Jump to content

Honor 2


fitifititis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eγώ έβαλα με τη σειρά:

1. Μεγάλο update

2. Vendor

3. Διορθωμένο (channel_weurope το αποκαλεί)

 

Άντε, πάρε μιάν ανάσα...Τρίτη είναι...σπίτι θα μείνεις...εκτός από μένα που την κάνω για ουισκάκι! :p

 

Ναι ακριβως ετσι κι εγω και δεν δουλεψε. Μετα υποψιαστηκα μηπως επειδη περαστηκε απο πανω το δευτερο vendor, ξανα εκανα

 

1.Mεγαλο update

2.Διορθωμενο vendor.

 

αλλα τιποτα παλι.

 

Τωρα γυρναω σε ICS δυστυχως :(

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 641
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γυρισα σε ICS. Χωρις να εχω βαλει καποιο απο τα 3 μικρα, δουλευει μια χαρα.

 

Τι να κανω; LOL ασε με εμενα δε θα βγαλω ακρη πηγαινε εσυ για ποταρες :p

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να παρει κανεις το τηλεφωνο απο κινα με 2gb η να προτιμησω ελλαδα; Σε μεταχειρισμενο που ψαχνω δεν κυκλοφορει πολυ

 

Νομίζω αξίζει να το πάρεις από εδώ, το έχει η Wind, μικρή η διαφορά και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με αναβαθμίσεις, εγγύηση κλπ. θα ξέρεις που να απευθυνθείς

ck
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να τραβήξει μερικές φώτο και βίντεο ημέρα και νύχτα και να μου τις στείλει? μέσω dropbox αν γίνεται. ευχαριστώ
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εκανα 2 ερωτησεις στο Facebook, μια στη Huawei Greece και μια στη Huawei EmotionUI για το ιδιο θεμα, ποτε θα ερθει το update:

 

 

"Καλημέρα Μάριε! Για την ώρα δεν έχουμε το ακριβές πλάνο, ωστόσο θα σου προτείναμε να μείνεις συντονισμένος στη σελίδα μας για οτιδήποτε νεότερο. Σε ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον "

 

 

"Hi Marios, our team is working towards it, the update may be soon in the near future, Stay tuned. Thank You"

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να καταλαβω ωρες ωρες πως λειτουργουν οι εταιρειες .. Εχω παρει καταστηματα Wind για να βρω καποιο που να εχει working demo, και οχι μονο δεν εχουν αλλα δεν ξερουν να σου πουν και αν και ποτε θα βγαλουν .. Μεχρι και την υποστηριξη πηρα αλλα τίποτα ...
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να καταλαβω ωρες ωρες πως λειτουργουν οι εταιρειες .. Εχω παρει καταστηματα Wind για να βρω καποιο που να εχει working demo, και οχι μονο δεν εχουν αλλα δεν ξερουν να σου πουν και αν και ποτε θα βγαλουν .. Μεχρι και την υποστηριξη πηρα αλλα τίποτα ...

 

Μάλλον θέλει να αδειάσει αποθήκες.

Τι θα τα κάνει αυτά αν έρθει το g615 @ 299€ άμεσα διαθέσιμο;

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

@haki

Απο οτι διαβασα ειχες (εχεις?) το Nexus 4. Η διαφορά στην οθόνη των 2 συσκευών ειναι τοσο μεγαλη οσο φαινεται σε αυτό το review :

?

 

Αναφέρομαι στο οτι στο Honor 2 φαίνεται αρκετα πιο γκρι το μαύρο και γενικότερα δείχνει ξεπλυμένη δίπλα στου Nexus 4 ...

Link to comment
Share on other sites

@haki

Απο οτι διαβασα ειχες (εχεις?) το Nexus 4. Η διαφορά στην οθόνη των 2 συσκευών ειναι τοσο μεγαλη οσο φαινεται σε αυτό το review :

?

 

Αναφέρομαι στο οτι στο Honor 2 φαίνεται αρκετα πιο γκρι το μαύρο και γενικότερα δείχνει ξεπλυμένη δίπλα στου Nexus 4 ...

 

Το nexus εννοείται ότι είναι πολύ καλύτερο στην απεικόνιση χρωμάτων

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το φορουμ!! Ειμαι υποψηφιος αγοραστης του HUAWEI Honor 2, το βρηκα στο geekbuying.com στα 250 ευρω! Θα ηθελα να μου πειτε ως προς την αξιοπιστια του μαγαζιου και φυσικα για την τιμη του αν ειναι καλη! Επισης ο φορτιστης του θα εχει ευρωπαικες προδιαγραφες; ή θα πρεπει να μιλησω με καποιον πωλητη; Επισης εχει μια επιλογη στο καλαθι Drop Shipment and Gift Service θα πρεπει μαλον να το ενεργοποιησω; Ευχαριστω!
Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου! Ομως μετα βιας διαθετω τα 250 οποτε μαλον απο κινα αλλιως κατι αλλο....πιο φθηνο απο Ελλαδα! Edited by strong
Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι ενοεις δυσαρεστες;;; δηλ. τι εμπειρια πρεπει να εχω;;

 

Μήπως στην άκρη του μυαλού σου έχεις το εξής σενάριο: παίρνω το U9508B και του περνάω την rom του ευρωπαικού/ελληνικού U9508?....και μπλέκεις με κάτι τέτοια......στο xda developers κλπ.

Disclaimer: I am not responsible for bricking your device. Use these files at you own risk!

 

These are the files i used on a Huawei Ascend Honor 2 (U9508) 2GB ram version (1GB ram was not tested but should give no problems.)

to update to official Huawei B605 beta firmware + root + gapps. The hosting should be available to all countries with decent speed (there are no speed limits at the time of writing this post).

 

I am still writing a guide for you guys how i used all of these tools in the correct way.

When this is done i will post this in a separate thread, i will however provide the link to that guide in this thread.

I'm also working on porting all of the tools for the Huawei Ascend Honor 2 (U9508) to English.

 

Files:

 

Name: U9508 V100R001CHNC00B605_73842.rar

Contains: Official B605 firmware from Huawei.

Use: The “dload” folder including the B605 “UPDATE.APP” is used to upgrade your U9508 to the official beta build B605 from Huawei.

Download: http://shareape.com/do.php?id=123 (fast hosting)

 

Name: recovery6.0.1.9_AscendHonor2.rar

Contains: CWM recovery/original recovery for the Ascend Honor 2 (Chinese).

Use: This tool is used for flashing the CWM custom recovery needed to gain root and install gapps (Chinese only at the moment). Can also be used to revert back to original Huawei recovery.

Download: http://shareape.com/do.php?id=125 ] (fast hosting)

 

Name: CWM-SuperSU-v0.99.zip

Contains: Files required for ROOTING your phone + SuperSU.

Use: This file is used to root your phone and installing SuperSU v0.99. Use this file after installing CWM.

http://shareape.com/do.php?id=126 (fast hosting)

 

Name: gapps-jb-20121011-signed.zip

Contains: Google apps for Jelly Bean build 20121011 (build 20121212 made my keyboard crash making the device unusable(forced me to reflash my device.).).

Use: With this install you will be able to use the Google Playstore and your Gmail account for sync. Use only after rooting your phone.

Download: http://shareape.com/do.php?id=124 (fast hosting)

Source: http://goo.im/gapps/.......

τα οποία προδιαθέτουν να ξερεις πως να το κανεις κλπ.

Σαν σκεπτικο δεν είναι κακό αλλά δεν είναι εγγυημένο αν θα πετύχει....;)

Link to comment
Share on other sites

@rostropol

Αυτο σκεφτομουν αφου μαλον δεν υπαρχει αλλη λυση!! Και επισης ειδα οτι καποιοι εδω μεσα το εχουν καταφερει!!

 

@haki

Βεβαιως και καταλαβα!! Εχω την εμπειρια να το κανω εχω ασχοληθει και στο παρελθον με φλασαρισματα πειραγματα κτλ

Ευχαριστω παιδια...ειδομεν!!

Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκα σιγά το πράγμα για το φλασάρισμα.

Θα περιμένει 2 περίπου εβδομάδες, αλλά θα πάρει 2GB ram + gorilla glass.

Το τι θα κάνει ο καθένας είναι προσωπική του επιλογή.

Στα 230€ ήταν ληστεία :D

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι καλύτερο να περιμένει ένα μηνα για ένα κινέζικο στα 250 ευρώ από το να περιμένει λίγες μέρες για να εμφανιστει κάτι σαν το παρακάτω;

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/zte/162014-honor-2-black-πουληθηκε/

:lol:Το δικό μου βρήκες να παραθέσεις...;)

Μου το έφεραν δώρο από Wind γιατί υπήρχε επιδότηση για τρεις συσκευές και έτσι για να βγάλει την υποχρέωση μου το έδωσε....καλό το Honor 2 αλλά τελικά ήταν σαν μια ατελής απόλαυση-είχε κάτι το απροσδιόριστο που δεν με έπεισε,αυτό που με έπεισε όμως ήταν η εξαιρετική BSI(όντως αποδοτική BSI) κάμερα του(και στο P1 LTE την ίδια κάμερα έχει νομίζω),τα modules που βάζει η Huawei είναι πολύ καλύτερης ποιότητας και απόδοσης πχ. από τα τωρινά Sony(το Xperia L είχε ένα μπάζο ως κάμερα,απλώς το βαφτισαν Exmor RS my ***:X).

Η οθόνη του Honor 2 και η αναφερθείσα απόσταση από το τζάμι είναι ένα εμφανές θέμα που δεν συντελεί σε βέλτιστη αίσθηση και θέαση,και το digitizer επίσης δεν "διαβάζει" τόσο γρήγορα/καλά τα αγγιγματα.....τα ηχεία του εξαιρετικά και πολύ δυνατά,ποιότητα κατασκευής πολύ καλή.....

Η Huawei βρίσκεται σε καλό μονοπάτι και θα ανέβει πιο πολύ αν δώσει και πιο πολύ βάση σε τελικής φάσης software support σε αναβαθμίσεις τελικές και όχι beta και λοιπά που δεν θα έπρεπε να δίδεται σε απλούς χρήστες αλλά μόνο σε devs.(δηλαδή αυτό που κάνει με το emui στο P1 που λέει ότι υπάρχουν known issues και δεν έχει ραδιόφωνο.....δε κολλάει με τίποτα,ας τα έλυναν πρώτα πριν το δώσουν προς κατέβασμα,δεν πρέπει ο τελικός έστω ψαγμένος χρήστης να μπάινει σε τέτοιες διαδικασίες κατα την αποψη μου πάντα.

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα έπαιρνα το κινητό με κινέζικες προδiαγραφές, χωρίς Google Apps, και χωρίς ίχνος service στην Ευρώπη, έστω κι αν έχει 2GB RAM. Επίσης δε μπορεί να είσαι επ' ουδενί σίγουρος ότι δε θα φάς καπέλλο δασμούς εισαγωγής.

 

Μην υπερβάλετε... απο κίνα κάνει 15 μέρες τοπ να έρθει με ems πάντα για να μην έχουμε και τελωνείο, άσε που τα 2 gb ραμ σε εξασφαλίζει 3 χρόνια άνετης λειτουργείας γιατί το android θέλει ραμ, εδώ καλά καλά η τωρινή miui rom πέζει μόνο σε 2gb ραμ καλά.

Και τι θα πεί χωρίς google apps μεταξύ μας κοροιδευόμαστε... αφού κατεβάζεις την official international απο την huawei και έχει ελληνικά και τα πάντα.

Oσο για το service έχω εποικηνωνήσει με email και μου είπαν πως για θα έχω εγγύηση στην ελλάδα αλλα πρέπει να το στείλω ιταλία η γερμανία στην αντιπρωσοπία, για να μην σου πώ πως θα στο επισκευάσουν πιο γρήγορα ιταλία η γερμανία παρά να το πάρεις στην wind...

Οπου δεν έχω κανένα θέμα με την wind αλλα να λέμε και τα πράγματα ώπως είναι και να διαλέγει μόνος του ο καθένας απο που θα το αγοράσει δεν χρειάζετε να τον σπρώχνουμε προς μια κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Aπό που συμπέρανες ότι μπορείς να περάσεις έτσι απλά την επίσημη ευρωπαϊκή ROM στο κινέζικο;;; Πρέπει να γίνει ρουτ, να γίνει edit το αρχείο prop, μπλα-μπλα! Όσο για το email, θα ήθελα πολύ να δώ τι γράφει και ποιός το έστειλε...η Huawei ή ο πονηρούλης ο πωλητής; Θα το πάρει, θα το ρουτάρει, θα το φλασάρει, θα το ξεκ@*&%%^@ και μετά...θα το στείλει στο επίσημο σέρβις στη Γερμανία (με κούριερ άραγε; Tζάμπα πράμα!) και θα το περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες! :dash:Kαι ποιός σου λέει ότι το service στη Ελλάδα το έχει η...Wind; Στη Wind το πάνε οι γιαγιάδες γιατί..."από 'κεί το αγόρασαν"! Και τέλος πάντων, κάνε τις υποδείξεις σου απ' ευθείας προς τον ενδιαφερόμενο, χωρίς να σχολιάζεις και να παραθέτεις τις δικές μας απόψεις μιάς και δεν ασχοληθήκαμε κι εμείς καθόλου με τις δικές σου! ;)

 

Φλασάρισμα επίσημης ευρωπαϊκής ROM σε κινέζικο κινητό...

http://img46.imageshack.us/img46/528/photo2811311037amzps0f7.jpg

Σε αυτά τα πολύ σωστά ως προς το "how to" να προσθέσω πως το hardware του μοντελου με τα 2GB ram μπορεί να έχει άλλες παραμέτρους λειτουργίας,οι drivers να είναι αλλιώς ρυθμισμένοι κλπ.

Τελικά εφόσον δεν γραφει U9508 από κάτω είναι τελείως διαφορετικό το "παιχνίδι",θελει πολύ "δουλειά" για να κάτσει μια επίσημη rom με την μορφή και τον τρόπο που η Huawei θέλει να γίνεται το SD Update..το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και το μόνο που θέλει είναι καλά φορτισμενη μπαταρία,σαν λειτουργία η ίδια έχει πολλές δικλίδες ασφαλείας και ακόμα και να τραβήξει κανείς την μπαταρία απότομα ή να βγάλει την κάρτα microSD δεν θα την ακούσει ο bootloader(hidden partition) και θα ανοίξει πάλι η συσκευή για ολοκλήρωση ή abort.....;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυριο το μεσημερι θα εχω το κινητο απο γουιντ! Βρεθηκε η χρυση τομη!

Θα ηθελα εαν μπορειτε τα βηματα που πρεπει να κανω ωστε να αναβαθμισω βελτιωσω

το κινητο ή εστω καποιο λινκ. Ευχαριστω!

Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

Οτι νανε... απλά βάζεις τον φάκελο dload που κατεβάζεις απο το επίσημο site της huawei στην κάρτα sd και πας system update και είσαι έτοιμος με ενα κλικ. σε καιμιά περίπτωση δεν χρειάζετε root η οτιδήποτε άλλο, έχω το τηλέφωνο 5 μήνες και έχω περάσει ρομ πάνω απο 20 φορές για δοκιμές απο κινέζικη σε ελληνική (International)και πάλι πίσω.

Εν τέλη έχω την κινέζικη b550 (4.1.2) που είναι και σταθερή και το μόνο που έχω κάνει είναι που περασα τα Ελληνικά και root δεν έχω κάνει γιατί δεν έχω λόγο.

To g615 είναι το u9508 με την διαφορά της ραμ.

Χαλαρώστε όλοι και διαλέξτε η απο εδώ με 1gb η απο κίνα με 2gb ότι άλο σας πούν είναι παπάρες, μέσα στο κουτί σας έχει και την επίσημη εγγύηση της huawei και έχει και τηλέφωνα και email απο τις αντιπροσωπίες στην Ευρώπη σε περίπτωση που πάθει κάτι το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησε η εμπειρία! Μπορεί να κάνει δηλώσεις κατά μέσο όρο μιά φορά στους πέντε μήνες, αλλά όoooταν κάνει...εγέρθητι(ω)!!! :whip:

 

Καλησπέρα σε όλους.

έβαλα την Β550. Το benchmark ήταν όντως καλύτερο αλλά δεν υπήρχε δυνατότητα ενεργοποιήσεως της Notification bar με τα switches και δεν ήταν δυνατη η σύνδεση στο internet με χρήση mobile data (τα APN settings ήταν σωστά (wind)).

Ελληνικά υπάρχουν στις γλώσσες (locale) αλλά όχι στο πληκτρολόγιο της Huawei. To Cloud+ της Huawei δουλεύει. Είχα κρατήσει τα system apps της Β505 οπότε με copy-paste στο folder /system/app/ του GreekPack.apk (https://dl.dropboxusercontent.com/u/12207334/GreekPack.apk) δουλεψε το ελληνικό πληκτρολόγιο.

Τώρα δοκιμάζω custom roms από εδώ (χρησημοποιείστε Google translate German to Greek): http://www.handy-faq.de/forum/huawei_ascend_g615_forum/287289-huawei_ascend_g615_mauro_beam_jelly_bean_4_1_2_a.html

και http://www.handy-faq.de/forum/huawei_ascend_g615_forum/283351-huawei_ascend_g615_hiui_jelly_bean_4_1_2_a.html .

οι οποίες έχουν gapps και είναι multilang.

Edited by aloakos
Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύουμε αγαπητοί το κόσμο που διαβάζει.

 

Η ίδια rom μπαίνει και στα 2, ανεξαρτήτως μεγέθους ram, απλά αναφέρεται πως μερικές παίζουν χωρίς κολλήματα στην έκδοση με τα 2gb.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Honor 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...