Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάποιο από τα προβλήματα που αναφέρετε και είμαι με τελευταία official και περασμένο και το τελευταίο update.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η μπαταρία μου πλέον δεν αντέχει σχεδόν καθόλου! Θα πάω για αλλαγή. Δυστυχώς μένω Γερμανία και από εδώ είναι μακριά το επίσημο service. Θα πρέπει να το επιχειρήσω μόνος μου. Βρήκα μπαταρία στην LG Πορτογαλίας με 18€ μαζί με μεταφορικά. Έχουμε καμία άλλη πρόταση;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η μπαταρία μου πλέον δεν αντέχει σχεδόν καθόλου! Θα πάω για αλλαγή. Δυστυχώς μένω Γερμανία και από εδώ είναι μακριά το επίσημο service. Θα πρέπει να το επιχειρήσω μόνος μου. Βρήκα μπαταρία στην LG Πορτογαλίας με 18€ μαζί με μεταφορικά. Έχουμε καμία άλλη πρόταση;

 

Είναι πολύ εύκολο, μην αγχωθείς.

 

Θέλω να πάρω το Nexus για έναν δικό μου. Ήθελε κάποιο κινέζικο και από την μία μου αρέσουν πολύ οι συσκευές όπως το meizu M2, από την άλλη την απέτρεψα να πάρει κάτι από εκεί γιατί δεν πρόκειται να ασχοληθεί με ρουταρίσματα κλπ.

Και σκέφτηκα το Nexus 4, στην ίδια τιμή.

Πόσο καιρό πιστεύτε ότι θα παίρνει updates? Όχι βέβαια ότι είναι πολύ σημαντικό για αυτήν.

Θεωρείτε και εσείς ότι για έναν "άσχετο", τα κινέζικα δεν είναι καλή επιλογή;

Θα συστήνατε το meizu m2 note (που έχει και international flyme) έναντι του nexus, εάν δεν θέλει να ασχολείται με το κινητό καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Για το Meizu δεν ξέρω καθόλου.

 

Για το Nexus 4, security updates παίρνει ακόμα και φαίνεται ότι θα παίρνει. Όμως αναβάθμιση σε Android M επίσημα πιθανότατα δεν θα πάρει (δυστυχώς!)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολο, μην αγχωθείς.

 

Θέλω να πάρω το Nexus για έναν δικό μου. Ήθελε κάποιο κινέζικο και από την μία μου αρέσουν πολύ οι συσκευές όπως το meizu M2, από την άλλη την απέτρεψα να πάρει κάτι από εκεί γιατί δεν πρόκειται να ασχοληθεί με ρουταρίσματα κλπ.

Και σκέφτηκα το Nexus 4, στην ίδια τιμή.

Πόσο καιρό πιστεύτε ότι θα παίρνει updates? Όχι βέβαια ότι είναι πολύ σημαντικό για αυτήν.

Θεωρείτε και εσείς ότι για έναν "άσχετο", τα κινέζικα δεν είναι καλή επιλογή;

Θα συστήνατε το meizu m2 note (που έχει και international flyme) έναντι του nexus, εάν δεν θέλει να ασχολείται με το κινητό καθόλου;

Δεν ξέρω για το Μ2, πάντως εγώ μετά το Ν4 , έπαθα πλάκα με το Μ1 ΝΟΤΕ.

Μπορεί να μην παίρνει updates για 3 χρόνια, αλλά μπαταρία και ταχύτητα δεν παίζεται.

Επίσης εξαιρετική οθόνη και φώτο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το Μ2, πάντως εγώ μετά το Ν4 , έπαθα πλάκα με το Μ1 ΝΟΤΕ.

Μπορεί να μην παίρνει updates για 3 χρόνια, αλλά μπαταρία και ταχύτητα δεν παίζεται.

Επίσης εξαιρετική οθόνη και φώτο.

 

Τι εννοείς δεν θα παίρνει updates για 3 χρόνια; Θα πάρει μετά;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν θα παίρνει updates για 3 χρόνια; Θα πάρει μετά;

Καλά αυτό πώς σου ήρθε πάλι;

Ξέρεις κάποιο κινητό να παίρνει αναβαθμίσεις μετά τα 3 χρόνια;

 

Εννοούσα σε σύγκριση με το Ν4 που έπαιρνε αναβαθμίσεις τόσα χρόνια, μην περιμένεις και το M2 να έχει τόσες αναβαθμίσεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για το nexus 4 καπου πηρε το ματι μου οτι ειναι πολυ πιθανο να παρουμε και την M θα δειξει σε λιγες μερες λογικα θα ειναι τελευταια μεγαλη αναβαθμιση
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε σε κανενα το τελευταιο προχθεσινο security update (LMY48M)? Ρωταω γιατι κυκλοφορει στα site, οτι εχει και bug fixes οπότε να δουμε μηπως γινει τιποτα με τα SOD και το battery drain που εχουν γινει ολιγον ανυποφορα...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό πώς σου ήρθε πάλι;

Ξέρεις κάποιο κινητό να παίρνει αναβαθμίσεις μετά τα 3 χρόνια;

 

Εννοούσα σε σύγκριση με το Ν4 που έπαιρνε αναβαθμίσεις τόσα χρόνια, μην περιμένεις και το M2 να έχει τόσες αναβαθμίσεις.

 

Δεν κατάλαβα πως το είπες, συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα πως το είπες, συγνώμη.

Πάντως αν πας σε Κινέζο δεν θα σε νοιάζει για αναβαθμίσεις μετά τα 2 χρόνια.

Θα έχεις πάει σε άλλο μοντέλο.

Και συνολικά θα χαλάς και λιγότερα λεφτά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν καποιος υποφερει πολυ από "sleep of death" συμβαντα (υπαρχουν χρηστες στα φορουμ που το παθαινουν και καθημερινα καθιστωντας το κινητο εντελως αναξιοπιστο), βρηκα διαβαζοντας το issue tracker για το θεμα https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=79942&q=sod&colspec=ID%20Type%20Status%20Owner%20Summary%20Stars μια δωρεαν χωρις διαφημισεις εφαρμογη που βασιζεται στην πολυ απλη ιδεα να μην αφηνει το κινητο να μπαινει σε deep sleep mode απο το οποιο δεν μπορει να βγει με αποτελεσμα εμεις να το βρισκουμε σβηστο -ειτε κατα την φορτιση το βραδυ ειτε σε ασχετες στιγμες. Προφανως θα εχει ενα επιπλεον impact στην ηδη τραυματισμενη διαρκεια μπαταριας από την lolipop και μετα, εξαιτιας του αλλου γνωστου bug, αλλα τουλαχιστον ο κατοχος θα ειναι βεβαιος οτι το ξυπνητηρι θα χτυπησει, δεν θα τον καλουν και θα ειναι το κινητο κλειστο χωρις να το ξερει και λοιπες βασικες λειτουργιες...

Εγω την εγκατεστησα ενεργοποιωντας την αρχικα μονο κατα την φορτιση και οχι το always on mode, για ασφαλεια στη διαρκεια της νυχτας που ετσι κι αλλιως φορτιζει και για να ειναι διαθεσιμη στη διαρκεια της ημερας, σε περιπτωση που θελω να εξαλειψω καθε πιθανοτητα sod περιμενοντας πχ ενα κρισιμο τηλεφωνημα, οποτε χαλαλι η οποια εξτρα καταναλωση μπαταριας. Ετσι κι αλλιως με την βαρια χρηση που οι περισσοτεροι κανουμε στο κινητο, αφενος δεν το αφηνουμε να πεσει σε deep sleep, αφετερου η δευτερη φορτιση στη διαρκεια της ημερας θεωρειται δεδομενη επι lolipop ακομα και με καινουργια μπαταρια οπως εγω...

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν και εγώ για αλλαγή σε 5Χ αλλά δεν με ξετρελαίνει αν και γενικά δεν κάνω τρελή χρήση στοκινητό root games κτλ...ολεςπι εφαρμογές είναι δουλειάς,γραφειου...

Θα αλλαζα μπαταρία όπου να ναι μήπως το έδινα ή και αν το κρατούσα να είναι λίγο βελτιωμένο...

Δεν αξίζει με lollipop?ελάχιστη διάφορα?

Με καινούρια μπαταρία μεταχειρισμένο (και rinkle fusion)ποσό πωλείται πιστεύεται?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα προσεξει ότι το κινητό άρχισε να με τσακίζει στα sod μετά την εγκατάσταση της εφαρμογής messenger
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι εχει να κανει με συγκεκριμενη εφαρμογη, αλλωστε ο καθενας αναφερει την δικη του "υποπτη"...ειναι βασικο θεμα του λειτουργικου, οπως ηταν το memory leak και το battery drain. Ας ελπισουμε η Google να ασχοληθει σοβαρα και να δωσει τα σχετικα patches με καποιο μελλοντικο update γιατι η lolipop κινδυνευει να μεινει ως η πιο ομορφη αισθητικα αλλα η πιο buggy version ever...

 

ΥΓ: Τουλαχιστον οσον αφορα το bug για το battery drain, εγινε το πρωτο βημα - αλλαξε το bug status σε "assigned" https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=165558&q=label%3ADefect-21766163&colspec=ID Type Status Owner Summary Stars που σημαινει οτι αναγνωριστηκε επισημα και ανατεθηκε σε συγκεκριμενη ομαδα για να διερευνηθει η επιλυση του...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη την αλλη βδομαδα θα βγει η 6 και θα εχει τετοια θεματα αλυτα?

 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω προς τι τέτοια καουρα για καινούργιες εκδόσεις (Θα τους τελειώσουν τα γλυκά σε λίγο )

Γιατί δεν παραμένουν σε κάτι stable και από εκεί και πέρα μόνο για νέα components στα κινητα ή κάποια σοβαρή εξέλιξη να αλλάζουν?

Link to comment
Share on other sites

το κινητο παει μπαλα παντως και με στοκ ρομ και με καστομ ακομη καλυτερα.

 

για την 6 τι ακουγεται?preview δε πηραμε...

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

το κινητο παει μπαλα παντως και με στοκ ρομ και με καστομ ακομη καλυτερα.

 

για την 6 τι ακουγεται?preview δε πηραμε...

Ούτε στην 5 πήρες :lol: Δεν νομίζω ότι ξέρει κανείς σίγουρα να σου πει..

Link to comment
Share on other sites

.....αλλα οι πιθανοτητες ειναι σιγουρα λιγες με βαση τον κυκλο ζωης του support που τον εχουμε πια ξεπερασει....

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

.....αλλα οι πιθανοτητες ειναι σιγουρα λιγες με βαση τον κυκλο ζωης του support που τον εχουμε πια ξεπερασει....

 

Ειλικρινα δεν το καταλαβαινω αυτο ...εδω το iphone 4s κινητο τετραετιας πηρε το iOS 9 ...και μετα λεμε για support στα google phones με 18 μηνες support..αυτο ειναι απαραδεκτο...και μη πει κανενας για hardware γιατι τωρα βγαινουν κινητα με κατωτερα specs απο το Ν4. Ειναι πολυ δυνατο για να πεθανει το Ν4 :p:p

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν το καταλαβαινω αυτο ...εδω το iphone 4s κινητο τετραετιας πηρε το iOS 9 ...και μετα λεμε για support στα google phones με 18 μηνες support..αυτο ειναι απαραδεκτο...και μη πει κανενας για hardware γιατι τωρα βγαινουν κινητα με κατωτερα specs απο το Ν4. Ειναι πολυ δυνατο για να πεθανει το Ν4 :p:p

Το hardware τι σχέση έχει;

Αλλά μην λέμε ότι θέλουμε.

Υπάρχουν κινητά με κόστος 150€ που βγάζουν διπλάσιο σκορ στο Antutu από το Ν4. Οπότε τι συγκρίνεις;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , εχει τυχει σε κανεναν να κολησουν τα σοφτ μπατον? ειναι σαν να ειναι πατημενα και δεν μπορω να κανω τιποτα.

η συσκευη ηταν εντελως μαμα... εκανα reset , wipe τα παντα , περασα αλλη ρομ και ακομα τιποτα.

ζω ενα δραμα....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Και στο παλιό το δικό μου που το έχει η γυναίκα μου κόλλησαν χθες. Πάει για πέταμα. Καλά άντεξε δυόμιση χρόνια το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...