Jump to content

Δημόσια Wi-Fi Hotspots: Σημεία πρόσβασης και άλλα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μακάρι...αλλά θα θέλει και ανάλογες συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 230
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δωρεάν σημεία πρόσβασης στο διαδίκτυο με ασύρματη σύνδεση (wifi) και από το Δήμο Βύρωνα (επιτέλους).

 

Τα σημεία όπου υπάρχει ασύρματο δίκτυο (wi-fi) είναι: το Δημαρχείο – Πάρκο Καραολή & Δημητρίου, η Πλατεία Μαρτάκη και η Πλατεία Λαζάρου στο κέντρο, το Πάρκο Αγίας Τριάδας, οι Πλατείες Κολλημένου και Βυζαντίου στη Μεταμόρφωση, τα Θέατρα Βράχων, το Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο, η Πλατεία Φατσέα και το Αστικό Κέντρο Καρέα.

 

http://www.dimosbyrona.gr/article.php?id=2151

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι το γιατί πρέπει να έρθει η προεκλογική περίοδος προκειμένου να δούμε ένα έργο της προκοπής.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι το γιατί πρέπει να έρθει η προεκλογική περίοδος προκειμένου να δούμε ένα έργο της προκοπής.

 

:cool: - αν ησουν απο επαρχια θα ηξερες πως απο το 1975 και μετα ως σημερα ετσι γινεται ακομη και για βασικα πχ δρομοι/φωτισμος (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει προσφερει ποτε κανεις το σπιτι του σε εταιρια για να βαλει wifi hotspot?

Σκεφτομαι να πω στην fοrthnet να βαλει σπιτι μου για να μην πληρωνω εγω ιντερνετ.

Συμφερει?

Ή θα πληρωνω πιο πολυ ρευμα για τα μηχανηματα?

Τι λετε?

Ξερετε τις προυποθεσεις και τις συνθηκες?

Εχει βαλει κανεις?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ότι καταναλώνει ένα router για dsl internet, το ίδιο καταναλώνει και ένα access point που πιθανόν να χρειαστείς αν δεν έχεις καλό σήμα μέσα στο σπίτι σου. Δεν υπάρχει διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανεις αλλος στο σπιτι του ή στην επιχειρηση του wifi hotspot να ξερει τους ορους?

Σε πληρωνει η forthnet?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σερρες εχει και ο Δημος Σερρων public WiFi .. επισης στα περισσοτερα καφε-μπαρ της πολης το ιντερνετ ειναι ασυρματο και δωρεαν
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχει βαλει κανεις αλλος στο σπιτι του ή στην επιχειρηση του wifi hotspot να ξερει τους ορους?

Σε πληρωνει η forthnet?

 

Γνωριζει κανεις τελικα κατι παραπανω στο θεμα γιατι ετοιμαζομαι να μετακομισω και για να μην μπλεκω σε τετοιες καταστασεις με πληρωμη για net access σε παροχους θα ηθελα να ειναι free για εμενα.:)

 

(ειναι ακριβα τα ενοικια πλεον:p)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μπορείς (αν δεν το έκανες ήδη) να ρωτήσεις στο δήμο που θα μετακομίσεις απευθείας...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα δωρεαν ασυρματο ιντερνετ εχει η πολη των Τρικαλων και καλυπτει το μεγαλυτερο μερος της πολης εδω και πολλα χρονια, απ το 2004. e-trikala | the first digital city in Greece . http://www.e-trikala.gr/node/4

Χρειαζεται κωδικος για να μπεις που δινεται απο τα ΚΕΠ.

Η Ελατη Τρικαλων ο γνωστος τουριστικος προορισμος εχει επισης ελευθερη προσβαση και χωρις καν κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

παράδειγμα προς μίμηση, μόνο που δεν το βλέπει κανείς πλέον !
Link to comment
Share on other sites

γιατί θέλει υποδομές και κεφάλαιο να στηθεί, άσε που πρέπει να το αναλάβει και κάποιος...οπότε σου λέει τώρα, ποιός να ασχολείται !! σε καμιά προεκλογική περίοδο, ίσως !
Link to comment
Share on other sites

Ας το αναλαβει καποια εταιρεια internet provider

Aπλα να το δινει πιο φτηνα και σε πιο πολλους.

Edited by GiorgosH
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ας το αναλαβει καποια εταιρεια internet provider

Aπλα να το δινει πιο φτηνα και σε ποιο πολλους.

 

Βρε Ευη μη τα λες αποτομα αυτα, ειναι και πρωι-πρωι!! :lol: :) Ορεξη ειχαν οι ISPs να προβουν σε τετοιο ανοιγμα. Καλα τα λεμε και καλα σκεφτομαστε τι θελουμε, αλλα so good to be true...:rolleyes:

 

Αφηστε βρε παιδια που για να γινει κατι τετοιο θελει καλες υποδομες και δεν μιλαω μονο για υλικες, αλλα για ολο το πακετο! Δεν θελω να σκεφτω τι θα μπορουσε να συμβει σε περιπτωση βλαβης!! :lol:

 

PS. Δωσε ρε ΟΤΕ FTTH στο λαο!!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Mια ιδεα ειπα.

Θα ειναι καλο παντως για ολους, Για εταιρια, πολιτες, Δημο, Δημαρχο.

Ολοι θα εχουν να κερδισουν.

Ας κανουν και κατι καλο για ολους.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

εγώ το πιο απλό που σκεφτόμουν ήταν να βάζει μια omni κεραία ασύρματη κάθε δημαρχείο/κοινότητα και να δίνει ίντερνετ όπου πιάνει...τόσο απλό θα ήταν !!! Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μονο κοντα στο δημαρχειο? Δηλαδη στους μεγαλους δημους τιποτα? Μια κεραια σε τοσα χιλιομετρα?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

εγώ το πιο απλό που σκεφτόμουν ήταν να βάζει μια omni κεραία ασύρματη κάθε δημαρχείο/κοινότητα και να δίνει ίντερνετ όπου πιάνει...τόσο απλό θα ήταν !!!

Θα ηταν αδικο για τους υπολοιπους που πληρωνουν δημοτικα τελη. Σαν αρχη θα ηταν καλο αλλα σιγα σιγα θα πρεπει να το επεκτεινει. Ετσι εγινε και στα Τρικαλα. Παντως ολοι οι Τουριστικοι προορισμοι θα πρεπει θα πρεπει να εχουν ασυρματο και ελευθερο Ιντερνετ. Να σημειωσω οτι το δικτυο των Τρικαλων δεν επιτρεπει την προσβαση σε ακαταλληλες και επικινδυνες ιστοσελιδες.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν αδικο για τους υπολοιπους που πληρωνουν δημοτικα τελη. Σαν αρχη θα ηταν καλο αλλα σιγα σιγα θα πρεπει να το επεκτεινει. Ετσι εγινε και στα Τρικαλα. Παντως ολοι οι Τουριστικοι προορισμοι θα πρεπει θα πρεπει να εχουν ασυρματο και ελευθερο Ιντερνετ. Να σημειωσω οτι το δικτυο των Τρικαλων δεν επιτρεπει την προσβαση σε ακαταλληλες και επικινδυνες ιστοσελιδες.

Ναι, δεν έχεις άδικο...αλλά τουλάχιστον θα μπορούσαμε να πάμε κάπου δίπλα (πλατεία,περιοχή) και να έχουμε πρόσβαση...και τουλάχιστον δεν είναι τραγικό και ούτε το κόστος είναι τέτοιο που να απαγορεύει κάτι ανάλογο. Ούτε εγώ θα έπιανα, αλλά αυτό σκέφτομαι για να αρχίσει ο κόσμος να το χρησιμοποιεί περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Στον Πειραια παντως στο Λιμανι και στο Δημ. Θεατρο οπως και ο Κορυδαλλος εχουν hotspots ελευθερα για τον κοσμο!! Και γενικα και αλλοι δημοι. Λαυριο, Αναβυσσος επισης, φανταζομαι και αλλου!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μονο κοντα στο δημαρχειο? Δηλαδη στους μεγαλους δημους τιποτα? Μια κεραια σε τοσα χιλιομετρα?

 

Αν ξεκινήσει έστω έτσι κάθε δήμος/κοινότητα...θα απλωθεί μετά το σύστημα...το θέμα είναι να παρέχουν μια υπηρεσία στους δημότες, εφόσον πληρώνουν τέλη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στον Πειραια στο Δημοτικο δουλευει το free wifi?

Γιατι οσες φορες εχω προσπαθησει δεν μπαινει.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Στον Πειραια στο Δημοτικο δουλευει το free wifi?

Γιατι οσες φορες εχω προσπαθησει δεν μπαινει.

 

Τουλαχιστον οσες φορες εχω προσπαθησει εγω εχω μπει κανονικα. Μην φανταστεις οτι ειναι και πολλες, με το κινητο κανω συνδεση για να λαβω κανα mail. Η αληθεια ειναι πως εχω κανω συνδεση καιρο τωρα, οποτε δεν ξερω αν αλλαξε κατι. :rolleyes:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά, γνωρίζει κανείς τίποτα για το ασύρματο δίκτυο Freenet στην Ανάβυσσο; Το πιάνω σαν σήμα με το netbook μου από τα Everest της περιοχής, αλλά δε γνωρίζω access point, εύρος σήματος κλπ. Όποιος γνωρίζει κάποια πληροφορία επιπλέον, παρακαλώ να ενημερώσεις με post. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...