Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Μετα λύπης μου να σας ενημερώσω ότι το G4 μου βγήκε off . :( Το κινητό το είχα αν θυμάμαι καλά απο αρχές Ιουλίου(ήμουν από τους πρώτους που τόλμησε να το πάρει).Ελπίζω να ήταν ελαττωματική μόνο η δική μου συσκευή μιας και ήταν από τις πρώτες παρτίδες!

Πλέον η αφή του δε λειτουργεί καθόλου(λογικά πρέπει να εχει πρόβλημα το digitizer) ενώ η οθόνη του ανάβει κανονικά!Το κινητό μου είχε πέσει 2-3 φορές πρίν αρκετό καιρό αλλα δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα!εως ότου εχθές που χτύπαγε το ξυπνητήρι δεν μπορούσα να το κλείσω με τπτ!οπότε αναγκάστικα να βγάλω τη μπαταρία!απο εκείνη την ώρα και επειτα δεν ξαναλειτούργησε η αφή!*να σας ενημερώσω οτι εκτός απο αυτό το πρόβλημα που πλέον το αχρηστεύει,είχα παρατηρήσει οτι χανόταν το σήμα της vodafone στα καλά καθούμενα αρκετά συχνά!δεν έπεζε ρόλο σε ποια υποδοχή θα τη βάλω ,ούτε ποια ρομ θα φοράει.(η cosmote δεν μου παρουσίαζε κανένα τέτοιο πρόβλημα σε όποια υποδοχή και αν ήταν**λάθος μου που δεν το είχα στείλει πίσω για επισκευή από την αρχή:(

Το βασικότερο ομως είναι οτι ήρθα σε επικοινωνία με το minideal (οπου απο εκεί είχα κάνει την αγορά)και μου είπαν οτι η οθόνη ΠΡΕΠΕΙ να αγοραστεί απο εμένα!δεν είναι εντός εγγύησης η οθόνη!οποτε μου βγάλανε ένα σύνολο των 60$(οθόνη)+15$(μεταφορικα).75 δολαριάκια έτσι

μετά απο 2 αγορές αρχισα να χάνω την εμπιστοσύνη (όσο αναφορά το θέμα εγγύησης) για τα κινεζομάγαζα(όσο "αξιοπιστα" και αν είναι).

Αυτό που με στεναχωρεί είναι οτι δεν μου είπε καν "στείλτε το μας να δούμε αν ευθύνεστε εσείς ή είναι προβληματική η παρτίδα εξ αρχής"

Οπως και να χει έχω μείνει με ένα απλό κινητάκι (και προς το παρόν τουλάχιστον δεν σκοπεύω να το στείλω) και να ακολουθήσω πιθανόν τον δρόμο του akalioth.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειτε λαθος πληκτρολογηση, ειτε λανθασμενο IMEI.

 

Εμενα με το που παταω πανω στο AT+ και γραψω το πρωτο γραμμα (Ε αγγλικο), μου δινει απο μονο του τεσσερις επιλογες (AT+EGMR=1.7,"" AT+EGMR=1.10,"" AT+EGMR=1.11,"" AT+EGMR=1.12,"")

Επιλεγω την 1.7 για την πρωτη sim, και αναμεσα στα "" βαζω το imei. Μου βγαζει ενα μηνυμα SEND και ειναι ετοιμο. Το ιδιο για τη δευτερη sim, επιλεγω το 1.10

 

Φιλε μου τ δοκιμασα πολλες φορες αλλα τπτ. Ουτε μ τ προγραμμα της jiayu το sn write station tool ουτε με της miui.. μου βγαζει error get com port fail. μεχρι κ windows αλλαξα μηπως εφτεγαν τα 8 αλλα τιποτα δεν ξερω τι αλλο να κανω κ ολα δημιουργηθηκα αφου περασα miui

Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Φίλος μου το παράγγειλε από to2c,όλα καλά μέχρι τώρα αλλά στην οθόνη και στα πλήκτρα κάτω από την οθόνη χρειάζεται πίεση η διπλό πάτημα για να δεχτεί την εντολή.Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσουμε;Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μετα λύπης μου να σας ενημερώσω ότι το G4 μου βγήκε off . :( Το κινητό το είχα αν θυμάμαι καλά απο αρχές Ιουλίου(ήμουν από τους πρώτους που τόλμησε να το πάρει).Ελπίζω να ήταν ελαττωματική μόνο η δική μου συσκευή μιας και ήταν από τις πρώτες παρτίδες!

Πλέον η αφή του δε λειτουργεί καθόλου(λογικά πρέπει να εχει πρόβλημα το digitizer) ενώ η οθόνη του ανάβει κανονικά!Το κινητό μου είχε πέσει 2-3 φορές πρίν αρκετό καιρό αλλα δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα!εως ότου εχθές που χτύπαγε το ξυπνητήρι δεν μπορούσα να το κλείσω με τπτ!οπότε αναγκάστικα να βγάλω τη μπαταρία!απο εκείνη την ώρα και επειτα δεν ξαναλειτούργησε η αφή!*να σας ενημερώσω οτι εκτός απο αυτό το πρόβλημα που πλέον το αχρηστεύει,είχα παρατηρήσει οτι χανόταν το σήμα της vodafone στα καλά καθούμενα αρκετά συχνά!δεν έπεζε ρόλο σε ποια υποδοχή θα τη βάλω ,ούτε ποια ρομ θα φοράει.(η cosmote δεν μου παρουσίαζε κανένα τέτοιο πρόβλημα σε όποια υποδοχή και αν ήταν**λάθος μου που δεν το είχα στείλει πίσω για επισκευή από την αρχή:(

Το βασικότερο ομως είναι οτι ήρθα σε επικοινωνία με το minideal (οπου απο εκεί είχα κάνει την αγορά)και μου είπαν οτι η οθόνη ΠΡΕΠΕΙ να αγοραστεί απο εμένα!δεν είναι εντός εγγύησης η οθόνη!οποτε μου βγάλανε ένα σύνολο των 60$(οθόνη)+15$(μεταφορικα).75 δολαριάκια έτσι

μετά απο 2 αγορές αρχισα να χάνω την εμπιστοσύνη (όσο αναφορά το θέμα εγγύησης) για τα κινεζομάγαζα(όσο "αξιοπιστα" και αν είναι).

Αυτό που με στεναχωρεί είναι οτι δεν μου είπε καν "στείλτε το μας να δούμε αν ευθύνεστε εσείς ή είναι προβληματική η παρτίδα εξ αρχής"

Οπως και να χει έχω μείνει με ένα απλό κινητάκι (και προς το παρόν τουλάχιστον δεν σκοπεύω να το στείλω) και να ακολουθήσω πιθανόν τον δρόμο του akalioth.

Κρίμα φίλε μου αλλά πρέπει να επιμείνεις να σταλεί μέσα στην εγγύηση, από τη στιγμή που δε φαίνεται κάποια ζημιά στο τηλέφωνο είναι υποχρεωμένοι να στο επισκευάσουν η να στο αντικαταστήσουν. Το αν χάλασε η αφή η οτιδήποτε άλλο δεν ευθύνεσαι εσύ. Η βλακεία είναι ότι δε μπορείς να κάνεις κάτι μέσω paypal αλλά πιστεύω πρέπει να επιμείνεις και να κάνεις έντονη αναφορά στο topic του minideal στο forum

 

Καλησπέρα.Φίλος μου το παράγγειλε από to2c,όλα καλά μέχρι τώρα αλλά στην οθόνη και στα πλήκτρα κάτω από την οθόνη χρειάζεται πίεση η διπλό πάτημα για να δεχτεί την εντολή.Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσουμε;Ευχαριστω

 

Τα πλήκτρα είναι αλήθεια ότι κάποιες φορές νιώθεις οτι αργούν να αντιδράσουν αλλά αν βάλεις τη δόνηση να έχουν δε φαίνεται. Όταν δεν έχει όμως είναι λίγο αργόστροφα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μετα λύπης μου να σας ενημερώσω ότι το G4 μου βγήκε off . :( Το κινητό το είχα αν θυμάμαι καλά απο αρχές Ιουλίου(ήμουν από τους πρώτους που τόλμησε να το πάρει).Ελπίζω να ήταν ελαττωματική μόνο η δική μου συσκευή μιας και ήταν από τις πρώτες παρτίδες!

Πλέον η αφή του δε λειτουργεί καθόλου(λογικά πρέπει να εχει πρόβλημα το digitizer) ενώ η οθόνη του ανάβει κανονικά!Το κινητό μου είχε πέσει 2-3 φορές πρίν αρκετό καιρό αλλα δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα!εως ότου εχθές που χτύπαγε το ξυπνητήρι δεν μπορούσα να το κλείσω με τπτ!οπότε αναγκάστικα να βγάλω τη μπαταρία!απο εκείνη την ώρα και επειτα δεν ξαναλειτούργησε η αφή!*να σας ενημερώσω οτι εκτός απο αυτό το πρόβλημα που πλέον το αχρηστεύει,είχα παρατηρήσει οτι χανόταν το σήμα της vodafone στα καλά καθούμενα αρκετά συχνά!δεν έπεζε ρόλο σε ποια υποδοχή θα τη βάλω ,ούτε ποια ρομ θα φοράει.(η cosmote δεν μου παρουσίαζε κανένα τέτοιο πρόβλημα σε όποια υποδοχή και αν ήταν**λάθος μου που δεν το είχα στείλει πίσω για επισκευή από την αρχή:(

Το βασικότερο ομως είναι οτι ήρθα σε επικοινωνία με το minideal (οπου απο εκεί είχα κάνει την αγορά)και μου είπαν οτι η οθόνη ΠΡΕΠΕΙ να αγοραστεί απο εμένα!δεν είναι εντός εγγύησης η οθόνη!οποτε μου βγάλανε ένα σύνολο των 60$(οθόνη)+15$(μεταφορικα).75 δολαριάκια έτσι

μετά απο 2 αγορές αρχισα να χάνω την εμπιστοσύνη (όσο αναφορά το θέμα εγγύησης) για τα κινεζομάγαζα(όσο "αξιοπιστα" και αν είναι).

Αυτό που με στεναχωρεί είναι οτι δεν μου είπε καν "στείλτε το μας να δούμε αν ευθύνεστε εσείς ή είναι προβληματική η παρτίδα εξ αρχής"

Οπως και να χει έχω μείνει με ένα απλό κινητάκι (και προς το παρόν τουλάχιστον δεν σκοπεύω να το στείλω) και να ακολουθήσω πιθανόν τον δρόμο του akalioth.

 

gelvil,σοβαρεψου!!!:)

καταρχας ΔΕΝ ΛΕΣ οτι σου εχει πεσει κατω,δεν ειναι αγγελια εδω που οτι λαθος πεις θα σε βαθμολογησει ο αγοραστης ασχημα..

ειναι ετοιμοι οι κινεζοι να ψαξουν τροπους να σε χρεωσουν!!!!

βασικα κ που σουπεσε,αφου μετα δουλευε,μαλλον δεν εχουν σχεση τα πεσιματα..

καλα το οτι εχανε σημα η καρτα δε σημαινει τπτ,σε ολα τα κινητα αοι κινα συχνα το βλεπω αυτο..κακογραμμενες ρομ κλπ..

αμα τους ειπες για τις πτωσεις βλακεια αλλα ετσι κιαλλιως κανε το εξης..

 

θα πεις ειμαι μελος myphone gr και μας δινετε 1 χρονο εγγυηση και μιλαω στο θρεντ g4 και γραψε το κ στο θρεντ minideal,

και πες μιλαω με αλλους χρηστες που εντυπωση τους κανει το οτι λετε εκτος εγγυησης χωρις να το δειτε..

οχι αλλοι πελατες απο myphone gr..

 

εγω σαν mertaghon για να καταλαβεις τι βομβα εριξες για το minideal δεν ξαναγοραζω απο εκει μεχρι να δω θετικη εκβαση στο θεμα σου.....και καθε μηνα αγοραζα 2-3 συσκευες απο αυτους,1χρονο τώρα..

 

κανε ελιγμους αδερφε και αρχισε να τους μαυριζεις.

μη στενοχωριεσαι,απλα πιεσε..εδω στα ελληνικα σερβις τα κανουν αυτα,οι κινεζοι δεν θα τα προσπαθουσαν,,

απλα χρησιμοποιησε το ονομα του myphone κατεμε κ πιεσε.

αμα γραψεις κατι κ στο θρεντ του minideal θα ερθω να το παιξω εκπληκτος,να βοηθησω:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου mertaghon ευχαριστώ για την υποστήριξη! :D εννοείται οτι δεν του ανάφερα οτι μου έπεσε αν και πιθανόν όντως να μην έχει καμία απολύτως σχέση γιατί για 1μιση μήνα λειτουργούσε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!οπως και να χει αργότερα θα γράψω και στο θρεντ του minideal μπας και γίνει κάτι!
Link to comment
Share on other sites

Γραψε στο θρεντ να δουνε ολα τα παιδια εδω τι χαζομαρες

Λεει και το δηθεν αγιοποιημενο στο φορουμ μας μινιντιλ..

Μαυροοο αμα δε μας μεταχειριζονται σωστα

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τ δοκιμασα πολλες φορες αλλα τπτ. Ουτε μ τ προγραμμα της jiayu το sn write station tool ουτε με της miui.. μου βγαζει error get com port fail. μεχρι κ windows αλλαξα μηπως εφτεγαν τα 8 αλλα τιποτα δεν ξερω τι αλλο να κανω κ ολα δημιουργηθηκα αφου περασα miui

 

Το Error ακούγεται σαν να μην έχεις συνδέσει σωστά το κινητό στον υπολογιστή αδερφέ(καλώδιο, οδηγοί κτλ). Έχεις κάνει την διαδικασία με τους vcom οδηγούς για να προετοιμάσεις το κινητό για Flashing κτλ στο PC σου;

 

Καλησπέρα σε όλους.

Μετα λύπης μου να σας ενημερώσω ότι το G4 μου βγήκε off . :( Το κινητό το είχα αν θυμάμαι καλά απο αρχές Ιουλίου(ήμουν από τους πρώτους που τόλμησε να το πάρει).Ελπίζω να ήταν ελαττωματική μόνο η δική μου συσκευή μιας και ήταν από τις πρώτες παρτίδες!

...

Οπως και να χει έχω μείνει με ένα απλό κινητάκι (και προς το παρόν τουλάχιστον δεν σκοπεύω να το στείλω) και να ακολουθήσω πιθανόν τον δρόμο του akalioth.

 

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR2.TRC1.A0.Xjiayu+g4+digitizer&_nkw=jiayu+g4+digitizer&_sacat=0&_from=R40

 

(την διαδικασία με το πιστόλι ζεστού αέρα, τις κόλλες κτλ μπορείς να την αγνοήσεις παντελώς, εφόσον πάρεις μαζί με το digitizer και το front casing, πράγμα το οποίο το συστήνω έντονα)

 

Προσωπικά συμφωνώ ότι είναι το Digitizer(εάν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, μου έχουν χαλάσει Digitizer σε LG Optimus 2x και Motorola Defy τα τελευταία 4-5 χρόνια. Δεν είναι κάτι που συμβαίνει αποκλειστικά σε κινητά 2ης διαλογής ή κάτι τέτοιο) και θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς καν με το Minitool. Ένα Kit αλλαγής(Digitizer+Tools+Front Casing) από το Ebay έχει μόλις 15€. Η διαδικασία αλλαγής δεν είναι τίποτα. Ακόμα και αν δεν θέλεις να το κάνεις ο ίδιος, αν το πάρεις και πας σε κανένα μικρομάγαζο που κάνουν επιδιορθώσεις κινητών, θα στο περάσουν με 5-10€. Με λίγα λόγια θα αποφύγεις τελείως το μισό χρονικό διάστημα αναμονής(αποστολή κινητού) και με το ίδιο πάνω κάτω κόστος(μεταφορικά αποστολής), θα διορθώσεις το κινητό σου.

 

Υ.Γ. Εάν στο Email τους έγραφες ότι δεν είναι η οθόνη τελικά, αλλά φταίει σίγουρα το Digitizer(το πήγες και καλά σε τεχνικό και το επιβεβαίωσε), τότε πιστεύω θα σου έδιναν RMA. Όμως πραγματικά δεν αξίζει imo.

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Edited by prodromaki
Link to comment
Share on other sites

Με τα Windows 8 και εγώ δεν τα κατάφερα. Έχει κάτι ειδικές διαδικασίες αλλά και με αυτές δεν έπαιξε. Αναγκάστικά να ψαξω υπολογιστή με Windows7 για να την κάνω την διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Πρόδρομε σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου που κοίταξες και για τη συμβουλή σου!Εψαξα όμως για G4 digitizer και δεν βρήκα πουθενά τόσο φτηνά όσο μου λες(όντως αυτά που μου έστειλες είναι αρκετά φτηνά, αλλά για G3 και G2.

*η διαδικασία είναι όντως απλή αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Πρόδρομε σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου που κοίταξες και για τη συμβουλή σου!Εψαξα όμως για G4 digitizer και δεν βρήκα πουθενά τόσο φτηνά όσο μου λες(όντως αυτά που μου έστειλες είναι αρκετά φτηνά, αλλά για G3 και G2.

*η διαδικασία είναι όντως απλή αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου

Δυστυχώς το είχα ψάξει εξονυχιστικά κι εγώ όταν έσπασα την οθόνη κάτω από 80 δολάρια δεν υπήρχε πουθενά το ανταλλακτικό. Ενώ στα προηγούμενα μοντέλα έβρισκα με 20 δολάρια στο G4 δυστυχώς ασύμφορες τιμές τελείως γι αυτό και το παράτησα και παρήγγειλα καινούργιο. Το minideal μου ειχε δώσει 80 δολάρια για το ανταλλακτικό τότε

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Το Error ακούγεται σαν να μην έχεις συνδέσει σωστά το κινητό στον υπολογιστή αδερφέ(καλώδιο, οδηγοί κτλ). Έχεις κάνει την διαδικασία με τους vcom οδηγούς για να προετοιμάσεις το κινητό για Flashing κτλ στο PC σου;

 

 

 

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR2.TRC1.A0.Xjiayu+g4+digitizer&_nkw=jiayu+g4+digitizer&_sacat=0&_from=R40

 

(την διαδικασία με το πιστόλι ζεστού αέρα, τις κόλλες κτλ μπορείς να την αγνοήσεις παντελώς, εφόσον πάρεις μαζί με το digitizer και το front casing, πράγμα το οποίο το συστήνω έντονα)

 

Προσωπικά συμφωνώ ότι είναι το Digitizer(εάν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, μου έχουν χαλάσει Digitizer σε LG Optimus 2x και Motorola Defy τα τελευταία 4-5 χρόνια. Δεν είναι κάτι που συμβαίνει αποκλειστικά σε κινητά 2ης διαλογής ή κάτι τέτοιο) και θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς καν με το Minitool. Ένα Kit αλλαγής(Digitizer+Tools+Front Casing) από το Ebay έχει μόλις 15€. Η διαδικασία αλλαγής δεν είναι τίποτα. Ακόμα και αν δεν θέλεις να το κάνεις ο ίδιος, αν το πάρεις και πας σε κανένα μικρομάγαζο που κάνουν επιδιορθώσεις κινητών, θα στο περάσουν με 5-10€. Με λίγα λόγια θα αποφύγεις τελείως το μισό χρονικό διάστημα αναμονής(αποστολή κινητού) και με το ίδιο πάνω κάτω κόστος(μεταφορικά αποστολής), θα διορθώσεις το κινητό σου.

 

Υ.Γ. Εάν στο Email τους έγραφες ότι δεν είναι η οθόνη τελικά, αλλά φταίει σίγουρα το Digitizer(το πήγες και καλά σε τεχνικό και το επιβεβαίωσε), τότε πιστεύω θα σου έδιναν RMA. Όμως πραγματικά δεν αξίζει imo.

 

Φιλικά, Πρόδρομος

 

Πια διαδικασιαφιλε μου το κινητο αναγνωριζεται κανονικα στον υπολογ. Μονο απ τπρογραμματα για τ imei δεν αναγνωριζεται μπορεις να μ πειεσ τι εννοεις vcom μηπως μ διαφευγει κατι

Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το είχα ψάξει εξονυχιστικά κι εγώ όταν έσπασα την οθόνη κάτω από 80 δολάρια δεν υπήρχε πουθενά το ανταλλακτικό. Ενώ στα προηγούμενα μοντέλα έβρισκα με 20 δολάρια στο G4 δυστυχώς ασύμφορες τιμές τελείως γι αυτό και το παράτησα και παρήγγειλα καινούργιο. Το minideal μου ειχε δώσει 80 δολάρια για το ανταλλακτικό τότε

 

Το κινητό είναι ogs που σημαίνει ότι digitizer, οθόνη και γυαλί είναι ένα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι ogs που σημαίνει ότι digitizer, οθόνη και γυαλί είναι ένα.

 

Γνωστό αυτό. Το θέμα είναι ότι το ανταλλακτικό λογω αυτού είναι ιδιαίτερα τσιμπημενο όταν θες κοντά στα 90δολαρια για οθόνη και καινούργια η συσκευή κάνει 180 περίπου.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Πια διαδικασιαφιλε μου το κινητο αναγνωριζεται κανονικα στον υπολογ. Μονο απ τπρογραμματα για τ imei δεν αναγνωριζεται μπορεις να μ πειεσ τι εννοεις vcom μηπως μ διαφευγει κατι

 

Έχεις κάνει το PC να αναγνωρίζει την συσκευή mediatek preloader(Εάν το συνδέσεις στον Η/Υ δίχως μπαταρία και στη συνέχεια την τοποθετήσεις θα δει μια νέα συσκευή)? Εάν όχι πάνε στο πρώτο post και δες τις οδηγίες για Flashing με τα Flash Tools. Επίσης παραπάνω ο/η esma λέει ότι είχε θέμα με τα Windows 8. Το IMEI πάντως αλλάζει σίγουρα, το έχω κάνει 2-3 φορές μέχρι τώρα σε κινητά MediaTek και έχω δει post σε άλλα φόρα, που αφορούν συγκεκριμένα σε αλλαγή IMEI του δικού μας κινητού.

 

Φίλε μου Πρόδρομε σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου που κοίταξες και για τη συμβουλή σου!Εψαξα όμως για G4 digitizer και δεν βρήκα πουθενά τόσο φτηνά όσο μου λες(όντως αυτά που μου έστειλες είναι αρκετά φτηνά, αλλά για G3 και G2.

*η διαδικασία είναι όντως απλή αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου

 

 

Δεν κάνει τίποτα, αλλά απ' ότι φαίνεται βιάστηκα να μιλήσω. Δυστυχώς οι soulis89 και pan82 έχουν δίκιο. Είχα την εντύπωση ότι μόνο τα πιο ακριβά κινητά τελευταίας γενιάς έχουν ενσωματώσει το digitizer με την οθόνη. Οπότε η πιο φτηνή λύση εάν δε βγάλεις άκρη με αυτούς βλέπω είναι εδώ:

 

http://www.banggood.com/Original-JIAYU-G4-LCD-Display-+-TP-Screen-Repair-Parts-p-86817.html?currency=USD

 

72.5$/54.5€ με δωρεάν αποστολή οπότε δεν έχει σοβαρή διαφορά από αυτά που σου ζητάνε οι κινέζοι. Δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω καμία καλύτερη λύση, ελπίζω να καταφέρεις να βγάλεις άκρη.

 

Υ.Γ. Όσον αφορά στην φερεγγυότητα τους και το after sales support, δεν έχει νόημα καν να το συζητάμε. Από το etotalk έχω πάρει τέσσερα G4 και μία ταμπλέτα(1000€+ όλα μαζί). Το τελευταίο G4 μου ήρθε με πρόβλημα στη ROM. Τα μισά ελληνικά λείπαν και ακόμα και στα αγγλικά μου στις μισές επιλογές των ρυθμίσεων μου έκανε force close. Τον εσωτερικό χώρο τον είχαν λάθος partitioned και ουσιαστικά το κινητό ήταν non-usable. Ένα μήνα ανταλλάσαμε email(30+ μηνύματα), όπου αφού πήρα όλες τις αυτοματοποιημένες απαντήσεις που δεν είχαν καμία επαφή με το πρόβλημα μου(υποθέτω κινέζος που μεταφράζει προτάσεις μία μία, μόλις δει κάποια από αυτές να είναι παρεμφερής με τις έτοιμες απαντήσεις στο εγχειρίδιο του, απλά επικολλάει και πατάει send), άρχισαν να μου προτείνουν συνδέσμους με ROMs από το needrom(όλες λάθος εκδόσεις ή χωρίς ελληνικά κοκ απλά τους #$%@%#%#στειλα στο τέλος, δεν άντεξα).

Εάν θέλετε φερεγγυότητα μακριά απο κινέζικα/κορεάτικα μαγαζιά. Και μόνο που θα χρειαστεί ένα δίμηνο για να σας διορθώσουν το όποιο πρόβλημα αρκεί. Γι αυτό και λέω πάντα ότι πάνω από 150-200ε μη δίνετε ποτέ σε κινητά κινέζικα. Στην Ελλάδα θα δώσεις 300-400€ για ένα εξίσου καλό κινητό(και συνήθως μιας κλάσης καλύτερη ποιότητα), αλλά στα χρήματα αυτά πληρώνεις 75-100€ ΦΠΑ και μετά πληρώνεις την πραγματικά ελληνοποιημένη ROM, την υποστήριξη που έχει τοπικά μια εταιρεία στην χώρα μας, τους ιστότοπους από τους οποίους θα κατεβάσει κάποιος εργαλεία, την τηλεφωνική υποστήριξη κοκ Τα πολύ φτηνά πράγματα σχεδόν πάντα έχουν κρυμμένο κόστος.

 

Υ.Γ. II Καλές γιορτές σε όλους, με υγεία και χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει το PC να αναγνωρίζει την συσκευή mediatek preloader(Εάν το συνδέσεις στον Η/Υ δίχως μπαταρία και στη συνέχεια την τοποθετήσεις θα δει μια νέα συσκευή)? Εάν όχι πάνε στο πρώτο post και δες τις οδηγίες για Flashing με τα Flash Tools. Επίσης παραπάνω ο/η esma λέει ότι είχε θέμα με τα Windows 8. Το IMEI πάντως αλλάζει σίγουρα, το έχω κάνει 2-3 φορές μέχρι τώρα σε κινητά MediaTek και έχω δει post σε άλλα φόρα, που αφορούν συγκεκριμένα σε αλλαγή IMEI του δικού μας κινητού.

 

 

 

 

Δεν κάνει τίποτα, αλλά απ' ότι φαίνεται βιάστηκα να μιλήσω. Δυστυχώς οι soulis89 και pan82 έχουν δίκιο. Είχα την εντύπωση ότι μόνο τα πιο ακριβά κινητά τελευταίας γενιάς έχουν ενσωματώσει το digitizer με την οθόνη. Οπότε η πιο φτηνή λύση εάν δε βγάλεις άκρη με αυτούς βλέπω είναι εδώ:

 

http://www.banggood.com/Original-JIAYU-G4-LCD-Display-+-TP-Screen-Repair-Parts-p-86817.html?currency=USD

 

72.5$/54.5€ με δωρεάν αποστολή οπότε δεν έχει σοβαρή διαφορά από αυτά που σου ζητάνε οι κινέζοι. Δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω καμία καλύτερη λύση, ελπίζω να καταφέρεις να βγάλεις άκρη..

Όντως μετα από ενδελεχες ψάξιμο σε eBay, Aliexpress και όλα τα κινεζομαγαζα τη χαμηλότερη τιμή την είχε το banggood σε σημείο που με προβλημάτισε μήπως ήταν μη γνησιο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια ιστορία και εδώ με την ιστορία του gelvil

1/4 3000 non turbo αγορά 16 Ιουλίου από Minideal.

Αρχές Σεπτέμβρη αρχίζει να κατεβαίνει από μόνη της η notification bar, το πρόβλημα δεν διορθώνεται με calibration. Μετά από ψάξιμο, βλέπω ότι ενεργοποιούνται από μόνα τους σημεία αφής στο πάνω και κάτω μέρος της οθόνης. Φυσικά, όταν έχει το πρόβλημα δεν ξεκλειδώνει.

Στέλνω rma και μου απαντάν ότι είναι πρόβλημα software, κάνε wipe το κινητό κτλ. Δεν δέχονται να το πάρουν πίσω.

Μετά από ψάξιμο, βλέπω ότι είναι κοινό πρόβλημα στα πρώτης γενιάς λόγω κακής κατασκευής όπου μαζεύεται στατικός ανάμεσα σε digitiser και lcd - θεωρητικά βελτιώνεται με την πάροδο του χρόνου.

Το πρόβλημα έρχεται και φεύγει, το κινητό το χρησιμοποιώ με miui από sta-s2z με nook screen calibrator. To touch είναι πιο αναίσθητο, αλλά γενικά δουλεύει χωρίς βέβαια να περιμένεις πολλά πολλά.

Στην θέση σου θα δοκίμαζα εγκατάσταση του firmware μέσω pc και καπάκι το πρόγραμμα απο jiayu.es που κάνει reset το touch screen.

Edited by clawfang
Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο ομως είναι οτι ήρθα σε επικοινωνία με το minideal (οπου απο εκεί είχα κάνει την αγορά)και μου είπαν οτι η οθόνη ΠΡΕΠΕΙ να αγοραστεί απο εμένα!δεν είναι εντός εγγύησης η οθόνη!οποτε μου βγάλανε ένα σύνολο των 60$(οθόνη)+15$(μεταφορικα).75 δολαριάκια έτσι

μετά απο 2 αγορές αρχισα να χάνω την εμπιστοσύνη (όσο αναφορά το θέμα εγγύησης) για τα κινεζομάγαζα(όσο "αξιοπιστα" και αν είναι).

Αυτό που με στεναχωρεί είναι οτι δεν μου είπε καν "στείλτε το μας να δούμε αν ευθύνεστε εσείς ή είναι προβληματική η παρτίδα εξ αρχής"

Οπως και να χει έχω μείνει με ένα απλό κινητάκι (και προς το παρόν τουλάχιστον δεν σκοπεύω να το στείλω) και να ακολουθήσω πιθανόν τον δρόμο του akalioth.

 

δε μπορω να διαβασω αναλυτικα τα τοπικ αλλα ΣΚΙΣΤΟΥΣ

απαραδεκτη συμπεριφορα και μαλιστα απο τοπ μαγαζι (αν δε φαινεται ριγμενο, σπασμενο και φυσικα αν δε τους το πες :P)

το δικο μου g4 ειναι στην επιστροφη απο antelife, για να δουμε τι θα παραλαβω

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις 400 ευρα with a lg g2 you cant go wrong

http://www.stuff.tv/gadget-awards-2013/gadget-awards-2013-lg-g2-best-smartphone-year/feature

 

καποιος ειχε πει οτι εδωσε το motorola του 3 φορες για service

φανταζομαι δε χρεωθηκε

αν ηταν jiayu θα το στελνε 3 φορες κινα για τον 1 χρονο που θα χε εγγυηση? για 2 χρονια δε το συζηταμε καν, δεν υπαρχει καν εγγυηση. εγω παντως και τη μια τη τσιγουνευτηκα αλλα παρολα αυτα εσκασα το 10αρικο, anyway οταν το παραλαβω θα σας πω εντυπωσεις για το service του antelife

ενα ainol tablet ενος φιλου για αποστολη στη κινα ηθελε 25 ευρα μεταφορικα...

 

Και επειδη υπαρχουν κακοπροερετοι που μπορει να σκεφτουν, ααα πηρε ο μαλ_ακας g2 και τωρα φτυνει το g4

δε φτυνω τιποτα, απλα λεω οτι οι διαφορες τιμων εχουν μειωθει και οοοταν πηρα το g4 δεν υπηρχε κατι κοντα η κατι αξιολογο σε καλη τιμη

Αν το g2 εκανε 700 φυσικα και δε θα το περνα ουτε με σφαιρες. οχι πως δε τα αξιζει, τα αξιζει περισοτερο απο καθε ναυαρχιδα 700 ευρω

 

απο και και περα απολυτα λογικο καποιος να λεει δινω 200 ευρα για κινητο

πεφτει? χαλαει? το πεταω. παιρνω 2 κινητα με 400 ευρω.

 

αλλα αμα αρχιζεις και μπαινεις στο τριπακι στελνω, περιμενω, μαλωνω, κανω dispute, χρεωνομαι, διαβαζω κινεζικα ρωσικα φορουμ κτλ κτλ

ε τοτε εχει χασει το νοημα του το φθηνο αναλωσιμο κινεζικο κινητο. Που ΟΛΑ τελικα αναλωσιμα ειναι, δεν εχω αυταπατες.

 

Για να κλεισω θετικα:

ειναι φοβερα ελπιδοφορο οτι σου πεσε 2-3 φορες χωρις να γινει θρυψαλα

το g2 ετσι και πεσει δεν του χω καμια εμπιστοσυνη

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάτε με το μεγάφωνο σας ακούνε; Έχω το χοντρό και κάθε φορά που μιλάω με ανοιχτή ακρόαση ακούω μερικά βρισίδια γιατί δεν με ακούνε καθόλου. Παίζει μόνο στο δικό μου;
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις 400 ευρα with a lg g2 you cant go wrong

http://www.stuff.tv/gadget-awards-2013/gadget-awards-2013-lg-g2-best-smartphone-year/feature

 

καποιος ειχε πει οτι εδωσε το motorola του 3 φορες για service

φανταζομαι δε χρεωθηκε

αν ηταν jiayu θα το στελνε 3 φορες κινα για τον 1 χρονο που θα χε εγγυηση? για 2 χρονια δε το συζηταμε καν, δεν υπαρχει καν εγγυηση. εγω παντως και τη μια τη τσιγουνευτηκα αλλα παρολα αυτα εσκασα το 10αρικο, anyway οταν το παραλαβω θα σας πω εντυπωσεις για το service του antelife

ενα ainol tablet ενος φιλου για αποστολη στη κινα ηθελε 25 ευρα μεταφορικα...

 

Και επειδη υπαρχουν κακοπροερετοι που μπορει να σκεφτουν, ααα πηρε ο μαλ_ακας g2 και τωρα φτυνει το g4

δε φτυνω τιποτα, απλα λεω οτι οι διαφορες τιμων εχουν μειωθει και οοοταν πηρα το g4 δεν υπηρχε κατι κοντα η κατι αξιολογο σε καλη τιμη

Αν το g2 εκανε 700 φυσικα και δε θα το περνα ουτε με σφαιρες. οχι πως δε τα αξιζει, τα αξιζει περισοτερο απο καθε ναυαρχιδα 700 ευρω

 

απο και και περα απολυτα λογικο καποιος να λεει δινω 200 ευρα για κινητο

πεφτει? χαλαει? το πεταω. παιρνω 2 κινητα με 400 ευρω.

 

αλλα αμα αρχιζεις και μπαινεις στο τριπακι στελνω, περιμενω, μαλωνω, κανω dispute, χρεωνομαι, διαβαζω κινεζικα ρωσικα φορουμ κτλ κτλ

ε τοτε εχει χασει το νοημα του το φθηνο αναλωσιμο κινεζικο κινητο. Που ΟΛΑ τελικα αναλωσιμα ειναι, δεν εχω αυταπατες.

 

Για να κλεισω θετικα:

ειναι φοβερα ελπιδοφορο οτι σου πεσε 2-3 φορες χωρις να γινει θρυψαλα

το g2 ετσι και πεσει δεν του χω καμια εμπιστοσυνη

 

Τρεις φορές Service και τρεις φορές αλλαγή συσκευής εντός εγγύησης. Αλλά όλα τα Motorola βγάζαν κουσούρια μετά από τον έναν χρόνο (V525, V3i, V3x, L9, ZN5).

 

Εμένα και να μην επισκευαστεί το G4, να μη μου το επισκευάσουν δηλαδή. Πάλι θα το ξαναπάρω το G4 Advanced. Κάτι χρήστες iPhone 4s, κατάπιαν τις γλωσσίτσες τους όταν είδαν τα σκοράκια στα benchmarks και το πόσο καλή οθόνη έχει.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

το jiayu g4 βρισκεται κινα για επισκευη (το μαυρο μου), εκλεινε διαρκως ανεξαρτητως ρομ

τωρα εχω ενα λευκο thin ενος φιλου για 2η συσκευη.

το μαυρο g4 ισως γυρισει, ισως κανουν refund δε ξερω

οποτε 11 μηνες μετα μπορω πλεον να αποσυρθω απο το τοπικ και να ευχηθω τα καλυτερα

 

κ εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω η μόνη στιγμή π δεν έκλεινε ήταν με την miui ρομ του killoe (29/11) την οποία κ θα ξαναβάλω - όλες οι πιο πρόσφατες έχουν το θέμα με τα shutdown..

 

Κανείς καμιά άλλη πρόταση?:O

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια και χρονια πολλα, ειμαι ετοιμος για παραγγελια του G4 advanced, στο minideal εχει επιλογη στην παραγγελια αν θελω root (+5€).Ειναι κατι που καλο ειναι να υπαρχει (καθώς είμαι ολιγον ασχετος) ή να το στειλουν οπως ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια και χρονια πολλα, ειμαι ετοιμος για παραγγελια του G4 advanced, στο minideal εχει επιλογη στην παραγγελια αν θελω root (+5€).Ειναι κατι που καλο ειναι να υπαρχει (καθώς είμαι ολιγον ασχετος) ή να το στειλουν οπως ειναι?

 

Το κινητο ειναι root απο μονο του νομιζω. Τωρα αν θες ελληνικα για να στα περασουν πρεπει να το ρουταρουν αλλα πρεπει να τους το πεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...