Jump to content

Πρόβλημα με κάρτα τηλεόρασης!!


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω εγκατεστημενο το winfast tv!!Eχω κανει τα παντα σωστα (ετσι νομιζω τουλαχιστον) αλλα η ληψη ειναι κακιστη!Συνεδεσα και ενισχυτη αλλα το προβλημα παραμενει.Μηπως ξερετε τι φταιει??Ισως οτι μενω Βαρη οπου γενικοτερα η ληψη ειναι ασχημη?
Link to comment
Share on other sites

Κάθε χώρα έχει διαφορετική αντιστοιχία μεταξύ συχνοτήτων (XXX.XXX MHz) και καναλιών (ΨΨ UHF). Πολλά ηλίθια software/drivers δεν έχουν καταχωρημένες σωστά τις αντιστοιχίες της Ελλάδας (μερικά επίσης έχουν μείνει στην εποχή που είχαμε SECAM) και έτσι θα πρέπει να βάλεις άλλη χώρα που να έχει ίδια κανάλια με μας.

 

Αν τώρα το πρόβλημα είναι αυτή καθεαυτή η λήψη τότε μάλλον δε μπορείς να κάνεις και πολλά πέρα από έναν ενισχυτή. Σε συμβουλεύω πάντως να παίζεις τηλεόραση με το DScaler που βελτιώνει αρκετά την εικόνα. Επίσης να κάνεις fine tune στα κανάλια για να πετύχεις τη βέλτιστη συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gr_panos (15 Ιούλ. 2004 , 23:57)

 

Το σωστο δεν ειναι Γερμανια αλλα Βελγιο. Εχουμε ακριβως τα ιδια καναλια

 

 

Σύμφωνα με το αφιέρωμα του RAM στις κάρτες τηλεόρασης, το σωστό είναι Γερμανία. Τώρα αν παίζει και με το Βέλγιο δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εβαλα Γερμανια κ Βελγιο αλλα τιποτα.Αισχρη η ληψη!Μηπως ειναι προβλημα της περιοχης??Γιατι κ ραδιοφωνικους σταθμους μονο 3 πιανω τελεια...Σκεφτεστε τιποτα αλλο??

Ηταν και ακριβο το ολο συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Aν στη κανονική σου tv με την ίδια κεραία, η ποιότητα της εικόνας είναι ίδια με την κάρτα (σκατά δλδ) τότε φταίει η κεραία. Αν στην tv έχεις καλή εικόνα τότε ή έχεις πρόβλημα στο καλώδιο κεραίας που τράβηξες ως το pc ή στην ίδια την κάρτα ή/και στις ρυθμίσεις της.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (16 Ιούλ. 2004 , 19:14)

 

Aν στη κανονική σου tv με την ίδια κεραία, η ποιότητα της εικόνας είναι ίδια με την κάρτα (σκατά δλδ) τότε φταίει η κεραία. Αν στην tv έχεις καλή εικόνα τότε ή έχεις πρόβλημα στο καλώδιο κεραίας που τράβηξες ως το pc ή στην ίδια την κάρτα ή/και στις ρυθμίσεις της.

 

Η ποιοτητα της εικονας στην τηλεοραση μου ειναι τελεια.Παιρνω το καλωδιο της κεραιας απο την tv και το βαζω στο pc.Kαι εχει πολυ ασχημη ληψη!!Αρα το προβλημα ειναι στην καρτα ή/και στις ρυθμισεις της...

Link to comment
Share on other sites

Στην τηλεόραση έχεις συνδέσει ενισχυτή σήματος ή μόνο στον υπολογιστή?

Πειραματίσου με τα συστήματα μετάδοσης στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών.

 

Άσχετο, αλλά αν κανείς τα βλέπει όλα πεντακάθαρα αλλά ασπρόμαυρα ας βάλει ως χώρα την... Αλβανία (πραγματικό πρόβλημα που έτυχε σε φίλο μου και το έλυσε εντελώς τυχαία).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (18 Ιούλ. 2004 , 05:18)

 

Παιδιά παίξτε με τισ ρυθμίσεις. Χειρότερα από τώρα αποκλείεται να το κάνετε :p

 

:p :p :p Εχουμε παιξει αρκετα ρε..Για αυτο ποσταραμε!Απο απελπισια... :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

genika se ekeines tis perioxes (glifada kai pera) iparxei provlima simatos.

tora an ekei einai to provlima ti na po

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως με ρυθμιση hungary pal και εξωτερικη κεραια δεν εχω κανενα προβλημα (τωρα εβαλα κι ενα βιντεο και παιρνω εικονα μεσω βιντεο αν καποιο καναλι κανει νερα.. ακομα καλυτερα)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

βαλε και τους τελευταιους drivers που θα βρεις στο site της leadtek!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

To φτιαχα!!Μετα απο τεσσερεις μηνες!Ειμαι μεγαλος χακερας!!Ελα μωρη αρρωστια!Με hungary pal πιανει τελεια αλφα,σταρ,ετ3,αντ1!αλτερ χαλια,νετ με χιονια,τηλεαστυ με λιγα χιονια και ματζικ αρκετα καλα!!Αμα το βαζω Γερμανια πιανει αλλα καναλια καλυτερα!
Link to comment
Share on other sites

στα καναλια παιζει και η περιοχη. Εγω ας πουμε με την εσωτερικη κεραια και hung-pal επιανα alter, hightv, και κατι αλλες απιθανοτητες τζαμι! Ειμαι περιστερι βλεπεις κι ολα τα απιθανα ειναι εδω γυρω! Με την εξωτερικη ομως μονο το mega μου κανει νουμερα (θορυβο στον ηχο)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Μονο ετ1 δεν πιανω!Ουγγαρια,Γερμανια,Βελγιο ειναι οι ''καλυτερες'' χωρες.Να ρωτησω κατι αλλο:Υπαρχει προβλημα αν παιζει για πολλες ωρες η τηλεοραση στον υπολογιστη??
Link to comment
Share on other sites

εγω τουλαχιστον την εχω στη γωνια της οθονης ολες τις ωρες (και ειναι πολλες) ειτε δουλευω ειτε σερφαρω.. δεν εχει παθει τιποτα. Εχω κανει capture ολοκληρες βιντεοκασσετες και παλι δε συναντησα κανενα προβλημα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Paidia ki egw mia ap'ta idia...Problhmata polla re gmt!

To radio paizei super...H tv omws hdh ton hpie!Exw eswterikh keraia me enisxyth kai panw ths syndedemenh ekswterikh keraia.Kamia antapokrish...Ta kanalia paizoun men alla me polla nera de.Xrhsimopoihsa kai 3rd party drivers-programs,alla mpa! Rithmisi ennoeitai Hungary pal.

TI ALLO NA KANW???THA PARW FORA KAI THA TH SOUTARW!!!

 

 

P.S: Eixa paliotera mia tv shuttle II ths Chronos.Epiane ola ta kanalia teleia kai htan kai pamfthnh :-(

Link to comment
Share on other sites

Gia poia karta tileorasis milate? An thelete gia pinnacle pctv exo tous teleftaious V5.9 tous opoious den mporeis na vreis pouthena giati tous xreonei extra i pinnacle 30e. Gia ennalaktikous deite edo: http://btwincap.sourceforge.net/
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...