Jump to content

Δημόσια Wi-Fi Hotspots: Σημεία πρόσβασης και άλλα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 230
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

exei dokimasei kaneis na mpei apo thn plateia suntagmatos internet? lene oti einai teleios free?

 

χθές έκανα την πρώτη μου επίσκεψη στην Πλατεία Συντάγματος παρέα με το QTEK S200.

 

Οι εντυπώσεις πολύ θετικές. Η σύνδεση άμεση και πολύ γρήγορη. (απο τα στατιστικά του δικτύου έβλεπα άλλους 8 χρήστες την ίδια στιγμή στο δίκτυο). Η αίσθηση να πίνεις καφέ κάτω απο τα δένδρα και να σερφάρεις εντυπωσιακή.

Link to comment
Share on other sites

χθές έκανα την πρώτη μου επίσκεψη στην Πλατεία Συντάγματος παρέα με το QTEK S200.

 

Οι εντυπώσεις πολύ θετικές. Η σύνδεση άμεση και πολύ γρήγορη. (απο τα στατιστικά του δικτύου έβλεπα άλλους 8 χρήστες την ίδια στιγμή στο δίκτυο). Η αίσθηση να πίνεις καφέ κάτω απο τα δένδρα και να σερφάρεις εντυπωσιακή.

τι ταχυτητα ειναι, ξερουμε; :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που στο σύνολο είναι 4 Mbits/s και όχι η κάθε σύνδεση. Αμα μπουν πολλοί θα είναι ιδιαίτερα αργή η σύνδεση.

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι 4Mbits σύνολο :D

 

Tι περίμενες να ήταν 10 χρήστες * 4 = 40mbit ? :P

 

Kαι πολλοί να μπούν, ιδιαίτερα αργή δεν θα είναι. 4Μbit φτάνουν για να εξηπυρετήσεις πάρα πολύ κόσμο, αρκεί να μην αρχίσουν τα p2p για να κατεβάζουν σαν τρελλοί.

 

Μέχρι στιγμής το περισσότερο που έχω δει είναι 12 άτομα με χρήση κάτω από 1 Mbit, αλλά έχω δει και 1 άτομο με 4Μbit χρήση μέσα στην νύχτα για αρκετή ώρα (μα καλά τι κατέβασε τέτοια ώρα, τσόντα για αργότερα ? :D :D )

Link to comment
Share on other sites

Xθες 3 η ώρα ήταν 3 on-line στο Σύνταγμα (τα χαράματα εννοώ).

 

Λογικά και η Βουλή από μέσα δεν θα έχει ασύρματο δίκτυο;

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

χθές έκανα την πρώτη μου επίσκεψη στην Πλατεία Συντάγματος παρέα με το QTEK S200.

 

Οι εντυπώσεις πολύ θετικές. Η σύνδεση άμεση και πολύ γρήγορη. (απο τα στατιστικά του δικτύου έβλεπα άλλους 8 χρήστες την ίδια στιγμή στο δίκτυο). Η αίσθηση να πίνεις καφέ κάτω απο τα δένδρα και να σερφάρεις εντυπωσιακή.

 

Εχει τη δυνατοτητα ενα client να βλεπει ποσοι ειναι συνδεδεμενοι πανω στο Access Point ? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Oχι στο Σύνταγμα,

 

Για να το κάνεις πρέπει να έχεις είτε πρόσβαση στο ΑΡ, ή να υπάρχει πρόγραμμα (πχ σελίδα) που να δείχνει πόσοι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Oχι στο Σύνταγμα,

 

Για να το κάνεις πρέπει να έχεις είτε πρόσβαση στο ΑΡ, ή να υπάρχει πρόγραμμα (πχ σελίδα) που να δείχνει πόσοι είναι.

 

Μπορείς να το δείς στο Σύνταγμα....

μέσα απο τη σελίδα http://www.athenswifi.gr

Link to comment
Share on other sites

Το παλικάρι ρώτησε αν μπορεί να δει πόσοι είναι συνδεδεμένοι στο ΑΡ και όχι συνολικά στο Hot Spot που διαθέτει αυτή την στιγμή 4 ΑΡ σκορπισμένα στην πλατεία (μέσα στην βδομάδα θα μπει και 5ο).
Link to comment
Share on other sites

Oχι.

 

Hot spot (ζεστό σημείο), ονομάζετε ένα σημείο ή περιοχή, που έχεις ασύρματη πρόσβαση στο ίντερνετ.

 

Η πρόσβαση μπορεί να γίνετε από ένα πλήθος ΑΡς, τα οποία μπορεί να είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους ενσύρματα (μέσω switch), ασύρματα (μέσω άλλης συσκευής), ή ασύρματα ως wds (Wireless Distribution System, όπου είναι ένας συνδιασμός ΑΡ και bridge στην ίδια συσκευή, το repeater είναι άλλο Mode λειτουργείας όχι τόσο καλό όσο το WDS).

 

Στο σύνταγμα για παράδειγμα, υπάρχει ένα κεντρικό ΑΡ (δεν το πιάνετε στα scan), όπου μοιράζει το σημα σε μερικά bridge, και επάνω σε κάθε bridge είναι συνδεδεμένα 1 ή 2 ΑΡς τα οποία δημιουργούν την τοπική ασύρματη πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα θα κατεβω κι εγω για κατι δουλειες στο κεντρο και θα παρω και το psp μαζι να κανω τις δοκιμες μου.Θα σας γραψω εντυπωσεις.:)
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

χθές έκανα την πρώτη μου επίσκεψη στην Πλατεία Συντάγματος παρέα με το QTEK S200.

 

Οι εντυπώσεις πολύ θετικές. Η σύνδεση άμεση και πολύ γρήγορη. (απο τα στατιστικά του δικτύου έβλεπα άλλους 8 χρήστες την ίδια στιγμή στο δίκτυο). Η αίσθηση να πίνεις καφέ κάτω απο τα δένδρα και να σερφάρεις εντυπωσιακή.

Έχω το Νοκια Ν80 που διαθέτει WLAN. Για να μπω, τι χρειάζεται; Απλώς να ανοίξω το WLAN ή χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις;Ρωτάω, επειδή όταν προσπαθώ από το σπίτι μου, που δεν διαθέτει εκεί κοντά κάποιο δίκυο, από το μενού>συνδεσιμότητα>διαχείριση σύνδεσης>διαθέσιμα WLAN> επιλογές, μου βγάζει "κανένα διαθέσιμο δίκτο WLAN", χωρίς να ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Gnorizei kaneis poia einai ta hot spots sta Limania tou Peiraia kai tou Irakleiou?Episis giati den mporo na syndetho sto Athenswifi kai to Inter2go hot spots sto syntagma,mprosta apo ta Mc Donalds?Xanei synexeia to sima
george cc
Link to comment
Share on other sites

1) Στο λιμάνι του Πειραιά ο διαγωνισμός έγινε πρόφατα, λογικά κάπου τον Σεπτέμβρη-Οκτώμβρη θα πρέπει να είναι έτοιμο, αν και είναι εξαιρετικά κακοσχεδιασμένο το μοντέλο που ήθελε ο διαγωνισμός, οπότε θα υπάρχουν πολλά σημεία στο λιμάνι που δεν θα πιάνει.

 

2) Δεν ξέρω για Ηράκλειο.

 

3) Το athenswifi, δεν πιάνει στα mac donalds και στην αρχή της Ερμού, καθότι λόγο εργασιών στην πρόσωψη του Υ.Ο. (όπου φιλοξενούνται κάποια από τα ΑΡ) έχει ξυλωθεί (προσωρινά) μία από τις κεραίες).

 

4) Inter2go ? Για λέγε, δεν το έχω ξανακούσει, έχουν βάλει και αυτοί hot spot στο Σύνταγμα ? Επί πληρωμή ?

Link to comment
Share on other sites

einai free? h oxi ?

Φυσικά όχι.

Για τη Vodafone μιλάμε.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σήμερα το πρωί βρήκα τον Wireless Router κάποιου/κάποιας της γειτονιάς μου και έκανα αναβάθμιση στο PSP... Από τη στιγμή που ανοίγεις το WiFi μέχρι να surfάρεις χρειάζεσαι το πολύ 2 λεπτά...

Προηγούμενα κινητά:

Ericsson GA628i, Nokia 3210, Nokia 3310, Samsung N100, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7600, Nokia 6600 (2), Sony Ericsson K700i, Nokia 6600 (3), Sony Ericsson V800, Sony Ericsson K700i (2), Nokia 7710

Το κινητό μου:

Nokia N93

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...