Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 520


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω για το ραδιοφωνο. Δεν βλεπω ομως απο που κλεινει. Εβγαλα τα ακουστικα και παρολ'αυτα, οταν αυξομειωνω την ενταση του τηλεφωνου, εμφανιζεται και η μπαρα του ραδιοφωνου με τα βελακια και την παυση. Αυτο, δεν μπορει να φυγει ή ειναι κολλημα του κινητου;

 

Εκανα αυτο που λες με το sysapp pusher χωρις κανενα αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω πατάω το πλήκτρο back και βγαίνω. Δεν ξέρω άλλον τρόπο.

 

Για το άλλο που δεν σου εμφανίζει μου φαίνεται περίεργο. Μηπως τελικά έχεις call filter και δεν το έχεις βρει; Το λέω επειδή το ραδιόφωνο που είναι στην άμπερ σου έχει κατέβει.

 

Πρώτα κοιταξε ρυθμίσεις--> φιλτρο κλησεων +sms

Αν δεν στο έχει εκεί, κοίταξε στο εικονίδιο του store μήπως έχεις ειδοποίηση για ενημερώσεις που δεν έχεις κατεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει call filter ουτε υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση στο store.

 

Στο skype και το viber δεν υπαρχει επιλογη για sign out. Τι ισχυει σε αυτες τις περιπτωσεις; Υπαρχει κατι σαν γενικος κανονας για τα wp8; Ειμαι καινουργιος στην πλατφορμα και ερχομενος απο android.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει call filter ουτε υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση στο store.

 

Στο skype και το viber δεν υπαρχει επιλογη για sign out. Τι ισχυει σε αυτες τις περιπτωσεις; Υπαρχει κατι σαν γενικος κανονας για τα wp8; Ειμαι καινουργιος στην πλατφορμα και ερχομενος απο android.

 

Στο skype πάτα στην φωτογραφία σου πάνω δεξιά και μετά τις τρείς τελείες κάτω δεξιά. Εκεί σου έχει την επιλογή sign out.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει call filter ουτε υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση στο store.

 

Τι να σου πω, σε εμένα το έβγαλε μέσα σε 10 λεπτά. Ισως κάποιος αλλος να ξέρει κάποιον άλλο τρόπο. Ρώτα και στο επίσημο νήμα της πλατφόρμας για τα windows phone 8.;)

Link to comment
Share on other sites

Τα βελάκια για την πλοήγηση της μουσικής θα σου εξαφανιστούν μετά από κάμποσο...

 

Έχεις πάρει amber? Αν ναι τότε δεν εξηγείται να μην βρίσκεις τα φίλτρα στις ρυθμίσεις !!!

 

ΥΓ: Τι χώρας είναι το κινητό? Το γράφει στην συσκευασία και κάτω απ' την μπαταρία λογικά...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και εφαρμογες για να κοβουν την μουσικη και να μην εμφανιζεται ο player. Προσωπικα χρησιμοποιω την ενσωματωμενη του insider.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Τα βελάκια για την πλοήγηση της μουσικής θα σου εξαφανιστούν μετά από κάμποσο...

 

Έχεις πάρει amber? Αν ναι τότε δεν εξηγείται να μην βρίσκεις τα φίλτρα στις ρυθμίσεις ..

 

Ευχαριστώ για το πρωτο.

 

Οσον αφορα το θέμα του φιλτρου, το πρόβλημα λυθηκε κατόπιν οδηγιών του χρήστη @g1orgos. Παραθέτω τα γραφόμενα του:

 

"Η εφαρμογη που θα πρεπει να ενημερωσεις μεσω του SysApp Pusher για να γινει διαθεσιμο το call+sms filter ειναι το προσθετα+πληροφοριες..."

 

 

Υπαρχουν και εφαρμογες για να κοβουν την μουσικη και να μην εμφανιζεται ο player. Προσωπικα χρησιμοποιω την ενσωματωμενη του insider.

 

Ευχαριστώ και παλι για την ουσιαστική σου βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και εφαρμογες για να κοβουν την μουσικη και να μην εμφανιζεται ο player. Προσωπικα χρησιμοποιω την ενσωματωμενη του insider.

 

Εγω χρησιμοποιώ το stop+clear που σου καθαριζει και το ιστορικο απο το Μουσικη+βιντεο

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανακοινωθηκε το update 3 (a.k.a GDR3) απο την microsoft. Ποια ειναι η πολιτικη αναβαθμισεων στα wp8 κινητα και εν ειδει στο δικο μας; Θα μας το δωσει η "Nokia";
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανακοινωθηκε το update 3 (a.k.a GDR3) απο την microsoft. Ποια ειναι η πολιτικη αναβαθμισεων στα wp8 κινητα και εν ειδει στο δικο μας; Θα μας το δωσει η "Nokia";

 

Όχι απλά θα μας το δώσει! Θα μας βάλει και δωράκια! :)

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κάτι πιο συγκεκριμένο;

 

Όταν δώθηκε η GDR2 την πήραν όλα τα WP8 κινητά. Μαζί με την GDR2 της Microsoft, η Nokia έδωσε και την Amber για τις συσκευές της με τα "καλούδια" που λίγο πολύ είναι γνωστά. Πχ το ativ s δεν έχει glance screen και double tap to unlock. Τώρα με την GDR3 που θα την πάρουν όλα τα WP8 κινητά εμείς σαν κάτοχοι Lumia θα πάρουμε επιπλέον από την Nokia άλλο ένα update που ονομάζεται Bittersweet Shimmer και θα περιέχει και αυτό έξτρα λειτουργίες που δεν θα τις πάρουν οι κάτοχοι μη-Lumia συσκευών όπως έγινε και με την Amber!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Όταν δώθηκε η GDR2 την πήραν όλα τα WP8 κινητά. Μαζί με την GDR2 της Microsoft, η Nokia έδωσε και την Amber για τις συσκευές της με τα "καλούδια" που λίγο πολύ είναι γνωστά. Πχ το ativ s δεν έχει glance screen και double tap to unlock. Τώρα με την GDR3 που θα την πάρουν όλα τα WP8 κινητά εμείς σαν κάτοχοι Lumia θα πάρουμε επιπλέον από την Nokia άλλο ένα update που ονομάζεται Bittersweet Shimmer και θα περιέχει και αυτό έξτρα λειτουργίες που δεν θα τις πάρουν οι κάτοχοι μη-Lumia συσκευών όπως έγινε και με την Amber!

 

Κατάλαβα. Δηλαδή, έχουμε double tap to unlock;

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Δηλαδή, έχουμε double tap to unlock;

 

Το 720,620 και 520 δυστυχώς δεν έχουν τη συγκεκριμένη λειτουργία!

http://wmpoweruser.com/nokia-ambers-double-tap-to-wake-not-coming-to-the-lumia-520-521-620-or-720/

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω πάθει πλάκα με την αυτονομία του!

Με μισή-μια ώρα ομιλία την μέρα, το wifi συνέχεια ανοικτό, σερφάρισμα κάπου μια ώρα την μέρα (+καν παιχνιδάκι για 10-20 λεπτά) και τσεκάρισμα μέηλ στην αυτόματη ενημέρωση, το κινητό βγάζει 3 μέρες. Αν διπλασιάσω τους χρόνους αυτούς, βγάζει 2 μέρες γεμάτες!

 

Πολύ καλή αυτονομία!:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. καταρχας θελω να ξεκαθαρισω οτι ποτε μου δεν ειχα smartphone ως τωρα. το τελευταιο μου κινητο ηταν το nokia c2-02 να φανταστειτε. αρα δεν εχω δοκιμασει ποτε android ή windows phone. βλεποντας το λογισμικο των windows phone ομως, κατι με τραβηξε προς τα εκει. κ πηρα το lumia 520.

 

μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα με το λογισμικο οσον αφορα την απλοτητα και την σχεδιαση. συντομα ανακαλυψα ομως οτι λειπουν πολλα πραγματα που θεωρω εγω απαραιτητα. 1) δεν μπορω να αποθηκευσω ορισμενα μηνυματα που θελω να θυμαμαι. 2) δεν μπορω να βαλω ενταση στο ξυπνητηρι. ξυπναω με τον παραμικρο θορυβο, και θεωρω πολυ δυνατο τον ηχο που εχει σαν προκαθορισμενο και με "τιναζει" απο το κρεβατι. 3) δεν μπορω να αλλαξω ηχο μηνυματος. παρολα αυτα συμβιβαστικα ετσι οπως ειναι γιατι απλα μου αρεσε.

 

οταν ομως γυρναω το κινητο σε landscape mode για να γραψω μηνυμα, δεν ανταποκρινεται η οθονη τις μισες φορες. ειναι προβλημα της συσκευης ειπα. το πηγα πισω, και μου δωσαν καινουργια συσκευη, η οποια κανει παλι το ιδιο ακριβως. την ξαναπηγα πισω και μου ειπε οτι μπορει να εχει προβλημα η sim, να δοκιμασω να την αλλαξω και να ξαναπαω. ειναι δυνατον ομως να μην ανταποκρινεται η οθονη επειδη η sim "δεν κοπηκε καλα"; ή ειναι δυνατον να ετυχα 2 ελλατωματικα μοντελα;

 

θελω να σημειωσω επισης οτι στο καταστημα που αγορασα το κινητο, οταν τους ειπα οτι θελω το lumia 520, μου ειπε "μηπως να δεις καλυτερα το galaxy core;". ακομα και μετα που πηγα σε ενα αλλο καταστημα να μου κοψουν την sim, μου ειπε "τοσα κινητα, αυτο πηγες και διαλεξες;". σαν να με σπρωχνουν ολοι, προς το galaxy core να το πω; android να το πω; δεν ξερω. και εγω μονο απο αντιδραση επιμενω εδω. καμια γνωμη;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πρώτα να αλλάξεις sim, επειδή όντως αυτό που περιγράφεις μπορεί να είναι επειδή δεν κόπηκε καλά.

 

Απο εκει και περα κοιτάς αν μπορείς να συμβιβαστείς με την διαφορετικότητα του λειτουργικου αυτού, σε σχέση με το android που εχει παραμετροποιηση για τα πάντα, αλλά έχει άλλα προβλήματα σε κινητα κατηγορίας αυτής της τιμής (lag). Διαλέγεις και παίρνεις.

 

Τωρα για αυτα που λένε στα καταστήματα, δεν μου κάνει καμια εντύπωση. Πρώτον έχουν μάθει να δουλευουν και να προωθούν αντροιντ για την ευκολία τους. Επειδη έμαθαν πως να το προωθούν και τι απαντάνε σε τυχόν ερωτήσεις. Σιγά μην κάτσουν να μάθουν να σου απαντήσουν για τα wp που έχουν 5-6% στην αγορά. Ζούμε σε androidoκρατούμενη χώρα και διαβάζουμε androidoκρατουμενα φορουμ και μπλογκ.

Edited by highpriest
Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. θα δοκιμασω αυριο να κανω αντικατασταση την sim και θα αναφερω εκ νεου για το προβλημα με την οθονη μου.

 

θελω να σε ρωτησω κατι ακομα. γνωριζεις αν η microsoft σκοπευει να μας δωσει βελτιωσεις πανω σε τετοια πραγματα; θελω να πω... συμβιβαζομαι με τις "ελλειψεις" που εχει το λογισμικο τωρα, γιατι ξερω οτι ακομα βρισκεται στην αρχη. και θα το στηριξω επειδη μ'αρεσει. απλα δεν θελω να βγει το βελτιωμενο windows phone 9, που θα εχει προσθεσει πολλα πραγματα και να μην μπορει να μπει στην συσκευη μου. κατι που εγινε με τους χρηστες του wp7 π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, κάποια πράγματα τα έδωσε ήδη (πχ αυτο με τον ήχο μηνύματος που γράφεις). Οσοι περάσαμε την GDR3 πριν λιγες μέρες πήραμε κάποια καλούδια. Λογικά μέχρι τον επόμενο μηνα-δίμηνο θα πάρουν όλοι την αναβάθμιση.

 

Απο εκει και πέρα δεν μπορώ να σου απαντησω για το τι θα κάνει η microsoft και ποια μοντέλα θα αναβαθμιστουν. Υπολογίζω οτι σίγουρα όσα μοντέλα έχουν δυνατους διπύρηνους και 1gb μνημη θα αναβαθμιστουν σίγουρα σε 8.1 που θα λύνει πολλά θέματα. Τα μοντέλα δηλαδή απο lumia 820 και πάνω. Μακάρι να πάρει και το 520 την 8.1, αλλά να θυμάσαι οτι είναι μοντέλο "βάσης" με τις ελάχιστες απαιτήσεις για το λειτουργικό. Δηλαδή ακόμη και τώρα ας πουμε σε αναβαθμισεις που δοθηκαν δεν πήραμε την glance screen & το double tap unlock. 50-50 θα έλεγα οτι είνι οι πιθανότητες να πάρουμε ολοκληρωμένη αναβάθμιση.

 

Για την εκδοση wp9 που λες , δεν το συζητάω. Κατα 99.9% δεν θα την πάρει όταν βγει. Ισως προσαρμοσουν καποιες εφαρμογές πάνω στην τελευταια εκδοση που θα φοράει, αλλά για οποιαδήποτε αναβάθμιση πέρα απο 1 γενιά μπροστά το κόβω δυσκολο, πέρα απο δυο γενιές μπροστά το κόβω αδύνατο!

Link to comment
Share on other sites

ναι ενταξει τα wp9 καταλαβαινω. αλλα ελπιζω τουλαχιστον να παρουμε την 8.1. κριμα να μην υποστηριζεις τα "χαμηλης κλασης" κινητα που εδωσες στον κοσμο για να γνωρισει το λογισμικο σου...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, συνδεθηκα για πρωτη φορά στο 3g. Εμφανίστηκε το γράμμα δίπλα στην μπάρα του δικτυου αλλά δεν έφυγε όταν εκλεισα τα δεδομένα. Εκανα δυο ρισταρτ βγάζοντας μπαταρία και σιμ αλλά το γράμμα παρέμεινε στη θέση του. Είναι φυσιολογικο ή είναι κόλλημα;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, συνδεθηκα για πρωτη φορά στο 3g. Εμφανίστηκε το γράμμα δίπλα στην μπάρα του δικτυου αλλά δεν έφυγε όταν εκλεισα τα δεδομένα. Εκανα δυο ρισταρτ βγάζοντας μπαταρία και σιμ αλλά το γράμμα παρέμεινε στη θέση του. Είναι φυσιολογικο ή είναι κόλλημα;

 

Το γράμμα πάντα εμφανίζεται είτε έχεις ανοιχτά τα δεδομένα είτε κλειστά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...