Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Htc One (M7)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω μεσα ειμαστε για να συζηταμε ο,τι εχει να κανει με τις λειτουργιες του κινητου.

Μια βασικη λειτουργια των συγχρονων smartphones ειναι κι η καμερα....

 

...Αυτο ειναι το μειον της συσκευης αυτη τη στιγμη, με αυτο θα καταπιαστουμε.

Και φυσικα θα γινουν κι οι απαραιτητες συγκρισεις για να αντιληφθουμε το μεγεθος του προβληματος και σε ποιες περιπτωσεις (περιστασεις) αυτο ειναι πιο εντονο.

Δεν εχει νοημα να μπαινουμε εδω μεσα για να αποθεωνουμε μονο μια συσκευη, δεν εχει αξια...

 

+100000000

3>4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest Logi

Κι άλλο ημι-αναλυτικό review για την κάμερα μόνο!

 

http://www.pocket-lint.com/review/120573-htc-one-camera-review

 

Για κάποιον φίλο που έλεγε πριν ότι υστερεί μόνο στα μεγαπίξελς και ότι τραβάει ...γρήγορα (χωρίς καν να έχει dedicated shutter button! όπως π.χ. το ZL)

Link to comment
Share on other sites

Μετα το update πιστευω οτι εχουν φτιαξει λιγο τα πραγματα στην καμερα αλλα πιστευω οτι μπορουν να γινουν ακομη καλυτερα φυσικα δεν προκειται να μεγαλωσει η αναλυση αλλα καποιες θωλουρες κυριως στα μακρινα πλανα σιγουρα δεχονται

βελτιωση. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι στα βιντεο εκει πραγματικα δινει ρεστα λες και τραβαει απο αλλη καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από τα λίγα που έχω διαβάσει έχω να πω οτι παρόλο που η κάμερα δεν ανταποκρίνεται στις επιταγές της εποχής (13mp) κρίνω την επιλογή της ως μια καλή αρχή για να δούμε κάτι διαφορετικό στο θέμα κάμερας. Βλέπω δηλαδή στο άμεσο μέλλον να υιοθετείται και από άλλες εταιρίες (μπορεί και όχι) η επιλογή ultrapixel. Το λέω γιατί ξεκίνησε με 4 ultrapixels και στο επόμενο κινητό μπορεί να πάει στα 8. Θα δούμε. Πάντως είναι ένα αξιόλογο κινητό και αν δεν υπήρχε θέμα με τη διαθεσιμότητα θα έιχε τη μερίδα του λέοντος στο θέμα πωλήσεων για το 2013
Link to comment
Share on other sites

Κι άλλο ημι-αναλυτικό review για την κάμερα μόνο!

 

http://www.pocket-lint.com/review/120573-htc-one-camera-review

 

Για κάποιον φίλο που έλεγε πριν ότι υστερεί μόνο στα μεγαπίξελς και ότι τραβάει ...γρήγορα (χωρίς καν να έχει dedicated shutter button! όπως π.χ. το ZL)

 

To dedicated shutter button τωρα που κολλαει ;

Εγω εννοουσα μηχανικα λογω σενσορα οτι τραβαει γρηγοροτερα τις φωτογραφιες, ανεξαρτητα απο αν θα πατησεις φυσικο κουμπι ή οθονη. Αυτο το αρθρο που παρεθεσες το ιδιο γραφει: "fast burst shooting" αλλα εχει στα αρνητικα το flash και ειναι η μονη κριτικη που εχω διαβασει που θεωρει οτι το flash του One ειναι αδυναμο.

 

Στο dpreview γραφουν τα καλυτερα: "The HTC is arguably the best mobile device for flash photography we've seen so far."

 

Στο crave : "The HTC One was the clear winner in this round. Its flash was powerful enough to sufficiently illuminate our expert video producer Marc Ganley. Unlike the iPhone 5's effort, ..."

 

Gizmodo: "In the past, we've been very impressed by the flash on both Lumia 920 and the iPhone 5, which makes the HTC One's competitiveness in this category a surprise. Its camera uses a softer flash when close up, which illuminates the statue without blowing out any details. Very impressive."

Link to comment
Share on other sites

Guest Logi
To dedicated shutter button τωρα που κολλαει ;

Πως???

Από την στιγμή που αποφασίζεις να τραβήξεις μια φωτογραφία μέχρι την στιγμή τελικά θα την τραβήξεις. Εκεί κολλάει. Αυτό θα πει τραβάει "γρηγορότερα".

Ο άλλος πατά το κουμπί και ξεκλειδώνει το τηλέφωνο και τραβάει την φωτογραφία με τη μία σε λιγότερο από 1". Εσύ κάτσε ξεκλείδωνε, περίμενε το interface να φορτώσει και μετά ψάχνε την οθόνη να πατήσεις το εικονίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Πως???

Από την στιγμή που αποφασίζεις να τραβήξεις μια φωτογραφία μέχρι την στιγμή τελικά θα την τραβήξεις. Εκεί κολλάει. Αυτό θα πει τραβάει "γρηγορότερα".

Ο άλλος πατά το κουμπί και ξεκλειδώνει το τηλέφωνο και τραβάει την φωτογραφία με τη μία σε λιγότερο από 1". Εσύ κάτσε ξεκλείδωνε, περίμενε το interface να φορτώσει και μετά ψάχνε την οθόνη να πατήσεις το εικονίδιο.

Κατσε ρε αδερφέ, γι'αυτο έχει shortcuts στην οθόνη κλειδώματος! Δεν λέω, dedicated shutter button βοηθά και είναι πιο γρήγορη η διαδικασία αλλά όχι όπως τα λες ακριβώς για τον χρόνο που απαιτείται μέχρι να ξεκλειδώσεις και να μπεις στην κάμερα.. Τραβάς shortcut κάμερας και είσαι έτοιμος (εξάλλου αν κυνηγάς την στιγμή μάλλον θα το έχεις κάνει 1-2 φορές για εξοικείωση) :)

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε αδερφέ, γι'αυτο έχει shortcuts στην οθόνη κλειδώματος! Δεν λέω, dedicated shutter button βοηθά και είναι πιο γρήγορη η διαδικασία αλλά όχι όπως τα λες ακριβώς για τον χρόνο που απαιτείται μέχρι να ξεκλειδώσεις και να μπεις στην κάμερα.. Τραβάς shortcut κάμερας και είσαι έτοιμος (εξάλλου αν κυνηγάς την στιγμή μάλλον θα το έχεις κάνει 1-2 φορές για εξοικείωση) :)

 

Εχεις δικιο Ευθυμη. Το shortcut στην οθονη κλειδωμστος εξισορροπει την ελλειψη κουμπιου για καμερα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εδωσα κι εγω το s4 μου σήμερα και περιμένω ελπίζω την Πέμπτη το ΟΝΕ μου...:):):):)

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Λίγες φωτογραφίες

http://imageshack.us/v_images.php

Οι μεγάλοι άνθρωποι μιλούν για ιδέες, οι μεσαίοι άνθρωποι μιλούν για γεγονότα, οι μικροί άνθρωποι μιλούν για τους άλλους!!!
Link to comment
Share on other sites

Λίγες φωτογραφίες

http://imageshack.us/v_images.php

 

Δεν τις βαζεις καπου αλλου? Θελει εγγραφη το imageshack...

Αν μπορεις φυσικα... Ή τουλαχιστον καντες να φαινονται μεσα στο φορουμ...:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Logi
Κατσε ρε αδερφέ, γι'αυτο έχει shortcuts στην οθόνη κλειδώματος! Δεν λέω, dedicated shutter button βοηθά και είναι πιο γρήγορη η διαδικασία αλλά όχι όπως τα λες ακριβώς για τον χρόνο που απαιτείται μέχρι να ξεκλειδώσεις και να μπεις στην κάμερα.. Τραβάς shortcut κάμερας και είσαι έτοιμος (εξάλλου αν κυνηγάς την στιγμή μάλλον θα το έχεις κάνει 1-2 φορές για εξοικείωση) :)

Εχεις δικιο Ευθυμη. Το shortcut στην οθονη κλειδωμστος εξισορροπει την ελλειψη κουμπιου για καμερα.

Παιδιά δεν προλαβαίνω να απαντάω!

Και χωρίς να το συνειδητοποιείτε πηγαίνουμε από το ένα θέμα στο άλλο.

Λέω "Η κάμερα του Ονε βγάζει ευχάριστες φωτογραφίες παρότι υστερεί στα σημεία". (τελεία και παύλα). Μου αρχίζουν μια συζήτηση ότι "ο κόσμος είναι άσχετος και δεν νοιάζεται για ...καλές φωτογραφίες!"

Ό άλλος φίλος λέει "Όχι δεν υστερεί γιατί τραβάει ...γρήγορες φωτογραφίες".

Λέω "Γρήγορες φωτογραφίες τραβάνε κυρίως τα κινητά με κουμπί κάμερας."

Μου λένε "Τι σχέση έχει ...αυτό!"

Λέω "Γρήγορες φωτογραφίες σημαίνει από τι στιγμή που θα δεις κάτι να συμβαίνει μέχρι να την βγάλεις, έχουν κυρίως τα κινητά με κουμπί κάμερας"

Τώρα πηδήξατε σε άαααααλλο ζήτημα άσχετο λέγοντας ότι "Το shortcut στην οθονη κλειδωμστος εξισορροπει την ελλειψη κουμπιου για καμερα." που βεβαίως είναι και κάπως ...αφελές, αφού π.χ. με το shortcut δεν μπορείς να κάνεις π.χ. ΑΥΤΟ:

http://thumbs.dreamstime.com/thumblarge_396/1241742314r7UXvh.jpg

και να τραβήξεις την αυτοφωτογραφία σου με την καλύτερη οπίσθια κάμερα, πατώντας το κουμπί μόλις εσύ αισθανθείς έτοιμος. (Νοκια Ν73 πρέπει να ναι αυτό εκεί)

 

Τέλος πάντων είμαστε αρκετά off topic κυρίως γιατί εσείς ξεφύγατε. Εγώ για 5η φορά (νομίζω) λέω ότι το HTC One βγάζει ευχάριστες φωτογραφίες που υστερούν από τον ανταγωνισμό, ενώ να σθυμπληρώσω ότι σε πολλά βίντεο νυκτερινά στον δρόμο είδα πολύ εντονότερο flickering από ότι σε άλλα κινητά άρα και στο βίντεο έχει τα ζητήματα του.

Ελπίζω να το τελειώσαμε και να μην ξαναπούμε πάλι για ...σένσορες ή ότι οι αγοραστές είναι άσχετοι και δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή πάντως στο αλουμινιο,κάνει σημάδι με την σκέψη και μόνο χωρίς πέσιμο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή πάντως στο αλουμινιο,κάνει σημάδι με την σκέψη και μόνο χωρίς πέσιμο.

 

Καλα κανεις και το λες, προσωπικα ημουν βεβαιος. Δυστυχως, αυτες οι κατασκευες ειναι ωραιες να τις βλεπεις, οχι να τις χρησιμοποιεις...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ισως να εχει απαντηθει ηδη , αλλα με 101 σελιδες δε νομιζω οτι θα βγαλω ακρη ευκολα..

 

καποια καλη θηκη;;προτασεις;;

 

βρηκα αυτη , αλλα με μια προχειρη ερευνα..

 

http://phandroid.com/2013/04/17/htc-one-double-dip-hard-shell-case-review-video/

 

thanks..

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Οι μεγάλοι άνθρωποι μιλούν για ιδέες, οι μεσαίοι άνθρωποι μιλούν για γεγονότα, οι μικροί άνθρωποι μιλούν για τους άλλους!!!
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή πάντως στο αλουμινιο,κάνει σημάδι με την σκέψη και μόνο χωρίς πέσιμο.

 

Εμένα μου λες. Ήδη έχει 3 και σκέφτομαι να το δώσω φτηνά και να πάρω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου λες. Ήδη έχει 3 και σκέφτομαι να το δώσω φτηνά και να πάρω άλλο.

Βάλε καμιά φωτογραφία αν θες για γνώση και συμμόρφωση :p

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη δυστυχώς και στα δυο φόρουμ οι περισσότεροι δεν μπορούν να δουν τα πράγματα αντικειμενικά. Το S4 παρουσιάζει τόσα προβληματα και συνεχίζουν να μην τα παραδέχονται. Σε λιγο θα μας πουν κι εκει οτι τo lag ειναι για να σπάει η μονοτονία.

Ο χρόνος θα δείξει αν εκανε λάθος η. HTC.

 

Τι να πω ρε Κωστα, τους βαρεθηκα και τους μεν και τους δε - τους μη σκεπτομενους εννοω.

Οι απο εκει λενε "τελεια ποιοτητα κατασκευης", "πεταει", "μηδενικο lag", "η υπερτατη κινηταρα" και αλλες τετοιες ομορφιες και οι απο δω δεν υπαρχει κανενα προβλημα, ολα στην εντελεια, "ποια καμερα και πρασινα αλογα, δε χρειαζεται", "εχουμε backpack με ευρυγωνιους, ορθογωνιους και τετραγωνους φακους για καθε περισταση", τραγελαφικες καταστασεις.

Χιλιοπαιγμενο σεναριο σε καθε release, ολα αυτα τα χρονια, σαν να μην περασε μια μερα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το λινκ είναι λάθος. Πολύ απλοϊκό το v_images.php.

 

http://imageshack.us/g/1/10137492/

Οι μεγάλοι άνθρωποι μιλούν για ιδέες, οι μεσαίοι άνθρωποι μιλούν για γεγονότα, οι μικροί άνθρωποι μιλούν για τους άλλους!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 6 μέρες τώρα με το κινητό δηλώνω ενθουσιασμένος... Μετά από το iPhone 4 που με έβγαλε ασπροπρόσωπο τόσα χρόνια περιμένοντας για το επόμενο Killer iPhone (που δεν ήρθε ποτέ), αποφάσισα να πάω σε Android. Ξεκίνησα με το Note II που το πούλησα για λόγους που έχω ξανααναφέρει, μετά πήγα σε Sony Z το οποίο και πάλι πούλησα για άλλους λόγους και είπα να δώσω άλλη μια ευκαιρία σε κινητό Android. Αποφάσισα να πάω στο One με αγορά αυτή τη φορά από εξωτερικό με το σκεπτικό ότι είχα χάσει ήδη χρήματα πουλώντας τα 2 προηγούμενα κινητά και ψώνισα από amazon φτηνότερα αλλά κυρίως για την πολιτική επιστροφών που έχει που σε περίπτωση που αν και αυτό το κινητό με χάλαγε να το έστελνα πίσω και να αγόραζα ένα iPhone 5 να ξεμπερδεύω... Αλλά ευτυχώς το κινητό είναι αστέρι σε όσα με ενδιαφέρουν και όχι μόνο.

 

1. Η οθόνη είναι απλά ΚΟΡΥΦΑΙΑ με σωστά χρώματα, εξαιρετικό Contrast και γωνίες θέασης. Καμία σχέση με την μετριότητα του Z. Για AMOLED δεν το συζητώ καν μιας και είμαι αλεργικός στην συγκεκριμένη τεχνολογία.

 

2. Ο ήχος είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει σε κινητό και με μια έξοδο ακξουστικών που οδηγεί με άνεση και μεγάλα στουντιακά ακουστικά.

 

3. Κατασκευή εξαιρετική που σε ανταμοίβει στην αίσθηση, στην εμφάνιση και κυρίως αισθάνεσαι ότι τα χρηματά σου έπιασαν τόπο.

 

4. Κορυφαία απόκριση στη χρήση με μηδαμηνά Lag που νομίζεις ότι δουλεύεις iPhone 5. Ο Stock Browser επίσης όπως τον έχει προσαρμόσει η HTC είναι καταπληκτικός.

 

5. Πανέμορφο Interface με το Blinkfeed, το Stock Music Player και το Zoe να δίνουν ρέστα

 

6. Η φωτογραφικές δυνατότητες του κινητού (ίσως έχω χαμηλότερα standards από άλλους) με καλύπτουν απόλυτα και στις φωτεινές λήψεις αλλά και στις σκοτεινές που μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα φωτογραφική μηχανή με manual ρυθμίσεις για να πάρω σωστές λήψεις σε χαμηλό φωτισμό. Απλά είναι εντυπωσιακό να μπορείς να τραβήξεις σε δύσκολες συνθήκες φωτισμού τετοιες φωτογραφίες με κινητό.

Πάντως να πώ πώς στις φωτεινές λήψεις είναι καλύτερο από το Z αλλά είναι ελάχιστα χειρότερο του Note II και αυτό φαίνεται μόνο σε μακρινές λήψεις. Για τα γούστα μου πάντως έχει μια φωτογραφική μηχανή που θα σε καλύψει σε οποιαδήποτε συνθήκη φωτισμού βρεθείς. Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις που κάποιος θέλει ότι καλύτερο, μη γελιόμαστε...υπάρχουν και οι φωτογραφικές μηχανές που πλέον είναι παντοδύναμες και φτηνές.

 

7. Αυτονομία μπαταρίας έχει ικανοποιητικότατη με το ΜΕΓΑΛΟ ατού ότι δίνει ρέστα σε αυτονομία browsing (άλλο ένα σημείο που με στεναχωρούσε το Z). Προσωπικά χρησιμοποιώ το browsing περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή στο κινητό και το One απλά τα σπάει. Πάντως για την αυτονομία και πόσο καλή μπαταρία έχει, συμπεράσματα κάποιος μπορεί να βγάλει μετά από κανένα μήνα χρήσης. Τουλάχιστον η εμπειρία μου από όσα Smartphones είχα αυτό μου έχει δείξει.

 

Αυτό που με χαλάει μιας και ασχολούμαι με επισκευές κινητών είναι η τρόπος κατασκευής του που σε αποτρέπει σε περιπτώσεις εκτός εγγύσης π.χ. σπασμένη οθόνη να επισκευάσεις το κινητό με χαμηλό κόστος.

 

Προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο κινητό αυτή τη στιγμή και επιτέλους ένα κινητό που θα κρατήσω για πολύ καιρό.

 

Τάσο , Προσυπογράφω με χέρια και με πόδια. Ειλικρίνα η πραγματική περιγραφή του One σε μερικές σειρές απο την άποψη του καθημερινού χρήστη.

 

Επειδή βλέπω να υπάρχουν αναφορές σε Reviews απο ξενα sites δεν είδα πουθενα να αναφέρεται το πληρέστερο review που κυκλοφορεί για το ΟΝΕ:

http://www.anandtech.com/show/6747/htc-one-review

Ο Brian Klug ένας απο τους ποιο καταρτισμένους mobile editors έχει γράψει ένα μικρο MSc Thesis για το ONE 15.000 λέξεων!!! Νομίζω οτι ποίο λεπτομερή αναφορά/review δεν θα έκανε ουτε η HTC που σχεδίασε το προιόν. Όποιος έχει το κουράγιο και αντέχει να το διαβάσει ας ρίξει μια ματιά....

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...