Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εμένα κατεβαίνεις. Βέβαια για να "ξυπνήσει" έκανα εκκαθάριση υπηρεσιών google, επανεκκίνηση και μετά ήρθε...

μετά την επανεκκίνηση μου πέταξε σφάλμα... δε μπορώ με τίποτα να το κάνω update. Με ΟΤΑ μετά την επανεκκίνηση μου πετάει android με κόκκινο θαυμαστικό. Με adb όταν πάω να πατήσω adb sideload "ota.zip" μου λέει device not found (ενώ πριν είχε πάρει κανονικά την εντολή adb reboot recovery και στο recovery είχα πατήσει το update μέσω adb. Tι να κάνω;

Edited by ^_NikitaS_^
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μετά την επανεκκίνηση μου πέταξε σφάλμα... δε μπορώ με τίποτα να το κάνω update. Με ΟΤΑ μετά την επανεκκίνηση μου πετάει android με κόκκινο θαυμαστικό. Με adb όταν πάω να πατήσω adb sideload "ota.zip" μου λέει device not found (ενώ πριν είχε πάρει κανονικά την εντολή adb reboot recovery και στο recovery είχα πατήσει το update μέσω adb. Tι να κάνω;

 

Το κόκκινο θαυμαστικό σημαίνει θέμα με recovery.

Έχεις στοκ ή custom recovery ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το κόκκινο θαυμαστικό σημαίνει θέμα με recovery.

Έχεις στοκ ή custom recovery ;

Όλα στοκ. Μόλις έσβησα τα πάντα και τώρα απλά περιμένω να μου έρθει μόνο του. Δε κάνω παιχνίδια με το πλαίσιο υπηρεσιών Google ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Σε rooted n4, απο 4.4.2 σε 4.4.3 και 4.4.4 πήγα με ΟΤΑ ενεργοποιώντας το "survival mode" στο SuperSU. Λέτε να δουλέψει για την 5?

 

Όχι δεν δουλεύει.

 

 

 

 

 

Όλα στοκ. Μόλις έσβησα τα πάντα και τώρα απλά περιμένω να μου έρθει μόνο του. Δε κάνω παιχνίδια με το πλαίσιο υπηρεσιών Google ξανά.

Τι εννοείς εσβησες τα πάντα;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν δουλεύει.

 

 

 

 

 

 

Τι εννοείς εσβησες τα πάντα;

Έκανα full wipe από το recovery για factory settings

Link to comment
Share on other sites

Έκανα full wipe από το recovery για factory settings

 

Το νόημα της ΟΤΑ είναι να μην χάνονται τα δεδομένα και το στήσιμο. Αφού τα εσβησες γιατί να περιμένεις και να μη βάλεις απευθείας καθαρή τη 5.0 με factory image;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα της ΟΤΑ είναι να μην χάνονται τα δεδομένα και το στήσιμο. Αφού τα εσβησες γιατί να περιμένεις και να μη βάλεις απευθείας καθαρή τη 5.0 με factory image;

 

το εξήγησα πιο πάνω. Όταν πατάω adb reboot recovery μου το κάνει κανονικά επαννεκκίνηση. Μετά πατάω τον ήχο πάνω και το power και επιλέγω να γίνει η αναβάθμιση μέσω adb. Εκεί πλέον όταν γράφω adb sideload "filename.zip" μου λέει device not found. Δε ξέρω άλλο τρόπο να την βάλω...

Link to comment
Share on other sites

το εξήγησα πιο πάνω. Όταν πατάω adb reboot recovery μου το κάνει κανονικά επαννεκκίνηση. Μετά πατάω τον ήχο πάνω και το power και επιλέγω να γίνει η αναβάθμιση μέσω adb. Εκεί πλέον όταν γράφω adb sideload "filename.zip" μου λέει device not found. Δε ξέρω άλλο τρόπο να την βάλω...

Όταν δεν ξέρουμε κάτι διαβάζουμε ή ρωτάμε. Φυσικά και υπάρχουν και άλλοι τρόποι και τους έχουμε αναφέρει πολλές φορές.

Τώρα αφού τα έσβησες όλα, άστο έτσι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το εξήγησα πιο πάνω. Όταν πατάω adb reboot recovery μου το κάνει κανονικά επαννεκκίνηση. Μετά πατάω τον ήχο πάνω και το power και επιλέγω να γίνει η αναβάθμιση μέσω adb. Εκεί πλέον όταν γράφω adb sideload "filename.zip" μου λέει device not found. Δε ξέρω άλλο τρόπο να την βάλω...

 

Αφού δεν έχεις πια δεδομένα μπορείς να πας εδώ: https://developers.google.com/android/nexus/images

να κατεβάσεις το πλήρες image και να το περάσεις σύμφωνα με τις οδηγίες που έχει. Θα χρειαστεί να ξεκλειδώσεις τον boot loader αλλά αν θέλεις μετά τον κλειδώνεις πάλι (ή τον αφήνεις ανοικτό μήπως και κάνεις root αργότερα).

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις πια δεδομένα μπορείς να πας εδώ: https://developers.google.com/android/nexus/images

να κατεβάσεις το πλήρες image και να το περάσεις σύμφωνα με τις οδηγίες που έχει. Θα χρειαστεί να ξεκλειδώσεις τον boot loader αλλά αν θέλεις μετά τον κλειδώνεις πάλι (ή τον αφήνεις ανοικτό μήπως και κάνεις root αργότερα).

τα έχω περάσει όλα πάλι από το back up. Δε το πειράζω και γενικά πριν δε το είχα πειράξει (μία φορά ρουτ το είχα αλλά είχα ξαναπεράσει factory reset άρα είχε σβηστεί) Γι αυτό και σκάλωσα με το error κατά την διάρκεια του update. Απλά δε μου έχει ξαναέρθει η ΟΤΑ ούτε με την "εξυπνάδα" να σβήνω τα δεδομένα απο το πλαίσιο υπηρεσιών google και επανεκκίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πήρα την αναβάθμιση σε android 5. Επάνω δεξιά στην μπάρα μου έχει βγάλει ένα λευκό αστεράκι. Ξέρετε τι είναι αυτό?

 

Επιπλέον, όταν με καλούν δεν ακούω ήχο (σαν να το έχω στο αθόρυβο, ενώ φυσικά δεν το έχω). Καμιά λύση στο παραπάνω πρόβλημα? Το έχει κάποιος άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πήρα την αναβάθμιση σε android 5. Επάνω δεξιά στην μπάρα μου έχει βγάλει ένα λευκό αστεράκι. Ξέρετε τι είναι αυτό?

 

Επιπλέον, όταν με καλούν δεν ακούω ήχο (σαν να το έχω στο αθόρυβο, ενώ φυσικά δεν το έχω). Καμιά λύση στο παραπάνω πρόβλημα? Το έχει κάποιος άλλος?

 

Δεν είναι πρόβλημα. Μπες να δεις στις notifications την priority που έχουν αν δεν κάνω λάθος.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγώ ota το lollipop και είπα να ξαναδοκιμασω το google now launcher... Είναι δυνατόν ακόμα να διορθώσουν το θέμα με τα dpi;; Ακόμα όλα είναι θολά και υπερβολικά μεγαλα... Εχει ακουστεί τπτ αν θα διορθωθεί;
Link to comment
Share on other sites

Εβαλες ota? :blink:

Ναι χτες βράδυ, εδώ διάβασα οτι ήρθε σε εναν και εκανα εκκαθάριση/restart και ήρθε!

 

Εσείς γενικά το χρησιμοποιείτε τον google launcher;; μονο εμένα ενοχλεί η χαμηλή ανάλυση σε εικονίδια/κείμενο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι χτες βράδυ, εδώ διάβασα οτι ήρθε σε εναν και εκανα εκκαθάριση/restart και ήρθε!

Και μένα έτσι μου ήρθε αλλά ποτέ δεν ολοκληρώθηκε. Με το που έκανε επανεκκίνηση το android ξάπλωσε με κόκκινο θαυμαστικό. Έκανα factory reset μπας και στρώσει και τώρα δε μου έρχεται το update με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι χτες βράδυ, εδώ διάβασα οτι ήρθε σε εναν και εκανα εκκαθάριση/restart και ήρθε!

 

Εσείς γενικά το χρησιμοποιείτε τον google launcher;; μονο εμένα ενοχλεί η χαμηλή ανάλυση σε εικονίδια/κείμενο;

Τόσοι launcher υπάρχουν να διαλέξεις.

Εμένα μου αρέσει ο TSf launcher.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς αυτόν τον οδηγό για να βάλει την 5?

 

Θα έλεγα ότι είμαι εδώ

2η περίπτωση: Είστε στοκ root με custom recovery χωρίς να έχετε πειράξει αρχεία του συστήματος

ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΗ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ RECOVERY ΣΑΣ

Κατεβάζουμε το ΟΤΑ.zip στην εσωτερική μνήμη του τηλ. και πάμε στη recovery απο όπου επιλέγουμε install zip from sdcard και μεταφερόμαστε στον φάκελο που κατεβάσαμε το OTA.zip και το φλασάρουμε. Έπειτα κανουμε reboot.

 

Τι εννοεί όμως αρχεία συστήματος? Μπορώ να ξερω αν έχουν πειραχτεί? πχ το adfree πχ που έχω δε θα έχει πειράξει το /etc/hosts?

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς αυτόν τον οδηγό για να βάλει την 5?

 

Θα έλεγα ότι είμαι εδώ

2η περίπτωση: Είστε στοκ root με custom recovery χωρίς να έχετε πειράξει αρχεία του συστήματος

ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΗ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ RECOVERY ΣΑΣ

Κατεβάζουμε το ΟΤΑ.zip στην εσωτερική μνήμη του τηλ. και πάμε στη recovery απο όπου επιλέγουμε install zip from sdcard και μεταφερόμαστε στον φάκελο που κατεβάσαμε το OTA.zip και το φλασάρουμε. Έπειτα κανουμε reboot.

 

Τι εννοεί όμως αρχεία συστήματος? Μπορώ να ξερω αν έχουν πειραχτεί? πχ το adfree πχ που έχω δε θα έχει πειράξει το /etc/hosts?

Οτιδήποτε έχεις βάλει μετά το root, όπως adblock, xposed κλπ πειράζουν αρχεία συστήματος.

Αν θες να είσαι σίγουρος, απλά φλασαρε πρώτα το system.img της Ρομ που έχεις τώρα, για να επανέλθουν όλα τα αρχεία και μετά προχωρά με το 5.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς αυτόν τον οδηγό για να βάλει την 5?

 

Θα έλεγα ότι είμαι εδώ

2η περίπτωση: Είστε στοκ root με custom recovery χωρίς να έχετε πειράξει αρχεία του συστήματος

ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΗ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ RECOVERY ΣΑΣ

Κατεβάζουμε το ΟΤΑ.zip στην εσωτερική μνήμη του τηλ. και πάμε στη recovery απο όπου επιλέγουμε install zip from sdcard και μεταφερόμαστε στον φάκελο που κατεβάσαμε το OTA.zip και το φλασάρουμε. Έπειτα κανουμε reboot.

 

Τι εννοεί όμως αρχεία συστήματος? Μπορώ να ξερω αν έχουν πειραχτεί? πχ το adfree πχ που έχω δε θα έχει πειράξει το /etc/hosts?

 

Σωστός, αλλά στην περίπτωση της 5.0 δεν επιτυγχάνει το φλασαρισμα από Custom recovery. Θέλει τη στοκ 4.4.4. Στην επόμενη ώρα αναβαθμίζω τον οδηγό.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας. Το κινητό είναι φουλ στοκ. Πρόσφατα του έκανα και εργοστασιακές ρυθμίσεις. Μου ήρθε η αναβάθμιση αλλά όσες φορές και να έχω δοκιμάσει να την περάσω πάντα μετά το κατέβασμα και μετά την επανεκκίνηση το εικονίδιο του Android ξαπλώνει και γράφει σφάλμα. Μετά πατάω παρατεταμένα το power button το κλείνω και το ανοίγω κανονικά. Τι μπορεί να κάνω για να γίνει η αναβάθμιση. Πώς να το πειράξω; Δοκίμασα και με adb και ενώ η εντολή adb reboot recovery εκτελήτε κανονικά μετά όταν επιλέγω τον τρόπο αναβαθμίσεις η εντολή adb sideload (filename.zip) μου γράφει device not found. Υπάρχει κάποιος να βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας. Το κινητό είναι φουλ στοκ. Πρόσφατα του έκανα και εργοστασιακές ρυθμίσεις. Μου ήρθε η αναβάθμιση αλλά όσες φορές και να έχω δοκιμάσει να την περάσω πάντα μετά το κατέβασμα και μετά την επανεκκίνηση το εικονίδιο του Android ξαπλώνει και γράφει σφάλμα. Μετά πατάω παρατεταμένα το power button το κλείνω και το ανοίγω κανονικά. Τι μπορεί να κάνω για να γίνει η αναβάθμιση. Πώς να το πειράξω; Δοκίμασα και με adb και ενώ η εντολή adb reboot recovery εκτελήτε κανονικά μετά όταν επιλέγω τον τρόπο αναβαθμίσεις η εντολή adb sideload (filename.zip) μου γράφει device not found. Υπάρχει κάποιος να βοηθήσει;

 

Αν δεν θες τα δεδομένα μέσα, το πιο εύκολο είναι να φλασάρεις τη factory image. Αλλιώς πρέπει να πεις τι λάθος βγάζει και τι είχες κάνει πιο πριν από φλασαρισματα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...