Jump to content

Τι κουβαλάτε καθημερινά μαζί σας; [EDC Topic]


bilakos10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Να φανταστώ ότι το δίκαννο μπαίνει στην κωλότσεπη;;;

 

Χαχαχαχαχαχαχα όχι και δίκαννο δεν είμαι στο χωριό να κυνηγάω τρυγόνια.

Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Define: όπλο.

 

Ενα όπλο άμυνας διότι εκεί που μένω υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να με καθαρίσουν για 3 ευρώ και μια τυρόπιτα

Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Ενα όπλο άμυνας διότι εκεί που μένω υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να με καθαρίσουν για 3 ευρώ και μια τυρόπιτα

 

Μην μου πεις ότι μένεις κι εσύ στην Ελλάδα...

Την άδεια οπλοφορίας πώς την απέκτησες ρε άτιμε;

Link to comment
Share on other sites

-Xρήματα

-Κλειδιά με USB μπρελόκ

-Κινητό

-Γυαλιά ηλίου

-Leatherman Juice Xe6

-SureFire E2D LED Defender Ultra http://www.surefire.com/illumination/flashlights/e2d-led-defender-sup-reg-sup-ultra.html

 

Ειδικά ο τελευταίος είναι το πιο χρήσιμο όπλο, έχω γλυτώσει από απόπειρα ληστείας τυφλώνοντας προσωρινά τον επίδοξο ληστή. Έφαγε της χρονιάς του μετά οπότε το πρώτο πράγμα που είδε oταν συνήλθε ήταν τα παιδιά της ΔΙ.ΑΣ. ...

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

-SureFire E2D LED Defender Ultra http://www.surefire.com/illumination/flashlights/e2d-led-defender-sup-reg-sup-ultra.html

 

Ειδικά ο τελευταίος είναι το πιο χρήσιμο όπλο, έχω γλυτώσει από απόπειρα ληστείας τυφλώνοντας προσωρινά τον επίδοξο ληστή. Έφαγε της χρονιάς του μετά οπότε το πρώτο πράγμα που είδε oταν συνήλθε ήταν τα παιδιά της ΔΙ.ΑΣ. ...

 

Γλίτωσες απο ληστη τυφλωνωντας τον με φακό? Υπάρχει φακός τόσο δυνατός που να χρησημοποιειται για αυτοαμυνα? Πρώτη φορά βλέπω κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

@NetSurfer_g7 Αν σκεφτείς ότι μια χειροβομβίδα κρότου/λάμψης παράγει περίπου 2000 lumens ροή φωτός και τυφλώνει για 10-15 δευτερόλεπτα, ο φακός που παράγει 500 lumen αλλά σε πιο στενή και συγκεντρωμένη ακτίνα, πετυχαίνει ανάλογο αποτέλεσμα. Στην περίπτωσή μου, ο φουκαράς ο ληστής μάλλον φώναζε στη γλώσσα του ότι τυφλώθηκε. Όταν επανήλθε η όρασή του, ήταν πλέον αργά γι'αυτόν. Οι αστυνομικοί εντυπωσιάστηκαν από το φακό και με ρωτούσαν από που μπορούν να προμηθευτούν ένα αντίστοιχο.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@NetSurfer_g7 Αν σκεφτείς ότι μια χειροβομβίδα κρότου/λάμψης παράγει περίπου 2000 lumens ροή φωτός και τυφλώνει για 10-15 δευτερόλεπτα, ο φακός που παράγει 500 lumen αλλά σε πιο στενή και συγκεντρωμένη ακτίνα, πετυχαίνει ανάλογο αποτέλεσμα. Στην περίπτωσή μου, ο φουκαράς ο ληστής μάλλον φώναζε στη γλώσσα του ότι τυφλώθηκε. Όταν επανήλθε η όρασή του, ήταν πλέον αργά γι'αυτόν. Οι αστυνομικοί εντυπωσιάστηκαν από το φακό και με ρωτούσαν από που μπορούν να προμηθευτούν ένα αντίστοιχο.

 

265 δολλαρια????!!!!πολλα δεν ειναι?

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η τιμές της SureFire είναι τσιμπημένες. Βέβαια έχει οικονομικά μοντέλα που αποδίδουν 320 lumens ροή φωτός για $95.

Τον Ε2D τον πήρα $140 από Amazon. Δύσκολα θα βρει κανείς κάτι πιο ποιοτικό σε φακούς.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα!

Καθημερινά έχω μαζί μου:

-Κινητό

-Κλειδιά αυτοκινήτου/σπιτιού

-Ρολόϊ

-Πορτοφόλι με λεφτά και οπωσδήποτε μια πένα και διάφορες κάρτες τραπεζών

-Γυαλιά ηλίου

 

Σε τσαντάκι μέσης:

-Κατσαβίδι με δυο μύτες

-Αντάπτορα usb -> ethernet

-Στυλό

-Τσίχλες

-Συνδετήρα

-2 έως 4 φλασάκια

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Μην μου πεις ότι μένεις κι εσύ στην Ελλάδα...

Την άδεια οπλοφορίας πώς την απέκτησες ρε άτιμε;

Ποιος μίλησε για άδεια ;....τελο παντων ενα αεροβολο πιστολι κραταω..που να βρω την αδεια :P

Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Ποιος μίλησε για άδεια ;....τελο παντων ενα αεροβολο πιστολι κραταω..που να βρω την αδεια :P

 

Ρε συ αυτό που κάνεις είναι σκέτη χαζομάρα γιατί:

1.Αν σου κάνει έλεγχο η αστυνομία θα σε μπουζουριάσει.

2.Τα αεροβόλα δεν θα κάνουν σχεδόν τίποτα στον ληστή.

3.Αν ο εγκληματίας δει ότι έχεις όπλο μαζί σου δεν θα διστάσει να σου φυτέψει κάνα 2 σφαίρες...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ αυτό που κάνεις είναι σκέτη χαζομάρα γιατί:

1.Αν σου κάνει έλεγχο η αστυνομία θα σε μπουζουριάσει.

2.Τα αεροβόλα δεν θα κάνουν σχεδόν τίποτα στον ληστή.

3.Αν ο εγκληματίας δει ότι έχεις όπλο μαζί σου δεν θα διστάσει να σου φυτέψει κάνα 2 σφαίρες...

εχεις απολυτο δικιο σε αυτο και μου το εχει πει και ο πατερας μου....μου λεει...καλυτερα να μην κρατας τιποτα και να δωσεις στο ληστη χρηματα παρα να βγαλεις το αεροβολο που αν εχει αυτος κανονικο να σε καθαρισει

Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Ο "επαγγελματιας" ληστής ξέρει να χειριστεί μια δύσκολη κατάσταση και είναι δύσκολο να σου κάνει σωματική βλάβη.

Ο "ερασιτέχνης" στη δύσκολη κατάσταση (πρόσωπο με πρόσωπο) δεν ξέρει πως να αντιδράσει και από τον φόβο του μπορεί να κάνει κακό.

 

Οι ζαμπονακιδες και τα κλεφτρόνια είναι άλλη περίπτωση.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ο "επαγγελματιας" ληστής ξέρει να χειριστεί μια δύσκολη κατάσταση και είναι δύσκολο να σου κάνει σωματική βλάβη.

Ο "ερασιτέχνης" στη δύσκολη κατάσταση (πρόσωπο με πρόσωπο) δεν ξέρει πως να αντιδράσει και από τον φόβο του μπορεί να κάνει κακό.

 

Οι ζαμπονακιδες και τα κλεφτρόνια είναι άλλη περίπτωση.

 

Αν βγάλεις όπλο σε ληστή, είτε επαγγελματίας είναι είτε ερασιτέχνης δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε καθαρίσει αν περνάει απ το χέρι του...

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις όπλο σε ληστή, είτε επαγγελματίας είναι είτε ερασιτέχνης δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε καθαρίσει αν περνάει απ το χέρι του...

Έτσι είναι. Σε περιπτώσεις με όπλα είναι ποίος θα προλάβει πρώτος. Ένα πράγμα όπως στης ταινίες στην άγρια δύση.

Το σχόλιο μου έχει να κάνει με αυτό που έγραψε ο φίλος από κάτω ""καλύτερα να μην κρατάς τίποτα"" επίσης γράφω για πρόσωπο με πρόσωπο.

καλυτερα να μην κρατας τιποτα και να δωσεις στο ληστη χρηματα παρα να βγαλεις το αεροβολο που αν εχει αυτος κανονικο να σε καθαρισει

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη, αν και ξέφυγε λίγο το θέμα.

ΑΝ το τραβήξεις το αεροβόλο (το μαχαίρι, το κανόνι, ή οτιδήποτε τέλος πάντων έχει κάποιος επάνω του) είσαι έτοιμος να το χρησιμοποιήσεις; Γιατί αν ένα, οποιοδήποτε, όπλο βγει "πρέπει" να χρησιμοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά και να μην ξεχνάει κανείς ότι πλέον κυκλοφορούν πολλά μπουμπούκια που πρώτα σφάζουν και μετά ρωτάνε.

Στην περίπτωση τη δική μου ρίσκαρα γιατί φαινόταν ότι ο επίδοξος κλέφτης φοβόταν πιο πολύ από εμένα και το "όπλο" του ήταν ένα μικρό σταυροκατσάβιδο που ανάθεμα και ήξερε να το χρησιμοποιήσει για να βιδώσει πόσο μάλλον για φονικό όπλο.

Παρολαυτά ακόμα και σήμερα αναρωτιέμαι αν έπαιξα άσχημα με την τύχη μου.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

που μένεις αν επιτρέπεται ?

πάντως επικίνδυνο να κουβαλάς πάνω σου ...

γιατί αν το βγάλεις πρέπει να το χρησιμοποίησης ... εδώ που μένω εγώ έστω .. μενίδι ..

παλιά έβγαινα φορούσα καμια αλυσιδα .. κανένα ρολόι .. πλέον μονο όταν κινούμε με αυτοκίνητο .. όταν περνώ Μέσα μαζικής μεταφοράς κουβαλάω ένα nokia παλιό , ούτε αλυσιδες ούτε τίποτα .. και μαχαίρι μου έχουν βγάλει (και μου πήραν το παλιό nokia που κουβαλούσα) απλά τα δίνεις ..

να ασχοληθείς με ένα κινητό ? δεν αξίζει .. η για 20 euro που έχεις πάνω σου ..

 

 

και επειδή βγήκα λιγο offtopic

εγώ κουβαλάω

-κλειδιά

-κινητό :lol:

-ταυτότητα

-πορτοφόλι (συνήθως όχι γεμάτο .. ε κράτος ?)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...