Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aν θυμαμαι καλα η ιδια ερωτηση ειχε γινει απο ελληνα στο crackberry …

Δοκιμασε να πας στο εικονιδιο μηνυματα κειμενου- μετα κατω δεξια λεει περισσοτερα ….θα πατησεις ρυθμισεις ….μετα παλι μηνυματα κειμενου αφου ανοιξει το πεδιο SMS-MMS ,θα πατησεις κατω κατω που λεει ,για προχωρημενους και τελος θα τικαρεις σε ON τον διακοπτη : Να επιτρεπονται ειδικοι χαρακτηρες .

Δοκιμασε το και πες μας :)

 

Δουλεύει! Ευχαριστώ φίλε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με τα νούμερα που δεν τα αναγνωρίζει αν δεν έχουν +30 τι κάνουμε ; έχω επιλέξει αριθμοί εθνικού δικτύου 10 αλλά τίποτα. Θέλει κάτι άλλο ;

 

 

Άνοιξε το μενου 'κλησεις' - το εικονιδιο με το τηλεφωνο κατω και δεξιά -

swip up και θα σου βγάλει ενα γρανάζι -->ρυθμίσεις--> εξυπνη κληση ( #)

επιλέγεις άριθμος ψηφιων εθνικού αριθμού -->10

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το μενου 'κλησεις' - το εικονιδιο με το τηλεφωνο κατω και δεξιά -

swip up και θα σου βγάλει ενα γρανάζι -->ρυθμίσεις--> εξυπνη κληση ( #)

επιλέγεις άριθμος ψηφιων εθνικού αριθμού -->10

Το εκανα. Αλλα μετα το update ειχε μεινει κενος ο κωδικος χωρας (+30) Οποτε δεν αναγνωριζε ολα τα νουμερα. Εκνευριστικη ρυθμιση. Στα γεννεθλια μου δεν ηξερα ποιος με καλουσε...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν μετατρέψεις το apk σε bar ή το κάνεις sideload(είναι το ίδιο??) η εφαρμογή μετατρέπετε σε native? ποια η διαφορά apk και bar(ή sideload) ???
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ειχα το samsung ativ S kai λογω οτι χαλασε η οθονη σκεφτομαι να τσιμπισω αυτο .τι λετε ?αξιζει το κινητακι για τα λεφτα του μιας και ειναι αρκετα φτηνο πλεον
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν μετατρέψεις το apk σε bar ή το κάνεις sideload(είναι το ίδιο??) η εφαρμογή μετατρέπετε σε native? ποια η διαφορά apk και bar(ή sideload) ???
native για να ειναι θα πρεπει να εχει γραφτει με το native sdk της bb. H μετατροπη ενος apk σε bar σημαινει οτι εκανες μια εφαρμογη port και δεν θα δεις διαφορα απο το να εκανες απλα εγκατασταση το apk. Sideload σημαινει οτι κανεις την εγκατασταση απο το pc με βοηθητικο προγραμμα. Ετσι κανεις πχ εγκατασταση το snap που ειναι στην ουσια το google play σε native εφαρμογη. Η διαφορα bar και apk ειναι σαν να με ρωτας τι διαφορα εχει το .exe με το .deb . Εκτελεσιμα αρχεια ειναι και τα δυο, αλλα για αλλα λειτουργικα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, άλλη μία απορία σχετική με τον browser... Θέλω για παράδειγμα να διαβάσω ένα κείμενο. Προφανώς πρέπει να κάνω zoom. Όταν το κάνω όμως, δεν προσαρμόζει το κείμενο στην οθόνη αλλά πρέπει να κινούμαι δεξιά-αριστερά για να διαβάσω. Υπάρχει κάποια ρύθμιση;
Link to comment
Share on other sites

native για να ειναι θα πρεπει να εχει γραφτει με το native sdk της bb. H μετατροπη ενος apk σε bar σημαινει οτι εκανες μια εφαρμογη port και δεν θα δεις διαφορα απο το να εκανες απλα εγκατασταση το apk. Sideload σημαινει οτι κανεις την εγκατασταση απο το pc με βοηθητικο προγραμμα. Ετσι κανεις πχ εγκατασταση το snap που ειναι στην ουσια το google play σε native εφαρμογη. Η διαφορα bar και apk ειναι σαν να με ρωτας τι διαφορα εχει το .exe με το .deb . Εκτελεσιμα αρχεια ειναι και τα δυο, αλλα για αλλα λειτουργικα.

 

δλδ μέσω Sideload μπορούν οι εφαρμογές του αντροιντ να γίνουν native αν κατάλαβα σωστά?(τοτε αξιζει να μπεις σε αυτη τη διαδικασία)....... αν δεν ισχύει αυτό ποιο το νόημα να κάνεις όλη τη διαδικασία του Sideload αφου με μια απλη εγκατάσταση apk καθαρίζεις χωρίς όμως να τρεχουν native.

Αναμένω τις απαντήσεις σας, ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

δλδ μέσω Sideload μπορούν οι εφαρμογές του αντροιντ να γίνουν native αν κατάλαβα σωστά?(τοτε αξιζει να μπεις σε αυτη τη διαδικασία)....... αν δεν ισχύει αυτό ποιο το νόημα να κάνεις όλη τη διαδικασία του Sideload αφου με μια απλη εγκατάσταση apk καθαρίζεις χωρίς όμως να τρεχουν native.

Αναμένω τις απαντήσεις σας, ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Για να ειναι native , πρεπει να εχουν γραφτει ως native...Δεν παιζει ρολο ο τροπος που την περνας. Τα apk μπορουν να εγκατασταθουν ή sideload ή μεσα απο τον ιδιο τον filemanager του κινητου ή απο την εφαρμογη snap. Τα bar απο οσο ξερω μπορεις να τα εγκατασησεις μονο με sideload αν δεν προερχονται απο απο το bb world. Το νοημα της διαδικασιας sideload ειναι οταν δεν υπαρχει η εφαρμογη στο snap ή θελεις να περασεις καποιο bar. Η εγκατασταση πχ του snap γινεται μονο με sideload τροπο. Πριν την ελευση του 10.2.1 νομιζω δεν μπορουσες να κανεις εγκατασταση apk μεσα απο τον filemanager του κινητου. Μονο με sideload.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι native , πρεπει να εχουν γραφτει ως native...Δεν παιζει ρολο ο τροπος που την περνας. Τα apk μπορουν να εγκατασταθουν ή sideload ή μεσα απο τον ιδιο τον filemanager του κινητου ή απο την εφαρμογη snap. Τα bar απο οσο ξερω μπορεις να τα εγκατασησεις μονο με sideload αν δεν προερχονται απο απο το bb world. Το νοημα της διαδικασιας sideload ειναι οταν δεν υπαρχει η εφαρμογη στο snap ή θελεις να περασεις καποιο bar. Η εγκατασταση πχ του snap γινεται μονο με sideload τροπο. Πριν την ελευση του 10.2.1 νομιζω δεν μπορουσες να κανεις εγκατασταση apk μεσα απο τον filemanager του κινητου. Μονο με sideload.

 

μόλις πέρασα το snap. Απο τι καταλαβα είναι σαν το 1mobilemarket,amazon...αλλα κάπου διάβασα και το διαπίστωσα πρέπει να χει όλες τις εφαρμογές του playstore!(όπως ελληνικές που δεν έχουν τα άλλα). Αυτο μαλλον κανει τη μεγάλη διαφορα υπέρ του απο τα άλλα μαρκετς! Για να δούμε ... ευχαριστώ

υ.γ με το viber και τις επαφές που εμφανίζονται αλμπουρνέζικα εχουμε κάποια λύση ???

Link to comment
Share on other sites

μόλις πέρασα το snap. Απο τι καταλαβα είναι σαν το 1mobilemarket,amazon...αλλα κάπου διάβασα και το διαπίστωσα πρέπει να χει όλες τις εφαρμογές του playstore!(όπως ελληνικές που δεν έχουν τα άλλα). Αυτο μαλλον κανει τη μεγάλη διαφορα υπέρ του απο τα άλλα μαρκετς! Για να δούμε ... ευχαριστώ

υ.γ με το viber και τις επαφές που εμφανίζονται αλμπουρνέζικα εχουμε κάποια λύση ???

Δεν ειναι αλλο market, ειναι το playstore με αλλο UI.

Για το viber δεν γνωριζω. Δεν το χρησιμοποιω.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εμφανιζεται και δουλεύει το viber στην 10.2.1.201

Για επιβεβαιωση το εγκατεστησα και σε εμενα βγαζει αλαμπουρνεζικα στα ονοματα του καταλογου και δεν βλεπω να υπαρχει και στο HUB. Αρα δεν λειτουργει.

 

ΥΓ Θα το πω γιατι θα σκασω...Σε αλλο θεμα με κραξανε που δεν χρησιμοποιω αλλους messenger τυπου whatsup και viber, γιατι ζητανε το τηλεφωνο σου ως user ID. Μολις εγκατεστησα το whatsup για δοκιμη πριν μερικες μερες μεσα σε λιγα δευτερολεπτα

που ενεργοποιησα τις εφαρμογες , δεχτηκα αναπαντητες απο Βουλγαρια (+35) και Αργεντινη (+54). Τυχαιο; Προφανως ειναι η απατη με τις υπερογκες χρεωσεις αν δεχτεις την κληση ή στειλεις μηνυμα σε αυτα τα νουμερα. Αλλα δεν το θεωρω τυχαιο που στοχευσαν το νουμερο μου μετα την εγκατασταση αυτων των εφαρμογων που κανουν χρηση του τηλεφωνικου μου καταλογου. Μπορει μαλιστα να σας δειξω και την ωρα που δεχτηκα την αναπαντητη σε σχεση με την ωρα που απανταω στο post και εχω κανει εγκατασταση την εφαρμογη. BBM και παλι ΒΒΜ ρε!!!

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Για όσους είναι νεότεροι στο περιβάλλον Βlackberry, τους ενημερώσουμε πως καλύτερο (από πάντα) από το ΒΒΜ δεν υπάρχει!

Απλά!

:)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα !! παιδιά από εχθές έχω βάλει αυτή ....http://crackberry.com/os-10212228-autloaders-now-available-download

δείχνει να είναι πολύ γρήγορη , κανένα πρόβλημα έως τώρα

είναι σε z10 stl-1002

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, άλλη μία απορία σχετική με τον browser... Θέλω για παράδειγμα να διαβάσω ένα κείμενο. Προφανώς πρέπει να κάνω zoom. Όταν το κάνω όμως, δεν προσαρμόζει το κείμενο στην οθόνη αλλά πρέπει να κινούμαι δεξιά-αριστερά για να διαβάσω. Υπάρχει κάποια ρύθμιση;

 

Δυστυχως εδω ειναι μια απο τις πολυ λιγες αδυναμιες του browser. Δεν κανει text reflow. Αυτο σημαινει πως σε οσες σελιδες δεν μπορεις να ενεργοποιησεις το reader mode και θελεις να κανεις zoom θα κινεισαι αριστερα - δεξια

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εδω ειναι μια απο τις πολυ λιγες αδυναμιες του browser. Δεν κανει text reflow. Αυτο σημαινει πως σε οσες σελιδες δεν μπορεις να ενεργοποιησεις το reader mode και θελεις να κανεις zoom θα κινεισαι αριστερα - δεξια
Βαζεις εναν απο τους android browsers πχ Dolphin και ησυχαζεις. Σε συγκριση που εκανα με iphone 5/5s ουτε ο πιο γρηγορος browser ειναι , και απο προσωπικη εμπειρια, ουτε ο πιο ευχρηστος.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα !! παιδιά από εχθές έχω βάλει αυτή ....http://crackberry.com/os-10212228-autloaders-now-available-download

δείχνει να είναι πολύ γρήγορη , κανένα πρόβλημα έως τώρα

είναι σε z10 stl-1002

 

Διαπίστωσες κάποια διαφορά με την τελευταία;

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε το 10.2.1.2141 και εχω θεματακια με την απαντηση μηνυματων στο fb ,δεν αποστελεται . Αντιθετα εαν παω να συνταξω νεο ολα καλα . εχει κανεις αλλος το ιδιο θεμα ? Edited by poseidon2004

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωσες κάποια διαφορά με την τελευταία;

 

το μόνο που έχω εντοπίσει έως τώρα είναι...η αστραπιαία ανταπόκριση στο άνοιγμα εφαρμογών ...κάτι σαν iphone 5s όλα τα άλλα μου φαίνονται τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που έχω εντοπίσει έως τώρα είναι...η αστραπιαία ανταπόκριση στο άνοιγμα εφαρμογών ...κάτι σαν iphone 5s όλα τα άλλα μου φαίνονται τα ίδια
Παλι φαινεται η εφαρμογη να ανοιγει πρωτα στον task manager πριν ανοιξει full screen;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παλι φαινεται η εφαρμογη να ανοιγει πρωτα στον task manager πριν ανοιξει full screen;

όχι τώρα άπλα πατάς την εφαρμογή και ανοίγει άμεσα σε όλη την οθόνη !! άλλα πριν καλά καλά το καταλάβεις.. !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα...φρεσκος και ολοκαινουριος στο blackberry αλλα πραγματικα πολυ ενθουσιασμενος..εχω περασει απο ολα τα λέιτουργικα αλλα τελικα μαυτο νομιζω πως εχω αρχισει να κατασταλαζω απο πολλες και διαφορετικς αποψεις,,,Η συσκευη ειναι μαζεμενη γρηγορα και γενικα το λειτουργικο μετα απο μια μερα που χρειαζεσαι για να εξοικοιωθεις ειναι πολυ βολικο και απλο.Δυστυχως το κινητο το κρατησα μονο για μια μερα ομς γιατι διαπιστωσα οτι υπηρχε κενο στη επαφη του digitizer με το γυαλι και επειδη σε γωνια φαινοταν κατω δεξια μια λαμψη ειδικα σε μαυρο φοντο το εδωσα πισω για ελeγχο και doa..Eλπιζω να το οαρω ομως συντομα πισω γιατι ειναι κριμα τωρα που βρηκα συσκευη και λειτουργικο που μου ταιριαζει να μην την εχω...Αυτα προς το παρον
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Από που το πήρες;

 

Θα με ενδιέφερε και μένα να το μάθω αυτό αν γίνεται.

Το 4g ήταν; Η συσκευασία είχε ταινία ασφαλείας; Και πιο χρώμα;

Θέλω να αποκλείσω κατάστημα με τυχόν ελλατωματικές παρτίδες.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...