Jump to content

200 ευρω λογαριασμος COSMOTE απο cosmote "απεριοριστα" !!!


thlpap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Μολις μου ηρθε ο λογαριασμος του κινητου 212,98 ευρω. Εχω προγραμμα "cosmote απεριοριστα 20" οπου εχουν 1500 λεπτα δωρεαν. Εγω δυστυχως εκανα περιπου 7 ωρες επιπλεον κλησεις στο μηνα, για τις οποιες με χρεωσανε 114 ευρω, οπου με ΦΠΑ κτλ βγαινει συνολο το παραπανω ποσο.

 

Το προβλημα μου ειναι (εκτος απο το οτι δεν εχω να πληρωσω τοσα χρηματα) οτι δεν με ειδοποιησαν για το οτι εχω ξεπερασει κατα πολυ το οριο μου, η τουλαχιστον οτι κοντευει να τελειωσει οπως πχ κανουν στην Vodafone στο 80% του λογαριασμου και δεν ειχα καποιο τροπο να το ξερω οτι ξεπερασα το οριο.

 

Σας παρακαλω καποιος που γνωριζει απο τετοιες περιπτωσεις, ας μου πει αν μπορω να κανω κατι σε αυτη την περιπτωση. Ειμαι φοιτητης και δεν εχω ουτε τα μισα για να πληρωσω απο τον λογαριασμο.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Μολις μου ηρθε ο λογαριασμος του κινητου 212,98 ευρω. Εχω προγραμμα "cosmote απεριοριστα 20" οπου εχουν 1500 λεπτα δωρεαν. Εγω δυστυχως εκανα περιπου 7 ωρες επιπλεον κλησεις στο μηνα, για τις οποιες με χρεωσανε 114 ευρω, οπου με ΦΠΑ κτλ βγαινει συνολο το παραπανω ποσο.

 

Το προβλημα μου ειναι (εκτος απο το οτι δεν εχω να πληρωσω τοσα χρηματα) οτι δεν με ειδοποιησαν για το οτι εχω ξεπερασει κατα πολυ το οριο μου, η τουλαχιστον οτι κοντευει να τελειωσει οπως πχ κανουν στην Vodafone στο 80% του λογαριασμου και δεν ειχα καποιο τροπο να το ξερω οτι ξεπερασα το οριο.

 

Σας παρακαλω καποιος που γνωριζει απο τετοιες περιπτωσεις, ας μου πει αν μπορω να κανω κατι σε αυτη την περιπτωση. Ειμαι φοιτητης και δεν εχω ουτε τα μισα για να πληρωσω απο τον λογαριασμο.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

7 ώρες επιπλέον κλήσεις;;; Τι να πω, προσπάθησε να κάνεις διακανονισμό, να πληρώσεις με δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία ελέγχου υπολοίπου ενεργοποιείται:

"Για να ενεργοποιήσεις την αυτόματη ενημέρωση στείλε, μια φορά, δωρεάν το μήνυμα «80» στο 1256."

 

Αν την είχες ενεργοποιημένη και δεν σου έστειλαν μήνυμα (αποδεικνύεται πανεύκολα) μπορείς να διαμαρτυρηθείς.

Αλλά 7 ώρες πάνω από το πάγιο συγνώμη αλλά νομίζω σίγουρα θα είχες καταλάβει ότι ξεπέρασες το χρόνο σου. Επιπλέον μπορείς ανά πάσα στιγμή να ενημερώνεσαι για το υπόλοιπο...

"Για να ξέρεις ανά πάσα στιγμή το υπόλοιπο της δωρεάν χρήσης του προγράμματός σου!

 

Στείλε «1» στο 1256."

 

Οπότε εφόσον την έκανες την... το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι διακανονισμός.

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο ξερω και η κοσμοτε στελνει καποιο αναλογο μηνυνα οταν ο χρονος κοντευει να τελειωσει. Αλλα και απο την αλλη οι 7 ωρες παραπανω είναι αντιληπτες απο τον χρηστη, δε μιλαμε για μισή-μια ώρα. Οπως ανεφερε ο φιλος, πηγαινε σε διακανονισμό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν μου ηρθε κανενα μηνυμα. Επειδη ηταν στις διακοπες οι κλησεις δεν ειχα καταλαβει οτι ειχα ξεπερασει το οριο. Και δεν ειναι οτι εχω μια ωρα δωρεαν, και εκανα αλλες 7. Ειναι οτι εχω 25 ωρες.

 

Ενταξει συμφωνω επρεπε να ημουν πιο προσεχτικος, αλλα οντως δεν μου ηρθε καποιο μηνυμα για το οτι εχω ξεπερασει το οριο, και αυτα τα πραγματα επρεπε να γινονται αυτοματα, οχι να ενεργοποιησω υπηρεσιες κτλ.

 

Σε ενα διακανονισμο ποσα χρηματα μπορω να σωσω?

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία ελέγχου υπολοίπου ενεργοποιείται:

"Για να ενεργοποιήσεις την αυτόματη ενημέρωση στείλε, μια φορά, δωρεάν το μήνυμα «80» στο 1256."

 

α δε το ηξερα :) και ημουν μονιμα με το αγχος :p ξερεις μηπως και το μηνυμα για την ενημερωση απο χαμενες κλησεις?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μίλησες 32 ώρες???

Εγώ πιστεύω ότι κάποιο από τα νούμερα που έπαιρνες νόμιζες ήταν cosmote και ξεπέρασες

τα 30' προς άλλα δίκτυα που είχες.:O

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μίλησες 32 ώρες???

Εγώ πιστεύω ότι κάποιο από τα νούμερα που έπαιρνες νόμιζες ήταν cosmote και ξεπέρασες

τα 30' προς άλλα δίκτυα που είχες.:O

αυτο φαινεται ανετα απο την αναλυση..
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

:blink: δεν θελω να γινω αδιακριτος, αλλα 32 ωρες ομιλιας σε ενα μηνα ουτε σε γκομενα να μιλαγες!:p
θες δε θες, θα γινει ο πολος σου κιοφτες
Link to comment
Share on other sites

εμενα οι 25 ωρες φευγουν στις 20 μερες σχεδον :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά το χρόνο. Αν είσαι τπτ φαντάρος, βαριέσαι και μιλάς 1 ώρα την ημέρα είναι αμέσως αμέσως 30+ ώρες τον μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι 7 ώρες είναι προς άλλα δίκτυα? 420λεπτα...δεν ειναι και λίγα. Διστυχώς δε νομίζω να μπορείς να διαμαρτυρηθείς, γιατί τα μίλησες και γνώριζες τι σου προσφέρει το συμβόλαιό σου. Επίσης αν δεν ειχες ενεργοποιήσει την υπηρεσία ενημέρωσης τότε δε θα σε ενημέρωσαν. Αλλα έστω οτι λάμβανες το sms στο 80%.....δε νομίζω να σε σταμάταγε!!! Καλύτερα να στέλνεις τακτικά sms στο 1256 "1" να ενημερώνεσαι.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι 7 ώρες είναι προς άλλα δίκτυα? 420λεπτα...δεν ειναι και λίγα. Διστυχώς δε νομίζω να μπορείς να διαμαρτυρηθείς, γιατί τα μίλησες και γνώριζες τι σου προσφέρει το συμβόλαιό σου. Επίσης αν δεν ειχες ενεργοποιήσει την υπηρεσία ενημέρωσης τότε δε θα σε ενημέρωσαν. Αλλα έστω οτι λάμβανες το sms στο 80%.....δε νομίζω να σε σταμάταγε!!! Καλύτερα να στέλνεις τακτικά sms στο 1256 "1" να ενημερώνεσαι.

αν εχει android συσκευη ο φιλος υπαρχει και εφαρμογη με widget

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Με διακανονισμο δεν ειναι σιγουρο οτι θα γλυτωσεις χρήματα. Το ισως σιγουρο είναι οτι θα γίνουν δώσεις αναλογα με τις επιλογες που θα σου δώσουν.
Link to comment
Share on other sites

οι ώρες είναι πολύ υποκειμενικό πράγμα (όπως και όλα) για τον καθένα μας.

 

στο θέμα μας, διακονομισμό πληρωμής σε δόσεις πιστεύω μπορείς να κάνεις. για να την γλυτώσεις άγνωστο μιας και δεν είναι τεράστιο το ποσό

 

πάντως το έχουμε πει, πως τα συμβόλαια είναι ύπουλα.

 

το απεριόριστα 20 έχει πάγιο 20 ευρώ (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__contractplan_NEW_aperiorista_i_20/section/COSMOTE_Unlimited_Prs)

 

τα υπόλοιπα 114 ευρώ βγήκανε από τις επιπλέον 7 ώρες. υπάρχει ένα υπόλοιπο 66 ευρώ που δεν μας έχεις πει που πήγε.

 

επίσης 7 ώρες=420λεπτά=25.000 δευτερόλεπτα

 

Χρέωση Ομιλίας και video προς Εθνικές Κλήσεις = 0,0055€/δευτ.

 

=138,6 ευρώ

 

ή κάτι έχω κάνει λάθος, ή κάτι δεν μας έχεις πει σωστά

Link to comment
Share on other sites

το απεριόριστα 20 έχει πάγιο 20 ευρώ

τα υπόλοιπα 114 ευρώ βγήκανε από τις επιπλέον 7 ώρες. υπάρχει ένα υπόλοιπο 66 ευρώ που δεν μας έχεις πει που πήγε.

 

επίσης 7 ώρες=420λεπτά=25.000 δευτερόλεπτα

 

Χρέωση Ομιλίας και video προς Εθνικές Κλήσεις = 0,0055€/δευτ.

 

=138,6 ευρώ

 

ή κάτι έχω κάνει λάθος, ή κάτι δεν μας έχεις πει σωστά

 

Ξεχνάς το πάγιο τέλος 18% και το ΦΠΑ άλλα 23%

 

http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/Personal/telos_syndromiton_kinitis_tilefonias.pdf

Edited by anima
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
οι ώρες είναι πολύ υποκειμενικό πράγμα (όπως και όλα) για τον καθένα μας.

 

στο θέμα μας, διακονομισμό πληρωμής σε δόσεις πιστεύω μπορείς να κάνεις. για να την γλυτώσεις άγνωστο μιας και δεν είναι τεράστιο το ποσό

 

πάντως το έχουμε πει, πως τα συμβόλαια είναι ύπουλα.

 

το απεριόριστα 20 έχει πάγιο 20 ευρώ (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__contractplan_NEW_aperiorista_i_20/section/COSMOTE_Unlimited_Prs)

 

τα υπόλοιπα 114 ευρώ βγήκανε από τις επιπλέον 7 ώρες. υπάρχει ένα υπόλοιπο 66 ευρώ που δεν μας έχεις πει που πήγε.

 

επίσης 7 ώρες=420λεπτά=25.000 δευτερόλεπτα

 

Χρέωση Ομιλίας και video προς Εθνικές Κλήσεις = 0,0055€/δευτ.

 

=138,6 ευρώ

 

ή κάτι έχω κάνει λάθος, ή κάτι δεν μας έχεις πει σωστά

Ξεχνάς τα τέλη κινητής και επίσης υπάρχει και η ελάχιστη χρέωση 1 λεπτού ανα κλήση.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...