Jump to content

Blackberry Q10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα δεν είναι μόνο αν μπορώ να κάνω χρήση εγγύησης.. Το θέμα είναι και η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω. Κοινώς μέσω expansys πρέπει να το στείλω έξω και να περιμένω κανένα μήνα?

 

Λόγω εργασίας είναι αδύνατον να είμαι χωρίς τηλέφωνο. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω αγοράσει ποτέ κινέζικο. Έχουν εγγύηση αλλά πρέπει να το στείλεις και να περιμένεις κανένα δίμηνο.

 

από expansys ,προσωπικα εγώ από αθηνα που το έστειλα σε 10 ημερες σύνολο είχα καινούργια συσκευή .

10 ημερες άντε 15 δεν νομίζω να είναι πρόβλημα :)

Μην συγκρίνεις κινεζιες κ.τ.λ και αποστολές προς κινα κτλ που κάνουν πάνω από μηνα .....και άμα θα σου ρθει και η συσκευή πίσω....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

από expansys ,προσωπικα εγώ από αθηνα που το έστειλα σε 10 ημερες σύνολο είχα καινούργια συσκευή .

10 ημερες άντε 15 δεν νομίζω να είναι πρόβλημα :)

Μην συγκρίνεις κινεζιες κ.τ.λ και αποστολές προς κινα κτλ που κάνουν πάνω από μηνα .....και άμα θα σου ρθει και η συσκευή πίσω....

 

15 ημέρες είνα καλός χρόνος. Ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα το κοιτάξω σοβαρά. Λίγο που κοίταξα έχει σε διαθεσιμότητα το classic.

 

Παρεμπιπτόντως νομίζω ότι και η Vodafone προσφέρει το q10 στα 299

Edited by Getapen
Link to comment
Share on other sites

Eιχα βαλει το q10 στο ντουλαπι για κανα μηνα περιπου, και το εβγαλα ξανα πριν 5-6 μερες να το χρησιμοποιω σαν πρωτο.Απλα απιστευτη συσκευη..Μενω εκπληκτος καθε φορα που τη χρησιμοποιω..Το πρωτο παραπονο που εχω, ειναι το σχετικα αργο και non fluent browser.Ισως κανουν πουλακια και τα ματια μου βεβαια :lol: To δευτερο παραπονο, ειναι οταν ακουω μουσικη απο τα ακουστικα (δεν ειναι της BlackBerry, αργει πολυ να ανταποκριθει η συσκευη, οταν παταω το pause/play.Κανει 5-6 δευτερολεπτα να παρει την εντολη.

 

Αυτο που ακομα δεν μπορω να φτιαξω, ειναι το blend με το iPad mini..Κανει μονιμως connect και disconnect..:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω αμεσα q10 για δωρο στην γυναικα...μαυρο και να μην ξεπερναει τα 120 ευρω γιατι απλα δεν εχω αλλα!!!πληρωνω και τα μεταφορικα για Λεσβο
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος όταν το τηλέφωνο είναι σε mode φωτογραφικής μηχανής να τραβάει φωτογραφίες πατώντας κάποιο απο τα πλαινά πλήκτρα και όχι το εικονίδιο στην οθόνη?

 

Επίσης υπάρχει τρόπος να ζουμάρει χρησιμοποιωντας τα πληκτρα + - αντί την οθόνη αφής?

 

Ευχαριστώ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω προσθέσει το gmail account μου από τα settings και έχω ενεργοποιήσει την επιλογή που λέει use push when available. Παρόλα αυτά, όχι μόνο δεν φαίνεται να δουλεύει το push, αλλά ενώ ξέρω ότι έχω νέο μήνυμα κάνω manual refresh στο hub και πάλι δεν έρχεται. Επίσης και αυτά που θα έρθουν, όταν έρθουν, τις περισσότερες φορές δεν έχω κάποια ξεκάθαρη ένδειξη ότι έχω κάτι νέο. Πρέπει να πάω στο hub επί τούτου να δω αν έχω νέο notification. Σημειώνω ότι το προφίλ που έχω είναι το vibrate. Τι κάνω λάθος? Edited by lordelesar
Link to comment
Share on other sites

Έχω προσθέσει το gmail account μου από τα settings και έχω ενεργοποιήσει την επιλογή που λέει use push when available. Παρόλα αυτά, όχι μόνο δεν φαίνεται να δουλεύει το push, αλλά ενώ ξέρω ότι έχω νέο μήνυμα κάνω manual refresh στο hub και πάλι δεν έρχεται. Επίσης και αυτά που θα έρθουν, όταν έρθουν, τις περισσότερες φορές δεν έχω κάποια ξεκάθαρη ένδειξη ότι έχω κάτι νέο. Πρέπει να πάω στο hub επί τούτου να δω αν έχω νέο notification. Σημειώνω ότι το προφίλ που έχω είναι το vibrate. Τι κάνω λάθος?

 

Στις ρυθμίσεις, εκεί που έχεις βάλει το push when available, έχει να επιλέξεις και ποιους φακέλους θα συγχρονίζεις με το BlackBerry σου. Έλεγξε αν είναι επιλεγμένοι οι φάκελοι που θέλεις.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις, εκεί που έχεις βάλει το push when available, έχει να επιλέξεις και ποιους φακέλους θα συγχρονίζεις με το BlackBerry σου. Έλεγξε αν είναι επιλεγμένοι οι φάκελοι που θέλεις.

Είναι κανονικά επιλεγμένοι όλοι οι φάκελοι. Γενικά φαίνεται να κάνει το sync manually, κάθε 5-15-30 λεπτά, όσα έχει στη ρύθμιση. Δηλαδή και αυτά που θα διαβάσω ή διαγράψω θα κάνουν τον αντίτοιχο χρόνο για να φανεί η αλλαγή στις άλλες συσκευές. Διαβάζοντας στο crackberry λένε ότι για να εμφανίζεται η ρύθμιση push when available σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις είναι σωστές και βλέπει ότι υπάρχει διαθέσιμη σαν επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανονικά επιλεγμένοι όλοι οι φάκελοι. Γενικά φαίνεται να κάνει το sync manually, κάθε 5-15-30 λεπτά, όσα έχει στη ρύθμιση. Δηλαδή και αυτά που θα διαβάσω ή διαγράψω θα κάνουν τον αντίτοιχο χρόνο για να φανεί η αλλαγή στις άλλες συσκευές. Διαβάζοντας στο crackberry λένε ότι για να εμφανίζεται η ρύθμιση push when available σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις είναι σωστές και βλέπει ότι υπάρχει διαθέσιμη σαν επιλογή.

 

 

Αν εννοείς να έχει την απόκριση του BIS/BES το push mail δυστυχώς, εκ πείρας μπορώ να πω οτι δεν είναι το ίδιο απο το λειτουργικό 10 και μετά που καταργήθηκε η υποχρεωτική χρήση και μπορούσες να δουλέψεις το ΒΒ με απλό data plan.

Παρόλα αυτά μήπως δεν έχεις καλή κάλυψη στο σημείο όπου βρίκσεσαι όταν παρατηρείς καθυστερηση στο "κατέβασμα" των εισερχόμενων μηνυμάτων mail? Γιατί ναι μεν υπάρχει μια μικρή διαφορά αλλά είναι τόσο μικρή που συχνά δνε γίνεται αντιληπτή.

 

Π.Χ εχω σεταρισμένα 3 accounts Yahoo, Gmail και Hotmail και κατεβάζουν σχεδον ταυτόχρονα με το Laptop στο BB όταν έχω καλή κάλυψη δικτύου 3G/4G.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να έχει την απόκριση του BIS/BES το push mail δυστυχώς, εκ πείρας μπορώ να πω οτι δεν είναι το ίδιο απο το λειτουργικό 10 και μετά που καταργήθηκε η υποχρεωτική χρήση και μπορούσες να δουλέψεις το ΒΒ με απλό data plan.

Παρόλα αυτά μήπως δεν έχεις καλή κάλυψη στο σημείο όπου βρίκσεσαι όταν παρατηρείς καθυστερηση στο "κατέβασμα" των εισερχόμενων μηνυμάτων mail? Γιατί ναι μεν υπάρχει μια μικρή διαφορά αλλά είναι τόσο μικρή που συχνά δνε γίνεται αντιληπτή.

 

Π.Χ εχω σεταρισμένα 3 accounts Yahoo, Gmail και Hotmail και κατεβάζουν σχεδον ταυτόχρονα με το Laptop στο BB όταν έχω καλή κάλυψη δικτύου 3G/4G.

Τελικά είχα άλλο θέμα, γιαυτό δεν έρχονταν τα mails. Προφανώς έκανε ακόμα το indexing των μηνυμάτων και το PIM services κυριολεκτικά έλιωνε τη συσκευή. Έτρωγε την μπαταρία σε 2 ώρες και έκαιγε μονίμως. Αυτό για 24 ώρες περίπου όταν το κατάλαβα και το άφησα στην ησυχία του να κάνει ότι είναι να κάνει. Γιαυτό αργούσαν. Τώρα είναι μια χαρά αν και ακόμα δεν έχει την απόκριση που έχουν τα android στο gmail (λογικό).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχα άλλο θέμα, γιαυτό δεν έρχονταν τα mails. Προφανώς έκανε ακόμα το indexing των μηνυμάτων και το PIM services κυριολεκτικά έλιωνε τη συσκευή. Έτρωγε την μπαταρία σε 2 ώρες και έκαιγε μονίμως. Αυτό για 24 ώρες περίπου όταν το κατάλαβα και το άφησα στην ησυχία του να κάνει ότι είναι να κάνει. Γιαυτό αργούσαν. Τώρα είναι μια χαρά αν και ακόμα δεν έχει την απόκριση που έχουν τα android στο gmail (λογικό).

Ειδικά gmail εμενα ειναι real time με τον υπολογιστη!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω συγχρόνως 5 κινητά (τελευταία γενιά android & iphone) και τα αλλαζω συνεχώς. Εκτός απο το ψυχολογικό πρόβλημα που προφανώς έχω, το σίγουρο είναι οτι η μια απο τις δυο καρτες κλώνους είναι πάντα στο q10.

Πρόσφατα (εχθες) επαθα και εγώ τη ζημιά με τη sim reader και το έστειλα για επισκευή την ωρα που άλλαζα σε BB os7. Ελπίζω να μην το πληρωσω καινούργιο... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΝ ΤΟ Q10.

Οικογένεια, φίλους, δουλειά και γέλιο :lol:. Τι άλλο να θέλει κανείς; (η υγεία είναι προαπαιτούμενο...)
Link to comment
Share on other sites

Το εργοστασιακο handsfree αρνειται να δουλέψει στη συσκευη ενω μέχρι χθες δούλευε κανονικά. Αλλα ακουστικα παίζουν κανονικά στη συσκευη και ενεργοποιουν το ραδιοφωνο. Επισης το handsfree σαν ακουστικα δουλεύει σε λαπτοπ κανονικα. Εχει κανενας καποια ιδεα να μου πει τι στην ευχη μπορει να παιζει? Καλώδιο η υποδοχη βυσματος τα έφτυσε?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το εργοστασιακο handsfree αρνειται να δουλέψει στη συσκευη ενω μέχρι χθες δούλευε κανονικά. Αλλα ακουστικα παίζουν κανονικά στη συσκευη και ενεργοποιουν το ραδιοφωνο. Επισης το handsfree σαν ακουστικα δουλεύει σε λαπτοπ κανονικα. Εχει κανενας καποια ιδεα να μου πει τι στην ευχη μπορει να παιζει? Καλώδιο η υποδοχη βυσματος τα έφτυσε?

 

Το ίδιο ακριβώς είχα πάθει σε ένα Nokia παλιότερα. Δε νομίζω να είναι τα handsfree.. Πάντως, ρώτησε στο κατάστημα που το πήρες, στο κατάστημα που έχει αναφερθεί προηγουμένως και έχει γραφτεί ότι κάνει καλή δουλειά, όσο μπορείς περισσότερα. Είναι κρίμα να ανοιχτεί μια τόσο ωραία συσκευή (καιρό έχω να πιάσω τόσο ποιοτική συσκευή) και να μη φταίει η υποδοχή. Θέλω να πιστεύω ότι είμαι λάθος. :)

 

Επίσης, αν έχει κάποιος γνωστός σου BlackBerry, δοκίμασε και τα δικά του hands free.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το εργοστασιακο handsfree αρνειται να δουλέψει στη συσκευη ενω μέχρι χθες δούλευε κανονικά. Αλλα ακουστικα παίζουν κανονικά στη συσκευη και ενεργοποιουν το ραδιοφωνο. Επισης το handsfree σαν ακουστικα δουλεύει σε λαπτοπ κανονικα. Εχει κανενας καποια ιδεα να μου πει τι στην ευχη μπορει να παιζει? Καλώδιο η υποδοχη βυσματος τα έφτυσε?

 

Αντιμετώπισα και εγώ το ίδιο θέμα και ήταν θέμα βυσματος κατά πάσα πιθανότητα. Το κακό είναι ότι αναγκαστικά στο τέλος να το πουλήσω δυστυχώς δεδομένης της απουσίας αντιπροσωπείας στην Ελλάδα και σέρβις εντός εγγύησης άνευ χρεωσης.Το χειρότερο από όλα ότι γύρισα στα. Android. .και το λέω μετά λύπης γιατί σαν το bb κανένα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος κάπου προηγουμένως έχει αναφερθεί κάποιο service στην Αθηνα που αναλαμβάνει Blakberry. Μπορείτε να μου δώσετε κάποια στοιχεία επικοινωνίας αν εχετε την καλωσύνη?

 

Ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος κάπου προηγουμένως έχει αναφερθεί κάποιο service στην Αθηνα που αναλαμβάνει Blakberry. Μπορείτε να μου δώσετε κάποια στοιχεία επικοινωνίας αν εχετε την καλωσύνη?

 

Ευχαριστω

 

irepair.gr στην Κηφισίας όχι στην Γλυφάδα.

Googlαρε το τηλέφωνο τους.

Μακράν ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα σε άπειρα Blackberry.

Δεν κάνω διαφήμιση, απλός πελάτης τους είμαι μετά από πολύ ψάξιμο για καλό service.

Link to comment
Share on other sites

irepair.gr στην Κηφισίας όχι στην Γλυφάδα.

Googlαρε το τηλέφωνο τους.

Μακράν ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα σε άπειρα Blackberry.

Δεν κάνω διαφήμιση, απλός πελάτης τους είμαι μετά από πολύ ψάξιμο για καλό service.

 

Εγω παντως πριν απο κανα διμηνο που ειχα επικοινωνησει τηλεφωνικα μαζι τους μου ειπαν πως δεν αναλαμβανουν bb συσκευες.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος κάπου προηγουμένως έχει αναφερθεί κάποιο service στην Αθηνα που αναλαμβάνει Blakberry. Μπορείτε να μου δώσετε κάποια στοιχεία επικοινωνίας αν εχετε την καλωσύνη?

 

Ευχαριστω

 

 

καλη επιλογη ειναι και το netphone.gr στην καλλιθεα.εχει τυχει να στειλω παλαιοτερα ενα 9700 με προβλημα στο μικροφωνο και με πηραν τηλ να μου πουν οτι δεν υπαρχει προβλημα και μου το εστειλαν πισω.οντως το κινητο δεν ειχε προβλημα .ειχε κουνηθει λιγο το ακουστικο και εφτιαξε μονο του.

επισης και το irepair.gr οπως ειπε και ο φιλος konkart .αλλα οχι στην γλυφαδα,δεν το εχουν με τα bb εκει.το παραπανω κινητο μου ειπαν οτι δεν φτιαχνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος κάπου προηγουμένως έχει αναφερθεί κάποιο service στην Αθηνα που αναλαμβάνει Blakberry. Μπορείτε να μου δώσετε κάποια στοιχεία επικοινωνίας αν εχετε την καλωσύνη?

 

Ευχαριστω

 

Netphone.gr με κλειστα ματια.Ειχα θεμα με την σιμ, πηρα το iRepair, και μου ειπαν 80, και κοιταξα να τους αποφυγω γιατι ειχα θεμα με αυτους παλιοτερα, μετα βρηκα ενα αλλο μαγαζι αλλα δεν ειχαν αμεσα το ανταλλακτικο και τελος κατεληξα στο netphone. Δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα, και μου το φτιαξαν αμεσα με 40.Εγω αυτους θα προτεινα.

Link to comment
Share on other sites

έχετε να μου προτείνετε ένα αξιόπιστο screen protector για το q10?

εάν είναι σε glass ακόμη καλύτερα...

έχω βαρεθεί να βλέπω την οθόνη με δαχτυλιές...

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

έχετε να μου προτείνετε ένα αξιόπιστο screen protector για το q10?

εάν είναι σε glass ακόμη καλύτερα...

έχω βαρεθεί να βλέπω την οθόνη με δαχτυλιές...

 

Έχω πάρει και έχω βάλει της Sentio, αυτά που πωλούν στο Πλαίσιο. Ευχαριστημένος είμαι. 2 έχει μέσα στης συσκευασία. Πάντως, μη νομίζεις ότι θα γλυτώσεις και πολλές δαχτυλιές.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει και έχω βάλει της Sentio, αυτά που πωλούν στο Πλαίσιο. Ευχαριστημένος είμαι. 2 έχει μέσα στης συσκευασία. Πάντως, μη νομίζεις ότι θα γλυτώσεις και πολλές δαχτυλιές.

 

το glass πιστεύεις είναι καλύτερο??

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

το glass πιστεύεις είναι καλύτερο??

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου tempered glass... Οπότε , δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου πω. Περίμενε λίγο γιατί, αν θυμάμαι καλά, κάποιος από εδώ έχει στο q10 του glass.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...