Jump to content

myphone VERSUS: LG Nexus 4 vs Sony Xperia Z


DJDB
 Κοινοποίηση

LG Nexus 4 ή Sony Xperia Z;  

615 members have voted

  1. 1. LG Nexus 4 ή Sony Xperia Z;

    • LG Nexus 4
      292
    • Sony Xperia Z
      323


Recommended Posts

XPERIA Z ME KΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΗΔΗ

 

 

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nexus 4 αναβαθμίσεις στην ώρα τους και φυσικά τιμή.

Στην τιμή του z υπερέχει ήδη το one, και έρχεται και το s4.

(Εξαιρούνται όσοι θέλουν να κάνουν μπάνιο με το κινητό τους)

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Επειδή η πιο σημαντική προτεραιότητα στις μέρες μας είναι τα χρήματα δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης. Nexus 4 παιδιά. Η Google έδωσε σε μας τους καταναλωτές τη ευκαιρία να δώσουμε ένα μήνυμα στους κατασκευαστές κινητών. Ας τη χρησιμοποιήσουμε λοιπόν. Με το να δώσουμε 200 ευρώ παραπάνω για ένα παραπλήσιο προϊόν είναι σα να τους λέμε καλά κάνετε καθ έχετε τέτοιες τιμές

 

μεταξύ μας μη δένεις κόμπο ότι όλοι που λένε αδιάβροχο κλπ κλπ θα το πάρουν :lol:

θα ήθελαν να το πάρουν αλλά!!!!

βολεύονται με το LG που είναι ανάρπαστο :p

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγω nexus γιατί θέλω να έχω πάντα την τελευταία έκδοση android που κυκλοφορεί και για το value for money.

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται Ζ!!! To vanilla android καταρχας ειναι πολυ απλο και δεν εχει τα επιπροσθετα features που προσθετουν οι κατασκευαστες. ολες οι εφαρμογες της καμερας των βιντεο, το επιπλεον UI που προσθετουν και λοιπα. δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ των δυο κινητων. ακομα και σε hardware ο επεξεργαστης η καμερα ακομα και τα υλικα του Ζ ειναι 10 φορες καλυτερα. συν το οτι το ενα ειναι LG και το αλλο Sony. Οσοι εχουν πιασει στα χερια τους το Ζ μπορουν να καταλαβουν οτι οι ιαπωνες πηγαν τοκινητο ενα βημα μπροστα.
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται Ζ!!! To vanilla android καταρχας ειναι πολυ απλο και δεν εχει τα επιπροσθετα features που προσθετουν οι κατασκευαστες. ολες οι εφαρμογες της καμερας των βιντεο, το επιπλεον UI που προσθετουν και λοιπα. δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ των δυο κινητων. ακομα και σε hardware ο επεξεργαστης η καμερα ακομα και τα υλικα του Ζ ειναι 10 φορες καλυτερα. συν το οτι το ενα ειναι LG και το αλλο Sony. Οσοι εχουν πιασει στα χερια τους το Ζ μπορουν να καταλαβουν οτι οι ιαπωνες πηγαν τοκινητο ενα βημα μπροστα.

Ο επεξεργαστής και στα 2 κινητά είναι ο s4 pro...

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται Ζ!!! To vanilla android καταρχας ειναι πολυ απλο και δεν εχει τα επιπροσθετα features που προσθετουν οι κατασκευαστες. ολες οι εφαρμογες της καμερας των βιντεο, το επιπλεον UI που προσθετουν και λοιπα. δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ των δυο κινητων. ακομα και σε hardware ο επεξεργαστης η καμερα ακομα και τα υλικα του Ζ ειναι 10 φορες καλυτερα. συν το οτι το ενα ειναι LG και το αλλο Sony. Οσοι εχουν πιασει στα χερια τους το Ζ μπορουν να καταλαβουν οτι οι ιαπωνες πηγαν τοκινητο ενα βημα μπροστα.

 

ναι φιλε μου τα feautures παιζουν ρολο :lol: γι'αυτο με το που αγορασετε μη νεξους συσκευη τρεχετε ολοι να το κανετε ρουτ να τα σβησετε ολα απο μεσα :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα και είναι πολύ καλύτερο το Ζ και πολύ πιο όμορφο αν και η τιμή φτίάξει λίγο τότε σίγουρα θα πουλήσει.
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου τα feautures παιζουν ρολο :lol: γι'αυτο με το που αγορασετε μη νεξους συσκευη τρεχετε ολοι να το κανετε ρουτ να τα σβησετε ολα απο μεσα :rolleyes:

 

αυτο ισως το κανεις εσυ. εγω προσωπικα προτιμω τα UI των vendors. το vanila μου φαινεται πολυ ασχημο. εχουν ιδιο επεξεργαστη εκανα λαθος πριν. νομιζα οτι το νεξους ειχε παλιοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι το Sony έχει καλύτερα χαρακτηριστικά και αυτό αντικατοπτρίζεται και στην τιμή του.

Όμως επιλέγω Nexus μόνο και μόνο επειδή θα τρέχει Key Lime Pie σε 2-3 μήνες. Το Sony μάλλον ποτέ :)

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

N4 γιατι μιλάμε για ενα

πολυ δυνατό κινητό,

vanilla android,

ευκολα παραμετροποιήσιμο,

τρομερή υποστήριξη απο devs

Nexus specific apps

Wireless charging

Οτι πιο value for money εχει κυκλοφορήσει στην ιστορία της κινητής

 

Για όσους επιμονα ζητούν SD θα πρέπει να καταλάβουν οτι η αποφαση ειναι στρατηγικής σημασίας ως προς την αυξηση των επιδόσεων. Ολες οι εφαρμογές τύπου app2sd γονάτισαν την εμπειρία του android. Αν πάλι χρησιμοποιηθεί η SD μονο για αποθήκευση τραγουδιών, ταινιών και φωτογραφιών πάω πάσο. Πάντως τα 16Gb δεν ειναι και τοσο μικρή χωρητικότητα αν δεν χρησιμοποιείς το κινητο σαν media player.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε δηλαδη αν καποιος βαλει class10 microsd πιστευεις οτι θα εχει προβλημα στην ταχυτητα?Εγω παλι οχι...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

N

Για όσους επιμονα ζητούν SD θα πρέπει να καταλάβουν οτι η αποφαση ειναι στρατηγικής σημασίας ως προς την αυξηση των επιδόσεων. Ολες οι εφαρμογές τύπου app2sd γονάτισαν την εμπειρία του android. Αν πάλι χρησιμοποιηθεί η SD μονο για αποθήκευση τραγουδιών, ταινιών και φωτογραφιών πάω πάσο. Πάντως τα 16Gb δεν ειναι και τοσο μικρή χωρητικότητα αν δεν χρησιμοποιείς το κινητο σαν media player.

δεν ζητάμε ακριβός την sd card..... θέλουμε να μπορούμε να έχουμε +64 gb με 50 ευρώ καθαρά και μόνο για τα αρχεια μας (γιατί τόσο κοστιζει μια sd card 64 gb 50 60 euro)

αν μας δώσουν nexus 4 με 64 gb μνήμη με κάνα 50 euro παραπάνω θα το βουλώσουμε βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση 64 gb αν υπήρχε χαλαρά θα ανέβαινε το λιγότερο 200+++ ευρώ παραπάνω και αυτό είναι απαράδεκτο (μιλάμε καθαρά για αποθήκευση τραγουδιών φώτο να μπορώ να τραβάω full hd video γιατί με 6 και 14 gb του nexus 5 λεπτά 1 gb στην ουσία αχρηστεύει το hd video recording

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι μιλάμε για τον controller του κινητού αλλα και τον controller της κάρτας. Τρέχεις το λειτουργικό σου στο pc απο usb και ας ειναι usb 3?

 

Ας μην σουπιάσουμε το θέμα, τις ταχύτητες της καθαρής rom δεν θα τις πιάσεις με rom+sd

 

 

 

@ecodemis: Και 64Gb να έδιναν αν δεν υπήρχε sd πάλι θα γκρίνιαζε ο κόσμος. Αρχικά και εμενα με ειχε ξενίσει αλλα μπορώ να καταλάβω την απόφασή τους. Το κινητό ειναι πραγματικά γρήγορο. Πιο γρήγορο και απο δυνατότερα hardware. Ακόμα και με undervolting σκοτώνει σε ταχύτητες και multitasking.

Edited by vagosman
Link to comment
Share on other sites

Nexus, τελευταίες ενημερώσεις, καλή ποιότητα και unbeatable value for money.

Επίσης δεν μου αρέσει το Ζ στο ότι έχει γυαλί μπρος πίσω.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι μιλάμε για τον controller του κινητού αλλα και τον controller της κάρτας. Τρέχεις το λειτουργικό σου στο pc απο usb και ας ειναι usb 3?

 

Ας μην σουπιάσουμε το θέμα, τις ταχύτητες της καθαρής rom δεν θα τις πιάσεις με rom+sd

 

 

 

@ecodemis: Και 64Gb να έδιναν αν δεν υπήρχε sd πάλι θα γκρίνιαζε ο κόσμος. Αρχικά και εμενα με ειχε ξενίσει αλλα μπορώ να καταλάβω την απόφασή τους. Το κινητό ειναι πραγματικά γρήγορο. Πιο γρήγορο και απο δυνατότερα hardware. Ακόμα και με undervolting σκοτώνει σε ταχύτητες και multitasking.

 

μεν θα γκρίνιαζε αλλά ελάχιστα εγώ προσωπικά με 40 gb για τα αρχή μου βολεύομαι καλά τώρα το πολύ θα κατέβαινα καθαρά στα 32 και αν........ εφαρμογές δεν εχω πολλές μονό απαραίτητες εχω το πολύ κάνα 500 mb να πιάνουν αρχεια όμως εχω άπειρα..........

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό το LG Nexus 4, αλλά μόλις πιάσεις στα χέρια σου το Sony Xperia Z καταλαβαίνεις ότι έιναι (τουλάχιστον) ένα επίπεδο πάνω...

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν μου αρέσει το Ζ στο ότι έχει γυαλί μπρος πίσω.

Και το νεξους εχει γυαλι μπρος πισω.:worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΗΤΗΣ το Nexus 4. Οσο νέο, γρήγορο και μοδάτο και να είναι το Sony με αυτή την ΧΑΛΙΑ ΟΘΟΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να σταθεί στο LG. Το Sony το έπιασα στο χέρι μου στα Public και η οθόνη πάνω-κάτω αλλά και αριστερά-δεξιά από το κέντρο θαμπώνει και τα χρώματα ξεφτίζουν. Αμα είναι για να το κάνουν αδιάβροχο να χαλάσουν την οθόνη κακό του κεφαλιού τους, θα το πληρώσουν.
Link to comment
Share on other sites

αυτο ισως το κανεις εσυ. εγω προσωπικα προτιμω τα UI των vendors. το vanila μου φαινεται πολυ ασχημο. εχουν ιδιο επεξεργαστη εκανα λαθος πριν. νομιζα οτι το νεξους ειχε παλιοτερο.

 

εγω το κανω με ενα κλικ :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

nikoldm κάθε άλλο παρά χάλια είναι η οθόνη του Z. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί τόση αρνητική διάθεση. Το έπιασα στα χέρια μου και του δούλεχα για λίγο και πραγματικά έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό! Για ξανακοίτα λίγο και τα ποσοστά πάλι. Μάλλον το Z κερδίζει!
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...