές (το έχω αναφέρει, λύση δεν ακούστηκε και με χαλάει αρκετά γιατί αν μου κλείσει το βράδυ, το πρωί δεν θα χτυπήσει ξυπνητήρι)

2) Το ραδιόφωνο χτες, παρότι πατούσα τα πλήκτρα έντασης, ο ήχος δεν αυξάνοταν ούτε μειόνονταν.(Λύθηκε με 2 reboot, θα δείξει πως θα πάει)

3) Ξύπνησα το πρωί και παρότι κλειδωμένο, η οθόνη δεν έσβηνε,προφανώς ήταν έτσι ώρες αν κρίνω από την μπαταρία.Το ξεκλείδωσα, το κλείδωσα, πάλι τα ίδια.Eκανα reboot και φτιάχτηκε.

Τι φλασιές τρώει ρε παιδιά? Χρειάζεται σαν συσκευή τόσες επανεκκινήσεις για να μην κολλάει? Η rom είναι αυτή του minideal.

Link to comment
Share on other sites

...

Επι του παροντος δεν καταλαβαινω την ορολογια που χρησιμοποιεις.Ελπιζω σε μερικες μερες να καταλαβαινω τι σημαινει "custom recovery" και πως να το χρησιμοποιησω με ασφαλεια.Θα προσπαθησω να εγκαταστησω το Google play store και να κατεβασω ενα custom recovery και βλεπουμε.Οσον αφορα ενα Ελληνικο πληκτρολογιο,υπαρχει τροπος να εγκατασταθει?...

Για την ορολογία, θέλει κάποιο διάβασμα. Μην νομίζεις ότι και εγώ ξέρω και πολλά!

Για το rootάρισμα δες αυτόν τον οδηγό (δεν τον έχω διαβάσει!) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=361527 .

Επίσης εδώ http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/comment-page-122/#comments γράφει κάποια πράγματα:

" You need a modified recovery to install the firmware and updates. If you have it already, proceed to step 3. If you don't have, follow these steps:

1. Download Lenovo drivers, unzip the archive. Turn off the phone and remove battery. Open device manager and connect the phone to PC. Watch for new devices. It will be displayed as МТ65хх Preloader. You need to be quick, because it will dissapear in some second. Click on it with the right button and select update driver. Point the wizard to the driver folder, it will install the correct driver automatically.

If it doesn't work with removed battery you can try to power on the phone and turn on developer options in settings or enter meta mode – hold Volume Down and Power buttons. Then connect the phone to PC again.

2. Download and extract Recovery zip and Flash tools. Run Flash Tools, click on DL DA All With Check Sum, load the scatter file located in Recovery folder, uncheck Preloader and hit Download (F6). Remove battery from phone and connect it to PC. When done, a green circle will appear."

Για να εγκαταστήσεις ελληνικό πληκτρολόγιο, είτε επιλέγεις και ελληνικά στο ήδη υπάρχων από τις ρυθμίσεις, είτε εγκαθιστάς άλλο οπότε χρειάζεσαι Google play και πάει λέγοντας.

Μήπως το έχει συνδεσει κανεις σε TV μέσω HDMI?

Δεν το έχω προσπαθήσει, δεν έχω διαβάσει κάποιον να το κάνει, αλλά έχω διαβάσει αρκετά παράπονα!

Μερικά πράγματα που έτυχαν σε μένα:

1) Μου εχει κλείσει από μόνο του μερικές φορές (το έχω αναφέρει, λύση δεν ακούστηκε και με χαλάει αρκετά γιατί αν μου κλείσει το βράδυ, το πρωί δεν θα χτυπήσει ξυπνητήρι)

2) Το ραδιόφωνο χτες, παρότι πατούσα τα πλήκτρα έντασης, ο ήχος δεν αυξάνοταν ούτε μειόνονταν.(Λύθηκε με 2 reboot, θα δείξει πως θα πάει)

3) Ξύπνησα το πρωί και παρότι κλειδωμένο, η οθόνη δεν έσβηνε,προφανώς ήταν έτσι ώρες αν κρίνω από την μπαταρία.Το ξεκλείδωσα, το κλείδωσα, πάλι τα ίδια.Eκανα reboot και φτιάχτηκε.

Τι φλασιές τρώει ρε παιδιά? Χρειάζεται σαν συσκευή τόσες επανεκκινήσεις για να μην κολλάει? Η rom είναι αυτή του minideal.

Εγώ όσο το είχα με τη rom του minideal (όχι πολλές μέρες) δεν είχα τέτοια προβλήματα. Έστειλες κανένα e-mail στο minideal? ή (αν δεν σε ενδιαφέρει εγγύηση κλπ), μήπως να δοκιμάσεις καμιά custom rom?

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Kseftila1 εχεις δικαιο.Επρεπε να το τσεκαρω(αν βεβαια ηξερα τι σημαινει "root firmware").Τωρα καταλαβαινω οτι πρεπει να ριξω διαβασμα.

Φιλε Banico σε ευχαριστω πολυ.Επι του παροντος δεν καταλαβαινω την ορολογια που χρησιμοποιεις.Ελπιζω σε μερικες μερες να καταλαβαινω τι σημαινει "custom recovery" και πως να το χρησιμοποιησω με ασφαλεια.Θα προσπαθησω να εγκαταστησω το Google play store και να κατεβασω ενα custom recovery και βλεπουμε.Οσον αφορα ενα Ελληνικο πληκτρολογιο,υπαρχει τροπος να εγκατασταθει?........Αλαργα ο φιδης!

 

Θα προσπαθήσω με απλά λόγια να σε βοηθήσω λίγο να καταλάβεις μερικά βασικά πράγματα για το Android τα οποία θα σε βοηθήσουν με τη σειρά τους να καταλαβαίνεις το τί ακριβώς κάνεις και για ποιο λόγο.

 

Το Android είναι και αυτό ένα λειτουργικό σύστημα. (χα χα αυτό το ήξερες, το ξέρω :lol:)

Σα λειτουργικό σύστημα, τα αρχεία του ή αν θες τα "συστατικά του" είναι εγκατεστημένα σε κάποια "σημεία" της μνήμης του τηλεφώνου σου.

Αυτά τα "σημεία", όταν το αγοράσεις το κινητό, η εταιρία που το έφτιαξε και έβαλε το Android για λειτουργικό σύστημα σε αυτό, τα έχει "κλειδωμένα" μή προσβάσιμα από εσένα.

Και το κάνει αυτό για διάφορους λόγους.

Θέλει να σε προστατέψει από την περιέργειά σου ή την άγνοιά σου και να μή χαλάσεις αυτό το οποίο πλήρωσες για να έχεις (γι'αυτό και παύει η εγγύηση άμα εσύ το ξεκλειδώσεις),

για να μή χαλάσεις κατά λάθος την ασφάλεια που σου παρέχει αυτό το λειτουργικό,

για λόγους marketing (εγκαθιστά εφαρμογές που αυτή για τους δικούς λόγους θέλει και δε γουστάρει να τις βγάλεις) και για πολλούς άλλους λόγους.

 

"Και καλά" θα σκεφτείς, "κακό είναι να είμαι προστατευμένος από τον εαυτό μου και να έχω περισσότερη ασφάλεια πως δύσκολα θα το χαλάσω σε επίπεδο λογισμικού?"

 

Όχι, κακό δεν είναι.

Απλά με αυτόν τον "περιορισμό" χάνονται και αρκετά "καλά".

Υπάρχουν πολλές εφαρμογές που κάνουν μερικά θαυμάσια πράγματα για το κινητό σου, που όμως για να τα κάνουν πρέπει να γράψουν/σβήσουν στο μέρος εκείνο που είναι "κλειδωμένο".Και αν δεν το "ξεκλειδώσεις" δε μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις.

Εσύ μπορεί να μή γουστάρεις όλες τις εφαρμογές που έρχονται προεγκατεστημένες με το κινητό σου.Γιατί να μη σε αφήνει να τις βγάλεις?

Γιατί να μη βάλεις ένα firewall και να "φιμώνεις" τις εφαρμογές αυτές που θες ώστε να μη συνδέονται στο ίντερνετ όταν τις ανοίγεις και δεν ξέρεις και τί "λένε" στην πραγματικότητα και σου πετάνε και διαφημίσεις?

Γιατί στην τελική να μή μπορείς να βάλεις μία άλλη ROM (μία έκδοση Android δηλ,σα να κάνεις format τον Υ/Η σου ξαναβάζοντας το λειτουργικό από την αρχή) που έφτιαξε κάποιος άλλος χρήστης που είχε τις γνώσεις να το κάνει η οποία σου αρέσει, και να μπορείς μόνο να κάνεις τα επίσημα updates έτσι όπως έρχονται?

Και είναι και πολλά άλλα που για να μήν εξειδικεύσω το ποστ δεν τα αναφέρω.

 

Και εδώ λοιπόν έρχεται το λεγόμενο ROOT. Δεν είναι μία εφαρμογή αλλά μία διαδικασία που κάνεις στο κινητό σου για να "ξεκλειδώσεις" τα "σημεία" εκείνα που σου απαγορεύεται η πρόσβαση με ότι αυτό συνεπάγεται.Καλό και κακό.

Όταν λέμε ROOTED FIRMWARE εννοούμε το Android με "ξεκλείδωμένα" και προσβάσιμα από το χρήστη αυτά τα "σημεία".

---------------------------------

 

Τώρα τί είναι το recovery.

 

Όλες οι συσκευές Android έρχονται με ένα recovery από τη μάνα τους.

Το recovery στην ουσία είναι ένα μίνι λειτουργικό(όχι ακριβώς αλλά μπορείς να το καταλάβεις έτσι) εγκατεστημένο σε ένα ξεχωριστό σημείο της μνήμης του τηλεφώνου, το οποίο έχει τη δυνατότητα εάν το θες να ξεκινήσει πρώτο αυτό, και δεν έχει πολλά πολλά αλλά μπορεί να αναγνωρίσει τη συσκευή και να κάνει πολύ συγκεκριμένα πράγματα και μόνον αυτά.

Το recovery που έρχεται με το κινητό μπορεί να περάσει μία επίσημη ROM , να κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και

κανα δυο άλλα πραγματάκια.

 

Πάλι όμως επειδή αυτά που μπορεί να κάνει το recovery της συσκευής είναι περιορισμένα, κάποιοι χρήστες που έχουν τις γνώσεις έφτιαξαν και φτιάχνουν δικές τους εκδόσεις recovery για τις συσκευές τους που είναι εμπλουτισμένες με αρκετά περισσότερες και χρήσιμες λειτουργίες.

Μπορείς να περάσεις μία οποιαδήποτε ROM που κάνει για το κινητό σου και σου αρέσει, να σβήσεις επιλεκτικά κάποια "σημεία" του λειτουργικού σου και όχι χρααααααπ κατευθείαν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, να "περνάς" διάφορες εφαρμογές που είναι φτιαγμένες να "περνούν" από το recovery με μεγάλη ευκολία, να παίρνεις backup και να κάνεις restore τη ROM σου αν πάει κάτι στραβά και αρκετά ακόμα.

 

Απλά,

οτιδήποτε δεν είναι εργοστασιακό και αυτό που βρήκες αγοράζοντας το κινητό αλλά φτιαγμένο από κάποιον άλλο χρήστη που έχει τις γνώσεις να το κάνει, το λέμε custom.

Έτσι λοιπόν όταν λέμε custom recovery ή custom ROM, εννούμε μία τροποποιημένη έκδοση αυτών ή κάτι που το έφτιαξε από την αρχή κάποιος άλλος.Το τί διαφορετικό έχουν και τι παραπάνω σου προσφέρουν το διαβάζεις σε κάθε περιγραφή που υπάρχει εκεί που το βρίσκεις.

 

Παρότι φαίνονται πολλά, δεν είναι κάτι τρομακτικό και χρειάζονται μόνο βασικές γνώσεις και καλή προσοχή στις οδηγίες και στη διαδικασία για να έχετε επιτυχία σε ότι προσπαθήσετε.

Σε κάθε περίπτωση όμως, εγώ προτείνω πως εάν δε σας ενδιαφέρουν όλα αυτά, η συσκευή σας δεν έχει κανένα πρόβλημα και το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι να παίρνετε κανά τηλέφωνο και να παίζετε λιγάκι με το κινητό σας,

εάν δεν έχετε καμία γνώση ή εμπειρία και όλα αυτά σας φαίνονται "κινέζικα", να μην το πειράξετε καθόλου.

Ότι δουλεύει καλά και μας αρκεί δεν το πειράζουμε χωρίς λόγο.

 

Ελπίζω να έλυσα μερικές απορίες πρωτάρηδων μεν αλλά ενθουσιωδών δε με το Android συμφορουμιτών!:mobile:

Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω με απλά λόγια να σε βοηθήσω λίγο να καταλάβεις μερικά βασικά πράγματα για το Android τα οποία θα σε βοηθήσουν με τη σειρά τους να καταλαβαίνεις το τί ακριβώς κάνεις και για ποιο λόγο.

 

Το Android είναι και αυτό ένα λειτουργικό σύστημα. (χα χα αυτό το ήξερες, το ξέρω :lol:)

Σα λειτουργικό σύστημα, τα αρχεία του ή αν θες τα "συστατικά του" είναι εγκατεστημένα σε κάποια "σημεία" της μνήμης του τηλεφώνου σου.

Αυτά τα "σημεία", όταν το αγοράσεις το κινητό, η εταιρία που το έφτιαξε και έβαλε το Android για λειτουργικό σύστημα σε αυτό, τα έχει "κλειδωμένα" μή προσβάσιμα από εσένα.

Και το κάνει αυτό για διάφορους λόγους.

Θέλει να σε προστατέψει από την περιέργειά σου ή την άγνοιά σου και να μή χαλάσεις αυτό το οποίο πλήρωσες για να έχεις (γι'αυτό και παύει η εγγύηση άμα εσύ το ξεκλειδώσεις),

για να μή χαλάσεις κατά λάθος την ασφάλεια που σου παρέχει αυτό το λειτουργικό,

για λόγους marketing (εγκαθιστά εφαρμογές που αυτή για τους δικούς λόγους θέλει και δε γουστάρει να τις βγάλεις) και για πολλούς άλλους λόγους.

 

"Και καλά" θα σκεφτείς, "κακό είναι να είμαι προστατευμένος από τον εαυτό μου και να έχω περισσότερη ασφάλεια πως δύσκολα θα το χαλάσω σε επίπεδο λογισμικού?"

 

Όχι, κακό δεν είναι.

Απλά με αυτόν τον "περιορισμό" χάνονται και αρκετά "καλά".

Υπάρχουν πολλές εφαρμογές που κάνουν μερικά θαυμάσια πράγματα για το κινητό σου, που όμως για να τα κάνουν πρέπει να γράψουν/σβήσουν στο μέρος εκείνο που είναι "κλειδωμένο".Και αν δεν το "ξεκλειδώσεις" δε μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις.

Εσύ μπορεί να μή γουστάρεις όλες τις εφαρμογές που έρχονται προεγκατεστημένες με το κινητό σου.Γιατί να μη σε αφήνει να τις βγάλεις?

Γιατί να μη βάλεις ένα firewall και να "φιμώνεις" τις εφαρμογές αυτές που θες ώστε να μη συνδέονται στο ίντερνετ όταν τις ανοίγεις και δεν ξέρεις και τί "λένε" στην πραγματικότητα και σου πετάνε και διαφημίσεις?

Γιατί στην τελική να μή μπορείς να βάλεις μία άλλη ROM (μία έκδοση Android δηλ,σα να κάνεις format τον Υ/Η σου ξαναβάζοντας το λειτουργικό από την αρχή) που έφτιαξε κάποιος άλλος χρήστης που είχε τις γνώσεις να το κάνει η οποία σου αρέσει, και να μπορείς μόνο να κάνεις τα επίσημα updates έτσι όπως έρχονται?

Και είναι και πολλά άλλα που για να μήν εξειδικεύσω το ποστ δεν τα αναφέρω.

 

Και εδώ λοιπόν έρχεται το λεγόμενο ROOT. Δεν είναι μία εφαρμογή αλλά μία διαδικασία που κάνεις στο κινητό σου για να "ξεκλειδώσεις" τα "σημεία" εκείνα που σου απαγορεύεται η πρόσβαση με ότι αυτό συνεπάγεται.Καλό και κακό.

Όταν λέμε ROOTED FIRMWARE εννοούμε το Android με "ξεκλείδωμένα" και προσβάσιμα από το χρήστη αυτά τα "σημεία".

---------------------------------

 

Τώρα τί είναι το recovery.

 

Όλες οι συσκευές Android έρχονται με ένα recovery από τη μάνα τους.

Το recovery στην ουσία είναι ένα μίνι λειτουργικό(όχι ακριβώς αλλά μπορείς να το καταλάβεις έτσι) εγκατεστημένο σε ένα ξεχωριστό σημείο της μνήμης του τηλεφώνου, το οποίο έχει τη δυνατότητα εάν το θες να ξεκινήσει πρώτο αυτό, και δεν έχει πολλά πολλά αλλά μπορεί να αναγνωρίσει τη συσκευή και να κάνει πολύ συγκεκριμένα πράγματα και μόνον αυτά.

Το recovery που έρχεται με το κινητό μπορεί να περάσει μία επίσημη ROM , να κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και

κανα δυο άλλα πραγματάκια.

 

Πάλι όμως επειδή αυτά που μπορεί να κάνει το recovery της συσκευής είναι περιορισμένα, κάποιοι χρήστες που έχουν τις γνώσεις έφτιαξαν και φτιάχνουν δικές τους εκδόσεις recovery για τις συσκευές τους που είναι εμπλουτισμένες με αρκετά περισσότερες και χρήσιμες λειτουργίες.

Μπορείς να περάσεις μία οποιαδήποτε ROM που κάνει για το κινητό σου και σου αρέσει, να σβήσεις επιλεκτικά κάποια "σημεία" του λειτουργικού σου και όχι χρααααααπ κατευθείαν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, να "περνάς" διάφορες εφαρμογές που είναι φτιαγμένες να "περνούν" από το recovery με μεγάλη ευκολία, να παίρνεις backup και να κάνεις restore τη ROM σου αν πάει κάτι στραβά και αρκετά ακόμα.

 

Απλά,

οτιδήποτε δεν είναι εργοστασιακό και αυτό που βρήκες αγοράζοντας το κινητό αλλά φτιαγμένο από κάποιον άλλο χρήστη που έχει τις γνώσεις να το κάνει, το λέμε custom.

Έτσι λοιπόν όταν λέμε custom recovery ή custom ROM, εννούμε μία τροποποιημένη έκδοση αυτών ή κάτι που το έφτιαξε από την αρχή κάποιος άλλος.Το τί διαφορετικό έχουν και τι παραπάνω σου προσφέρουν το διαβάζεις σε κάθε περιγραφή που υπάρχει εκεί που το βρίσκεις.

 

Παρότι φαίνονται πολλά, δεν είναι κάτι τρομακτικό και χρειάζονται μόνο βασικές γνώσεις και καλή προσοχή στις οδηγίες και στη διαδικασία για να έχετε επιτυχία σε ότι προσπαθήσετε.

Σε κάθε περίπτωση όμως, εγώ προτείνω πως εάν δε σας ενδιαφέρουν όλα αυτά, η συσκευή σας δεν έχει κανένα πρόβλημα και το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι να παίρνετε κανά τηλέφωνο και να παίζετε λιγάκι με το κινητό σας,

εάν δεν έχετε καμία γνώση ή εμπειρία και όλα αυτά σας φαίνονται "κινέζικα", να μην το πειράξετε καθόλου.

Ότι δουλεύει καλά και μας αρκεί δεν το πειράζουμε χωρίς λόγο.

 

Ελπίζω να έλυσα μερικές απορίες πρωτάρηδων μεν αλλά ενθουσιωδών δε με το Android συμφορουμιτών!:mobile:

 

 

Καταρχην να σου πω ότι βοηθάς πάρα πολύ. Εγω το μόνο προβλημα που παρατήρησα στο κινητο είναι ότι όταν το απενεργοποιώ δεν αναβει μετα με την πρώτη θέλει λίγη ωρα μετά και αν συνεχιζει να μην ανάβει του βγάζω μπαταρια την ξαναβάζω και όλα οκ. όταν το κάει αυτο βγάζει το σημα της λενοβο και μετά μαυριζει απλά!!! Τι να ππω δεν ξέρω. Λέτε να φταιει η μπαταρια ή να είναι κανα προβλημα απο την ρομ που ειναι περασμεη απο εκει που το πηρα. Το αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι οταν πατας το πανω κουμπι για να κλεισει , δεν εχει επιλογη για επανεκιννηση. Αν και βρηκα στο play store.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να εγκαταστησω το Google Play Store για να βρω τα προγραμματα,που αναφερονται στο Φορουμ και να κανω μια προσπαθεια για φλασαρισμα(?).

Μπορει καποιος να το εκαταστησει ή ειναι αδυνατο?Υπαρχει αλλος τροπος να βρεις προγραμματα εκτος Google Play Store?

Ειναι δυνατον να συγκεντρωθουν καποια απαραιτητα για τον λογο αυτο προγραμματα,απο καποιο "προχωρημενο" μελος,ωστε να μπορουν οι χρηστες αυτου του φορουμ να τα κατεβαζουν?Τους χαιρετισμους μου στον Baniko.

Edited by orecha
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το παρελαβα σημερα το κινητο. Δεν μπορω να πω πολλα ακομα. Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες.

Μπορω να εχω μια βοηθεια σχετικα με το προβλημα στο wifi. Δινω password αλλα λεει προβλημα ταυτοτητας. Εχω ενα thomson speedtouch 585 v7. Αν θελετε στειλτε μου καποιο σχετικο post.

 

Ευχαριστω

Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Τα router που δίνει η forthent είναι σάπια γενικά. Για δοκίμασε να μπεις σε κάνα άλλο (στου γείτονα, σε καμιά καφετέρια κλπ) και άμα δεν μπαίνει πουθενά στείλε μήνυμα σε αυτούς που το πήρες.
Link to comment
Share on other sites

μια ακόμα ερωτηση . δεν μπορώ πουθενά να βρω πως αλλάξω τον ήχο του κινητού. δηλαδή όταν με καλούν δεν μπορώ να βάλω που εχω δεν μου φιμεται πουθενα επιλογη, ειμαι ηλιθιος αλλα τοσο?

:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλημερα. Απο αλλο router συνδεομαι κανονικα. Τι να κανω σε αυτη τη περιπτωση?

Ευχαριστω

 

Τα router που δίνει η forthent είναι σάπια γενικά. Για δοκίμασε να μπεις σε κάνα άλλο (στου γείτονα, σε καμιά καφετέρια κλπ) και άμα δεν μπαίνει πουθενά στείλε μήνυμα σε αυτούς που το πήρες.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω ολους στο φορουμ και ιδιαιτερα ολους οσους ειχαν την υπομονη να ασχοληθουν μαζι μου.

Ειμαι rooted με ROM την A820_Lambda_v2.3.3_full_rom_multilang(ξαναεβαλα παντως τα Αγγλικα γιατι τα Ελληνικα δεν παιζονται).

Καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλημερα. Απο αλλο router συνδεομαι κανονικα. Τι να κανω σε αυτη τη περιπτωση?

Ευχαριστω

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του ρουτερ, home network -> wireless wlan -> configure -> channel selection βάλτο στο manual και άλλαζε κανάλια μέχρι να το βρει το κινητό σου (κάθε φορά που αλλάζεις κανάλι πάτα aply πρώτα και μετά δοκίμασε)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ενώ εγκαθιστώ το Google calendar δεν ξεκινάει η εφαρμογή βγάζοντας μήνυμα ότι σταμάτησε μπορεί κανείς να βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το έκανε και μένα όταν το αγόρασα.

στην αρχή εγκατέστησα μια άλλη εφαρμογή με ημερολόγιο (που δούλεψε)

αλλά όταν αποφάσισα να βάλω άλλη ρομ (συγκεκριμένα την πιο πρόσφατη τότε Lamda)

το πρόβλημα λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το έκανε και μένα όταν το αγόρασα.

στην αρχή εγκατέστησα μια άλλη εφαρμογή με ημερολόγιο (που δούλεψε)

αλλά όταν αποφάσισα να βάλω άλλη ρομ (συγκεκριμένα την πιο πρόσφατη τότε Lamda)

το πρόβλημα λύθηκε.

 

Πως μπορώ να αλλάξω rom τι πλεονεκτήματα έχει και τι ρίσκα έχει?

Link to comment
Share on other sites

Είχα την Lamda 2.3 multi http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/ για αρκετές εβδομάδες χωρίς κάποιο παράπονο.

 

Μετά, όταν βγήκε η Lamda 2.3.4) σκέφτηκα ότι ήταν η ώρα ν' αναβαθμιστώ σ' αυτή.

Όμως είχα κάποια εκνευριστικά μικρά προβλήματα. Κολλούσε το ρολόι στην μπάρα σε παλιά ώρα και κολλούσε το πληκτρολόγιο και δεν άλλαζε γλώσσα.

 

Από 'κει και πέρα έψαξα να βρω ...την τύχη μου σε άλλες ROM. Δοκίμασα αρκετές και 4.1.2 και 4.2.1 και 4.2.2.

-Από τις 4.1.2, περισσότερο μου άρεσαν οι TouchWiz, http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-touchwiz-multilang/ και http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-multilang-touchwiz-fixed/ . Και οι δύο είναι πολύ καλές και φαίνεται να μην έχουν προβλήματα, με μόνο παράπονο ότι μου μπέρδευαν (ονομαστικά) την εσωτερική με την εξωτερική κάρτα, αλλά αυτό είναι πταίσμα. Δεν βρήκα κάτι να μη δουλεύει.

-Από τις 4.2.1, δεν μου άρεσε κάτι.

-Από τις 4.2.2, μου άρεσαν η Vibe, http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-vibe/ και η MIUI, http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-miui-v5/ . Στην MIUI, ήταν λίγο μπέρδεμα να βάλω πληκτρολόγιο και επίσης έπρεπε να βάλω και Gapps.

Ο λόγος που δεν έμεινα σε κάποια από αυτές, είναι ότι δεν έχουν ξεχωριστά τις εφαρμογές από τις homescreen. Δηλαδή όλες οι εφαρμογές φαίνονται στις αρχικές οθόνες και μόνο εκεί. Αυτό εν τέλει, για την ώρα τουλάχιστον, δεν μ' αρέσει / βολεύει!

Από όλες (αυτές τις 4.1.2 , 4.2.1 και 4.2.2) προτιμώ την TouchWiz FIXED.

 

Κάπου εκεί, βγήκε η Lamda 2.3.5a και είπα να τη δοκιμάσω. Ξαναθυμήθηκα γιατί μου άρεσε τόσο πολύ η προηγούμενη Lamda που είχα (για να το πω καλύτερα, μου αρέσει το γενικό στήσιμο της ROM και μου αρέσει πάρα πολύ ο Lenovo launcher). Όμως είχα πρόβλημα με το GPS που δεν ανταποκρινόταν πάντα στην ενεργοποίηση και απενεργοποίηση. Γενικά άνοιγε ή δεν άνοιγε όποτε ήθελε και άλλες φορές άκουγε όταν το χειριζόμουν από το quick menu, ενώ άλλες έπρεπε να μπω στις ρυθμίσεις για να το ανοιγοκλείνω.

Μετά και από αυτό, αποφάσισα να μείνω στις Lamda, αλλά έβαλα την 2.3.3 με εγκατάσταση από την αρχή. Για την ώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Είχα την Lamda 2.3 multi http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/ για αρκετές εβδομάδες χωρίς κάποιο παράπονο.

 

Μετά, όταν βγήκε η Lamda 2.3.4) σκέφτηκα ότι ήταν η ώρα ν' αναβαθμιστώ σ' αυτή.

Όμως είχα κάποια εκνευριστικά μικρά προβλήματα. Κολλούσε το ρολόι στην μπάρα σε παλιά ώρα και κολλούσε το πληκτρολόγιο και δεν άλλαζε γλώσσα.

 

Από 'κει και πέρα έψαξα να βρω ...την τύχη μου σε άλλες ROM. Δοκίμασα αρκετές και 4.1.2 και 4.2.1 και 4.2.2.

-Από τις 4.1.2, περισσότερο μου άρεσαν οι TouchWiz, http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-touchwiz-multilang/ και http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-multilang-touchwiz-fixed/ . Και οι δύο είναι πολύ καλές και φαίνεται να μην έχουν προβλήματα, με μόνο παράπονο ότι μου μπέρδευαν (ονομαστικά) την εσωτερική με την εξωτερική κάρτα, αλλά αυτό είναι πταίσμα. Δεν βρήκα κάτι να μη δουλεύει.

-Από τις 4.2.1, δεν μου άρεσε κάτι.

-Από τις 4.2.2, μου άρεσαν η Vibe, http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-vibe/ και η MIUI, http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-miui-v5/ . Στην MIUI, ήταν λίγο μπέρδεμα να βάλω πληκτρολόγιο και επίσης έπρεπε να βάλω και Gapps.

Ο λόγος που δεν έμεινα σε κάποια από αυτές, είναι ότι δεν έχουν ξεχωριστά τις εφαρμογές από τις homescreen. Δηλαδή όλες οι εφαρμογές φαίνονται στις αρχικές οθόνες και μόνο εκεί. Αυτό εν τέλει, για την ώρα τουλάχιστον, δεν μ' αρέσει / βολεύει!

Από όλες (αυτές τις 4.1.2 , 4.2.1 και 4.2.2) προτιμώ την TouchWiz FIXED.

 

Κάπου εκεί, βγήκε η Lamda 2.3.5a και είπα να τη δοκιμάσω. Ξαναθυμήθηκα γιατί μου άρεσε τόσο πολύ η προηγούμενη Lamda που είχα (για να το πω καλύτερα, μου αρέσει το γενικό στήσιμο της ROM και μου αρέσει πάρα πολύ ο Lenovo launcher). Όμως είχα πρόβλημα με το GPS που δεν ανταποκρινόταν πάντα στην ενεργοποίηση και απενεργοποίηση. Γενικά άνοιγε ή δεν άνοιγε όποτε ήθελε και άλλες φορές άκουγε όταν το χειριζόμουν από το quick menu, ενώ άλλες έπρεπε να μπω στις ρυθμίσεις για να το ανοιγοκλείνω.

Μετά και από αυτό, αποφάσισα να μείνω στις Lamda, αλλά έβαλα την 2.3.3 με εγκατάσταση από την αρχή. Για την ώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Τα προβλήματα που είχες στην Lamda 2.3.4 με ρολόι και πληκτρολόγιο λύθηκαν στην 2.3.5a?

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που είχες στην Lamda 2.3.4 με ρολόι και πληκτρολόγιο λύθηκαν στην 2.3.5a?

Nαι, όπως και στην 2.3.3 που ξαναγύρισα τώρα!

Nομίζω ότι λύθηκαν επειδή έκανα εγκατάσταση από την αρχή και όχι update.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σος. μολις το ανοιξα το κινητο, εβαλα τη σιμ, το εβαλα να φορτιζει και δεν μου ανοιγει. παταω το κουμπι και τιποτα. τι κανω ???

 

εντιτ. τσαμπα πανικος. δεν ειχα βγαλει το αυτοκολλητακι απο την μπαταρια. τωρα τι κανω? το αφηνω να φορτιζει μεχρι να φτασει 100%? το ανοιγω κανονικα? τι απ'ολα?

 

εντιτ 2. το μονο προβλημα παιδια ειναι οτι εχει ψιλογρατζουνιες η οθονη. 2-3 αλλα τις εχει. δεν καιγομαι τοσο πολυ γιαυτο οποτε το αφηνω ως εχει. ειναι συνηθισμενο φαινομενο ομως? επισης στην μπαρα πανω μου εχει ανοιχτο το 3g. πως το απενεργοποιω?

Edited by manos_1989
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...