Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω κατεβασε το και θα το γραψεις!

http://www.ejiayu.com/en/News2-1-95.html

 

 

 

Σε ευχαριστώ μετά απο ωρες προσπάθειας τα κατάφερα απο συγκεκριμένο σιτε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά εμένα μου κάνει πολλές μα*****ές.

 

Όταν ήρθε το κινητό ήταν στο 55%. Με ελάχιστο πείραγμα, μέσα σε 24 ώρες έπεσε στο 0.

 

Πρώτη φόρτιση και το βγάζω Τρίτη πρωί. Με 0.5-1 ώρα την ημέρα wifi-3g, λίγο πείραγμα, αρκετές φωτογραφίες και βίντεο, κράτησε μέχρι Σάββατο βράδυ όπου ήταν στο 20% και το έβαλα για φόρτιση.

 

Το αφήνω όλο το βράδυ στην πρίζα και το βγάζω σήμερα το πρωί. Μέσα σε 2 ώρες με κανένα 15λεπτο wifi και κανένα 15λεπτο τηλέφωνο, έπεσε στο 90%.

 

Με ψιλοξενέρωσε πάντως.

 

Η rom που έχω είναι η stock. Λέτε να του περάσω καμιά άλλη; Μήπως την καινούργια official; Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί κάτι τέτοιο ή είναι θέμα hardware πάντα;

 

 

Mη σε ανησυχει αυτό γιατί και μένα από το 100 στο 88% πήγε σε ενα δύωρο σχεδόν και πολύ ανησυχησα άλλά μετά δεν έπεφτε με τίποτα και μου εβγαλε το 2,5 ημερο με data διαρκώς on και 6 ώρες οθόνη ανοιχτή. Γενικά χάνει πολύ ομοιομορφα τη μπαταρία πρόσεξα γιατι σε παλιότερες συσκευες οταν επεφτε κατω από το 30% πάει η μπαταρία

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Λάθος δικό μου στο ποστ. Τρίτη ήρθε το κινητό με την πρώτη φόρτιση. Τετάρτη πρωί το φόρτισα και πήγε μέχρι Σάββατο.

 

50% --> 5% κράτησε μία μέρα.

 

100% --> 20% κράτησε 4 ημέρες.

 

100% --> 90% κράτησε 2 ώρες.

 

Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να μαντεύω εγώ το πόσο θα κρατήσει. Ο λόγος που υπάρχει η μέτρηση είναι για να έχεις μια ιδέα. Αν είσαι από το πρωί ως το βράδυ στη δουλειά και ξέρεις ότι έχεις 30% μπαταρία, το φορτίζεις ή όχι; Σου κρατάει ή όχι; Αν είναι να το φορτίζω κάθε φορά που φτάνει το 50% για να είμαι σίγουρος, ποιο το νόημα να λέμε ότι κρατάει 3 ημέρες :Ρ :Ρ

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδες λιγο help. Εχω χασει την μπαλα, ποσες εκδοσεις υπαρχουν; Στο minideal ειτε εχει την μεγαλη μπαταρια ειτε τη μικρη λεει ιδιες διαστασεις:X
Link to comment
Share on other sites

Λάθος δικό μου στο ποστ. Τρίτη ήρθε το κινητό με την πρώτη φόρτιση. Τετάρτη πρωί το φόρτισα και πήγε μέχρι Σάββατο.

 

50% --> 5% κράτησε μία μέρα.

 

100% --> 20% κράτησε 4 ημέρες.

 

100% --> 90% κράτησε 2 ώρες.

 

Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να μαντεύω εγώ το πόσο θα κρατήσει. Ο λόγος που υπάρχει η μέτρηση είναι για να έχεις μια ιδέα. Αν είσαι από το πρωί ως το βράδυ στη δουλειά και ξέρεις ότι έχεις 30% μπαταρία, το φορτίζεις ή όχι; Σου κρατάει ή όχι; Αν είναι να το φορτίζω κάθε φορά που φτάνει το 50% για να είμαι σίγουρος, ποιο το νόημα να λέμε ότι κρατάει 3 ημέρες :Ρ :Ρ

 

Πιστευω οτι ο βασικοτερος λογος ειναι το 3g. Σε γενικες γραμμες ξελιγωνει τη μπαταρια πολυ ευκολα. Αν τωρα τυχαινει να εισαι και σε σημειο που δεν πιανει καλα (οπως στα περισσοτερα δηλαδη), τοτε "παλευει" πιο πολυ να κρατησει τη συνδεση, και σου τρωει πιο πολυ μπαταρια. Στο παλιο thl w3 poy ειχα, χωρις 3g αντεχε 2 μερες, me 3g δεν την εβγαζε μια μερα.

Εγω προσωπικα το 3g ειναι απο τα πρωτα που κοβω και αφηνω το απλο gprs για data. Ειναι ανωφελο να εχω 3g, απλα για να μου ερχονται οι ειδοποιησεις απο fb και email. Αν σπανιως χρειαστω κατι μεγαλο σε ογκο και δεν εχω wifi τοτε θα το ανοιξω για λιγο και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος δικό μου στο ποστ. Τρίτη ήρθε το κινητό με την πρώτη φόρτιση. Τετάρτη πρωί το φόρτισα και πήγε μέχρι Σάββατο.

 

50% --> 5% κράτησε μία μέρα.

 

100% --> 20% κράτησε 4 ημέρες.

 

100% --> 90% κράτησε 2 ώρες.

 

Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να μαντεύω εγώ το πόσο θα κρατήσει. Ο λόγος που υπάρχει η μέτρηση είναι για να έχεις μια ιδέα. Αν είσαι από το πρωί ως το βράδυ στη δουλειά και ξέρεις ότι έχεις 30% μπαταρία, το φορτίζεις ή όχι; Σου κρατάει ή όχι; Αν είναι να το φορτίζω κάθε φορά που φτάνει το 50% για να είμαι σίγουρος, ποιο το νόημα να λέμε ότι κρατάει 3 ημέρες :Ρ :Ρ

Απλά το παρακολουθείς κάποιο καιρό και βλέπεις πως λειτουργεί και μετά σταματάς να αγχώνεσαι.Στο w7s μου η μπαταρία πέφτει σχετικά γρήγορα απο το 100 στο 87%,μετά πάει κανονικά και "κολλάει" για πολύ ώρα στο 14%.Οταν φτάσει εκει ξέρω ότι έχω άλλη 1.30 ώρα τουλάχιστον χρήση οθόνης και 12-16 ώρες αναμονή μέχρι να φτάσει 5-6% και δεν αγχώνομαι.Αν λοιπόν δεις ότι π.χ. απο το 30% σου κρατάει αλλες 3 ώρες οθόνη ή μια ακόμη μέρα αναμονής,ποιος ο λόγος να αγχώνεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Το τεσταρω καμια 5-6 φορτισεις ακομη και βλεπω.

 

Εγω με την αφη δεν εχω καποιο προβλημα. Αξιζει να περασω την νεα official ROM ή να περιμενω την επομενη; ενδεχομενως 4.3 ;

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

ξεκοληστε απο το ποσοστο, στρωστε τη μπαταρια με 5-10 φορτισεις και με καλη χρηση το λεπτο κραταει 1 μερα και το χοντρο 2 μερες οποτε φορτιστε αναλογα

εγω με το λεπτο θα το φορτιζω καθε βραδυ εκτος αν δω οτι παραειναι ανετο.

 

jiayu g4 miui rom

http://www.miui.com/getrom.php?r=85

 

jiayu g4 basic thin turbo

1) θηκη σιλικονης?

2) καπακι - μπαταρια?

3) τελευταια ρομ?

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

ξεκοληστε απο το ποσοστο, στρωστε τη μπαταρια με 5-10 φορτισεις και με καλη χρηση το λεπτο κραταει 1 μερα και το χοντρο 2 μερες οποτε φορτιστε αναλογα

εγω με το λεπτο θα το φορτιζω καθε βραδυ εκτος αν δω οτι παραειναι ανετο.

 

Θα συμφωνησω και εγω με τον φιλο!!! Εχω το basic με την μεγαλη μπαταρια σε μαυρο εδω και ενα μηνα......με φουλ χρηση και οταν λεω φουλ το εννοω(πολυ τηλεφωνο μονιμα ανοιχτο το 3g και το wifi , την οθονη στο 100% , παιχνιδια ιντερνετ κτλ κτλ κτλ) κραταει 2 μερες με 1 φορτιση!!!Επισης να σας πω οτι λογω δουλειας εχει φαει κιολας 2-3 καλες τουμπες.....την μια ειδικα φυγανε καπακια μπαταριες....λεω παει αυτο ηταν....αλλα σκυλι!!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

να το πάρω από το μινιντιλ το τούρμπο με 3,000 μπαταρία στα 249$ (ξέρουμε κάνα κουπόνι για επιπλέον έκπτωση?):rolleyes:

 

ή μ προτείνεται να το πάρω από κάπου αλλού??

 

τέλος το ροοτάρισμα τελικά χρειάζεται στο G4?:wacko:

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

τέλος το ροοτάρισμα τελικά χρειάζεται στο G4?:wacko:

 

Μάλλον εννοείς αν χρειάζεται να ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙΣ το root - αν "πιάνεσαι" με τετοια, όχι, υπάρχουν οδηγίες στο support της Ισπανικής JIAYU http://foro.jiayu.es/index.php?topic=238.0

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

να το πάρω από το μινιντιλ το τούρμπο με 3,000 μπαταρία στα 249$ (ξέρουμε κάνα κουπόνι για επιπλέον έκπτωση?):rolleyes:

 

ή μ προτείνεται να το πάρω από κάπου αλλού??

 

τέλος το ροοτάρισμα τελικά χρειάζεται στο G4?:wacko:

 

Από minideal είναι ήδη ρουταρισμενο άσχετα που ζητάνε 5 δολάρια για αέρα.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυο ερωτησουλες, πως μπορούμε στο κινητό να βάλουμε απόκρυψη σε μια κλήση? Και μπορούμε να κάνουμε overclocking στο cpu?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να σχολιάσει την απόδοση του gps? στο xda έλεγαν οτι δεν είναι για πολλά πολλά.

Επιπλέον σας έχει ξεβάψει? (κυριολεκτικά )

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να σχολιάσει την απόδοση του gps? στο xda έλεγαν οτι δεν είναι για πολλά πολλά.

Επιπλέον σας έχει ξεβάψει? (κυριολεκτικά )

 

Χωρίς να έχω κάνει άξιοπιστες μετρήσεις ακόμα, μάλλον και που κλειδώνει το σήμα που δίνει είναι άστα να πάνε. Σε βγάζει σε γειτονικούς δρόμους και γενικά με sygic είδα άστα να πάνε διαδρομές απλά επειδή βιαζόμουν δύο φορές που το έβαλα κρατάω μια επιφύλαξη.

Τώρα να ξεβάψει στις δέκα μέρες και στις είκοσι που το χουν οι περισσότεροι θα ήταν σοβαρό θέμα. Δείχνει καλή κατασκευή σε πέσιμο δε ξέρω τι θα γίνει

Παιδια εχει μεταλλικο πλαισιο;

 

Έχει ένα ασημί πλαίσιο αλλά αν είναι μεταλλικό τώρα δε ξέρω σίγουρα. Στην υφή δε δείχνει σαν τα υπόλοιπα πλαστικά αλλά τώρα τι υλικό είναι δε ξέρω

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν λέει και πολλά αλλά με κάποια κόλπα κάτι αρχίζει να κάνει. Αλλά δεν είναι αξιόπιστο, εκεί που το χρειάζεσαι μπορεί να μην δουλέψει και με αγχόνη. Προστοπαρων το έχω καταφέρει και βρίσκει δορυφόρους κάτω από ένα λεπτό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια ευκολη ερωτηση που δεν την εχω βρει καπου απαντημενη ποση μνημη εχει καθαρα για εφαρμογες ??? Μαρεσει να χω μπολικες μεσα στο κινητο και αν επισης μετακινουνται στην καρτα μνημης γιατι στο κινητο που εχω τωρα δεν μετακινουνται εχει 16gb βεβαια στην εξωτερικη μπαινουν μονο φωτογραφιες και απλα αρχεια ομως
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

παιδες επειδη έχω χαθεί με τις τόσες εκδόσεις, το λεπτο g4 βγαίνει σε μαύρο και με 2gb ram η μονο με 1?με 16 η 32 εσωτερικη; αν ναι υπάρχει κανα λινκ απ οπου μπορώ να κανω παραγγελια το συγκεκριμένο; αξίζει η να περιμένουμε το xiami mi3?

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

ακουστικα σπανια τα βλεπω

advanced 330$ και θελει λιγο χρονο ακομα, μη ορατη διαφορα σε καθημερινη χρηση απο το basic εκτος heavy multitasking

2560MB εσωτερικη μνημη, 2228MB ελευθερη, 970MB ram

καλη τιμη ειχε το jiayu g4 basic turbo thin 215$ απο antelife, τωρα το χει 225$ παλι καλα ειναι

 

απο εκδοσεις εχουμε:

basic advanced (1g/4g vs 2g/32g)

white black

turbo nonturbo (6589t vs 6589)

thin thick (1850 vs 3000mah)

σιγα σιγα θα βρεις ολους τους πιθανους συνδιασμους (8 αν υποθεσουμε οτι θελουμε 6589t)

 

φυσικα το advanced ειναι το καλυτερο αλλα σε επιδοσεις μικρη διαφορα θα δεις και μονο σε heavy multitasking

οσο για τη μπαταρια και η λεπτη μπαταρια βγαζει ανετα 1 μερα, η χοντρη 2 με φουλ χρηση

με λιγα λογια ενα basic turbo thin ειναι ενα εξαιρετο κελεπουρακι, το μικροτερο 4,7'' που κυκλοφορει

 

xiaomi mi3? αλλη κατηγορια αλλη τιμη αλλη εποχη.-

xiaomi red rice? φθηνος ανταγωνιστης του jiayu g4 basic turbo thin αλλα χανει στο μεγεθος & στην υποστηριξη 3g στην ελλαδα

xiaomi mi2a? δυνατος αντιπαλος αντιστοιχης τιμης με το advanced αλλα μονο με 16gb rom χωρις microsd. σπουδαιο τηλεφωνο οχι ομως για data hungry χρηστες

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...