Jump to content

myphone POLL: Πραγματικά απεριόριστα προγράμματα επικοινωνίας


DJDB
 Κοινοποίηση

Πραγματικά απεριόριστα προγράμματα επικοινωνίας. Τι θα επιλέγατε;  

410 members have voted

  1. 1. Πραγματικά απεριόριστα προγράμματα επικοινωνίας. Τι θα επιλέγατε;

    • Απεριόριστο χρόνο ομιλίας προς όλους
      187
    • Απεριόριστα SMS μηνύματα προς όλους
      6
    • Απεριόριστο mobile internet
      215
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      2


Recommended Posts

Για λυστε μου μια απορια αυτοι λετε για επικοινωνια και μηνυματα μεσω data. Δηλαδη μεσω internet μπορεις να καλεσεις και να στειλεις μηνυμα απο το nokia 1100; Γνωριζω για το skype και viber, αλλα αυτα προυποθετουν και smartphone. Μην πει καποιος οτι πλεον αγοραζεις φτηνα smartphone γιατι και εγω μπορω να πω για φτηνα featurephone που κοστιζουν 50€ και εχουν αναμονη πανω απο μηνα και διαρκεια κλησεων μερες.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απεριόριστο χρόνο ομιλίας πρός όλους θα προτιμούσα γιατί προσωπικά έχω τηλέφωνα ανθρώπων διαφορετικού παροχέα όπου πρέπει να μιλάω και με αυτούς.2η Βάζω το απεριόριστο internet αφού πλέον όπου και να είσαι υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να βρείς ένα Wi-Fi.Προσωπική μου άποψη

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή από το business to all της Wind.

Με 100 ευρώ πάγιο εχεις:

3 GB Internet,

3000 λεπτά ομιλίας προς όλα τα δίκτυα,

1500 λεπτά ομιλίας προς σταθερά,

απεριόριστα ενδοεταιρικά.

 

ορίστε και το link:

http://www.wind.com.gr/gr/gia-tin-epiheirisi/kiniti/etairika-programmata-upiresies/nea-programmata-business-to-all/

Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

+100 ακριβως το ιδιο

 

μου κανει φοβερη εντυπωση που οι περισσοτεροι ψηφισαν ιντερνετ, ενω μιλαμε για κινητο ΤΗΛΕΦΩΝΟ...

 

Απεριόριστα δεδομένα.

 

Έπειτα με ένα πρόγραμμα είτε viber είτε skype είτε οποιοδήποτε θα είχα και ομιλία και sms ουσιαστικά.

 

Για λυστε μου μια απορια αυτοι λετε για επικοινωνια και μηνυματα μεσω data. Δηλαδη μεσω internet μπορεις να καλεσεις και να στειλεις μηνυμα απο το nokia 1100; Γνωριζω για το skype και viber, αλλα αυτα προυποθετουν και smartphone. Μην πει καποιος οτι πλεον αγοραζεις φτηνα smartphone γιατι και εγω μπορω να πω για φτηνα featurephone που κοστιζουν 50€ και εχουν αναμονη πανω απο μηνα και διαρκεια κλησεων μερες.

Σε λιγο καιρό δεν θα υπάρχουν τέτοιες συσκευές.

Όσο κυκλοφορούν όμως θα έχουμε τα πακέτα με δωρεάν λεπτά.

Εδώ ακόμα δεν έχουν σταματήσει τα δωρεάν sms που πλεον είναι παρελθόν αφού απευθύνονται σε νέους ανθρώπους οι οποιοι έχουν εγκαταλείψει στην συντριπτική τους πλειοψηφία τα συμβατικά κινητά.

Εκτός αυτού αν έχεις μεγάλο πακέτο μπορείς να καλείς σταθερά και κινητά με 2-3 σεντς το λεπτο.

Το θέμα μας είναι όταν πληρώνεις για unlimited να είναι unlimited και όχι μόλις περάσεις τα 2 gb να πέφτει η ταχύτητα σε gprs.

Βασικά στην Ελλάδα ειναι άχρηστα αυτά τα πακέτα αφού σπάνια έχεις καλό 3 g σε εσωτερικούς χώρους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρό δεν θα υπάρχουν τέτοιες συσκευές.

Όσο κυκλοφορούν όμως θα έχουμε τα πακέτα με δωρεάν λεπτά.

Εδώ ακόμα δεν έχουν σταματήσει τα δωρεάν sms που πλεον είναι παρελθόν αφού απευθύνονται σε νέους ανθρώπους οι οποιοι έχουν εγκαταλείψει στην συντριπτική τους πλειοψηφία τα συμβατικά κινητά.

Εκτός αυτού αν έχεις μεγάλο πακέτο μπορείς να καλείς σταθερά και κινητά με 2-3 σεντς το λεπτο.

Το θέμα μας είναι όταν πληρώνεις για unlimited να είναι unlimited και όχι μόλις περάσεις τα 2 gb να πέφτει η ταχύτητα σε gprs.

Βασικά στην Ελλάδα ειναι άχρηστα αυτά τα πακέτα αφού σπάνια έχεις καλό 3 g σε εσωτερικούς χώρους.

Επειδη αυτο το θεμα εχει αναλυθει πολλες φορες, μαλιστα η πρωτη φορα που καναμε συζητηση τετοια εδω μεσα ηταν πριν 8 χρονια, εγω βλεπω να κυκλοφορουν ακομη και μαλιστα βελτιωμενα σε πολλα σημεια που καποιος μπορει να τα προτιμησει ως πρωτη συσκευη. Τα featurephones θα καταργηθουν οταν η γενια των γονιων μας που δεν ειχαν κινητα τηλεφωνα στην εποχη τους, αντικατασταθει απο μια γενια που μεγαλωσε με κινητο για να μην πω για smartphone. Δηλαδη εχουμε αρκετα χρονια να μας συντροφευουν. Οποτε δεν τιθεται θεμα τι θα γινει στο μελλον, αλλα τωρα. Και αυτη τη στιγμη , με το 3G σημα αλλα και την πλειοψηφια της αγορας, εγχωριας και παγκοσμιας να ειναι πλειοψηφικα προς τα featurephones, δεν νομιζω να συμφερει να προτιμησεις απεριορισμο data και χρεωση απο τις κλησεις και οχι το αναποδο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αυτο το θεμα εχει αναλυθει πολλες φορες, μαλιστα η πρωτη φορα που καναμε συζητηση τετοια εδω μεσα ηταν πριν 8 χρονια, εγω βλεπω να κυκλοφορουν ακομη και μαλιστα βελτιωμενα σε πολλα σημεια που καποιος μπορει να τα προτιμησει ως πρωτη συσκευη. Τα featurephones θα καταργηθουν οταν η γενια των γονιων μας που δεν ειχαν κινητα τηλεφωνα στην εποχη τους, αντικατασταθει απο μια γενια που μεγαλωσε με κινητο για να μην πω για smartphone. Δηλαδη εχουμε αρκετα χρονια να μας συντροφευουν. Οποτε δεν τιθεται θεμα τι θα γινει στο μελλον, αλλα τωρα. Και αυτη τη στιγμη , με το 3G σημα αλλα και την πλειοψηφια της αγορας, εγχωριας και παγκοσμιας να ειναι πλειοψηφικα προς τα featurephones, δεν νομιζω να συμφερει να προτιμησεις απεριορισμο data και χρεωση απο τις κλησεις και οχι το αναποδο.

 

Εγω πάντως είμαι κοντά στα 50 και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω συμβατικό ουτε σαν δεύτερη συσκευή.

Ειχα για λίγους μήνες ενα Ε5-0 και η μοναδική χρήση που άντεχα ηταν σαν ξυπνητήρι.

Το έδωσα μισό τιμή και πήρα μια αλλη συσκευή με πολυ λιγα χρηματα που κανει τα πάντα με μεγάλη άνεση.

Ομως ειναι αλήθεια οτι θα συνεχίσουν για λιγα χρονια ακόμα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επί της παρούσης, επιλέγω απεριόριστες κλήσεις προς όλα τα δίκτυα και μέχρι στιγμής μόνο από την Wind το έχω βρε με το F2G που ναι μεν δεν είναι απεριόριστες αλλά 300 λεπτά είναι 300 λεπτά όπως και να το κάνουμε :)
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και όλοι θα θέλαμε πραγματικά απεριόριστα σε όλα.

Συμφωνώ Απεριόριστα (χωρίς ψιλά γράμματα).

Αφού πρέπει να επιλέξω ένα, αυτή την στιγμή διαλέγω internet.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Στη παρουσα φαση,κι εφοσον δεν θα μπορουσα να εχω απεριοριστη ομιλια+δεδομενα,θα επελεγα απεριοριστη ομιλια προς ολα τα δικτυα.Νομιζω κι εγω οτι τα feature phones θα βρισκονται πολλααααα χρονια ακομα αναμεσα μας.Τα παραδειγματα απειρα:δε μπορω να δωσω smartphones στους γονεις μου,δεν ξερουν να τα λειτουργουν κι ουτε εχουν τη διαθεση/αναγκη να μαθουν..Επισης ειμαι 23 χρονων και εχω πολλους φιλους-γνωστους που εχουν κινητα των 50-100 ευρω γιατι πολυ απλα τα θελουν μονο για να επικοινωνουν..Εμεις παιδια καλα τα λεμε εδω στο φορουμ αλλα κακα τα ψεμματα ειμαστε μια πολυ περιορισμενη μεριδα μπροστα στο συνολο των Ελληνων καταναλωτων ειδων κινητης τηλεφωνιας. Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς καμία Ελληνική εταιρία δεν πρόκειται να κάνει κάτι τέτοιο αν και θα ήθελα απεριόριστες κλήσεις...
Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση δεν ήταν πολύ εύκολη. Κι εγώ ταλαντεύτηκα λίγο με τις φωνητικές κλήσεις πριν διαλέξω mobile internet. Εάν όλοι είχαμε απεριόριστο (ή φτηνό λογικού όγκου) mobile internet, τότε πραγματικά όλη μου η επικοινωνία θα ήταν αποτελεσματική.

 

Στη χειρότερη περίπτωση, θα μπορούσα να έχω μια εξαιρετικά φτηνή συνδρομή VoIP για όλες τις φωνητικές κλήσεις, οπότε πάλι προτιμότερα είναι τα δεδομένα...

Link to comment
Share on other sites

εννοείτε απεριόριστο ΙΝΤΕΡΝΕΤ, γιατί μέσα από αυτό θα μπορώ να κάνω τα πάντα. περιήγηση, κλήσεις, μηνύματα.. τα πάντα όλα.
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρό δεν θα υπάρχουν τέτοιες συσκευές.

Όσο κυκλοφορούν όμως θα έχουμε τα πακέτα με δωρεάν λεπτά.

Εδώ ακόμα δεν έχουν σταματήσει τα δωρεάν sms που πλεον είναι παρελθόν αφού απευθύνονται σε νέους ανθρώπους οι οποιοι έχουν εγκαταλείψει στην συντριπτική τους πλειοψηφία τα συμβατικά κινητά.

Εκτός αυτού αν έχεις μεγάλο πακέτο μπορείς να καλείς σταθερά και κινητά με 2-3 σεντς το λεπτο.

Το θέμα μας είναι όταν πληρώνεις για unlimited να είναι unlimited και όχι μόλις περάσεις τα 2 gb να πέφτει η ταχύτητα σε gprs.

Βασικά στην Ελλάδα ειναι άχρηστα αυτά τα πακέτα αφού σπάνια έχεις καλό 3 g σε εσωτερικούς χώρους.

 

Τα στατιστικά λένε οτι αυτήν την στιγμή σε παγκόσμιο επίπεδο τα smartphones αποτελούν το 40% των πωλήσεων κινητών. Φυσικά αυτός είναι ο μέσος όρος, άλλα επικρατούν στις δυτικές χώρες, άλλα σε αναπτυσσόμενες κτλ.

Αυτό όμως που μπορώ να σου πω οτι έχω παρατηρήσει εγώ τουλάχιστον στην Ελληνική αγορά, ενώ ο τόπος έχει φλομώσει με κάθε λογής smartphone, ελάχιστοι είναι αυτοί που τα χρησιμοποιούν πραγματικά ως smartphones και ειδικά αυτοί που θα πραγματοποιήσουν μια voip κλήση ή θα στείλουν data μήνυμα. Σίγουρα όλο και ποιο πολύς κόσμος μπαίνει στο ιντερνετ από το κινητό τους, αλλά το voip είναι άγνωστη λέξη ακόμα και για την γενιά των 30.

Σίγουρα το μέλλον είναι το data only και όλα να δρομολογούνται από εκεί καθώς και με ένα μικρό μηνιαίο πάγιο να επικοινωνείς με όλο τον κόσμο από όπου και αν βρίσκεσαι, αλλά για την ώρα κάποια πράγματα είναι standard.

Έβαλα viber και προς έκπληξη είδα αρκετό κόσμο από τις επαφές μου να το έχει. Εδώ και κάποιους μήνες δεν έχω δεχτεί ούτε μια κλήση viber, μόνο κάτι μηνύματα από το εξωτερικό.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και θα προτιμούσα απεριόριστο mobile Internet καθώς πάνω-κάτω μέσω του Internet μπορώ να έχω και τα άλλα δύο (ομιλία, sms) :).

 

Εννοείται ότι το ιδανικό και το λογικό θα ήταν αυτό.

Επέλεξα όμως προς το παρόν τις απεριόριστες κλήσεις καθώς με την κατάσταση που είναι το δίκτυο των παρόχων μας οι voip κλήσεις είναι αδύνατες τις περισσότερες φορές. Με τα μηνύματα κάτι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

απεριοριστο ιντερνετ:D

για τα τηλεφωνα εχω ειδη ;)

και ειμαιι οκ αν και στελνω περισσοτερο μυνηματα :P

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Απεριοριστες κλησεις... Το ιντερνετ σιγουρα εχει πολυ δρομο για να μπορει καποιος να επικοινωνει με πολυ κοσμο μεσω αυτου. Οι κλησεις ειναι ακομα εδω και θα μεινουν εδω για αρκετο καιρο ακομα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα viber και προς έκπληξη είδα αρκετό κόσμο από τις επαφές μου να το έχει. Εδώ και κάποιους μήνες δεν έχω δεχτεί ούτε μια κλήση viber, μόνο κάτι μηνύματα από το εξωτερικό.

 

παραπάνω από τις μισές κλήσεις (εξερχ.εισερχ.) γίνονται με Viber (προσωπικά) , και να πω πως το Viber έχει τρομερή ποιότητα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω πως στην παρούσα φάση και την ποιότητα του 3G που υπάρχει ,το απεριόριστο Ίντερνετ δεν είναι απαραίτητο.

Με ένα χαμηλό κόστος π.χ 10 ευρω να έχει 5Gb Ίντερνετ είναι μια χαρα για κινητο ,για να μην πω υπερβολικά.

 

Όταν με το Καλο βγει το 4G που οι ταχύτητες του είναι καλυτερες απο του adsl, τότε ναι να βγάλουν απεριόριστο και να το έχουμε και για το σπιτι.

 

Άρα θα ήθελα ενα πακετο με :

-Απεριόριστη ομιλία και sms

- 5 Gb Ίντερνετ

*

...στα 20 ευρω ,παραπάνω δεν έχω να δώσω.

Link to comment
Share on other sites

παραπάνω από τις μισές κλήσεις (εξερχ.εισερχ.) γίνονται με Viber (προσωπικά) , και να πω πως το Viber έχει τρομερή ποιότητα ήχου.

 

Εμένα πάλι η ποιότητα είναι χάλια ακόμα και όταν είμαι σε wifi.

Ή εγώ είμαι πολύ άτυχος ή εσύ πολύ τυχερός και δεν το λέω ειρωνικά :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι η ποιότητα είναι χάλια ακόμα και όταν είμαι σε wifi.

Ή εγώ είμαι πολύ άτυχος ή εσύ πολύ τυχερός και δεν το λέω ειρωνικά :p

 

Nexus S έχω, δεν είναι κι ότι καλύτερο. για 3G μιλούσα κιόλας ούτε καν wifi. κάτι παίζει με σένα τότε δεν γίνεται να είναι σου είναι χάλια το Viber, και σε όσους μιλάω να είναι τζιτζί :p

Link to comment
Share on other sites

Nexus S έχω, δεν είναι κι ότι καλύτερο. για 3G μιλούσα κιόλας ούτε καν wifi. κάτι παίζει με σένα τότε δεν γίνεται να είναι σου είναι χάλια το Viber, και σε όσους μιλάω να είναι τζιτζί :p

 

Ε σκέψου ότι εγώ είμαι με s3 μιας βδομάδας και ακόμα και σε wifi τα κάνει τα σπασίματα του.

Τέλος πάντων αναμένουμε 4G :p

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή sms
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει στην Ελλάδα απεριόριστο πρόγραμμα ομιλίας και ιντερνετ; Εδώ Γερμανία πχ ξεκινά με 19,90 το μήνα δωρεάν προς όλα τα δίκτυα και τα σταθερά με 500ΜΒ δωρεάν (μετά η ταχύτητα πέφτει στα 56). Αρνητικό: 2 χρόνια συμβόλαιο. Χωρίς συμβόλαιο, 5€ το μήνα παραπάνω.

 

κοίτα, με 20€ το μηνα, έχω 1500 λεπτά/μηνυματα σε cosmote, 30 λεπτα/μηνυματα σε άλλους και 60mb internet..

οπότε αν μου λες να εκανα τετοιο διετές δεν θα με ένοιαζε.. ούτε να πλήρωνα 25....!!

Link to comment
Share on other sites

μια λάθος επισήμανση στην κινητή τηλεφωνία ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι δωρεάν όλα προπληρωμένα είναι απλός όταν δεν τα καταναλώνεις η ΕΤΑΙΡΙΑ καρπώνεται το κέρδος

αλλά αν εσύ μιλήσεις,γράψεις,σερφάρεις παραπάνω πληρώνεις σαν (να μην πω την έκφραση )το παραπάνω. Το καλύτερο μέχρι στιγμής είναι το μηδενικό πάγιο αλλά αγοράστε πακέτο mb ιντρερνετ για να μην επιβαρύνεσαι παραπάνω μέχρι και 100 ευρώ το μήνα

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...