Jump to content

Φωτογραφίες με το S III


giannis12a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπράβο φίλε μου, μπήκες στο νόημα.

Δοκίμασε και το HDR. Βάλε την πηγή του φωτισμού πίσω από το αντικείμενο, πχ. σε ηλιοβασίλεμα και πειραματισου με το φως.

 

Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Mια φωτο και απο μενα,πλατεια Συνταγματος στο Ναυπλιο Σαββατοβραδο χαλαρο ποτακι με θεα το καστρο μας.:D

http://img28.imageshack.us/img28/1733/brbv.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καστανιά Κοζάνης με θέα τη λίμνη Πολυφύτου. Καλοκαίρι 2013. Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ποστ σου με επηρέασε πολύ και από τότε αρχισα να τραβάω κάνα μακρο.

Τα αποτελέσματα....

Ξέρει κανένας πως μπορούμε σε τέτοιες φωτογραφίες να μην δείχνει θολό το τοπίο στο background αλλά καθαρό και εστιασμένο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με το macro θέμα μας; (στη συγκεκριμένες φωτο τα λουλούδια)

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας πως μπορούμε σε τέτοιες φωτογραφίες να μην δείχνει θολό το τοπίο στο background αλλά καθαρό και εστιασμένο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με το macro θέμα μας; (στη συγκεκριμένες φωτο τα λουλούδια)

 

Είναι αδύνατο μιας και έχει σταθερό διάφραγμα (f2.6 νομίζω). Για να το κάνεις αυτό θα έπρεπε να έχεις πολύ κλειστό διάφραγμα και συνεπώς πολύ μικρή ταχύτητα κλείστρου -> τρίποδο

Edited by aris71
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας πως μπορούμε σε τέτοιες φωτογραφίες να νει θολό το τοπίο στο background αλλά καθαρό και εστιασμένο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ το macro θέμα μας; (στη συγκεκριμένες φωτο τα λουλούδια)

 

Προσωπική μου άποψη, αλλά θεωρώ ότι αυτό το θόλωμα είναι που κάνει τη διαφορά. Πάντως με οποιαδήποτε φωτογραφική μηχανή θα πετύχεις αυτό που θες.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μια φωτογραφία από Πορταριά στο Πήλιο.

Είναι τραβηγμένη στα 6 mpx , γιατί μ'αρέσει να τις βλέπω σε widescreen.

Δεν είναι με την Στοκ κάμερα, αλλά με την A better camera από το μάρκετ κι ένα λούστρο με το perfectly clear.

Edited by giannis12a

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη, παρα πολυ καλη!!!και χρωματα σωστα και λεπτομερειες και βαθος πεδιου.συγχαρητηρια.

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Το τηλεφωνακι πάντως ένα χρόνο μετά ,συνεχίζει να δίνει ρέστα με τις φωτογραφίες που βγάζει.

 

Άλλη μία με HDR, από την Μακρινίτσα αυτή τη φορά. Βασικά διπλά είναι

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
οταν ανοιγω την καμερα μου κανει χιονια φενονται πολυ λιγο αλλα υπαρχουν σε σχεσι με αλλο s3 δεν εχω τοσο καθαρη εικονα ξερει κανεις τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τι έγινε βρε παιδιά αλλάξατε όλοι κινητό ή δςντραβατε πλέων φώτο με το σου3

 

Χθες τράβηξα δυο φωτογραφίες το εγγονάκι μου και απογοητευτηκα όταν τις ανέβασα στο φειςμπουκ... Η ανάλυση τους ήταν πολύ χαμηλή,βασικα νομίζω ότι είχαν πολύ θωρυβο.... Με αφορμή λοιπόν αυτό αποφάσισα να δω πως θα βελτιώσω τις φώτο μου.

Διάβασα ξανά όλο το θέμα και κατέληξα πως ο καλύτερος τρόπος είναι με φωτογραφία HDR και εναλλακτηκα παίζοντας με το ISO από 400-800

Κάποια άλλα προγράμματα που κατέβασα για λήψη φώτο δεν βοήθησαν ήταν και πολύ αργά στην λήψη.

Οποιαδιποτε γνώμη θα βοηθούσε.

 

Θα ανεβάσω και δείγματα για να δείτε τι πρόβλημα είχα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παρατηρησα οτι στις ακρες περιμετρικα εμφανιζει παραμορφωση,κατι σαν να στρογκυλευει την φωτογραφια.εχω neatrom 4.3.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Mια φωτο και απο μενα,πλατεια Συνταγματος στο Ναυπλιο Σαββατοβραδο χαλαρο ποτακι με θεα το καστρο μας.:D

http://img28.imageshack.us/img28/1733/brbv.jpg

στραβολεμιασα,:p

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...
πως το εκανες με μακρο??

 

Απλά πλησίασε το κινητό σου πολύ κοντά στο αντικείμενο που θέλεις και κλίκαρέ το για να εστιάσει. Βάλε και HDR για πιο ζωντανά χρώματα.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...