Jump to content

Πρόγραμμα Antivirus: Προτάσεις


EchiDNA
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Exω δοκιμασει αρκετα antivirus! Εχω καταληξει στο antivir! Ειναι παναλαφρο, free,και βρισκει τα Π Α Ν Τ Α!! :)

 

Ο φιλος μπορει να το κατεβασει απο εδω: http://www.avup.de/personal/en/avwinsfx.exe

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 388
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το kaspersky οταν το εχεις σε ενα συγχρονο pc (pentium 4) και με μπολικη RAM (512)δεν καταλαβαινεις οτι ειναι βαρυ...στο δικο μου pc που ειναι 5 ετων,το kaspersky σε συγκριση με τα αλλα 8 antivirus που εχω δοκιμασει ηταν ελλεϊνο...ειναι ομως το κορυφαιο απο την αποψη των ιων που εντοπιζει..εχει την μεγαλυτερη database απο ολα...πιστευω οτι η "βαρυτητα" του ειναι αναλογη(σε σχεση με αλλα) και στα καινουργια pc (ασχετα εαν δεν καταλαβαινεις διαφορα...)παραδειγμα ειναι το οτι ακομα και στην τελευταια εκδοση του δεν αφηνει την εξεταση δισκων να ολοκληρωθει μετα απο εσφαλμενο τερματισμο σε windows ΜΕ(το ποιος τα χρησιμοποιει ακομα ειναι αλλο θεμα :P )

ενας καλος τροπος για να κατεβασεις αυτο που θελεις ειναι να γραψεις το ονομα του στο google και να βρεις τον επισημο διαδυκτιακο του τοπο...απο το site του το κανεις ενα download:αμα ειναι free τοτε ολα καλα...αμα ειναι shareware βρισκεις το καταλληλο "κλειδι" απο τα γνωστα site αναλογα με την εκδοση που εχεις...αμα δεν τα καταφερεις το κανεις ενα search απο τα προγραμματα peer to peer(kazaa,emule,dc++)

Link to comment
Share on other sites

Για παλια πισι, υπαρχει η 4.5 εκδοση.

Ουσιαστικα, αν δεν κανω λαθος, χρησιμοποιει την ιδια μηχανη με το 5.0, "τραβουνε" τα ιδια απντεητς, μα δεν εχουνε το ιδιο γραφικο περιβαλλον. Στο πισι σπιτι, (350 επεξεργαστη, 128 ραμ), δουλευει απλα αψογα.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Την εχω πατησει απειρες φορες, Εχω δοκιμασει οτι antivirous βρηκα και κατεληξα οτι με τον norton 2002 και με τον firefox αμα δεν κατευαζεις οτι βρεις μπροστα σου δεν την πατας. Norton 2002 παλιος αλλα καλος (ελαφρης για τα καινουργια μας συστιματα και αρκετα αποτελεσματικος)
Link to comment
Share on other sites

Το kaspersky οταν το εχεις σε ενα συγχρονο pc (pentium 4) και με μπολικη RAM (512)δεν καταλαβαινεις οτι ειναι βαρυ...στο δικο μου pc που ειναι 5 ετων,το kaspersky σε συγκριση με τα αλλα 8 antivirus που εχω δοκιμασει ηταν ελλεϊνο...ειναι ομως το κορυφαιο απο την αποψη των ιων που εντοπιζει..εχει την μεγαλυτερη database απο ολα...πιστευω οτι η "βαρυτητα" του ειναι αναλογη(σε σχεση με αλλα) και στα καινουργια pc (ασχετα εαν δεν καταλαβαινεις διαφορα...)παραδειγμα ειναι το οτι ακομα και στην τελευταια εκδοση του δεν αφηνει την εξεταση δισκων να ολοκληρωθει μετα απο εσφαλμενο τερματισμο σε windows ΜΕ(το ποιος τα χρησιμοποιει ακομα ειναι αλλο θεμα :P )

ενας καλος τροπος για να κατεβασεις αυτο που θελεις ειναι να γραψεις το ονομα του στο google και να βρεις τον επισημο διαδυκτιακο του τοπο...απο το site του το κανεις ενα download:αμα ειναι free τοτε ολα καλα...αμα ειναι shareware βρισκεις το καταλληλο "κλειδι" απο τα γνωστα site αναλογα με την

εκδοση που εχεις...αμα δεν τα καταφερεις το κανεις ενα search απο τα προγραμματα peer to peer(kazaa,emule,dc++)

 

 

Η νέα έκδοση 5χχ είναι πιό ελαφριά από τις παλιότερες τόσο σε μηχανή αναζήτησης ,όσο και γραφικά .Μπορείς επίσης να διαγράψεις και ιούς σε υποκαταλόγους σε συμπιεσμένα αρχεία

Ενα όμως σοβαρό μειονέκτημα των kaspersky είναι ότι δεν μπορείς να το "αγοράσεις" πέρα από 6 μηνο ,και πρέπει κάθε τόσο ν'άναζητάς κλειδιά.

 

Προσωπικά γι αυτό τον τελευταίο λόγο,χρησιμοποιώ πολύγλωσο (και Eλληνικό) F-secure 4.51 που παρέχει με ισόβιες ανανεώσεις τώρα την μηχανή αναζήτησης του F-Secure 2005 ,χωρίς βαρύ γραφικό περιβάλλον .Νομίζω ότι βρίσκει περισσότερα ,ειδικά στα πονηρά αρχεία με key generators κλπ -Προτείνω πάντως μνήμη >512MB για όποιον θέλει να το χρησιμοποιήσει

 

http://www.internetstandard.pl/ftp/pobierz/pc/507.html

(Basic FTP -Trial version)

Link to comment
Share on other sites

Ενα όμως σοβαρό μειονέκτημα των kaspersky είναι ότι δεν μπορείς να το "αγοράσεις" πέρα από 6 μηνο ,και πρέπει κάθε τόσο ν'άναζητάς κλειδιά.

 

Tι εννοείς...;

Εγώ έχω την 5 κάτι από τον Σεπτέμβριο του 2004 με το ίδιο κλειδί χωρίς κανένα πρόβλημα στα updates.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει πότε σου λήγει ?

Η αργότερη που κυκλοφορεί σto Ιnternet για την version 5.20 pro είναι για 2/2006 -Μετά τι γίνεται ?-Θα ξαναβάζουμε νέα έκδοση Αntivirus με ότι αυτό συνεπάγεται ?

Link to comment
Share on other sites

Egw 8a sou sinistousa to Antiviren-Kit 2005 Professional pou to exw kai eimai para polu euxaristimenos, 8a to breis stin http://www.gdata.de

Edw den uparxoun plirofwries posa update uparxoun ton mina

i to

Bitdefender 8.0 Standart 8a to breis stin selida http://www.bitdefender.de

Exei 54 Updates to mina kai an bgei kapio kainourgio Virus se ligotero apo 4 wres uparxei update.

i to

Kaspersky Anti-Virus Personal 5.0 8a to breis stin selida http://www.kaspersky.de

Exei 573 Updates to mina kai an bgei kapio kainourgio Virus se ligotero apo 4 wres uparxei update.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει πότε σου λήγει ?

Η αργότερη που κυκλοφορεί σto Ιnternet για την version 5.20 pro είναι για 2/2006 -Μετά τι γίνεται ?-Θα ξαναβάζουμε νέα έκδοση Αntivirus με ότι αυτό συνεπάγεται ?

 

Ενδεκατος Δυο Χιλιαδες Εξι (11/2006)

Εν' ιφ γιου ντοντ μπιλιβ μι, ιτ ιζ πριτυ ιζι του κριεητ ε πριντσκριν.

Και το εχω ηδη απο τον Οκτωβριο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει πότε σου λήγει ?

Η αργότερη που κυκλοφορεί σto Ιnternet για την version 5.20 pro είναι για 2/2006 -Μετά τι γίνεται ?-Θα ξαναβάζουμε νέα έκδοση Αntivirus με ότι αυτό συνεπάγεται ?

 

To έβαλα τον Σεπτ 2004 και λήγει τον Σεπτ 2005!

Εκδοση που έχω είναι 5.0.149

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Η λήξη του προγράματος σε σύντομο χρονικό διάστημα (έστω και ένα έτος) για να σε αναγκάσουν να βάλεις νέα έκδοση antivirus ,(που συνήθως μετά έχεις conflict στο σύστημα σου,επειδή μένουν κατάλοιπα )...δεν είναι πρακτικό.--Το kaspersky δυστυχώς δεν αναβαθμίζει την μηχανή αναζήτησης με τις ανανεώσεις ,κρατώντας το παλαιό γραφικό περιβάλλον όπως άλλα Αntivirus (όχι εκδόσεις 2005)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ποιό δεν είναι για 1 έτος...;

 

Από αυτά που έχω δοκιμάσει πριν "κολλήσω" στο Ελληνικό F-Secure 4.51

NOD32,Symantec (Norton) Corporate,Pc-Cillin.

Oλα κάνουν ανανέωση και της search engine με τα updates ,τουλάχιστον για 2 έτη (Eννοείται πρέπει να βρείς να τα "αγοράσεις")

Link to comment
Share on other sites

Η λήξη του προγράματος σε σύντομο χρονικό διάστημα (έστω και ένα έτος) για να σε αναγκάσουν να βάλεις νέα έκδοση antivirus ,(που συνήθως μετά έχεις conflict στο σύστημα σου,επειδή μένουν κατάλοιπα )...δεν είναι πρακτικό.--Το kaspersky δυστυχώς δεν αναβαθμίζει την μηχανή αναζήτησης με τις ανανεώσεις ,κρατώντας το παλαιό γραφικό περιβάλλον όπως άλλα Αntivirus (όχι εκδόσεις 2005)

 

Φιλε μου, καλησπερα.

Καταρχας, δεν υπαρχει κονφλικτ.

Επειδη εχω εγκαταστησει και απεγκαταστησει αρκετα αντιβαηρους, ειτε απο την ιδια εταιρεια σε διαφορετικες εκδοσεις (π.χ Kaspersky 4.5 και αργοτερα Kaspersky 5.0) ειτε απεγκαθιστωντας αντιβαηρους της Χ εταιρειας και εγκαθιστωντας ενα αλλο, μιας Ψ εταιρειας.

Ποτε μου δεν αντιμετωπισα προβλημα στο "καινουριο" σοφτγουεαρ.

 

Επισης, η νομιμη λειτουργεια ενος κλειδιου για τα Kaspersky ειναι το ενα ετος (αγορασμενο Key), τωρα, απο "αντιγραμμενα" keys, μεχρι και δυο-δυομιση ετη.

 

Οσο για τις αναβαθμισεις;

Σε ποια μηχανη αναζητησης, αναφερεσαι ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, καλησπερα.

Καταρχας, δεν υπαρχει κονφλικτ.

1) Επειδη εχω εγκαταστησει και απεγκαταστησει αρκετα αντιβαηρους, ειτε απο την ιδια εταιρεια σε διαφορετικες εκδοσεις (π.χ Kaspersky 4.5 και αργοτερα Kaspersky 5.0) ειτε απεγκαθιστωντας αντιβαηρους της Χ εταιρειας και εγκαθιστωντας ενα αλλο, μιας Ψ εταιρειας.

Ποτε μου δεν αντιμετωπισα προβλημα στο "καινουριο" σοφτγουεαρ.

 

2) Επισης, η νομιμη λειτουργεια ενος κλειδιου για τα Kaspersky ειναι το ενα ετος (αγορασμενο Key), τωρα, απο "αντιγραμμενα" keys, μεχρι και δυο-δυομιση ετη.

 

3) Οσο για τις αναβαθμισεις;

Σε ποια μηχανη αναζητησης, αναφερεσαι ακριβως;

 

1) Oταν κάνεις αναζητιση στην registry με πχ το Registry crawler πολλές καταχωρήσεις (πχ Noron,F-secure,PCcillin) που εντοπίζονται δεν σβηνουν με τίποτε -Aν βαλεις ελαφριά Αntivirus δεν έχουν πρόβλημα σε εγκατάσταση αλλά αν βάλεις "ισχυρότερο" γίνεται μπέρδεμα στο σερφαρισμα στο internet με ψευδοσυναγερμούς

 

2) Αν έχεις τέτοιο κλειδί από σήμερα για 2 ετη στην 5.20pro ,στείλε μου PM

 

 

3) Αναφέρομαι στις scan engine όπως σωστά ανεφερε ο "spartak"

Link to comment
Share on other sites

Για παλια πισι, υπαρχει η 4.5 εκδοση.

Ουσιαστικα, αν δεν κανω λαθος, χρησιμοποιει την ιδια μηχανη με το 5.0, "τραβουνε" τα ιδια απντεητς, μα δεν εχουνε το ιδιο γραφικο περιβαλλον. Στο πισι σπιτι, (350 επεξεργαστη, 128 ραμ), δουλευει απλα αψογα.

 

:)

 

και εγω για την 4.5 μιλαω! με 550 Mhz και 768 RAM!! δε ξερω...για μενα ηταν απο τα βαρυτερα που εχω δει ποτε...μαζι με το F-Secure! παρεμπιπτοντως εχω και εγω ενα κλειδι που ληγει το 2007...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το avast και στα 3 μηχανήματα μου και εκτός από τσάμπα είναι και καλό! ;)

 

είσαι σίγουρος...; :rolleyes:

Κάνε ένα check με το Kaspersky δοκιμαστικά και θα σου βγάλει ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος...; :rolleyes:

Κάνε ένα check με το Kaspersky δοκιμαστικά και θα σου βγάλει ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

 

Ποτέ δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος, αν δεν προσέχεις τις κινήσεις σου κανένα antivirus δεν σε σώζει... Έχω 4 χρόνια να κολλήσω ιο και δεν είναι το antivirus... Με το avast είμαι ικανοποιημένος πάντως, το Kaspersky το είχα δοκιμάσει παλιότερα και μου είχε φανεί λίγο στριφνό.

Link to comment
Share on other sites

To Antivirus του Ζοnealarm ,είναι από συνεργαζόμενη μικρή αμφίβολη εταιρία -Αμα βρώ το link θα το ποστάρω -Καλύτερα Ξέχνα το .

 

Οποιος έχει για το Κarpersky 5.20pro κλειδί από σήμερα > 8 μήνες να μου στείλει PM -Ψάχνω τα διετής διάρκειας που ανεφέρθηκαν ,αλλά τίποτε ! (τόσο και για την personal έκδοση ,πάνω από 11 μήνες δεν βρήκα...)

Link to comment
Share on other sites

@spartak το κλειδι που εχω ειναι για την εκδοση personal pro 4.5.μετα απο αυτην δεν κατεβασα την 5 γιατι οπως εξηγησα μοθ ειχε σπασει τα νευρα.δε ξερω αμα κανει για την 5.στην 4.5 παντως λειτουργησε κανονικοτατα και κατεβαζε κανονικα τα updates.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...