Jump to content

Γενικές Απορίες Εφαρμογών για Windows Phone 8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περισσότερο αισθητικό είναι το θέμα. Δεν γίνεται να έχει ήλιο και να ανοίγεις το κινητό και να βλέπεις ένα ωραίο φεγγάρι ας πούμε.

 

Εκείνο που εγώ δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί αν το ενημερώνεις μία, πες, μόνο φορά τη μέρα κι αφού παίρνει τις προβλέψεις να μην "προχωράει" το live tile ανάλογα τις εικόνες του ανά ώρα ή ανά 2ωρο, αλλά να παραμένει στην εικόνα που είχε στη τελευταία ενημέρωση. Κι ας μην είναι ακριβές ρε φίλε. Αλλά αφού προβλέπει το πρόγραμμα ότι 10 το πρωί π.χ. θα έχει ήλιο, μην μου δείχνει πανσέληνο, περιμένοντας σύνδεση στο ιντερνετ.

 

Αυτός είναι ο λόγος που μου άρεσε το Weather to go, έχει ακριβως αυτή την λειτουργία...

από την άλλη επειδή θέλω να εχω τις πληροφορίες στην lock screen μου αρέσει να ανοίγω το κινητό και να βλέπω κάτι διαφορετικό κάθε τόσο.

 

Updated: Μέχρι τώρα (από τις 12 η ώρα) έχοντας βάλει και το Facebook Beta με live tile και ενημέρωση, έχει πέσει η μπαταρια με 2-3 τηλέφωνα (περίπου 10 λεπτα) και λίγο FB στο 96%, νομίζω ότι είναι πολύ καλά.

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Λοιπόν. Φτιάχνω ένα αρχείο excel στο office του κινητού και μόλις τελείωσα, είπα να το αποθηκεύσω στο onedrive. Έλα όμως που το κινητό ( ή η MS ) έχει διαφορετική άποψη.. Και οπότε πατάω save to onedrive, μου εμφανίζει πάνω αριστερά "Uploaded 5kb of 5kb", αλλά μόλις σταματάει το upload, μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα:

 

https://onedrive.live.com/redir?resid=4EA47B4BB3CDBF44!520&authkey=!AKCv9JlusJrshno&v=3&ithint=photo,.png

 

Θα μας τρελάνει η MS. :p

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Νέος στο site.

Πρόσφατα αγόρασα ένα lumia 920, και έχω προβλημα με τις ειδοποιήσεις σε viber και whatsup (αυτά χρησιμοποιώ, για τα άλλα δεν έχω δει).

Γενικά δεν μου δουλεύουν καλά.

 

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;

 

Ξέρετε αν θα βγει κάποιο update που να τα διορθώνει;

 

Ή ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο app επικοινωνίας(εκτός facebook, twitter, instagram) που να μην έχει προβλήματα;

 

Το παρών θεμα έχει συζητηθεί στην αρχή της 8ης σελίδας, αλλά δεν είδα αποτέλεσμα.

 

Περιμένω νέα σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Λοιπόν. Φτιάχνω ένα αρχείο excel στο office του κινητού και μόλις τελείωσα, είπα να το αποθηκεύσω στο onedrive. Έλα όμως που το κινητό ( ή η MS ) έχει διαφορετική άποψη.. Και οπότε πατάω save to onedrive, μου εμφανίζει πάνω αριστερά "Uploaded 5kb of 5kb", αλλά μόλις σταματάει το upload, μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα:

 

https://onedrive.live.com/redir?resid=4EA47B4BB3CDBF44!520&authkey=!AKCv9JlusJrshno&v=3&ithint=photo,.png

 

Θα μας τρελάνει η MS. :p

 

Ξαναπροσπαθησε ..ισως υπηρχε καποιο προβλημα εκεινη την ωρα ..!!!

 

Καλησπέρα παιδιά. Νέος στο site.

Πρόσφατα αγόρασα ένα lumia 920, και έχω προβλημα με τις ειδοποιήσεις σε viber και whatsup (αυτά χρησιμοποιώ, για τα άλλα δεν έχω δει).

Γενικά δεν μου δουλεύουν καλά.

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;

Ξέρετε αν θα βγει κάποιο update που να τα διορθώνει;

Ή ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο app επικοινωνίας(εκτός facebook, twitter, instagram) που να μην έχει προβλήματα;

Το παρών θεμα έχει συζητηθεί στην αρχή της 8ης σελίδας, αλλά δεν είδα αποτέλεσμα.

Περιμένω νέα σας.

 

Το viber μετα την τελευταια αναβαθμιση αρχισε να κανει περιεργα ... (και ενω ηταν ενταξει)

Το whatsap δουλευει μια χαρα και οι ειδιποιησεις ερχονται αμεσα ... Δες στις ρυθμισεις/εφαρμογες παρασκηνιου αν ειναι ενεργοποιημενο ...!!!

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Νέος στο site.

Πρόσφατα αγόρασα ένα lumia 920, και έχω προβλημα με τις ειδοποιήσεις σε viber και whatsup (αυτά χρησιμοποιώ, για τα άλλα δεν έχω δει).

Γενικά δεν μου δουλεύουν καλά.

 

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;

.

 

Ξαναπέρνα τα. Δεν είναι λογικό να σου συμβαίνει.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις,με το whatsapp ποτε δεν ειχα θεμα (lumia 1020). Aκομα και στο 800αρι που ειχα πιο παλια..

Τωρα το viber εχει 4-5 μερες τωρα που κανει κατι περιεργα..μου δειχνει τις κλησεις σαν αναπαντητες και γενικα αργει με τις ειδοποιεισεις. Μονο αυτο εχω στο παρασκηνιο. Το whatsapp που δουλευει κομπλε και χωρις να το εχω στο παρασκηνιο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Montoya θα διαφωνήσω..... Το viber απλά ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΎΕΙ.......

Αναγκάζομαι να το ανοίγω κάθε ώρα μη τυχόν και μου έχουν στείλει κάτι να το δω. Ούτε ειδοποίηση ούτε τίποτα. Και ναι, είναι ενεργοποιημένο να τρέχει στο παρασκήνιο και ναι έχει σβηστεί και εγκατασταθεί ξανά Ουκ ολίγες φορές.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Montoya θα διαφωνήσω..... Το viber απλά ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΎΕΙ.......

Αναγκάζομαι να το ανοίγω κάθε ώρα μη τυχόν και μου έχουν στείλει κάτι να το δω. Ούτε ειδοποίηση ούτε τίποτα. Και ναι, είναι ενεργοποιημένο να τρέχει στο παρασκήνιο και ναι έχει σβηστεί και εγκατασταθεί ξανά Ουκ ολίγες φορές.....

 

Είχα το ίδιο θέμα. Όμως παραδόξως χθες και σήμερα δεν έχασα κλήση......:!:

Κι εγώ παραξενεύτηκα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Επιβεβαιώνω κι εγώ, πως το viber, από την αναβάθμιση και μετά όλο προβλήματα είναι.

Καμία ειδοποίηση για κλήσεις, καμία για μηνύματα.... Μπορεί να σε καλούν και να λάβεις ειδοποίηση μόλις το ξανα ανοίξεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Γιατί δε μου ανεβάζει φωτο κλπ στο OneDrive; Ενω (θεωρώ πως) έχω βάλει στις επιλογές να τα <σώζει> αυτόματα..

Και κάτι τρελλό . Στο ημερολόγιο (και το cal και το μαμα) ενημερώσεις που κάνω από το google calendar μου τις βγάζει στο τηλέφωνο Ο,ΤΙ ώρα νάναι πχ γράφω 8πμ κος Τάδε Γραφείο και στο τηλ βγαίνει 12-13 κος Ταδε Γραφείο(τη σωστη μέρα!) . Ενω απο το outlook τα βγάζει σωστά!! Οχι οτι με ενοχλει αλλά τι συμβαίνει είναι σαμποτάζ της ms :p ή κανενα bug;

Link to comment
Share on other sites

Στο Viber συγκεκριμένα, μου στέλνουν μύνημα, μου βγάζει ειδοποίηση ότι ήρθε μύνημα, μπαίνω να το δω και δεν το βγάζει, βγαίνω και ξαναμπαίνω και τότε εμφανίζεται.
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπροσπαθησε ..ισως υπηρχε καποιο προβλημα εκεινη την ωρα ..!!!

 

Το viber μετα την τελευταια αναβαθμιση αρχισε να κανει περιεργα ... (και ενω ηταν ενταξει)

Το whatsap δουλευει μια χαρα και οι ειδιποιησεις ερχονται αμεσα ... Δες στις ρυθμισεις/εφαρμογες παρασκηνιου αν ειναι ενεργοποιημενο ...!!!

 

Είχες δίκιο, colossus_r! :) Σήμερα που το δοκίμασα πάλι, δούλεψε. Επίσης, να επιβεβαιώσω ότι το Viber ειδοποιεί και γενικότερα λειτουργεί όπως θα έπρεπε, όποτε αυτό θέλει. Συνήθως στις βραδυνές ώρες λειτουργεί σωστά. Τέλος, μόνο σ' εμένα φαίνεται ολίγον άχρηστη η εφαρμογή του facebook messenger; Εννοώ, από τη στιγμή που έχουμε το facebook chat ενσωματωμένο στην εφαρμογή των μηνυμάτων. Για να μη μιλήσω για τη μπαταρία που καταναλώνει*.

 

* Ίσως και να φταίει το λευκό που κυριαρχεί και "γονατίζει" τις amoled οθόνες.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Είχες δίκιο, colossus_r! :) Σήμερα που το δοκίμασα πάλι, δούλεψε. Επίσης, να επιβεβαιώσω ότι το Viber ειδοποιεί και γενικότερα λειτουργεί όπως θα έπρεπε, όποτε αυτό θέλει. Συνήθως στις βραδυνές ώρες λειτουργεί σωστά. Τέλος, μόνο σ' εμένα φαίνεται ολίγον άχρηστη η εφαρμογή του facebook messenger; Εννοώ, από τη στιγμή που έχουμε το facebook chat ενσωματωμένο στην εφαρμογή των μηνυμάτων. Για να μη μιλήσω για τη μπαταρία που καταναλώνει*.

 

* Ίσως και να φταίει το λευκό που κυριαρχεί και "γονατίζει" τις amoled οθόνες.

 

Κι εγώ χρησιμοποιούσα το ενσωματωμένο chat, αλλά η εφαρμογή fb messenger κάθε άλλο παρά άχρηστη είναι. Πρόχειρα αναφέρω:

1) Με τα 8.1 η ενσωμάτωση του fb στο λειτουργικό θα σταματήσει, όπως έχει ανακοινωθεί.

2) Με την εφαρμογή μπορείς να κάνεις αρκετά περισσότερα (π.χ. να δεις/στειλεις stickers).

3) Στο ενσωματωμένο δεν μπορείς να λάβεις μήνυμα αν είσαι offline κι αν δεν έχεις την εφαρμογή fb (ή την beta) μπορεί και να το χάσεις. Με το messenger σου έρχεται ακαριαία η ειδοποίηση ακόμα και offline να είσαι.

 

Πρέπει όμως να βάλουν επιλογή για μαύρο background και επίσης επιλογή να απενεργοποιείς τα toast notifications αν θέλεις (και να αφήνεις μόνο το tile).

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

Με το1 τι εννοείς??? Ότι θα καταργηθεί η εφαρμογή ή ότι θα πάψει να είναι προεγκατεστηνένη στα WPs...???
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα μηνύματα με βόλεψαν πολύ. Κρίμα που θα σταματήσει αυτο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να σταματήσει??? Δεν θα μπορείς να συγρονισεις το ΦΒ με τις επαφές???
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως αναφέρθηκε, εγώ κατάλαβα ότι θα σταματήσει. Για τον συγχρονισμό δεν ξέρω. Το "εγώ" δεν το χρησιμοποιώ αλλα τα μηνύματα μονίμως.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα για τα μην απαιτείται συγχρονισμός... Η εφαρμογή θα υπάρχει...

 

 

 

Τα μηνύματα είναι όντως πολύ βολικά αλλα το fb messenger ειναι σε αλλο επίπεδο...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χρησιμοποιούσα το ενσωματωμένο chat, αλλά η εφαρμογή fb messenger κάθε άλλο παρά άχρηστη είναι. Πρόχειρα αναφέρω:

1) Με τα 8.1 η ενσωμάτωση του fb στο λειτουργικό θα σταματήσει, όπως έχει ανακοινωθεί.

2) Με την εφαρμογή μπορείς να κάνεις αρκετά περισσότερα (π.χ. να δεις/στειλεις stickers).

3) Στο ενσωματωμένο δεν μπορείς να λάβεις μήνυμα αν είσαι offline κι αν δεν έχεις την εφαρμογή fb (ή την beta) μπορεί και να το χάσεις. Με το messenger σου έρχεται ακαριαία η ειδοποίηση ακόμα και offline να είσαι.

 

Πρέπει όμως να βάλουν επιλογή για μαύρο background και επίσης επιλογή να απενεργοποιείς τα toast notifications αν θέλεις (και να αφήνεις μόνο το tile).

 

Το 1 δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο το κάνουν. Κάτι που είχαν σαν πλεονέκτημα τα WP ήταν η ενσωμάτωση fb,twitter,skype,hotmail στο λειτουργικό, μέσω της εφαρμογής people. Για τα stickers δε με ένοιαζε και πολύ, να σου πω την αλήθεια. Τέλος, για το 3, δε νομίζω ότι με ένα update ή και 2 δε θα μπορούσαν να το προσθέσουν.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το 1 δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο το κάνουν.

Ο λόγος που το chat θα πάψει να είναι ενσωματωμένο και πια θα γίνεται μέσω εφαρμογής,

είναι πως με αυτό τον τρόπο θεωρούν πως θα μπορούν να δίνουν ευχερέστερα και με περισσότερη ευελιξία τις επιμέρους αναβαθμίσεις,

αμεσότερα όπου και όποτε χρειάζεται .

 

Αντί αυτού που γίνεται σήμερα,

που αν θέλουν να διορθώσουν έστω ένα bug (πχ στο ενσωματωμένο chat),

χρειάζεται να περιμένουν να το βγάλουν με το επόμενο gdr update.

 

Πρόκειται για το καινούριο μοντέλο απόδοσης των updates του λειτουργικού.

 

Άλλο αντίστοιχο παράδειγμα, είναι και το music hub (μουσική, βίντεο, podcast, ραδιόφωνο) που επίσης θα πάψει να είναι ενσωματωμένο και πλέον θα καταργηθεί στα 8.1

καθώς αναμένεται να αντικατασταθεί από ξεχωριστές εφαρμογές οι οποίες - στην ίδια λογική με την κατάργηση του people hub - θα δέχονται updates σε χρονοδιάγραμμα το οποίο δε θα δεσμεύεται από τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού.

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

σημερα δοκιμασα μια εφαρμογη που νομιζω οτι αξιζει να την δειτε.

ειναι η εφαρμογη susperstereo.... Ισως να ειναι διαθεσιμη μονο απο location USA δεν την ειδα στο Ελληνικο store.

αυτο που κανει ειναι να βγαζει ψευτο3d φωτογραφιες και οταν τις βλεπουμε στο κινητο μας κουνοντας το ελαφρα δεξια αριστερα πανω κατω να δημιουργει το εφε που βλεπαμε παλια σε κατι καρτποσταλ.... εμενα μου αρεσε γιατι δουλευει απλα και εχει πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...