Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς μου φαίνεται πως είναι hardware πρόβλημα...

 

επειδη ειμαι ασχετος με τεχνολογικους όρους κλπ τι μπορει να σημαινει αυτο? ακομη δεν εχω πατησει οτι παρελαβα το κινητο απο εκει που το εχω παραγγειλει. δηλ μπορω να το επιστρεψω ακομη. απλα αν μπορω να το φτιαξω εδω και μου βγει οικονομικα θα το κανω. αλλιως πακετο και πισω!ο κινεζος μου εστειλε κατι zip που ουτε ξερω τι ειναι αυτο γτ του ανεφερα το προβλημα αλλα ολα ηταν στα κινεζικα και δεν εβγαζα ακρη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ έβαλα αυτή εδώ A820_Lambda_v2.4RC1_full_rom_multilang είναι πολύ καλή και γρήγορη

η καλύτερη που έχω δοκιμάσει

 

και εγω αυτη του φορεσα και ειναι και για μενα με διαφορα η καλυτερη που εχω δοκιμασει και χωρις κανενα προβλημα. ξερει κανεις πως μπορω να απεγκαταστησω την εφαρμογη email της lenovo?

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτη του φορεσα και ειναι και για μενα με διαφορα η καλυτερη που εχω δοκιμασει και χωρις κανενα προβλημα. ξερει κανεις πως μπορω να απεγκαταστησω την εφαρμογη email της lenovo?

 

 

Με κάποιο system app remover από το PlayStore. Απαιτεί root.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους εχω προβλημα με το lenovo a820 μου αφου εκανα την χαζομαρα κι μεσω youtube κατεβασα ενα app το οποιο θα μου αδειαζε την εσωτερικη μνημη μεταφεροντας στην καρτα sd,τελεικα σακατεψα το κινητο,αργουσε κα.με εκοψε να κανω εργοστασιακες ρυθμισεις κι update κι καταφερα να μην μπορει να μπαινει στο playstore,google κι αλλα ,απο οτι καταλαβα το εκανα κινεζικο...κατι μου ειπαν γνωστοι οτι πρεπει να κανω root.αυτα δεν τα ξερω ,οποιαδηπετε βοηθεια να ξανα φτιαξω το κινητο θα ηταν καλα,α κι απο την minideal καμια απαντηση,thanks
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους εχω προβλημα με το lenovo a820 μου αφου εκανα την χαζομαρα κι μεσω youtube κατεβασα ενα app το οποιο θα μου αδειαζε την εσωτερικη μνημη μεταφεροντας στην καρτα sd,τελεικα σακατεψα το κινητο,αργουσε κα.με εκοψε να κανω εργοστασιακες ρυθμισεις κι update κι καταφερα να μην μπορει να μπαινει στο playstore,google κι αλλα ,απο οτι καταλαβα το εκανα κινεζικο...κατι μου ειπαν γνωστοι οτι πρεπει να κανω root.αυτα δεν τα ξερω ,οποιαδηπετε βοηθεια να ξανα φτιαξω το κινητο θα ηταν καλα,α κι απο την minideal καμια απαντηση,thanks

φίλε, δες τις παρακάτω απαντήσεις από παλιότερα:

...

Εδώ μέσα θα βρεις πολλές πληροφορίες γραμμένες από αρκετούς συμφορουμήτες που έχουν το τηλέφωνο (καλό διάβασμα το σαββατοκύριακο!!).

Τη δική μου εμπειρία και γνώμη θα τη βρεις στα post # 496, 671 και 700.

...

...

Το δικό μου τηλέφωνο ήρθε rootαρισμένο και από εκεί και πέρα τα έκανα όλα μέσω του τηλεφώνου χωρίς PC, όπως γράφω στο post #496.

...για να δουλέψεις από το PC, καλά είναι να αρχίσεις από τις οδηγίες του EGRANEROE στο post #32, να δεις ίσως και στο xda ...

...

Γενικά πρέπει να διαβάσεις αρκετά και μετά μπορείς να το κάνεις!

Από την Κίνα περίμενε να σου απαντήσουν όταν ξανανοίξουν, καθώς μέχρι τις 7+- έχουν αργία.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αλλεπάλληλα φλασαρίσματα, δεν μπορούσε το κινητό να κάνει mount την emmc, ακολουθώντας τον οδηγό του EGRANEROE http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4684494#post4684494 το πρόβλημα λύθηκε :D , για ROM χρησιμοποίησα την http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-11/ την S139, ας είναι κινέζικη έτσι και αλλιώς την Lambda ήθελα να βάλω :)

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! Μόλις εκατέστησα την Lambda v2.4RC1 (CWM/TWRP) και όταν πάω νανοίξω τον Dialer της Rom δεν ανοίγει και μου λέει "unfortunately, ContactManager has stopped. Μπορώ να κάνω κάτι για να λειτουργήσει, ή ξεκινάω αναζήτηση για άλλο παρόμοιο πρόγραμμα στο PlayStore?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να την ξανά περάσεις την έχω περάσει σε 2 κινητά και είναι μια χαρά

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αφού ξεκίνησα με την Lamda 2.3 για αρκετό καιρό και έφτασα μέχρι 2.3.5, τελικά αποφάσισα να δω για κάτι άλλο.

Ο λόγος ήταν κάποια προβλήματα που, για τη συσκευή μου, δεν λύθηκαν με καμία έκδοση της Lamda: 1. το να δουλέψει στο gravity box το strip unicode 2. το ότι από καιρό σε καιρό (και χωρίς ποτέ να καταλάβω πως και γιατί), κολλούσε (το όποιο πληκτρολόγιο χρησιμοποιούσα) σε μία γλώσσα και δεν άλλαζε στην άλλη. Τα έχω γράψει ήδη, σε παλιότερα post μου.

 

Δοκίμασα λοιπόν σχεδόν όλες τις ROM από το needrom, όπως και του Kappa72 από το xda. Είτε 4.1 είτε 4.2 και από όλες, μέχρι πριν από περίπου μια εβδομάδα, χρησιμοποιούσα την Holodark, http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-20/ , η οποία είναι 4.1.

Πολύ καλή ROM, εντελώς διαφορετικό στυλ από την Lamba αλλά πολύ λειτουργική. Γρήγορη και όλα δούλευαν. Κάποια στιγμή που μου έκανε το "χαζό" με την αλλαγή γλώσσας, απεκατέστησα το stock android keyboard και μετά όλα καλά. Δεν μου άρεσε και τόσο ο launcher, αλλά το ξεπέρασα χρησιμοποιώντας κάποιον άλλο.

Ακόμα και όταν βγήκε η τελευταία έκδοση 2.4RC1 της (παλιάς αγαπημένης) Lamda, τελικά δεν με έπεισε να αλλάξω την Holodark.

 

Μέχρι που μας ήρθε η (επίσης) Holodark 4.2 , http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-21/ . Είναι μάλλον η μόνη 4.2 που δουλεύει καλά στο Α820 και ...είναι, πάρα πολύ καλή!! Δουλεύουν όλα (ότι έχω δοκιμάσει ως τώρα), είναι γρήγορη, έχει τον stock launcher σε μια "αξιοπρεπή" διαμόρφωση και το κυριότερο, έχει πολύ καλή διαχείρισή ενέργειας!!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Holodark 4.2 , http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-21/ . Είναι μάλλον η μόνη 4.2 που δουλεύει καλά στο Α820 και ...είναι, πάρα πολύ καλή!! Δουλεύουν όλα (ότι έχω δοκιμάσει ως τώρα), είναι γρήγορη, έχει τον stock launcher σε μια "αξιοπρεπή" διαμόρφωση και το κυριότερο, έχει πολύ καλή διαχείρισή ενέργειας!!

Όντως πάρα πολύ καλή ROM την χρησιμοποιώ εδώ και 10 ημέρες περίπου δουλεύουν όλα μια χαρά και σε εμένα, το μόνο που δεν μπορώ είναι να προσθέσω κάποια widgets στην αρχική οθόνη μου (π.χ. Android Weather).

Link to comment
Share on other sites

Όντως πάρα πολύ καλή ROM την χρησιμοποιώ εδώ και 10 ημέρες περίπου δουλεύουν όλα μια χαρά και σε εμένα, το μόνο που δεν μπορώ είναι να προσθέσω κάποια widgets στην αρχική οθόνη μου (π.χ. Android Weather).

Μήπως το συγκεκριμένο δεν έχει εγκατασταθεί στη μνήμη τού τηλεφώνου σου, αλλά στην κάρτα μνήμης;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το συγκεκριμένο δεν έχει εγκατασταθεί στη μνήμη τού τηλεφώνου σου, αλλά στην κάρτα μνήμης;

 

Ευχαριστώ!! Στην κάρτα μνήμης το είχα κάνει εγκατάσταση, τώρα όλα είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Έφθασα μέχρι τη σελίδα 30 του forum, αλλά δε κατάφερα να βρω σχετικό θέμα για να μη γεμίζω το forum με διπλά θέματα

 

Τώρα τελευταία μου βγαίνει αρκετά συχνά μήνυμα storage memory running out. Some applications may not work properly. Έβαλα μια microSD κάρτα και έκανα την κάρτα default write disk μήπως και το λύσω αλλά δε τα κατάφερα. Το θέμα ειναι ότι δεν έχω καθόλου εφαρμογές στο desktop και πάλι μου βγαίνει αυτό το μήνυμα με συνέπεια να μη μου κάνει sync το gmail και φυσικά δε μπορω να κάνω τη δουλειά μου.

 

Έχει κανείς καμία πρόταση? Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρον

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να σβησεις την cache

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έφθασα μέχρι τη σελίδα 30 του forum, αλλά δε κατάφερα να βρω σχετικό θέμα για να μη γεμίζω το forum με διπλά θέματα

 

Τώρα τελευταία μου βγαίνει αρκετά συχνά μήνυμα storage memory running out. Some applications may not work properly. Έβαλα μια microSD κάρτα και έκανα την κάρτα default write disk μήπως και το λύσω αλλά δε τα κατάφερα. Το θέμα ειναι ότι δεν έχω καθόλου εφαρμογές στο desktop και πάλι μου βγαίνει αυτό το μήνυμα με συνέπεια να μη μου κάνει sync το gmail και φυσικά δε μπορω να κάνω τη δουλειά μου.

 

Έχει κανείς καμία πρόταση? Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρον

 

Μπορείς,

-- είτε να κάνεις repartition της μνήμης του τηλεφώνου (επέκταση του αποθηκευτικού χώρου για τις εφαρμογές και μείωση του χώρου για δεδομένα), όπως περιγράφεται εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370996 . Σε μένα δούλεψε.

-- είτε να χρησιμοποιήσεις το link2SD, όπως περιγράφεται εδώ http://www.greeceandroid.gr/app/238-link2sd . Και αυτό δούλεψε σε μένα.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγω ένα ήχο κλήσης όταν όμως κλείνει το κινητό δεν αποθηκεύετε ως προεπιλεγμένο ήχος ούτε στις επαφές ούτε στα μηνύματα και όταν το ανοίξω το κινητό πρέπει πάλι να επιλέξω τον ήχο κλήσης πάλι .ΤΙ πρέπει να κάνω ;

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Lenovo το a820 και έχω το εξής πρόβλημα.Δεν ξέρω πως να ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ το autofocus της καμερας.Μίλησα με την minideal και την γνωστή Linda και μου είπε πως γίνεται αλλά πρέπει να το ψάξω μόνος μου. Θα με κατατοπίσει κανείς????
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγω ένα ήχο κλήσης όταν όμως κλείνει το κινητό δεν αποθηκεύετε ως προεπιλεγμένο ήχος ούτε στις επαφές ούτε στα μηνύματα και όταν το ανοίξω το κινητό πρέπει πάλι να επιλέξω τον ήχο κλήσης πάλι .ΤΙ πρέπει να κάνω ;

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

 

Δοκίμασε να περάσεις καμιά Lamda μπας και σωθείς :happy:

 

Έχω το Lenovo το a820 και έχω το εξής πρόβλημα.Δεν ξέρω πως να ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ το autofocus της καμερας.Μίλησα με την minideal και την γνωστή Linda και μου είπε πως γίνεται αλλά πρέπει να το ψάξω μόνος μου. Θα με κατατοπίσει κανείς????

 

Το Autofocus της κάμερας πρώτη φορά ακούω να θέλουν να το απεγκαταστήσουν, ούτε καν να το απενεργοποιήσουν.. Δεν βρήκα κάποια ρύθμιση με μία γρήγορη αναζήτηση, αλλά ένα ερώτημα αναδύεται, πως θα κάνεις focus σε βίντεο και φωτογραφίες άμα βγάλεις το autofocus; γιατί λογικά θα απεγκατασταθεί όλη η λειτουργία του focus όποτε δεν θα έχεις και touch to focus. :confused:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ψαξει ολο το ιντερνετ και δε μπορω να βγαλω ακρη....Εχει κανεις καποιο τροπο να κανουμε overclock στο κινητο μας?? Επισης εχει καποιος κανενα link με ολους τους διαθεσιμους kernel που ταιριαζουν στο κινητο μας??
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Το Autofocus της κάμερας πρώτη φορά ακούω να θέλουν να το απεγκαταστήσουν, ούτε καν να το απενεργοποιήσουν.. Δεν βρήκα κάποια ρύθμιση με μία γρήγορη αναζήτηση, αλλά ένα ερώτημα αναδύεται, πως θα κάνεις focus σε βίντεο και φωτογραφίες άμα βγάλεις το autofocus; γιατί λογικά θα απεγκατασταθεί όλη η λειτουργία του focus όποτε δεν θα έχεις και touch to focus. :confused:

 

Φίλε μου ευχαριστώ για την γρήγορη απαντησή σου. .Οταν ταρβάω βίντεο η κάμερα μου κάνει μονίμως auto focus.., όταν λέω μονίμως εννοώ μονίμως. Δηλαδή κάθε χιλιοστό που κινώ την κάμερα μου ενώ βιντεοσκοπώ αυτή κάνει autofocus με αποτέλεσμα να θολώνει και να ξεθολώνει. Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω να κάνω απεγκατάσταση το auto focus.Σημείσωσε πως περόντας μια rom κάτι πρέπει να έκανα λάθος και το μπλόκαρα και το έστειλα κίνα στο εργοστάσιο της LENOVO και το έχω στα χέρια μου σχεδόν 10 μέρες...,αυτό το λέω για να προλάβω την σκέψη κάποιου πως το κινητό είναι χαλασμένο.

 

Τι μπορώ οπότε να κάνω για να απενεργοποιήσω το μόνιμο auto focus και να τραβήξω ένα βίντεο της προκοπής?????

Link to comment
Share on other sites

Το Autofocus της κάμερας πρώτη φορά ακούω να θέλουν να το απεγκαταστήσουν, ούτε καν να το απενεργοποιήσουν.. Δεν βρήκα κάποια ρύθμιση με μία γρήγορη αναζήτηση, αλλά ένα ερώτημα αναδύεται, πως θα κάνεις focus σε βίντεο και φωτογραφίες άμα βγάλεις το autofocus; γιατί λογικά θα απεγκατασταθεί όλη η λειτουργία του focus όποτε δεν θα έχεις και touch to focus. :confused:

 

Φίλε μου ευχαριστώ για την γρήγορη απαντησή σου. .Οταν ταρβάω βίντεο η κάμερα μου κάνει μονίμως auto focus.., όταν λέω μονίμως εννοώ μονίμως. Δηλαδή κάθε χιλιοστό που κινώ την κάμερα μου ενώ βιντεοσκοπώ αυτή κάνει autofocus με αποτέλεσμα να θολώνει και να ξεθολώνει. Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω να κάνω απεγκατάσταση το auto focus.Σημείσωσε πως περόντας μια rom κάτι πρέπει να έκανα λάθος και το μπλόκαρα και το έστειλα κίνα στο εργοστάσιο της LENOVO και το έχω στα χέρια μου σχεδόν 10 μέρες...,αυτό το λέω για να προλάβω την σκέψη κάποιου πως το κινητό είναι χαλασμένο.

 

Τι μπορώ οπότε να κάνω για να απενεργοποιήσω το μόνιμο auto focus και να τραβήξω ένα βίντεο της προκοπής?????

 

Ίσως υπάρχει κάποια ρύθμιση σε κάποιο αρχείο της κάμερας αλλά κάτι τέτοιο δεν το γνωρίζω :worry:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω παρει το α820 απο τελη μαιου, πολλες φορες κολλαει η περιστροφη οθονης, το ιδιο προβλημα το εχουν κιαλλα παιδια (μιλαω παντα για στοκ ρομ απο μινιντεαλ). Πηρε ενας φιλος μ το ιδιο πριν κανα 2 μηνο και ενω εχει την ιδια εκδοση αντροιντ (4.1.2) φαινεται διαφορετικο! Επισης δν κολλαει ! στο launcher της λενοβο με τα 4 εικονιδια εγω δν μπορω να αλλαξω το πανω αριστερα στον φιλο αυτο γινεται. Ξερετε τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω παρει το α820 απο τελη μαιου, πολλες φορες κολλαει η περιστροφη οθονης, το ιδιο προβλημα το εχουν κιαλλα παιδια (μιλαω παντα για στοκ ρομ απο μινιντεαλ). Πηρε ενας φιλος μ το ιδιο πριν κανα 2 μηνο και ενω εχει την ιδια εκδοση αντροιντ (4.1.2) φαινεται διαφορετικο! Επισης δν κολλαει ! στο launcher της λενοβο με τα 4 εικονιδια εγω δν μπορω να αλλαξω το πανω αριστερα στον φιλο αυτο γινεται. Ξερετε τι μπορει να συμβαινει?

 

Βάλτε Lamda είναι απλή διαδικασία μέσω CMW, δεν αξίζει το κόπο να μείνετε σε αυτή του Minideal και τα προβλήματα που έχει. :happy:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...