Jump to content

Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ότι μου βγάζει εξαντλημένο χώρο αποθήκευσης με 400mb ελεύθερα σας λέει κάτι ? Γιατί εμένα μου θυμίζει άλλες εποχές...

 

Καλώς ήρθες στο club... Η εξυπνάδα να μην υπάρχει δυνατότητα να πάνε οι εφαρμογές στην sd.

 

Ίσως υπάρχει μια λύση, χωρίς root, αλλά δεν την έχω ψάξει ακόμα. Υπάρχει ένας κατάλογος «Android» στη μνήμη του κινητού. Εκεί πάνε πολλά δεδομένα από τις εφαρμογές. Τα παιχνίδια για παράδειγμα έχουν μεγάλα αρχεία εκεί μέσα, ή το youtube αποθηκεύει εκεί τις προφορτώσεις του. Προσπάθησα να κάνω «συντόμευση» αυτού του καταλόγου στην sd αλλά δεν τα κατάφερα. Από το λίγο που το έψαξα, πιθανών να μην γίνεται γιατί οι sd είναι φορμαρισμένες σε fat, το οποίο δεν υποστηρίζει το soft link του Linux (Android). Το πρόβλημα ίσως λύνεται αν φορμαριστεί η sd σε π.χ. ext3. Αυτό συνεπάγεται πως όσοι έχουν Windows στον υπολογιστή τους, να μην μπορούν να διαβάσουν απευθείας την sd γιατί τα παράθυρα δεν αναγνωρίζουν το ext3. Αλλά υπάρχει λύση και για αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=be.ppareit.swiftp_free. Όποιος έχει χρόνο, πειραματική Android συσκευή και κατέχει περί filesystem, μπορεί να δοκιμάσει πριν από εμένα και να μας πει.

Edited by GraPhi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσον αφορά τη μετακίνηση εφαρμογών στην sd μπορεί να γίνει με την αναβάθμιση σε 4.2.2 η οποία είναι πολύ καλύτερη και αξίζει τον κόπο να το κάνεις.

Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς κάποιον custom kernel που θα μπορείς να κάνεις overclock?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας...εχω περασει την 4.2.2. και αυτο που παρατηρησα ειναι το εξης...οταν το κινητο ειναι στην σιμ1 και με παρουν τηλεφωνο στην σιμ 2 αυτο δεν γυρναει απο μονο του στην 1 οπως εκανε στην 4.2.1 αλλα παραμενει την σιμ2.το εχει δει καποιος αυτο?μηπως ειναι απο καποια ρυθμιση?ευχαριστω περιμενω τις απαντησεις σας
Link to comment
Share on other sites

γεια σας...εχω περασει την 4.2.2. και αυτο που παρατηρησα ειναι το εξης...οταν το κινητο ειναι στην σιμ1 και με παρουν τηλεφωνο στην σιμ 2 αυτο δεν γυρναει απο μονο του στην 1 οπως εκανε στην 4.2.1 αλλα παραμενει την σιμ2.το εχει δει καποιος αυτο?μηπως ειναι απο καποια ρυθμιση?ευχαριστω περιμενω τις απαντησεις σας

 

Καλημέρα !!

Και σε 'μένα το ίδιο συμβαίνει..

Δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι ευχάριστο :confused:

Με τις ρυθμίσεις δεν ασχολήθηκα...ακόμα !!

Ίσως να υπάρχει δυνατότητα αλλαγής ;)

Μην αφήνεις για αύριο, κάτι που μπορείς να κάνεις σήμερα !!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!

Και σε 'μένα το ίδιο συμβαίνει..

Δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι ευχάριστο :confused:

Με τις ρυθμίσεις δεν ασχολήθηκα...ακόμα !!

Ίσως να υπάρχει δυνατότητα αλλαγής ;)

 

ευχαριστω για την απαντηση σου....ισως καποιος αλλος ξερει να μας πει?

Link to comment
Share on other sites

πρεπη να κανης επαναφορα εργοστασιασων ρυθμισεων και να στισης το τηλεφωνο απο την αρχη και τελος τα προβληματα
Link to comment
Share on other sites

πρεπη να κανης επαναφορα εργοστασιασων ρυθμισεων και να στισης το τηλεφωνο απο την αρχη και τελος τα προβληματα

 

ετσι εκανα και μαλιστα εκανα απο την αρχη που μπαινει σε ρεκοβερυ το wipe all data αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Την αναβάθμιση πως την κάνατε κι έχετε πρόβλημα?

 

Η αναβάθμιση έγινε αυτόματα, με ενημέρωση απ' το δίκτυο !!

Δεν έχουμε κανένα πρόβλημα !!!

Απλά αναφέρουμε μία κατάσταση ή αν θες μία διαφορά σε σχέση με την 4.1.2 ;)

Μην αφήνεις για αύριο, κάτι που μπορείς να κάνεις σήμερα !!
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο club... Η εξυπνάδα να μην υπάρχει δυνατότητα να πάνε οι εφαρμογές στην sd.

 

Ίσως υπάρχει μια λύση, χωρίς root, αλλά δεν την έχω ψάξει ακόμα. Υπάρχει ένας κατάλογος «Android» στη μνήμη του κινητού. Εκεί πάνε πολλά δεδομένα από τις εφαρμογές. Τα παιχνίδια για παράδειγμα έχουν μεγάλα αρχεία εκεί μέσα, ή το youtube αποθηκεύει εκεί τις προφορτώσεις του. Προσπάθησα να κάνω «συντόμευση» αυτού του καταλόγου στην sd αλλά δεν τα κατάφερα. Από το λίγο που το έψαξα, πιθανών να μην γίνεται γιατί οι sd είναι φορμαρισμένες σε fat, το οποίο δεν υποστηρίζει το soft link του Linux (Android). Το πρόβλημα ίσως λύνεται αν φορμαριστεί η sd σε π.χ. ext3. Αυτό συνεπάγεται πως όσοι έχουν Windows στον υπολογιστή τους, να μην μπορούν να διαβάσουν απευθείας την sd γιατί τα παράθυρα δεν αναγνωρίζουν το ext3. Αλλά υπάρχει λύση και για αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=be.ppareit.swiftp_free. Όποιος έχει χρόνο, πειραματική Android συσκευή και κατέχει περί filesystem, μπορεί να δοκιμάσει πριν από εμένα και να μας πει.

 

Ευχαριστώ!!!! Το απαραδεκτο ειναι που σου λενε 8gb εσωτερικη κι εχει 4 gb σαβουρα...Στην 4.2.2 δεν εχει κουμπακια στο drop down μενου για επιλογη sim? Καποιος εχει αναφερει οτι βαλανε κ widgetακι.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2239898 εδω ειναι φιλαρακι το κατεβαζεις σε ζιπ μορφη κ το φλασαρεις :wink:

 

πως το φλασαρις σε zip μορφη με το odin αφου στην επιλογη pda δεν μπορείς να κανεις attach zip files? Έχω βρεί τις οδηγίες εδώ αλλα δεν καταλαβαινω ποιον kernel κατεβαζω για να μπορεσω να φλασαρω με odin? μηπως μπορει καποιος που το εχει κανει να μας δωσει περισσότερες πληροφορίες? Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!! Το απαραδεκτο ειναι που σου λενε 8gb εσωτερικη κι εχει 4 gb σαβουρα...Στην 4.2.2 δεν εχει κουμπακια στο drop down μενου για επιλογη sim? Καποιος εχει αναφερει οτι βαλανε κ widgetακι.

 

Έχει και το "παλιό" drop down έχει και το ευκολότερο πλέον widget.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να κάνω μια παρένθεση για ένα πιθανό "ζουζούνι" (bug)

ή μήπως τα μηνύματα στα android είναι τοσο αποτυχία? γιατί στο Samsung Galaxy Grand Duos που έχω πάρει όταν πάω να συντάξω μήνυμα μου γράφει ότι έχω 160 γράμματα (για το 1ο μήνυμα)... αφού πληκτρολογήσω 1 γράμμα μου λέει ότι έχω 69 γράμματα μέχρι να τελειώσει το 1ο μήνυμα δηλαδή με 1 γράμμα από τα 160 που έχω πέφτει στα 70. μετά αφού τελειώσω το 1ο μήνυμα και πάω στο 2ο μου γράφει το έχω 63 ακόμα γράμματα... ξέρει κανείς τι παίζει?

Αυτό μου το έχει ξανακάνει κάποτε όταν είχα στο Motorola e770v αλλά εκεί το είχα περάσει το λογισμικό από τον υπολογιστή γιατί δεν έκανε Boot αλλά μετά κάποιος μου είπε πως είχε μια επιλογή μέσα στο πρόγραμμα που έβαλα να Bootάρει και απλώς την άλλαξα και από 70 γράμματα πήγε πάλι στα 160.

Μήπως παίζει και κάτι τέτοιο εδώ?

Ευχαριστώ εκ των πρoτέρων, καλή σας μέρα!

Συγνώμη που να φύγεις σ' άφησα τα παιχνίδια μεταξύ ζωής και θάνατου είναι άνισα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να κάνω μια παρένθεση για ένα πιθανό "ζουζούνι" (bug)

ή μήπως τα μηνύματα στα android είναι τοσο αποτυχία? γιατί στο Samsung Galaxy Grand Duos που έχω πάρει όταν πάω να συντάξω μήνυμα μου γράφει ότι έχω 160 γράμματα (για το 1ο μήνυμα)... αφού πληκτρολογήσω 1 γράμμα μου λέει ότι έχω 69 γράμματα μέχρι να τελειώσει το 1ο μήνυμα δηλαδή με 1 γράμμα από τα 160 που έχω πέφτει στα 70. μετά αφού τελειώσω το 1ο μήνυμα και πάω στο 2ο μου γράφει το έχω 63 ακόμα γράμματα... ξέρει κανείς τι παίζει?

Αυτό μου το έχει ξανακάνει κάποτε όταν είχα στο Motorola e770v αλλά εκεί το είχα περάσει το λογισμικό από τον υπολογιστή γιατί δεν έκανε Boot αλλά μετά κάποιος μου είπε πως είχε μια επιλογή μέσα στο πρόγραμμα που έβαλα να Bootάρει και απλώς την άλλαξα και από 70 γράμματα πήγε πάλι στα 160.

Μήπως παίζει και κάτι τέτοιο εδώ?

Ευχαριστώ εκ των πρoτέρων, καλή σας μέρα!

 

πηγαινε στην αρχικη οθονη, πατα το εικονιδιο του sms, πατα το αριστερο κουμπι κατω απ την οθωνη (menu), επελεξε settings και στη μεθοδο εισαγωγης (input method) αλλαξε το σε gsm messaging

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε μόνη τής. Μόλις κάνω αναβάθμιση OTA και ο θεός βοηθός.

 

και σε εμένα τώρα κατεβαίνει η νέα έκδοση στο κινητό.... Χώρα προελευσης κινητού είναι η Ρουμανία...

Ήρθαμε σκαστοί από την κλινική

ΠΑΟΚΑΡΑ μου δεν το ξέρουν οι γιατροί

και θα 'ρθουμε ξανά γιατί από παιδιά

μας παλάβωσε η ασπρόμαυρη στολή

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα τώρα κατεβαίνει η νέα έκδοση στο κινητό.... Χώρα προελευσης κινητού είναι η Ρουμανία...

 

Και σε μένα μια απ τα ίδια!! Τώρα θα την κάνω δεν πρόλαβα!!!

Συμβόλαιο = Κοροϊδία

Φοιτητικά πακέτα for ever!!!

Υποστηρίξτε το ελεύθερο λογισμικό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση 4.2.2 OTA το απόγευμα και μέχρι τώρα το τσεκάρω. Κατέβηκε το I9082XXUBMI1, μια από τις τελευταίες εκδόσεις. H αναβάθμιση ολοκληρώθηκε σε λιγότερο από 10 λεπτά. Βεβαιωθείτε ότι έχετε τη μπαταρία φορτισμένη στο 60% τουλάχιστον. Κάποιες εφαρμογές δεν θα τρέχουν στο 4.2.2 και θα τερματίζουν (πχ skype, bump & viber). Πρώτα συμπεράσματα: η εναλλαγή των οθονών είναι ομαλότερη και μάλλον είναι και γρηγορότερη. Θέλει ψάξιμο από τη αρχή για να το μάθει καλά κάποιος, αφού υπάρχουν διαφορές. Και κάτι σημαντικό: η νέα έκδοση εκμεταλλεύεται την ύπαρξη του Bluetooth 4 ή Smart ή LE. Έτσι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε του καινούργιους αισθητήρες - καρδιοσυχνόμετρα όπως αυτόν http://beetsblu.com/sensor/ που τον παρέλαβα χθες για να τον χρησιμοποιήσω στο τρέξιμο. Μετά την αναβάθμιση συνδέθηκε κανονικά με την εφαρμογή iCardio, η οποία καταγράφει και τον καρδιακό ρυθμό πλέον. Edited by baxev2005
Link to comment
Share on other sites

Μιας και χρειάζομαι μια dual-sim συσκευή και μου αρέσει το κινητό αυτό, θέλω να κάνω μια -δυο- πέντε ερωτήσεις για το πως ακριβώς λειτουργει..... :) είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στα χωράφια ενος dual-sim κινητού και εχω πελαγωσει! :cry:

 

Βαζω σαν ενεργή κάρτα την Νο1 και τη Νο2 την έχω "πίσω"....

 

1. Αν θέλω να πάρω τηλέφωνο από τη Νο2 μπορώ να το κάνω με επιλογή ενός πλήκτρου ή πρέπει να βάλω την Νο2 σαν ενεργή; Το ίδιο ισχύει και για τα sms;

 

2. Μπορώ να δεχτώ και κλήσεις και sms από τις 2 κάρτες; Ή μόνο σε αυτη που είναι ενεργή;

 

3. Αν μιλάω στη Νο1 και με καλέσουν στη Νο2 θα δω την κλήση ενω μιλάω; Οταν κλέισω θα μου έρθει μήνυμα;

 

4. Με το ίντερνετ τι γίνεται; Μια από τις 2 κάρτες θα την χρησιμοποιώ και για 3G. Εχει σημασία αν αυτη θα είναι η ενεργή ή η άλλη;

 

5. Διαβάζω για προώθηση κλήσεων με χρέωση. Πότε γίνεται αυτο;; Σε κάθε εισερχόμενη κλήση της Νο2 ή μόνο όταν μιλάω στην Νο1 και κάποιος καλεί στη Νο2;

 

Μπορεί να φαίνονται παιδικές οι ερωτήσεις, αλλά δεν έχω εμπειρία από αυτα τα τηλέφωνα και έχω μπερδευτεί με τις ορολογίες active, standby κτλ. Στα διάφορα καταστήματα οι πωλητες μου λένε τα δικά τους ίσα για να πουλήσουν κινητό ακόμα και αν δεν καλύπτουν τις προδιαγραφες που τους ζητάω!

 

Αν μπορεί κάποιος που το χρησιμοποιεί να μου απαντήσει ή να μου υποδείξει που μπορώ να βρω ακριβείς πληροφορίες για την χρήση των dual-sim κινητών κατα την κλήση!

 

Ευχαριστω προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση 4.2.2 OTA το απόγευμα και μέχρι τώρα το τσεκάρω. Κατέβηκε το I9082XXUBMI1, μια από τις τελευταίες εκδόσεις. H αναβάθμιση ολοκληρώθηκε σε λιγότερο από 10 λεπτά. Βεβαιωθείτε ότι έχετε τη μπαταρία φορτισμένη στο 60% τουλάχιστον. Κάποιες εφαρμογές δεν θα τρέχουν στο 4.2.2 και θα τερματίζουν (πχ skype, bump & viber). Πρώτα συμπεράσματα: η εναλλαγή των οθονών είναι ομαλότερη και μάλλον είναι και γρηγορότερη. Θέλει ψάξιμο από τη αρχή για να το μάθει καλά κάποιος, αφού υπάρχουν διαφορές. Και κάτι σημαντικό: η νέα έκδοση εκμεταλλεύεται την ύπαρξη του Bluetooth 4 ή Smart ή LE. Έτσι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε του καινούργιους αισθητήρες - καρδιοσυχνόμετρα όπως αυτόν http://beetsblu.com/sensor/ που τον παρέλαβα χθες για να τον χρησιμοποιήσω στο τρέξιμο. Μετά την αναβάθμιση συνδέθηκε κανονικά με την εφαρμογή iCardio, η οποία καταγράφει και τον καρδιακό ρυθμό πλέον.

 

να κάνω μια ερώτηση.. μετά την αναβάθμιση που έκανες .. οι ρυθμίσεις του κινητού χάθηκαν?? εννοώ το τηλέφωνο γυρνάει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις?? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]36864[/ATTACH] [ATTACH]36865[/ATTACH] [ATTACH]36863[/ATTACH]

 

Όταν θέλεις να εισάγεις νούμερο τηλεφώνου και να καλέσεις, χρησιμοποιείς τα κουμπάκια κάτω αριστερά (εικόνα 1), ανάλογα από ποια sim θέλεις να καλέσεις.

 

Όταν θέλεις να καλέσεις νούμερο από τις επαφές σου, διαλέγεις πρώτα την sim «κατεβάζοντας» την γραμμή κατάστασης (εικόνα 2) και επιλέγεις πριν καλέσεις.

 

Άμα προσέξεις τις ενδείξεις του σήματος, η μία έχει φωτεινό φόντο και δείχνει ποια sim είναι επιλεγμένη. Οι εξερχόμενες θα «φεύγουν» από αυτή τη sim. Μπορείς επίσης να επιλέξεις διαφορετικό φόντο και εικόνα κλειδώματος ανάλογα την επιλεγμένη sim.

 

Τέλος, για τις κλήσεις, όταν σε καλούν, φωτίζει το φόντο της ένδειξης σήματος της αντίστοιχης sim και ξέρεις από που σε καλούν. Επίσης μπορείς να επιλέξεις και ήχο εισερχόμενης κλήσεις για κάθε sim ξεχωριστά.

 

Στα μηνύματα τώρα (εικόνα 3), γράφεις το μήνυμά σου και ανάλογα από που θέλεις να φύγει το μήνυμα, πατάς το αντίστοιχο κουμπάκι κάτω δεξιά. Από πάνω που είναι η συνομιλία, υπάρχει ένδειξη στα αριστερά κάθε μηνύματος που δείχνει σε ποια sim ανήκει (τόσο για τα εισερχόμενα όσο και για τα εξερχόμενα).

 

Για τις ταυτόχρονες κλήσεις, Internet κτλ, ας σου πει κάποιος άλλος γιατί εγώ την δεύτερη την έχω σχεδόν διακοσμητική.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα ειχα παρει το s duos πριν 4 περιπου μηνες αλλα με ολλα αυτα τα κολιματα βρεικα να το πουλησω οποτε ειμαι αναμεσα σε GRAND κ CORE για δυκαρτο κινητο πιο απ τα δυο να διαλεξω μοιπος ξερει καποιος πιες διαφορες εχον..?

 

? Yhnx

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2239898 εδω ειναι φιλαρακι το κατεβαζεις σε ζιπ μορφη κ το φλασαρεις :wink:

ποια version έχεις στήσει; το flash το κανεις μέσα από CWM ή από το odin;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .Ευχαριστώ πολύ PERCEAS. η αλήθεια είναι ότι δεν το σκέφτηκα γιατί είδα ότι στους Αγγλικούς χαρακτήρες είχε κανονικά τα 160 γράμματα!
Συγνώμη που να φύγεις σ' άφησα τα παιχνίδια μεταξύ ζωής και θάνατου είναι άνισα...
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα ειχα παρει το s duos πριν 4 περιπου μηνες αλλα με ολλα αυτα τα κολιματα βρεικα να το πουλησω οποτε ειμαι αναμεσα σε GRAND κ CORE για δυκαρτο κινητο πιο απ τα δυο να διαλεξω μοιπος ξερει καποιος πιες διαφορες εχον..?

 

? Yhnx

Ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5163&idPhone2=5419

 

Είχα για 2 μήνες s duos (το είχα γράψει πιο πάνω) και το έδωσα για τον ίδιο λόγο..

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...