Jump to content

Δημόσια Wi-Fi Hotspots: Σημεία πρόσβασης και άλλα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 230
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν πρέπει να ξεχνάμε τα honeycombs, δηλαδή δωρεάν ίντερνετ με wifi που αξιοποιείται για την υποκλοπή στοιχείων και τη μόλυνση του υπολογιστή μας! Φυσικά όχι σε επώνυμες επιχειρήσεις, αλλά σε πυκνοκατοικημένες περιοχές!

 

 

Μπορείς μήπως να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τα honeycombs, πώς μπορούμε να τα αναγνωρίσουμε και να προστατευτούμε από αυτά;

 

Υπάρχει ενδεχομένως κάποιο πρόγραμμα που βοηθάει;

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΓΙα πρόγραμμα υπάρχει στα windows το Netstubler..για το λινουξ υπάρχουν ανάλογα εργαλεία που μπορεις να βρεις απλά στοιχεία για τα δίκτυα και τίποτα περισσότερο...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν ξέρω αν ρωτάω στο κατάλληλο thread (sorry προκαταβολικά αν έπρεπε να ποστάρω αλλού), αλλά αναρωτιώμουν με ποιον τρόπο μπορώ να δω αν κάποιος ...γείτονας μού "τρώει" internet από την ADSL σύνδεσή μου μέσω του Wi-Fi. Το χρησιμοποιώ αρκετή ώρα κάθε μέρα. :what:

Επίσης και κάτι άλλο: στο ασύρματο router μου, στις ρυθμίσεις wireless έχω σετάρει και MAC filtering (έχω βάλει σε whitelist μόνο το laptop και το κινητό μου) και WEP κλειδί.

Έχω αρκετή ασφάλεια ή κινδυνεύουν οι υπολογιστές μου ??? :confused:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι και την καλυτερη δουλεια κανει το MAC filtering που συνδεεται μονο το συγκεκριμενο μηχανημα, φυσικα πολλες φορες λογω κρυπογραφησης και ολων των στοιχειων ασφαλειας ενιοτε τα δικτυα ψιλοσερνονται, ασε που καμια φορα οι φορητοι χανουν και ρυθμισεις..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
xairetai mia erwtisi k apo mena ola ta anoixta wi-fi spots xreiazontai mia karta sundeshs ?? diabasa stin prwti selida auto me tin otenet oti xreiazesai k tin karta on wireless gia na sunde8eis , pleon auto e3akolou8ei na isxuei ??? thx
Link to comment
Share on other sites

xairetai mia erwtisi k apo mena ola ta anoixta wi-fi spots xreiazontai mia karta sundeshs ?? diabasa stin prwti selida auto me tin otenet oti xreiazesai k tin karta on wireless gia na sunde8eis , pleon auto e3akolou8ei na isxuei ??? thx

 

Από τα λίγα που ξέρω, εκείνο που χρειάζεσαι για να συνδεθείς σε ασύρματο δίκτυο, είναι να έχεις ασύρματη κάρτα δικτύου (είτε ενσωματωμένη, π.χ. Centrino, είτε ξεχωριστή, π.χ. με USB, PCI ή PCMCIA). Αυτά από τεχνικής απόψεως

 

από κει και μετά, είναι θέμα του να συνδεθείς στο ασύρματο δίκτυο, όπου πιθανόν να χρειαστείς κάποιο κωδικό.

 

Αυτά από εμένα, ελπίζω να βοήθησα.

Αν κάποιος έχει περισσότερες γνώσεις, μπορεί να με διορθώσει/συμπληρώσει.

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
yparxei sthn plateia sto ksenodoxeio pou ekane amakainhsh (ermionio)! pianw kai kapoia alla merikes fores.. alla einai kleidwmena kai den exoun kalo shma... :)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητά μέλη, έχω ένα λάπτοπ με ενσωματωμένο wi-fi. Όμως στην αναζήτηση σύνδεσης που κάνω, εμφανίζει τις εξής 3 (ως δίκτυο με δυνατότητα ασφαλείας):

  1. Linksys
  2. OTE 5544
  3. ONTelecoms

Και οι 3 αυτές ζητάνε κάποιο κωδικό ασφαλείας. Μήπως γνωρίζετε κάποιον από τους 3 αυτούς; Η περιοχή είναι κέντρο Αθήνας (Αμπελόκηποι).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι είναι κλειδωμένο το δίκτυο;

 

Ναι, είναι κλειδωμένο. Απαιτεί κωδικό πρόσβασης. :(

 

λογικα κλειδωμενο θα εννοει.

@teitzis πειραματισου με το Netstubler και μπορει να βρεις τους κωδικους

 

Πώς λειτουργεί ακριβώς αυτό; :confused:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου teitzis δεν μπορω να σου εξηγησω πως ακριβως δουλευει το τυσυγκεκριμενο προγραμμα.αν δεν σου ειναι κοπος κανε μια αναζητηση στο google καιθα βρεις εκει τις οδηγιες.παντως ειναι πολυ δυσκολο προγραμμα(στο να το καταλαβεις και να το χειριστεις).
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε ακουσει για το δωρεαν wi-fi στους δήμους; ειναι πρωτοβουλια αυτων η το κρατος το εφαρμοζει πανελλαδικα;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε ακουσει για το δωρεαν wi-fi στους δήμους; ειναι πρωτοβουλια αυτων η το κρατος το εφαρμοζει πανελλαδικα;

 

Σε ορισμένες περιπτώσεις είναι πρωτοβουλία του οικείου Δήμου (π.χ. Τρίκαλα), σε άλλες είναι πρωτοβουλία του κράτους (π.χ. Σύνταγμα, Θησείο, πλατεία Κοτζιά).

 

Δεν νομίζω (και για λόγους κόστους) ότι θα καλυφθεί ποτέ ολόκληρη η ελλάδα με δωρεάν wi-fi, και σίγουρα όχι από το κράτος.

Μεμονομένες περιοχές ίσως (π.χ. πριν από ένα μήνα αναφέρθηκε, ότι σε κάποιο νησί θα βάλουν wi-fi)

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

den mas les kai gia ta dorean wifi pou pezoun mesa stis poleis kai mporoume na ta piasoume apo to spiti mas?

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στα Τρικαλα , Αργυρουπολη και μελλοντικα στην Σπαρτη θα υπαρχει wifi σε ολη την πολη.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά χίλια συγνώμη να ρωτήσω:

Καβάλα, Δράμα, Ξάνθη υπάρχει Wi-Fi (δωρεάν);

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά χίλια συγνώμη να ρωτήσω:

Καβάλα, Δράμα, Ξάνθη υπάρχει Wi-Fi (δωρεάν);

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ο πειραιουλης μου που ειναι και μεγαλη πολη εχει δωρεαν χοτ σποτς??????????? πλιζζζζζζζζ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...