Jump to content

GPS παρακολούθησης μοτοσυκλέτας


Applemania
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα παρέλαβα αυτό. http://www.ebay.com/itm/Mini-GSM-GPRS-GPS-SMS-Real-Time-Network-Vehicle-Motorcycle-Bike-Monitor-Tracker-/321050718224?pt=US_Tracking_Devices&hash=item4ac01d3010

Το πρόβλημά μου είναι ότι έχει τρία καλώδια (μαύρο κόκκινο άσπρο) και σύμφωνα με τις οδηγίες το κόκκινο πάει +12vdc και το μαύρο γείωση. Για το άσπρο δεν λέει τίποτα αν και υποπτεύομαι πως είναι για το διακόπτη με το κλειδί. Αλλά δεν είμαι σίγουρος και δεν θέλω να το κάψω. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάτι παρόμοιο και τι κάρτα sim χρειάζεται. Θέλει κάποια συγκεκριμένη ή δουλεύει και με κάρτα καρτοκινητού ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!

Edited by Applemania
ασπρο όχι κιτρινο!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε κατι παρεμφερη για αυτοκινητο εχω βαλει σιμ καρτοκινητου και δουλευει μια χαρα (φτανει να μην μεινει απο μοναδες ) 3αν και εφοσον ειναι σαν αυτα πουεχω παρει που η δουλεια τουσ ειναι να στελνει συντ οταν το καλεσεις. αν παλι θεσ 24ωρο συνεχες σημα πασ συμβολαιο ιντρνετ γιατι ειναι πολλα δεδομενα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
σε επικοινωνία που είχα με τον πωλητη μου είπε ότι το ασπρο είναι για aux. Έχει κανένας ιδέα τι auxiliary χρήση μπορεί να έχει?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
σε επικοινωνία που είχα με τον πωλητη μου είπε ότι το ασπρο είναι για aux. Έχει κανένας ιδέα τι auxiliary χρήση μπορεί να έχει?

 

Για remote με συναγερμο!

Να ξερεις οτι τρωει πολυ μπαταρια... ειχα και το εβγαλα και ειχε και αυτονομη μπαταρια.... αλλα μολις τελειωνε η δικια του τοτε ξεκινουσε απο την μπαταρια της μηχανης! βεβαια στελνε σημα για την κατασταση της μπαταριας!

ΠΟλυ καλο επισης ειναι και το gps tracker 102

 

Επισης για την καρτα... διαλεξε ενα καρτοκινητο με δωρεαν αποστολη sms.

π.χ. εγω ειχα Vodafone τηλεφωνο οποτε εβαλα vodafone καρτοκινητο στο gps απο τον οκτωμβριο μεχρι αρχες Ιανουαριου που το εβγαλα ΟΥΤΕ καρτα με μοναδες του εβαλα.

Edited by lazlo
Link to comment
Share on other sites

Σε δευτερη επικοινωνια μου ειπε οτι τελικα ειναι για τη μιζα (acc). Το συνδεσα αλλα τελικα ηταν ελατωματικο. Τωρα περμενω να μου στειλει καινουριο για να ξαναδοκιμασω.

Αυτο που ειχες εσυ ειταν το ιδιο με το δικο μου?

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγω...

περισσότερα οταν το συνδέσω!!

Περιμένω νέα σου για το πως το σύνδεσες και αν τα κατάφερες να το κανεις να δουλέψει.

Το manual που σου ήρθε μαζί λέει τίποτα για το ασπρο καλώδιο?

 

Έστειλα μήνυμα σε τέσσερις αγοραστές απο τον ίδιο τύπο που του είχαν δώσει θετικό feedback και μου απάντησαν και οι τέσσερις ότι δεν το έχουν δοκιμάσει ακόμα αν δουλεύει!:ninja:

 

Επίσης ο τύπος πλέον έβγαλε την Ελλάδα από τη λίστα αποστολής. Πλέον λέει ότι δεν στέλνει Ελλαδα! Τυχαίο??? Εγώ όταν το πήρα το είχε με 5 δολάρια μεταφορικά για την Ελλάδα.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Σε δευτερη επικοινωνια μου ειπε οτι τελικα ειναι για τη μιζα (acc). Το συνδεσα αλλα τελικα ηταν ελατωματικο. Τωρα περμενω να μου στειλει καινουριο για να ξαναδοκιμασω.

Αυτο που ειχες εσυ ειταν το ιδιο με το δικο μου?

 

Το δικο μου ειναι το gps tracker 102. το πηρα 100€ ειναι και με δικια του μπαταρια που κραταει περιπου μια εβδομαδα και εχει και αντικραδασμικο μεσα, συνοδευεται και με software που εκει κανει παπαδες αλλα οπως ειπα μου εφαγε και τη μπαταρια της μηχανης!!:(

Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα η μπαταρία;;; καθε βδομάδα πρέπει να θυμάσαι να την αλλάζεις; υπερβολικά τραγικό το βρίσκω...ολα έτσι είναι ρε παιδιά;
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι τα καλύτερα είναι αυτού του τύπου

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2047675.m570.l1313&_nkw=tlt2&_sacat=0&_from=R40

 

Πήρα πριν χρόνια για την μηχανή μου.

Έχει τρομερή υποστήριξη, άπειρες εντολές μέσω sms ή internet, ακόμα και android εφαρμογή για να στέλνεις τις εντολές με 1 κλικ από το κινητό σου.

Πιο μεγάλο σε όγκο, κοντά στα 60-70€ κόστος, αλλά τα αξίζει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι τα καλύτερα είναι αυτού του τύπου

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2047675.m570.l1313&_nkw=tlt2&_sacat=0&_from=R40

 

Πήρα πριν χρόνια για την μηχανή μου.

Έχει τρομερή υποστήριξη, άπειρες εντολές μέσω sms ή internet, ακόμα και android εφαρμογή για να στέλνεις τις εντολές με 1 κλικ από το κινητό σου.

Πιο μεγάλο σε όγκο, κοντά στα 60-70€ κόστος, αλλά τα αξίζει.

Επιβεβαιώνω και γω.... έχω αυτό με την πλατια φίσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα η μπαταρία;;; καθε βδομάδα πρέπει να θυμάσαι να την αλλάζεις; υπερβολικά τραγικό το βρίσκω...ολα έτσι είναι ρε παιδιά;

 

ναι εχει μαλιστα και δευτερη μπαταρια μεσα στη συσκευασια.

Εαν εχεις iphone ή android τοτε απλα κατεβαζες μια εφαρμογη και απο εκει κανεις παπαδες. εαν θες βαζεις εικονικο "φραχτη" σε περιπτωση που θες να δανεισης τη μηχανη σου αλλα δεν θες να απομακρυνθει ή βαζει ΠΟΣΑ χλμ την ωρα να πηγαινει και αν το υπερβη σου στελνει sms ΠΟΥ ειναι και με ποσα παει... οπως ο φραχτης ειναι πολυ καλος και για τα παιδια!!!!!:happy: Το βαζεις στην τσαντα του και οριζεις ΜΟΝΟ εκει που θες εσυ να ειναι δηλαδη σπιτι σχολειο και το αναποδο αλλιως στελνει sms με γεωγραφικα στοιχεια τα οποια ανοιγει αυτοματα με το google earth οπως και να ανοιγει κρυφα το ενσματομενο μικροφωνο που εχει επανω του και ετσι ακους τα ΠΑΝΤΑ!! (βλεπε απιστιες:lol:).

Αφιερωμα το ειχε το περιοδικο computer για ολους πριν απο 6 μηνες αν θυμαμαι καλα με πολυ αναλυτικες οδηγιες ρυθμισης:cool:

http://www.ebay.com/itm/2013-NEW-Vehicle-Real-time-Tracker-for-GSM-GPRS-GPS-System-Tracking-Device-TK102-/330860432575?pt=US_Tracking_Devices&hash=item4d08d18cbf

Επισης περνει καρτα μνημης ωστε εαν χασει το σημα κινητης τηλεφωνιας τοτε κανει καταγραφη της θεσης......

Edited by lazlo
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω νέα σου για το πως το σύνδεσες και αν τα κατάφερες να το κανεις να δουλέψει.

Το manual που σου ήρθε μαζί λέει τίποτα για το ασπρο καλώδιο?

 

Έστειλα μήνυμα σε τέσσερις αγοραστές απο τον ίδιο τύπο που του είχαν δώσει θετικό feedback και μου απάντησαν και οι τέσσερις ότι δεν το έχουν δοκιμάσει ακόμα αν δουλεύει!:ninja:

 

Επίσης ο τύπος πλέον έβγαλε την Ελλάδα από τη λίστα αποστολής. Πλέον λέει ότι δεν στέλνει Ελλαδα! Τυχαίο??? Εγώ όταν το πήρα το είχε με 5 δολάρια μεταφορικά για την Ελλάδα.

 

Φιλε Applemania μαλλον θα αργησω να το συνδεσω γιατι 5 μερες τωρα περιμμενω την SIM απο wind και ποσο ακομα δεν ξερω.Αστα...

 

Το manual μου δεν λεει κατι για το ασπρο καλωδιο αλλα απο το ψαξιμο που εχω κανει στο net βρηκα οτι

α)το βαζεις στην μιζα για να μην παρει μπροστα η μηχανη

ή

β)το βαζεις για να κοψεις την παροχη καυσιμων

δεν ειναι ομως κατι σιγουρο και δεν ειμαι για να κανω δοκιμες.

Εγω προσωπικα δεν θα το χρησιμοποιησω!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Applemania μαλλον θα αργησω να το συνδεσω γιατι 5 μερες τωρα περιμμενω την SIM απο wind και ποσο ακομα δεν ξερω.Αστα...

 

Το manual μου δεν λεει κατι για το ασπρο καλωδιο αλλα απο το ψαξιμο που εχω κανει στο net βρηκα οτι

α)το βαζεις στην μιζα για να μην παρει μπροστα η μηχανη

ή

β)το βαζεις για να κοψεις την παροχη καυσιμων

δεν ειναι ομως κατι σιγουρο και δεν ειμαι για να κανω δοκιμες.

Εγω προσωπικα δεν θα το χρησιμοποιησω!!

 

Γιατι περιμένεις τοσες μερες για τη κάρτα? Εγώ με μια απλή καρτοκινητης vodafone το δοκίμασα. Την έβαλα πρώτα σε κινητό απενεργοποίησα την αιτηση για το pin, ενεργοποίησα τις ρυθμίσεις για gprs και αφού την έβαλα στο tracker έστειλα τα απαραίτητα μυνηματα απο το άλλο κινητό μου στην κάρτα αυτή για να ενεργοποιηθεί η μεταξυ τους επικοινωνία. Όλα καλά μεχρι εκεί όμως, ενώ μου έβγαλε config ok όπως επρεπε άρχισε να μου κάνει κλήσεις το tracker στο κινητό μου κάθε 2 λεπτά χωρίς να σταματάει....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι περιμένεις τοσες μερες για τη κάρτα? Εγώ με μια απλή καρτοκινητης vodafone το δοκίμασα. Την έβαλα πρώτα σε κινητό απενεργοποίησα την αιτηση για το pin, ενεργοποίησα τις ρυθμίσεις για gprs και αφού την έβαλα στο tracker έστειλα τα απαραίτητα μυνηματα απο το άλλο κινητό μου στην κάρτα αυτή για να ενεργοποιηθεί η μεταξυ τους επικοινωνία. Όλα καλά μεχρι εκεί όμως, ενώ μου έβγαλε config ok όπως επρεπε άρχισε να μου κάνει κλήσεις το tracker στο κινητό μου κάθε 2 λεπτά χωρίς να σταματάει....

 

Εκανα το λαθος να παραγγειλω SIM απο το νετ στην wind την Δευτερα που περασε.Σημερα πηρα τηλεφωνο να δω ποτε θα παραλαβω την SIM και ακρη δεν εβγαλα μαλλον απο Δευτερα.

Εψαξα στο manual για το θεμα που εχεις αλλα δεν βρηκα κατι.

Μαλλον ειναι χαλασμενο το gps.Καλα εκανες και το εστειλες πισω.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάστηκε να το στείλω καν πίσω. Μολις του εγραψα τι προβλημα έχει απο μονος του μου είπε ότι δεν τον συμφέρει να πληρώσει τα μεταφορικά περα δώθε και έτσι μου στέλνει και δεύτερο καινούριο!
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάστηκε να το στείλω καν πίσω. Μολις του εγραψα τι προβλημα έχει απο μονος του μου είπε ότι δεν τον συμφέρει να πληρώσει τα μεταφορικά περα δώθε και έτσι μου στέλνει και δεύτερο καινούριο!

 

Αρα και αυτος επιβεβαιωνει οτι ειναι χαλασμενο!!

Παλι καλα που δεν εκανε τον "Κινεζο":lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάστηκε να το στείλω καν πίσω. Μολις του εγραψα τι προβλημα έχει απο μονος του μου είπε ότι δεν τον συμφέρει να πληρώσει τα μεταφορικά περα δώθε και έτσι μου στέλνει και δεύτερο καινούριο!

 

Το pay pal σε καλυπτει για καποιες μερες.

Αν σου το ειπε απλα για να κερδισει χρονο και να περασει το χρονικο επιστροφης χρηματων απο το pay pal?

Σκεψεις κανω......

Link to comment
Share on other sites

Το pay pal σε καλυπτει για καποιες μερες.

Αν σου το ειπε απλα για να κερδισει χρονο και να περασει το χρονικο επιστροφης χρηματων απο το pay pal?

Σκεψεις κανω......

έχω ανοίξει ήδη case στο ebay για να είμαι καλυμμένος μέχρι να το παραλάβω και να σιγουρευτώ ότι δουλεύει. δεν είμαι χθεσινός με το ebay. Την πάτησα 2 φορές στην αρχή και έμαθα όλα τα κόλπα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

έχω ανοίξει ήδη case στο ebay για να είμαι καλυμμένος μέχρι να το παραλάβω και να σιγουρευτώ ότι δουλεύει. δεν είμαι χθεσινός με το ebay. Την πάτησα 2 φορές στην αρχή και έμαθα όλα τα κόλπα πλέον.

 

Ωραιος τοτε....:thumbup:

Περιμενουμε εντυπωσεις απο το καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να αναφερθούν κάποιες εντολές που παίρνει αυτό το μικρό gps που έχετε πάρει για να κάνω σύγκριση με το TLT που έχω;

Επίσης σήμα πιάνει καλό; Δώστε και τίποτα links με πληροφορίες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να αναφερθούν κάποιες εντολές που παίρνει αυτό το μικρό gps που έχετε πάρει για να κάνω σύγκριση με το TLT που έχω;

Επίσης σήμα πιάνει καλό; Δώστε και τίποτα links με πληροφορίες.

 

Το εχω περιπου εναμιση χρονο σε συνεχη λειτουργια απο την πρωτη μερα και δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο , κανενα κολημα και απανταγε παντα σε καθε μου κληση.

Απο εντολες δεν με ενδιεφεραν και δεν ασχοληθηκα.

Του εκανα το αρχικο setup και οταν το καλω και χτυπαει 2-3 φορες , το κλεινω και μου απανταει με sms τις συντεταγμενες με αποκλιση το πολυ 20-30 μετρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ στο αυτοκίνητο έχω ένα κρυμμένο android κινητό στο οποίο έχω εγκαταστήσει το where's my droid lite και κάνει την ίδια δουλειά (συντεταγμένες με άμεσο λινκ για google maps). Μόνιμα χαμηλωμένο, κλειστό wifi και 3g, ανοιχτό gps και είναι έτοιμο. Το φορτίζω μια φορά την εβδομάδα βέβαια, αλλά κάποια στιγμή θα τραβήξω ένα καλώδιο για να συνδέσω το φορτιστή του και θα είναι ΟΚ. Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο αυτοκίνητο έχω ένα κρυμμένο android κινητό στο οποίο έχω εγκαταστήσει το where's my droid lite και κάνει την ίδια δουλειά (συντεταγμένες με άμεσο λινκ για google maps). Μόνιμα χαμηλωμένο, κλειστό wifi και 3g, ανοιχτό gps και είναι έτοιμο. Το φορτίζω μια φορά την εβδομάδα βέβαια, αλλά κάποια στιγμή θα τραβήξω ένα καλώδιο για να συνδέσω το φορτιστή του και θα είναι ΟΚ.

ωραίος! Θα το σκεφτώ και γω όταν αλλάξω κινητό χωρις να μου χαλασει αυτο που εχω βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα καταφερα να συνδεσω το gps tracker στο τροφοδοτικο ενος φιλου (για να μην λυνω την μπαταρια της μηχανης και δεν δουλευει).

Εκανα τις ρυθμισεις που γραφουν οι οδηγιες.

Στελνω το sms και μου ερχεται απαντηση :

http://o.gps588.com/lbs/?mcc=202&mnc=001&lac=321&cellid=13487

η διευθηνση ειναι URL αλλα δεν βρισκω κατι....

Μπαινω στο site (http://www.gps588)βλεπω τον χαρτη και καπου στην Αφρικη ειναι το στιγμα του gps και γραφει Not located!!

 

Καμια ιδεα!!

@Applemania εσυ το sms που σου εστελνε πισω πως το εγραφε και πως το εβρισκες στον χαρτη??

Edited by bms
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...