Jump to content

Sudden death


wickerman_3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα συμφωνησω με τον Στράτο.

Απο την στιγμη που δεν υπάρχει τιποτα επίσημο απο την Samsung δεν βρισκω λόγω να βαζω οτι ανακοινώνει ο καθε ένας στο xda.

Αν οντως υπάρχει πρόβλημα και οντως καποιο update που το διορθώνει τοτε θα περιμενω να δωθει επισημα.

Εκτος και αν η Samsung προτιμά να καίγονται τα κινητα της παρα να δωσει λυση

 

Εντάξει δεν είναι και ο καθένας οι συγκεκριμένοι δύο που το ανακοίνωσαν.

Τουλάχιστον ο Entropy512 είναι ολίγον τεράστιος :)

Toν βλέπω λίγα μόνο έτη φωτός μπροστά μου :p , αλλά δε τα παίρνουμε και όλα αξιωματικά.

Παίζει και πολύ χαλασμένο τηλέφωνο εν τω μεταξύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 426
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θεωρητικά το 0xf1 VTU00M eMMC ευθύνεται για το s.d. των s iii . Στο δικό μου μετά το test που έτρεξα εμφάνισε το 0xf0 VWU00M eMMC το οποίο δεν είναι affected....

Πως μπορούμε και εμείς οι κοινοί θνητοί να τρέξουμε αυτό το τεστ (αν μπορούμε και καταλαβαίνουμε βέβαια) και από που το κατεβάζουμε? (S3 με 16G αγορασμένο τον Μαιο και ακόμα ζωντανό). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε και εμείς οι κοινοί θνητοί να τρέξουμε αυτό το τεστ (αν μπορούμε και καταλαβαίνουμε βέβαια) και από που το κατεβάζουμε? (S3 με 16G αγορασμένο τον Μαιο και ακόμα ζωντανό). Ευχαριστώ.

 

Από το play store η εφαρμογή emmc brickbug check

Στο δικό μου αναφέρει το "κακό αριθμό" αλλά στο ερώτημα Brick Bug? απαντά : Νο. Sane chip.

Δηλαδή, αν έχω καταλάβει καλά, παρότι έχω την πατρίδα που μερικώς είναι ελαττωματική, δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα.

 

Ολα αυτά με κάθε επιφύλαξη, όπως λέει και ο Στράτος, να μην είναι αποτέλεσμα "χαλασμένου τηλεφώνου"*!

 

*αναφέρομαι στο παιχνίδι και όχι στη συσκευή, που εύχομαι να μην χαλάσει! lol

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να κάνω σαφές, με απλά λόγια το τι προκύπτει μέχρι τώρα, βάσει των τελευταίων εξελίξεων.

 

Οι "μεγάλοι" devs του xda, αναφέρουν ότι το θέμα αφορά μόνο τον kernel. (όχι bootloader, rom κλπ)

 

1. Αν κατεβάσετε το eMMC Brickbug Check από το Play Store, θα σας δείξει την ημερομηνία παραγωγής του eMMC (όχι το firmware) και τίποτε άλλο ουσιαστικό. Το VTU00M eMMC αφορά όλα τα Galaxy S3 16GB. Οι υπόλοιπες ενδείξεις περί safe ή όχι, αφορούν το Galaxy S2, οπότε είναι άχρηστες. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι, δεν υπάρχει λόγος να το κατεβάσετε.... όλοι έχουμε αυτό το eMMC.

2. Κάποιοι custom kernels καθώς και ο official XXELLA, συμπεριλαμβάνουν την διόρθωση, η οποία αφορά μόνο το συγκεκριμένο τύπο chip και πιο συγκεκριμένα με ημερομηνία firmware 13/04/2012. Το firmware δεν μπορούμε να το δούμε, τουλάχιστον απ'ότι ξέρω.

3. Η εν λόγω διόρθωση, δεν έχει υλοποιηθεί σε recovery ή download mode, οπότε θεωρητικά εκεί υπάρχει ακόμα πρόβλημα.

 

Εν κατακλείδι, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ,

- αν χρησιμοποιείτε stock kernel, τότε φλασάρετε τον stock XXELLA και είστε οκ.

- αν χρησιμοποιείτε custom kernel, τότε ψάχνετε αν υπάρχει updated έκδοση με το fix και είστε οκ.

- αν δεν χρησιμοποιείσετε τον stock XXELLA kernel ή custom με το fix, υπάρχει πιθανότητα προβλήματος

Edited by STELSTEL

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το κέρνελ που έχεις

 

Kernel: The stable, fast & reliable Yank555.lu v3.0a

 

έχει το fix ???

 

Επίσης μία ερώτηση το πρόβλημα με το sd το έχουν μόνο τα 16gb ???

 

Σε ευχαριστώ παρα πολυ

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το κέρνελ που έχεις

 

Kernel: The stable, fast & reliable Yank555.lu v3.0a

 

έχει το fix ???

 

Επίσης μία ερώτηση το πρόβλημα με το sd το έχουν μόνο τα 16gb ???

 

Σε ευχαριστώ παρα πολυ

 

Εφόσον δεν θες να βάλεις stock kernel, o kernel του yank κατά την προσωπική μου άποψη είναι κορυφαίος.... Σταθερός, γρήγορος και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με καμία εφαρμογή. Ναι συμπεριλαμβάνει το fix.

 

Το θέμα με το SDS αναφέρεται ότι το έχουν μόνο τα 16GB. Τι να πω όμως, δεν ξέρω.... δεν απαντώ :P

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω το κλερνελ αυτό θα πρέπει να έχω XXELLA bootloader???

 

Οχι τον περνας οπως και να εισαι..

Link to comment
Share on other sites

Ο κερνελ αυτός να υποθέσω ότι κάνει και για stock odexed LL4? :confused:

Από λίγο που διάβασα στο XDA κάνει για πολλά, αλλά αν υπάρχει επιβεβαίωση από κάποιον δεν θα στεναχωριόμουνα!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

πως? τον περναμε

 

Με cwm recovery ..κάνοντας πρώτα ενα nadroid backup .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να κάνω σαφές, με απλά λόγια το τι προκύπτει μέχρι τώρα, βάσει των τελευταίων εξελίξεων.

 

Οι "μεγάλοι" devs του xda, αναφέρουν ότι το θέμα αφορά μόνο τον kernel. (όχι bootloader, rom κλπ)

 

1. Αν κατεβάσετε το eMMC Brickbug Check από το Play Store, θα σας δείξει την ημερομηνία παραγωγής του eMMC (όχι το firmware) και τίποτε άλλο ουσιαστικό. Το VTU00M eMMC αφορά όλα τα Galaxy S3 16GB. Οι υπόλοιπες ενδείξεις περί safe ή όχι, αφορούν το Galaxy S2, οπότε είναι άχρηστες. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι, δεν υπάρχει λόγος να το κατεβάσετε.... όλοι έχουμε αυτό το eMMC.

2. Κάποιοι custom kernels καθώς και ο official XXELLA, συμπεριλαμβάνουν την διόρθωση, η οποία αφορά μόνο το συγκεκριμένο τύπο chip και πιο συγκεκριμένα με ημερομηνία firmware 13/04/2012. Το firmware δεν μπορούμε να το δούμε, τουλάχιστον απ'ότι ξέρω.

3. Η εν λόγω διόρθωση, δεν έχει υλοποιηθεί σε recovery ή download mode, οπότε θεωρητικά εκεί υπάρχει ακόμα πρόβλημα.

 

Εν κατακλείδι, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ,

- αν χρησιμοποιείτε stock kernel, τότε φλασάρετε τον stock XXELLA και είστε οκ.

- αν χρησιμοποιείτε custom kernel, τότε ψάχνετε αν υπάρχει updated έκδοση με το fix και είστε οκ.

- αν δεν χρησιμοποιείσετε τον stock XXELLA kernel ή custom με το fix, υπάρχει πιθανότητα προβλήματος

 

Παραθέτω το changelog της τελευταίας έκδοσης του perseus kernel όσον αφορά το sudden death:

 

Samsung's fix for the sudden death syndrome (SDS) included. It is caused by eMMC failure on phones with VTU00M internal memory chips with revision 0xF1. You can check your phone with the "eMMC Brickbug Check" in the Play Store (Ignore the message if it says you're not affected, the type and revision is what matters). The patch is a firmware soft-patch that is applied on every boot and MMC resume, it is not a permanent fix. You will need to stay forever on kernels which include the patch, this also will include updated recoveries.

 

Πολύ κατατοπιστικό ποστ ώστε να σταματήσει επιτέλους αυτή η παραφιλολογία που υπάρχει το τελευταίο καιρό.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Οσες ειναι LLA.

 

Θα μου το εξηγησετε λιγο καλυτερα γιατι χανω επεισοδια ; Ως LLA ειδα την βρετανικη της οποιας η ονομασια τελειωνει σε LLA.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου το εξηγησετε λιγο καλυτερα γιατι χανω επεισοδια ; Ως LLA ειδα την βρετανικη της οποιας η ονομασια τελειωνει σε LLA.

 

Έτσι ακριβώς.

Προς το παρόν και με αυτά που λέγονται ο kernel που υπάρχει σε αυτό το firmware (LLA) διορθώνει το προβλημα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς.

Προς το παρόν και με αυτά που λέγονται ο kernel που υπάρχει σε αυτό το firmware (LLA) διορθώνει το προβλημα .

 

Αυτο δεν γνωριζα, οτι τα τελευταια γραμματα αφορουν τον Kernel. Να περιμενω δηλαδη την ελληνικη μπας και εχει αυτον τον Kernel ; Αν και πολυ χλωμο το βλεπω και θα χει ηδη αρχισει η διαθεση του Key Lime Pie μεχρι τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Στράτο.

Απο την στιγμη που δεν υπάρχει τιποτα επίσημο απο την Samsung δεν βρισκω λόγω να βαζω οτι ανακοινώνει ο καθε ένας στο xda.

Αν οντως υπάρχει πρόβλημα και οντως καποιο update που το διορθώνει τοτε θα περιμενω να δωθει επισημα.

Εκτος και αν η Samsung προτιμά να καίγονται τα κινητα της παρα να δωσει λυση

 

Η Samsung δεν παραδέχτηκε πότε στο S2 το θέμα με το ροζ στην κάμερα, την κιτρινίλα αριστερά της οθόνης που είχαν κάποιες αρχικές συσκευές, ουτε τα ελαττωματικα camera modules που δημιουργουσαν πρόβλημα σε 1080p video.

 

Μακαρι να αλλάξει τακτική, αλλά αν δεν ήταν κάποιοι devs θα κοιμομασταν ορθιοι τώρα. Μεγαλο foul επίσης ο νέος bootloader που φτιάχτηκε μονο και μόνο για να φακελωνει/αποτρέπει το root. Ας είναι τουλάχιστον τίμια και να κλειδώνει επίσημα τους bootloaders όπως η HTC.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο foul επίσης ο νέος bootloader που φτιάχτηκε μονο και μόνο για να φακελωνει/αποτρέπει το root. Ας είναι τουλάχιστον τίμια και να κλειδώνει επίσημα τους bootloaders όπως η HTC.

 

Για να πούμε πάντως την αλήθεια, το ότι ο νέος bootloader είναι μόνο για να αποτρέπει το root και να βάζει το θαυμαστικό είναι κάτι που υποθέτουμε.... καθώς κανείς δεν ξέρει.

 

Και ο αμέσως προηγούμενος bootloader (πάλι με το θαυμαστικό) το ίδιο έκανε.

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Από το play store η εφαρμογή emmc brickbug check

Στο δικό μου αναφέρει το "κακό αριθμό" αλλά στο ερώτημα Brick Bug? απαντά : Νο. Sane chip.

Δηλαδή, αν έχω καταλάβει καλά, παρότι έχω την πατρίδα που μερικώς είναι ελαττωματική, δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα.

..... lol

Επειδή και το δικό μου το ίδιο λέει, όπως λεει και το σχόλιο του anapospastos, απλώς καθόμαστε και περιμένουμε τον "ξαφνικό θάνατο":(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και το δικό μου το ίδιο λέει, όπως λεει και το σχόλιο του anapospastos, απλώς καθόμαστε και περιμένουμε τον "ξαφνικό θάνατο":(:(:(

 

Επειδή έχω λίγο χρόνο για χάσιμο, έκανα τα εξής:

Εβαλα (επιτέλους) το mobile odin από εδώ

Μετά πέρασα το recovery του PhilZ που έχει διορθωμένο το sds (ή έτσι υποθέτουμε)

Και τώρα ψάχνω να βρώ πιο custom kernel να περάσω, αφού δεν θέλω να βάλω custom rom.

Δηλαδή να δουλεύει σωστά με την odexed LL4 που έχω πάνω.

Ακούω προτάσεις:D

 

Edit, έβαλα τον kernel του Yank555 και (θεωρητικά) είναι bug free (μέχρι να παγώσει η συσκευή lol)

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σίγουρος ότι είμαστε παρά πολλοί αυτοί που δεν κατέχουμε πολλά πολλά και είμαστε απλά root άντε βαριά βαριά με καμία stock unbranded "Ελληνική".... μπορεί κάποιος να γράψει 3-4 οδηγίες step by step για να αλλάξουμε ο,τι πρέπει να αλλαχτεί (ο kernel αν κατάλαβα σωστά) ώστε να "καλυφθούμε" μέχρι να γίνει κάτι επίσημα.; Ευχαριστώ! :)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σίγουρος ότι είμαστε παρά πολλοί αυτοί που δεν κατέχουμε πολλά πολλά και είμαστε απλά root άντε βαριά βαριά με καμία stock unbranded "Ελληνική".... μπορεί κάποιος να γράψει 3-4 οδηγίες step by step για να αλλάξουμε ο,τι πρέπει να αλλαχτεί (ο kernel αν κατάλαβα σωστά) ώστε να "καλυφθούμε" μέχρι να γίνει κάτι επίσημα.; Ευχαριστώ! :)

 

Δες τις συχνές ερωτήσεις για το πως κάνεις install custom recovery. Επειτα κατεβαζεις εναν custom kernel σε zip μορφή από το xda και τον κάνεις install μεσω του custom recovery. Ότι απορία έχεις εδώ είμαστε!

 

Εγώ να κανω μια πιο εξειδικευμενη ερώτηση στον StratosGR, Tyxerakias ή όποιος άλλος ξέρει. Οταν φορτιζω το κινητό κλειστό και εμφανιζει την κλασική εικόνα της μπαταρίας που φορτιζει, θεωρείται οτι ο kernel εχει εκκινήσει όλη αυτή την διαδικασία (οπότε είμαστε ασφαλείς από SDS) ή γίνεται access στο recovery π.χ ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να κανω μια πιο εξειδικευμενη ερώτηση στον StratosGR, Tyxerakias ή όποιος άλλος ξέρει. Οταν φορτιζω το κινητό κλειστό και εμφανιζει την κλασική εικόνα της μπαταρίας που φορτιζει, θεωρείται οτι ο kernel εχει εκκινήσει όλη αυτή την διαδικασία (οπότε είμαστε ασφαλείς από SDS) ή γίνεται access στο recovery π.χ ;

 

Όχι, δεν ξεκινάει ο kernel αν είναι κλειστή η συσκευή, και δεν έχει να κάνει με τη διαδικασία της εικόνας που λες. Κοινώς, αν το κρατήσεις κλειστό δε θα σου ψοφήσει :)

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... αφού υποτίθεται λύθηκε το πρόβλημα με τον kernel στο ELLA firmware, γιατί δεν τον βάζεις να ξεμπερδεύεις; :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ξεκινάει ο kernel αν είναι κλειστή η συσκευή, και δεν έχει να κάνει με τη διαδικασία της εικόνας που λες. Κοινώς, αν το κρατήσεις κλειστό δε θα σου ψοφήσει :)

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... αφού υποτίθεται λύθηκε το πρόβλημα με τον kernel στο ELLA firmware, γιατί δεν τον βάζεις να ξεμπερδεύεις; :)

 

Εχω κάνει τα κουμάντα μου και εχω βάλει τον perseus. Ας ελπίσουμε ότι ο κώδικας του fix της Samsung για το SDS δεν είναι placebo αλλά όντως καταπολεμά το πρόβλημα!

 

Οπότε αφού δεν είναι ο kernel, τι ακριβώς εκκινεί την παραπάνω διαδικασία; Ρωτάω γιατί πολλοί ανέφεραν ότι ειχαν ολο το βράδυ το κινητό κλειστό να φορτιζει και μόλις ξυπνησαν το πρωί ηταν νεκρό..

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει τα κουμάντα μου και εχω βάλει τον perseus. Ας ελπίσουμε ότι ο κώδικας του fix της Samsung για το SDS δεν είναι placebo αλλά όντως καταπολεμά το πρόβλημα!

 

Οπότε αφού δεν είναι ο kernel, τι ακριβώς εκκινεί την παραπάνω διαδικασία; Ρωτάω γιατί πολλοί ανέφεραν ότι ειχαν ολο το βράδυ το κινητό κλειστό να φορτιζει και μόλις ξυπνησαν το πρωί ηταν νεκρό..

 

Είσαι σίγουρος ότι το είχαν κλειστό; Νομίζω ότι πρέπει να το είχαν ανοιχτό, και το πρωί τα είχε παίξει.

Αν θυμάσαι που το διάβασες ρίξε πάλι μια ματιά για επιβεβαίωση.

 

Θεωρητικά όταν το κινητό είναι τελείως κλειστό, δεν τρέχει τίποτα πέρα από το κύκλωμα φόρτισης. Αλλά από τη στιγμή που η οθόνη δείχνει κάτι, τουλάχιστον κάποιο κύκλωμα ακόμα λειτουργεί.

 

Το δείγμα είναι ακόμα μικρό, η αξιοπιστία των περισσότερων αμφισβητήσιμη (όχι οτι συνέβει, αλλά κάτω από ποιες συνθήκες συνέβει), οπότε τα συμπεράσματα είναι πολύ δύσκολο να βγούν.

 

Ακόμα και τώρα, δεν έχω πεισθεί 100% ότι λύθηκε το πρόβλημα με τον kernel της LLA. Αλλά μόνο αν περάσει κάποιο διάστημα μπορούμε να πούμε κάτι.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Η Samsung δεν παραδέχτηκε πότε στο S2 το θέμα με το ροζ στην κάμερα, την κιτρινίλα αριστερά της οθόνης που είχαν κάποιες αρχικές συσκευές, ουτε τα ελαττωματικα camera modules που δημιουργουσαν πρόβλημα σε 1080p video.

 

Τι σχεση εχει αυτο με το παρόν θεμα;

Εδω μιλαμε για καμένα s3 στις πρωτες 200 μερες λειτουργίας..

Συμφέρει στην samsung να κραταει μυστικο καποιο πιθανόν προβλημα και συγχρόνως να μη κανει τιποτα για να το διορθώσει;

Επίσης μιλαμε για τη πρωτη version αρα για πανω από 10-15 εκατομμύρια συσκευές.

Δηλαδη η samsung προτιμα να αλλαξει ολες τις συσκευές που θα καούν απο το να παραδεχθεί και να διορθώσει το πρόβλημα;

Τη στην ευχη μονο σε εμενα φαίνεται αυτο παραλογο;

 

πως? τον περναμε

 

Με cwm recovery ..κάνοντας πρώτα ενα nadroid backup .

 

..και επιπλέον η υποτιθέμενη λυση του προβληματος δίδεται απο καποιους με τον τροπο που περιγράφεται παραπανω...

Δηλαδή για να σώσω ( υποτίθεται το προβλημα) θα πρεπει να προβώ σε επέμβαση ( ρουτ και cwm) που αφαιρεί το δικαιωμα στην εγγύηση .

Παλι μονο σε εμενα φαίνεται αυτο παραλογο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...