Jump to content

Defy Mini: Οδηγός Root / Τι κάνουμε μετά το Root


saviano
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ

Χρειαζόμαστε

Defy Mini XT320 (προφανώς!!)

MotorolaDeviceManager_2.3.7.exe

RSDLite5.7.msi (RSD Lite is an App used by Motorola to Flash Smartphones)

TNBST_4_0A.1D.22RPS_flex_WE_RTIT.sbf (ή άλλο που θέλουμε)

root_xt320.zip

microsd

 

1) Εγκατάσταση των drivers για να συνδέσετε το τηλ στο pc με "MotorolaDeviceManager_2.3.7.exe";

2) Εγκατάσταση του προγράμματος για να αλλάγετε το firmware του τηλ "RSDLite5.7.msi";

3) Αντιγράψτε τον φάκελο "root_xt320" βάζοντας τον στο "C:" του pc; Αντιγράψτε το αρχείο "update.zip" που βρίσκεται εντός του φακέλου "root_xt320" που μόλις ξεζιπάρατε στην micro sd του τηλ; (Προσοχη:tο αρχείο "update.zip" το αφήνετε ώς έχει στην micro sd του τηλ,ΔΕΝ το ξεζιπάρατε αυτο!!)

4) Επόμενο βήμα μας είναι να αλλάξουμε το bootloader του τηλ που πρέπει να γίνει τύπου " FASTBOOT MODE"και όχι "Android system recovery "(που συνήθως έχει),αλλάζοντας το firmware του τηλ με το "RSDLite5.7"; Το firmware "φορτώνετε" στο τηλ με το RSDLite5.7 επιλέγοντας το αρχείο img .π.χ: εγω διάλεξα

"TNBST_4_0A.1D.22RPS_flex_WE_RTIT.sbf";(επιλέξτε εσείς πιο αρχείο θέλετε. ψάξτε xda developers);

5) Για να ξεκινήσουμε την αλλαγή του firmware με την διαδικασία του "flashing",αποσυνδέουμε το usb,κρατάμε πατημένα συγχρόνως "volume down" και "Πλήκτρο Φωτ.Μηχανής" και μετά επίσης το Power μέχρι που να ξεκινήσει σε "MBM Flash-mode";Συνδέουμε το το τηλ μέσω του usb με το pc και αυτό μας αναγνωρίζει το τηλ; Τρέχουμε στο pc το RSDLite5.7 και περιμενουμε (όχι και πολυ) να αναγνωρίσει το τηλ μας. Έπειτα επιλεγουμε στο RSDLite5.7 το firmware που θέλουμε να φορτώσουμε π.χ:"TNBST_4_0A.1D.22RPS_flex_WE_RTIT.sbf"; και πατάμε "start" και περιμένουμε στο pc μέχρι το 100 % της διαδικασίας φόρτωσης του αρχείου img στο τηλ.Στο ΤΕΛΟΣ το τηλ κάνει επανεκκίνηση και ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ "Ν'ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕΙ ΤΟ ΣΗΜΑ MOTOROLA" ΑΠΟΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΤΟ USB ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ"απο το τηλ;Αυτό το κάνετε ανεξάρτητα με το τί σας λέει το RSDLite5.7.(τουλάχιστον εγω αυτό έκανα). Ανοίξτε τώρα το τηλέφωνο σας.Είναι όλα όπως πριν απλα τώρα εχει Fastboot mode!!!

(όντως άν hold down vol-up + vol-dwn ταυτόχρονα και μετά το power button,θα δείτε Fastboot mode!)

6) για το ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ root τώρα, στην "Γραμμή Εντολών" των Win 7 που βρίσκεται σε: "Έναρξη/Όλα τα προγράμματα/Βοηθήματα" αλλάξτε την directory σε "cd.." ή πληκτρολογήστε "cd c:\root_xt320" και μετά Enter για να περάσετε έτσι στον φάκελο "c:\root_xt320";

7) Σβήστε το τηλ και ξανανοίξτε το σε "fastboot" δηλαδή κρατήστε πατημένα ταυτόχρονα "volume +" και "volume -"

και μετά πατήστε και το Power ώσπου να δείτε "FASTBOOT MODE" και όχι "Android system recovery" που υπήρχε πρίν την μετατροπή του firmware;

8) Από το pc στην "Γραμμή Εντολών" γράψτε "fastboot boot recovery.img" ενώ το τηλ σας βρίσκεται σε κατάσταση "fastboot";

9) Μετά απο λίγο το τηλ σας θα ξεκινήσει σε κατάσταση" CWM Recovery", συνέπεια του "recovery.img" του προηγούμενου βήματος, και επιλέξτε "Install zip from sd" (είναι η δευτερη επιλογή) και μετά επιλέξτε το αρχείο "update.zip" (το οποίο προηγουμένως έχετε αντιγράψει στην root της micro sd) και θα ενεργοποιήσει τα δικαιώματα root, για να γίνεται οι διαχειριστές του συστήματος; Χρησιμοποιήστε "volume +" ή volume -" για να επιλέξετε το/τα αρχελια που θέλετε και με το power το ok;(ενδέχεται να δουλευει και το touchscreen);Μετά επιλεξτε "go back" και τέλος "yes - fix root" στο τελευταιο βήμα πρίν την επανεκκίνηση;

(για να τα δείτε αυτα "go back","yes - fix root" πατήστε το "volume -" περισσοτερες φορές ωστε να κατεβει η εικόνα..)

10) Θυμηθείτε να διαγραψέτε τον φάκελο "root_xt320" στο pc "C:" και "update.zip" στο τηλ.

 

ΑΝ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΘΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΤΕ ΤΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΤΟΥ SUPERUSER......!!!!!!

 

Υ.Γ

Δέν χρειαζεται να σβήσετε/διαγράψετε τίποτα πρίν απο την όλη διαδικασία αφου το τηλ έμεινε όπως ήταν στην αρχή,με τα προγραμματα και τα δεδομένα του ανέγγιχτα!!!

Το root χρειαζεται για να ενεργοποιηθουν άλλα προγραμματα που μπορουν να απεγκαταστησουν εφαρμογες προεγκατεστημενες στο τηλ.

 

ΕΚΑΣΤΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ....!!

 

Τα αρχεια θα τα βρείτε στο διαδικτυο....

 

Προσθήκη

Πιό μετά θα σας πώ και πως διέγραψα τις "μαμισιες" εφαρμογες ελευθερώνοντας ακόμη λιγο χώρο.π.χ Youtube.

Και πιο πολυ το έκανα για το σπάσιμο που μας κάνουν,βάζοντας εφαρμογες δικές τους που ΔΕΝ θέλω εγώ στο ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ κινητό ΜΟΥ!!!

Edited by Superuser
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε λοιπόν και ο δευτερος οδηγός μου για το τί κάνουμε μετά το root του Defy Mini?

(για να έχουμε το τηλ υπο πλήρη έλεγχο)

Αφού λοιπόν προηγουμένως το τηλ είναι root κάνουμε τα εξής με ΑΥΣΤΗΡΗ ΣΕΙΡΑ:

 

1)Εγκαθιστούμε το Titanium Backup (ΤΒ) και κάνουμε ένα αντίγραφο του τηλ μας.

(ΝΟΜΟΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ για όσους ασχολούνται με τις αλλαγες/μετατροπές σε hitech συσκευες)

για το πώς δουλευει το TB υπάρχουν εκατονταδες οδηγοι σε ότι γλώσσα θέλετε...γκουγκλ..

 

2)Κατεβάζουμε το MiniTool_Partition_Wizard_Home_Edition_7.7 και το εγκαθιστούμε.

Το MPWHE 7.7 χρειάζεται για να κάνουμε μία partition στην micro sd σε μορφη EXT2 πέραν της ήδη υπάρχουσας FAT32.

(Βάλτε την κάρτα στο card reader του υπολογιστή σας ή και στο ίδιο το τηλ δουλεύοντας το σαν δίσκο αποθήκευσης)

Η micro sd πρέπει να έχει μία ΑΡΧΙΚΗ (primary) partition σε Fat32

και μία άλλη πάντα ΑΡΧΙΚΗ (primary) partition του 1GB (ή όσο θέλετε εσείς) σε EXT2.

(εγω σε 16gb έβαλα 2gb)

Για το πώς δουλευει το MPWHE 7.7 υπάρχει σχετικό βιντεο..

http://www.partitionwizard.com/video-help/create-partition/create-partition.html

 

3)Αφού γίνει η partition τοποθετήστε την micro sd στο τηλ και ξεκινήστε το κανονικά.

Εγκαθιστούμε από το Google Play την εφαρμογή Link2sd.

(μεταφερει τις app,ακόμη και τις προεγκατεστημένες,στην sd,κερδίζοντας χώρο στο τηλ για να βάλουμε άλλες εφαρμογές)

Την τρεχουμε,παίρνουμε δικαιώματα superuser και θα σας ζητηθεί να συνδεθείτε στην EXT2 και να κάνετε μία επανεκκίνηση.

Πατάτε ok και είστε έτοιμοι.

Η χρήση του Link2sd:

Μέθοδος 1 (Αυτόματη Σύνδεση) (εγώ αυτη χρησιμοποιώ)

- Ανοίξτε Link2sd -> Ρυθμίσεις

- Τσεκάρετε Αυτόματη Σύνδεση (έτσι θα συνδέονται αυτόματα όλες οι νέες εφαρμογές που θα εγκαθισταται στην sd)

- Ρυθμίσεις Αυτόματη Σύνδεση

- Τσεκάρετε όλες τις επιλογές(ή μόνο αυτές που θέλετε)

 

Μέθοδος 2 (Επιλογή από Χρήστη)

- Ανοίξτε Link2sd

- Επιλέξτε την εφαρμογή που σας ενδιαφέρει

- “Σύνδεση ”

- Επιλέξτε όλες τις δυνατές επιλογές (ή μόνο αυτές που επιθυμείτε)

Σημείωση: Μετά την επιλογή της εφαρμογής που σας ενδιαφέρει θα βρείτε την επιλογή “Σύνδεση” και “Μετακίνηση σε SD”

(η πρώτη είναι η σωστή,η δευτερη θα μετατοπίσει την εφαρμογη στην fat32 όπως θα έκανε το android από μόνο του.

(να την χρησιμοποιείτε μόνο σε περίπτωση που έχετε εξαντληση την εσωτερική μνήμη και την ext)

Σε περίπτωση που θελήσετε να επαναφέρετε τις εφαρμογες στην εσωτερική μνήμη,

ακολουθήστε την ίδια διαδικασία μόνο που αυτήν τη φορά (προφανώς) αντί για “Σύνδεση”

θα πάτε “Άποσύνδεση ” και θα τσεκάρετε όλες τις δυνατές επιλογες.

 

4)Σε αυτό το βήμα θα κάνουμε απεγκατάσταση τις προεγκατεστημένες εφαρμογές.

Άν σας φτανει ο χώρος που εξοικονομειται με την Link2sd,παραβλεψτε αυτο το βήμα και είστε οκ.

Για αυτούς που θέλουν να τις "πετάξουν" τελείως π.χ Youtube κτλ η διαδικασιά έχει ώς εξής:

 

Ανοίγουμε την Link2sd και έχουμε όλες τις εφαρμογες με κάποια στοιχεία όπως

Apk: /data/app/com.όνομα εφαρμογηςapk

Dex: /data/dalvik-cache/dataόνομα εφαρμογης.dex

Lib: /data/data/com.όνομα εφαρμογης/lib/libcpucapabilities.so (δεν έχουν όλες)

Data: /data/com.όνομα εφαρμογης

(είναι σαν το μητρώο του υπολογιστη)

Αυτα πρεπει να διαγραψουμε..και πώς;

 

Κατεβαζουμε την εφαρμογη Root Browser Lite (είναι δωρεάν στο μάρκετ)

Εγκατασταση,τρεχουμε και παίρνουμε δικαιώματα superuser.

Πηγαίνουμε στον φάκελο π.χ /data/app/ βρίσκουμε το com.όνομα εφαρμογηςapk

ΠΑΤΑΜΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΑ πανω σε αυτην και μας βγάζει ένα μενου όπου λεει το ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΟ DELETE!!

Άν πατήσετε ελαφρα θα σας βγάλει άλλο μενου με 3 επιλογες Cancel-View-Unistall όπου το Unistall

δέν δουλεύει.(μήν με ρωτάτε γιατί,δέν ξέρω)

Το ίδιο κάνουμε για να σβησουμε τα αρχεία σε Dex,Lib,Data.

Κάνουμε και μία επανεκκίνηση και είμαστε οκ!!!

 

ΕΚΑΣΤΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ....!!

 

(συγνώμη αλλά δεν έχω δικαιώματα για να τον γράψω στην σωστή ενότητα. Άς τον μετακινήσει κάποιος mod.)

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ευχαριστήσω πολύ τον για saviano τον τελειο οδηγό του.

Αντιμετωπίζω όμως το εξής ζήτημα όταν παω να μεταφέρω τις προεγκατεστημένες εφαρμογές στην sd me to LINK2SD.

Συγκερκιμένα μου βγάζει αποτυχία και ενα σφάλμα του συγκεκριμένου τύπου. π.χ.

pkg: /data/app/com.android.vending-1.apk Failure [iNSTALL_FAILED_INVALID_INSTALL-LOCATION]

 

Να συμπληρώσω επίσης πως στις περισσότερες δε εφαρμογές δεν μου ενφανίζεται καν η δυνατότητα μεταφορα στην sd αλλά μόνο πηγαίνοντασ από το πλαίσιο ενέργειες/διαχειριση βλέπω το κουμπί μετακίνηση στην sd αλλά χωρίς να μπορώ να το επιλέξω.

 

Γνωρίζει κανείς τι φταεί και πως να το επιλύσω ώστε να εξοικονομήσω επιτέλους τον πολυπόθητο ελεέυθερο χώρο?

Edited by giorgos_gtc
Ericsson 768,nokia 3330,nokia 3510,sony ericsson k700i, sony ericsson w900i(my favourite),nokia n78,nokia 5800,nokia 7230,motorola defy mini xt320,samsung galaxy note 2,samsung galaxy s3,apple iphone 5s,sony xperia z3 compact tablet,apple iphone 6
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην μπλεκόμαστε να ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΚΑΛΑ τους οδηγους.

@giorgos_gtc:Δέν πας "Μεταφορά σε sd" αλλά "Σύνδεση".

Edited by saviano
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγχαρητήρια και ευχαριστώ για τον οδηγό!

Πριν τον χρησιμοποιήσω θα ήθελα μια διευκρίνιση.

Γράφεις: (επιλέξτε εσείς πιο αρχείο θέλετε. ψάξτε xda developers)

Τί εννοείς μ' αυτό;

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των αρχείων;

Επιλέγοντας το αντίστοιχο για UK πχ. θα έχω πρόβλημα με τα Ελληνικά στη συνέχεια;

Για ποιο λόγο επέλεξες το Ιταλικό;

Το δικό μου έχει Έκδοση λογισμικού TNBST_4_0A.1F.3ARPS και όπως βλέπω εδώ υπάρχουν σε δυο σημεία αυτά τα στοιχεία: Carrier/Country: Retail HU RS HR BA και Country: CEE1 (Poland, Slovakia & Hungary)

Μήπως πρέπει να επιλέξω κάποιο από τα δύο και όχι το Αγγλικό TNBST_4_0A.21.0ERPS_flex_WE_RTGB που έχω ήδη κατεβάσει;

Ευχαριστώ

Edited by nikomas50
Nikomas
Link to comment
Share on other sites

@nikomas50

Επέλεξα το ιταλικό λόγω του ότι το τηλ είναι από ιταλία και χρησομοποιείται και με ιταλικό πάροχο.

Δέν υπάρχει άλλος λόγος.

Τα αρχεία που λές τα είδα κι εγώ αλλά δέν ξέρω διαφορές.

Βάλε αυτό που περιγράφω που έχει σίγουρα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

@nikomas50

Επέλεξα το ιταλικό λόγω του ότι το τηλ είναι από ιταλία και χρησομοποιείται και με ιταλικό πάροχο.

Δέν υπάρχει άλλος λόγος.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Να προσθέσω και τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη διαδικασία.

Σε γενικές γραμμές Πλήρης αποτυχία!

1. Ευτυχώς είχα την πρόνοια να διαβάσω πολλά θέματα πριν προβώ στο εγχείρημα και κυρίως googlάροντας το: Backup and Restore Defy Mini IMEI and NV Data το οποίο με γλύτωσε από την απώλεια της εγγύησης διότι με βοήθησε να επαναφέρω το ΙΜΕΙ της συσκευής.

2.Χρησιμοποίησα την έκδοση για UK, Ελληνικά είχε αλλά το μόνο που κατάφερε στη συνέχεια ήταν να καταστρέψει όλα τα στοιχεία της συσκευής και όχι να δημιουργήσει τη λειτουργία Fastboot mode.

3.Η έκδοση αυτή δεν αναγνώριζε την κάρτα SIM γεγονός που δε διορθωθηκε ούτε με την επαναφορά των στοιχείων της συσκευής που ανέφερα στην §1.

4.Επανέλαβα τη διαδικασία με χρήση της έκδοσης για Balkan που είχε τα ίδια με τη δική μου συσκευή Στοιχεία Έκδοσης λογισμικού TNBST_4_0A.1F.3ARPS και το τηλέφωνο επανήλθε στις εργοστασιακές ρυθμίσεις με σωστο ΙΜΕΙ και αναγνώριση της κάρτας SIM.

5.Φυσικά για Fastboot mode ούτε λόγος να γίνεται! Μηδέν εις το πηλίκον.

6. Έφαγα και τρεις ωρίτσες ακόμη για να ξαναρυθμίσω τα πάντα στη συσκευή και έχω τώρα ένα κινητό όπως ήταν πριν.

Σύνολο : Τουλάχιστον 8 ώρες χαμένες!

 

@saviano

Κάνε τον κόπο να συμπληρώσεις τον οδηγό με αυτά που αναφέρω στην §1 ώστε να μην έχει κανείς την ατυχία να πάθει αυτό που απέφυγα εγώ.

Edited by nikomas50
Nikomas
Link to comment
Share on other sites

saviano ευχαριστούμε πολύ για τον πλήρη οδηγό σου. Θα βοηθούσε πάρα πολύ εμένα προσωπικά αν έβαζες κάποιο link με τα αρχεία που χρειάζονται είτε εξωτερικό είτε εδώ στο site για να είναι όλα μαζεμένα. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

@skiouras

Φίλε μου τα αρχεία θα τα βρεις στο google αρκεί να γράψεις τα ονόματα

που υπάρχουν στην αρχή του οδηγού.

Για το MiniTool P.W.H.E έχει βγει έκδοση 7.8.

Βάλε τα αρχεία που έβαλα κι εγω και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα,ούτε με ΙΜΕΙ ούτε με SIM.

 

@nikomas50

Δεν διάβασες όμως κάτι πάρα πολύ σημαντικό:

"ΕΚΑΣΤΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ....!!"

 

Όσο για τις χαμένες ώρες δεν θα ήθελες να μάθεις πόσες ώρες-μερες ΕΧΑΣΑ ΕΓΩ για να

Ετοιμασω,Δοκιμάσω,Βελτιώσω,Γράψω,Προσφέρω Αφιλοκερδώς τον ΠΡΩΤΟ,ΕΛΛΗΝΙΚΟ,ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ οδηγο root Defy MINI!!!

 

Καλά έκανες και έψαξες στα φόρουμ (και ρώτησες...) πρίν ακολουθήσεις τον οδηγό μου και είδες τα κολλήματα με ΙΜΕΙ,SIM κτλ.

Και αυτός είναι ο λόγος που γράφτηκε αυτός ο οδηγός.Γιατί δέν έχει κολλήματα ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΘΕΙ ΠΙΣΤΑ!!!

Ο οδηγός γραφτηκε και για τους πιο ανίδεους,γι αυτους που έρχονται για πρώτη φορα αντιμέτωποι με το πρόβλημα μνήμης του τηλ

και ψάχνουν μία λύση.(νομίζω ότι αυτός είναι και ο λόγος που γίνεται η όλη διαδικασια!!!)

Στα πολυ μεγάλα φορουμ όπου διάβασες(droid,xda κτλ),πολλά τα θεωρούν δεδομένα,δηλ.οτι όλοι γνωρίζουν τους όρους του τί και του γιατί.

 

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ για τον οδηγο: (άν γίνεται αυτό να μπει στην αρχη με τον οδηγό,στο τέλος του σημείου 3.)

γιατί μπορεί μερικοι να μήν το κατάλαβαν...

 

..στο τέλος του σημείου 3 λοιπόν,

 

Ελέξτε άν το τηλ σας έχει "fastboot".

(γιατί μερικά ενδέχεται και να έχουν".Άν έχετε "FASTBOOT MODE" πάτε άμεσα στο σημείο 6.)

Kρατήστε πατημένα ταυτόχρονα "volume +" και "volume -"και μετά πατήστε το Power ώσπου να δείτε "FASTBOOT MODE".

Άν δείτε "Android system recovery" τότε δεν έχετε και προχωρείστε στην διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

link2sd mount script error device or resource busy:cry::cry::cry::cry:

 

edit: δουλεψε τελικα εκανα και παλι φορματ στο δευτεο μερος της sd ενω την ειχα στο κινητο..... ολα καλα το ψαχουλευω τωρα :)

Edited by naxiand
worked
Link to comment
Share on other sites

Χτές κατάφερα τελικά να κάνω τη διαδικασία root στο defy. Ακολούθησα τις οδηγίες του συμφορουμίτη saviano (πέρασα και απο τα fora των xda developers). Το τηλ δεν ήταν fastboot οπότε άρχισα από την αρχή. Το flash για fast boot οκ αν και άργησε να ξεκινήσει μετά και θεώρησα οτι τα' παιξε. Λίγο με δυσκόλεψε το cwm recovery διότι τα κείμενα και οι επιλογές ήταν με αρκετά μεγάλα γράμματα και δεν μπορούσα να δω όλη την πρόταση. Τελικά οκ.

 

Στην εγκατάσταση toy link2sd στις επιλογές πρέπει να επιλέξουμε την εγκατάσταση στην εξωτερική μνήμη και όχι αυτόματα ή στην εσωτερική για να πάνε οι εφαρμογές στην sd. Έβαλα sd 32 GB. Την έσπασα σε 16 GB fat για τα δικά μου αρχεία και 16 GB ext2 για τις εφαρμογές που θα γράφει το link2sd. Την κάρτα την διαμόρφωσα μέσα στο κίνητο το οποίο ήταν με usb στο pc.

Επανεκινούμε το κινητό μετά τη ρύθμιση του αποθηκευτικού χώρου για να μπορέσει να δει το ext2 και να το ρυθμίσει.

Το κινητό το αγόρασα χωρίς κάποιο πρόγραμμα κινητής τηλεφωνίας. Το firmware είναι όπως είπε ο saviano ιταλικό αλλά στην πρώτη οθόνη μετά την επανεκκίνιση επιλέγεις ελληνικά και όλα είναι οκ.

 

Και 2 ερωτήσεις:

1.Υπάρχει γραφίδα γι αυτό το κινητό; Διότι τα δάχτυλά μου είναι αρκετά μεγάλα σε σχέση με το πληκτρολόγιο οθόνης που έχει και υπάρχει πρόβλημα.

2. Επειδή όπως όλα τα smartphones έτσι και το defy ειδικά αν έχεις συνδέσει λογαριασμούς google, χρείαζεται να κατεβάσει δεδομένα σχεδόν συνέχεια (συγχρονισμός, κλπ). Όταν είχα την sim μέσα παρότι ήταν συνδεδεμένο και σε wifi πήρε κάποια δεδομένα από το δίκτυο κινητής, το οποίο σημαίνει χρέωση. Ρωτώ αν υπάρχει κάποια επιλογή να μην πάιρνει δεδομένα από το δίκτυο κινητής αλλά μόνο από wifi όταν θα συνδεθεί σε αυτό. Ή τρόπος να απαγορεύσω τη σύνδεση σε data μεσω δικτύου κινητής στις ρυθμίσεις.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γραφίδα υπάρχει για όλες τις Capacitive οθόνες. Η γυναίκα μου βρήκε μια φθηνή στα Jumbo με 2€ που κάνει θαυμάσια τη δουλειά της.

Ο τρόπος για απαγόρευση της λήψης δεδομένων κινητής τηλεφωνίας είναι: Ρυθμίσεις-Ασύρματο και δίκτυα-Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-Ενεργ/ση δεδομένων.

Μπορείς να δημιουργήσεις εικονίδιο στην επιφάνεια: Γραφικά στοιχεία Motorola-Εναλλαγή δεδομένων.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα ολοκλήρωσα τις ρυθμίσεις στο mini και έβγαλα την κάρτα σιμ από το παλιό τηλ και την έβαλα στο defy mini. Δεκτό το pin αλλά.... σύνδεση σε δίκτυο κινητής ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Και ουσιαστικά δεν έχω τηλ..... Υπάρχει περίπτωση λόγω root να μην δέχεται την κάρτα;;;;;

 

Update 07/04/2013 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4636979#post4636979

Edited by skiouras
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!Αγόρασα το κινητάκι και εγω ,και ειναι πολύ σούπερ,αλλα με 2-3 εφαρμογες φίσκαρε ο αποθηκευτικος χώρος!Σκεφτομαι να το κάνω ρούτ.Υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει,επιτυχως,και να μπορει να μου το δείξει ή να το κάνουμε παρέα έτσι ώστε να μαθαίνουμε εμείς που έχουμε πλήρη μεσάνυχτα?

Ευχαριστώ πολύ!

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,είμαι κατοχος του τηλεφώνου,και θέλω να προχωρίσω σε διαδικασία root.Δυστηχώς δέν έχω τις γνώσεις για να προχωρίσω στο εν λογώ εγχείριμα,και

λογικότερο θα ήταν να προχωρίσω με κάποιον απο εσάς που να έχει κάνει την διαδικασία ήδη, και θέλει να δώσει ένα χέρι βοηθειας και σε εμένα.Το τηλέφωνο το έχω

αγοράσει απο το Αμαζον και έχει Εκδοση λογισμικού την TNBST_4_0A.21.21PRS .Επίσεις έχω κατεβάσει και όλα τα προγράματα που προαναφερθήκαν.

Λοιπόν για να μήν χρονοτριβω,κατάλαβα τι απαιτει το firmware flashing,αλλα δέν μπορώ να καταλάβω ποιές απο τις παρακάτω οθόνες του τηλεφώνου η σωστή(για MBM Flash-mode όπως αναφέρεται)

 

 

 

Επιπλέον στο τηλέφωνο κάνουμε κάμία αλλαγη ρύθμισης ή το αφίνουμε έτσι;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα.

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ευχαριστώ πάρα πολύ τον saviano για την εξαιρετική παρουσίαση και τη σύνταξη του οδηγού αυτού !!

το δοκίμασα στο δικό μου και όλα λειτουργούν άψογα..εκτός του ότι κάποιες εφαρμογές όπως το swype δεν ξηλώνονται με τίποτα.. καμία λύση;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,είμαι κατοχος του τηλεφώνου,και θέλω να προχωρίσω σε διαδικασία root.Δυστηχώς δέν έχω τις γνώσεις για να προχωρίσω στο εν λογώ εγχείριμα,και

λογικότερο θα ήταν να προχωρίσω με κάποιον απο εσάς που να έχει κάνει την διαδικασία ήδη, και θέλει να δώσει ένα χέρι βοηθειας και σε εμένα.Το τηλέφωνο το έχω

αγοράσει απο το Αμαζον και έχει Εκδοση λογισμικού την TNBST_4_0A.21.21PRS .Επίσεις έχω κατεβάσει και όλα τα προγράματα που προαναφερθήκαν.

Λοιπόν για να μήν χρονοτριβω,κατάλαβα τι απαιτει το firmware flashing,αλλα δέν μπορώ να καταλάβω ποιές απο τις παρακάτω οθόνες του τηλεφώνου η σωστή(για MBM Flash-mode όπως αναφέρεται)

 

Επιπλέον στο τηλέφωνο κάνουμε κάμία αλλαγη ρύθμισης ή το αφίνουμε έτσι;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα.

 

Χωρίς να έχω το τηλέφωνο, είμαι σίγουρος ότι η πρώτη οθόνη είναι αυτή που χρειάζεσαι... (που γράφει πάνω-πάνω MBM Flash-mode :p )

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους,έρώτηση...έχει κανεις θέμα με το GPS και το πώς κλειδώνει το τηλέφωνο δορυφόρο;Γιατι εμένα μετά το ρούτ είναι κάκιστο και κλειδώνει πάρα πολυ δύσκολα και με τρομακτική αργοπορία Πρίν το ρούτ κλείδωνε στο άψε σβήσε!
The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ ανοίγω το RSDLite συνδέω το κινιτό μου αλλά δεν το αναγνωρίζει... Έχω βάλει τους τελευταίους drivers από την motorola.

 

Καμιά βοήθεια;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Υπαρχει καποια απλη μεθοδος

απλως για να γινει ροοτ το κινητο;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...