Jump to content

Samsung Galaxy S II Plus (I9105)


bromiaris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:)

Στο κουτι του εχει μεσα κατι κουμπακια σιλικονης, σε σακουλακι μεσα, εχει κανεις ιδεα σε τι χρησιμεουουν;

 

Είναι διαφορετικά μεγέθη για τα ακουστικά. Ανάλογα το αυτί που έχεις.

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 771
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους.

 

Εδώ και 2 μήνες είμαι και εγώ κάτοχος αυτής της καταπληκτικής συσκευής. Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη value for money επιλογή που θα μπορούσα να κάνω. Κινητό γρήγορο, responsive, χωρίς κολλήματα ή άλλα lags, ελαφρύ και μπαταρία που με normal χρήση κρατάει 2.5 μέρες on average. Μία μόνο φορά χρειάστηκα να κάνω restart γιατί ενώ καλούσα και τους άκουγα δεν με ακούγανε εκείνοι. Πιθανολογώ ότι ίσως κάτι να έφταιξε με το καλώδιο του hansdfree που χρησιμοποιούσα (χρησιμοποιώ άλλο καλώδιο και όχι αυτό που είχε στη συσκευασία). Σε κάθε περίπτωση πάντως, όσες φορές προσπάθησα να κάνω reproduce το πρόβλημα αυτό δεν τα κατάφερα. Οπότε θεωρώ ότι ήταν απλά ένα τυχαίο γεγονός και το έχω ξεχάσει ήδη... Το κινητό είναι καταπληκτικό και συνδυάζει ευχρηστία, λειτουργικότητα και κομψό design σε πολύ καλή τιμή, υπερκαλύπτωντας τις ανάγκες ενός μέσου χρήστη.

 

Εδώ και μία εβδομάδα μου ήρθε ενημέρωση για αναβάθμιση στην 4.2.2 έκδοση του firmware. Τελικά την αναβάθμιση την έκανα χθες. Οι πρώτες εντυπώσεις:

- Το look and feel μπορώ να πω ότι είναι ελαφρώς βελτιωμένο. Όχι πολύ μεγάλες και τραγικές αλλαγές, αλλά οverall θα έλεγα ότι ακολουθεί μια πιο καλαίσθητη προσέγγιση (Βέβαια αυτό ειναι τελείως υποκειμενικό για τον καθένα)

- Η δυνατότητα που προσφέρει στο χρήστη να δημιουργεί δικούς του, custom φακέλους για να ομαδοποιεί τις εφαρμογές του είναι σίγουρα θετικό. Σε άλλους μπορεί να φανεί πιο χρήσιμο, σε άλλους λιγότερο και σε άλλους ενδεχομένως αδιάφορο, αλλά σιγουρα είναι θετικό και ευπρόσδεκτο που παρέχεται η συγκεκριμένη δυνατότητα.

- Η λειτουργία της φωνητικής πληκτρολόγησης μηνύματος δουλεύει αρκετά ικανοποιητικά στα Αγγλικά. Δυστυχώς το functionality αυτό, αν και υποστηρίζει και άλλες γλώσσες, δεν προσφέρεται στα ελληνικά ακόμα.

- Το μοτίβο για το ξεκλείδωμα της συσκευής έχει μικρύνει σημαντικά. Αυτό είναι κάτι που μπορώ να πω ότι δεν μου πολυάρεσε, αλλά ok...μπορώ να σκεφτώ συγκεκριμένους λόγους για τους οποίους ακολουθήθηκε μια τέτοια προσέγγιση, ειδικά με την τάση των συσκευών να αυξάνουν το μέγεθος της οθόνης τους. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν είναι κάτι που δεν συνηθίζεται, οπότε OK.

- Αυτό που με απογοήτευσε όμως και με ξενέρωσε πάρα πολύ, είναι στα μηνύματα. Το μόνο πληκτρολόγιο που προσφέρεται είναι της Samsung (ok ως εδώ), άλλα η δυνατότητα της έξυπνης πληκτρολόγησης (Τ9) στα ελληνικά δεν είναι καθόλου καλή. Στις προτεινόμενες λέξεις εμφανίζει παράλληλα ελληνικές και αγγλικές επιλογές (τραγικό;;; ) ακόμα και αν στις γλώσσες εισαγωγής δεν έχεις επιλεγμένα τα αγγλικά. Πολλές λέξεις δεν τις αναγνωρίζει και γενικά έχει μία "ασταθή" συμπεριφορά. Καμία σχέση δηλαδή με το προηγούμενο version του firmware, που πήγαινε αστεράτα. Επίσης, στο 3x4 πληκτρολόγιο, το θαυμαστικό "!" λείπει από τα υπόλοιπα σημεία στίξης πάνω από το πλήκτρο του "1" που είναι και όλα τα υπόλοιπα (i.e. . / , /?). Μα γιατί;;; Δεν έχει καμία λογική αυτό και κάνει τη διαδικασία της πληκτρολόγησης πιο πολύπλοκη χωρίς κανέναν απολύτως λόγο.

 

Τα έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτά τα θέματα στη διαδικασία της εξυπνής πληκτρολόγησης στα ελληνικά στην 4.2.2 version??? Μου διαφεύγει κάτι βασικό (μακάρι)? Άλλοι τρόποι, εναλλακτικές που μπορείτε να προτείνετε; Έχω ξενερώσει απίστευτα, για κάτι που δυστυχώς θεωρείται δεδομένο χρόνια ολόκληρα τώρα.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας... Καλή συνέχεια στο forum.

Edited by dvog
Link to comment
Share on other sites

Σωστα ειναι αρκετα MB, στο λινικ εχει οδηγιες για το SIII mini αλλα ειναι ιδiες και με το SII +

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4442862#post4442862

 

Μπορεί κάποιος να δώσει ένα λινκ για την διαδικασία αναβάθμισης 4.2.2? Το αρχείο είναι 900+ mb ή κάνω λάθος? Επίσης αξίζει τον κόπο, υπάρχει κάτι να βελτώνεται ή να περιμένω να βγει καμια CM της προκοπής?
Link to comment
Share on other sites

παιδια οντως παιζει θεμα με την μνημη του κινητου? Δλδ δεν εχει επαρκεια λογω του οτι οι εφαρμογες δεν πανε στην καρτα μνημης? Μεγαλο μειονεκτημα εαν ισχυει..οποιος ξερει ας μας πει!
Link to comment
Share on other sites

παιδια οντως παιζει θεμα με την μνημη του κινητου? Δλδ δεν εχει επαρκεια λογω του οτι οι εφαρμογες δεν πανε στην καρτα μνημης? Μεγαλο μειονεκτημα εαν ισχυει..οποιος ξερει ας μας πει!

Εννοούν όλοι αυτοί ότι έχεις μόνο 2GB διαθέσιμο χώρο για εγκατάσταση εφαρμογών. Από Jelly Bean και μετά δεν υπάρχει η επιλογή για μεταφορά των εφαρμογών σε κάρτα SD. Κι αυτό γιατί οι καινούριες συσκευές αν έχουν ενσωματωμένο αποθηκευτικό χώρο 16GB για παράδειγμα μπορούν να τον χρησιμοποιήσουν ολόκληρο για εγκαταστάσεις εφαρμογών. Για παλιότερες συσκευές όπως το S2+, αυτό διορθώνεται με root + Link2SD και μπορείς να τις μεταφέρεις σε δεύτερο partition της SD. Για παράδειγμα, κάνω εγκατάσταση 200 εφαρμογές και fullάρει ο χώρος των 2GB. Αν θέλω να βάλω 350 κάνω ένα partition πχ. 4GB στην MicroSD μου με Link2SD και επιλέγω να αποθηκεύονται εκεί οι εφαρμογές και όχι στα 2GB της συσκευής. Αυτό βέβαια είναι για άτομα που βάζουν πολλές εφαρμογές.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

διορθωση στο προηγουμενο post. Η συσκευη ερχεται με 4 περιπου giga ελευθερα

Εχω το κινητο εδω και 2 εβδομαδες. εκδοση android 4.2.2(η συσκευη δεν ειναι root)-εκδοση βασικου φασματος I9105PXXUBMI

εφορμογή beach baggy συνολο 58 ΜΒ.,μετα απο μετακίνηση σε καρτα Sd. -> στη μνημη τηλεφωνου 3ΜΒ, στην καρτα τα 54 ( ετσι λεει τουλαχιστον το κινητο).Παρατηρησα στη εκδοση kernel λεει 24/09/2013, μηπως παιζει αυτο κανεναα ρόλο;

Ειναι καταπληκτικό κινητο. Μια φορα μόνο δεν καταλαβα πως , ξελιγωθηκε η μπαταρία ενω το ειχα στην τσεπη μου, οταν το επιασα ηταν ζεστο στη μερια της μπαταρίας, και για να ξαναφορτισω εβγαλα την μπαταρία και την ξαναεβαλα, αλλιως δεν φορτιζε.

Εχω και μια ερωτηση στοτς κατοχους. Υπαρχει λεει η δυνατοτητα για απευθειας απαντηση κλήσης με το σηκωμα του κινητου στο αυτί, στην βοήθει αυτο γινεται με την επιδειξη των λειτουργιων αλλα στην πραξη με κανονικη κληση δεν τα καταφερα.

Κανω κατι λαθος;

Ευχαριστώ

Edited by dkastani_1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση παιδια.Τωρα ειμαι αναμεσα στο (s2+ )στο core και στο Mini s3...Ποιο ειναι το ιδανικο?Θα ειναι η πρωτη smartphone συσκευη μου...Απλα ψηνομαι για το s2 Λογω καμερας..Εχει διαφορα 8 απο 5Mpixels που προσφερουν τα υπολοιπα 2 που σας ανεφερα?
Link to comment
Share on other sites

Εχει θετικα σχολια η καμερα ναι! αλλα ειναι ενας παραγοντας που κανει πολυ καλυτερο αυτο το κινητο σε σχεση με το core?
Link to comment
Share on other sites

είμαι εδώ και ένα μήνα κάτοχος του galaxy s2 plus και εχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι εαν θα έρθει σε εμας η έκδοση anroid 4.3
Link to comment
Share on other sites

Εχει θετικα σχολια η καμερα ναι! αλλα ειναι ενας παραγοντας που κανει πολυ καλυτερο αυτο το κινητο σε σχεση με το core?

Ανοιξε ένα θέμα στους "διαξιφισμούς" κι εκεί θα βρεθούν κάποιοι να σου λύσουν τις απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι.

Όπως είναι και η καλύτερη CPU.

Όπως είναι και η καλύτερη οθόνη (amoleg).

Όπως είναι και το καλύτερο GPS.

Όπως είναι και τα 50Gb free dropbox που εχει το s2 και δεν έχει το core. Δεν ξέρω αν κατεβάσεις το software απο το play θα τα δώσει και το core αλλά αμφιβάλω.

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω, μικρο και περισσότερο ψυχολογικό, είναι ότι ενώ βγήκε χρονικά σχεδόν μαζί με το core, λόγο ονόματος το θεωρούν "παλιό". Είδα και έπαθα να βρω μια θήκη της προκοπής.

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα ψαχνω για θήκη.Θα μας πεις που την βρήκες;

Μπορει καποιος να μου πει πως γινεται το Wifi Off when Screen Off; δεν με βολεψε καμμια εφαρμογή απο το play.Γιατι το τηλεφωνό μας δεν εχει sleeping policy οπως τα αλλα κινητα;

Link to comment
Share on other sites

βρήκα μια στο stock του πλαισίου. Και έχω παραγγείλει άλλη μια από το amazon Ιταλίας. έχει φτηνές με λίγα μεταφορικά.

 

Για το wifi και το 3g έχω βάλει το free juicedefender στο aggressive profile. Eχει Wifi και 3G κλειστό όταν η οθόνη είναι κλειστή αλλά επιτρέπει στο mail πρόγραμμα που έχω να συνδέετε κατά διαστήματα και να κατεβάζει email.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.latedroid.juicedefender&hl=el

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγω το κινητο! Η μπαταρια την βλεπω να κραταει μια μερα με το ζορι..Βεβαια σαν πρωτη μερα που το ειχα το δουλεψα αρκετα..Πολυ γρηγορο ιντερνετ,καμερα (την περιμενα καπως καλυτερη),το κινητο παει σφαιρα γενικα
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγω το κινητο! Η μπαταρια την βλεπω να κραταει μια μερα με το ζορι..Βεβαια σαν πρωτη μερα που το ειχα το δουλεψα αρκετα..Πολυ γρηγορο ιντερνετ,καμερα (την περιμενα καπως καλυτερη),το κινητο παει σφαιρα γενικα

 

Μετά από τρεις τέσσερεις πλήρεις φορτίσεις της μπαταρίας θα το δεις..;)

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να στρωσει η μπαταρια μετα τις φορτισεις! :rolleyes: Κατι που παρατηρησα..τα handsfree παρολο που κουμπωνουν κανονικα θελουν "Στριψιμο" για να δουλεψουν..και μετα απο λιγο παλι χανεται η επαφη..Ειναι προβληματικα γενικα η εχουν καποια μεονεκτηματα τετοιου τυπου?σε εσας δουλευουν κανονικα?
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να στρωσει η μπαταρια μετα τις φορτισεις! :rolleyes:

 

Με το να το ξαναλές δεν στρώνει..! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εμενα τα ακουστικα δουλευουν κανονικα. Και τα δικα του (τα ασπρα) και κατι αλλα samsung που εχωαπο παλιοτερα τηλεφωνα. Edited by smpt

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγω το κινητο! Η μπαταρια την βλεπω να κραταει μια μερα με το ζορι..Βεβαια σαν πρωτη μερα που το ειχα το δουλεψα αρκετα..Πολυ γρηγορο ιντερνετ,καμερα (την περιμενα καπως καλυτερη),το κινητο παει σφαιρα γενικα

Για τα χρήματα που έδωσες πήρες το καλύτερο κινητό που γενικά τα πάει σε όλα από καλά μέχρι άριστα.Ειδικά το βίντεό του είναι άριστο για την κατηγορία του.

Link to comment
Share on other sites

το βιντεο οντως ειναι πολυ δυνατο.Ενταξει δεν εχω παραπονο απο την συσκευη..Για 198 ευρω ειναι σουπερ δεν αντιλεγει κανεις..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II Plus (I9105)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...