Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας

Νέος στο forum εχω το εξής πρόβλημα με το 3ο lenovo a820 μόλις το παρέλαβα (το ζήλεψε ολο το σοι) ανοιγει κανονικά ολες οι λειτουργίες του κινητου κανονικά μόλις μπαινει σε αναμονή μετα το power on δεν ενεργοποιήται το ξεκλειδωμα της οθόνης εχει συμβει και σε άλλους απο οτι είδα στο

μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω εκτός απο την χρονοβόρα διαδικασία της επιστροφής στην κίνα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρόσφατα παρέλαβα ...

...

... ποια custom rom μου προτείνετε να εγκαταστήσω?Θα χρειαστεί να κάνω και recovery μέσω του FLashTool γιατι κάπου το διάβασα παραπάνω σε ποστ? ...

...

Σας παρακαλώ, στείλτε μου έναν αναλυτικό οδηγό ...

... Απλά να είναι κάτι ολοκληρωμένο για να μην μπερδευτώ.

...

Κατ' αρχή φίλε μας, χρειάζεται να σου πω ότι πρέπει να ...διαβάσεις. Το "κάτι ολοκληρωμένο για να μην μπερδευτώ" είναι μεγάλη κουβέντα!

 

Εδώ, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=362625&page=34 , μπορείς να διαβάσεις πως πέρασα εγώ custom recovery και custom ROM, χωρίς flash tool και χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Εδώ, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=362625&page=3 , είναι πως το έκανε ο EGRANEROE χρησιμοποιώντας flash tool. Στις επόμενες σελίδες μπορείς να διαβάσεις και κάποια προβλήματα που είχαν άλλοι φίλοι με το flash tool και πως αντιμετωπίζονται.

 

Σε ότι αφορά τις ROM, αν και μου αρέσει πολύ η Lamda, επειδή είχα κάποια μικροπροβλήματα (αλλά εκνευριστικά! για μένα και τα οποία και έχω αναφέρει σε προηγούμενα post) και μετά από αρκετές δοκιμές, τώρα χρησιμοποιώ την HoloDark http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-20/ . Και επειδή μου φάνηκε κάπως σπαρτιάτική (σε σχέση με τις Lamda) έβαλα και τον Go luncher (για να παιδεύομαι!).

Δεν έχω βρει, ακόμα, κάποια 4.2.1 που να με πείθει να αφήσω τις παραπάνω 4.1.2. Γενικά ένα μεγάλο θέμα είναι η σωστή λειτουργία της φωτογραφικής και ένα δεύτερο μεγάλο είναι η κατανάλωση της μπαταρίας.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Νέος στο forum εχω το εξής πρόβλημα με το 3ο lenovo a820 μόλις το παρέλαβα (το ζήλεψε ολο το σοι) ανοιγει κανονικά ολες οι λειτουργίες του κινητου κανονικά μόλις μπαινει σε αναμονή μετα το power on δεν ενεργοποιήται το ξεκλειδωμα της οθόνης εχει συμβει και σε άλλους απο οτι είδα στο

μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω εκτός απο την χρονοβόρα διαδικασία της επιστροφής στην κίνα.

1) μενου> ρυθμισεις > ασφαλεια > κλειδωμα οθονης> επιλεγεις ''κανενα'' , κατεβαζεις αυτη την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ScreenUnlockCircle_11_04021&hl=el ή αυτη https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.espier.launcher.plugin.screenlocker&hl=el (δεν εχω δοκιμασει καμια απο τις δυο), εχω αυτη που ειναι επι πληρωμη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.widgetlocker&hl=el

ή

2) μενου> ρυθμισεις > ασφαλεια > κλειδωμα οθονης> επιλεγεις ''μοτιβο''

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!

 

 

το κινητο το εχω απο τον Αυγουστο και τρεχει σαν Ελβετικο ρολοι! (7 στο συνολο κανενα δεν εχει χαλασει- μπλοκαρει)

 

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ τωρα κατι.... τα ειχα παρει απο το Minideal.net ολα καλα... αλλα τωρα που μπηκα να παραγγειλω 2 ακομη δεν μου βγαζει την επιλογη να τσεκαρω για την θηκη σιλικονης και το προστατευτικο οθονης , ουτε να τσεκαρω για να ειναι rooted και το playstore εγκατεστημενο... εχει παρει κανεις προσφατα? ξερει τι γινεται επι του θεματος?

 

ευχαριστω!

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!

 

 

το κινητο το εχω απο τον Αυγουστο και τρεχει σαν Ελβετικο ρολοι! (7 στο συνολο κανενα δεν εχει χαλασει- μπλοκαρει)

 

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ τωρα κατι.... τα ειχα παρει απο το Minideal.net ολα καλα... αλλα τωρα που μπηκα να παραγγειλω 2 ακομη δεν μου βγαζει την επιλογη να τσεκαρω για την θηκη σιλικονης και το προστατευτικο οθονης , ουτε να τσεκαρω για να ειναι rooted και το playstore εγκατεστημενο... εχει παρει κανεις προσφατα? ξερει τι γινεται επι του θεματος?

 

ευχαριστω!

 

Εμενα μου τα βγαζει κανονικα. http://www.minideal.net/russian-lenovo-a820-smart-phone-quad-core-mtk6589-android-4-1-with-4-5-inch-ips-screen.html

Επειδη θα παρεις 2 να κανεις ξεχωριστες παραγγελιες για να μην περασουν απο τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου τα βγαζει κανονικα. http://www.minideal.net/russian-lenovo-a820-smart-phone-quad-core-mtk6589-android-4-1-with-4-5-inch-ips-screen.html

Επειδη θα παρεις 2 να κανεις ξεχωριστες παραγγελιες για να μην περασουν απο τελωνειο

 

συγνωμη , ξεχασα να αναφερω οτι προκειτε για το ασπρο

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Συνονόματε και χρονια μας πολλά να μας χαίρονται... τα δυο free unlock δεν κάνουν, μπορει να δοκιμάσω και το με πληρωμή αν και νομίζω ουτε αυτο θα κάνει

Στο πρώτο ξεκλείδωμα μετα το on δουλευει μιά χαρά μόλις σβήνει η οθόνη δεν ξεκλειδώνει με τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, το κινητό άντεξε το στρατό και τη βάναυση χειραγώγηση του αλλά η οθόνη μετά την 100η τούμπα έσπασε :lol: , το πάνω πάνω μέρος το "γυαλί" [το touch λειτουργεί μία χάρα ακόμα και στο ραγισμένο μέρος :D ], θέλω να αγοράσω ανταλλακτικό να το περάσει ένας φίλος... Βρήκα εδώ replacement http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=261373285944 αλλά δεν ξέρω ποιο από τα parts να πάρω, [μην πάρω άδικα και τα 2 :wacko: ] , λογικά το Touchscreen digitizer δεν θα είναι αυτό που πρέπει να πάρω;

 

Εσείς τι λέτε;

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, το κινητό άντεξε το στρατό και τη βάναυση χειραγώγηση του αλλά η οθόνη μετά την 100η τούμπα έσπασε :lol: , το πάνω πάνω μέρος το "γυαλί" [το touch λειτουργεί μία χάρα ακόμα και στο ραγισμένο μέρος :D ], θέλω να αγοράσω ανταλλακτικό να το περάσει ένας φίλος... Βρήκα εδώ replacement http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=261373285944 αλλά δεν ξέρω ποιο από τα parts να πάρω, [μην πάρω άδικα και τα 2 :wacko: ] , λογικά το Touchscreen digitizer δεν θα είναι αυτό που πρέπει να πάρω;

 

Εσείς τι λέτε;

Ναι αυτό είναι, το Touchscreen digitizer και η τιμή νομίζω ότι είναι καλή.

Επειδή στο παρελθόν έχω αλλάξει σε άλλο τηλέφωνο, η συμβουλή μου είναι, να βρεις βίντεο με οδηγίες και να τις ακολουθήσεις κατά γράμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι, το Touchscreen digitizer και η τιμή νομίζω ότι είναι καλή.

Επειδή στο παρελθόν έχω αλλάξει σε άλλο τηλέφωνο, η συμβουλή μου είναι, να βρεις βίντεο με οδηγίες και να τις ακολουθήσεις κατά γράμμα.

 

Έχουμε βρει βίντεο, είναι αυτό

για όποιον ενδιαφέρετε :D

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Lenovo Α820 στο οποίο μετά από μήνες χωρίς πρόβλημα, ξαφνικά όταν μιλάω μέσω bluetooth οι συνομιλητές μου μού λένε ότι ακούγομαι σαν ρομπότ, ότι η φωνή μου βγαίνει παραμορφωμένη. Μόλις κλείνω το BT και γυρίζω στο τηλ ή χρησιμοποιώ ενσύρματο handsfree όλα καλά.

 

Στην αρχή φαντάστηκα ότι έφταιγε το ακουστικό, αλλά δοκίμασα άλλα δύο και κάνει ακριβώς το ίδιο, οπότε είναι θέμα του τηλεφώνου.

Το φλάσαρα με άλλη ROM αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

 

Είχα ποστάρει το πρόβλημα στο thread του A820, αλλά σήμερα μίλησα με φίλο που έχει πάρει το Newman K1 και αντιμετωπίζει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, ξαφνικά μετά από μήνες έχει έντονα παραμορφωμένη φωνή μόνον όταν χρησιμοποιεί bluetooth handsfree.

 

Οπότε το ποστάρω και εδώ μήπως έχει τύχει και σε άλλους φίλους με κινέζικο τηλ, μπας και βρεθεί καμιά λύση (αν είναι εφικτό...).

Edited by gedi
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο προβημα αντιμετωπιζω φιλε με το zte v987. Μετα απο 6 περιπου μηνες αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα. Εμενα μου το εκανε και στο bluetooth του αυτοκινητου. Τελικα αλλαξα θεση της sim και εφτιαξε το προβλημα. Βεβαια τωρα δεν εχω 3g αλλα δεν ειναι για μενα μεγαλο το κακο. Μεχρι στιγμης δουλευει μια χαρα το bluetooth, λεω μεχρι στιγμης γιατι τελευταια παρατηρησα οτι δε μου εμφανιζει καμμια φορα τη λιστα τηλεφωνων στο bluetooth του αυτοκινητου και ηταν τα πρωτα σημαδια οταν παλια μου ξεκινησε το προβλημα με τη ρομποτοφωνη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάποιες παρατηρήσεις..Το κινητό άψογο σε όλα του..Όμως επειδή προέρχεται από κίνα κάποιες ελληνικές λειτουργίες δεν υποστηρίζονται από ''μαμά''..π.χ. σε όποιον αντιμετωπίζει πρόβλημα στην υποστήριξη χαρακτήρων στα sms και του αφήνει περιθώριο κάπου στους 70 χαρακτήρες,προτείνω το go sms pro..με τις κατάλληλες ρυθμίσεις λύνει το πρόβλημα..Επίσης αν έχετε κάποιο καλύτερο προτείντε το :-)

 

Ψάχνω όμως εδώ και πολύ καιρό κάποιο apk να δίνει τη δυνατότητα εκφώνησης ονόματος καλούντος αλλά με ελληνικούς χαρακτήρες και δε μπορώ να βρω τίποτα..Ότι εγώ έχω βρει είναι για αγγλικούς η κάτι τέτοιο..Ξέρετε κάποια εφαρμογή που μπορεί να με βοηθήσει;;;

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο προβημα αντιμετωπιζω φιλε με το zte v987. Μετα απο 6 περιπου μηνες αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα. Εμενα μου το εκανε και στο bluetooth του αυτοκινητου. Τελικα αλλαξα θεση της sim και εφτιαξε το προβλημα. Βεβαια τωρα δεν εχω 3g αλλα δεν ειναι για μενα μεγαλο το κακο. Μεχρι στιγμης δουλευει μια χαρα το bluetooth, λεω μεχρι στιγμης γιατι τελευταια παρατηρησα οτι δε μου εμφανιζει καμμια φορα τη λιστα τηλεφωνων στο bluetooth του αυτοκινητου και ηταν τα πρωτα σημαδια οταν παλια μου ξεκινησε το προβλημα με τη ρομποτοφωνη.

Δοκίμασα αυτό που είπες και δουλεύει!

Αν βάλω τη SIM στη δεύτερη θέση το bluetooth δουλεύει κανονικά!

Προφανώς είναι κάποιο θέμα στην υλοποίηση του hardware όσον αφορά στη dual sim.

To πρόβλημα είναι ότι δεν παίζει το 3G στη δεύτερη θέση οπότε για μένα δεν είναι λύση, το Internet σέρνεται...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα.Χρηστης του κινητού εδώ και ένα μήνα.Γενικά πολύ ευχαριστημένος.Μια βοήθεια χρειάζομαι..χρησιμοποιώ το handcent sms για μηνύματα. Πρέπει να κάνω κάτι για να μου βγάζει έτοιμες τις λέξεις για διόρθωση: Γιατι προς το παρόν μου βγάζει μόνο σα λέξεις τα ονόματα από το ευρετήριο και κάποιες που έχω κάνει αποθήκευση μόνος.Στον ορθογραφικό έλεγχο(aosp) στις ρυθμίσεις έπρεπε να μου βγάζει και ελληνικά?Εχω πάνω τη rom από minideal
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα αυτή η εφαρμογή magic weather γιατί δείχνει μόνο Πεκίνο υπάρχει τρόπος να βγάλει Ελλάδα για τον καιρό;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα αυτή εδώ A820_Lambda_v2.4RC1_full_rom_multilang είναι πολύ καλή και γρήγορη

η καλύτερη που έχω δοκιμάσει

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα αυτή η εφαρμογή magic weather γιατί δείχνει μόνο Πεκίνο υπάρχει τρόπος να βγάλει Ελλάδα για τον καιρό;

Δεν βρίσκω ούτε το πως αλλάζει τοποθεσία!

Εγώ έβαλα αυτή εδώ A820_Lambda_v2.4RC1_full_rom_multilang είναι πολύ καλή και γρήγορη

η καλύτερη που έχω δοκιμάσει

στο gravity box υπάρχει η επιλογή phone/strip unicode? σε μένα δεν υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αυτό που είπες και δουλεύει!

Αν βάλω τη SIM στη δεύτερη θέση το bluetooth δουλεύει κανονικά!

Προφανώς είναι κάποιο θέμα στην υλοποίηση του hardware όσον αφορά στη dual sim.

To πρόβλημα είναι ότι δεν παίζει το 3G στη δεύτερη θέση οπότε για μένα δεν είναι λύση, το Internet σέρνεται...

 

απο οτι καταλαβαίνω χρησιμοποιείται μόνο μια sim? έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αυτό που είπες και δουλεύει!

Αν βάλω τη SIM στη δεύτερη θέση το bluetooth δουλεύει κανονικά!

Προφανώς είναι κάποιο θέμα στην υλοποίηση του hardware όσον αφορά στη dual sim.

To πρόβλημα είναι ότι δεν παίζει το 3G στη δεύτερη θέση οπότε για μένα δεν είναι λύση, το Internet σέρνεται...

Το γνωρίζω φίλε και για μένα είναι πρόβλημα μιας και το κινητό το χρησιμοποιώ κατα 95% με το bluetooth.

Τουλάχιστον με την εφαρμογή Greek WPA finder σπάνια χριάζομαι το 3G μου μιας και εχω ''free'' wifi σχεδόν παντού.

Αν βρείς πάντως λύση στο πρόβλημα γροψτο κι εδω αν έχεις την καλοσύνη ή στείλε μου ενα pm.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω φίλε και για μένα είναι πρόβλημα μιας και το κινητό το χρησιμοποιώ κατα 95% με το bluetooth.

Τουλάχιστον με την εφαρμογή Greek WPA finder σπάνια χριάζομαι το 3G μου μιας και εχω ''free'' wifi σχεδόν παντού.

Αν βρείς πάντως λύση στο πρόβλημα γροψτο κι εδω αν έχεις την καλοσύνη ή στείλε μου ενα pm.

Έχεις Cosmote?

Link to comment
Share on other sites

εχω το lenovo a820 εδω και 2 βδομαδες. απ τις πρωτες κ ολας μερες δεν λειτουργουσαν κατα διαστηματα τα τρια κατω πληκτρα αφης. ενω ταυτοχρονα το τηλεφωνο σε οποιοδηποτε σημειο του λειτουργουσε κανονικα οσον αφορα το touch screen. εχω κανει ηδη μια φορα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα εχω παλι το ιδιο προβλημα. μπορει καποιος να μου δωσει μια λυση?
Link to comment
Share on other sites

εχω το lenovo a820 εδω και 2 βδομαδες. απ τις πρωτες κ ολας μερες δεν λειτουργουσαν κατα διαστηματα τα τρια κατω πληκτρα αφης. ενω ταυτοχρονα το τηλεφωνο σε οποιοδηποτε σημειο του λειτουργουσε κανονικα οσον αφορα το touch screen. εχω κανει ηδη μια φορα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα εχω παλι το ιδιο προβλημα. μπορει καποιος να μου δωσει μια λυση?
Link to comment
Share on other sites

εχω το lenovo a820 εδω και 2 βδομαδες. απ τις πρωτες κ ολας μερες δεν λειτουργουσαν κατα διαστηματα τα τρια κατω πληκτρα αφης. ενω ταυτοχρονα το τηλεφωνο σε οποιοδηποτε σημειο του λειτουργουσε κανονικα οσον αφορα το touch screen. εχω κανει ηδη μια φορα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα εχω παλι το ιδιο προβλημα. μπορει καποιος να μου δωσει μια λυση?

 

Δυστυχώς μου φαίνεται πως είναι hardware πρόβλημα...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...