Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Παιδια δοκιμασα ετσι για πλακα τον launcher xperia home απο z1 ! Το κατεβασα απο xda ως ported app και τρεχει τελεια απλα! Ελαφρυς και πολυ smooth! Μου εκανε μεγαλη εντυπωση!
Link to comment
Share on other sites

Mέχρι πριν λίγο καιρό ήμουν ευχαριστημένος με Tw launcher (μη γελάτε :p)

Αποφάσισα να δοκιμάσω τον apex επί πληρωμή, από όταν έδωσε τη δυνατότητα να βάζεις όπως θες τα εικονίδια στο app drawer.

Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα - για μένα - είναι deal breaker!

 

Μου καταναλώνει γύρω στα 100mb (τον έχω δει και 50 αλλά και σχεδόν 200!)

Είναι λίγο γενική η ερώτηση: πόση ram δεσμεύουν οι διάφοροι άλλοι;

Είναι ανάλογα και με τις ρυθμίσεις του καθενός φαντάζομαι... αλλά υπάρχουν τρελές διαφορές;

 

Εγώ όταν ανοίγω τις ρυθμίσεις του nova φτάνει 100+ μετά από λίγη ώρα επιστρέφει στο 46.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να δοκιμασω κατι αλλο εκτος απο τον tsf αλλα αυτο που με κρατάει σε αυτον ειναι η πλαινη μπαρα-μενου που έχει καθώς το βρισκω πολυ βολικο να εχω εφαρμογες εκει, υπάρχει κάποιος αλλος launcher να έχει κατι παρόμοιο; ο next εχει αυτη την επιλογη;

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να δοκιμασω κατι αλλο εκτος απο τον tsf αλλα αυτο που με κρατάει σε αυτον ειναι η πλαινη μπαρα-μενου που έχει καθώς το βρισκω πολυ βολικο να εχω εφαρμογες εκει, υπάρχει κάποιος αλλος launcher να έχει κατι παρόμοιο; ο next εχει αυτη την επιλογη;

 

Δεν ξέρω σε ποια πλαϊνή μπάρα αναφέρεσαι, αλλά πιθανολογώ πως είναι κάτι σαν και αυτό.

Αν ναι, μπορείς εύκολα να βάλεις όποιον launcher θέλεις συν την εφαρμογή (υπάρχουν και άλλες, μπορείς να ελέγξεις στο Similar). ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποια πλαϊνή μπάρα αναφέρεσαι, αλλά πιθανολογώ πως είναι κάτι σαν και αυτό.

Αν ναι, μπορείς εύκολα να βάλεις όποιον launcher θέλεις συν την εφαρμογή (υπάρχουν και άλλες, μπορείς να ελέγξεις στο Similar). ;)

 

αυτο εννοει

απλα ο tsf την εχει απο μονος του

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να δοκιμασω κατι αλλο εκτος απο τον tsf αλλα αυτο που με κρατάει σε αυτον ειναι η πλαινη μπαρα-μενου που έχει καθώς το βρισκω πολυ βολικο να εχω εφαρμογες εκει, υπάρχει κάποιος αλλος launcher να έχει κατι παρόμοιο; ο next εχει αυτη την επιλογη;

 

Για δες τον action launcher

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα κατέβασα το KK Launcher σε ένα τάμπλετ της πλάκας που έχω και έχει και αυτός μία πλαϊνή μπάρα. Δεν ξέρω αν βολεύει τον φίλο, οπότε ορίστε ένα screenshot.

 

btw, επειδή το παραπάνω τάμπλετ που ανέφερα είναι αρκετά κακό σε σπεκς, ποιος θεωρείτε ότι είναι ο πιο ελαφρύς launcher από όλους; Δεν με νοιάζει καθόλου η παραμετροποίηση, απλά τον θέλω όσο πιο ελαφρύ γίνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να δοκιμασω κατι αλλο εκτος απο τον tsf αλλα αυτο που με κρατάει σε αυτον ειναι η πλαινη μπαρα-μενου που έχει καθώς το βρισκω πολυ βολικο να εχω εφαρμογες εκει, υπάρχει κάποιος αλλος launcher να έχει κατι παρόμοιο; ο next εχει αυτη την επιλογη;

 

Swipepad βαλε και καθαρισες.

 

Aλλιως, action launcher.

 

Εκανε και ενα update τελευταια ο Chris Lacy και παει πολυ πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

btw, επειδή το παραπάνω τάμπλετ που ανέφερα είναι αρκετά κακό σε σπεκς, ποιος θεωρείτε ότι είναι ο πιο ελαφρύς launcher από όλους; Δεν με νοιάζει καθόλου η παραμετροποίηση, απλά τον θέλω όσο πιο ελαφρύ γίνεται.

 

Nova ή apex.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οκ σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Θα τα τσεκαρω ολα και θα καταληξω καπου!

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να δοκιμασω κατι αλλο εκτος απο τον tsf αλλα αυτο που με κρατάει σε αυτον ειναι η πλαινη μπαρα-μενου που έχει καθώς το βρισκω πολυ βολικο να εχω εφαρμογες εκει, υπάρχει κάποιος αλλος launcher να έχει κατι παρόμοιο; ο next εχει αυτη την επιλογη;

 

 

Ο next έχει το next key που μπορείς να το διαμορφώσεις όπως θέλεις . Νομίζω με αυτό θα είσαι οκ .

Αλλά και το Swipepad που προτάθηκε είναι πολύ καλό .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στον NOVA πως μπορώ να αλλάξω το χρώμα στον τίτλο της κάθε εφαρμογής στο συρτάρι εφαρμογών?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στον NOVA πως μπορώ να αλλάξω το χρώμα στον τίτλο της κάθε εφαρμογής στο συρτάρι εφαρμογών?

 

Τι ακριβώς εννοείς;

Και από όσο βλέπω μάλλον δεν αλλάζει κάτι μόνο του, παρά μόνο οι χρωματισμοί του θέματος γενικά που χρησιμοποιεί.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς;

Και από όσο βλέπω μάλλον δεν αλλάζει κάτι μόνο του, παρά μόνο οι χρωματισμοί του θέματος γενικά που χρησιμοποιεί.

 

Αν αλλάζει το χρώμα στο όνομα της εφαρμογής στο app drawer, από λευκό σε κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα δυστυχώς. Μόνο το χρώμα από τις μπάρες γενικά μπορείς να αλλάξεις.

Μεγάλο μείον πάντως το ότι έχει εξαφανιστεί ο dev του Nova εδώ και πολλούς μήνες..

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα δυστυχώς. Μόνο το χρώμα από τις μπάρες γενικά μπορείς να αλλάξεις.

Μεγάλο μείον πάντως το ότι έχει εξαφανιστεί ο dev του Nova εδώ και πολλούς μήνες..

Συμφωνώ απόλυτα, ο Nova πλέον έχει ''εγκαταληφθεί'' από τον dev και τον έχω ''εγκαταλήψει'' και γω με τη σειρά μου, αν και τον έχω αγορασμένο.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω τον εγκατελειψα, μου ειχε κατσει ο apex καλυτερα.

 

Πλεον, Action launcher ο οποιος φαινεται να ειναι πολυ smooth μετα το τελευταιο update.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μείον πάντως το ότι έχει εξαφανιστεί ο dev του Nova εδώ και πολλούς μήνες..

 

Συμφωνώ απόλυτα, ο Nova πλέον έχει ''εγκαταληφθεί'' από τον dev και τον έχω ''εγκαταλήψει'' και γω με τη σειρά μου, αν και τον έχω αγορασμένο.

 

Συγνώμη, αλλά τι εννοείτε ότι ο Nova έχει εγκαταλειφθεί; :blink:

Αν δε κάνω λάθος ήταν ο 1ος launcher που υποστήριξε transparent status & navigations bar για να μοιάζει με τον stock launcher του KitKat, ήταν για αρκετό καιρό σε beta μορφή με τρεις αναβαθμίσεις με bug fixes (b1, b2 και b3) και τέλος στα μέσα Δεκεμβρίου πήρε κανονικό/stable update μέσα από το Market.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά τι εννοείτε ότι ο Nova έχει εγκαταλειφθεί; :blink:

Αν δε κάνω λάθος ήταν ο 1ος launcher που υποστήριξε transparent status & navigations bar για να μοιάζει με τον stock launcher του KitKat, ήταν για αρκετό καιρό σε beta μορφή με τρεις αναβαθμίσεις με bug fixes (b1, b2 και b3) και τέλος στα μέσα Δεκεμβρίου πήρε κανονικό/stable update μέσα από το Market.

 

Εχει ~4 μηνες να κανει update.

"Εχει εξαφανιστει τους τελευταιους μηνες" και "εχει εγκαταληφθει" (σε εισαγωγικα) γραψανε, οχι οτι ηρθε το τελος του κοσμου. :blink::blink::blink:

 

ΥΓ

 

Ειναι σημαδια εγκαταλειψεις indeed. 4 μηνες για top paid εφαρμογη ειναι πολλοι.

Ας ελπισουμε οτι θα επανελθει συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ~4 μηνες να κανει update.

"Εχει εξαφανιστει τους τελευταιους μηνες" και "εχει εγκαταληφθει" (σε εισαγωγικα) γραψανε, οχι οτι ηρθε το τελος του κοσμου. :blink::blink::blink:

 

ΥΓ

 

Ειναι σημαδια εγκαταλειψεις indeed. 4 μηνες για top paid εφαρμογη ειναι πολλοι.

Ας ελπισουμε οτι θα επανελθει συντομα.

 

Δεν είπα ότι ήρθε το τέλος του κόσμου, απλά ανέφερα κάποια γεγονότα. Ότι έχει πάρει updates.

Άλλωστε συζήτηση κάνουμε.

 

Ps. Τα εισαγωγικά, τα οποία υπάρχουν μόνο σε ένα από τα posts που παρέθεσα, δεν τα πρόσεξα. Σε αντίθετη περίπτωση θα παρέθετα μόνο το ένα από τα δύο.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα πως έχει εξαφανιστεί ο developer της εφαρμογής εδώ και αρκετούς μήνες, τίποτε παραπάνω ούτε κάτι σχετικά με εγκατάλειψη.

 

Είναι κάτι που δεν συνήθιζε στο παρελθόν μιας και είχε συνεχόμενη επαφή με το νήμα του (ιδίως τους beta testers του)στο xda. Ανέφερε πριν 4 μήνες πως θα είχε τρεξίματα γιατί απέκτησε παιδάκι και από τότε όπως προείπα, εξαφανίστηκε.

 

Συνεχίζει να είναι από τους πιο δυνατούς παίχτες στο χώρο του σαν launcher αλλά σιγά σιγά αρχίζει και μένει και λίγο πίσω. Συν τις οποίες ασυμβατότητες με εφαρμογές τρίτων αρχίζουν να εμφανίζονται πλέον (πηγή και πάλι το xda).

Επειδή δεν αντιμετωπίζεις εσύ κάποιο πρόβλημα με τον εν λόγω launcher δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει και πως δεν χρειάζονται αναβαθμίσεις με bugfixes :-)

 

Edit : Παραμένει ο κυρίως launcher μου..

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα πως έχει εξαφανιστεί ο developer της εφαρμογής εδώ και αρκετούς μήνες, τίποτε παραπάνω ούτε κάτι σχετικά με εγκατάλειψη.

 

Είναι κάτι που δεν συνήθιζε στο παρελθόν μιας και είχε συνεχόμενη επαφή με το νήμα του (ιδίως τους beta testers του)στο xda. Ανέφερε πριν 4 μήνες πως θα είχε τρεξίματα γιατί απέκτησε παιδάκι και από τότε όπως προείπα, εξαφανίστηκε.

 

Συνεχίζει να είναι από τους πιο δυνατούς παίχτες στο χώρο του σαν launcher αλλά σιγά σιγά αρχίζει και μένει και λίγο πίσω. Συν τις οποίες ασυμβατότητες με εφαρμογές τρίτων αρχίζουν να εμφανίζονται πλέον (πηγή και πάλι το xda).

Επειδή δεν αντιμετωπίζεις εσύ κάποιο πρόβλημα με τον εν λόγω launcher δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει και πως δεν χρειάζονται αναβαθμίσεις με bugfixes :-)

 

Edit : Παραμένει ο κυρίως launcher μου..

 

Δεν παρακολουθώ τo/α thread/s του launcher που υπάρχει/ουν στο xda για να ξέρω τί γίνεται (ούτε ότι τα ψιλο-παρατάει λόγω παιδιού κτλ.), απλά ο συνδιασμός ότι όντως εγώ δεν έχω προβλήματα συν του ότι είχα στο μυαλό μου τις beta εκδόσεις και το stable update του Δεκεμβρίου, μου φάνηκε περίεργο να λέτε πως τα έχει παρατήσει.

Δεν ασχολούμαι και με άλλους launcher για να ξέρω ότι άλλοι devs βγάζουν updates ποιο συχνά (πρόσφατα είπα να δοκιμάσω τον Aviate, αλλά τον έβγαλα όταν είδα ότι παρά του ότι υποστηρίζει πλέον icon packs, δεν μπορείς να βάλεις όποιο εικονίδιο θέλεις εσύ σε μία εφαρμογή), οπότε έγραψα τα παραπάνω.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα..

 

Εχω κατεβάσει τον Nova στην free έκδοση και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο την γρηγορη ανταποκριση και την αμεσοτητα του...

 

Εχω επίσης δοκιμασει τον Apex και τον Go...αλλά μου καθεται καλυτερα ο Nova...

 

Αυτο που θελω να ρωτησω επίσης ειναι αν ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να ομαδοποιησω εφαρμογες σε φακελους στην επιφανεια εργασιας..Δεν ξερω αν γινεται στον Nova Free, όπως εκανα στον Go....Γνωριζει κανεις σε ποιο μενου μπαινω???

 

Να υποψιαστω οτι αυτη η δυνατοτητα παρεχεται μονο στον Prime????

Edited by estiakos
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Απλά όπως είσαι στην επιφάνεια εργασίας θα σύρεις την μία εφαρμογή πάνω στην άλλη και έτσι θα δημιουργηθεί φάκελος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...