Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 520


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα στης γυναίκας μου που έκανα την αναβάθμιση πρώτα της πέρασα ιταλική cv χωρίς back up και μετά κατευθείαν τα 8.1

 

Και μετά το σεταρισα ,πάει σφαίρα και με διάφανα tiles και χωρίς να του βάλω ακόμα micro SD.

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καταρχήν

Έχω τα windows 8.0 ακομα δεν έχω κάνει το update, και παρατήρησα το εξής τώρα τελευταία, όταν τραβάω φωτο μου της εμφανίζει διπλές στο άλμπουμ. Και όταν πάω να σβήσω την μια φωτο μου σβήνει και την αλλη....η SD είναι καινούργια προ 4μηνων περίπου.

Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να σας κάνω μια ερώτηξη ρε παιδία!!!

αγόρασα το κινητό απο την προσφρορά της amazon αλλά είναι καρτοκινητό και είναι κλειδωμένο στην AT&T πως μπορώ να το ξεκλειδώσω με νόμιμους τρόπους για να το χρησιμοποιήσω;

www.2ospbyron.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καταρχήν

Έχω τα windows 8.0 ακομα δεν έχω κάνει το update, και παρατήρησα το εξής τώρα τελευταία, όταν τραβάω φωτο μου της εμφανίζει διπλές στο άλμπουμ. Και όταν πάω να σβήσω την μια φωτο μου σβήνει και την αλλη....η SD είναι καινούργια προ 4μηνων περίπου.

Τι μπορεί να φταίει?

 

 

θα προχωρήσω σε αναβάθμιση σε 8,1 για να λυθεί το προβλημα με την sd, αλλα θέλω να μάθω αν υπάρχει τρόπος να σωθούν σημειώσεις που καταγράφω καθημερινά στο ημερολόγιο ωστέ μετά να της επαναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

θα προχωρήσω σε αναβάθμιση σε 8,1 για να λυθεί το προβλημα με την sd, αλλα θέλω να μάθω αν υπάρχει τρόπος να σωθούν σημειώσεις που καταγράφω καθημερινά στο ημερολόγιο ωστέ μετά να της επαναφέρω.

 

αν εννοείς το ημερολόγιο του outlook τότε συγχρονίζονται με τον λογαριασμό σου

μπες στο outlook.com και τσέκαρε το

Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς το ημερολόγιο του outlook τότε συγχρονίζονται με τον λογαριασμό σου

μπες στο outlook.com και τσέκαρε το

 

 

Έχεις δίκιο ,το τσέκαρα είναι όπως λες, σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα ένα 520 για δεύτερο. Ως άσχετος με το αντικείμενο έχω κάποιες ερωτήσεις: (βοηθάτε χριστιανοί)

 

1. Πως περνάω τις επαφές που έχω στο gmail?

2. Tα gapps υπάρχουν στην πλατφόρμα των windows?

3. Τι σιμ παίρνει αυτό; Εχω micro.

4. Από apps πως τα πάει; Δώστε καμιά λίστα με must-have. Tapatalk έχει?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα ένα 520 για δεύτερο. Ως άσχετος με το αντικείμενο έχω κάποιες ερωτήσεις: (βοηθάτε χριστιανοί)

 

1. Πως περνάω τις επαφές που έχω στο gmail?

2. Tα gapps υπάρχουν στην πλατφόρμα των windows?

3. Τι σιμ παίρνει αυτό; Εχω micro.

4. Από apps πως τα πάει; Δώστε καμιά λίστα με must-have. Tapatalk έχει?

 

1. συνδέεις το λογαριασμό google σου . Τόσο απλα

2. όχι αλλά υπάρχουν άξιοι αντικαταστάτες

3. micro - sim

4. έχει tapatalk ναι όσο για εφαρμογές δες εδώ http://www.windowsphone.com/el-gr/store/featured-apps

Link to comment
Share on other sites

2. όχι αλλά υπάρχουν άξιοι αντικαταστάτες

 

Το βασικό μου email μου όμως είναι gmail. Kαι δεν μπορω να το αλλάξω.:worry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά elteo, έχουμε συναντηθεί και σε άλλο φόρουμ.

Το εργαλείο όλα καλά; ;)

 

Λοιπόν, αυτό που χρειάζεται να καταλάβεις είναι ότι δε χρειάζεσαι google apps.

Ή τουλάχιστον δε χρειάζεσαι google apps με τον τρόπο που φαντάζεσαι.

 

Πχ πρέπει να έχεις εφαρμογή της google για να δεις το gmail;

Φορτώνεις το gmail account στο ενσωματωμένο mail client και είσαι ΟΚ.

Αν πάλι δε θες το mail client του WP, μπορείς να κατεβάσεις από το store εναλλακτικά apps από τρίτους devs.

 

Tapatalk

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/tapatalk/913ffd61-3ba0-435c-a894-9d3ec7e78d6e

 

Disqus

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/disqus/93c35e04-5d4d-42d2-aaaa-3bd1532443b2

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Οκ αντιληπτό. Απλά το google maps ή το gmail είναι must-have. Aλλά θα την παλέψουμε.:lol:

 

Το τηλ/κι δεν το παρέλαβα ακόμα απλά προετοιμάζομαι. Για τα βασικά που το θέλω είναι το φτηνότερο αποδεκτό.:)

 

YΓ. δώσε nickname...:shifty:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Σάββα (καλά θυμάμαι; :lol:),

 

Εκεί που το Android είναι μια πλατφόρμα πάνω στην οποία πατάνε apps για το ο,τιδήποτε (dialer, mail κλπ),

το WP έρχεται μαμίσιο για τα βασικά

και μια φορά το WP mail client είναι universal ,

οπότε δεν παίζει να το παλέψεις ή όχι αφού έτσι κι αλλιώς θα είσαι ΟΚ , είτε με gmail, yahoo, Hotmail, κλπ κλπ.

 

Σε ορισμένα κομμάτια του λειτουργικού η MS έχει επιτρέψει να ύπάρχουν και τρίτα apps και σε άλλα όχι

λχ τρίτους mail clients θα βρεις, τρίτους dialers δε θα βρεις γιατί δεν έχει επιτρέψει η MS.

 

Η λογική της MS είναι η μεγιστοποίηση της ασφάλειας, εξ ου και τα πολύ σφιχτά API

λχ δεν επιτρέπονται apps που καταγράφουν την τηλεφωνική συνομιλία.

 

Ένα ακόμα, η MS έχει κάνει αρκετά καλό optimization.

Θα το διαπιστώσεις στην πορεία.

 

Τέλεια δεν είναι τα πάντα, αλλά η εμπειρία χρήσης που μένει είναι παραπάνω από ικανοποιητική.

Μην τρομάξεις από την απουσία παραμετροποίησης, θα δεις ότι δεν είναι και απαραίτητη.

Μια συμβουλή, θα κουραστείς αισθητικά λιγότερο αν προσπαθήσεις να κρατήσεις μια ομοιογένεια στα apps από εμφανισιακής άποψης πάντα.

Και προσωπική γνώμη, το UI είναι αρκετά όμορφο και βελτιώνεται συνεχώς με νέες προσθήκες.

 

Τέλος για χάρτες, μην το κάνουμε θέμα,

στα WP έχεις τους offline χάρτες και την offline πλοήγηση-ξενάγηση της HERE,

οπότε ξεχνάς ό,τι πίστευες ότι ήξερες.

Κι αν πάλι θες google maps, υπάρχουν σχετικά apps από devs.

 

ΥΓ: Ρώτησες nickname, έχω αλλάξει τόσα, να 'ναι καλά τα παιδιά εκεί. :lol:

Πάντα απροβλημάτιστο το εργαλείο, έχω και χρόνια να μπω εκεί στο φόρουμ.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Σε ορισμένα κομμάτια του λειτουργικού η MS έχει επιτρέψει να ύπάρχουν και τρίτα apps και σε άλλα όχι

λχ τρίτους mail clients θα βρεις, τρίτους dialers δε θα βρεις γιατί δεν έχει επιτρέψει η MS.

 

Μια χαρά θα βρει και μαι χαρά επιτρέπονται ρε συ... Από τα 8.1 και μετά :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι φαίνονται ενδιαφέροντα τα παραθύρια ειδικά στα 8.1. Ευχαριστώ παιδιά.

 

Μομπι καλά θυμάσαι.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μετά απο 10 μήνες χρήσης του κινητού μου και περίπου πριν 3-4 μέρες εντόπισα πρόβλημα με το power button on/off.

Αφού έβγαλα το πίσω προστατευτικό καπάκι να δω τι γίνεται, διαπιστώνω οτι έχει ξεκολλήσει απο την μια μεριά το μπουτόν (έχει 4 ποδαράκια τα οποία ειναι κολλημένα πάνω στην πλακέτα) μου ήρθε να το ανοίξω, αλλα επειδή είναι στην εγγύηση είπα να περάσω απο ενα κατάστημα Nokia Care. Τελικά δεν το καλύπτει η εγγύηση :blink:, είναι λέει παράγοντας κακής χρήσης, και η επιδιόρθωση του κοστίζει 35€.

1-Ενα κουμπί το οποίο το χρησιμοποιείς ίσως της περισσότερες φορές απο οπιοδήποτε άλλο δεν είναι στην εγγύηση?

2- Το κόστος του απο ιντερνετικο μαγαζί ειναι λιγότερο απο ευρώ:lol:

3- Οποιοδήποτε δηλ πλαινό κουμπί χαλάση δεν καλύπτεται ?

Τα συμπεράσματα δικά σας...

 

Τελικά την στιγμή που ξεβίδωσα το καπάκι μου έπεσε στα χέρια το μπουτόν άθικτο, απλά σαν να μην το είχανε κολλήσει ποτέ πάνω στην πλακέτα.

Ορίστε και ένα βιντεάκι πως να το κάνεις μόνος σου, αρκεί να πιάνουν λίγο τα χέρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα έχω 2 lumia 520 και στα 2 έχω το ίδιο πρόβλημα στο store μου βγάζει περίπου 20-30 εφαρμογές και στα games το ίδιο και στα 2 έχω το ίδιο πρόβλημα το ένα είναι ιταλικό τo άλλο δεν θυμάμαι κάνω για παράδειγμα αναζήτηση σε κάποια εφαρμογή που σίγουρα υπάρχει στο store και δεν μου βγάζει τπτ όπως και στις περισσότερες κατηγορίες του store είναι κενές και στο ένα τηλ δεν μου βγάζει ούτε της εφαρμογές της Nokia και τα 2 είναι με Nokia Black δεν μου βγάζει άλλο Update αν μπορεί κάποιος να με help. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Δεν πολύ-κατάλαβα λόγω σύνταξης...

 

Από ποιά χώρα είναι η σκυσκευή. Κοίτα ή στις πληροφορίες απ' τις ρυθμίσεις ή το product code κάτω απ' την μπαταρία...

Επίσης, τι περιοχή έχεις βάλει στις ρυθμίσεις συσκευής?

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου έχει χάσει τον κωδικό του hotmail του και επειδή δεν ξέρω τί εγινε (ούτε και αυτος ξέρει) δεν τον αφήνει να μπει στο μαρκετ λόγω ηλικίας (αυτός είναι ανω των 50 απλά κάτι λογικά θα εγινε με την εγγραφή να υποθέσω). Του έφτιαξα καινούριο λογαριασμό στο hotmail . Τώρα ποια είναι τα βήματα ώστε να μετακινηθούν οι επαφές του απο την συσκευή για να κανω hard reset ώστε να εγγραφούμε στο μαρκετ με το καινούριο email ?? Δεν γίνεται μεσω hotmail να το κάνω ?? Και πείτε μου τον τρόπο. Δηλ. στο αντροιντ ξέρω τι να κάνω. Συγχρονίζω τις επαφές μου με το gmail μου και γίνεται. Εδώ ?? επειδή δεν εχω ιδεα απο WP πείτε μου σε ποιο μενού θα μπω και τι κανω ?? Ευχαριστώ πολύ !!!
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου έχει χάσει τον κωδικό του hotmail του και επειδή δεν ξέρω τί εγινε (ούτε και αυτος ξέρει) δεν τον αφήνει να μπει στο μαρκετ λόγω ηλικίας (αυτός είναι ανω των 50 απλά κάτι λογικά θα εγινε με την εγγραφή να υποθέσω). Του έφτιαξα καινούριο λογαριασμό στο hotmail . Τώρα ποια είναι τα βήματα ώστε να μετακινηθούν οι επαφές του απο την συσκευή για να κανω hard reset ώστε να εγγραφούμε στο μαρκετ με το καινούριο email ?? Δεν γίνεται μεσω hotmail να το κάνω ?? Και πείτε μου τον τρόπο. Δηλ. στο αντροιντ ξέρω τι να κάνω. Συγχρονίζω τις επαφές μου με το gmail μου και γίνεται. Εδώ ?? επειδή δεν εχω ιδεα απο WP πείτε μου σε ποιο μενού θα μπω και τι κανω ?? Ευχαριστώ πολύ !!!

 

δεν γίνεται να κάνεις recover το password από το outlook ;

Link to comment
Share on other sites

δεν γίνεται να κάνεις recover το password από το outlook ;

 

Όχι γιατι μου το στέλνει τον κωδικό στο gmail και έχει χάσει και τον κωδικό του gmail toy. :lol: Όλα τα προσπάθησα.

Μπορώ να περάσω τις επαφές του στο hotmail και μετά να τις ξαναπάρω ? Καθοδηγηστε με λίγο γιατι με το μενου των WP έχω καταμπερδευτεί.

Edited by geornirv
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατι μου το στέλνει τον κωδικό στο gmail και έχει χάσει και τον κωδικό του gmail toy. :lol: Όλα τα προσπάθησα.

Μπορώ να περάσω τις επαφές του στο hotmail και μετά να τις ξαναπάρω ? Καθοδηγηστε με λίγο γιατι με το μενου των WP έχω καταμπερδευτεί.

 

Δεν ξέρω αν θα πετύχει αλλά μπορείς να το προσπαθήσεις. Με την εφαρμογή "Μεταφορά Δεδομένων" εξάγεις τις επαφές του γνωστού σου στην κάρτα SD του 520. Το συνδέεις με το USB καλώδιο στον υπολογιστή και αναζητάς στην κάρτα SD ένα αρχείο με την κατάληξη .csv (είναι το αρχείο που αποθηκέυτηκαν οι έπαφες).

Συνδέεσαι από τον υπολογιστή στη σελίδα https://people.live.com/ και επιλέγεις από την εισαγωγή επαφών την έναρξη εισαγωγής. Επιλέγεις άλλο, πατάς το κουμπί "αναζήτηση" και αφού επιλέξεις το αρχείο που αποθηκεύτηκαν οι επαφές πατάς αποστολή.

Δεν ξέρω αν θα πετύχει διότι η συσκευή μου δεν δεχεται SD για να δω αν όντως οι επαφές εξάγονται σε αρχείο της μορφής .csv. Αν βρεις τέτοιο αρχείο θα τις μεταφέρεις επιτυχώς, αλλιώς χωρίς να γνωρίζεις ή έστω να μπορείς να ανακτήσεις τον κωδικό του hotmail είναι κομματάκι δύσκολο.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα πετύχει αλλά μπορείς να το προσπαθήσεις. Με την εφαρμογή "Μεταφορά Δεδομένων" εξάγεις τις επαφές του γνωστού σου στην κάρτα SD του 520. Το συνδέεις με το USB καλώδιο στον υπολογιστή και αναζητάς στην κάρτα SD ένα αρχείο με την κατάληξη .csv (είναι το αρχείο που αποθηκέυτηκαν οι έπαφες).

Συνδέεσαι από τον υπολογιστή στη σελίδα https://people.live.com/ και επιλέγεις από την εισαγωγή επαφών την έναρξη εισαγωγής. Επιλέγεις άλλο, πατάς το κουμπί "αναζήτηση" και αφού επιλέξεις το αρχείο που αποθηκεύτηκαν οι επαφές πατάς αποστολή.

Δεν ξέρω αν θα πετύχει διότι η συσκευή μου δεν δεχεται SD για να δω αν όντως οι επαφές εξάγονται σε αρχείο της μορφής .csv. Αν βρεις τέτοιο αρχείο θα τις μεταφέρεις επιτυχώς, αλλιώς χωρίς να γνωρίζεις ή έστω να μπορείς να ανακτήσεις τον κωδικό του hotmail είναι κομματάκι δύσκολο.

 

Δηλ στα Win Phones δεν γίνεται να συγχρονίσεις τον λογαριασμό σου είτε hotmail ή gmail με τις επαφές σου και να περαστούν μεσω ιντερνετ στο email σου ώστε να είναι πάντα διαθέσιμες όπως στα αντροιντ ???

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Δηλ στα Win Phones δεν γίνεται να συγχρονίσεις τον λογαριασμό σου είτε hotmail ή gmail με τις επαφές σου και να περαστούν μεσω ιντερνετ στο email σου ώστε να είναι πάντα διαθέσιμες όπως στα αντροιντ ???

 

φυσικά και γίνεται και μάλιστα καλύτερα και πιο εύκολα από android αφού συγχρονίζονται με το που βάλεις το mail και κάθε φορά που υπάρχει μια αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και γίνεται και μάλιστα καλύτερα και πιο εύκολα από android αφού συγχρονίζονται με το που βάλεις το mail και κάθε φορά που υπάρχει μια αλλαγή

 

Εννοώ όχι με την αρχική εγγραφή στο hotmail που ενεργοποιείς το μάρκετ , αλλά αργότερα αν θες να βάλεις 2 ο λογαριασμό email πχ. Gmail δεν γίνεται να τις συγχρονισεις με τον 2 ο λογαριασμό; ; αν γίνεται πέστε μου σας παρακαλώ τον τρόπο.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...