Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα το βεβαιώσουμε αυριο

 

εχω και το backup της εργοστασιακης, οποτε ισως και να τα γυρίσω ολα πισω ... να δουμε

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλη ιδεα ..... απο που γινεται αυτο ?

 

εχω backup και απο TITANIUM και απο ROM-Manager (Clockworkmod)

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

η ερώτηση ειναι για το upload ...

που να τα ανεβάσω ?? ωστε να μπορουν να τα παρουν οι υπολοιποι

χρησιμοποιώ το Google Drive για δικα μου αρχεία, ομως δεν νομιζω οτι ειναι φρονιμο να αφήσω εκει αρχεία "ελευθερα" για ολους

 

βασικα, αν υπαρχει καποιο site για δωρεαν upload-download να τα βαλουμε εκει

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους αρχίζουμε να σχολουμαστε επί της ουσίας. Για τη miui rom τι λέτε,?

Χθες βγήκε αναβαθμίση αλλά όπως λένε έχει ακόμα bugs

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να ανεβασει καπου τη ρομ του Minideal για turbo thin basic? (με ελληνικα?)

δε τη θελω για μενα αλλα για ενα φιλο που θελει ντε και καλα ελληνικα

εγω προτιμω αγγλικη και ενημερωμενη

 

Όσον αφορά την "ελληνική" rom που στέλνει το minideal με το G4T thin (G4 Turbo thin) δές αυτό το καταπληκτικό graph:

Απο περίπου 55% πέφτει στο 15%, κάνω reboot ξαναπάει 55%, ξαναπέφτει, ξανά reboot κλπ :p

Οπότε πάλι κάτι παίζει με τις thin/fat εκδόσεις. Δεν το έκανε κάθε φορά πάντως.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

τρελο πριονισμα η μπαταρια

οποτε μπορει να παιζουν οι rom σε thin - thick αλλα το φρονιμο ειναι να χρησιμοποιειται συγκεκριμενη ρομ για συγκεκριμενη μπαταρια

κατι που ουτε η jiayu.es κανει ουτε το minideal με την μεταφρασμενη ρομ του

ενας λογος ακομα να μεινετε στη stock rom

 

βαλτε σε gdrive dropbox κτλ

να τα παιρνουμε γρηγορα να μη χρειαζεται 100 κωδικους διαφημισεις κτλ

το λινκ παραπανω ηταν για οποιον δε ξερει να κανει backup restore τη ρομ του

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

τρελο πριονισμα η μπαταρια

οποτε μπορει να παιζουν οι rom σε thin - thick αλλα το φρονιμο ειναι να χρησιμοποιειται συγκεκριμενη ρομ για συγκεκριμενη μπαταρια

κατι που ουτε η jiayu.es κανει ουτε το minideal με την μεταφρασμενη ρομ του

ενας λογος ακομα να μεινετε στη stock rom

να υποθέσω ότι φορτίζεις το κινητό ανοιχτό και όχι κλειστό? Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αλλά μόνο γιατί φόρτιζα το κινητό κλειστό. Τώρα που το φορτίζω ανοιχτό η μπαταρία αποφορτίζει κανονικά.

Επίσης έχεις δοκιμάσει να φορτίσεις το κινητό ανοιχτό και μόνο μέχρι 50% να δεις πως αποφορτίζει?

 

η non beta του jiayu.es ειναι ακομα ασχημοτερη, ειναι pure android.

η beta ειναι καλουτσικη

και η stock ναι εχει τον πιο ωραιο Launcher

 

οι παραπάνω ROM που αναφέρεσαι είναι από αυτή τη σελίδα?

να υποθέσω οτι beta και non beta είναι οι ROM του ίδιου του Jiayu.es?

Edited by tomcat_

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστήσει τις stock, jiayu.es, Lewa & Miui. Οι εντυπώσεις μου.

Miui πρέπει να έχει την καλύτερη διαχείριση μνήμης γιατί μετά από μια μέρα λειτουργίας η μνήμη που είχε δεσμευμένη από 500 ΜΒ έπεσε στα 380 περίπου. Μετά από μία μέρα χρήσης την έβγαλα γιατί βρήκα 3 φορές το τηλέφωνο σβηστό. Πολύ όμορφη, γρήγορη, πολλά κινέζικα προγράμματα, από ότι είδα υπάρχει ξεχωριστό language pack με ελληνικά.

Η Lewa ίδια πάνω κάτω με την Miui χωρίς το προαναφερόμενο πρόβλημα την κράτησα 2 μερούλες χωρίς προβλήματα αν εξαιρέσεις τα κινέζικα που πρέπει να βρεις το settings και να τα αλλάξεις σε ελληνικά. Ουσιαστικά η stock rom είναι μια android rom με τον launcher της Lewa με περιορισμούς. Λίγο με προβλημάτισε η διαχείριση της μνήμης, ελεύθερα ΜΒ από 100 έως 400. Jiayu.es την έβαλα και την έβγαλα λόγω του θέματος με την μπαταρία που προανέφερα και δεν την ξαναδοκίμασα. Σήμερα είμαι με την stock την τελευταία από την οποία αφαίρεσα το baidu keyboard, 365 calendar, Jiayu Launcher με τα themes και ίσως και άλλες κινέζικες εφαρμογές και εγκατέστησα τον official launcher της Lewa. Περιμένω να δω την διαχείριση της μνήμης αν και δεν το κόβω να φτάσει τα επίπεδα της Miui που είχα εγκαταστήσει. Με την ευκαιρία να πω ότι δοκίμασα και την G4HG για το advanced η οποία δεν εγκατέστησε τίποτε στην SD Card και μου εμφάνιζε στο filemanager και το 1GB της εσωτερικής μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστήσει τις stock, jiayu.es, Lewa & Miui. Οι εντυπώσεις μου.

Miui πρέπει να έχει την καλύτερη διαχείριση μνήμης γιατί μετά από μια μέρα λειτουργίας η μνήμη που είχε δεσμευμένη από 500 ΜΒ έπεσε στα 380 περίπου. Μετά από μία μέρα χρήσης την έβγαλα γιατί βρήκα 3 φορές το τηλέφωνο σβηστό. Πολύ όμορφη, γρήγορη, πολλά κινέζικα προγράμματα, από ότι είδα υπάρχει ξεχωριστό language pack με ελληνικά.

Η Lewa ίδια πάνω κάτω με την Miui χωρίς το προαναφερόμενο πρόβλημα την κράτησα 2 μερούλες χωρίς προβλήματα αν εξαιρέσεις τα κινέζικα που πρέπει να βρεις το settings και να τα αλλάξεις σε ελληνικά. Ουσιαστικά η stock rom είναι μια android rom με τον launcher της Lewa με περιορισμούς. Λίγο με προβλημάτισε η διαχείριση της μνήμης, ελεύθερα ΜΒ από 100 έως 400. Jiayu.es την έβαλα και την έβγαλα λόγω του θέματος με την μπαταρία που προανέφερα και δεν την ξαναδοκίμασα. Σήμερα είμαι με την stock την τελευταία από την οποία αφαίρεσα το baidu keyboard, 365 calendar, Jiayu Launcher με τα themes και ίσως και άλλες κινέζικες εφαρμογές και εγκατέστησα τον official launcher της Lewa. Περιμένω να δω την διαχείριση της μνήμης αν και δεν το κόβω να φτάσει τα επίπεδα της Miui που είχα εγκαταστήσει. Με την ευκαιρία να πω ότι δοκίμασα και την G4HG για το advanced η οποία δεν εγκατέστησε τίποτε στην SD Card και μου εμφάνιζε στο filemanager και το 1GB της εσωτερικής μνήμης.

 

φιλε μηπως ξερεις πως μπορω να βαλω την status bar απο τη miui η LEWA στην official?

Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις status bar?

 

την γραμμη καταστασης που βρισκεται η ωρα η μπαταρια κλπ. με λιγα λογια να γινει οπως στην lewa rom η τη miui

Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα πρόβλημα με το touch, άφησα έτσι τη ροκ του μινιντιαλ. Με ελληνικά και έβαλα τη τελευταία των Ισπανών, το πρόβλημα είναι ότι το θέμα με το touch εξακολουθεί να υπάρχει, κάποια λύση με λινκ αν είναι εφικτό?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά καλησπέρα!

 

Μετά από 4 μέρες φουλ χρήσης του JIAYU G4 TURBO 1850mah άσπρο έχω να επισημάνω τα εξής

 

Γενικές εντυπώσεις - Ευχαριστημενος μόνο από εμφάνιση-μέγεθος-κατασκευή και από τις σχετικά καλες φωτογραφιες

 

Γενικα απογοητευμενος λογω :

 

1) touch καθολου καλο και με original rom με ενσωματωμενο το fix. δεν εχει την απαλοτητα και το καθαρο scrolling και πολλες φορες δεν ανταποκρινεται αμεσως και αλλες παταει αλλου... θεωρω οτι ειναι θεμα hardware πλεον. (ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟ thl w100 ειναι ΚΑΤΩΤΕΡΟ!!)

 

2) αναλυση οθονης...κατωτερη απο αυτη που περιμενα παρομοια και ισως κατωτερη σε συγκριση με thl w100!! οσο και αν ακουγεται τρελο!

 

3)ταχυτητα... 1,5ghz turbo...ΚΑΙ ΟΜΩς ΣΕ ΟΛΑ ΠΙΟ ΑΡΓΟ ΑΠΟ THL W100!! και στο youtube και στον browser εκκινουσε μετα απο το w100!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

 

4)Μπαταρια 1850... γενικα πεφτει σχετικα γρηγορα...και μετα απο το 35% μεχρι να πας τουαλετα μπορει και να εχει κλεισει!!

 

5)GPS.. μετα απο πολλες ωρες ψαξιμο και ρυθμισεις κλειδωνει στα 30sec.. δεν το δοκιμασα γενικα σε χρηση για να δω πως τα παει..

 

Το συγκρινα λοιπον με το w100 και πραγματικα εγινα ρομπα... τι να πω... ισως να ειναι θεμα rom αν και δεν το νομιζω...

αυτη τη στιγμη εχω G420130819-092942 official. αν εχετε καποια προταση θα την ακουσω.

Edited by lewnidask
Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

thl w100 (960x540 6589 4,5'')

αν εχεις κακη οραση προφανως δε θα διακρινεις τα pixel στα 240ppi εγω τα διακρινω ομως.

επισης οσο χαμηλοτερη αναλυση εχεις τοσο φυσικα πεταει το μηχανημα (το jiayu εχει 77% περισοτερα pixel να οδηγησει)

οπως το thl σου με την κακη αναλυση περναει το jiayu σε ταχυτητα ετσι και το jiayu υπερεχει σαφως των 1080p συσκευων.

τιποτα το περιεργο η μη αναμενομενο

 

αν το ματι σου ειναι ευχαριστημενο με τα 240ppi και οι ιστοσελιδες σου με τα 960x540 τοτε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ 4.5'' 960x540 6589 ναι φυσικα θα ειναι πιο γρηγορο. η 1280 αναλυση ειναι σαφως πιο βαρια. και αν πιασεις κανα 1080p 6589 ή t θα σου φανει να σερνεται

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά καλησπέρα!

 

Μετά από 4 μέρες φουλ χρήσης του JIAYU G4 TURBO 1850mah άσπρο έχω να επισημάνω τα εξής

 

Γενικές εντυπώσεις - Ευχαριστημενος μόνο από εμφάνιση-μέγεθος-κατασκευή και από τις σχετικά καλες φωτογραφιες

 

Γενικα απογοητευμενος λογω :

 

1) touch καθολου καλο και με original rom με ενσωματωμενο το fix. δεν εχει την απαλοτητα και το καθαρο scrolling και πολλες φορες δεν ανταποκρινεται αμεσως και αλλες παταει αλλου... θεωρω οτι ειναι θεμα hardware πλεον. (ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟ thl w100 ειναι ΚΑΤΩΤΕΡΟ!!)

 

2) αναλυση οθονης...κατωτερη απο αυτη που περιμενα παρομοια και ισως κατωτερη σε συγκριση με thl w100!! οσο και αν ακουγεται τρελο!

 

3)ταχυτητα... 1,5ghz turbo...ΚΑΙ ΟΜΩς ΣΕ ΟΛΑ ΠΙΟ ΑΡΓΟ ΑΠΟ THL W100!! και στο youtube και στον browser εκκινουσε μετα απο το w100!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

 

4)Μπαταρια 1850... γενικα πεφτει σχετικα γρηγορα...και μετα απο το 35% μεχρι να πας τουαλετα μπορει και να εχει κλεισει!!

 

5)GPS.. μετα απο πολλες ωρες ψαξιμο και ρυθμισεις κλειδωνει στα 30sec.. δεν το δοκιμασα γενικα σε χρηση για να δω πως τα παει..

 

Το συγκρινα λοιπον με το w100 και πραγματικα εγινα ρομπα... τι να πω... ισως να ειναι θεμα rom αν και δεν το νομιζω...

αυτη τη στιγμη εχω G420130819-092942 official. αν εχετε καποια προταση θα την ακουσω.

1) Που το ξερεις οτι εχει το touch ενσωματωμενο? Η αποκριση και το scrolling ειναι καθαρα απο software γιατι εγω δεν εχω τετοια προβληματα! Σιγουρα μετα απο τοσο καιρο περιμενα μια official rom ητοι για το thin - fat που να εχει λυσει τα προβληματα, εδω εχω απογοητευτει.

2) Κανεις τεραστιο λαθος....Δεν βγαινεις και λιγο εξω στο φως της ημερας και να τα βαλεις διπλα διπλα με αυτοματη φωτηνοτητα και τα δυο μια φορα και μετα αλλη μια στο τερμα και προσπαθησε να δεις.....:worry:

3) Εκινηση μπορει αλλα τελειωμα?

4) Για τετοιον επεξεργαστη-οθονη μια χαρα τα παει η μπαταρια

5)Πολυσυζητημενο και με σωστους χειρισμους και προγραμμα δουλευει μια χαρουλα.

Καλυτερο-ανωτερο το THL W100 μαλλον αστειευεσαι......:X

Ειχα στα κατοχη μου για 20ημερες το THL W100 και για αυτο απανταω!!!:)

 

PS Βλεπω επισης οτι η ROM που φορας δεν ειναι για το τουρμπο....εκτος και αν δεν εχεις το τουρμπο....

η παλι αν σου βαλανε-εβαλες λαθος rom....

http://www.jiayu.es/software.php?soft&jiayu=G4B

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω θήκη δερμάτινη για την ζώνη του παντελονιού, ξέρετε κάποια που να ταίριαζε στο δικό μας τηλέφωνο? Και εδώ Ελλάδα και εξωτερικό μέσω pay pal.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα πρόβλημα με το touch, άφησα έτσι τη ροκ του μινιντιαλ. Με ελληνικά και έβαλα τη τελευταία των Ισπανών, το πρόβλημα είναι ότι το θέμα με το touch εξακολουθεί να υπάρχει, κάποια λύση με λινκ αν είναι εφικτό?

 

 

Κάποια ιδέα παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

το εδιωξα το ημερολογιο της αρχικης οθονης.

εχετε να προτεινετε καποιο αλλο που να εχει ημερομηνια και ωρα?

Link to comment
Share on other sites

1) Που το ξερεις οτι εχει το touch ενσωματωμενο? Η αποκριση και το scrolling ειναι καθαρα απο software γιατι εγω δεν εχω τετοια προβληματα! Σιγουρα μετα απο τοσο καιρο περιμενα μια official rom ητοι για το thin - fat που να εχει λυσει τα προβληματα, εδω εχω απογοητευτει.

2) Κανεις τεραστιο λαθος....Δεν βγαινεις και λιγο εξω στο φως της ημερας και να τα βαλεις διπλα διπλα με αυτοματη φωτηνοτητα και τα δυο μια φορα και μετα αλλη μια στο τερμα και προσπαθησε να δεις.....:worry:

3) Εκινηση μπορει αλλα τελειωμα?

4) Για τετοιον επεξεργαστη-οθονη μια χαρα τα παει η μπαταρια

5)Πολυσυζητημενο και με σωστους χειρισμους και προγραμμα δουλευει μια χαρουλα.

Καλυτερο-ανωτερο το THL W100 μαλλον αστειευεσαι......:X

Ειχα στα κατοχη μου για 20ημερες το THL W100 και για αυτο απανταω!!!:)

 

PS Βλεπω επισης οτι η ROM που φορας δεν ειναι για το τουρμπο....εκτος και αν δεν εχεις το τουρμπο....

η παλι αν σου βαλανε-εβαλες λαθος rom....

http://www.jiayu.es/software.php?soft&jiayu=G4B

πια ρομ μου προτεινεις?

Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...