Jump to content

Προσοχη στα νουμερα απο Γερμανια


athanasiosthess
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.

Μολις με πηρανε τηλεφωνο απο το νουμερο 004968315031578 με το που το σηκωσα αρχισε να παιζει ενα ηχογραφημενο μυνημα και να λεει οτι μιλαω με χρεωση δικη μου απο μια συντομη αναζητηση που εκανα στο web ειναι μια εταιρια που πουλαει σπιρουλινα αλλοι λενε οτι θελανε να τους πουλησουν κιθαρες.Δεν ξερω αμα χρεωθηκα θα φανει στον αναλυτικο και ειλικρινα δεν ξερω κατα ποσο ειναι νομιμο αυτο να με χρεωσουν επειδη σηκωσα το τηλεφωνο που χτυπουσε.

Απλα εχετε το νου σας σε αγνωστα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Μολις με πηρανε τηλεφωνο απο το νουμερο 004968315031578 με το που το σηκωσα αρχισε να παιζει ενα ηχογραφημενο μυνημα και να λεει οτι μιλαω με χρεωση δικη μου απο μια συντομη αναζητηση που εκανα στο web ειναι μια εταιρια που πουλαει σπιρουλινα αλλοι λενε οτι θελανε να τους πουλησουν κιθαρες.Δεν ξερω αμα χρεωθηκα θα φανει στον αναλυτικο και ειλικρινα δεν ξερω κατα ποσο ειναι νομιμο αυτο να με χρεωσουν επειδη σηκωσα το τηλεφωνο που χτυπουσε.

Απλα εχετε το νου σας σε αγνωστα νουμερα.

 

Δεν πολύκαταλαβα τι θες να πεις. Δεν μου έχει συμβεί πάντως.

Better be smart, than smart as*
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδι μολις το σηκωσες αρχισε να παιζει κασετα?Και το μυνημα ηταν στα Γερμανικα?
Link to comment
Share on other sites

Σαν κασετα ναι ελεγε οτι μιλαω με χρεωση δικη μου δεν ηταν στα γερμανικα μιλουσε ελληνικα μετα το εκλεισα.Κανε μια αναζητηση το νουμερο στο web.
Link to comment
Share on other sites

Όταν σηκώσεις το τηλέφωνο που ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ (και όχι το αντίθετο), είναι καταρχήν υποχρεωμένοι δια νόμου να σε ενημερώσουν εαν θέλεις να αποδεχθείς τη χρέωση της κλήσης ή όχι είτε με επιλογή κάποιου πλήκτρου στο καντράν του τηλεφώνου, είτε φωνητικά δηλαδή να απαντήσεις καταφατικά.

Αυτό που σου είπε στο τηλέφωνο με το καλημέρα οτι χρεώνεσαι ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ και προφανώς σου έλεγε παπάτζες για να σε παραπληροφορήσει.

Εαν 1 τοις χιλίοις δεις στο λογαριασμό σου ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ χρέωση από αυτό το νούμερο μπορείς άνετα να τους καταγγείλεις και να τους τρέχεις στα δικαστήρια και να το φυσάνε και να μην κρυώνει γιατί απλούστατα είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ χωρίς τη δική σου έγκριση να ξεκινήσει η οποιαδήποτε χρέωση.

Εαν ερήμην σου έγινε κάτι τέτοιο (που το θεωρώ τελείως απίθανο) τότε μπορείς να τους μηνύσεις.

Μην ψαρώνετε με την όποια παπάτζα σας λένε.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Moλις ελαβα κληση απο τον εν λογω αριθμο. Απαντησα αλλα δεν ακουγοταν κατι και μετα εκλεισε η γραμμη. To google με εφερε εδω. Αναρωτιεμαι τι παιζει...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Μολις με πηρανε τηλεφωνο απο το νουμερο 004968315031578 με το που το σηκωσα αρχισε να παιζει ενα ηχογραφημενο μυνημα και να λεει οτι μιλαω με χρεωση δικη μου απο μια συντομη αναζητηση που εκανα στο web ειναι μια εταιρια που πουλαει σπιρουλινα αλλοι λενε οτι θελανε να τους πουλησουν κιθαρες.Δεν ξερω αμα χρεωθηκα θα φανει στον αναλυτικο και ειλικρινα δεν ξερω κατα ποσο ειναι νομιμο αυτο να με χρεωσουν επειδη σηκωσα το τηλεφωνο που χτυπουσε.

Απλα εχετε το νου σας σε αγνωστα νουμερα.

 

>>Και εμένα με πήραν τις προάλλες από αυτό το νούμερο και το ψάχνω στο Google και μου έβγαλε αυτήν την σελίδα !!! και είπα να γράψω και εγώ το παράπονο μου διότι μου ήρθε λογαριασμός 81.00 $ από 40.00 $ περίπου που πήγαινα και δεν ξέρω το για τη !!! ο ΟΤΕ φαίνετε που είναι μισό-γερμανικός έχει τον λόγο !!! **** την σημαία τους και την γερμανία τους, πάνε να μας ξεβρακώσουν !!!

Link to comment
Share on other sites

>>Και εμένα με πήραν τις προάλλες από αυτό το νούμερο και το ψάχνω στο Google και μου έβγαλε αυτήν την σελίδα !!! και είπα να γράψω και εγώ το παράπονο μου διότι μου ήρθε λογαριασμός 81.00 $ από 40.00 $ περίπου που πήγαινα και δεν ξέρω το για τη !!! ο ΟΤΕ φαίνετε που είναι μισό-γερμανικός έχει τον λόγο !!! **** την σημαία τους και την γερμανία τους, πάνε να μας ξεβρακώσουν !!!

 

Σου εκαναν αναπαντητη και τους πηρες πισω ή σε πηραν και απλως απαντησες στην κληση τους?Γιατι αμα ισχυει το 2ο εχεις καθε δικαιωμα να τους μυνησεις και να αρνηθεις την χρεωση,εφοσον εγινε χωρις δικη σου υπετιοτητα.Οπως εχει πει και καποιος απο πανω το να σε χρεωνουν χωρις την εγκριση σου ειναι απολυτως παρανομο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να χρεωθείς για εισερχόμενη κλήση από οπουδήποτε και αν προέρχεται.

Επίσης θα έπρεπε να είχαμε ενημερωθεί , για το αν χρεώθηκες την στιγμή που έχουν περάσει 2,5 μήνες από το αρχικό μήνυμα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Και εμένα με πήρανε πριν από λίγο. Ήταν μια γυναίκα που μιλούσε Ελληνικά αλλά δεν ακουγότανε καλά, μπορεί να ήταν ηχογραφημένο. Και τρόμαξα γιατί έχω συγγενή που πήγε πρόσφατα Γερμανία για δουλειά...:mad:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Μολις με πηρανε τηλεφωνο απο το νουμερο 004968315031578 με το που το σηκωσα αρχισε να παιζει ενα ηχογραφημενο μυνημα και να λεει οτι μιλαω με χρεωση δικη μου απο μια συντομη αναζητηση που εκανα στο web ειναι μια εταιρια που πουλαει σπιρουλινα αλλοι λενε οτι θελανε να τους πουλησουν κιθαρες.Δεν ξερω αμα χρεωθηκα θα φανει στον αναλυτικο και ειλικρινα δεν ξερω κατα ποσο ειναι νομιμο αυτο να με χρεωσουν επειδη σηκωσα το τηλεφωνο που χτυπουσε.

Απλα εχετε το νου σας σε αγνωστα νουμερα.

 

Ακριβως το ιδιο νουμερο με πηρε!! Δεν το σηκωσα. Φαινεται οτι δεν ειναι συμπτωση και καποιο λακκο εχει η φαβα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με πήραν , Μου Πρόσφεραν δωρεάν σπιρουλίνα με κόστος 7 ευρώ για ταχυδρομικά .

Φυσικά δεν χρεώθηκα τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες δέχτηκα κλήση από αυτό τον αριθμό στο σταθερό μου τηλέφωνο, αλλά ευτυχώς δεν απάντησα γιατί έλειπα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...