Jump to content

DOOM III gone gold


william blake
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kentoner2000 (29 Ιούλ. 2004 , 14:51)

 

ATi Rulez!

Aπλως καποιοι τα εχουν καλα με την nVidia και οτι παιχνιδια βγαζουν τα κανουν ετσι ωστε να εχουν καλυτερες αποδοσεις οι καρτες της nVidia :mad:

Υπαρχουν βεβαια και οι αλλοι που τα εχουν καλα με την ATi και ετσι τα παιχνιδια τους παιζουν καλυτερα σε καρτες με chipset της ΑΤι

 

Στο DOOM3 γίνεται κάπως το ανάποδο.

Εκτός απ'το γεγονός που η OpenGL της ATi είναι για τα μπάζα.

 

(Παρακαλώ όχι flames και η ίδια η ATi το παραδέχεται και προσπαθεί να ξαναγράψει την OpenGL για τις κάρτες της απ' την αρχή) :whistle:

 

Εκτός λοιπόν απ΄το προυγούμενο, η σειρά 6800 της nVidia έχει ενσωματωμένες εντολές για τα stencil shadows του Doom3.

Δηλαδή αντί το Doom3 να είναι για 6800, η 6800 είναι για το Doom3. :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zakkorn (29 Ιούλ. 2004 , 15:18)

 

Στο DOOM3 γίνεται κάπως το ανάποδο.

Εκτός απ'το γεγονός που η OpenGL της ATi είναι για τα μπάζα.

 

(Παρακαλώ όχι flames και η ίδια η ATi το παραδέχεται και προσπαθεί να ξαναγράψει την OpenGL για τις κάρτες της απ' την αρχή) :whistle:

 

Εκτός λοιπόν απ΄το προυγούμενο, η σειρά 6800 της nVidia έχει ενσωματωμένες εντολές για τα stencil shadows του Doom3.

Δηλαδή αντί το Doom3 να είναι για 6800, η 6800 είναι για το Doom3. :o

 

 

Στην Asus 9800XT που το δοκίμασα, σε ανάλυση 1280x1024, high settings (όχι ultra - αν και δεν είδα διαφορά), πάει μια χαρα το παιχνίδι.

 

Σε μερικές πίστες όπου υπάρχει πανικός, χρειάζεται λίγη βοήθεια ακόμα η κάρτα γραφικών, αλλά αν κάποιος παίξει σε 1024x768 δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Πάλι οκ είναι τα γραφικά - ακόμα και σε 800x600.

 

AAx2 για τα παραπάνω, σε P4 3Ghz με 2GB ram.

 

Πολύ σκοτάδι ρε παιδιά στο παιχνίδι :p

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα. Doom 3 rules παιδιά. Στην κορυφή των first person shooters μαζί με το Half Life και το System Shock 2. Τρομερή ατμόσφαιρα και μπόλικος χεσμεντές :Ρ

 

 

Από frames. Στο PC μου (Celeron 2.1 ghz με Radeon X800 Pro και 512 mb ram) κολλάει αρκετά σε 1024x768 με details στο medium (αλλά μόνο όταν έχει πάνω από 2-3 εχθρούς στην οθόνη. Δυστυχώς η CPU μου σκοτώνει το σύστημα).

 

Πάντως το παιχνίδι είναι απλά Κ Ο Ρ Υ Φ Η (και τα γραφικά του ΑΨΟΓΑ ακόμα και στα settings που το παίζω τώρα).

 

Σύντομα θα δοκιμάσω και με λίγο oc να δω τι θα καταφέρω.

 

Για να αναφέρω και νούμερα. Τις περισσότερες στιγμές (χωρίς αντιπάλους στην οθόν) το Doom 3 χτυπάει 40άρες FPS. Όταν βγάινουν 1-2 εχθροί πέφτει στα 10-15 frames και όταν παίζει μπόλικο ξύλο βλέπουμε ένα slideshow :P

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr ( 3 Αύγ. 2004 , 21:33)

 

Το πήρα σήμερα. Doom 3 rules παιδιά. Στην κορυφή των first person shooters μαζί με το Half Life και το System Shock 2. Τρομερή ατμόσφαιρα και μπόλικος χεσμεντές :Ρ

 

 

Από frames. Στο PC μου (Celeron 2.1 ghz με Radeon X800 Pro και 512 mb ram) κολλάει αρκετά σε 1024x768 με details στο medium (αλλά μόνο όταν έχει πάνω από 2-3 εχθρούς στην οθόνη. Δυστυχώς η CPU μου σκοτώνει το σύστημα).

 

Πάντως το παιχνίδι είναι απλά Κ Ο Ρ Υ Φ Η (και τα γραφικά του ΑΨΟΓΑ ακόμα και στα settings που το παίζω τώρα).

 

Σύντομα θα δοκιμάσω και με λίγο oc να δω τι θα καταφέρω.

 

Για να αναφέρω και νούμερα. Τις περισσότερες στιγμές (χωρίς αντιπάλους στην οθόν) το Doom 3 χτυπάει 40άρες FPS. Όταν βγάινουν 1-2 εχθροί πέφτει στα 10-15 frames και όταν παίζει μπόλικο ξύλο βλέπουμε ένα slideshow :P

 

Το πήρες ή το κατέβασες??? :confused:

Έχει βγει Ελλάδα? :wacko:

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr ( 3 Αύγ. 2004 , 19:33)

Από frames. Στο PC μου (Celeron 2.1 ghz με Radeon X800 Pro και 512 mb ram) κολλάει αρκετά σε 1024x768 με details στο medium (αλλά μόνο όταν έχει πάνω από 2-3 εχθρούς στην οθόνη. Δυστυχώς η CPU μου σκοτώνει το σύστημα).

 

Έλεος! Δηλαδή το παιχνίδι θέλει τουλάχιστον 2.6P4 για να παίξει σε 1024x768???

Και να πεις ότι έχεις καμιά παλιά κάρτα γραφικών...

 

Κάτι ξέρω και παίζω μόνο MAME τελευταία :p

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αρχές Σεπτέμβρη θα πάρω PC:

Ρ4 3.2GHz

2x 512MB RAM

ATI RADEON 9800PRO 128MB

 

Πιστεύετε ότι θα μπορέσω να το παίξω;

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gbil ( 3 Αύγ. 2004 , 23:22)

 

Έλεος! Δηλαδή το παιχνίδι θέλει τουλάχιστον 2.6P4 για να παίξει σε 1024x768???

Και να πεις ότι έχεις καμιά παλιά κάρτα γραφικών...

 

Κάτι ξέρω και παίζω μόνο MAME τελευταία :p

 

Ρε συ δεν παίζει ρόλο μόνο η VGA. Τι να καταφέρει να πρωτοκάνει ο κακομοίρης ο Celeron και η 512RAM?? :worry:

Δεν εκματεαλλέυονται την κάρτα ούτε στο 80%...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο OCing (η CPU στα 2.3 ghz και η κάρτα στα 500/500 (core/mem))το παιχνίδι έτρεχε πολύ πιο άνετα. BTW έχει έρθει σε πειρατικό στα γνωστά καταστήματα. Πάντως το χτυπάω original με την μία μόλις βγει. Τα αξίζει τα λεφτά του.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος htrul18 ( 4 Αύγ. 2004 , 01:41)

 

Παιδιά αρχές Σεπτέμβρη θα πάρω PC:

Ρ4 3.2GHz

2x 512MB RAM

ATI RADEON 9800PRO 128MB

 

Πιστεύετε ότι θα μπορέσω να το παίξω;

 

 

Γιατί όχι; :) Οκ θα είσαι πιστεύω.

 

Επίσης, η ΑΤΙ κυκλοφόρησε χθες, μια έκδοση των driver της, 4.9, που είναι beta ακόμα και θα κάνουν "καλύτερη δουλειά" στο Doom 3. Τους δοκίμασα τους drivers, αλλά κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση, βρίσκει πάλι την ίδια κάρτα γραφικών (άσχετα αν υπάρχει ήδη και δουλεύει στο σύστημα μια χαρά).

 

Υπάρχει μια άνοδο περίπου στα 3-4fps με τα πρώτα tests. Αναμονή.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος florinaperis ( 4 Αύγ. 2004 , 11:42)

 

 

Επίσης, η ΑΤΙ κυκλοφόρησε χθες, μια έκδοση των driver της, 4.9, που είναι beta ακόμα και θα κάνουν "καλύτερη δουλειά" στο Doom 3. Τους δοκίμασα τους drivers, αλλά κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση, βρίσκει πάλι την ίδια κάρτα γραφικών (άσχετα αν υπάρχει ήδη και δουλεύει στο σύστημα μια χαρά).

 

Υπάρχει μια άνοδο περίπου στα 3-4fps με τα πρώτα tests. Αναμονή.

 

Καμιά βελτίωση στα άλλα παιχνίδια (πχ FarCry) έχεις δει??? Λέω να τους κατεβάσω αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να κατεβάσω τον 4.9 beta ή τον 4.8 beta αφού ακόμα Doom3 δεν πήρα...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

epeidi kai ego autes tis meres arxisa ereuna agoras gia kenourgio PC se 1-2 vdomades thelo na mou peite ti proteinete gia karta grafikon

me athlon64 3,000

512mb mnimi (gia kana 2 mines k meta vlepoume)

 

pio poli thelo na sikonei CMR4,fifa,Vice city,NFSunderground

 

alla na kanei kati kai me doom3 :cool:

 

timi mexri 150-170euro an einai dinaton

 

 

thanks!

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος htrul18 ( 4 Αύγ. 2004 , 14:26)

 

Πέρη εσύ τι κάρτα έχεις;

 

 

Την 9800ΧΤ της Asus.

 

@Revan

Στο FarCry είδα διαφορά και με τους 4.7 όταν τους είχα κάνει εγκατάσταση. Υπάρχει μια διαφορά και με τους 4.8 beta (αυτούς έχω τώρα και στο FarCry βοήθησαν). Δεν δοκίμασα σε άλλα παιχνίδια, εκτός από το Americas Army, Doom 3 και FarCry (demo). Στα 2 τελευταία υπάρχει διαφορά στα frames. Περίπου στα 5+ κάτι fps (ανάλογα και τις επιλογές για AA από τον πίνακα ελέγχου για την κάρτα γραφικών).

 

@papathvas

Δεν είμαι βέβαιος για την τιμή της 9800Pro, αλλά πιστεύω ότι είναι μια καλή αγορά στα χρήματα αυτά, αν είναι εκεί περίπου και στα παιχνίδια που θέλεις θα είσαι οκ. Στο Doom 3 και στο HL2 το ίδιο, με νορμάλ ρυθμίσεις στην ανάλυση (1024x768). Αλλιώς πρέπει να βάλεις περισσότερα χρήματα να πας σε κάποια X800 για μεγαλύτερες αναλύσεις και περισσότερα fps.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ έφτασα το παιχνίδι στα τελευταία (νομίζω) επίπεδα (που είναι Κόλαση). Μάλλον απόψε το τερματίζω :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

paidia me thn fx5200 prolink pixelview 128 mb pou exw tha paixw to doom?

2.64ghz p4 768 ram sta 333mhz...

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δε μπορώ να το παίξω. Τι να κάνει η άμοιρη η Geforce3 Ti200; :p

Είχα παίξει την alpha version πριν 2 χρόνια περίπου και χωρίς εχθρούς έπιανε καμια 20αριά frames. Στις μάχες 1-2 και πολλά λέω. Αφού πυροβολούσα και ο ήχος καθυστερούσε 5-6 secs :lol:

Kαλο το παιχνίδι, αλλά δε θα φάμε και τα λεφτά μας για να παίξουμε το Doom 3 :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος saroy1982 ( 7 Αύγ. 2004 , 09:27)

 

paidia me thn fx5200 prolink pixelview 128 mb pou exw tha paixw to doom?

2.64ghz p4 768 ram sta 333mhz...

 

 

Όρκο δεν παίρνω, αλλά πιστεύω ότι θα τρέχει οκ σε 800x600 με medium settings. Υπάρχουν και οι ρυθμίσεις που μπορεί κάποιος να πειράξει και αυτές αφορούν π.χ. τις σκιές στο παιχνίδι όπου και να τις βγάλεις, δεν τρέχει κάτι.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

den iparxi provlima

 

emena se p4-2,53 me sapphire radeon 9500pro kai 768 mb ram (333) paizi mia xara

 

1280x1024 full detail

i moni mala... einai oti einai poli skotino kai den fenonte panta ola se tft

Link to comment
Share on other sites

Το έχει φέρει ο παπασωτηρίου (69€!!!) το είδα χθές.

την πρώτη φρίκη την έφαγα όταν πάτησα να κάνει detect το σύστημα μου και να μου προτείνει τις καλύτερες ρυθμίσεις.Αυτές ήταν:

800x600 high details no AA. Αυτά τα πρότεινε για P4@3.0 με 512 ram και 9800XT με 256mb!

Λέω μας δουλεύουν και το βάζω 1280x1024,ultra settings,2xAA.Αποτέλεσμα να κολλάει στα πρώτα 5-10 λεπτά και μετά να είναι απόλυτα playable(κατά την δική μου άποψη).μάλλον θέλει χρόνο να φορτώσει textures και τέτοια.

Α,με ίδιο επεξεργαστη και μνήμη αλλά 9700pro το παιχνίδι μου προτεινε 640x480 medium settings!

Δική μου κριτική για το παιχνίδι(αν και δεν το έχω παιξει πάρα πολύ):γραφικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ,ατμόσφαιρα από τις λίγες αλλά πολύ κουραστική η μαυρίλα και λίγο προβλέψιμο(όταν μπαίνεις σε ένα δωμάτιο και κλείνουν ξαφνικά ένα ένα τα φώτα,ξέρεις οτι κατι κακό θα συμβεί!)

Link to comment
Share on other sites

Στον φάκελο: C:\Program Files\Doom 3\base όπου βρίσκεται το Doom 3 (ή σε άλλο σημείο αν το έχετε αποθηκεύσει), υπάρχει το DoomConfig.cfg.

 

Ανοίξτε το με το Notepad, αφού πρώτα κάνετε ένα αντίγραφο του DoomConfig.cfg κάπου στον υπολογιστή σας.

 

 

Βρείτε μέσα στο DoomConfig.cfg τα παρακάτω και αλλάξτε τα εξής:

 

seta image_useCache "1" (από 0)

 

seta image_cacheMegs "768"

(Βάλτε 128 ή 256, ανάλογα την Ram που έχετε. Εγώ έχω 2GB ram και δοκίμασα με 768, όπου βοηθάει στο παιχνίδι)

 

seta image_cacheMinK "32768"

 

Μπορείτε να κατεβάσετε τους drivers 4.9 από την ΑΤΙ.

http://www.ati.com/support/infobase/4547.html

Βοηθούν στο opengl σχετικά με το παιχνίδι.

 

Αλλιώς, κατεβάστε αυτό:

http://freeweb.siol.net/razor256/downloads/Cat4.9bOGLUpdate.exe

 

Θα περάσει το atioglxx.dll στο \windows\system32 του υπολογιστή και το οποίο atioglxx.dll είναι από τους drivers της έκδοσης 4.9

 

Μόνο για ATI τα παραπάνω

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr ( 8 Αύγ. 2004 , 15:28)

 

Είδες μεγάλες διαφορές στα FPS με αυτά τα tweaks;

 

 

Σε κάποια σημεία ναι. Πιο ομαλά πάει το παιχνίδι, χωρίς διακοπές στις πίστες.

 

Συνήθως χρειάζονται σε συστήματα όχι και τόσο δυνατά. Οι drivers πάντως της ATI, βοήθησαν σίγουρα.

 

Π.χ. στα 1280x1024, πάει πολύ καλύτερα το παιχνίδι (9800XT)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lordelesar ( 8 Αύγ. 2004 , 06:47)

 

Το έχει φέρει ο παπασωτηρίου (69€!!!) το είδα χθές.

την πρώτη φρίκη την έφαγα όταν πάτησα να κάνει detect το σύστημα μου και να μου προτείνει τις καλύτερες ρυθμίσεις.Αυτές ήταν:

800x600 high details no AA. Αυτά τα πρότεινε για P4@3.0 με 512 ram και 9800XT με 256mb!

Λέω μας δουλεύουν και το βάζω 1280x1024,ultra settings,2xAA.Αποτέλεσμα να κολλάει στα πρώτα 5-10 λεπτά και μετά να είναι απόλυτα playable(κατά την δική μου άποψη).μάλλον θέλει χρόνο να φορτώσει textures και τέτοια.

Α,με ίδιο επεξεργαστη και μνήμη αλλά 9700pro το παιχνίδι μου προτεινε 640x480 medium settings!

Δική μου κριτική για το παιχνίδι(αν και δεν το έχω παιξει πάρα πολύ):γραφικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ,ατμόσφαιρα από τις λίγες αλλά πολύ κουραστική η μαυρίλα και λίγο προβλέψιμο(όταν μπαίνεις σε ένα δωμάτιο και κλείνουν ξαφνικά ένα ένα τα φώτα,ξέρεις οτι κατι κακό θα συμβεί!)

 

 

Ε και στο FarCry εμενα τα ιδια. Στα Advanced Video Settings οταν εβαζα auto detect τα πηγαινε ολα low ενω εχω P4 3.2Ghz Prescott με FX5700 256MB και 512MB RAM. Ενω εγω τωρα εχω σχεδον ολα high και το νερο Ultra High και παει μια χαρα το παιχνιδι :)

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα για κάρτες γραφικών της ΑΤΙ (και για όσους πειραματίζονται):

 

Με το παρακάτω tweak, είδα διαφορά σε 1280x1024, περίπου 10 Fps+.

 

Περιγραφή για το πως έγινε αυτό, θα δείτε εδώ.

 

Ανοίγωντας με το Winrar, το αρχείο pak000.pk4 που βρίσκεται στο C:\Program Files\Doom 3\base, θα βρείτε μέσα έναν φάκελο με το όνομα glprogs.

 

Μέσα στον φάκελο αυτό υπάρχει το αρχείο interaction.vfp. Αν διαβάσετε στο πρώτο link παραπάνω, με κάποιες αλλαγές στο αρχείο αυτό, υπάρχει άνοδο στα Fps.

 

Πιο εύκολα, κατεβάστε το αρχείο αυτό:

http://www.sunflower.com/~kyleb/humusd3atitweak.zip

 

Κάντε αποσυμπίεση το αρχείο στην επιφάνεια εργασίας π.χ.

 

Περιλαμβάνει έναν φάκελο με το όνομα glprogs και μέσα στον φάκελο αυτό, υπάρχει το αρχείο interaction.vfp (το οποίο θα πρέπει να μεταφέρετε στο pak000.pk4, που βρίσκεται στο C:\Program Files\Doom 3\base.

 

Ανοίξτε με το Winrar το pak000.pk4 και μετά κάντε αντιγραφή το interaction.vfp από το αρχείο που κατεβάσατε, στο glprogs που βρίσκεται μέσα στο pak000.pk4. Στο τέλος θα γίνει ανανέωση του pak000.pk4 από το Winrar.

 

(κρατήστε ένα ατνίγραφο αν θέλετε πρώτα, από το υπάρχον interaction.vfp, κάνοντας κλικ επάνω του και επιλέγοντας "Αποσυμπίεση" από το μενού του Winrar).

 

Δεν είδα διαφορά στα γραφικά (να είναι χειρότερα δηλαδή). Τα Fps όμως, σίγουρα ανέβηκαν στις μετρήσεις αλλά και μέσα στο παιχνίδι πάει πολύ καλύτερα στην συγκεκριμένη ανάλυση που το δοκίμασα.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...