Jump to content

Τρόποι για να ψηλώσει κανείς;


Ice_Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας ονομαζομαι Δουκισσα ειμαι 19 χρονων και σπουδαζω....ομως αντιμετωπιζω ενα πολυ μεγαλο προβλημα με το υψος μου !!ειμαι 50 κιλα και 1,60 υψος με αποτελεμα να ειμαι η πιο κοντη και να ειμαι δεκτης ειρωνικων σχολιων που με στεναχωρουν....προβλημα!!!εσεις τι θα μου προτεινατε???θελω απεγνωσμενα να ψηλωσω!!!μια κοπελα μου μιλησε για ορμονες,και συγκεκριμενα αυξητικη ορμονη σε συνδιασμο με ασκηση μονοζυγο.Εγω απο την αλλη διαβασα για καποιες βιταμινες αργινινης οι οποιες βοηθανε στην αυξηση της αυξητικης ορμονης στον οργανισμο...κανουν κατι αυτες ή να μην τισ παρω(ειναι ενα αποδεκτο προιον και μπορεις να το αγορασεις χωρις φαρμακευτικη αγωγη απο το φαρμακειο-σε αντιθεση με την αυξητικη ορμονη -αληθεια απο που θα μπορουσα να τη βρω χωρις συνταγη γιατρου???δεν ειναι παρανομη η χρηση της αυξητικης ορμονης???)

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ !!!ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...ΘΕΛΩ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΣΟΣ....(ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ)ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 482
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας ονομαζομαι Δουκισσα ειμαι 19 χρονων και σπουδαζω....ομως αντιμετωπιζω ενα πολυ μεγαλο προβλημα με το υψος μου !!ειμαι 50 κιλα και 1,60 υψος με αποτελεμα να ειμαι η πιο κοντη και να ειμαι δεκτης ειρωνικων σχολιων που με στεναχωρουν....προβλημα!!!εσεις τι θα μου προτεινατε???θελω απεγνωσμενα να ψηλωσω!!!μια κοπελα μου μιλησε για ορμονες,και συγκεκριμενα αυξητικη ορμονη σε συνδιασμο με ασκηση μονοζυγο.Εγω απο την αλλη διαβασα για καποιες βιταμινες αργινινης οι οποιες βοηθανε στην αυξηση της αυξητικης ορμονης στον οργανισμο...κανουν κατι αυτες ή να μην τισ παρω(ειναι ενα αποδεκτο προιον και μπορεις να το αγορασεις χωρις φαρμακευτικη αγωγη απο το φαρμακειο-σε αντιθεση με την αυξητικη ορμονη -αληθεια απο που θα μπορουσα να τη βρω χωρις συνταγη γιατρου???δεν ειναι παρανομη η χρηση της αυξητικης ορμονης???)

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ !!!ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...ΘΕΛΩ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΣΟΣ....(ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ)ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!:)

 

Λοιπον,κουκλα μου...σαν αρκετα μεγαλυτερος..θα σου ελεγα το εξης...ΜΗΝ κανεις τιποτα,η φυση,η οι γονεις σου επελεξαν να εισαι 1.60....ισως αυτο να εχει μια γοητεια,ασε τις ειρωνιες και τα σχολια να τα λενε...αστα να πανε στα κομματια...εχεις την απαντηση για τους αλλους και για τον εαυτο σου αν θες....: '' ΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΑΡΩΜΑΤΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ''

Ν α εχεις τον εαυτο ξεχωριστο....και οτι εχεις κατι διαφορετικο,σε αλλους μπορει να μην αρεσεις και σε αλλους να μαγνητιζεις...;)

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα το 1.60 δεν το λες κοντή γυναίκα.. Οι μισές φίλες μου παρόμοιο ύψος έχουν.. Και από κιλά είσαι μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι για γυναίκα το 1,60. Δε βλέπω κάτι κακό. Συμβιβάσου με αυτό, οι μισές γυναίκες της Ελλάδας είναι στο ύψος σου.
Link to comment
Share on other sites

Οι ορμόνες είναι παράνομες μόνο στον αθλητισμό, που ελέγχουν για ντόπινγκ κλπ.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να ακολουθήσεις φυσικούς τρόπους και να αποφύγεις τελείως τα χημικά (ορμόνες κλπ. Δεν εννοώ βιταμίνες και άλλα ακίνδυνα φυσικά προϊόντα).

 

Δηλαδή, αν θέλεις να γυμναστείς, προτίμησε μονόζυγο αντί για βάρη. Κανε κολύμβηση, ασκήσεις κλπ.

 

Το καλύτερο θα ήταν να συμβουλευτείς και κάποιον ειδικό (ορθοπεδικό, γυμναστή?) Και να ψάξεις λίγο στο ίντερνετ μόνη σου να βρεις τι κάνουν άλλοι σε τέτοιες περιπτώσεις...

 

Πιστεύω ότι το πρόβλημα δεν είναι τόσο πολύ στο ύψος σου, όσο στον κόσμο γύρω σου που σε επηρεάζει αρνητικά. Αυτό με τη σειρά του σε κάνει να στρεφεσαι εναντίων του εαυτού σου, να νευριάζεις με το ύψος σου και να χάνεις την αυτοπεποίθηση σου.

Μία καλή αρχή θα είναι να ανέβει και πάλι το ηθικό σου, να νιώθεις σίγουρη και χαρούμενη με τον εαυτό σου. :)

 

Γιατί τώρα δεν θέλεις να ψηλώσεις για εσένα, αλλά για όλους αυτούς που σε πειράζουν για το ύψος σου.

 

Οπότε, κανε στην άκρη όλους αυτούς που σε πειράζουν, βρες τα με τον εαυτό σου, βρες πάλι αυτοπεποίθηση, και ψάξε για άλλα χαρίσματα που έχεις εσύ και δεν έχουν αυτοί! Παράλληλα όμως, ψάξε και για ασκήσεις που μακροπρόθεσμα θα μπορούσαν να σου δώσουν λίγο ακόμη ύψος. Άλλα να το κάνεις για εσένα, κι όχι για τους άλλους... :)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το να σου κανουν σχολια για το υψος σου,ειναι παρα πολυ αγενες,αν ειναι και φιλοι σου,ακομα χειροτερα.

Και φυσικα δεν μετραει μονο το υψος,μετραει ολο το πακετο.Μπορει να εισαι κοντη,αλλα να''βαζεις κατω''ολες τις ψηλες.Για μενα καλητερα να εισαι μικροκαμωμενη και χαριτωμενη,παρα ψηλη και αχαρη σαν αγγουρι.

Εμεις οι αντρες σας χειριζομαστε και καλητερα μην το ξεχνας.:happy::happy:

Και κατι τελευταιο,ολα ειναι στο μυαλο,και μονο εκει.

 

Το καλητερο που εχεις να κανεις(αν επιμενεις τοσο πολυ)ειναι να απευθυνσεις σε καποιο ειδικο,και αυτο σε συνεννοηση παντα με τους γονεις σου.

 

Διαβασε και αυτο.

http://news.pathfinder.gr/news/health/326977.html

Εις άνθρωπος,ζήλω θείω πεπυρωμένος,ολόκληρον διορθώσασθαι δύναται χώραν.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους και καθενα ξεχωριστα για τις απαντησεις σας στο ¨προβλημα¨μου!!Παντως εχετε δικιο σε αυτο που μου γραψατε ολοι ...το οτι τα παντα ειναι στο μυαλο και πως δεν πρεπει να επηρεαζομαι απο τους αλλους-αλλωστε ουτε αυτοι ειναι τελειοι:p!!Εγω απο τη μερια μου θα απευθυνθω σε καποιον ειδικο,μαλλον σε διατροφολογο(για να μου πει ακριβως ποιες τροφες ειναι απαραιτητες -γιατι οσο γαλα και να ηπια τιποτα).Επειδη ρωτησα καποιον γυμναστη μου ειπε πως σε αυτη την ηλικια(19) τα κοριτσια δεν ψηλωνουν με τιποτα και ηταν πολυ απολυτος, με απογοητευσε μπορω να πω και το μονο που μπορω να κανω ειναι γιογκα και πιλατες γιατι με αυτες τις ασκησεις το σωμα φαινεται μακρυτερο...!!!Η μητερα μου(παρεπιπτοντως ειναι πιο ψηλη απο εμενα 167και ο μπαμπας μου 180 )μου ειπε πως με σωστη διατροφη και μονοζυγο κατι θα γινει και πως πρεπει να επισκευθω διατροφολογο..., εσεις νομιζετε οτι μπορει να γινει τιποτα για 3-4 ποντους δεν λεω να γινω και 2 μετρα ειπαμε....???ξερετε περιπτωσεις που τα καταφεραν???
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια ακτινογραφια λεκανης η καρπου για να δεις αν θα ψηλωσεις αλλο.(οστικης ηλικιας θα ζητησεις)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για να μαθει αν καποιος θα ψηλωσει περισσοτερο απ οτι ειναι αυτη τη στιγμη,πρεπει να απευθυνθει σε εναν ενδοκρινολογο.Θα του δωσει να κανει ακτινογραφια ακρας χειρος(αριστερου χεριου).Θα του δωσει για ερευνα ορμονολογικες εξετασεις.Αν ολα βγουν φυσιολογικα σου λεει οτι εχεις φυσικο υψος βαση του υψους των γονεων σου.Αν οχι(αν βρεθει ελλειψη αυξητικης ορμονης),τοτε θα ξεκινησει τη θεραπεια σε δημοσιο μονο νοσοκομειο και κατω απο καποιο πρωτοκολλο χορηγησης.Η αυξητικη δεν παιρνεται ετσι για πλακα γιατι εχει τρομερες επιπτωσεις(μεγαλακρια,μεγαλοκαρδια κτλ).Το εψαξα το θεμα γιατι ο μεσαιος μου γιος παρουσιασε μια στασιμοτητα αυξησης υψους και δεν ψηλωνει τωρα τελευταια.(Παντα ειχε ενα θεμα με το υψος,δεν ψηλωνε γρηγορα και αποτομα,εβαζε 3-4 ποντους το χρονο)Εχω 3 αγορια ,ο 1ος ειναι 20 και εχει 177cm.ο μικρος ειναι 14.5 ετων και εχει 175cm,ενω ο συγκεκρημενος που τον υπεβαλα στις εξετασεις 15,5 ετων εχει υψος 165cm.Εχει μεγαλη στενοχωρια γιατι θελει οπωσδηποτε στρατιωτικες σχολες (ειναι στρατιωτικος ο μεγαλος).Ο αντρας μου ειναι 178cm,ενω εγω ειμαι νομο 159cm.Ολοι οι συγγενεις μου ειναι κοντοι και ο πατερας μου ηταν και η μανα μου,και οι παππουδες μου.Επισης και απο την πλευρα του αντρα μου ο πεθερος μου ειναι περιπου 175 και η πεθερα μου σχεδον ιση με μενα.Οποτε ειμαστε μεσα στα ορια.Το παιδι μου πως θα το παραδεχτει αυτο μου λετε;Α! και η ακτινογραφια εδειξε οτι ενω ειναι 15,5 ετων, η οστικη του ηλικια ειναι 17 ετων οποτε δεν εχουμε μαλλων πολλα περιθωρια.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καταλαβα αν θες να ψηλωσεις πρεπει να τρεχεις σε πεντακοσιους γιατρου και στο τελος μπορει να μην καταφερεις και τιποτα.Αληθεια ποσο κοστισαν οι εξετασεις??εγω μονο στον ενδοκρυνολογο που πηγα...αφηστετα μου ειπε να μην ελπιζω γιατι λογω ηλικιας(19)και κοριτσι δεν γινεται τιποτα!!!!καιι εχω απογοητευτει τελιως:( ..Οσο για στρατιωτικες σχολες ηθελα και εγω στρατιωτικη ιατρικη...αλλα μια φιλη μου που πηγε ειπε οτι περνουν λιγα κοριτσια και αυτα ειναι γυναικαρες πανυψηλες,ανδρουτσοι-εχουν περιπου υψος 170 -που να πηγενα...!!1,60 οσο δηλαδη και το οριο υψους!!!!αδικια ομως ολα να περιστρεφονται γυρω απο το υψος τα χαρακτηριστικα και την ομορφια!!! Σας ευχαριστω που μου γραψατε αν θελετε μπορειτε να μου πειτε και για το κοστος των εξετασεων???πηρε καποιο φαρμακο ή εκανε καποια θεραπια???(ειναι αγορι ομως μεχρι τα 24 ψηλωνουν μην απογοητευεται-οχι σαν τα κοριτσια μεχρι τα 13-15μαχιμουμ)Σας ευχαριστω πολυ και παλι!!!
Link to comment
Share on other sites

Δούκισσα, σου γράφω με την ιδιότητα του ειδικού ενδοκρινολόγου.

Το ανάστημα είναι ένα φαινοτυπικό χαρακτηριστικό που είναι συνδυασμός γενετικών και περιβαλλοντολογικών παραγόντων. Η διαδικασία και οι αλληλεξαρτήσεις που τη συνοδεύουν είναι αρκετά πολύπλοκες και αρκετά μέρη δεν έχουν ακόμα ξεκαθαριστεί πλήρως.

Όπως και να έχει η οστική ανάπτυξη θεωρείται λήξασα όταν οι επιφύσεις (τα ακραία μέρη) των οστών συγκλίνουν μεταξύ τους και οστεοποιηθούν πλήρως.

Στατιστικά η διαδικασία αυτή στις γυναίκες ολοκληρώνεται στα 15 έως 16 έτη (αρκετά πιο σύντομα σε σχέση με αυτή των αντρών λόγω της επίδρασης των οιστρογόνων) και όπου η γυναίκα αποκτά το μέγιστο ανάστημά της.

Υπάρχουν ανθρωπομετρικές μελετές που από αυτές προκύπτουν οι λεγόμενες καμπύλες ανάπτυξης του πληθυσμού.

Στην Ελλάδα μεγάλες τέτοιες μελέτες έχουν γίνει το 1979 και το 2001.

Παραθέτω την καμπύλη που προέκυψε το 2001:

 

http://www.iatrikionline.gr/deltio_50b/03/Diagram-03.jpg

http://www.iatrikionline.gr/deltio_50b/03/pinax4.jpg

 

Όπως βλέπεις το μέσο μέγιστο ανάστημα της Ελληνίδας γυναίκας είναι περίπου 164 cm.

Σε κάθε περίπτωση ανάστημα 160 cm όπως το δικό σου είναι καθόλα φυσιολογικό.

Με λίγα λόγια τα δεδομένα είναι ότι είσαι μια χαρά από ύψος και ότι δε χρείαζεται αλλά και δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να ψηλώσεις.

Στο γράφω για να αποφύγεις να πέσεις θύμα επιτηδείων που θέλουν να σε εκμεταλλευτούν.

 

Δεν υπάρχει φαρμακευτική ή παραφαρμακευτική αγωγή που να αυξάνει το ανάστημα.

Κάποιες ασκήσεις βοηθούν να αποσυμπιεστούν οι σπόνδυλοι και να δείξεις για μικρό χρονικό διάστημα (λίγες ώρες) 1 με 2 cm ψηλότερη.

Η μόνη καταγεγραμμένη μέθοδος για την αύξηση του αναστήματος σε ενήλικες είναι αρκετά βάρβαρη.

Πρόκειται για χειρουργική επέμβαση όπου ουσιαστικά σπάνε τα μακρά οστά (συνήθως τα μηριαία οστά) και με ειδικό μηχανισμό έλξης γίνεται μετατοπισμένη οστεοσύνθεση κερδίζοντας έτσι τελικά 3 κατά μέσο όρο πόντους.

Για ευνόητους λόγους η διαδικασία αυτή είναι απαγορευμένη στο δυτικό κόσμο και συναντάται σε μεμονωμένες περιπτώσεις στην Άπω Ανατολή.

 

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις λοιπόν κάποιες εξειδικευμένες εξετάσεις. Αν επιλέξεις να κάνεις κάτι ας είναι έστω ένα ορμονικό προφίλ προληπτικά και μόνον.

(Να ξέρεις ότι αυτό γίνεται με αιμοληψία πάντα την 3η ημέρα του κύκλου σου). Από εκεί και πέρα να επισκέπτεσαι σε τακτική βάση τον γυναικολόγο σου για τα προβλεπόμενα και να ζείς μια ισορροπημένη ζωή απολαμβάνοντας τις χαρές αυτής και προσπαθώντας να μετριάσεις το άγχος.

 

Όσο για τις στρατιωτικές σχολές, σου γράφω υπεύθυνα ότι το ύψος είναι αποκλειστικά και μόνο ένα κριτήριο αποκοπής (δηλαδή ή το περνάς ή όχι).

Αν καλύπτεις τα προαπαιτούμενα που θέτει ο νόμος, περάσεις τις αθλητικές και ψυχομετρικές δοκιμασίες, είσαι υγιής και προφανώς συγκεντρώνεις τα απαραίτητα μόρια τότε δεν υπάρχει περίπτωση να σε απορρίψουν από την επιλογή.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας,και για το χρονο που διαθεσατε για να μου απαντησετε και για την εμπεριστατωμενη απαντηση σας.!!Μαλλον πρεπει να το παρω αποφαση πως δεν υπαρχει περιπτωση να ψηλωσω.....:( !!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κορίτσι μια χαρά είναι το ύψος σου! ακου τους ειδικούς!

κάνε πιλάτες και θα δεις ότι θα δείχνεις ψηλότερη, και αν θες (αν και είναι μια χαρα τα κιλά σου) χάσε 2-3 (με τίποτα όμως περισσότερα-θα έχεις μετά άλλα προβλήματα) και θα δείξεις επίσης πιο μακρόστενη ;)

Επίσης να ναι καλά τα τακούνια και οι πλατφόρμες ;)

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη καταγεγραμμένη μέθοδος για την αύξηση του αναστήματος σε ενήλικες είναι αρκετά βάρβαρη.

Πρόκειται για χειρουργική επέμβαση όπου ουσιαστικά σπάνε τα μακρά οστά (συνήθως τα μηριαία οστά) και με ειδικό μηχανισμό έλξης γίνεται μετατοπισμένη οστεοσύνθεση κερδίζοντας έτσι τελικά 3 κατά μέσο όρο πόντους.

Για ευνόητους λόγους η διαδικασία αυτή είναι απαγορευμένη στο δυτικό κόσμο και συναντάται σε μεμονωμένες περιπτώσεις στην Άπω Ανατολή.

 

Την περιγραφή σου θα την χαρακτήριζα μάλλον ευγενική! Δυστυχώς μιλώ εκ πείρας..:cry:

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υπομονή.. Να ξέρεις ότι μπορεί να μην ψηλώσεις και πολύ ακόμα. Εγώ στα 14 ήμουν 186 και έφτασα μέχρι 190. Άλλοι βάζουν αναλογικά ύψος, άλλοι μικροί, άλλοι απότομα, άλλοι όταν μεγαλώνουν.

Μην περιμένεις να φτάσεις 3 μέτρα δηλαδή :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα ,

 

Δεν γνωρίζω πόσοι παρακολουθείτε '' Καλαθοσφαίριση '' , αλλά μάλλον θα έχετε ακουστά τον Κώστα Παπανικολάου (καλαθοσφαιριστής ) . Η πλάκα είναι ότι ονομάζομαι Κώστας Παπανικολάου , με τη διαφορά ότι εγώ προφανώς δεν είμαι μπασκετμπολίστας . Αυτό το αναφέρω επειδή , ο Κώστας Παπανικολάου έχει ύψος 2.03 και με τα παπούτσια της

καλαθοσφαίρισης , 2.06 . Εγώ ωστόσο είμαι ( όντας με γυμνά πόδια ) ύψους 2.16 και με παπούτσια της καλαθοσφαίρισης

είμαι 2.20 ( περίπου ) . Φίλε είναι πρόβλημα ... μεγάλο ! Αυτοκίνητα δουλειά ... όλοι σε παρατηρούν ....

 

Ψήλωσα λόγω γονιδίων , λόγω μονόζυγου και πολύ γάλα !

Link to comment
Share on other sites

Εισαι οντως ψηλος! Αλλα το υψος σου οφειλεται μονο λογω γονιδιων, ουτε το γαλα, ουτε το μονοζυγο εχουν αποδειχτει επιστημονικα οτι βοηθουν στην αυξηση του υψους. Προφανως εχεις γονεις- παππουδες κλπ πολυ ψηλους!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλήσπερα.. δεν ξέρω αν είναι πρέπων το γεγονός ότι ξεθάβω ένα thread 3 μηνών αλλά πραγματικά βρίσκομαι σε απελπισία όσον αφορά το ύψος μου.

 

Είμαι αγόρι 16.5 χρονών και μόνο 173-175 cm (πραγματικά ΔΕΝ γνωρίζω κατά πόσο ακριβής είναι αυτή η μέτρηση που έκανα σπίτι αλλά σίγουρα δεν είμαι πάνω απο αυτό) . Τονίζω το μόνο καθώς είμαι απο τους πιο κοντούς στην τάξη μου (έχουμε παιδιά 183 cm+ που εχουν γονείς πιο κοντούς απ τους δικούς μου) αλλά και για το γεγονός ότι ο πατέρας μου είναι 185 cm. Η μητέρα μου είναι 1.64 . Μ αυτά και μ αυτά λοιπόν, πραγματικά αμφιβάλλω για το αν ξεπεράσω ποτέ το 1.80 ... το όνειρο μου ήταν/είναι να φτάσω 1.93 αλλά έτσι όπως με βλέπω ούτε 1.77 δε με κόβω :( ... Γενικά στο σόι του πατέρα μου κανείς δεν είναι κάτω απο 1.77, αλλά στης μάνας μου κυμαίνονται στο 1.60- 1.70 ... πραγματικά θα μου είναι πολύ δυσάρεστο αν έχω κληρονομήσει το ύψος απ τη μεριά της μαμάς.. γιατί αλλιώς όλα τ άλλα χαρακτηριστικά μου είναι απ το σοι του μπαμπά (βάρος, χαρακτηριστικά προσώπου κλπ)

 

Θεωρείτε πως έχω σταματήσει να ψηλώνω; Πέρυσι πρέπει να είχα το ίδιο ύψος.. πίνω πολύ γάλα και έχω καλή διατροφή.. δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζετε...Είναι ο στόχος ύψους μου ρεαλιστικός ή απλά πρέπει να αντιμετωπίσω τη σκληρή πραγματικότητα; :p :worry:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την κλάψα !

Edited by superheroedienas
Link to comment
Share on other sites

http://www.iatrikionline.gr/deltio_50b/03/Diagram-01.jpg

http://www.iatrikionline.gr/deltio_50b/03/pinax2.jpg

 

Iσχύει ότι έγραψα εδώ. Για την ηλικία σου το ύψος σου είναι κανονικό και πιθανότητα έχεις περιθώρια ανάπτυξης.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απελπισια??? Φανταζομαι κανεις πλακα..

Τεσπα, ενημερωτικα υπαρχει εξεταση που φαινεται αν εχει ολοκληρωθει η ανάπτυξη σου αν σε καιει τοσο πολυ..αν και το βρισκω απιθανο να συμβει τοσο νωρις, γιατρος δεν ειμαι παλι..αλλα στα 16??

Η εξεταση μη με ρωτήσεις πως λεγεται , δεν εχω ιδεα, αλλα ξερω οτι ελεγχουν-κοιταζουν τις επιφυσεις σου (αν γράφεται ετσι) και το βλεπουν..

αυτα

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Απελπισια??? Φανταζομαι κανεις πλακα..

Τεσπα, ενημερωτικα υπαρχει εξεταση που φαινεται αν εχει ολοκληρωθει η ανάπτυξη σου αν σε καιει τοσο πολυ..αν και το βρισκω απιθανο να συμβει τοσο νωρις, γιατρος δεν ειμαι παλι..αλλα στα 16??

Η εξεταση μη με ρωτήσεις πως λεγεται , δεν εχω ιδεα, αλλα ξερω οτι ελεγχουν-κοιταζουν τις επιφυσεις σου (αν γράφεται ετσι) και το βλεπουν..

αυτα

Να σου πώ την αλήθεια πιο πολύ με αναστατώνει το γεγόνος ότι ο πατέρας μου είναι ψηλός, παρά το οτι έιμαι απ τους πιο κοντούς στην τάξη. :p και τα δυο όμως με ενοχλούν!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...