Jump to content

myphone.gr AWARDS: Οι καλύτερες συσκευές του 2012 [UPDATE]


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποια συσκευή ήταν για εσάς η καλύτερη για το 2012;  

902 members have voted

  1. 1. Ποια συσκευή ήταν για εσάς η καλύτερη για το 2012;

    • Nokia Lumia 920
      93
    • Nokia 808 Pureview
      42
    • HTC One X
      47
    • Samsung Galaxy S3
      240
    • Samsung Galaxy Note 2
      251
    • LG Optimus 4X HD
      21
    • Sony Xperia T
      28
    • Apple iPhone 5
      69
    • Google Nexus 7
      90
    • Apple iPad 4
      21


Recommended Posts

 

Μην ζορίζεσαι, θα δεις πολύ σύντομα τους δημοσιογράφους να ψηφίζουν τις ίδιες συσκευές σαν τις καλύτερες της χρονιάς.

Το ότι το iphone έχει από μόνο του τέτοιες πωλήσεις, είναι άλλη ιστορία και δικαίως τις έχει όταν για κάποια χρόνια υπήρξε το μοναδικό σοβαρό smartphone.

Όπως το ότι έχασε την κυριαρχία του στην Ευρώπη από τις κορυφαίες συσκευές της Samsung είναι κι αυτό μια πραγματικότητα που οφείλεται περισσότερο στην Apple παρά στην Samsung.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην ζορίζεσαι, θα δεις πολύ σύντομα τους δημοσιογράφους να ψηφίζουν τις ίδιες συσκευές σαν τις καλύτερες της χρονιάς.

Το ότι το iphone έχει από μόνο του τέτοιες πωλήσεις, είναι άλλη ιστορία και δικαίως τις έχει όταν για κάποια χρόνια υπήρξε το μοναδικό σοβαρό smartphone.

Όπως το ότι έχασε την κυριαρχία του στην Ευρώπη από τις κορυφαίες συσκευές της Samsung είναι κι αυτό μια πραγματικότητα που οφείλεται περισσότερο στην Apple παρά στην Samsung.

Καλημέρα. Δε ζορίζομαι, απλά δείχνω μια εικόνα που εδώ φαίνεται να είναι άγνωστη, την πραγματική εικόνα που δεν παρουσιάζεται, αφού οι περισσότεροι ζουν στο όνειρο των περισσότερων πωλήσεων S3 από το iPhone. Το S3 άντε να φτάσει τα 35 εκατομμύρια στο τέλος του 2012, μετά από τις ενέσεις στην τιμή, ενώ το iPhone θα πουλήσει 45 σε ένα μόνο τρίμηνο. Από εκεί και πέρα, σέβομαι την άποψη και την ψήφο των μελών του φόρουμ, των editors και όλων των δημοσιογράφων που αναφέρεις. Αυτό που λες όμως, δεν υπάρχει. Η Samsung έχει ξεπεράσει το iPhone μόνο στο σύνολο των smartphones που πουλάει. Αν συγκρίνει κανείς τις πωλήσεις iPhone με αυτές των ακριβών της συσκευών, αποτελούν ένα κλάσμα.

Edited by nowone
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δε ζορίζομαι, απλά δείχνω μια εικόνα που εδώ φαίνεται να είναι άγνωστη, την πραγματική εικόνα που δεν παρουσιάζεται, αφού οι περισσότεροι ζουν στο όνειρο των περισσότερων πωλήσεων S3 από το iPhone. Το S3 άντε να φτάσει τα 35 εκατομμύρια στο τέλος του 2012, μετά από τις ενέσεις στην τιμή, ενώ το iPhone θα πουλήσει 45 σε ένα μόνο τρίμηνο. Από εκεί και πέρα, σέβομαι την άποψη και την ψήφο των μελών του φόρουμ, των editors και όλων των δημοσιογράφων που αναφέρεις. Αυτό που λες όμως, δεν υπάρχει. Η Samsung έχει ξεπεράσει το iPhone μόνο στο σύνολο των smartphones που πουλάει. Αν συγκρίνει κανείς τις πωλήσεις iPhone με αυτές των ακριβών της συσκευών, αποτελούν ένα κλάσμα.

 

Καλημέρα και καλή χρονιά, Πριν λίγο καιρό είχαν δημοσιευτεί πίνακες για τις πωλήσεις στην Αγγλία. Το S3 ήταν σταθερά πρώτο 2 μήνες μετα την κυκλοφορία του iphone 5. Στο ίδιο άρθρο υπήρχαν αναφορές και για άλλες χώρες της Ευρώπης όπου τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα.

Βεβαίως και θα είναι πολύ πίσω το Siii σε συνολικές παγκόσμιες πωλήσεις όταν έχουμε αγορές σαν της Αμερικής, Καναδά και Αυστραλίας. Εκτός αυτού η samsung σπαει τις πωλήσεις της οταν το Note 2 αρχίζει να πλησιάζει τις πωλήσεις του S3 στο ιδιο διάστημα κυκλοφορίας.

Επίσης ξαναλέω, πολλές φορές δεν χρειάζεται να βλέπουμε μονο νούμερα. Μια ματιά τριγύρω μας αρκεί (ειδικά σε όσους ταξιδεύουν στο εξωτερικό) για να διαπιστώσουμε ότι δεν πάνε το ίδιο καλά οι πωλήσεις του i5.

 

Οπως έγραψα πριν, η πολιτική της apple δίνει ώθηση στις πωλήσεις της samsung. O κόσμος βλέπει απο την μια τους κορεάτες να βελτιώνονται και να προσφέρουν περισσοτερα σε καινοτομίες, δυνατότητες κλπ και απο την άλλη την apple να αδιαφορεί επιδεικτικά για τις προτιμήσεις του κοινού σαν να βρισκεται στις αρχές του 2010 που έπαιζε μόνη της.

Κάποια στιγμή θα εξαντληθούν οι νέες αγορές που δίνουν πλασματικά νούμερα στις πωλήσεις και φαίνεται διαρκής αύξηση και τοτε θα φανερωθεί η πραγματικότητα.

Βεβαιως η apple είναι συμβολο και αν δεν το παρακάνει, θα έχει το περιθώριο να το μαζέψει θυσιάζοντας μέρος του υπερκέρδους. Μια μεγάλη ανανέωση στο ios που θα περιέχει εκτός απο ουσιαστικές καινοτομίες και άρση κάποιων χαζών περιορισμών συν μια ακόμα συσκευή κοντά στις προτιμήσεις του κοινού, αρκούν για να την φέρουν εκεί που πρέπει. Το θέμα είναι ομώς αν και πότε θα το κάνει. Κινήσεις όπως αυτή με το mini ipad, δείχνουν ότι το σκέφτεται.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@Te_salat Καλή χρονιά επίσης.

 

Συμφωνώ σε πολλά πράγματα μαζί σου, αλλά δεν μπορώ να βάλω Apple και Samsung στην ίδια μοίρα. Στη μια περίπτωση έχουμε το δημιουργό μιας ολόκληρης αγοράς με premium προϊόντα που παραμένουν κορυφαία και συγκινούν, και στην άλλη αυτούς που με πρώτη κίνηση την αντιγραφή, προσπαθούν και καταφέρνουν να κάνουν πωλήσεις. Τα προϊόντα της Samsung έχουν βελτιωθεί πολύ με το χρόνο και είναι πλέον αξιόλογα, αλλά το θέμα είναι πως η Apple δεν προσπαθεί να ανταγωνιστεί τους Κορεάτες στο επίπεδο τους, οπότε δεν απευθύνεται σε όλο το κομμάτι της αγοράς όπως αυτοί. Θα διαπιστώσεις σύντομα, ότι η Apple μόλις ολοκλήρωσε ακόμα ένα τρίμηνο με ρεκόρ πωλήσεων.

 

Εύχομαι κι εγώ, η Samsung και κάθε άλλη εταιρία, να καταφέρει να δώσει premium προϊόντα, αν και αυτό είναι δύσκολο με το λειτουργικό σύστημα που στηρίζεται και την εν γένει φιλοσοφία της. Καινοτομίες από τη Samsung, σε επίπεδο smartphones / tablets δεν έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

@Te_salat Καλή χρονιά επίσης.

 

Συμφωνώ σε πολλά πράγματα μαζί σου, αλλά δεν μπορώ να βάλω Apple και Samsung στην ίδια μοίρα. Στη μια περίπτωση έχουμε το δημιουργό μιας ολόκληρης αγοράς με premium προϊόντα που παραμένουν κορυφαία και συγκινούν, και στην άλλη αυτούς που με πρώτη κίνηση την αντιγραφή, προσπαθούν και καταφέρνουν να κάνουν πωλήσεις. Τα προϊόντα της Samsung έχουν βελτιωθεί πολύ με το χρόνο και είναι πλέον αξιόλογα, αλλά το θέμα είναι πως η Apple δεν προσπαθεί να ανταγωνιστεί τους Κορεάτες στο επίπεδο τους, οπότε δεν απευθύνεται σε όλο το κομμάτι της αγοράς όπως αυτοί. Θα διαπιστώσεις σύντομα, ότι η Apple μόλις ολοκλήρωσε ακόμα ένα τρίμηνο με ρεκόρ πωλήσεων.

 

Εύχομαι κι εγώ, η Samsung και κάθε άλλη εταιρία, να καταφέρει να δώσει premium προϊόντα, αν και αυτό είναι δύσκολο με το λειτουργικό σύστημα που στηρίζεται και την εν γένει φιλοσοφία της. Καινοτομίες από τη Samsung, σε επίπεδο smartphones / tablets δεν έχω δει.

 

Το κοινό που αγοράζει τις κορυφαίες συσκευές της samsung είναι το ίδιο και το αυτό στο οποίο απευθύνεται η apple.

Μοναδική διαφορά ότι αυτοί που προτιμούν πλέον την Samsung δίνουν μεγαλύτερο βάρος σ αυτά που μπορούν να κάνουν και στο ποιά συσκευή τους είναι πιο χρήσιμη.

Την ενδιαφέρει και την παραενδιαφέρει λοιπόν την apple το συγκεκριμένο κοινό γιατι αν δεν υπήρχε η samsung θα τους είχε στις ουρές να περιμένουν ποτε θα ειναι διαθέσιμο το premium κακοβαμενο με χείριστης ποιότητα αλουμίνιο που χρησιμοποιεί στο iphone.:)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@Te_salat Καλή χρονιά επίσης.

 

Συμφωνώ σε πολλά πράγματα μαζί σου, αλλά δεν μπορώ να βάλω Apple και Samsung στην ίδια μοίρα. Στη μια περίπτωση έχουμε το δημιουργό μιας ολόκληρης αγοράς με premium προϊόντα που παραμένουν κορυφαία και συγκινούν, και στην άλλη αυτούς που με πρώτη κίνηση την αντιγραφή, προσπαθούν και καταφέρνουν να κάνουν πωλήσεις. Τα προϊόντα της Samsung έχουν βελτιωθεί πολύ με το χρόνο και είναι πλέον αξιόλογα, αλλά το θέμα είναι πως η Apple δεν προσπαθεί να ανταγωνιστεί τους Κορεάτες στο επίπεδο τους, οπότε δεν απευθύνεται σε όλο το κομμάτι της αγοράς όπως αυτοί. Θα διαπιστώσεις σύντομα, ότι η Apple μόλις ολοκλήρωσε ακόμα ένα τρίμηνο με ρεκόρ πωλήσεων.

 

Εύχομαι κι εγώ, η Samsung και κάθε άλλη εταιρία, να καταφέρει να δώσει premium προϊόντα, αν και αυτό είναι δύσκολο με το λειτουργικό σύστημα που στηρίζεται και την εν γένει φιλοσοφία της. Καινοτομίες από τη Samsung, σε επίπεδο smartphones / tablets δεν έχω δει.

 

Έχεις πιάσει στα χέρια σου κάποιο Samsung κινητό? Το Note 2 ας πούμε?

 

Και όταν λες "από τη Samsung",εννοείς ότι έχεις δει καινοτομίες από κάποια άλλη εταιρεία, π.χ την Apple?

 

Δεν κάνω ειρωνικά τις ερωτήσεις, προσπαθώ να καταλάβω πως σκέπτεσαι γιατί ήμουν 2 χρόνια με iphone 4 και εδώ και ένα μήνα με το Note 2 το μήλο μοιάζει παιχνιδάκι μπροστά του.

 

Και για να σε προλάβω, όχι δεν υποστηρίζω την συσκευή που ακριβοπλήρωσα γιατί μου βγήκε δωρεάν.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

Για να κάνω τον συνήγορο του έξω από δω, ... καινοτομίες (από αυτές που ΑΛΛΑΖΟΥΝ κάποια δεδομένα όπως τα ξέρουμε) έχω να δω πολυυυ καιρό, τελευταίες δυο που θυμάμαι είναι το Lapdock του atrix 4g & Razr και το "μοναδικό" Padfone... ότι άλλο έχω δει από τις άλλες εταιρίες (είτε Apple είτε Samsung) είναι απλά φυσική εξέλιξη και βελτίωση σε hardware & software...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πιάσει στα χέρια σου κάποιο Samsung κινητό? Το Note 2 ας πούμε?

 

Και όταν λες "από τη Samsung",εννοείς ότι έχεις δει καινοτομίες από κάποια άλλη εταιρεία, π.χ την Apple?

 

Δεν κάνω ειρωνικά τις ερωτήσεις, προσπαθώ να καταλάβω πως σκέπτεσαι γιατί ήμουν 2 χρόνια με iphone 4 και εδώ και ένα μήνα με το Note 2 το μήλο μοιάζει παιχνιδάκι μπροστά του.

 

Και για να σε προλάβω, όχι δεν υποστηρίζω την συσκευή που ακριβοπλήρωσα γιατί μου βγήκε δωρεάν.

 

Αν κρίνω απο τον αριθμό των μελών που μεταπήδησαν φέτος από iphone σε Siii, Note2 και HOX αλλά και από τις εντυπώσεις τους, αποδεικνύονται τα όσα λέω.

Βεβαίως καποιοι θα προσπαθήσουν να μειώσουν ολους αυτούς χαρακτηρίζοντας τους ανίδεους κλπ. Το έχουμε ξαναδεί αυτό. Όμως η παρουσία των περισσότερων απ αυτους, εδω στο φορουμ δείχνει οτι πρόκειται για έμπειρα μέλη που ξέρουν τι ζητούν.

Εγώ πάντως δηλώνω ότι θα ξαναγύριζα στο iphone μόνο αν έβγαζε μια δεύτερη HD συσκευή με μεγαλύτερη οθόνη, αν έκανε μια πραγματική ανανέωση στο ios ωστε να μπορώ να κάνω εστω το 80% όσων κάνω τώρα με το note2 και εφ οσον χρησιμοποιούσε αλουμίνιο παρόμοιας ποιότητας με αυτό του ipad 1 & 2 και όχι αυτό που χαράσεται με το νύχι μου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

σ΄ αυτό έχεις μεγάλο δίκιο. Νομίζω είναι υπέρ του δέοντος αισιόδοξο να περιμένουμε αντικειμενικότητα από άτομα που μόλις δαπάνησαν 500-600-700 ευρώ για ένα κινητό.

 

εάν υπάρχει τέτοιο πράγμα, που προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει (βλ. αντικειμενικότητα) δεν είναι θέμα εξόδων ή πορτοφολιού αλλά παιδείας :)

Link to comment
Share on other sites

Την ενδιαφέρει και την παραενδιαφέρει λοιπόν την apple το συγκεκριμένο κοινό γιατι αν δεν υπήρχε η samsung θα τους είχε στις ουρές να περιμένουν ποτε θα ειναι διαθέσιμο το premium κακοβαμενο με χείριστης ποιότητα αλουμίνιο που χρησιμοποιεί στο iphone.:)

 

Έχεις πιάσει στα χέρια σου κάποιο Samsung κινητό? Το Note 2 ας πούμε?

Δε θέλω να μπω σε τέτοιου επιπέδου συζήτηση.

 

Αν κρίνω απο τον αριθμό των μελών που μεταπήδησαν φέτος από iphone σε Siii, Note2 και HOX αλλά και από τις εντυπώσεις τους, αποδεικνύονται τα όσα λέω.

Δε θέλω να μείωσω κανένα και σέβομαι όλες τις απόψεις, κουβέντα κάνουμε. Αλλά το κοινό αυτού του χώρου, δεν εκφράζει κατ´ ανάγκη και το μέσο όρο των καταναλωτών.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε πολλά πράγματα μαζί σου, αλλά δεν μπορώ να βάλω Apple και Samsung στην ίδια μοίρα. Στη μια περίπτωση έχουμε το δημιουργό μιας ολόκληρης αγοράς με premium προϊόντα που παραμένουν κορυφαία και συγκινούν

 

Αν εννοεις premium το iPhone επειδη ειναι απο -κακοβαμμενο- αλουμινιο και τις καινουργιες συσκευασιες με φθαρμενες συσκευες μεσα, τοτε σε πληροφορω οτι πολυς κοσμος προτιμαει 1000 φορες μια πλαστικουρα που ξερει οτι μολις τη βγαλει απο το κουτι θα ειναι πενα και οτι οταν να πεσει κατω δε θα παθει τιποτα. Αυτο ειναι στην πραγματικοτητα premium και οχι το ΛΟΤΤΟ που επαιξαν πολυ αγοραστες του iPhone 5.

 

Καινοτομίες από τη Samsung, σε επίπεδο smartphones / tablets δεν έχω δει.

Aληθεια για πες μου ποια ειναι η καινοτομια που εχει το i5 σε σχεση με το i4S εκτος τη βελτιωση σε cpu, gpu & RAM;; Το panorama στην καμερα μηπως; :lol:

Να σου πω τι καινοτομιες ειδα εγω προσωπικα στο S3?

- smart stay: η εμπρος καμερα τσεκαρει αν κοιταζεις την οθονη και αναλογα πραττει

- οταν εισαι μεσα σε μια επαφη και ακουμπησεις το τηλεφωνο στο αυτι σου, καλεις τον αριθμο.

- οταν χασεις κλησεις, sms και πιασεις το κινητο, αυτο δονειται και σε προειδοποιει οτι εχεις χαμενη κληση ή μηνυμα.

- με το νεο update μπορεις και χωριζεις την οθονη στη μεση, ενω μπορεις ταυτοχρονα να βλεπεις βιντεο ενω βρισκεσαι π.χ. στη home screen.

Προκειται για 3-4 πραγματακια που φαινονται απλα, αλλα στην καθημερινοτητα σε βοηθουν παρα πολυ.

 

Πιασε λοιπον πρωτα ενα απο τα κορυφαια κινητα της Samsung, ενα i5 και μετα ελα εδω να μας πεις για καινοτομιες. ;)

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να μείωσω κανένα και σέβομαι όλες τις απόψεις, κουβέντα κάνουμε. Αλλά το κοινό αυτού του χώρου, δεν εκφράζει κατ´ ανάγκη και το μέσο όρο των καταναλωτών.

 

Το κοινό αυτού του χώρου γνωρίζει καλύτερα γεγονότα όμως, συγκριτικά με το μέσο όρο των καταναλωτών ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Εγω πρωπικα διαβαζω το myphone αρκετα χρονια και γραφω για οσα με ενδιαφερουν για τις συσκευες που κατεχω κατα καιρους, κολλημένος ή φανατισμένος δεν ειμαι με καμια εταιρεια απο την στιγμη που πληρώνω αυτα που παιρνω δεν μου χαριζουν τιποτα, και τελος δεν εκπροσωπώ κανενα κοινο γράφω για την πάρτη μου. Η φανατιλα καταστρεφει την πολιτισμένη κοινωνία και το μυαλό του καθε ενα που νομιζει οτι οποιος διαφωνεί μαζι μου ειναι και εχθρός. φιλικα παντα:):)
http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

1)Δε θέλω να μπω σε τέτοιου επιπέδου συζήτηση.

2)Δε θέλω να μείωσω κανένα και σέβομαι όλες τις απόψεις, κουβέντα κάνουμε. Αλλά το κοινό αυτού του χώρου, δεν εκφράζει κατ´ ανάγκη και το μέσο όρο των καταναλωτών.

 

1)Σου εγραψα οτι καλοπροαιρετα εκανα τις ερωτησεις για να μην παρεξηγηθω. Κουβεντα κανουμε και μαλιστα απροσωπη μεσω ενος forum, αν δεν σε ρωτησω πως θα μαθω το σκεπτικο σου?

2)Κανενας μας δεν μπορει να εκφρασει τον μεσο ορο των καταναλωτων γιατι πολυ απλα εχουμε διαφορετικες αναγκες και το δειγμα ειναι πολυ μικρο για να ειναι αντιπροσωπευτικο της αγορας. Τασεις καταγραφουμε, ενημερωνομαστε και συμμετεχουμε σε μια μεγαλη παρεα ανθρωπων με κοινο ενδιαφερον/αγαπη την τεχνολογια.

 

Σε αυτες τις τασεις θα συμφωνησω με τον Κωστα στη μεταβαση πολλων απο iphone σε android/Note 2. Αν το 920 ειχε ερθει νωριτερα στην Ελλαδα ισως τα πραγματα να ηταν μοιρασμενα(γνωμη μου). Παντως στο νημα του Note 2 ειναι δεκαδες εκεινοι που εφυγαν απο το μηλο για το Note. Αυτο δεν ειναι προσωπικη αποψη, ειναι ενα γεγονος για οποιον εχει παρακολουθησει εστω και λιγο το συγκεκριμενο τμημα του forum.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

Για να κάνω τον συνήγορο του έξω από δω, ... καινοτομίες (από αυτές που ΑΛΛΑΖΟΥΝ κάποια δεδομένα όπως τα ξέρουμε) έχω να δω πολυυυ καιρό, τελευταίες δυο που θυμάμαι είναι το Lapdock του atrix 4g & Razr και το "μοναδικό" Padfone... ότι άλλο έχω δει από τις άλλες εταιρίες (είτε Apple είτε Samsung) είναι απλά φυσική εξέλιξη και βελτίωση σε hardware & software...

 

Εγώ θα έβαζα οποσδηποτε και τη μαγική κάμερα του 808. Αλλά ξέχασα, ποιος ασχολείται με το ταπεινό Symbian.......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχει φτασει σε αυτο το επιπεδο η συζητηση, να πω και εγω 2-3 πραγματακια που μου ερχονται στο μυαλο.

 

Για δωρο, πηρα στην κοπελα μου ενα 4S, (της αρέσει που ειναι μικρο σε σχεση με τα 4,3"+ και δεν κανει κατι εξεζητημενο, θελει κατι "απλο").

Χρησιμοποιουσα iPhone 4 για περιπου 2 μηνες (και iPod Touch 4G για 1.5 χρονο τωρα περιπου).

 

Οταν ήθελα να πάρω κινητο, ημουν αναμεσα σε iPhone 5 και Note II και τελικα, κατεληξα στο 2ο. Αλλα πως? Δεν ηξερα ποιο να διαλεξω. Εβρισκα + στο ενα και + στο αλλο οπως εβρισκα - στο ενα και - στο αλλο. Η κοπελα μου η ιδια μου ειπε, παρε το Note II, γιατι ασχολεισαι παραπανω με τα κινητα και σιγουρα θα σου ειναι πιο ευχρηστο/βολικο.

 

Η κοπελα μου, θεωρητικα, ειναι ο μεσος καταναλωτης, που δεν εχει ιδεα απο κινητα και οτι μαθαινει το ξερει απο τριτους που ασχολουνται (αν έχουν και τετοιους γνωστους ολοι). Η ιδια που εχει 4S μου ειπε: «Μην παρεις το 5, εχει 4" οθονη και το αλλο εχει 5.5! Ασε που θα δωσεις 720Ε, για ενα τοσο μικρο κινητο επειδη ειναι Apple?»

 

Γενικα ισχυει οτι εδω μεσα ειμαστε οι πιο "ψαγμενοι" αλλα οπως λεω και παραπανω και ο "απλος" καταναλωτης ξερει τι του γινεται πλεον, αν οχι πολυ, τουλαχιστον λιγο.

Αν η κοπελα μου μπορουσε να κρατησει με το ενα χερι το S3, το S3 θα ηθελε, αλλα καλο κινητο στις 3.5, μονο το 4S ειχε σαν επιλογη.

 

Ναι μεν η Apple ειναι καλη, αλλα σιγουρα δεν φτανει σε επιπεδο σαν κινητο τα S3/Note II. Για καποιον που ειναι παντελως ασχετος, καλο ειναι το i5. Αλλα απ οσα ανεφερα και πιο πανω, ακομα και η κοπελα μου καταλαβε οτι το Note II ειναι καλυτερο σαν συσκευη.

 

Και κατι τελευταιο, αν η Apple, οντως αλλαξει λιγο την φιλοσοφια της και βγαλει καμια σοβαρη οθονη (4.5"+) δεν αποκλειω καθολου το γεγονος να παρω καποιο κινητο της στο μελλον. Απλα το 2012 η "καλυτερη" επιλογη για καποιον που ξερει κατι παραπανω ειναι τα S3/Note II.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν καινοτομησε η apple με το 4s ουτε με το 5...

αλλα ουτε το εκανε η samsung με τα s3/note 2

 

αν παρουμε αυτα που λεει ο megatron σαν "καινοτομιες" υπερ της samsung

τοτε καινοτομησε και η apple με το siri,ios maps,do not disturb και ολα αυτα τα διαφορα που εχουν τελος παντων...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν καινοτομησε κανεις, απλα εξελιξη στην τεχνολογια ειναι. Απλα σαν πακετο τα κινητα της Samsung ειναι πιο ολοκληρωμενα σε χοντρικες γραμμες.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

αν η Apple, οντως αλλαξει λιγο την φιλοσοφια της και βγαλει καμια σοβαρη οθονη (4.5"+)

 

Εδώ είναι η δική μου μόνιμη ένσταση. Γιατι θεωρούμε σοβαρές μόνο αυτων των ιντσών τις οθόνες? Δηλαδη πόσο αστεια είναι μια τεσσαρα οθόνη. Ακομα και οι 3,5 ίντσες του Ν8 μου έκαναν την δουλεια μου. Πόσο μάλλον οι 3,9 του Ν9. Για κινητό μιλάμε. Τώρα βλέπω κάτι τέρατα (σε ίντσες αλλα και σε διαστασεις) και τα θεωρούμε φυσιολογικά. Δεν λέω πως δεν είναι καλές οι μεγάλες οθόνες αλλα οι διαστασεις των συσκευών τις κάνουν άβολες στη καθημερινή χρηση-μετακίνηση.

Και καταλήγω πως και οι 4αρες μια χαρά σοβαρές είναι.

Γνωμη μου παντα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το παμε εμεις θα τα ισοπεδώσουμε ολα, δεν μας εντυπωσιάζει τίποτα ποια? Αυριο θα βγουνε οι αναδιπλούμενες οθόνες θα εχεις ενα 6' smartphone που θα διπλώνει στην μέση και θα μπαίνει παντου, Ε ΚΑΙ? Έρχεται και το διάφανο περίβλημα που θα βλέπεις απο μέσα, Ε ΚΑΙ? ε και το ενα ε και το αλλο μάλλον καβαλήσαμε το καλάμι ε??:shifty::shifty::shifty:
http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το παμε εμεις θα τα ισοπεδώσουμε ολα, δεν μας εντυπωσιάζει τίποτα ποια? Αυριο θα βγουνε οι αναδιπλούμενες οθόνες θα εχεις ενα 6' smartphone που θα διπλώνει στην μέση και θα μπαίνει παντου, Ε ΚΑΙ? Έρχεται και το διάφανο περίβλημα που θα βλέπεις απο μέσα, Ε ΚΑΙ? ε και το ενα ε και το αλλο μάλλον καβαλήσαμε το καλάμι ε??:shifty::shifty::shifty:

οχι φιλε μου,αυτα ειναι καινοτομιες

αυτα δηλαδη που ετοιμαζεται να κανει οι samsung με τις παραξενες οθονες κλπ ειναι καινοτομιες..

αλλα οχι οι super,plus,hd amoled ή 2 -> 4 -> 8 πυρηνες.. αυτα ειναι οπως ειπε και ο Shadowjump ειναι εξελιξη της τεχνολογιας.. αναμενομενη κιολας..

Link to comment
Share on other sites

Για πολλους οι 4" δεν ειναι αρκετες. Ειχα Ν8, στις 3.5 και μου φαινεται μικρο τωρα. Μετα ειχα ενα Alcatel στις 4.3" και εκει ημουνα ικανοποιημενος με το μεγεθος. Μετα πηγα στις 4.7" και ενθουσιαστηκα. Τωρα που πηγα στις 5.5" ειμαι αφωνος. Πραγματικα με εχουν βολεψει οι 5.5". Σιγουρα δεν ειναι οτι πιο πρακτικο σαν μεγεθος, αλλα πλεον επειδη τα κινητα μονο για τηλεφωνα δεν τα χρησιμοποιουμε, προτιμω να συμβιβαστω λιγακι με το μεγεθος και να βλεπω οτι θελω αρκετα μεγαλο παρα να κουραζομαι με ενα μικρο κινητο.

 

Στην τελικη, αμα ηθελα τηλεφωνο μονο για μπλα μπλα και sms θα επερνα ενα Nokia me 30E.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου,αυτα ειναι καινοτομιες

αυτα δηλαδη που ετοιμαζεται να κανει οι samsung με τις παραξενες οθονες κλπ ειναι καινοτομιες..

αλλα οχι οι super,plus,hd amoled ή 2 -> 4 -> 8 πυρηνες.. αυτα ειναι οπως ειπε και ο Shadowjump ειναι εξελιξη της τεχνολογιας.. αναμενομενη κιολας..

 

Εγω προσωπικά παρακολουθο την τεχνολογία απο 14-15 χρονων και βλεπω την εξέλιξη με ενθουσιασμό με οτι αυτο περιλαμβάνει, απο τον πρωτο μου υπολογιστή Amstrad 6128 το πρώτο κινητό Ericsson GF 198 μεχρι σήμερα περασαν απο τα χερια μου εκατονταδες συσκευες και καλες και κακες, εμαθα ενα πραγμα, καινοτομία ειναι να παρουσιάζεις ενα πράγμα (το οτιδήποτε) και μετα οι αλλοι να σε ακολουθούν!!! Νομίζω οτι αυτο τα λεει ολα απλα και καθαρά και πάντα φιλικά:happy::happy:

http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά παρακολουθο την τεχνολογία απο 14-15 χρονων και βλεπω την εξέλιξη με ενθουσιασμό με οτι αυτο περιλαμβάνει, απο τον πρωτο μου υπολογιστή Amstrad 6128 το πρώτο κινητό Ericsson GF 198 μεχρι σήμερα περασαν απο τα χερια μου εκατονταδες συσκευες και καλες και κακες, εμαθα ενα πραγμα, καινοτομία ειναι να παρουσιάζεις ενα πράγμα (το οτιδήποτε) και μετα οι αλλοι να σε ακολουθούν!!! Νομίζω οτι αυτο τα λεει ολα απλα και καθαρά και πάντα φιλικά:happy::happy:

η αληθεια ειναι πως δεν το εχω σκεφτει ετσι, ισως να εχεις δικιο..

 

απλα ναι θελω κατι να με κανει να εκπλαγω. κατι αναπαντεχο να το πω? δεν ξερω

εξαλλου αμα ηξερα τι τεχνολογικη καινοτομια θελω να δω,θα δουλευα και σε καμια τετοια εταιρια :p

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως δεν το εχω σκεφτει ετσι, ισως να εχεις δικιο..

 

απλα ναι θελω κατι να με κανει να εκπλαγω. κατι αναπαντεχο να το πω? δεν ξερω

εξαλλου αμα ηξερα τι τεχνολογικη καινοτομια θελω να δω,θα δουλευα και σε καμια τετοια εταιρια :p

 

Ειναι τοσο γρήγορη η εξέλιξη της τεχνολογίας αυτην την στιγμή που ειναι λογικό νομίζω να μην μας εκπλήσσει σχεδόν τίποτα, οταν περασαν απο τα δίχρωμα στα πολύχρωμα τα κινητά θυμάμαι με τους φίλους μου που βλέπαμε ενα siemens τοτε και το κοιτάγαμε λες και βλέπαμε εξωγήινο. Τώρα ποια έφτασαν οι οθόνες σε full hd 1280x1080 και λέμε εντάξει καλα ειναι δεν ενθουσιαζόμαστε είναι μια λογική εξέλιξη:cool::cool:

http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...