Jump to content

Αγορά σκληρού δίσκου 120gb


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω σκληρό δίσκο των 120gb. Σκέφτομαι να πάρω αυτόν . Κάνει 89,562 ευρώ τελική. Υπάρχει και αυτός που κάνει 95,462 ευρώ τελική. Και οι δύο δίσκοι έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά. Ο πρώτος είναι της western digital και ο δεύτερος της seagate . Για ποιον λόγο ο δίσκος της seagate είναι ακριβότερος από αυτόν της western digital την στιγμή που έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά; Ποιον μου προτείνετε να αγοράσω;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον WD είναι πόλη καλός εγώ αυτόν έχω και δεν έχω κανένα πρόβλημα για τον Seagate δεν μπορώ να σου πω γνώμη γιατί δεν τον έχω πάρει ποτέ δίσκο από αυτή την εταιρία.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τον wd και παει μια χαρα, αν και για τους seagate εχω ακουσει καλα λογια
http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ χμμμ, να χαλάσω την παρέα?

 

Γενικώς οι WD έχουν αποδειχθεί οι κατά καιρούς σταθερότεροι, πάντως αυτή την εποχή θα το σκεφτόμουν να αγοράσω wd. Ρωτήστε τα service των αγαπημένων σας καταστημάτων για να δείτε τι ωραία γνώμη έχουν για την τελευταία παρτίδα WD που έσκασε (ολοκαύτωμα).

 

Προτείνω, μέχρι Σεπτέμβρη τουλάχιστον, Seagate (πηγή: τεχνικός Πλαισίου, πρώην συμμαθητής μου)

 

Αν μιλάμε για παραγγελία από UK ή Γερμανία, τα πράγματα αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Είχα από το Μάιο του 2003 τον WD120JB της Western Digital και φέτος μετά το Πάσχα αναγκάστηκα να τον αλλάξω επειδή είχε bad sectors και "χτύπαγε". Εννοείται ότι δεν έκανα κάτι εγώ, χάλασε μόνος του. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή αν έχει να κάνει γενικότερα με την ποιότητα των δίσκων τής ή της παρτίδας. Το καλό είναι ότι τον πήγα στην InfoQuest που είναι ο αντιπρόσωπος και σε μια εβδομάδα μου έδωσαν καινούριο δίσκο (έχει τρία χρόνια εγγύηση) οπότε τέλος καλό - όλα καλά.

Όσον αφορά τις επιδόσεις είναι πολύ καλός δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζω 6 χρόνια τώρα Western Digital. Κ-Ο-Ρ-Υ-Φ-Η, ποτέ δεν είχα πρόβλημα ακόμα και με τις πτώσεις τάσης.
Link to comment
Share on other sites

Κι’ εγώ θα πρότεινα τον seagate. Θα πάρω έναν 200άρι τις επόμενες μέρες, και παρότι ο seagate είναι 10 ευρώ ακριβότερος, θα τον προτιμήσω. Υπάλληλοι στο service μεγάλης αλυσίδας καταστημάτων Η/Υ μου έχουν πει ότι είναι και πιοαξιόπιστοι, αλλά έχω διαβάσει σε συγκριτικές δοκιμές ότι είναι και πιο αθόρυβοι, και λιγότερο ζεστοί.
Link to comment
Share on other sites

εγω προτείνω WD αλλα αν θές κατι καλύτερο κατα την γνώμη μου πάρε maxtor απο τουσ 2wd που είχα χτύπησε ο ένας ενω απο τους 7maxtor Που πέρασαν απο τα χέρια μου δεν έπαθε κανένας τίποτα.

όσο για seagate η γνώμη μου είναι να μην πάρεις

Mobile Phones: Nokia 3300, Nokia 7710, HTC touch dual, HTC touch 2, Dell Streak mini 5, Coming Soon Lenovo P780
Link to comment
Share on other sites

WD ine ligo pio argi se taxitites metaforas dedomenon!!!! ala arketa siopili ke aksiopisti! seagate mia xara ine, ego tha protina maxtor an ke ine ligo pio thoribodis ine skilia ke ine apo ta pio grigora hd! idika i kenourgies partides maxtor ine kataplixtiki! stin teliki ego panta maxtor perno ektos apo mia fora pou pira WD.
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κάνω λάθος και για τους Maxtor έιχαν ακουστεί διάφορα πριν 1-2 χρόνια.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

τι έχει ακουστεί για τους maxtor γιατί σκέφτομαι να πάρω την Τρίτη αυτόν με τα 120gb (sata)
Link to comment
Share on other sites

Kάποια προβλήματα (χάλαγαν εύκολα κλπ), δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς και μπορεί να κάνω και λάθος. Αν μπορεί κάποιος ποιο σχετικός να διαφωτήσει ;)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

ta maxtor ixane prina 2 xronia to kassiko klak!!! ta legane maxtor klak (klaxtor), diladi i kefali ksanapigene stin arxiki thesi, mo to apotelesma na sbini to pc, auto bebea itane eukola kseperasimo me mia anabathmisi PSU, osa xronia ixa maxtor pragmatika kanena problima pote, ke ena pou mou ixe tixi me to legomeno klak mou to alaksane amensos!
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και 3 χρόνια έναν 40GB IDE Seagate και δε μου έχει βγάλει ποτέ πρόβλημα...

Τώρα έχω πάρει έναν 80άρη S-ATA WD έτσι για αλλαγή και πάλι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος που έχω τώρα στο pc μου είναι western digital και δεν έχω κανένα πρόβλημα! Στο άλλο pc του σπιτιού μάλλον έχουμε maxtor ( θα το δω, δεν θυμάμαι ) . Και εκεί δεν είχα κανένα πρόβλημα όσο το χρησιμοποιούσα ( σταμάτησα να το χρησιμοποιώ γιατί αγόρασα δικό μου pc ). Επειδή είναι πολύ σημαντικό θέμα και τα χρήματα, μάλλον θα πάρω τον Western Digital. Συνεχίστε πάντως να μου λέτε γνώμες μήπως είναι κάτι πολύ σημαντικό και αποφασίσω να πάρω τον seagate ή maxtor. Από ότι είδα στο site του Πλαισίου δεν έχουν maxtor! Οπότε αν αποφασίσω να πάρω maxtor θα πάω σε άλλο μαγαζί.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

ναι στο πλαίσιο δεν φέρνουν πια maxtor πήγα και ρώτησα γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ... όποτε τελικά με βλέπω για τον 120άρι της wd (sata πάλι)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...