Jump to content

Lord of the Rings - Hobbit Movies


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/1/18/TheHobbitFilm13Dwarves.jpg/400px-TheHobbitFilm13Dwarves.jpg

 

Αύριο, 13 Δεκεμβρίου 2012 κάνει πρεμιέρα στις ελληνικές αίθουσες το πολυαναμενόμενο πρώτο μέρος της επίσης τριλογιας The Hobbit.

 

Ας ανακαλύψουμε τι μας έχει ετοιμάσει ο Peter Jackson.

 

http://www.imdb.com/title/tt0903624/

 

http://m.youtube.com/#/watch?v=G0k3kHtyoqc

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτό σύνδέεται 'αμεσα με τον άρχοντα; αν δεν εχει δει καποιος την τριλογία (του άρχοντα) το βλεπει άνετα το χομπιτ;
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα υπάρχουν πολλές αναφορές από την τριλογία του Άρχοντα καθώς, όπως φαίνεται μέσα από τα τρέιλερ, εμφανίζονται πολλοί χαρακτήρες που γνωρίσαμε σε αυτήν. Στην αρχή είχε προγραμματιστεί να γυριστούν δυο ταινίες αλλά αργότερα αποφασίστηκε να γίνει και το Χόμπιτ, τριλογία. Οπότε, θα έχουν γίνει πάρα πολλές αλλαγές και προσθήκες ώστε το υλικό να γεμίσει 3 φιλμ.
Link to comment
Share on other sites

Κλασικά ο τζάκσον θα το σκοτώσει και αυτό το βιβλίο όπως έκανε και με τον άρχοντα. Εντωμεταξύ τι θα βάλει μέσα για να βγάλει 3 ταινίες? Το πολύ 2 φτάνουν για όλο το βιβλίο. Το χόμπιτ είναι προγενέστερο του Αρχοντα. Εκει εξηγεί πως περιήλθε το δαχτυλίδι στον Μπίλμπο. Βασικά σαν ανάγνωμα είναι παραμύθι, πολύ απλοικό σε σχέση με τον Αρχοντα.
Link to comment
Share on other sites

Κλασικά ο τζάκσον θα το σκοτώσει και αυτό το βιβλίο όπως έκανε και με τον άρχοντα. Εντωμεταξύ τι θα βάλει μέσα για να βγάλει 3 ταινίες? Το πολύ 2 φτάνουν για όλο το βιβλίο.

ε ναι - δεν το ξερα ότι πάει για τριλογία. Μία ταινία περίμενα για τόσο μικρό βιβλίο. Βλακείες στο όνομα του κέρδους :X

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα το δω σε 3D στην πρεμιέρα του Οντεον, οπότε θα σας πω εντυπώσεις.

18 μήνες γυρίσματα στην Νέα Ζηλανδία για τις 2 πρώτες ταινίες, δεν περιμένω τίποτα λιγότερο από αριστούργημα από τον Peter Jackson.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αναμένω με αγωνία τις πρώτες εντυπώσεις. θα πάω πάλι σινεμά μετά από πολλά χρόνια μιας και έχω δεθεί πολύ , όπως και πολλοί άλλοι , με το αριστούργημα του άρχοντα
Link to comment
Share on other sites

Το έπος συνεχίζεται!!! :) :)

 

Πραγματικά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το Lord Of the Rings η νέα ταινία.

Μάλιστα παρόλο που χρονολογικά αποτελεί prequel του LOTR, είναι τόσο φρέσκια που μοιάζει απλά σαν μια άλλη ιστορία της Μέσης Γης.

Η πρώτη ώρα κυλάει σχετικά ήρεμα χωρίς μάχες, αλλά μετά το ένα σκηνικό διαδέχεται το άλλο! :lol: Τρολ, Ορκ, Γκόλουμ και τα λοιπά παιδιά, ο κακός χαμός.

Τρομερή η φωτογραφία και τα τοπία και το 3D αξίζει πραγματικά. Η κάμερα πραγματικά σε ταξιδεύει όταν βυθίζεται μέσα στα δέντρα και τραβάει την εικόνα από ψηλά.

 

Συστήνεται με τα 1000 φυσικά!!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ε ναι - δεν το ξερα ότι πάει για τριλογία. Μία ταινία περίμενα για τόσο μικρό βιβλίο. Βλακείες στο όνομα του κέρδους :X

 

+1000. Κλασικός τζάκσον. 'Οσο σκέφτομαι τις πέτσες που πέταξε στην 2 και 3 ταινία, για να το κάνει μεγαλύτερο blockbuster με γυρνάνε τα μυαλά:mad: Δεν αμφιβάλω ότι δημιουργεί όμορφες ταινίες (αριστουργήματα, όπως αναφέρει ο παραπάνω συμφορουμίστας δεν το νομίζω κατά την δική μου γνώμη), απλά είναι "βιαστής" της οριτζιναλ ιστορίας. Μονο το 1ο μέρος της τριλογίας ήταν με πολύ μεγάλο βαθμό πιστό (και αυτό στην extended version) που δεν είχε απλά την ιστορία του Τομ Μπομπαντίλ. Και γ' αυτό έχω αμφιβολίες και για το χόμπιτ το οποίο όπως αναφέρω παραπάνω είναι παραμυθάκι. Αν και φαντάζομαι πως θα "γεμίσει" τις ταινίες. Μάχες, μάχες, μάχες .... δράκους ......, μάχες, μάχες και ........... μάχες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το ειδες σε απλο 3d ή σε hfr 3d;

 

Στο Οντεον το είδα με κανονικό 3D.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το ειδα εγω 3d δεν λεω πολυ ωραια γραφικα αλλα καπου ξεφευγει εντελως απο το βιβλιο ,ωστοσο το εργο βλεπεται ευχαριστα και προσωπικα μου αρεσε.Ενδεχομενος να κουρασει καποιους το 3d εμενα με κουρασε 3 ωρες χωρις διαλειμα .

ουσιαστικα ανυπομονω να δω και το δευτερο μερος του εργου οταν βγει ,σπανια παω σε cinema αλλα καποια εργα τετοιου στυλ θελω να τα απολαυσω στην μεγαλη οθονη.

πολυ ωραια σκηνικα και καλη σκηνοθεσια ,οι ηθοποιοι απολαυστικοι για μενα περνει 8 στα 10 τα 2 τα χανει γιατι η υποθεση καπου ξεφευγει απο το βιβλιο ,αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν ηταν αρκετα προσεγμενο.

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ταινία είναι σκέτη απόλαυση! Δεν φτάνει τον Άρχοντα για μένα αλλά συστήνεται σε όλους ανεπιφύλακτα! :D

 

Πριν πάτε, να έχετε υπόψιν πως λόγω του βιβλίου πρόκειται για ταινία με πιο ανάλαφρο ύφος σε σχέση με τον Άρχοντα, υπάρχει αρκετό χιούμορ και στην ουσία πρόκειται για μια περιπέτεια-παραμύθι, στο ύφος της Συντροφιάς του Δαχτυλιδιού. Δεν χρειάζεται να έχεις παρακολουθήσει την προηγούμενη τριλογία για να την δεις, αλλά όσοι το έχουν κάνει σίγουρα θα εκτιμήσουν αρκετά πράγματα που προοικονομούν τι θα γίνει στο μέλλον!;) Η ταινία ακολουθεί πολύ πιστά το βιβλίο (πολύ πιο πιστά από ό,τι το Lord of the Rings) και η μόνη διαφορά είναι κάποιες προσθήκες από τα παραρτήματα του Άρχοντα που εξηγούν τι γινόταν ταυτόχρονα με τα γεγονότα στο Χόμπιτ στη Μέση Γη. Συγκεκριμένα, εξηγούνται η ιστορία γύρω από τον Νεκρομάντη, που αναφέρεται στο Χόμπιτ αλλά ο Τόλκιν εξηγεί στον Άρχοντα τι πραγματικά συνέβη με αυτόν (δεν αναφέρω περισσότερα γιατί θα πω spoilers). Έτσι θα συνδεθεί καλύτερα και αυτή η τριλογία με την προηγούμενη. Εμένα μου άρεσαν οι καινούριες σκηνές και πρόκειται για πράγματα που αναφέρονται σε άλλα βιβλία του Τόλκιν και είναι ευχάριστο το ότι έχουμε την ευκαιρία να δούμε στην οθόνη.

 

Κι εγώ ανησυχούσα ότι η ταινία θα είναι πολύ τραβηγμένη και πώς στο καλό θα βγάλει ο Jackson 3 ταινίες, αλλά ευτυχώς διαψεύστηκα! Οι 2,5 ώρες περνάνε χωρίς να το καταλάβεις πραγματικά και όταν τελειώνει θες κι άλλο... Για την ακρίβεια, αυτό είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα της ταινίας, ότι τελειώνει κάπως απότομα και η επόμενη βγαίνει σε 1 χρόνο. Είναι όμως από τις ταινίες που ΠΡΕΠΕΙ να δεις στο σινεμά... Την είδα στο απλό 2D, αλλά λέω να την ξαναδώ σε 3D 48fps όπου ακούγονται τα καλύτερα σχετικά με το οπτικό αποτελέσμα (αλλά και τα χειρότερα lol).

Link to comment
Share on other sites

Μολις είδα The Hobbit σε 3d 48fps στο σινεμα! Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η εμπειρία! Νέα εποχή στο σινεμα!!!

 

Δεν με κουρασε καθολου το 3d και η φυσικη κινηση οσο περναγε η ωρα μου αρεσε περισσοτερο!!!!

 

Αντε τωρα να περιμενουμε ενα χρονο...

Link to comment
Share on other sites

έχω ψηθεί να πάω να την δω και εγώ! σε 2d, εχω πει οτι δεν θα δινω λεφτα σε 3d :P

πάντως τώρα θα αρχίσω να διαβάζω τα βιβλία του Άρχοντα (δεν εχω δει καν τις ταινίες, ναι ντρέπομαι :P )

 

τα βιβλια τα βρήκα στο public με 5€ κατα μ.ο (στα αγγλικα, papperback, και παραγγελία απο ιντερνετ)

νομίζω αξίζει, αν δεν εχετε θέμα με τα αγγλικά ;)

Link to comment
Share on other sites

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/1/18/TheHobbitFilm13Dwarves.jpg/400px-TheHobbitFilm13Dwarves.jpg

 

Αύριο, 13 Δεκεμβρίου 2012 κάνει πρεμιέρα στις ελληνικές αίθουσες το πολυαναμενόμενο πρώτο μέρος της επίσης τριλογιας The Hobbit.

 

Ας ανακαλύψουμε τι μας έχει ετοιμάσει ο Peter Jackson.

 

http://www.imdb.com/title/tt0903624/

 

http://m.youtube.com/#/watch?v=G0k3kHtyoqc

 

Μόλις επέστρεψα απο Hobbit σε IMAX 3D.

 

Η ταινία ήταν μια μεγάλη απογοήτευση. Δεν ξέρω αν φταίει που, σε αντίθεση με το Lord of the Rings δεν έχω διαβάσει το βιβλίο.

 

Η ταινία ήταν εξαιρετικά ρηχή, βαρετή και σε κάποια σημεία που ήθελε να τονίσει μάλλον το έχανε και ήταν και κωμικοτραγική. Εξαιρετικά εφέ, ίσως το μοναδικό θετικό της ταινίας που φρόντισε συνεχώς να το τονίζει.

 

Το είδα και σε IMAX 3D τρομάρα μου, epic fail στο τετράγωνο..

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα απο Hobbit σε IMAX 3D.

 

Η ταινία ήταν μια μεγάλη απογοήτευση. Δεν ξέρω αν φταίει που, σε αντίθεση με το Lord of the Rings δεν έχω διαβάσει το βιβλίο.

 

Η ταινία ήταν εξαιρετικά ρηχή, βαρετή και σε κάποια σημεία που ήθελε να τονίσει μάλλον το έχανε και ήταν και κωμικοτραγική. Εξαιρετικά εφέ, ίσως το μοναδικό θετικό της ταινίας που φρόντισε συνεχώς να το τονίζει.

 

Το είδα και σε IMAX 3D τρομάρα μου, epic fail στο τετράγωνο..

 

Εγώ το θεωρώ πλεονέκτημα να μην έχεις διαβάσει τα βιβλία πριν, γιατί έτσι είσαι τελείως παρθένο μυαλό και χωρίς απαιτήσεις ως προς την πιστότητα της ιστορίας.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Hobbit.3 ώρες ταινία και σε κράταγε.

 

Τα 48fps όμως δε με κάνανε ωραία στο μάτι.Πολύ animation style.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το hobbit 3d.Σε 48fps στα village και στη κανονική έκδοση.

 

Για μένα το 48 φάνηκε animation με υπερκορεσμένα χρώματα.Λίγο κάτι σαν video απο Final Fantasy και Dragon Age.Αλλά είναι και πολύ πιο ξεκούραστο για το μάτι.Το 3d το κανονικό με πονάει εμένα συνήθως(είχα καταλάβει και στο avatar που με κούραζε)στο μάτι αλλά σε αυτό το έργο ήταν οκ.

 

Πολύ ωραίο σαν ταινία.Φανταστικό σε μουσική επένδυση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ελεος με αυτες τις ταινιες με ξωτικα κτλ και με χαρυ ποτερ, δηλαδη σε ποιον αρεσουν τοσο πολυ και το εχουν κανει μοδα? Χαθηκαν ταινιες επιστημονικης φαντασιας (και οχι μαγειας) τυπου ΡΙΝΤΙΚ? οΚ απευθυνονται μαλλον σε μικρα παιδια κυριως. Καντε μια τριλογια στο avatar και ας ειναι σε 2D!! Οχι αλλο καρβουνο - οχι αλλα δαχτυλιδια please!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ελεος με αυτες τις ταινιες με ξωτικα κτλ και με χαρυ ποτερ, δηλαδη σε ποιον αρεσουν τοσο πολυ και το εχουν κανει μοδα? Χαθηκαν ταινιες επιστημονικης φαντασιας (και οχι μαγειας) τυπου ΡΙΝΤΙΚ? οΚ απευθυνονται μαλλον σε μικρα παιδια κυριως. Καντε μια τριλογια στο avatar και ας ειναι σε 2D!! Οχι αλλο καρβουνο - οχι αλλα δαχτυλιδια please!!

Lolll

Κάτι έχεις μπερδέψει παληκάρι.

Καμία σχέση δεν έχουν τα βιβλία του Hobbit και του Άρχοντα με τον Harry Potter.

Και για να στο πω πολύ απλά, για να γίνεται χαμός με κάθε νέα ταινία του Jackson γύρω απο τις ιστορίες του Τόλκιν, μάλλον ο κόσμος γουστάρει πολύ τα δαχτυλίδια.

Οπότε άσε εμάς να βλέπουμε τα ξωτικά και πήγαινε δες εσύ τον καράφλα μάτσο Vin Diesel.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ελεος με αυτες τις ταινιες με ξωτικα κτλ και με χαρυ ποτερ, δηλαδη σε ποιον αρεσουν τοσο πολυ και το εχουν κανει μοδα? Χαθηκαν ταινιες επιστημονικης φαντασιας (και οχι μαγειας) τυπου ΡΙΝΤΙΚ? οΚ απευθυνονται μαλλον σε μικρα παιδια κυριως. Καντε μια τριλογια στο avatar και ας ειναι σε 2D!! Οχι αλλο καρβουνο - οχι αλλα δαχτυλιδια please!!

 

Βασικα μην ξεχνας οτι η τριλογία του Άρχοντα και το Hobbit ηταν ιστορίες για να χρησιμοποιήσει ο Tolkien τις γλώσσες που είχε δημιουργήσει. Δεν είναι ταινίες για τις εισπράξεις απλά και μόνο. Υπάρχει μια ολόκληρη μυθολογία από πίσω, δες για περισσότερα τα βιβλία Σιλμαριλιον και Ατελείωτες Ιστορίες και θα καταλάβεις ότι ο κόσμος αυτός είναι μια ολοκληρωμένη μυθοπλασία του συγγραφέα. Για να αντέχει η Μεση Γη τόσες δεκαετίες μάλλον υπάρχει αρκετός κόσμος που του αρέσει..

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εγω συνεχιζω να πιστευω πως πεφτει πολυ διαφημιση.. ασχετα στο αν αρεσει στον κοσμο. Ο κοσμος θα παει να το δει γιατι εχει πεσει απλως πολυ διαφημιση. Ο κοσμος αγορασε το iphone χωρις ραδιοφωνο bluetooth και εγγραφη βιντεο σε εποχες που ηταν αυτονοητο, μονο και μονοι επειδη επεσε πολυ διαφημιση και το κανανε μοδα.

Στις τριλογιες αυτες τωρα συγκρινεται η μυθοπλασια του αρχοντα των δαχτυλιδιων με αυτης των alien?

Και ενα αλλο επισης που εχει πχ ο αρχοντας των δαχτυλιδιων, ειναι οτι μαλλον ειχε πανακριβη παραγωγη καθως συμμετηχαν εκατονταδες κομπαρσοι ηθοποιοι, εφε, κτλ. Και επειδη ειχε πανακριβη παραγωγη, εριξαν λεφτα και στη διαφημιση, και πηγε και ο κοσμος και το ειδε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω συνεχιζω να πιστευω πως πεφτει πολυ διαφημιση.. ασχετα στο αν αρεσει στον κοσμο. Ο κοσμος θα παει να το δει γιατι εχει πεσει απλως πολυ διαφημιση. Ο κοσμος αγορασε το iphone χωρις ραδιοφωνο bluetooth και εγγραφη βιντεο σε εποχες που ηταν αυτονοητο, μονο και μονοι επειδη επεσε πολυ διαφημιση και το κανανε μοδα.

Στις τριλογιες αυτες τωρα συγκρινεται η μυθοπλασια του αρχοντα των δαχτυλιδιων με αυτης των alien?

Και ενα αλλο επισης που εχει πχ ο αρχοντας των δαχτυλιδιων, ειναι οτι μαλλον ειχε πανακριβη παραγωγη καθως συμμετηχαν εκατονταδες κομπαρσοι ηθοποιοι, εφε, κτλ. Και επειδη ειχε πανακριβη παραγωγη, εριξαν λεφτα και στη διαφημιση, και πηγε και ο κοσμος και το ειδε.

 

Δηλαδή τώρα λές τόσα εκατομμύρια κόσμο ηλίθιο έτσι? γιατί το να λες ότι τις ταινίες τις είδαμε επειδή έπεσε διαφήμιση υποτιμάς την νοημοσύνη μας.. δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση να πήγαμε να τις δούμε επειδή το θέλαμε? όχι μάλλον μας υπνώτισαν οι διαφημίσεις.. κοίτα να δείς τι πάθαμε..

 

και αν και προσωπικά τα alien μου άρεσαν πάρα πολύ θεωρώ ότι ο άρχοντας υπερέχει σαν ιστορία.. αν και κάτι πάει να γίνει τώρα και με το alien με τον προμηθέα και τις δυο ταινίες που θα ακολουθήσουν..

 

και τέλος και για το iphone που αναφέρεις πέρα απο την μόδα υπήρξαν πολύ που το επέλεξαν και επιλέγουν γιατί κάνει κάποια πράγματα εύκολα και χωρίς κολλήματα.. μην μειώνεις έτσι όλους τους ανθρώπους βάζοντας τους στο ίδιο τσουβάλι λες και τους έχει γνωρίσει έναν προς έναν..

 

πάρτε και το τραγούδι απο την ταινία που μου άρεσε πάρα πολύ

 

http://www.youtube.com/watch?v=6QibzE9I6pU

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...