Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω μια πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη (NOT).

 

Όταν το βάζω να φορτίσει το βράδυ αποφορτίζεται από μόνο του και υπερθερμένεται!:mad:

 

Χθες το έβαλα να φορτίσει και μετά από μισή ώρα ξύπνησα τυχαία (ή ίσως από τα notification υψηλής θερμοκρασίας 53 βαθμούς κελσίου) και φυσικά έκαιγε το κινητό και είχε μείνει με 15% μπαταρία ενώ ξεκίνησε να φορτίζει με 40%

 

Το έκανα reboot έκλεισα wifi/data και το άφησα για το πρωί όπου φυσικά είχε παραμείνει με 15% σχεδόν μηδενική κατανάλωση μπαταρίας και παγωμένο! :)

 

Το πόσταρα και στο thread του paranoid android να δω τι θα μου πουν

 

Τρέχω την τελευταία RC2 και το έκανε και στην προηγούμενη. Με τον δικό του κέρνελ, φόρτιση με τον μαμίσιο φορτιστή και καλώδιο!

 

Ανέβασα και τα γραφήματα από battery monitor

 

EDIT: Επίσης ξέχασα να πω ότι στις 3 το έβαλα για φόρτιση όπως φαίνεται στις εικόνες

 

Με RC2 και kernel Hells b38 δεν έχω κάποιο παρόμοιο πρόβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

προχθές αγόρασα το τηλέφωνο, κυρίως λόγω προβλημάτων που είχα με σήμα/wifi στο άτριξ και με εκνεύριζαν.

Διαβάζοντας λίγα ποστ, έπεσα πάνω σε θέματα σήματος και άνοιξε η καρδιά μου!

 

Τελοσπάντων 1-2 ερωτήσεις μέχρι να προλάβω να διαβάσω όλο το θρεντ.

 

Χθες το βράδυ που άνοιξα πρώτη φορά το τηλέφωνο, έπαιξα λίγο για εξοικοίωση και ρύθμισα το ξυπνητήρι.

Το πρωί που σηκώθηκα, ελέγχοντας το τηλέφωνο είχε παραμείνει στην σελίδα του ξυπνητηριού και -όταν το κοίταξα τουλάχιστον- έπαιζε η επιλογή on/off. Μου θύμισε τα τελευταία κόλπα του ατριξ με το ντιτζιταιζερ αλλά δεν έδωσα σημασία καθώς με on/off επανήλθε και δεν έκανε κάτι άλλο. Την γνώμη σας αν δεν σας είναι κόπος, σας έχει συμβεί;

 

Κάτι άλλο: Στο πίσω μέρος έχει μικρό πλαίσιο που περικλείει 'αυτοκολλητάκι' με το barcode. Δεν το έχω δει σε φωτογραφίες αλλού. Το κινητό ήρθε με ρουμανικό/αγγλικό manual αν σας λέει κάτι. Και τα δικά σας έτσι είναι;

 

Κάτι τελευταίο: Στρίβωντας το τηλέφωνο στις 180ο απο την κατακόρυφο, παραμένει ανάποδα χωρίς να παίρνει σωτή θέση, λες και δεν έχει γυροσκόπιο (όπως το άτριξ!). Τι συμβαίνει;

 

Συγνώμη για το απαίδευτο του ποστ, αλλά το θρεντ είναι τεράστιο και μέχρι να το διαβάσω όλο για κάτι σχετικό μπορεί ναβρίσκομαι και εκτός εγγύησης! Έχω ξεκινήσει πάντως,

 

Ευχαριστώ

Edited by Gkarkamel
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο: Στο πίσω μέρος έχει μικρό πλαίσιο που περικλείει 'αυτοκολλητάκι' με το barcode. Δεν το έχω δει σε φωτογραφίες αλλού. Το κινητό ήρθε με ρουμανικό/αγγλικό manual αν σας λέει κάτι. Και τα δικά σας έτσι είναι;

 

Βγάλε το πίσω screen protector! :D

Link to comment
Share on other sites

βαλε για αρχη αλλον κερνελ,να δουμε..

 

Mε ποια λογικη προτινεις κατι τετοιο?

 

Btw το προβλημα αυτο το ειχα ουκ ολιγες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Mε ποια λογικη προτινεις κατι τετοιο?

 

Btw το προβλημα αυτο το ειχα ουκ ολιγες φορες.

 

με τη λογικη να δουμε αν ειναι θεμα του στοκ(σχεδον) κερνελ που εχει η PA..

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

21.30 το βγάζω απο το φορτιστή με 100%, πριν απο λίγο 0%!

Στις 01.00 περίπου αν θυμάμαι καλά, δεν φαινόταν κάτι ύποπτο, είχα φυσιολογικά μεγάλη υπολεπόμενη μπαταρία (>80-90%), τίποτα ύποπτο. Επίσης δεν εχω βάλει ακόμα SIM (θα πεταχτώ σήμερα για micro-sim).

 

Ιδέες;

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου και εγώ για χελς, 16,5 ώρες με 4,07 ώρες οθόνης και η μπαταρία στο 3% .

Έχω βρει την υγεία μου :).

 

θα συμφωνισω και εγω και ο πιο γρήγορος για μένα και μπαταρία οκ το μόνο θέμα που με κάνει να μη μπορώ να τον κρατήσω,η απουσία gamma από τα free app

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

Τελοσπάντων 1-2 ερωτήσεις.. Στο πίσω μέρος έχει μικρό πλαίσιο που περικλείει 'αυτοκολλητάκι' με το barcode. Δεν το έχω δει σε φωτογραφίες αλλού. Το κινητό ήρθε με ρουμανικό/αγγλικό manual αν σας λέει κάτι. Και τα δικά σας έτσι είναι;

 

Κάτι τελευταίο: Στρίβωντας το τηλέφωνο στις 180ο απο την κατακόρυφο, παραμένει ανάποδα χωρίς να παίρνει σωτή θέση, λες και δεν έχει γυροσκόπιο (όπως το άτριξ!). Τι συμβαίνει;

 

Συγνώμη για το απαίδευτο του ποστ, αλλά το θρεντ είναι τεράστιο και μέχρι να το διαβάσω όλο για κάτι σχετικό μπορεί ναβρίσκομαι και εκτός εγγύησης! Έχω ξεκινήσει πάντως,

 

Ευχαριστώ

 

καλοριζικο φίλε..το code είναι κολλημένο στη πλάτη του κινητού εγώ μετά από 1+ μήνα έτσι το έχω αστο μην τη βγαλεις τη πίσω τη ζελατίνα η αν τη βγαλεις βάλε αλλη..

 

2: επειδή δεν είμαι σε μαμά Ρομ δεν μπορώ να απαντήσω στα σίγουρα άλλα μάλλον θα υπάρχει η ρύθμιση μέσα στις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω 2 θεματακια με το nexus. Τα εχει και κανεις αλλος?

1. Με την εφαρμογη youtube. Μερικες φορες δε μου φορτωνει η αριστερα μπαρα με το λογαριασμο μου και μου βγαζει error message.

http://postimg.org/image/4i2jdzctt/

Το περιεργο ειναι οτι συμβαινει συνηθως οταν ειμαι σε wi fi και αλλαζοντας σε mobile data φτιαχνει.

2. Εχω στη start screen το ψηφιακο ρολοι σαν widget. Το προβλημα ειναι οτι το ξυπνητηρι φαινεται ενεργο ακομα και οταν δεν ειναι. Σημερα πχ δειχνει "σαββατο, 8 πμ", πραγμα που δεν ισχυει. Οταν το εχω στη lock screen δουλευει κανονικα. Μονο στη start screen το βγαζει το προβλημα. Για να φτιαξει κανω καταργηση του widget και το ξαναβαζω στην αρχικη. Το εχει συναντησει και κανεις αλλος αυτο το προβλημα?

 

edit. ξεχασα να πω. τρεχω 4.3 χωρις root

Edited by bahamut_zero

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Mε ποια λογικη προτινεις κατι τετοιο?

 

Btw το προβλημα αυτο το ειχα ουκ ολιγες φορες.

 

Anyway, εγώ το έκανα, έβαλα 184 franco (και εκτός από τα graphical glitches) έκανε το ίδιο μάλλον. Λέω μάλλον γιατί πήγα για ύπνο το έβαλα στον ίδιο φορτιστή με 15% και έδειχνε να φορτίζει με ένα νούμερο <50 ma που ήταν κάτι γύρω στο 0.4% φόρτιση. Οπότε φαντάζομαι υπάρχει leak κάπου και το παράτησα για ακόμα μία φορά για το πρωί. Τώρα φορτίζει κανονικά....

 

Και περνάω και τον hells να τον δοκιμάσω και ελπίζω τα γραφικά να είναι εντάξει! :)

Link to comment
Share on other sites

με τη λογικη να δουμε αν ειναι θεμα του στοκ(σχεδον) κερνελ που εχει η PA..

 

Aυτο ρωταω. Με ποια λογικη η φορτιση ειναι θεμα kernel και προτινεις αυτη την αλλαγη?

Διαφωτισε με γιατι στο δικο μου μυαλο δεν εχει καμια σχεση (εκτος του voltage της usb).

Edited by g47
Link to comment
Share on other sites

Anyway, εγώ το έκανα, έβαλα 184 franco (και εκτός από τα graphical glitches) έκανε το ίδιο μάλλον. Λέω μάλλον γιατί πήγα για ύπνο το έβαλα στον ίδιο φορτιστή με 15% και έδειχνε να φορτίζει με ένα νούμερο <50 ma που ήταν κάτι γύρω στο 0.4% φόρτιση. Οπότε φαντάζομαι υπάρχει leak κάπου και το παράτησα για ακόμα μία φορά για το πρωί. Τώρα φορτίζει κανονικά....

 

Και περνάω και τον hells να τον δοκιμάσω και ελπίζω τα γραφικά να είναι εντάξει! :)

 

Μήπως ο φορτιστής έχει θέμα;

Δοκίμασε και άλλον αν έχεις.

Αλλιώς βάλε wakelock detector.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις cyanogenmod για το nexus?

 

επισης με το lightflow lite ειναι δυνατον να καθορισουμε led για τις εφαρμογες facebook ας πουμε? δεν βρηκα κατι...το κακο ειναι οτι οτι stock το κινητο δε μου αναβει τις αναπαντητες...μυστηρια πραματα

Edited by zebric
Link to comment
Share on other sites

το YouTube μου εμφάνιζει συνέχεια το σφάλμα που φαίνεται στη φωτογραφία.

τι μπορω να κανω;

φτιάχνεται απο μονο τοτ και μετα το ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες κατοχος nexus 4 κανενα προβλημα μεχρι τωρα ωσπου πριν λιγο εσβησε απο μπαταρια το βαζω για φορτιση και το κινητο ειναι νεκρο δεν δειχνει το σηματακι οτι φορτιζει. το εχω συνεχεια συνδεμενο στο φορτιστη μπας και "ξυπνησει" δοκιμασα και στο pc με δυο διαφορετικα καλωδια αλλα και στην μπριζα . το περιεργο ειναι οτι οταν το συνδεσα στο pc εψαχνε drivers οπως οταν συνδεεις κατι καινουργιο πρωτη φορα (?) και επισης ο ηχος που κανουν τα windows οταν συνδεεις κατι με usb δεν ειναι ο ιδιος παντα. μπορει να βοηθησει κανεις ?
Link to comment
Share on other sites

ΟΟΟΟυυφ το θεμα λυθηκε απλα επρεπε να μεινει στην μπριζα . αυτο που με φοβισε ηταν οτι δεν ειχε την ενδειξη στην οθονη οτι φορτιζε ...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την 10.2 Nightly 27. Κανένα θέμα όλα ρολαρουν τέλεια

 

Νομίζω στην 10.2 υπάρχει θέμα με τις συχνότητες του επεξεργαστή..Έχει αρχικά 1000 κάτι σαν ελάχιστη αντί για 384 και αν το ρυθμίσεις μόνος σου, ξερυθμίζεται από μόνο του μετά απο restart, και ας έχεις τσεκάρει save on boot. Εκτός και αν συνέβαινε μόνο στην nightly που έβαλα, την 25/9...

Και γίνεται να επιλέξεις wifi στο αρχικό setup; Πιο παλιά γινόταν αλλά τώρα τελευταία έχουν βάλει έναν δικό τους οδηγό ρύθμισης που δεν βλεπω να έχει επιλογή για wifi...

Edited by yiannis_volos
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,προσπαθώ να γίνω root με τον οδηγό απο το xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2018179

ενώ δείχνει να γίνονται όλα κανονικά flashαρω το img file βάζω και το supersu.zip μετά ο rom manager δεν μου δουλεύει.καθώς και η εφαρμογή του su μου λέει να γίνω χειροκίνητα re-root...εννοείται πως κάνω και το βήμα για μετονομασία του αρχείου install-recovery αλλά τίποτα.... κάποια βοήθεια???

Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,προσπαθώ να γίνω root με τον οδηγό απο το xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2018179

ενώ δείχνει να γίνονται όλα κανονικά flashαρω το img file βάζω και το supersu.zip μετά ο rom manager δεν μου δουλεύει.καθώς και η εφαρμογή του su μου λέει να γίνω χειροκίνητα re-root...εννοείται πως κάνω και το βήμα για μετονομασία του αρχείου install-recovery αλλά τίποτα.... κάποια βοήθεια???

 

Για δοκίμασε με αυτόν http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=366717, εμένα δούλεψε μια χαρά!

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε με αυτόν http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=366717, εμένα δούλεψε μια χαρά!

το δοκίμασα... αλλά τίποτα.

Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω το ρουταρα με αυτο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2015469

Το μονο που χρειαστηκε ειναι στο τελος,να τρεξω ξανα το ζιπ του superuser.Δοκιμασε το,ειναι ευκολο και γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

το YouTube μου εμφάνιζει συνέχεια το σφάλμα που φαίνεται στη φωτογραφία.

τι μπορω να κανω;

φτιάχνεται απο μονο τοτ και μετα το ξανακάνει.

 

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και φτιαχνει οταν αλλαζω απο wi fi σε mobile data... φανταζομαι θα το φτιαξουν με καποιο update...

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο φίλε..το code είναι κολλημένο στη πλάτη του κινητού εγώ μετά από 1+ μήνα έτσι το έχω αστο μην τη βγαλεις τη πίσω τη ζελατίνα η αν τη βγαλεις βάλε αλλη..

 

2: επειδή δεν είμαι σε μαμά Ρομ δεν μπορώ να απαντήσω στα σίγουρα άλλα μάλλον θα υπάρχει η ρύθμιση μέσα στις ρυθμίσεις

 

Ευχαριστώ φίλε!

Πήρα μια θήκη απο πλαίσιο (μέχρι να παραλάβω κάτι καλύτερο ίσως) και άλλαξα sim.

Θα παρακολουθήσω την μπαταρία να δω πως πάει απο κατανάλωση απο τις 13.00 που το άνοιξα είμαι ήδη στο 50%.

Ευελπιστώ να στρώσει γιατί ομολογώ πως μου φαίνεται κάπως.

 

Το κουτί όταν το ανοίξατε είχε μαύρα αυτοκόλλητα ασφαλείας ή τα γνωστά άσπρα με το κειμενάκι;

Η ταχύτητα browsing (χωρίς ιδιαίτερες προσθήκες) δεν την λες γρήγορη. Είμαι Πάτρα, έχω vodafone και περιμένω να ανοίξουν βασικά όπως αναζήτηση.

σκορ antutu = 16270 (?!)

 

Εβδομάδα προσαρμογής...

Κάθε βοήθεια/σχόλιο ευπρόσδεκτα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...