Jump to content

Προτάσεις εφαρμογών για Windows Phone 8


montoya_42
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί αφαίρεσαν αυτές τις δυνατότητες μετά;

Γιατί δεν είχαν ελπίδα τα WM10, οπότε αρκετά κρατήθηκαν πίσω; Για λόγους κόστους; Δεν ξέρω.

Λες να έψηνα κανέναν να το αγόραζε και να το κατέστρεφε για πάρτυ μου :lol:

Ναι:)

Πέρα από την πλάκα φαίνεται ότι έχουν εμπειρία... χμμ…

Ό,τι σου πουν

 

Για την ερώτησή σου δεν το ξέρω. Αυτό θες εσύ. Θέλεις να αποθηκεύσεις την έκδοση που είσαι (τη συγκεκριμένη γιατί με αυτή λειτουργεί το 3d touch) και αν κάτι πάει στραβά να την επαναφέρεις. Για αυτό θα ρωτήσεις σχετικούς. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα. Ρώτα και το nokia care που σου είπε ο Montoya. Μπορεί κάποιος να γνωρίζει περισσότερα.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το πιο πιθανό στο Nokia Care είναι το κοιτάνε σαν εξωγήινο.

 

χαχαχαχαχαχαχαχ :lol: :lol:

 

Να 'σαι καλά! Μου έφτιαξες τη μέρα!

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό στο Nokia Care είναι το κοιτάνε σαν εξωγήινο.

 

:lol: Κι εγώ κάτι τέτοιο υποψιάζομαι... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για την ερώτησή σου δεν το ξέρω. Αυτό θες εσύ. Θέλεις να αποθηκεύσεις την έκδοση που είσαι (τη συγκεκριμένη γιατί με αυτή λειτουργεί το 3d touch) και αν κάτι πάει στραβά να την επαναφέρεις. Για αυτό θα ρωτήσεις σχετικούς. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα. Ρώτα και το nokia care που σου είπε ο Montoya. Μπορεί κάποιος να γνωρίζει περισσότερα.

 

Μια ιδέα είναι να ψάξω κάποιο backup νεότερης έκδοσης π.χ. windows central, ή από τον πωλητή που έχει κι ένα με νεότερο firmware αλλά το δίνει πιο πάνω και να κάνω restore με νεότερο firmware 8.1. Αυτό λογικά θα ξεκλειδώσει όλες τις λειτουργίες, MixView κλπ και εφαρμογές, παραμένοντας στα 8.1. Αυτοί που μου πρότεινε ο faasf προσπάθησαν να ανέβουν έκδοση με backup από άλλη συσκευή και παρά την εμπειρία τους έκαναν το mclaren που είχαν τουβλάκι... Οπότε backup μόνο από 4ης γενιάς McLaren.

 

Και το άλλο σενάριο είναι να δοκιμάσω απευθείας τα 10άρια με τον οδηγό του XDA και να επιστρέψω αν στραβώσει κάτι στην έκδοση που είναι τώρα με backup...

 

Η ιδέα είναι να φτάσω την συσκευή στο μέγιστο των δυνατοτήτων και ίσως και την κάμερα ;) Ανέφεραν στο windows central ότι η Nokia Camera τραβούσε 8άρες, σε μένα 5άρες, άρα ίσως να βελτιώθηκε και η ποιότητα σε νεότερο firmware :)

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα είναι να ψάξω κάποιο backup νεότερης έκδοσης π.χ. windows central, ή από τον πωλητή που έχει κι ένα με νεότερο firmware αλλά το δίνει πιο πάνω και να κάνω restore με νεότερο firmware 8.1. Αυτό λογικά θα ξεκλειδώσει όλες τις λειτουργίες, MixView κλπ και εφαρμογές, παραμένοντας στα 8.1. Αυτοί που μου πρότεινε ο faasf προσπάθησαν να ανέβουν έκδοση με backup από άλλη συσκευή και παρά την εμπειρία τους έκαναν το mclaren που είχαν τουβλάκι... Οπότε backup μόνο από 4ης γενιάς McLaren.

 

Και το άλλο σενάριο είναι να δοκιμάσω απευθείας τα 10άρια με τον οδηγό του XDA και να επιστρέψω αν στραβώσει κάτι στην έκδοση που είναι τώρα με backup...

Μου επιτρέπεις να σε επαναφέρω στην τάξη με μία παρατήρηση...

To Hapanero σε dual boot (WM10 & W10arm) ή τα 950 με τα W10Arm δεν είναι επίσημο project της MS. To πρωτότυπο δεν είχε κυκλοφορήσει με W10Arm. Είναι project από αυτούς που κάνανε τουβλάκι το McLaren (έστω και αν κακώς πήγαν να βάλουν άλλη έκδοση, άλλης συσκευής). Αρκετοί drivers λείπουν ακόμη, αλλά αυτοί που λειτουργούν είναι αποτέλεσμα της δουλειάς τους. Οπότε αν αυτοί δεν είχαν επιτυχία, νομίζω πως πρέπει να εγκαταλείψεις την ιδέα.:)

 

Στην περίπτωση που επιμείνεις και για τις πρώτες δύο επιλογές...

Πώς θα κάνεις backup την τωρινή έκδοση; Πού θα βρεις την 4η έκδοση του McLaren; Πώς θα εγκαταστήσεις την τωρινή(ή την 4ή έκδοση) στην περίπτωση που θες να επιστρέψεις από τα WM10;

Δεν είμαι σχετικός, αλλά σου γράφω μερικά από όσα γνωρίζω (μπορεί και να μην ισχύουν). Γι' αυτό σου είπα να ρωτήσεις σχετικούς.

1. Με τον επίσημο τρόπο. Για να επιστρέψεις στην αρχική κατάσταση του τηλεφώνου χρησιμοποιείς το Windows Recovery Tool (ή το πιο παλιό Lumia Softare Recovery Tool).

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο εργαλείο δεν κάνει backup την ROM, αλλά τη βρίσκει online από τους servers της MS σε περίπτωση επανεγκατάστασης. Στο δικό σου αν συνδέσεις το τηλέφωνο, το εργαλείο βρίσκει κάποια έκδοση; Και αν ναι, είναι η τωρινή (αυτό θέλεις) ή σου βγάζει κάποια από τις άλλες εκδόσεις των WP (δε θέλεις αυτό).

2. Ανεπίσημα. Για να κάνεις backup την τωρινή έκδοση νομίζω πρέπει να χρησιμοποιήσεις αυτό το εργαλείο

https://www.wpinternals.net/

Βάσει αυτού του εργαλείου ήταν δυνατή η εγκατάσταση των W10Arm στο Hapanero και στα 950.

Είναι διαδικασία πάντως.

Στείλε και ένα email στον

Link to comment
Share on other sites

Μου επιτρέπεις να σε επαναφέρω στην τάξη με μία παρατήρηση...

To Hapanero σε dual boot (WM10 & W10arm) ή τα 950 με τα W10Arm δεν είναι επίσημο project της MS. To πρωτότυπο δεν είχε κυκλοφορήσει με W10Arm. Είναι project από αυτούς που κάνανε τουβλάκι το McLaren (έστω και αν κακώς πήγαν να βάλουν άλλη έκδοση, άλλης συσκευής). Αρκετοί drivers λείπουν ακόμη, αλλά αυτοί που λειτουργούν είναι αποτέλεσμα της δουλειάς τους. Οπότε αν αυτοί δεν είχαν επιτυχία, νομίζω πως πρέπει να εγκαταλείψεις την ιδέα.:)

 

Δεν έχω 950 και δεν είπα πουθενά ότι θέλω να δοκιμάσω τα 10άρια arm. Πάντως ένα πρωτότυπο που είδα dualboot δεν ήταν από αυτούς. Αυτοί απλά προσπαθούν να αγοράσουν συσκευές. Εγώ το είδα από την "πηγή" (μια από τις πηγές τουλάχιστον) ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πώς θα κάνεις backup την τωρινή έκδοση; Πού θα βρεις την 4η έκδοση του McLaren; Πώς θα εγκαταστήσεις την τωρινή(ή την 4ή έκδοση) στην περίπτωση που θες να επιστρέψεις από τα WM10;

Δεν είμαι σχετικός, αλλά σου γράφω μερικά από όσα γνωρίζω (μπορεί και να μην ισχύουν). Γι' αυτό σου είπα να ρωτήσεις σχετικούς.

1. Με τον επίσημο τρόπο. Για να επιστρέψεις στην αρχική κατάσταση του τηλεφώνου χρησιμοποιείς το Windows Recovery Tool (ή το πιο παλιό Lumia Softare Recovery Tool).

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο εργαλείο δεν κάνει backup την ROM, αλλά τη βρίσκει online από τους servers της MS σε περίπτωση επανεγκατάστασης. Στο δικό σου αν συνδέσεις το τηλέφωνο, το εργαλείο βρίσκει κάποια έκδοση; Και αν ναι, είναι η τωρινή (αυτό θέλεις) ή σου βγάζει κάποια από τις άλλες εκδόσεις των WP (δε θέλεις αυτό).

2. Ανεπίσημα. Για να κάνεις backup την τωρινή έκδοση νομίζω πρέπει να χρησιμοποιήσεις αυτό το εργαλείο

https://www.wpinternals.net/

Βάσει αυτού του εργαλείου ήταν δυνατή η εγκατάσταση των W10Arm στο Hapanero και στα 950.

Είναι διαδικασία πάντως.

Στείλε και ένα email στον

 

Είχα στο νου μου τον επίσημο τρόπο, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, αλλά θα προσπαθήσω να κάνω backup. Ευχαριστώ για τον 2ο τρόπο, σαν εναλλακτική :)

 

Το πιο δύσκολο μέρος είναι να βρω την έκδοση 4ης γενιάς. Ξέρω δυο "πηγές" που εχουν. Εχω επικοινωνία με τη μία, αλλά αμφιβάλλω αν μου την δώσει ως offline αρχείο κλπ. Προτιμάει να πουλήσει... Με την 2η είναι ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα, μιας και είναι το ίδιο το windows central και το πρωτότυπο που είχαν δοκιμάσει... Θα ξεκινήσω το "εύκολο" κομμάτι, το backup.

 

Υ.Γ. Montoya να ξέρεις εσύ με ξεσήκωσες για αναβαθμίσεις σε νεότερες εκδόσεις ή 10άρια. ;) Άμα γίνει τουβλάκι θα στο πουλήσω στην διπλή τιμή που το πήρα, έτσι γιατί με έβαλες και σε δουλειές :lol::p

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω 950 και δεν είπα πουθενά ότι θέλω να δοκιμάσω τα 10άρια arm. Πάντως ένα πρωτότυπο που είδα dualboot δεν ήταν από αυτούς. Αυτοί απλά προσπαθούν να αγοράσουν συσκευές. Εγώ το είδα από την "πηγή" (μια από τις πηγές τουλάχιστον) ;)

Ναι βρε. Δεν είπα ότι θέλεις να βάλεις τα W10Arm. Τελωσπάντων. Προσπάθησα να σε αποτρέψω:)

Σου εύχομαι καλή τύχη και είμαι περίεργος για το αποτέλεσμα αν το αποφασίσεις.

 

p.s. Έχεις δίκιο. Το dual boot δεν είναι από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ετοιμάζω δεύτερο προφίλ. Αν κάτι πάει στραβά τότε αντίο montoya_42......:lol:

Θα επιμείνω όμως στην ιδέα επίσκεψης σε ένα Nokia care, κυρίως στα γνωστά που είναι πιο "μπασμενα".

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

@faasf εμείς με τα 950άρια μας μπορούμε να βάλουμε την έκδοση πού θα περνούσανε κανονικά τα κινητά μας;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα. Αν εννοείς με το Windows Recovery Tool, ναι. Θα βρει την τελευταία εγκεκριμένη (επίσημη) έκδοση για το τηλέφωνο. Αυτή δηλαδή που έχουμε τώρα.

Δες εδώ (ελληνικά): https://support.microsoft.com/el-gr/help/12379/windows-10-mobile-device-recovery-tool-faq

Με λίγα λόγια το Windows Recovery Tool είναι χρήσιμο για τα WM10 (τώρα δεν έχει νόημα) αν ήταν κάποιος σε έκδοση Insider να ξαναγυρίσει στην τελευταία επίσημη, ενώ για τα τηλέφωνα που κυκλοφόρησαν με WP8.1 και είχαν αναβαθμιστεί σε WM10 να ξαναγυρίσουν στα WP8.1 .

Ή και στις περιπτώσεις που υπήρχε/υπάρξει κάποιο πρόβλημα (είτε σε αναβάθμιση, είτε δεν ανοίγει, κ.τ.λ.)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ετοιμάζω δεύτερο προφίλ. Αν κάτι πάει στραβά τότε αντίο montoya_42......:lol:

Θα επιμείνω όμως στην ιδέα επίσκεψης σε ένα Nokia care, κυρίως στα γνωστά που είναι πιο "μπασμενα".

 

Ό,τι κι αν κάνεις εσύ θα σε βρω δεν μου γλιτώνεις! :p:lol:

 

Θα ψάξω σε παλιά Nokia Care, αλλά δεν ξέρω αν είχαν ποτέ πρόσβαση σε τέτοια αρχεία του R&D department της Nokia... Για την τελευταία έκδοση των 8.1 εννοώ (για να αποκτήσει MixView κλπ).

 

Αλλά για backup της συγκεκριμένης έκδοσης, force-upgrade σε 10άρια και roll back αν χρειαστεί, ίσως εκεί να βοηθήσουν ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι κι αν κάνεις εσύ θα σε βρω δεν μου γλιτώνεις! :p:lol:

 

Θα ψάξω σε παλιά Nokia Care, αλλά δεν ξέρω αν είχαν ποτέ πρόσβαση σε τέτοια αρχεία του R&D department της Nokia... Για την τελευταία έκδοση των 8.1 εννοώ (για να αποκτήσει MixView κλπ).

 

Αλλά για backup της συγκεκριμένης έκδοσης, force-upgrade σε 10άρια και roll back αν χρειαστεί, ίσως εκεί να βοηθήσουν ;)

 

Σε ποια περιοχή είσαι για να βρούμε κανένα καλό Nokia care?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή είσαι για να βρούμε κανένα καλό Nokia care?

 

Baden-Wurttenberg :) Εδώ αποκλείεται να έχει Nokia Care...

 

Κάποια στιγμή θα πάω Θεσσαλονίκη, ίσως και Λάρισα αλλά δεν ξέρω τι έχει μείνει από παλιά Nokia Care...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονίκη είχε καλό όνομα αυτό στην Τούμπα.

Λάρισα μόνο καφέ..... :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονίκη είχε καλό όνομα αυτό στην Τούμπα.

Λάρισα μόνο καφέ..... :lol:

Στη Τούμπα λέγεται iCare (intelligent Care) πλέον. Το I δεν έχει καμία σχέση με το iPhone. Φτιάχνει όλα τα κινητά!

Baden-Wurttenberg :) Εδώ αποκλείεται να έχει Nokia Care...

Δίπλα στην Bayern δηλαδή!!!

Μπορεί να μην έχει Nokia Care, σίγουρα έχουν καλύτερο service!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα κάνεις backup την τωρινή έκδοση; Πώς θα εγκαταστήσεις την τωρινή(ή την 4ή έκδοση) στην περίπτωση που θες να επιστρέψεις από τα WM10;

Δεν είμαι σχετικός, αλλά σου γράφω μερικά από όσα γνωρίζω (μπορεί και να μην ισχύουν). Γι' αυτό σου είπα να ρωτήσεις σχετικούς.

1. Με τον επίσημο τρόπο. Για να επιστρέψεις στην αρχική κατάσταση του τηλεφώνου χρησιμοποιείς το Windows Recovery Tool (ή το πιο παλιό Lumia Softare Recovery Tool).

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο εργαλείο δεν κάνει backup την ROM, αλλά τη βρίσκει online από τους servers της MS σε περίπτωση επανεγκατάστασης. Στο δικό σου αν συνδέσεις το τηλέφωνο, το εργαλείο βρίσκει κάποια έκδοση; Και αν ναι, είναι η τωρινή (αυτό θέλεις) ή σου βγάζει κάποια από τις άλλες εκδόσεις των WP (δε θέλεις αυτό).

2. Ανεπίσημα. Για να κάνεις backup την τωρινή έκδοση νομίζω πρέπει να χρησιμοποιήσεις αυτό το εργαλείο

https://www.wpinternals.net/

Βάσει αυτού του εργαλείου ήταν δυνατή η εγκατάσταση των W10Arm στο Hapanero και στα 950.

Είναι διαδικασία πάντως.

Στείλε και ένα email στον

 

Καλησπέρα στην παρέα! :)

 

Τελικά απλό backup στο OneDrive δεν γίνεται, θέλει λέει ενημέρωση για να γίνει, μόνο που πέρασα ήδη την τελευταία επίσημη ενημέρωση από Microsoft... Backup του firmware με τα επίσημα εργαλεία που δοκίμασα επίσης δεν γίνεται, δεν αναγνωρίζεται καν η συσκευή... Επίσης το WPInternals κρασάρει με το που το ανοίγω οπότε ακόμη παιδεύομαι να κάνω backup. Κάπου πρότειναν το WinHex (στο XDA νομίζω) για πλήρη αντιγραφή του firmware στο PC ειδικά σε ακυκλοφόρητα πρωτότυπα για να είναι δυνατή η επαναφορά. Μέχρι τώρα όμως δεν έβγαλα άκρη πως να κάνω backup ή κλωνοποίηση με το WinHex... :(

 

Κάποια άλλη πρόταση ίσως;

 

Μας ψήνει ο καύσωνας μας ψήνουν και τα WindowsPhone! :rolleyes:

 

Αναπολώ το Nokia Suite για Symbian...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Κάποια άλλη πρόταση ίσως;

Ναι. Να αφήσεις όπως έχει το πρωτότυπο με τα WP:)

 

Αν επιμείνεις, κατά τη γνώμη μου, μη δοκιμάσεις τίποτα άλλο εκτός από το WPInternals.

Το WPInternals κρασάρει σε W10 ή σε Windows 7; Λίγο που διάβασα γράφουν για τα Win7.

Στείλε μήνυμα στον δημιουργό και ρώτησέ τον αν μπορείς να προχωρήσεις με το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

 

Επειδή έχω καταλάβει έχεις κόλλημα με φωτογραφική μήπως θα ήταν καλύτερη επιλογή να πας για κανένα android (pixel, note ή κάποιο που θα σου προτείνουν στα αντίστοιχα θέματα).

Υπάρχει και η φθηνή εναλλακτική μεταχειρισμένου 950xl. Από τη στιγμή που είσαι καλυμμένος από τις εφαρμογές, θα κάνεις τη δουλειά σου αξιοπρεπώς και όσον αφορά τις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Να αφήσεις όπως έχει το πρωτότυπο με τα WP:)

 

Αν επιμείνεις, κατά τη γνώμη μου, μη δοκιμάσεις τίποτα άλλο εκτός από το WPInternals.

Το WPInternals κρασάρει σε W10 ή σε Windows 7; Λίγο που διάβασα γράφουν για τα Win7.

Στείλε μήνυμα στον δημιουργό και ρώτησέ τον αν μπορείς να προχωρήσεις με το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

 

Επειδή έχω καταλάβει έχεις κόλλημα με φωτογραφική μήπως θα ήταν καλύτερη επιλογή να πας για κανένα android (pixel, note ή κάποιο που θα σου προτείνουν στα αντίστοιχα θέματα).

Υπάρχει και η φθηνή εναλλακτική μεταχειρισμένου 950xl. Από τη στιγμή που είσαι καλυμμένος από τις εφαρμογές, θα κάνεις τη δουλειά σου αξιοπρεπώς και όσον αφορά τις φωτογραφίες.

 

Καλά τα λες (όπως πάντα άλλωστε) αλλά πήρε το 1030 που είναι σούπερ φωτοκινητο και θέλει να του δώσει μια ώθηση. Επικίνδυνο μεν αλλά τον (μας) γαργαλάει η ιδέα δε......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες (όπως πάντα άλλωστε) αλλά πήρε το 1030 που είναι σούπερ φωτοκινητο και θέλει να του δώσει μια ώθηση. Επικίνδυνο μεν αλλά τον (μας) γαργαλάει η ιδέα δε......

Βρε και εμένα με γαργαλάει. Μάλλον θα είναι και παγκόσμια πρώτη αν γίνει. Θα διαβάσω λίγο περισσότερο αν υπάρχει εναλλακτική ή τι πρόβλημα υπάρχει με το εργαλείο και κρασάρει.

Αν δε γίνει πάντως και έχουμε ατύχημα, εσύ στείλε π.μ. πώς θα λέγεσαι. Εννοείται δε θα πω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Να αφήσεις όπως έχει το πρωτότυπο με τα WP:)

 

Αν επιμείνεις, κατά τη γνώμη μου, μη δοκιμάσεις τίποτα άλλο εκτός από το WPInternals.

Το WPInternals κρασάρει σε W10 ή σε Windows 7; Λίγο που διάβασα γράφουν για τα Win7.

Στείλε μήνυμα στον δημιουργό και ρώτησέ τον αν μπορείς να προχωρήσεις με το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

 

Επειδή έχω καταλάβει έχεις κόλλημα με φωτογραφική μήπως θα ήταν καλύτερη επιλογή να πας για κανένα android (pixel, note ή κάποιο που θα σου προτείνουν στα αντίστοιχα θέματα).

Υπάρχει και η φθηνή εναλλακτική μεταχειρισμένου 950xl. Από τη στιγμή που είσαι καλυμμένος από τις εφαρμογές, θα κάνεις τη δουλειά σου αξιοπρεπώς και όσον αφορά τις φωτογραφίες.

 

Για φωτό έχω και τα παλιά πλέον Nokia 808 και LUMIX CM1, το Symbian στα καλύτερά του κι ένα αξιοπρεπές Android με το μεγαλύτερο αισθητήρα. Το 1030 το ήθελα κυρίως για το 3D Touch, που δεν υπάρχει πουθενά αλλού και σαν δευτερο λόγο τη φωτογραφία. Το πρόγραμμα κρασάρει σε Windows 7, το δοκιμασα σε δύο υπολογιστές, το ίδιο αποτέλεσμα... Σκέφτομαι στον 2ο υπολογιστή να περάσω τα 10αρια μόνο και μόνο για αυτό :)

 

Twitter πάντως δεν έχω :( Έχει κάποιο email αυτός ή κάποιο σάιτ/blog?

 

Μόνο αυτό το σάιτ βρήκα https://protobetatest.com/ είναι ο Gustave μέσα, δεν ξέρω αν είναι κι αυτός ο δεύτερος...

 

Επίσης, στις πληροφορίες κινητού, διαπίστωσα ότι κάποια έχουν τον κλασικό τύπο που υπάρχει και στα κινητά που κυκλοφόρησαν, π.χ. Όνομα, Τύπος μοντέλου (εδώ RM-1051), λογισμικό κλπ (τέτοιο είναι και το δικό μου) και άλλα έχουν εντελώς διαφορετική μορφή, αντί για RM γράφουν id315-X, όπου Χ η γενιά 1-4 και το λογισμικό φαίνεται με εντελώς διαφορετικό τρόπο, καμία σχέση με τις εκδόσεις που κυκλοφόρησαν... Υποψιάζομαι ότι τα id315-Χ ήταν τύπου εργοστασιακά πρωτότυπα όπου σταδιακά ανέπτυξαν τις δυνατότητες, ενώ τα RM-1051 ήταν τύπου end-product με σταθερά build, ουσιαστικά τα πρώτα δοκιμαστικά end-product Lumia 1030.

 

Υποψιάζομαι ότι κι αυτός έιναι ένας λόγος που το πρωτότυπο του Windows Central είπαν ότι κολλούσε και κράσαρε. Είχαν δηλαδή κάποιο id315-4 κι όχι το πιο σταθερό RM-1051. Οπότε αν πάρω firmware από κάποιο id315-4 και το φλασάρω, το αποτέλεσμα είναι αμφίβολο :(

Ή αν περάσω τα 10άρια όπως το XDA, ακόμη πιο πολύ... Οπότε το πιο βασικό είναι να ξέρω σίγουρα ότι έχω πλήρες backup του λειτουργικού, για να το ξεbrickάρω αν χρειαστεί ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα κρασάρει σε Windows 7, το δοκιμασα σε δύο υπολογιστές, το ίδιο αποτέλεσμα... Σκέφτομαι στον 2ο υπολογιστή να περάσω τα 10αρια μόνο και μόνο για αυτό :)

Να περάσεις τα 10αρια στον δεύτερο υπολογιστή γιατί είναι καλύτερα από τα 7αρια και όχι για το εργαλείο. Αν μπορέσεις βάλε και SSD και θα είσαι μια χαρά.

…Έχει κάποιο email αυτός ή κάποιο σάιτ/blog?

Οπότε το πιο βασικό είναι να ξέρω σίγουρα ότι έχω πλήρες backup του λειτουργικού, για να το ξεbrickάρω αν χρειαστεί ;)

https://www.wpinternals.net/index.php/contact

Επίσης, στις πληροφορίες κινητού, διαπίστωσα ότι κάποια έχουν τον κλασικό τύπο που υπάρχει και στα κινητά που κυκλοφόρησαν, π.χ. Όνομα, Τύπος μοντέλου (εδώ RM-1051), λογισμικό κλπ (τέτοιο είναι και το δικό μου) και άλλα έχουν εντελώς διαφορετική μορφή, αντί για RM γράφουν id315-X, όπου Χ η γενιά 1-4 και το λογισμικό φαίνεται με εντελώς διαφορετικό τρόπο, καμία σχέση με τις εκδόσεις που κυκλοφόρησαν... Υποψιάζομαι ότι τα id315-Χ ήταν τύπου εργοστασιακά πρωτότυπα όπου σταδιακά ανέπτυξαν τις δυνατότητες, ενώ τα RM-1051 ήταν τύπου end-product με σταθερά build, ουσιαστικά τα πρώτα δοκιμαστικά end-product Lumia 1030.

 

Υποψιάζομαι ότι κι αυτός έιναι ένας λόγος που το πρωτότυπο του Windows Central είπαν ότι κολλούσε και κράσαρε. Είχαν δηλαδή κάποιο id315-4 κι όχι το πιο σταθερό RM-1051. Οπότε αν πάρω firmware από κάποιο id315-4 και το φλασάρω, το αποτέλεσμα είναι αμφίβολο

Ή αν περάσω τα 10άρια όπως το XDA, ακόμη πιο πολύ...

Σύμφωνα με τα παραπάνω (και αν ισχύουν) δε βρίσκω κάποιο νόημα να αλλάξεις έκδοση. Και στα WM10 το 3d touch δε θα λειτουργεί.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

 

Τους είχα στείλει πριν πόσες μέρες κι εκεί, αλλά τίποτα... Παραπέμπει μετά στο φόρουμ του XDA, μόνο που σε έναν οδηγό που είχα ρωτήσει εκεί, ακόμη δεν πήρα απάντηση :(

 

Για την ώρα μένει ως έχει :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω (και αν ισχύουν) δε βρίσκω κάποιο νόημα να αλλάξεις έκδοση. Και στα WM10 το 3d touch δε θα λειτουργεί.

 

Η διαφορά ανάμεσα στα RM-1051 με κανονικά firmware και id315-X με περίεργα firmware είναι απλά δική μου υπόθεση. Το δικό μου στηρίζεται σύμφωνα με την πηγή, στο id315-2, δηλαδή 3D Touch χωρίς εξτρα εφαρμογές και χωρίς MixView, οπότε θα ήθελα μια αναβάθμιση σε νεότερες εκδόσεις των 8.1

 

Τα WM10 θα είναι ένα πείραμα και δεν γνωρίζω αν το 3D Touch θα λειτουργεί ή όχι... Αν βρεθεί τρόπος ασφαλούς backup ίσως το επιχειρήσω :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να περάσεις τα 10αρια στον δεύτερο υπολογιστή γιατί είναι καλύτερα από τα 7αρια και όχι για το εργαλείο.

 

Αυτό είναι μεγάλη συζήτηση αλλά την αφήνω γιατί θα βγούμε εντελώς off-topic. Η προτίμησή μου για τα 7άρια φαίνεται κι από το γεγονός ότι έκανα αλχημείες σε καινούργιο laptop με Intel Core i7 8ης γενιάς ώστε να περάσω τα 7άρια και έχω οδηγούς για τα πάντα εκτός από την ενσωματωμένη GPU. Εκεί έφτιαξα υβριδικό οδηγό που μου δίνει μερική συμβατότητα. Ακόμη κι έτσι τα προτιμώ από τα 10άρια για ποικίλους λόγους. :rolleyes:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν κάποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει κάποιο McLaren, φαίνεται ότι η "πηγή", έχει ακόμη απόθεμα, δεν ξέρω πόσα, αλλά για την ώρα έχει ήδη 3 για πούλημα. Τα 2 "πειραματικά" στο ebay (με ανοίγματα, ορατή/αποσπώμενη μπαταρία κλπ) και 1 τύπου end-product εμφανισιακά. Το τελευταίο, λειτουργικά είναι 4ης γενιάς και σε καλή κατάσταση από ό,τι είδα. Ουσιαστικά έχει τις ίδιες αν όχι περισσότερες λειτουργίες από το δοκιμαστικό του Windows Central. Αν ενδιαφέρεται κάποιος, ας μου στείλει μήνυμα για λεπτομέρειες για φωτό, email πιθανό εύρος τιμής κλπ.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...