Jump to content

Δημόσια Wi-Fi Hotspots: Σημεία πρόσβασης και άλλα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 230
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και τα flocafe έχουν αρχίσει να έχουν τσάμπα ίντερνετ.

 

Σε λίγο καιρό (κανά δυό μήνες) θα έχει και τσάμπα στην πλατεία συντάγματος.

Link to comment
Share on other sites

και τα flocafe έχουν αρχίσει να έχουν τσάμπα ίντερνετ.

 

Σε λίγο καιρό (κανά δυό μήνες) θα έχει και τσάμπα στην πλατεία συντάγματος.

Entelos tsampa, horus syndromi se kapoia etairia???

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
re paidia se pia flocafe exei wi fi? kai an mporeite luste mou mia aporia(epeidh eimai asxetos apo asurmata diktia) px pao sthn kafeteria kai kai vazo sto on to wi fi !! meta ti kano? mporo na anoixo ton explorer tou kinitou mou h tou forhtou mou kai na mpo sto internet(px sto myphone?) h exo prosvasi mono se kapoies uphresies !! opoios mporei kai xerei as mou dosei ena xeri vohtheias !!:) :)
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την υλοποίηση του hot spot.

 

Σε όλα όμως πρέπει να έχεις την ασύρματη κάρτα να πέρνει αυτόματα ΙΡ & DNS ρυθμίσεις.

 

Τώρα, σε κάποιες υλοποιήσεις απλώς ανοίγεις τον ΙΕ και σερφάρεις ελεύθερα, είτε βγαίνεις έξω με ΝΑΤ είτε με transparent proxy.

 

Σε άλλες, μόλις πάς να ανοίξεις την πρώτη σελίδα σου βγαίνει η σελίδα του hot spot, στην οποία πρέπει συνήθως να βάλεις τους κωδικούς σου, ή στους έχει γραμμένους αν είναι free, και μετά ανοίγεις άλλες σελίδες. Μπορεί επίσεις η πρώτη σελίδα που άνοιξε να έχει και διάφορες πληροφορίες για διάφορες υπηρεσίες, ή ακόμα και διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγώ δουλεύω στον Ερυθρό Σταυρό και μπαίνω με wi-fi μέσω του MEGA που είναι δίπλα και το εχουν ελεύθερο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω στον Ερυθρό Σταυρό και μπαίνω με wi-fi μέσω του MEGA που είναι δίπλα και το εχουν ελεύθερο.

:lol: καλη φαση. εχουν και γουιφι στο μεγκα;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Xθες που ήμουν για καφέ στην Αριστοτέλους βρήκα wifi από το ELectra Palace.

Ελεύθερο φαινόταν, αλλά δεν μπορούσα να μπω σε άλλη σελίδα εκτός από αυτή του ξενοδοχείου.

Υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί;

Πάντως αν μπορώ να βρω λύση είναι μια χαρά. Απολαμβάνεις τον καφέ και το Internet μαζί!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Xθες που ήμουν για καφέ στην Αριστοτέλους βρήκα wifi από το ELectra Palace.

Ελεύθερο φαινόταν, αλλά δεν μπορούσα να μπω σε άλλη σελίδα εκτός από αυτή του ξενοδοχείου.

Υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί;

Πάντως αν μπορώ να βρω λύση είναι μια χαρά. Απολαμβάνεις τον καφέ και το Internet μαζί!:D

Δεν ήταν ανοικτό. Ανοικτή ήταν η πρώτη, διαφημιστική ιστοσελίδα για το ξενοδοχείο με τα δωμάτια καιτις υπηρεσίες που προσφέρει, αλλάι για τα παραπάνω πληρώνεις.

Το ίδιο συμβαίνει και με πολλά άλλα ξενοδοχεία (Hilton π.χ.)

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

στη θεσσαλονικη δεν εχει hot spot?

Στα starbucks στο Citygate έχει η forthnet. Αλλα δεν παίζει να κλειστώ εκεί μέσα για καφέ.

 

Άλλο hotspot δεν ξέρω.

Ας μας πει κανένας που το έχει ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Είμαι νέος στην παρέα...

Mου εξηγείτε σας παρακαλώ τι είναι τα hot-spot και τι μπορούμε να κάνουμε μ'αυτά αν έχουμε wi-fi...

Ενδιαφέρομαι,γιατί το καλοκαίρι θα πάρω το Nokia N93 που έχει Wi-fi...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Είμαι νέος στην παρέα...

Mου εξηγείτε σας παρακαλώ τι είναι τα hot-spot και τι μπορούμε να κάνουμε μ'αυτά αν έχουμε wi-fi...

Ενδιαφέρομαι,γιατί το καλοκαίρι θα πάρω το Nokia N93 που έχει Wi-fi...

ειναι σημεια που παρεχουν προσβαση στο ιντερνετ μεσω wifi, ειτε δωρεαν, ειτε με χρεωση(πληρωνεις στο εκαστοτε ταμειο και σου δινουν καποιο κωδικο). ανοιγεις το wifi του κινητου σου, κανεις μια αναζητηση και συνδεεσαι σε οποιο hot spot βρεις, πολυ απλα και ευκολα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ρε παιδιά εγώ που μένω Νέα Ιωνία πιάνω δύο ασύρματα δίκτυα: awmn και enigma. Η ισχύς του σήματος είναι πολύ χαμηλή και εντελώς αναξιόπιστα. Είναι δημόσια ή ανήκουν σε κάποιον; Απ'όσο ξέρω το awmn είναι δημόσιο. enigma πιάνει κανείς όμως;

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

Το awmn δεν είναι δημόσιο. Είναι ένα ερασιτεχνικό δίκτυο το οποίο έχει φτιαχτεί από μία κοινότητα μελών όπως εσύ και εγώ.

 

Το enigma προφανώς είναι απλά κάποιο ΑΡ που ανήκει είτε σε ιδιώτη, είτε σε εταιρεία.

 

Το σήμα φυσικά και είναι χαμηλό, αφού το πιάνεις με το φορητό σου απλά. Για να συνδεθείς στο awmn θα χρειαστείς εξωτερική μεγάλη κεραία. (το "awmn" που πιάνεις μάλλον είναι του dti που δυστηχώς δεν έχει βάλει το node id του στο ssid του). Για περισσότερες πληροφορίες στο http://www.awmn.net, αν και κατά κανόνα το awmn δεν προσφέρει τσάμπα ίντερνετ (και κατά κανόνα και πάλι ούτε επί πληρωμή :p )

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω μια πληροφορια που λεει οτι ασυρματο δικτυο σχεδιαζει να κανει στην Μεσσηνια ο Δημος Γαργαλιανων και ο Δημος Κυπαρισσιας ως τις αρχες Φεβρουαριου, ενώ το πρωτο ασυρματο δικτυο στη Τριφυλία το διαθετει εδω και καιρο απο τους πρωτους το Ράδιο Κυπαρισσια 93,6 στις εγκαταστάσεις του και στους γύρω χώρους.
Link to comment
Share on other sites

Στα starbucks στο Citygate έχει η forthnet. Αλλα δεν παίζει να κλειστώ εκεί μέσα για καφέ.

 

Άλλο hotspot δεν ξέρω.

Ας μας πει κανένας που το έχει ψάξει.

 

Σε λιγο καιρο θα εχεις Hot Spot στις Καμαρες και στην ...Νικης !:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιάνω ένα linksys και είμαι κι εγώ από Ν.Ιωνία. Πιάνω και το awmn αν βγώ στο μπαλκόνι αλλά όχι το enigma που λέει ο Aeikinitos.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρο θα εχεις Hot Spot στις Καμαρες και στην ...Νικης !:D

Ε σε πόσο καιρό εννοείς; 2-3 ή 10 χρόνια;

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...